Parlementsleden op de vuist hi een Kij, Chroesjtsjef - de zwijger RASSENSCHEIDING ONTSIERENDE VLEK MAPRO Ziekenhuis-radioprogramma De pijl van Cupido Kennedy benoemt econ. adviseur Politieke crisit- in België TOCH IS HET ZO! ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 OPHEFFING STICHTING B.B. De Stichting Bevordering Bescherming Bevolking wordt met ingang van 1 februari 1961 opgeheven. Dit besluit is volgens een mededeling van de voorzitter van de raad van bestuur, dr. ir. Ch. Th. Groothoff, genomen op grond van de overweging, .dat de werving van noodwachten thans een zaak is geworden van de locale overheden en nauw verweven is met het personeels beleid van het departement. Bovendien is de voorlichting van de bevolking omtrent de gevolgen van een eventuele oorlog van karakter veranderd, zodat dit werk niet meer aan een particuliere stichting kan worden over gelaten. Over een eventuele nieuwe stichting kunnen, gezien de kabinets crisis, thans geen definitieve medelingen worden gedaan. Haar voornaamste taak zou eventueel liggen in het behartigen van de algemene voorlichting en het geven van adviezen aan de overheid omtrent de psychologische aan vaardbaarheid van maatregelen in het kader van de B.B. en V.B. (Verplaat sing Bevolking). BESCHIKKINGEN LOONBELASTING In de staatscourant van gisteren is een beschikking opgenomen, waarbij de staatssecretaris van financiën enige uitvoeringsbeschikkingen loonbelasting heeft gewijzigd. De wijzigingen, hoofdzakelijk bestaande in de vervanging van enkele bijzondere loonbelastingtabellen, houden verband met een aantal veranderin gen op het terrein der sociale verzekeringen. Het maximum-premie-inkomen voor de aow en de aww is met ingang van 1 januari 1961 verhoogd van 7.450 tot 8.250 en in verband hiermede het maximum van de in te hou den premie van 502 tot 556 per jaar. Voorts is met ingang van dezelfde datum de loongrens voor de verzekering ingevolge de ziektewet, enz. gebracht van 7.450 op 8.000 en het maximum dagloon waarover premie voor de werknemersverzekeringen wordt geheven van 20 op 22. In verband met het vorengaande heeft de staatssecretaris van financiën in een tweede beschikking, gepubliceerd in dezelfde staatscourant, nieuwe pre mietabellen vastgesteld voor de aow en aww. In de nieuwe tabellen is waar nodig ook rekening gehouden met andere I wijzigingen in de diverse werknemersverzekeringen. De Opperste Sowjet heeft zijn vier daagse zitting besloten zonder dat pre mier Chroesjtsjef een rede gehouden heeft. Het is nog niet bekend, waarom de anders zo welbespraakte premier dit keer er het zwijgen toe heeft gedaan. Chroesjtsjef is bij deze conferentie minder op de voorgrond getreden dan ooit tevoren. Hij heeft alleen de ope nings- en slotzitting bijgewoond. Op geen van beide zittingen heeft Chroesjtsjef een woord gezegd. Wan neer er geapplaudisseerd werd, deed hij mee, maar voor het overige zat hij er bewegingloos, met gevouwen handen en gesloten ogen bij. Onmiddellijk na de slotzitting is een deel der afgevaardigden van de Opper ste Sowjet in besloten vergadering bij een geweest. Het is mogelijk dat Chroestsjef bij deze gelegenheid een Kerstrede Eisenhower 'W In een toespraak, gehouden ter gelegenheid van het ontsteken van de lichtjes in de kerstboom van het Witte Huis, heeft presi dent Eisenhower een aanval ge daan op de rassendiscriminatie in de Ver. Staten. Ondanks de materiële welstand, waarmede Amerika gezegend is, aldus de president, zien wij vlekken, die het beeld van een volk, dat op recht meent naar het beeld van zijn Schepper geschapen te zijn, ontsieren. Maar al te dikwijls valt een apa thische houding waar te nemen te genover schendingen van de wet en normen van de maatschappelijke en persoonlijke onaantastbaarheid. Wanneer mensen, als gevolg van verbitterd vooroordeel en verschil len in pigment, geen gelijke poli tieke en economische behandeling kunnen genieten, is dat weer een van die onvolmaaktheden, die ook voor de mensen buiten onze gren- zen niet verborgen blijven, i Elke keer wanneer iemand het I recht wordt ontzegd om voor zich- Nasser dreigt Israël I ook met atoombom Radio-Cairo meldt dat president Nasser van de V.A.R. vrijdagavond in een toe spraak tot een grote bijeenkomst te Port Said heeft gezegd: „Wanneer Israël een atoombom vervaardigt, zal de Ver. Ara bische Republiek er tot elke prijs ook een krijgen". Nasser sprak ter gelegenheid van de herdenking van het vertrek, nu vier jaar geleden, van de laatste Engelse en- Franse troepen uit Port Said, na de actie, die Engeland en Frankrijk indertijd hadden ondernomen, toen Nasser het Suez-kanaal naastte. Nasser zei ook: „Wanneer wij de zeker heid verkrijgen dat Israël een atoombom aan het maken is, zal dat het begin zijn van een oorlog tussen ons en dat land". Daarna riep hij luidkeels: „Wij zullen deze aanvalsbasis moeten vernietigen". Deze woorden werden door zijn toehoor ders met een donderend gejuich begroet. Advertentie Lekkere hoofdzaken (14) Eind december... tijd van lichtjes En van smullende gezichtjes. Want in het groene kerstboom-bos Is ieder goedgemutst met Bros. lossere, brossere rf» dubbeldikke chocola. Het smelt op je tong. 23 ct - melk, puur, hazelnoot zelf en zijn gezin een bestaan te verwerven, omdat hij volgens een morele standaard durft te leven, be tekent dit een smet op de glans van Amerika's beeld. De president zei, dat Amerika nooit zal ophouden de vlekken op zijn eigen spiegelbeeld te verwijde ren, doch dit kan niet door wetten alleen worden bereikt. Om waarlijk doeltreffend te zijn, moeten wetten de eerbied en de krachtige steun vap de publieke opinie afdwingen, zowel in algemene als in plaatse lijke zin, en ieder van ons draagt ertoe bij om dé publieke opinie te vormen. Vóór ons ligt dus een taak, die ieder voor zichzelf moet bepalen en zelf moet uitvoeren. Het is goed, dat Kerstmis ons bewust maakt van on ze onvolmaaktheden. Het is beter dat wij op ons nemen ze uit te wis sen, aldus president Elsenhower. Advertentie met de originele'onderdelen De postkantoren in de grote ste den kampen met een enorme kerstdrukte. Op het kantoor in Amsterdam heeft men de hulp ingeroepen van scholieren om nog op tijd door de duizenden poststukken .heen te komen. Op deze foto: enige HBS-ers bezig met sorteerwerk. Arrestatie van 118 oppositieleden De regering van Ghana heeft 113 per sonen in Asjanti en andere gebieden van Ghana in preventieve hechtenis la ten stellen. Dit zou zijn geschied wegens daden van ..geweldpleging, bandietisme en ro verij". Joe Appiaah, voorzitter van de afde ling Asjaniti van de in de oppositie zijn de Verenigde partij, heeft verklaard dat meer dan dertig partijleden, van wie verscheidene een sleutelpositie be kleedden, door de politie in Asjanti zijn gearresteerd. Hij zei dat de arres tanten gevangen worden gehouden overeenkomstig de bepalingen van de wet op de preventieve hechtenis, welke het mogelijk maakt personen tot vijf jaar toe gevangen te houden, zonder dat zij voor de rechter worden geleid. President Kennedy heeft dr. Walter W. Heller, een deskundige op het ge bied van belasting en economie, be noemd tot voorzitter van de presiden tiële commissie van economische advi seurs. Dr. Heller is hoofd van de economi sche afdeling van de universiteit van Minnesota. Hij is gedurende zes jaar adviseur voor belastingkwesties geweest van de gouverneur van Minnesota, Or- ville Freeman. Zoals bekend is Free man benoemd tot minister van land bouw in de regering Kennedy. Heller verklaarde op een persconfe rentie in Palm Beach dat de Ameri kaanse'economie gedurende drie en een half jaar heeft stil gestaan en dat sinds een half jaar kan worden gesproken van een recessie. Pleidooi voor minder troepen overzee De Amerikaanse republikeinse senator Henry Dworshak heeft een aanzienlijke vermindering van het aantal Amerikaanse troepen overzee bepleit. De andere lan den van de NAVO dienen meer man kracht ter beschikking van de Noord- atlantische verdragsorganisatie te stellen. „Jonge Amerikanen worden nog steeds opgeroepen voor militaire dienst, terwijl veel bondgenoten de dienstplicht hebben afgeschaft", zo verklaarde hij tegenover verslaggevers. Door de Amerikaanse troepensterkte in het buitenland te verminderen zouden bovendien protesten tegen het terugPoe- pen van verwanten naar de Ver. Staten kunnen worden vermeden. Bij een treinongeluk tussen Tumaco en El Dificil in Colombia zijn tenminste vier mensen om het leven gekomen en tallijken gewond. GEEN HUIS MEER Eisen van het katholiek vakver bond en verdeeldheid in de liberale regeringspartij hebben gisteren tot politieke spanning in België geleid. Minister-president Eyskens heeft de gehele dag drukke besprekingen gevoerd in zijn kabihet in de Wet straat in Brussel met liberale leden van zijn kabinet en afgevaardigden van het A.C.V. Het kabinet zou in spoedzitting bijeenkomen om de eisen van de katholieke werkne mers te bespreken. Intussen speelden zich in de Belgi sche Kamer van volksvertegenwoordi- gesr opnieuw heftige tonelen af. Een socialistische motie, waarin werd ge steld dat de in de eenheidswet voor gestelde wijzigingen niet zouden kun nen worden uitgevoerd zonder vooraf gaand overleg in de betrefende Ka mercommissie, werd door de regerings partijen verworpen. Het bleek echter, dat deze motie voor een deel de me ning weergaf van een verklaring van de minister van arbeid, Urbain afge legd in de Kamercommissie voor so ciale zaken. De socialistische Kamerleden eisten het aftreden van deze minister en dit leidde voor de tweede achtereenvol gende dag tot zulk een rumoer in de Kamer, dat voorzitter Kronacker de vergadering opnieuw schorste. De behandeling van deze kwestie werd gisteravond na heropening van de vergadering voortgezet. Inmiddels werd vernomen, dat een deel van de liberale Kamerfractie het aftreden van de regering zou eisen, indien de belas ting- en bezuinigingsvoorstellen van de eenheidswet niet op korte termijn wor den uitgevoerd. Een ander deel van de liberalen echter zou bereid zijn de eisen van het A.C.V. in te willigen. HANDGEMEEN Het kwam gisteravond opnieuw tot een handgemeen dat tot een algemene vechtpartij tussen de leden van de re geringspartijen en de oppositie zou hebben geleid, indien de kamerboden niet tussenbeiden waren gekomen. Aan de orde was een motie van de socialistische oppositie om de Kamer de Kamer de volgende week opnieuw bijeen te roepen ter verdere behande ling van de eenheidswet met het oog op de stakingen in het gehele land. De regeringspartijen heb enreeds donder dag besloten de verdere debatten uit te stelen tot 3 januari. Het CVP-lid Behogne, oud-minister van arbeid, merkte bij de bestrijding van de socialistische motie op, dat het de socialistische fractie is geweest, die destijds heeft geweigerd het parlement in spoedvergadering bijeen te roepen voor het bespreken van de mijnramp van Marcinelle, waarbij 250 mijnwer kers de dood vonden. Deze opmerking wekte de woede op van de leden van de oppositie. Met gebalde vuisten verlieten zij hun ban ken om naar het spreekgestoelte te stormen. De leden van de katholieke en liberale regeringsfracties renden I Rome is gedeeltelijk in gesloten door overstro mingen van de Tiber. Het eiland in de Tiber, in het centrum van de stad. staat voor de helft onder water. I De 12-jarige June Allan te New York is door een voorbijganger uit een bij zonder onplezierige situa tie verlost: haar tong zat 1 namelijk vastgevroren aan een brugleuning. I Koning Boudcwijn en ko ningin Fablola hebben het landgoed San Calixto nog niet verlaten. Men neemt echter aan dat de koning en koningin binnenkort een bezoek aan Cordova zullen brengen. I De Westduitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano zal eind gen. I Een inwoner van Dussel- dorf, die sinds twaalf jaar trouw de gemeenteraads vergaderingen bijwoont, heeft van de burgemees ter uit erkentelijkheid een fles jenever gekregen. Bij ruilverkavelingswerk zaamheden te Borger In Drente is een zwerfsteen van 20 ton gevonden, die een plaatsje kreeg in het dorp. De inspecteur der domei nen te Alkmaar heeft bij openbare inschrijving de afgedankte onderzeeboot O. 27 voor de sloop ver kocht. De schuit ging van de hand voor 131.000. Me inRnoprti'- -'ngsdienst heeft een uit de IJssel afkomstige 250 kilo zware Britse vliegtuigbom bij Kampen gedemonteerd. Het ding kwam aan een gelicht anker mee naar boven. I Een inwoonster van Bloe- mendaal heeft in een res taurant te Amsterdam een kostbare ring in het toilet laten liggen. Even later bleek het sieraad 9.000) verdwenen. Het 12-jarige Canadese meisje Lena Nightingale (What is in a name) heeft besloten een van haar nieren op te offeren om het leven van haar twee lingzusje te redden. Met Ingang van het nle»*- we jaar zal er in Zuiu- Rhndcsië bR de verdeling van belangrijke funoties niet meer op het ras wor den gelet, doch uitsluitend op kwaliteiten. President Eisenhower heeft de personeelsleden van het Witte Huis ieder een kleurenfoto van een schil derij van zijn hand gege ven. Een jongeman die in een Californische gevangenis het resultaat afwacht van zijn beroep tegen de dood straf heeft van de gou verneur een kerstkaart gekregen. Vorig jaar zond hR er zelf een, waardoor zjjn naam op de lijst van relaties prijkte. De Hamburgse senaat heeft gisteren de socialist dr. Nevermann tot burge meester van de stad ge kozen. eveneens naar voren en er ontstond een scène, zoals volgens waarnemers in vele jaren in het Belgische parle ment niet is voorgekomen. Duwend en stompend gingen de par lementsleden elkaar te lijf. Een par lementslid zwaaide met een stoel boven het hoofd. Het duurde enige tijd, voordat de zaalwachters de opge wonden geachte afgevaardigden van elkaar konden schelden. Voorzitter baron De Kronacker bleef niets anders over dan de vergadering opnieuw te schorsen. VOCABULAIRE De vergadering van de Kamer eindig- in dezelfde rumoerige sfeer, die de debatten de gehele dag hadden geken merkt. Nadat voorzitter baron De Kronacker om elf uur, daartoe ge dwongen door de oppositie, de ver gadering verdaagde tot 3 januari, ston den de ruim 80 aanwezige socialistische Kamerleden op en zongen de „Inter nationale". Daartussen hoorde men ir de Kamer kreten als „Leve de alge mene staking". De vergadering was tegen tien uur heropend, twee uur nadat de debatten waren geschorst als gevolg van het handgemeen, waarbij vrijwel alle Kamerleden waren betrokken. Oud premier van Acker (soc.) laakte in kalme bewoordingen de uitlatingen van oud-minister Behogne over de mijnramp van Marcinelle. Deze was echter niet meer in de Kamer aanwezig, waarop de socialis tische afgevaardigde Vaneynde „lafaard" begon te roepen. HR werd tot de orde geroepen door de voorzitter. „Ik ben bereid dit woord terug te nemen", zei hij, „ik heb er nog veel meer in mRn vocabulaire. Eén daarvan zal ik noe men: schoft." Zaalwachters stelden zich voor de zetel van de voorzitter op, maar dit keer bleef het bR luidruchtig geroep in de Kamer. (Advertentie) Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT JS HET WEL een goede gewoonte om de dag te beginnen met het luisteren naar de nieuwsberichten? Men is, als men daarnaar geluisterd heeft, dadelijk somber gestemd. Tien minuten lang vernemen we, wat er aan politieke, maatschappe lijke, sociale en andere problemen in de wereld te koop is. Na dit aan gehoord te hebben, maar nog in ge nen dele verwerkt te hebben, gaan wij over tot de orde van de dag, een dag, die voor een ieder zijn ei gen ritme en problemen heeft. Zo is het ook met de dagen in het zie kenhuis. Ook daar komen, evenals bij de ra dio, op bepaalde momenten berichten binnen met de daaruit voortvloeiende problemen. Een van die problemen is zeker de kwantitatieve en kwalitatie ve personeelsbezetting. 't Is voor een ieder, die enig in zicht heeft in de huidige stand van het verpleegstersberoep, duidelijk, dat er een tekort aan verpleegsters is. Minder of misschien helemaal niet duidelijk is -het, waardoor dit tekort ontstaat. Is het te moeilijk, om in een tijd, waarin men meer voelt voor een le ven in -betrekkelijke weelde, dan voor het vinden van bevrediging in produk- tieve arbeid, een beroep te kiezen, waarbij men naast algemene ontwik keling ook goede karaktereigenschap pen vraagt? En nadat men dit beroep eenmaal gekozen heeft, het ook vol te houden? Toch wil ik van de gedachte uit gaan dat een ieder, die zich voor dit beroep aanmeldt, iets voor een zieke wil doen en... zijn. Nu is het niet zo moeilijk iets te doen voor de pa tiënten. Maar om iets voor ze te zRn, daaraan komt men door het vele, dat er te doen is, helaas te weinig toe. Om met het doen te be ginnen, moét een leerling-verpleeg ster en een ver pleegster alle din gen doen, die zij doet? Veel van wat zij doet, zou zeker naar andere tak ken van dienst ver schoven kunnen worden. Als die an dere takken van dienst dan maar beschikken over voldoende arbeids krachten. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de grote tekorten bij de huishoude lijke diensten. Zeker zouden bij een goede arbeidsanalyse in vele zieken huizén allerlei taken van de verpleeg sters naar de huishoudelijke sector over kunnen gaan, maar wie is bereid, om zich voor dit huishoudelijke werk in We leven echter niet meer in a'e 19e maar in de 20ste eernv, waarin de me dische wetenschap zich steeds sneller ontwikkelt en zich intensiever speciali seert. Daarbij doet de grote behoefte aan meer gespecialiseerd verplegend personeel zich sterk gevoelen al moet deze specialisatie bij de opleiding niet te intensief zijn. Tot zover de minder opgewekte klan ken uit de „ziekenhuisradio", 't Ge tuigt van een tiogere stijl in onze le venshouding, als men de positieve waarden kan vinden en in praktijk brengen, waardoor het leven inhoud krijgt. Wat denkt u van de voldoening en de blijdschap, die het geeft, als een patiënt na een ernstige ziekte weer ge nezen naar huis gaat? Is het niet de moeite waard, om hier in 'het team te hebben meegewerkt, om zijn beste krachten te hebben gegeven en zich veel moeite te hebben getroost? Ook de grote ziekenhuishouding kent haar hoogtij-dagen. Dit is bijvoorbeeld het geval als de examens gunstig zijn verlopen. Drie jaar is er door de leer lingen gewerkt om het verpleegsters diploma te behalen. Het mooie maar ook bijzondere is, dat men dan niet alleen 'theoretisch maar ook praktisch geschoold is. Het gedurende drie jaren in een zelfde huis werken heeft een bijzonde re waardevolle zijde: Men leert de sfeer van de zieke en zijn wereld ken nen. En bovendien heeft men zich in groepsverband leren bewegen, wat een eerste vereiste is voor het leven in de maatschappij. Het bezitten van het di ploma leert men pas waarderen, als men spreekt met diegenen die het ook gaarne zouden bezitten en het door al lerlei oorzaken niet hebben kunnen ha len. DE SCHRIJFSTER Zuster G. C. Passchier (1913), directrice van het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam was ach tereenvolgens werkzaam in de Dr. mr. Willem v. d. Berg-stich- ting te Noordwijk-Binnen (1933 1939), in het gemeentezieken huis aan de Zuidwal to Den Haag (1939—1957) en in het Juliana-ziekenhuis te Veenen- daaL waar ze in 1957 tot adjunct, directrice werd benoemd. Sinds januari van dit jaar oefent zij haar huidige functie uit. daan worden, dus doen de zusters er maar bij. Maakt dit het beroep aantrekkelijk? Och, als men zoveel inzicht heeft, dat dit voornamelijk bij de leerjaren hoort, dan zeker wel; maar hoevelen zijn hiertoe in staat? Tegenover dit huishoudelijk werk, dat door zijn omvang niet bepaald aan trekkelijk is voor meisjes met een mid delbare schoolopleiding, staat de theo retische opleiding, die voor velen, die alleen lager onderwijs en huishoud- schoolonderwijs hebben genoten, een te zware opgave is. Velen struikelen dan ook lang voor dat het begeerde diploma behaald is. Het is erg gemakkelijk om deze fei ten te constateren, minder gemakke lijk is het echter, om een goede oplos sing te vinden. Vele deskundigen uit a'e verpleeg sterswereld tiouden zich intensief met d'it vraagstuk bezig. Misschien is de oplossing wel: een eenvoudige basis opleiding met diploma, met speciali satie daarna. Daarbij zal naast theoretische en technische vorming een grote plaats moeten worden ingeruimd aan de per soonlijkheidsvorming in verband met de relatie tot de zieke mens. Hierop voortbouwend wil ik gaarna a'e vraag stellen: Wat is voor een patiënt be langrijk? In de eerste plaats, dat de zuster de patiënt werkelijk helpt met de kleine dingen, die nodig zijn. En kele voorbeelden zou ik willen noe men: le Attent zijn op het aange naam liggen; 2e Zorgen, dat de din gen die de patiënt nodig heeft, ook binnen zRn/haar bereik zijn; 3e Het verzorgd opdienen van het eten. Bovendien is het een sleutel tot vele posities, die daar door bereikbaar zijn, zowel in als buiten het zieken huis. In het zieken huis kan men het tot docente, hoofd verpleegster of di rectrice brengen, buiten het zieken huis o.a. tot school- wijk- en dïstricts- vemleegster. De mogelijkheid om in internatio naal verband te gaan werken is door het bézit van het diploma be langrijk toegeno men, daar Neder landse verpleegsters in het buitenland zeer gewaardeerd worden. Als ..avondoverdenking" van dit „ziekenhuis-radioprogramma" wil ik uw aandacht nog even bepalen bij één van de Kerkelijke feestdagen, en hoe deze in de ziekenhuiswereld beleefd worden. Allereerst is daar de vraag: Hoe maken we het voor onze medemens die ziek is, en daardoor tijdelijk uit zijn of haar omgeving moest worden gehaald, zo prettig mogelijk? Wat verwacht een zieke nu van een Kerst feestviering in een ziekenhuis? Zo veel mogelijk de vergoeding van hét gemis van de eigen huiselijke kring. Dit is natuurlijk nooit in dezelfde vorm terug te geven. Maar er zijn zoveel andere dingen, die er tegenover staan. Zingen er 's morgens voor dag en dauw zusters in uw huis? Komen er 's mia'dags zangkoren in uw wo ning? In het algemeen kan men zeg gen: het wordt in groter verband in het ziekenhuis bij u gebrarfit. De zaaltjes krijgen met Kerstmis niet al leen sfeer door Kerstgroen en andere versieringen maar ook door de Blijde Boodschap van het Kerstgebeuren, die hier door patiënten en personeel geza menlijk beleefd wordt. Maar behalve de patiënten verdient nog een andere categorie op die da gen onze belangstelling, namelijk de zusters en al d'egenen die op deze da gen dienst doen. Hoe beleven zij die dagen? Ik geloof, als men jong is, dat men dan wel eens naar meer vrije tijd verlangt, maar bij de ouderen leeft toch zeer zeker de herinnering aan de Kerstfees ten, gevierd in de ziekenhuizen, als één der mooiste in hun leven. De aandacht gegeven aan het Kerst gebeuren en de rust die er dan juist in a'e anders zo drukke ziekenhuis-we reld heerst, doet zo weldadig aan, dat men zich dit vele jaren later nog als een bijzondere belevenis herinnert. 479). Amor, Eros of Cupido, al naar gelang u de knaap met het dartele karakter wilt betitelen, wordt altRd afgebeeld als een mollige kleuter, die met zRn pRlen de mens in de meest kwetsbare plaats treft, t.w. het hart. In de oudste Griekse tRd, dus vóór de 5de eeuw v. Chr., wordt hR voorgesteld als een volwassen jongeling en op een fries van het Parthenon staat hR afgebeeld ais een wat oudere knaap. Een jongen op leeftRd, zouden we willen zeggen. Ook de beeldhouwers Skopas en Praxitiles stelden hem voor als een jongen in zRn vlegeljaren, zodat de Griekse god van dc liefde met het verstrRken van de tijd een aanzien- IRke verjonging bIRkt te hebben ondergaan. Maar we wilden het eigenIRk minder hebben over de leeftijd van Amor, dan wel over diens pRlen, waar aan hetzR hier tussen haakjes op gemerkt een groot deel van het leed der wereld is te wRten. Deze pR len, die we tot nu toe als een zinne beeldig verzinsel hebben beschouwd en die in de nuchtere samenleving dan ook nog maar weinig opgeld doen, deze pRlen dus, blRken In het dlerenrRk een bestaande realiteit te zijn. Als twee wRngaardslakken elkaar in de voortplantlngstRd ontmoeten, vangt een vreemdsoortig spel aan, waarvan de bedoeling niet direct duldelRk is. Eerst kruipen beide dieren tegen elkaar omhoog, het geen we zouden kunnen opvatten als een poging tot wederzRdse verken ning. Wat nu volgt, moge ons vreemd toeschRncn, maar het komt in feite toch daarop neer: één der slakken trekt plotseling een van kalk ver vaardigde dolk die tot nu toe heime- IRk in een foudraal werd meegedra gen en stoot dit wapen pardoes in het lichaam van de partner. Het ge troffen dier krimpt ineen als door een intense pRn bevangen. En juist denkt dc toeschouwer dat het slacht offer als de heldin uit een goedkoop drama de geest zal geven, of het gif van de amorpRl blUkt zijn werking te doen gevoelen, want de dood die we reeds nabij waanden moet plaaAs maken voor grote opwinding en extase, die de verdere natuurlijke gebeurtenissen inleiden. Exotische slakken- soorten dragen een geheel arsenaal van dergeIRke pRlen met zich mede, welke wapenrusting echter niet voor de strRd is bestemd, even min als Amor's boog de krRg diende. Doeh nu genoeg hierover. We moeten nu ook eens een methode be spreken, waardoor het mogelRk is alle boeken die ooit geschreven zRn en alle werken welke nog geschreven zullen worden, in druk te doen ver- schRnen, zonder dat we onze herse nen bRzonder behoeven in te span- Daarovcr een volgende keer! Regeringstroepen sluiten guerrillastrijders in Twee colonnes van de anti-commu nistische troepen van generaal Phoumi Nosavan trekken vanaf de hoofdstad Vientiane langzaam noordwaarts in een operatie tegen de resterende parachu tisten van kapitein Kong Le en de guerrillastrijders van de Pathet Lao. De regeringstroepen bevinden zich nu op een afstand van 30 tot 40 km ten noorden van Vientiane, andere troepen van Phoumi trekken westwaarts langs de rivier, de Mekong om de hoofdstad te beschermen tegen een aanval van de Pathet Lao-eenheden die zich onge veer 45 km stroomopwaarts bevinden. In Vientiane werd er door burgers met granaten naar huizen en winkels gegooid, terwijl anderen uit vrees voor nieuwe gevechten loopgraven en andere schuilplaatsen opzochten. De Ver. Staten hebben bekend ge maakt dat zij 3,4 miljoen dollar zullen uittrekken voor hulp bR de uitgaven van Laos op burgerlijk, militair en politie-gebied. De medische staf die Thailand naar Laos gezonden heeft verrioht al sinds enige dagen inentingen tegen gele koorts, cholera en typhus, om het uit breken van epidemieën te voorkomen. De Zuidafrlkaansc autoriteiten heb ben luchtverkeer langs de gehele kust van Natal, behalve in een corridor van 8 kin breed en 900 m boog, verboden. Officieel is geen reden voor dit besluit genoemd. Naar verlnidt is de maatre gel genomen in verband met militaire operaties. De verboden zone strekt zich uit van St. Lucia in het noorden tot East London in de Kaapprovincie een afstand van circa 800 km.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5