Nacht Wim Kan laat het niet afweten Extra uitkering in sigarenindustrie w 1 m mm. Verlies van vliegtuigen - normale gevallen Inhuldiging van Kennedy - oecumenisch gebeuren Zwolse kolenbezorgers gaan tot eerste etage Nog eens Toltèn %zktcf XIII Üi Mk 4 AIR. tl A A A Begin februari hervatting zaak dokter O. Radio van amateur oorzaak vliegramp Overvoerd MacArthur ontkent beschuldigingen van Harry Truman Kijkende kinderen ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 Schanh-vraag 38 We kunnen niet meer combineren. Df liever want zo somber is het ge lukkig nu ook weer niet we komen »r haast niet meer aan toe. De moderne theorie heeft ons verstikt met varian ten, waarin het evenwicht o zo voor- jichtig gehandhaafd blijft. Het is een troost, te weten dat de theorie vandaag ie dag zo uitgebreid is, dat bijna nie mand we praten niet over groot meesters van de allernieuwste snuf jes op de hoogte is, zodat we tegen woordig die lekkere, oude gambietjes en privé-variantjes uit-de-vrije-hand weer zien opduiken. En we kunnen weer combineren. Combineren kon ook mijnheer Ri chardson, die met wit in een partij met de heer Delmar voor een vorkje werd geplaatst. Geen nood, dacht de heer Richardson en offerde vanuit de diagramstand zijn raadsheer 1. Lc4xd5. Zwart antwoordde onbevan gen 1Dd8xd5 en zag zich tot zijn grote schrik, neem ik aan, geforceerd matgezet. Kijkt u ook maar eens; het is niet zo moeilijk, wèl om van te wa tertanden. 8 7 6 5 4 8 m 2 1 Wit: Kf2, Da3, Tal en el, Lel en c4, Pe4 en f3, pi a2, b2, c2, g2 en h2. Zwart: 1, Dd8, Ta8 en h8, Lb6 en c8, Pb8, pi a7, b7, c7, d4, d5, f7, g7 en h7. Ditm-vraag 37 De stand in het probleem van J. J. van Tol te Rotterdam was als volgt: Zwart: 2, 4, 7, 8, 9, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 23. Wit: 21, 25, 27, 28, 30, 31, 32, 35, 39, 40, 42, 47. Wit speelt en wint in de volgende zetten: 30—24, 20x29; 27—22, 36 of 38; 42x24, 18x36j 39—34, 19x39; 23x10, 4x15; 47—41, 36x47; 40—34, 39x30; <35x24, 47x20; 25x1. E Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u (als Zuid de volgende kaarten: Sch. H 17 6 2, Ha. A 8 6, Ru. 9 8 4 3. KI. 5, 3. West is gever. Oost-West kwetsbaar en het bieden gaat: West 1 klaveren r Noord 1 Sans-Atout (13-16 punten met ••regelmatige verdeling) Oost 2 har ten Zuid pas West 3 klaveren Noord pas Oost 3 hartenZuid? - Wat moet Zuid bieden? Jack Diamond Z-puzzel Horizontaal woorden invullen waar in de letter „z" als onderstaand voor komt. 1 Z 2 Z 3 Z 4 Z 5 Z 1. werktuig om te vegen. 2. telwoord. 3. schranderheid. "1 4. erge kooplust. 5. afgestoken stuk gras (meerv.). 6. eer, achting. 7. bewind over anderen. "Oplossiiei; vorige puzzel Hor.: 1. aal, 3. hor, 4. eek, 6. sta, 7. joei, 9. oma, 11. P.G., 12. en, 14. A.P., 15. na, 17. To, 19. T P., 20. te, 22. ik, 23. big, 25. ree, 27. bos, 29. mei, 30. pok, 31. kea. Vert.: 1. Ars, 2. Lca, 3. hoe, 5. kim, 7. Og, 8. i.e., 9. op, 10. An, 11. pet, 13. Nnep, 14. ant, 16. ark, 13. Ob, 19. tg, 21. er, 22. i.e., 24. Ilm, 26. elk, 27. bik, 28. Spa. „Er waren twee redenen waarom wij het verlies van de Seahawk en van de Avenger tijdens de reis van Hr. Ms. vliegkampschip Karei Door man niet wereldkundig hebben ge maakt", zo heeft de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer, gisteren op een persconfe rentie in Den Haag meegedeeld. In de eerste plaats waren hét normale bedrijfsongevallen, waarbij geen mensen levens te betreuren waren. Dergelijke ongevallen meldt de marine nagenoeg nooit. De verliespercentages van de Ver enigde Staten en Engeland op vlieg kampschepen, liggen, gerekend over een bepaalde tijdsperiode, hoger zij het niet veel hogerdan die van Neder land. Gezien het Intense oefenen, op de reis van zeven maanden waren er 2300 vlieguren en bijna 1500 deklandingen en geen uitwijkmogelijkheden aan de wal, is het verlies van twee vliegtuigen nor maal te noemen. „De tweede reden," aldus vice-admi- raal Brouwer, „lag in het feit dat wij een vlagvertoonreis maakten naar Ne derlands Nieuw-Guinea. Het was niet verstandig om een vermindering van de potentiële mogelijkheden van de „Ka rei Doorman" de Seahawk ging op de heenreis verlorenin Djakarta op ta fel te leggen. Daarnaast was het de be doeling het moreel van de bewoners van Nieuw-Guinea op peil te brengen. Het was wel geen oorlogstijd, maar he lemaal vrede todh ook niet, met die in filtratie» .Commandeur A. P. Ferwerda, de commandant van het smaldeel, heeft bij terugkomst niet de waarheid tegen de pers gesproken toen hem over de verliezen werd gevraagd. Namens de ge hele marine", zo zei de vice-admlraal, „bied Ik u hiervoor verontschuldigingen aan. Er was niets te verbergen. Comman deur Ferwerda meende dat, nu de ver liezen destijds niet bekend waren ge maakt. hij dit nu ook nog niet mocht doen." De Seahawk is verloren gegaan ten westen van Freemantle op weg naar het Verre Oosten. Het vliegtuig stond met een remdefect aan dek. Bij het werk om de Seahawk met de lift naar beneden te brengen maakte de „Karei Door- 1" plotseling een rare beweging. Daardoor ging het vliegtuig aan het rollen. Met wielblokken probeerde men het nog tegen te houden, maar het rol de over de blokken heen de zee in. Er zat niemand in het toestel, aldus vice- admiraal Brouwer. De Avenger ging ten westen van Nieuw Caledonië verloren. De bestuurder trok, na een oefenaanval met raketten op een schijf achter de „Karei Doorman" op. Plotseling stopte de motor. Hij moest toen een noodlan ding op zee maken. Enkele minuten na deze landing stond de bemanning echter alweer aan boord van het vliegkamp schip. De 'Avengervliegtuigen zullen binnen kort vervangen worden. Het verloren vliegtuig zou dan toch uit gebruik geno men zijn. Het is nog niet bekend, aldus de bevelhebber van de zeestrijdkrachten, of er een nieuwe Seahawk zal komen. De Seahawks van de Karei Doorman hadden wij In het kader van de m.d.a.p. gekregen. Daarbij waren reservetoestel len. Mogelijk zal het verloren toestel van deze reserve worden afgeschreven. Het is vrij zeker, dat de Leeuwarder rechtbank midden februari a.s. de be handeling van de strafzaak tegen de Berkelse arts J. F. M. A. O., die wordt verdacht van gifmoord op zijn mede gedetineerde Arie L., zal voortzetten. De onderzoekingen met betrekking tot het psychiatrisch rapport over de persoon van de verdachte zijn afgesloten en aan prof. P. A. H. Baan te Groningen is ver- zooht het rapport medio januari 1961 gereed te hebben. Zoals bekend, wees de rechtbank dit voorjaar na een zitting, die vier dagen duurde, geen vonnis, omdat men een nieuw psychiatrisch rapport over de Berkelse ex-arts van belang achtte. Tij dens de behandeling van de eerste zaak tegen dr. O. waren door de heren Hoe- len en Carp psychiatrische rapporten uitgebracht, die evenwel in lijnrechte te genstelling tot elkaar stonden. Mede in verband hiermee werd de verdachte in Groningen aan een nieuw psychiatrisch onderzoek onderworpen. Bij de plechtige inhuldiging van John F. Kennedy tot president der Verenigde Staten zullen gebeden ge zegd worden door een rooms-katho- lieke kardinaal, een Grieks-ortho doxe aartsbisschop, een protestantse predikant en een rabbijn. De democraat Kennedy, de eerste rooms-katholiek, die president van de V.S. wordt, zal de eed afgenomen wor den door opperrechter Earl Warren, een republikein, die lid van de Methodis. tische kerk is. Het programma der inhuldiging van Kennedy en zijn vice-president Lyndon B Johnson, zal het volgende verloop heb ben. Nadat de marinekapel een selectie ten gehore gebracht heeft, spreekt kardinaal Richard Cushing van Boston een gebed uit. Een solo van de negeralt Marian Ander son wordt gevolgd door een gebed van de aartsbisschop Iakovos van het Grieks- orthodoxe aarts^liocees Noord- en Zuid- Amerika. Sam Rayburn neemt Johson de eed (Van onze sociaal-economische redactie) De werknemersorganisaties in de sigarenindustrie hebben de c.a.o. per 1 januari a.s. opgezegd. Inmiddels zijn reeds nieuwe voorstellen ter ver betering van de arbeidsvoorwaarden bij de werkgeversorganisaties inge diend. De c.a.o. had een looptijd van één jaar. Bij hun wensen hebben de werkne mers zich voornamelijk beperkt tot ver beteringen in de secundaire sfeer. Ge vraagd wordt de vakantie- en Kerst toeslag welke thans in totaal 4®/» be draagt, te brengen op 6"/» (4®/» bij het opnemen van de vakantie en 2®/o met de Kerst). Op het ogenblik bedragen de ze toeslagen elk 2®/o. Voor de jeugdige werknemers in de sigarenindustrie beneden de leeftijd van 18 jaar worden per jaar drie extra va kantiedagen gevraagd. De werknemers met een dienstverband van 25 jaar en 40 jaar wil men resp. een en twee extra snipperdagen toegewezen zien. Ook het betaald verlof bij bijzondere familie omstandigheden wil men verruimen. Niet aLleen in geval van tJb.c., maar ook bij ziekten als hernia, polio en reuma wordt een uitkering-van zieken geld door de bedrijfsvereniging ge vraagd over maximaal drie jaar. De pensioenrechten zullen bij ziekte en on geval moeten doorlopen en de werkne mers menen eveneens dat bij ziekte de voor- en nabehandeling verbetering be hoeft. Bij ziekte zal de waohtdag niet na vijf uitkeringsdagen, maar na vijf ziektedagen uitgekeerd dienen te wor den. Het minimumloon zou ook moeten gel den voor gehuwden en kostwinners be neden 24 jaar en voor bepaalde leeftijden zijn enige geringe verbeteringen in het uurloon voorgesteld. De werknemersor ganisaties vragen voorts de invoering van gepremieerde spaarregelingen. Ten slotte zal het mogelijk moeten zijn dat per onderneming in gunstige zin van de c.a.o.-bepalingen wordt afgeweken, zo dat de c.a.o. evenals voor de oorlog een minimum-karakter draagt. Prijsindexcijfers van levensonderhoud niet gewijzigd Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van medio oktober tot medio november 1960 geen wijziging. Het indexcijfer inclusief a.o.w. bleef staan op 127 en het indexcijfer exclu sief a.o.w. op 122. Binnen de groep „voeding" deden zich een aantal verschuivingen voor. De in dexcijfers voor margarine, melk en fruit vertoonden een daling. De daling van het indexcijfer voor melk hangt samen met de verhoging van het vetgehalte van 2,5 tot 3 pet., bij gelijkblijvende priy. per liter voor de consument. Te genover deze dalingen stond een stij ging van de indexcijfers voor groenten en eieren. 0 Op de weg van Gieten naar Gesselte is de 75-jarige J. Grelling door een auto die slipte aangereden. De heer Grelling is aan de opgelopen verwondingen be zweken. af. Daarop volgt een gebed door dr. John Barclay, predikant van de Centrale chris. telijke kerk te Austin in Texas. De dichter Robert Rost leest een ge dicht voor alvorens de opperrechter de nieuwe president de eed afneemt. Na een redevoering van Kennedy zal de rabbijn dr. Nelson Glueck, president curator van het Hebreeuwse uniecollege te Cincinnati, de zegen uitspreken. Het programma wordt besloten met het spelen van de Star Spangled Banner door de marinekapel. Een Amerikaanse autoriteit heeft gis teren bevestigd dat bij de wrakstukken van de DC 8 van de United Airlines, dlie vorige week vrijdag boven New York in botsing kwam met een Con stellation, een transistor-radio-ontvanger van een particulier aangetroffen is. Hij zei dat niet bewezen is dat de transistor de fatale botsing veroorzaakt heeft, „maar er zijn gevallen bekend dat dergelijke toestellen invloed hebben uitgeoefend op de vliegtuigiinstrumen- ten." zo voegde hij eraan toe. Een autoriteit van het vliegveld Idle- wild zei dat de mogelijkheid bestaat dat de radio van de DC 8 gestoord is door de transistor, indien het een fm- toestel is. Het is nog niet bekend of dit het geval is. De Braziliaanse minister van marine Atoso Maia heeft toegegeven dat als ge volg van deviezenmoeilijkheden het Bra ziliaanse vlfegkamipsahip Minas Gerais nog niet uit de haven van Rotterdam vertrokken is. Hij zei dat nog niet geregeld had kunnen worden dat 1.5 miljoen dollar naar Nederland overgemaakt kon wor den om de bemanning te betalen die in vier maanden geen soldij gehad heeft. Hij zei dat het schip niet kan vertrek ken voordat de schulden van de beman ningsleden betaald zijn. Het was de be doeling geweest dat het schip deze maand in Brazilië zou zijn aangekomen. De cabaretier Wim Kan, wiens pro gramma op het ogenblik in Hilver sum loopt, heeft al enige weken ge leden gezegd dat hij op Oudejaars avond in een uur conference en lied jes voor de VARA-radio zal optre den. „mits het kabinet voor die tijd niet aftreedt". Hiermee maakte hij een spottemijtje op de onverwach te val van het kabinet-Drees in 1958, kort voor de Oudejaarsdag. Donderdagavond stond hij in Hil versum vrolijk op de planken en her haalde dit grapje, onwetend van het feit dat het kabinet al tot aftreden had besloten. Pas toen zijn vrouw Corrie Vonk hem aan het einde van de voorstel ling een briefje met het alarmerende bericht in de handen duwde, hoorde hij ervan. Gisterochtend vroeg was de VARA al bij hem aan de deur om te in formeren hoe dat nu gaan moet op 31 december. Maar Wim Kan bleek de kwestie zo licht mogelijk voor te stellen en zei niet. dat hij zich nu zou terugtrekken. Intussen is het wél een hele klap voor hem. want zijn politieke confe rence kost hem van tevoren enorm veel tijd. Hij weet dat heel Neder land naar hem luistert en over zijn Commentaar* JN EEN ONVERWACHT ingelast fees- A telijk radio-programma heeft de KRO gisteravond zijn 600.000-ste lid verwel komd. Nadat de voorzitter van de om roepvereniging, drsE. H. J. van Waes- berge, een korte toespraak had gehou den was er een gezellig feestje met het personeel en vele medewerkers van de KRO. dat opgeluisterd werd met lied jes en babbeltjes. Ook het televisie-programma werd door de KRO verzorgd, nadat de NTS bijna drie kwartier aandacht had be steed aan de kabinetscrisis, onder meer door het woord te geven aan de fractie voorzitters van de grootste vijf partijen. Toen was de beurt aan de KRO die met een overvoerd en daardoor oneven wichtig programma tevoorschijn kwam. In de actualiteiten-rubriek schroomde het r.kparlementslid, de heer Andries- sen niet in een vrij heftige beschouwing over de recente politieke gebeurtenis sen beschuldigingen uit te spreken aan het adres van enkele a-r. kamerleden, als zouden deze de val van het kabinet al aan het begin van de kamerzitting hebben voorzien en voortijdig doen pu bliceren. De heer Andriessen huldigde daarmee de stelling dat men urv is voor de camera's te zeggen wat men meent. In het al te veel opgesierde KRO- programma volgde o.m. een toch wel in- structieve documentaire over kraam- verzorging, welke te zeer was uitge sponnen, maar zich toch onderscheidde door opvallend goede illustraties, welke deels uit foto's en films en deels uit tekeningen van Jos van Grieken en Mary Dassen bestonden. De voordracht door Georgette Hagedoorn stelde door al te veel oppervlakkigheid nogal teleur maar werd enigszins goed gemaakt door Franse kerstliederen aan het slot. Meer konden we genieten van de herhaling van de vermaarde voordracht door Al- bert van Dalsum: de kerstpreek uit „De moord in de kathedraalvan T. S. Eliot. JTET PERSONEEL van de Zwolse brandstoffenhandelaren heeft gis teravond tijdens een vergadering be sloten zijn voornemen om met ingang van 1 januari in flats geen brand stoffen meer te bezorgen op hogere etages dan de eerste te handhaven. Zij zullen een uitzondering maken voor zieken, gebrekkigen en bejaarden. De kolenbezorgere zijn tot hun besluit gekomen, omdat het afleveren van kolen in flats zoveel tijd eist, dait zij voortdu rend overuren moeten maken en omdat het beklimmen van de trappen met zware zakken kolen op den duur te veel van hiun krachten vergt. De kolen voor de flatbewoners, die op een hogere dan de eerste etage wonen, zullen na 1 januari in papieren zakken in de kelders worden afgeleverd De bijeenkomst volgde op een overga- lijk aanschaffen. dering tussen brandstoffenhandelaren en een deputatie van het personeel. .In deze vergadering deden de werkgevers een compromis-voorstel, datt beoogde in de huidige service aan de klanten zo weinig mogelijk verandering te brengen. Het compromis-voorstel luidde: regel matig een beroep op de klanten te doen. om zoveel mogelijk een kolenberging in de kelder te maken, de kolen te leveren in papieren half-muds zakken, in nieuw te bouwen flats de kolen alleen in de kel ders te brengen. De werkgevers zouden trachten om landelijk een oplossing tot stand te brengen. De werkgevers verzoe ken het personeel de vakbonden van dit probleem op de hoogte te stellen. Wan neer mechanische hulpmiddelen in de handel komen voor bezorging in flats zal de Zwolse handel deze zo spoedig moge- Generaal Douglas MacArthur heeft de bewering van oud-president Truman dat hij tijdens de Koreaanse oorlog aange drongen heeft- op het gebruik van de kernbom als „volkomen vals" van de hand gewezen. De voormalige opperbevelhebber van le geallieerde strijdkrachten in het ge bied van de zuidelijke Stille Oceaan heeft listeravond een verklaring afgelegd naar aanleiding van een televisie-vraaggesprek van een medewerker van de „Chicago Bun Times" met oud-president Truman. „Wij hadden de kernbom in de Ko reaanse oorlog evenmin nodig als in de (lorlog tegen Japan", aldus MacArthur. Volgens de medewerkers van de „Chi cago Sun Times" heeft Truman op de Iraag, of er enige druk op hem was uit geoefend om de kernbom te gebruiken In de Koreaanse oorlog, geantwoord: „Ja, MacArthur had dat willen doen. Hij wilde China en Oost-Rusland en weet ik wat pog meer bombarderen." Truman zei desgevraagd, MacArthur in (951, tijdens de Koreaanse oorlog, als be- helhebber in het Verre Oosten ontslagen l»e hebben wegens het niet gehoorzamen ■lan bevelen. Oud-president Truman wil geen verder commentaar leveren op de controverse bolussen hem en generaal MacArthur. Hij is7ei slechts dat de historie voor zichzelf tal spreken. Hij heeft geen in documen ten vastgelegde bewijzen. Hij had een Inening voor de televisie weergegeven Bie niet in zijn memoires te vinden is. Hij heeft het nu gezegd en de generaal lok Men kan nu geloven wie men wiL 71 Die avond en naóht zaten Jackstraw, Coraz- zini en ik afwisselend achter het stuur. De motor begon af en toe over te slaan, de uitlaat produ ceerde vreemde geluiden en het werd hoe langer hoe moeilijkér om over te schakelen, maar ik kon niet stoppen iik durfde niet te stoppen. Snelheid betekende nu het redden van mensen levens. Kort na negen uur was Mahler ingestort en geraakte hij langzaam maar zeker in de dia- betische coma. Ik had alles gedaan wat ik kon. dat was te weinig geweest. Hij had een bed no dig. warmte, iets tegen de dorst, opwekkende middelen en suiker dit laatste in de vorm vaoi voedsel of door een injeotie. Opwekkende middelen en warmte waren er helemaal niet. De houten kooi was nauwelijks een bed te noemen en ondanks zijn hevige dorst kreeg de patiënt steeds meer moeite het gesmolten sneeuwwater binnen te houden en tot een intraveneuze injec tie was ik niet in staat. Het moest voor de an deren in de tractorcabine een droevig schouw spel zijn om het lijden van Mahler aan te zien en naar de krampachtige ademhaling van een sui kerpatiënt in coma te luisteren. Tenzij we nog op tijd over insuline zouden kunnen beschikken, wist ik dat geen macht op aarde kon voorkomen dat de dood binnen een dag of drie zou intreden onder deze wel zeer ongunstige omstandig heden zag het er zelf naar uit dat het in één dag zou zijn. Marie LeGarde ging ook in snel tempo achter uit. Ze kon haast geen hap meer door de keel krijgen en deed niets dan slapen een onrus tige en benauwende slaap. Daar ik haar op hpi toneel had gezjen en haar vitaliteit me altijd een wonder was geweest, kwam het me nu ontzet tend vreemd voor dat ze zo gemakkelijk zon ondergaan. Haar vitaliteit was echter vermoe delijk alleen maar een kwestie van zenuwen ge weest en ze bezat niet de lichamelijke krachi om weerstand te kunnen bieden aan de omstan digheden waarin ze nu was komen te verkeren Ik moest mezelf er steeds aan herinneren dat Marie LeGarde een vrouw op leeft d was. Niet dat ik een dergelijke herinnering nodig had: haar verwoest, gelijnd en oud gezicht vormde er bewijs genoeg voor. Terwijl ik me dus grote zorgen over mijn pa tiënten maakte, toonde Jackstraw zich ongerusi over het weer. Het beviel hem helemaal niet. De zonder einde door ALLISTAIR MACLIAN opmerkingen spreekt en dat schept wel enige verantwoordelijkheid. Hij staat nu voor de haast onmoge lijke opgave een groot deel van zijn programma plotseling te wijzigen en aan te passen bij de politieke gebeur tenissen. en dat binnen een week tijds. Dat hij het vooralsnog toch niet laat afweten is wel zeer ondernemend en getuigt van goed zelfvertrouwen. Inplaats van het weekjournaal heeft de NTS gisteravond nog eens de film- reportage gewijd aan het getroffen Chili uitgezonden. Dit in het kader van de door NRU en NTS gevoerde actle-Toltèn, waarvoor tot nu toe ruim 640.000 gulden is binnengekomen. Van dit geld kunnen 128 woningen wor den gebouwd ln het te verplaatsen kustdorp, dat echter 350 woningen groot moet worden. In deze uitzending had de actrice Mieke Verstraete een vraaggesprek met de enige inwoner van Toltèn. die van Nederlandse afkomst is en onze taal nog enigszins spreekt, de heer Fernando Jans. Deze is. zoals u weet. enkele dagen in Nederland om de dank van de burgerij van Toltèn voor de Nederlandse hulp over te brengen. Hij vertelde nog eens een en ander van de verschrikkelijke aardbevings ramp, "die Chili trof en waarvan zijn woonplaats mede slachtoffer werd. Mieke Verstraete toonde zich een har telijke gastvrouw, die de heer Jans wonderwel op zijn gemak bracht. In dien ooit, dan heeft deze hernieuwde uitzending wel duidelijk gemaakt dat goede hulp voor Toltèn zeer nodig is. Omroepbladen sober in kersttooi Het is merkwaardig, maar alle om roepbladen, zowel de vijf binnenland se als die. in onze nabuurlanden ver schijnende. hebben zich dit jaar in vrij sobere Kersttooi gestoken. Er zijn geen speciale Kerstnummers verschenen en de voorplaten zijn over het geheel reprodukties van mo derne tekeningen. Er is voorzover dat nodig was wat beter papier ge bruikt. er is wat meer illustratie aan gebracht en wat meer artikeltjes ma ken sommige bladen wat dikker. Was het enkele jaren geleden nog zo. dat het ene blad nog sierlijker ver zorgd werd dan het andere voor de Kerstweek, verleden jaar verminder de dat al en nu zijn alle uitgaven aan de eenvoudige kant In Frankrijk is enige tijd geleden van opvoedkundige zijde de klacht geuit dat de avond-televisieprogramma's uit zendingen brachten die niet voor kin derogen en -oren geschikt zijn en toch, kort na 8 uur, door kinderen worden gezien en gehoord. Men wilde dergelijke programma's liever naar een later uur verschuiven. Dit heeft geleid tot een onderioek door een commissie, samengesteld uit juristen en televisiemedewerkers. Deze zijn gezamenlijk tot de conclusie gekomen dat lang niet alle kinderen 's avonds naar de televisie kijken. Ge beurt dit toch en zien zij dan pro gramma's die niet voor hen zijn be doeld. dan moet men dit de ouders verwijten en niet de programmalel- ding van de RTF. Het avondprogramma is in zijn ge heel bedoeld voor volwassenen, aldus het rapport. Wanneer men dan rekening gaat houden met kijkende kinderen, kan de televisie zich niet normaal ontwik kelen en krijgt het programma geen rechtvaardige kans. vanavond temperatuur was nu al sinds uren a^n het stij gen en het geklaag en gekreun van de wind over de ijskap in meer dan twee dagen hadden we dit niet gehoord begonnen meer en meer toe te nemen. De hemel was donker en er dreven steeds meer zwarte sneeuwvlokken langs. Even na middernacht bereikte de wind een snelheid van meer dan vijfentwintig kilometer per uur en werd de sneeuw wild over de ijskap gejaagd Ik wist waar Jaokstraw zich ongerust over maakte, hoewel ik het zelf nog nooit had mee gemaakt. Ik had echter dikwijls gehoord over die gruwelijke en gevaarlijke Groenlandse stor men die precies op de gevreesde williwaws van Alaska leken. Als boven het centrum van het plateau grote massa's lucht waren afgekoeld door uitzonder lijk lage temperaturen als die gedurende de laat ste achtenveertig uur, werden ze voortgestuwd door een stijgwind en stortten ze zich als een waterval er was geen ander woord voor over de rand van het plateau op het lager ge legen land. Enkel bewogen door hun eigen ge wicht aan koude lucht groeiden deze door wrij ving en druk warmer wordende neerslaandt- winden langzaam uit tot stormen en tot orkanen van een vernietigend geweld waarin niets of niemand in leven kon blijven. Alles wees erop dat een dergelijke orkaan in aantocht was. De eerst zo ontzettende kou, de opstekende wind. de hoger wordende temperatuur, de windrich ting en ook de inktzwarte wolken die over onze hoofden jaagden er was geen vergissing mo gelijk had Jackstraw me verklaard. Df Bskimo had het nog nooit mis gehad wat het weer op Groenland betrof en ook nu geloofde ik hem. Bovendien als Jackstraw nerveus begon te worden, werd het ielfs voor de grootste opümi»t meer dan tijd zich ongerust te maken. En onge rust voelde ik me zeker. We reden in zuidwestelijke richting naar Uplavnik en met een maximum snelheid, zodat we gelukkig goed opschoten. Om vier uur in de morgen echter niet meer dan een honderd kilometer van Uplavnik verwijderd stootten we op de sastrugi en moesten we snelheid min deren. De sastrugi golvingen in de bevroren sneeuw en veroorzaakt door laag over de ijskap strijkende winden vormde het noodlot van J een tractor en zeker van een verouderd model als de Citroën. De golvingen volgden elkaar re gelmatig op, waren hard van buiten en zacht van binnen en ten slotte konden we alleen nog maar met een ontmoedigende slakkegang vooruit ko men. Desondanks rolden en stampten de tractor en de sleden als schepen op een zware zee.. Soms boorde het licht van de koplampen zich in het steeds dieper wordende duister van de hemel, dan weer speelden de lichtkegels over het wit en de donkere schaduwen van de sastrugi. Ook ont moetten we nu en dan effen, open plekken, maar die waren misleidend en bestonden slechts uit pas gevallen of van het plateau geblazen sneeuw, waar we ons met nog grotere moeite overheen worstelden. Om acht uur in de morgen stopte J ackstraw en toen het geloei van de motor plotseling ophield, kwam het zware gekreun van de met ijs en sneeuw beladen wind er onmiddellijk voor in de plaats. De tractor stond met de brede zijkant naar de wind gekeerd en dwars op de helling. Lk sprong er meteen uit om een beschutting van zeildoek te spannen het was alleen maar een driehoekig stuk waterdicht zeil dat bevestigd was aan de bovenkant van de tractorcabine. een rupsband en aan een pen in de ijskorst. Tijdens de maaltijden was er namelijk geen plaats ge noeg in de cabine en ik wilde onder deze weers omstandigheden beschut zijn als we radiocontact met Hillcrest zochten. Bovendien werd het tijd dat Zagero en Levin even bij konden komen. Ze hadden de gehele nacht op de transportslee ge zeten bewaakt door Jackstraw of mij en hoewel de temperatuur nog maar een paar gra den onder nul lag en de beide mannen door een berg van kleren enigszins tegen de kou be schermd waren, moesten ze een meer dan ellen dige nacht hebben doorgebracht. Wordt vtrvolgdj 0 Na de uitzending van het NTS- joumaal komt om 8.20 uur de AVRO op het scherm met „een mozaïek van Kerstliederen", waaraan in de stu dio meewerken Lea de Boer, Jules de Corte en Marie-Cécile Moerdijk en in de Expohall, waar in oecumenische geest een programma van volkskerst zang wordt uitgevoerd, chr. en r.k. muziekverenigingen. Om 9.05 uur is er een korte film over de Kribben- verzameling in het Nat. Museum te Beieren en om 9.20 uur begint het te levisiespel „Het lange Kerstdiner" van Thornton Niven Wilder. vanavond 0 Met een concert, te geven door het Radio Filharmonisch orkest onder leiding van Bernard Haitink, opent de KRO om 8 uur het Kerstavondpro gramma. U kunt dan luisteren naar het Triple Concerto (voor orkest, piano, viool en cello, solisten resp. Danièle Dechenne, Jo Juda en Jean Decroos) van Beethoven en de Onvol tooide van Schubert Om 9.05 begint een gewijd programma onder de titel ,,D' een droeg wierook, d' ander een brood" en om 10.10 uur draagt Léon Povel een vertelling van Harry Poll „Het Kerstverhaal van de Poolse sol daat" voor. Om 10.40 uur een uitzen ding met groeten van vluchtelingen aan hun landgenoten en daarna een klavecimbel-recital door Suzanne Boom. 0 De VARA laat op deze avond het amusementsprogramma vervallen en begint om 8.05 met een concert door het Promenadeorkest en de pianist Henk Briër, o.l.v. Hugo de Groot Er worden werken van Lemaire, Godron en Briër, in opdracht van de VARA geschreven, gespeeld. Na een program ma over klokken en wat citerspel om 9,30 uur optreden van het ensemble Malando en om 10 uur het vervolg- hnnrspel „Scaramouche". Tussen 10.55 en 11.55 speelt het Radio Kamerorkest werken van Bach. 0 Over de zender Hilversum II zendt de NCRV tussen 12 en 1 uur een Kerstnachtdienst uit, welke tegelijk in Hilversum en in Toronto (Canada) wordt gehouden. Programma le Kerstdag ZONDAG 25 DECEMBER I960 Hilversum I, 402 m. 746 24.00—1J0 Plechtige Nachtmis. NCRV 7 01' Kerstzangdiienst 1960. KRO: 8.00 Nws 8.15 Kerstliederen 8.25 Inleiding Hoogmis 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws w wateret 9.45 Geestelijke liederen. 10.00 CONVOT VAJN KERKEN: Geref kerkdienst. NCRV: 11.30 Kerstconc. KRO: 12.15 Gram (event, on derbroken door herh toespraak ZH de Paus) 13.00 NATIONAAL PROGRAMMA: Toespraak door H.M. de Koningin. Daarna: nws. KRO: 13.20 Kerstliederen 13.40#Gram 14.00 Gram 14.05 Symf conc. In de pauae: voordracht 15.30 Wenteling der tijden, klankbeeld 16.00 V d kind 16.30 Kerstlie deren. IKOR' 17 00 Kerstmis ln het ekl- kamp. 18.00 Het geladen schip 18.30 De kerk aan het werk. lezing 16.40 Keretmuz 18.50 Mensen, lezing. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken 19.06 Vokaal ens en orgel 19.30 Weg en werk der kerkhervormers: Me- landhton, Luther's vriend en medewerker, lezing. KRO: 19.46 Nws 20 00 Cabaret 20.30 Gram 21.30 Geen plaats ln de her berg?, hoorspel 22.40 Intern kerstliederen 22 30 Nws 22.40 Avondgebed 22.55 Radio koor 23 10 Gram 23.55—24.00 Nwi. Hilversum 11, 298 m. 1007 kO/«. NCRV 00.00—01.00 Nachtdienst. VARA: 8.00 Nws 8.15 Gram 8 45 Gevar progr 9.35 Kerst zang. VPRO: 10 00 Herv kerkdienst 11.15 Kamermuz. AVRO: 12.00 Gevar mui 13.00 NATIONAAL PROGRAMMA: Toespr door HM de Koningin. Daarna Nws AVRO 13.20 Meded en gram 13.30 Kerstliederen 14.53 Voordracht 15.10 Gitaarmuz 15.40 Kerstprogr VARA: 17.00 V d Jeugd 17.30 Kerstliederen 18.00 Gram 18.15 Nws VPRO: i6.30 Voor. dracht en muz. EKOR: 19.00 V d Jeugd 19.30 De open deur. lezing AVRO: 20 00 Nws 20 05 Pianorecital 20.40 Mijn kleine Jongen, hoorspel 21.10 Gram 21.25 Idem 21.46 Operettemuz 22.30 Nws en mede a 22 45 Journ 23.00 Gevar Kerstprogr 23.55 —24.00 Nws. Televlsleprogr NTS: 9.55 Inl kerkdiemi 10.00—11.00 Protest kerkdienst NCRV 20.00 Kerstprogramma 20.40 Verhalen bij Kaarslicht 21.5 Het Besluit. TV-spel 21.50 Da^iuiting. Programma 2e Kerstdag MAANDAG 26 DECEMBER I960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. NCRV: 3.00 Nws 8.15 Kerstliederen 8.30 Morgen wijding 9.15 Herv kerkkoren, kinderkoor en orgel. KRO: 9.30 Nws 9.46 Gram 9.56 Inleiding Hoogmis 10.00 Hoofrnis 11.30 Limburgs symf oik, koor en solist 12.10 Gram NCRV: 12.15 Kerstconc 10.40 Cram 13.00 Gram 18,05 Klass mui 13.35 Gram 14.04 Les enfants Bethlehem. Bijbelse tragedie 15.1o Kerstfeest Moluiklken 15.40 Gram 15.46 Kerstfeest kinderen 16.30 Vo- kaa'l ens en sol 17.00 V d kleuters 17.15 Weihnachtslieder 17.45 Regeringiulte: Het geestelijk lied ln Suriname, door dr G D van Wengen. 16.00 Kerkorgel 18.30 Gram 18.00 Nws en weeqpraatje i9j10 Op de man af. praatje 19.16 Gram 19.30 Raddokrant 19.50 Strijk kwartet 20.i5 Kerstconc 21.10 Nu rijt wellecomelezing 21.30 Kerstconc (ver volg) 22.00 Part oomm 22.15 Gram 22.30 Nws 22.40 Avondovendenrtrimg 22.95 Boefc- bespr 23.05 Kerstliederen 23.36 Strij'korte uit het Promenade ortc 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 29j m. 1007 kc/s. VAiRA: J.OO Nws 8.48 Gram 8.30 Kinderkoor 9.00 Verhaal v kind 9.20 Kamermuz 9.45 Gees telijk leven, toesrpraak. VPRO: jO.OO Volks kerstzang 11.15 Tussen welvaart en geluk?, discussie. VARA12.00 Lichte mui 12 30 Land- en tudmbouwmeded 12.33 Fanfare- muz 13.00 Nws 13.10 Gram met comm 14.00 In de stem weerklinkt het hart, klank beeld 14 45 Gevar mfuz. act en sportver- slagen 17 10 V d Jeugd ]7.30 Lichte mui 18.00 Nws en sportuitsl 18.15 Jaezmuz 18.50 Openbaar kunstbezit, lering 19.00 Planorecital 19.35 Licht progr 20.Oo Nw6 20X6 Metropole-onk en zang 20.50 Auguste, blijspel 21.50 Kamermuz 22.30 Nws 22 40 Marimba 23 15 Gram 23.56—24.00 Nws. Televlsleprogr. NTS: 15.30 Jeugdjournaal 15.46 Tekenfilms 16.30—'17.00 Schotse volks dansen 17.0013.00 Internationaal zaal handbal Kersttoernooi. KRO: 20.00 Over name van de Duitse TV: Der Vogél- himdler, operette. NTS: 22.3o Sport ln beeld. (over de 4c lijn) Maandag 26 december 1960 van 1820 uur: I. Henry Purcell: Pavane en Cha conne in g ld.t., Festival Strings Lucerne olv. Rudolf Baumgartmer. II. Georg Frie- drich Handel: Concerto grosso ln d gr.t. op 6 nr 5, Grave - Allegro - Presto - Largo - Allegro - MenuetUn poco larghetto. Festival Strings Lucerne olv. Rudolf Baumgartner III. Joseph Haydn: Concert voor hoorn en strijkorkest nr. 2 ln a gr.t., Allegro moderato Adagio - Allegro, Rolf Llnd, hoorn. Strijkers van het Symphonie Orke6t van de Norddeut- sche Rundfunk olv, Christoph Stepp. IV. Ludiwlg van Beethoven: 11 MödMnger Dansen. Orkest van d« Weense Staats- opera olv. Franz Ldtschauer. V. Gabriel Fauré: Élégie voor cello en orkest op. 24. Gaspar Cassado, cello; Symphonic Orkest van Bamberg oiv. Jonel Perlea. VI. Ca- mi'lle Sainit Saëns: Havanatee op. 83, Alfredo Campoli, viool; Londens Sympho- nie Orkest olv. Anatole Fistoulari. VII. Richard Strauss: Till Eulenspiegels lustige Strelehe op. 28, Sachsisehe Staatskapelle, Dresden olv Kart Bölwn. VIII. Anatole Liadow: 8 Russische Volksliederen op. 58, Chant religieux - Chant de Noel - Plalnte du village - Dan6e du moustdque Légen de des oiseaux - Berceuse - Air de da ri se - Danse villageoise, Symphonie Orkest van Bamberg olv. Jond Perlea. Programma voor dinsdag DINSDAG 27 DECEMBER 1960 Hilversum I, 10» m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7 15 Gram 7.30 V d jeugd 7.40 Piano recital 7 45 Morgengebed en overw 8,00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d vrouw 9.35 Waterst 8O0 Nws 8.50 V d vrouw 9.35 Wateret 9.40 Gram 10.00 V d kleuters 10.16 Licht baken, lering (herh) 10.05 Gram 10.30 Klassieke en moderne meesterwerken 11.00 V d vrouw 1-1-30 Gram 11.50 Volaan vooruit, lering 12.00 Middagklok-nood klok 12.01 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Lichte rrruz 12.50 Gram 13.00 Nws 13j15 Zonnewijzer 13.20 Platennleuws 13.30 Lichte muz 14.05 Lie deren van Franse componisten 14.36 V d plattelandsvrouwen 14.46 Promenade oik 15 35 Gram 16.00 V d rieken 16.20 Ziefloen- lof 17.00 V d Jeugd 17.40 Beursber 17.45 Regeringsuitz: Nieuw-Guinea kron, door mr dr H J Roethof. 16.00 Mannenkoor 18.30 V d Jeugd 19.00 Nwb 19 10 Omr ork 19.25 Memojandim 19.30 Gram 20.30 Koorzang 31.00 Filharm ork en scdist 22.25 Boekbeepr 22.30 Nws 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lering 22.55 Cabaret 23.25 Kamerkoor 23.50 Gram 23 55 —24 .00 Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/«. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7 20 Gram. VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws 3.16 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding 9.55 Boek- bespr 10 00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Orgelspel 11.15 V d rieken 12.00 Jazzmuz 12.20 Regeringsuatz: V d landb 12.30 Land. en fuinbouwmeded 12.33 Orgelspél 13.00 Nws 13.15 Meded of gram 13.20 Lichte muz 13 55 Beureber 14.00 Gram 14.30 Act I6.O0 V d vrouw 15.30 Zangrecital 16 00 Voordracht 16.15 Gram 16.30 V d Jeugd 17.20 De dierenwereld en wij. lering 17.30 Lichte muz. 16.00 Nws 18.15 Pianoepel 18.25 A A A. moet u horenpraatje 18.30 Liohte muz 19.00 V d kleuters 19.05 Paris vous parte 19.10 Gram 20.00 Nws 20.05 De Kerst/vlucht wan de Pelikaan, hoorspel Zang en piano 22.00 Viobl en piano 32.30 Nw6. beursber van New York en meded 22.45 Journ 23.00 Gram 23.56—24.00 Nws. 20 Jo»™ 20.» Film 20.5622.25 Le pays d"oü lp vrim speeiXUav

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7