1 Uitdaging en antwoord van en op maatschappij Meningen van anderen Verheerlijken wij God met ons lichaam Drie Hollandse zendelingen keerden terug in de Kongo Een kanttekening Beroepingswerk Een woord voor vandaag Drs. J. v. Klinken gaat promoveren WITTE KRUIS Benoemingen Wim Malgo weet in Nederland voor de radio Kerstnummer van he[ blad „Onderweg" 2 ONZERZIJDS AANDELEN VOOR KLEINE SPAARDER "[VA DE oprichting van de Stichting Spaarbank voor Protestants Neder land, nog maar kort geleden, is thans de stichting gevolgd van het Beleggingsfonds voor Protestants Nederland. De eerste, maar in het bijzonder ook de tweede stap juichen wij van har te toe, omdat het hier gaat om belangrijke maatregelen, welke beogen de bezitsvorming in protestants-christelijk Nederland te stimuleren. Zowel de spaarbank als het beleggingsfonds willen de kleine spaarder in Nederland helpen, zijn gelden zo goed mogelijk te beleggen, en willen voor hem de weg openen naar een vorm van geldbelegging, welke tot nog toe te veel weïd gezien als voorbehouden voor kapitaalkrachtige men sen. Ook de kleine spaarder zal langs deze weg op verantwoorde wijze kun nen komen tot aandelenbezit. Behalve dat dit voor hem een verbetering van zijn maatschappelijke positie zal kunnen inhouden, zal misschien als een nog groter voordeel moeten worden aangemerkt de versterking van de persoonlijke verantwoordelijkheid en de maatschappelijke zelfstandig heid. Het' initiatief tot beide stappen is geboren in de kring van het Convent van Christelijk-Sociale Organisaties. Wij juichen het toe, dat men hier het particulier initiatief voorop heeft gesteld, zonder langer te wachten op eventuele bezitsvorming-stimulerende overheidsmaatregelen. Het ligt immers geheel in de lijn van de taak der christelijke maatschappelijke organisaties, de maatschappelijke positie van haar leden te helpen verster ken en zo mogelijk het verantwoordelijkheidsbesef bij haar leden voor het maatschappelijke gebeuren en hun interesse daarbij te vergroten. De steïke nadruk, welke men in protestants-christelijke kring bereid is te leggen op het belang van de bezitsvorming, achten wij van grote be tekenis. Zijn wij goed geïnformeerd, dan is het Beleggingsfonds voor Pro testants Nederland het eerste fonds van deze aard waarbij een werkne- mersvakcentrale, namelijk het C.N.V., is betrokken. Van de zijde van de Katholieke Arbeiders-Beweging kan binnenkort een dergelijk initiatief verwacht worden. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, kondigde namelijk ook de stichting aan van een K.A.B.-beleggingsfonds. Nu de confessionele vakbeweging dus duidelijk sterke nadruk wil gaan leggen bij de betekenis van de bezitsvorming, daar zal men in de toekomst dit aspect ook dienen te betrekken bij de visie op het hele loonbeleid. Een en ander staat immers in nauw verband met elkaar. Naast riodieke loonsverhogingen bij afloop van c.a.o.'en bestaat er bij een deel van de vakbeweging reeds het streven naar tussentijdse winstuitkeringen, indien de gunstige gang van zaken in de betrokken bedrijfstakken hiertoe aanleiding geeft. Deze winstuitkeringen zullen kunnen bijdrage tot de bezitsvorming van de werknemers. Een belangrijk punt in dit verband is ook de reeds etTder opgeworpen vraag, of de werknemers ook rechten kunnen laten gelden op een aan deel in de investeringen welke uit de bedrijfswinst worden gefinancierd. Wij verheugen ons erover, dat de voorzitter van de K.A.B. nog onlangs zich uitsprak voor een verdere samenwerking tussen de drie werknemers- vakcentralen op het gebied van de lonen en alles wat daaraan vast zit. Wellicht dat de verdeeldheid in opvatting tussen de vakcentralen, wel ke er in het recente verleden bestaan heeft, tijdens de tweede fase van de ge-differentieerde loonpolitiek, waarin bezitsvorming en winstdeling on getwijfeld belangrijke begrippen zullen zijn, plaats zal kunnen maken voor meer eensgezindheid. MULO-ONDERWIJZERS IN LEEUWARDEN (Van een onzer verslaggevers) Op de tweede dag van de algemene vergadering gehouden door de vereni ging van de mulo-onderwüzers te Leeu warden, heeft prof. dr. ir. H. van Ries- sen uit Delft gesproken over De Maat schappij: uitdaging en antwoord. Een onderwerp dat zeker niet tot de gewone kost voor deze leraren behoorde en dat met grote aandacht werd gevolgd. De spreker betrok vooral de (christelijke) school en haar taak in zijn beschouwin gen. Onder de maatschappij verstond prof. Van Riessen het geheel van structuren waarin de mensen met elkaar samen leven. Zij is dus een sociale doorsnede van het geheel. Nu denken velen onjuist over de onderlinge beïnvloeding van mens en maatschappij, waardoor veel kwaad wordt aangericht. Vele christenen denken, dat de maaschappij geen invloed heeft op de mens hetgeen onjuist is. Anderzijds menen Marx en vele anderen, dat de mens geen invloed kan hebben op de ontwikkeling van de maatschappij, omdat die ontwikkeling (natuur)nood wendig is bepaald. Deze laatste fatalis tische opvatting heeft grote schade ge daan aan de samenleving, aldus de professor. Zij gaat er immers van uit, dat de mens zich moet aanpassen aan de maat schappij. Daartegenover heeft Toynbee echter terecht gesteld, dat de maatschap pij een uitdaging is, waarop het ant woord van de mens cultuur schept en dus de gemeenschap. Het kan ook -zo gezegd worden: de maatschappij is het milieu waarin we een stil en gerust leven mogen leiden; zij is het instrument dat de wisselwerking tussen haar en de mens tot stand brengt; en zij is het werkstuk waaraan we mogen werken vanuit het geloof. Taak van de school Op de school gaat het om de vorming van het kind. De taak van de school is dus niet in eigenlijke zin opvoeding, al dus dr. Van Riessen; opvoeding is een begeleidingsverschijnsel. Het gaat om het bijbrengen aan het kind van kennis, in zicht, vaardigheid. De school mag nu ook de maatschappij als een werkstuk zien, waaraan de ge slachten bouwen en dat telkens getoetst moet worden aan normen. Dat laatste n deze tijd boeiend en moeilijk te gelijk. Wij leven in een totaal nieuwe wereld en dat geeft ons een grote ver antwoordelijkheid. Nooit was er zo'n grote welvaart voor iedereen, nooit zo veel vrije tijd, nooit ging de emancipatie van de vrouw, het kind, de gewone man, zover. Maar de keerzijde is, dat wij nu ook zitten met massavorming en massa communicatiemiddelen, met vervlak king en ontworteling. En dan zijn er nog de ontwakende volken rondom ons, die contact krijgen met de westerse cul tuur en daardoor beïnvloed worden. Onze hedendaagse maatschappij wordt beheerst door macht, techniek, weten schap en massacommunicatiemiddelen. Daartegenover wordt de mens vooral ge motiveerd door het streven naar wel vaart en naar de zekerheid die te be houden. Nu hebben kerk, gezin en school een wat statisch karakter, waartegenover de maatschappij op het ogenblik sterk dynamisch is. Deze dynamiek vraagt van ons nieuwe antwoorden. Dit legt op ons een zware verantwoordelijkheid. NED. HERV. KERK Beroepen te Vuren en Dalen, toez.: R. P. IJtsma, kand. te Amsterdam; te Rhoon, 2e pred. pl.: H. C. van Itterzon te Anjum. Aangenomen naar Windesheim: C. M. van Ede, vic. te Deventer. GEREFORMEERDE GEMEENTEN A. F. Honkoop NED HERV. KERK Beroepen te Warnsveld: P. H. Borgers te Birdaard (verb. ber.). Aangenomen naar Suameer: J. L. Cou- Vé te Rheden. In de crisis DWAAS CONFLICT Scherp is de reactie van het F r 1 e s c h Dagblad op hetgeen leidde tot het ontstaan van de kabinetscrisis. O.m. wordt gezegd: ..Minister Van Aartsen had duidelijk gezegd niet tot verdere concessie bereid te z(jn. Politiek gezien kon hy dat ook niet doen. Als de groot ste fractie (KVP) een bemiddelingsvoor stel doet en de regering gaat op die bemiddeling in, dan kan men niet tege- lyk aanvaarden, dat andere fracties het onderste uit de kan willen hebben. Maar nu gebeurde het ongebruikeiyke. Minister Van Aartsen vertelde erbU, dat niet alleen hij, maar ook minister Zyi- stra en staatssecretaris Roolvink dan heen zouden gaan. Niet dus minister De Pous. Dat wil zeggen, dat de beide mi nisters, die samen het flnancieel-ccono- misch beleid met hardnekkigheid verde digen, hier in eerste instantie officieel niet naast elkaar stonden. En dat daar door het conflict werd toegespitst tot een a.r.-conflict. Dat men het daartoe heeft laten komen is van belde kanten fout geweest. Minister Van Aartsen had niet met de mededeling mogen komen, dat sommigen der ministers, die samen voor het beleid verantwoordeiyk zyn, zouden aftreden. De a.r.-fractie in het byzon- dcr had haar motie niet mogen hand haven, nu dit tot een afschuweiyke cri sis in de eigen party moest lelden. Er was geen aanleiding om zo strak vol te houden, terwijl de regering het compro misvoorstel van de KVP had aanvaard. Hier is een tekort aan overleg, aan een elkaar verstaan, aan het doorzien van dc politieke situatie en de catastrofale gevolgen van deze beslissing, en dat ern stig moet worden betreurd, sterker nog, dat moet worden gelaakt. De KVP ver keert nu in een sterkere positie dan ooit. Zij heeft het kabinet-De Quay willen redden, maar de prot. chr. groepen hebben het in samenwerking met socia listen en verder links staande elementen naar huis gestuurd. Dc KVP heeft de crisis trachten te voorkomen, maar dc anderen hebben haar gewild. Want zy wisten by het uitbrengen van hun stem, dat die crisis er moest komen. De KVP heeft nu de handen vry naar alle kan ten. Een nieuw rooms-rood kabinet zit er nu helemaal in. Wil Rome dat niet, of biyken de eisen van de socialisten te hoog (het laatste is nauweiyks denk baar), dan zal de KVP eisen kunnen stellen aan dc prot. chr. groepen. Die zullen door de knieën moeten, als er weer een samenwerking zal komen op de basis van het kabinet-De Quay. Dat is het meest directe gevolg van dit dwa ze conflict: de positie van de KVP is enorm versterkt". Emeritus ds. C. Mak naar Zwitserland Ds. C. Mak, gereformeerd emeritus predikant te Leeuwarden, zal gaan wer ken in Zwitserland, onder de verstrooi de gereformeerden. Sinds 1950 doet ds. L. Oranje in Zwit serland dit werk al, bijgestaan door kand. K. Kuiper. Het is de bedoeling, dat ds. Mak kandidaat Kuiper zal ver vangen. Hij wordt begin februari Zwitserland verwacht. Ds. Mak is van 1928 tot 1947 predi kant geweest in Medan. Hij is nu emeri tus en werkt als ziekenhuispredikant in Noord-Friesland. Oiulenvijsbenoemingen Benoemd bij het ulo: aan de Chr. Mulo school te Zwijndrecht: mej. H. Amtzen te Veenendaal; aan de Chr. U.L.O. school te Smilde: E. Vredeveld te Oosterwolde; aan de Chr. U.L.O. school te Heerenveen: M. C Ooster- hoff te Roden; aan de Chr. U.L.O school te Winsum-Obergum: S. Kloostra ta Den Andel (tijd. vakonderwijzer). VERSCHRALINGSRAPPORT Het Centraal Weekblad van de gereformeerden heeft aan vier niet-theologen hun mening ge vraagd over het Verschralingsrap port van de Gereformeerde Ker ken. In dit rapport zijn gegevens verzameld over de toestand van het geestelijk leven in de kerk. Een van deze leken, dokter C. P. Engels, schreef hierover het vol gende artikel, waarvan wij hier het eerste deel publiceren. WANNEER men het rapport over de stand van het geestelijk le ven in onze kerken bestudeerd heeft, dan mogen we dankbaar zijn jegens de synode, die deze opdracht tot ..zelfonderzoek" gaf, maar voor al jegens de deputaten. Deze broe ders hebben reeds een volgeboekte dagagenda. Ze hebben bergen werk verzet en het is zeer te waarderen, dat zij de teleurstellin gen inzake de medewerking der ambtsdragers niet van commen taar voorzien. Met mijn commentaar, die daar op gegeven zou kunnen worden, wil ik beginnen. Jndien de synode in de opdracht spreekt van „mogelijke" inzinkin gen, dan blijkt uit de medewerking der ambtsdragers alleen reeds, dat de veronderstelling van de synode betrekking heeft op een zeer tries te werkelijkheid. Van de 725 ambtsdragers, die een formulier ontvingen, hebben er, zegge en schrijve, slechts 280 ge antwoord. Waar blijven dc 445 anderen? Zijn dat ambtsdragers? Zijn dat ambtsdragers? Wat hebben we nog meer bewijs van node! 't Is ongelooflijk! MEN HEEFT van de medici wel eens gezegd, dat deze sterker zijn in de diagnose, dan in de the rapie. Ik krijg uit het rapport de indruk, dat men dit ook tegen de theologen kan zeggen. Is het be- roepshoogmoed, indien ik zeg. dat de medici de achterstand wat aan het inlopen zijn? Zo dit geen hoog moed is. maar werkelijkheid, dan wens ik dit de theologen ook van harte toe. Het rapport zou aan duidelijkheid gewonnen hebben, indien de voor treffelijke normatieve beschouwin gen niet wat schuil waren gegaan in het diagnostisch gedeelte. Na de zakelijke weergave der ge- eevens. heeft men behoefte aan een duideliike uiteenzetting van „wat Gods bevel ons zegt", inzake bij bellezing, gebedsleven, schuldbesef enz. enz. Het woord verschraling is te zwak. Naar mijn oordeel is hier het woord secularisatie beter on zijn plaats. Secularisatie noem ik, wanneer ons doen en laten, ons denken en begeren worden genormeerd vanuit de wereld der tijdelijkheid, der ver gankelijkheid. en niet of nauwelijks vanuit de werkelijkheid van het on vergankelijk koninkrijk van onze Heer. Wanneer ons lidmaat-zijn van onze kerk voor ons geworden is een zienswijze, maar geen zijnswijze. Wanneer ons geloven niet is een existentiële akte, waarvan de inten tionaliteit al de uitgangen des le vens bepaalt. Welnu, als ik lees de prachtige gedeelten op de bladzijden 32 en 33 over de prediking, en ik toets hieraan de mij bekende werkelijk heid, dan ligt deze werkelijkheid ver beneden de norm. De deputaten schrijven daarover: ,,Er is mis schien geen zonde die onder ons zo algemeen is, zo gedachteloos en zonder enige zelfbeschuldiging be dreven wordt, als de ongeestelijke, puur menselijke wijze waarop de kerkgang gemaakt en de prediking bijgewoond wordt; en het is hier om dat de deputaten op dit punt een diep-ingrijpende, hartgrondige bekering nodig achten. Waarom hier het woord misschien gebruikt. En hoe vaak is het ge sprek en het oordeel over en na de prediking niet kortweg liefde loos te noemen? TK WIL DE stelling van deputaten niet weerspreken wanneer zij zeggen, „dat de lievelingsmethode van de Heilige Geest zou zijn, de bestaande instellingen te verjongen en voor ons met nieuw leven te vul len." Maar dan zegt het rapport ver der: „De kerk mag daarnaast ook nieuwe levensvormen scheppen. Zij mag dit niet slechts, maar zij moet dit ook doen. Resoluut moet de hand aan de ploeg geslagen wor den. Welnu enige meerderê reoluut- heid had ik in de therapie wel gaar ne gezien. Uw therapie maakt meer de indruk van: wat zou het heerlijk zijn, indien men naar ons luister de en ons advies opvolgen zou. In verband met de ernst van de toestand is uw vermaan te zwak. Ik had zo graag gehad, dat de de putaten zich tot hun hoogkerkelijke opdrachtgevers gericht hadden zo ongeveer op deze wijze: Broeders, nu blijkt: dat regelmatig persoonlijk ver keer met de bijbel beslist niet be hoort tot de gereformeerde zede. (blz. 5) dat op het gewichtige punt van het schuldbesef het geloof zeer ge brekkig bleek te functioneren, (blz. 27); dat in elk geval het geloof en het verlangen naar Christus' weder komst moeilijk gerekend kan wor den bij het gereformeerde levens patroon, (blz. 11); dat het oordeel over het huls- bezoek. zoals dit onder ons reilt en zeilt. weinig minder dan ver- nietigend Is, enz. enz.; nu moet u, synode, een vorm vin den voor ons kerkelijk leven, waar door de invloed van deze kanker- kwalen zoveel als mogelijk Is wordt geëlimineerd en ons geloofsleven weer kan gaan ademen in het kli maat, dat het daarvoor nodig heeft. We moeten niet bang zijn voor een beetje methodiek. Methodiek bij een open blj- b e I bewaart ons voor metbodlsme. Een gereformeerd medicus heeft eens de opmerking gemaakt: de vraag komt naar voren of enige druppels methodistische essence in de zware drank van het gerefor meerd protestantisme geen deugd zouden doen. Daarop is door een uwer, eer waarde deputaten, gereageerd met de woorden: alleen zou ik in dit verband willen spreken van enige zware druppels methodistische es sence in de lichte drank van het gereformeerd protestantisme. (Ge loof en wetenschap; jrg 56. blz.37). We moeten niet meer pleiten. Daarvoor is de tijd voorbij. We moeten zeggen: Zo moet het. Anders gaan wc dc weg op van dc kerken van Klein-Azic. Door dit alles zitten mens en ge meenschap in de crisis. De nieuwe we reld is na de middeleeuwen ontstaan, vooral door de reformatie, die stelde dat de mens niet alleen tot taak had om te streven naar het komende ko ninkrijk. maar geroepen was dat nu al, op deze aarde, een begin van gestalte te geven. Dit heeft geleid tot een grote vooruitgang. De mens kreeg macht over de wereld, naar de bedoeling van God. Maar deze macht leidde, door haar verleiding, al spoedig tot verval. De mens wilde zichzelf verlossen door zijn prestaties. Het gevolg was, dat dit ons, met een iets te sterke uitdrukking, eerst bracht in het oerwoud (de striid van allen tegen allen) en nu naar de gevangenis. Dit alles is het gevolg van het ver loren gaan van het roepingsbesef. D, mens heeft zich los gemaakt van God (de zonde) en God dood verklaard. Maar als God dood is, stelde Nietzsche al, dan is de gelding van de norm de zin van het leven verdwenen. Dan is alles nonsens (Sartre) of absurd (Camus). Welk antwoord moet de school nu geven? Niet dat van aanpassing aan de maatschappij en geen opleiding tot deskundige robot. Hij moet leren alles zelfstandig en kriitsoh te toetsen en de school moet er van uitgaan dat elk mens uniek is. Voor alles moeten wij ons op het ene nodige concentreren. Het leven is overal gods-dienst, moet de kinderen bijge bracht worden. Het koninkrijk is er en het is er nog niet. Er is een beter vaderland dan deze maatschappij en dat is alleen te bereiken door de een voudige, eerbiedige omgang met het Woord. Als de kinderen dat weten daaruit leven, dan leveren zij vanzelf een by dra ge tot de christelijke vryheid en de opheffing van het leven. Doordat prof. Van Riesen in verband met de kabinetscrisis eerder terug moest r Den Haag (hij is lid van het centraal comité) kon geen discussie gehouden worden. Marian Anderson in werelduitzending Luthers programma Marian Anderson, de wereldbe roemde alt, zal meewerken aan een speciaal evangelisatie-radiopro gramma van de Lutherse Kerk in Missoury, V.S., dat over de hele wereld wordt uitgezonden. Naar dit programma zullen naar schatting 100 miljoen mensen luisteren. De zangeres zal in een gesprek met dr. Oswald Hoffman, de spreker van dit programma, vertellen welke beteke nis het kerstfeest voor haar als chris tin heeft Ook zal zy verschillende kerstliederen zingen. Volgens a'e radio omroep van New York, die dit programma opneemt, zal het een van de meest gerelayeerde radiouibzendingen zijn die er ooit zijn geweest. Men zal er naar kunnen luiste ren in Afrika en in het Midden Oos ten, onder andere in China en Japan, en verder in geheel West-Europa, waar ook de Belgische radio omroep het over zal nemen. GENIAAL Marian Anderson is geboren in Phila delphia. Toen ze nog klein was zong ze in een kerkkoor en haar eerste zang lessen kreeg ze toen ze vijftien jaar was. In 1935 keerde ze. met eer bela den, terug naar a'e Verenigde Staten na een tournee in het buitenland. Artu- ro Toscanini heeft van haar gezegd, dat zij een stem heeft, die slechts een maal in de honderd jaar voor komt. Dit lutherse evangelisatieprogramma heeft ten doel, Christus aan alle volke ren te verkondigen. Het wordt regelma tig uitgezonden in 50 talen voor mensen in meer dan 115 landen. Alleen in Ame rika al door 300 stations, in Europa door commerciële stations als Luxemburg, Monaco en Monte Carlo. De laatste vrouw in het register van Jezus Christus, zoals j dat door Mattheus wordt weergegeven is Maria. In deze dagen klinkt sterker dan ooit het „Ave Maria". Zij is geëerd, ver- j afgood, heilig verklaard, aangebeden tot in de meest over- j dreven vormen toe. Er is iets moois in haar leven. Dit eenvoudig meisje staat moreel veel hoger dan haar betovergrootmoeder Thamar of haar overgrootmoeder Rachab. Nergens lezen we in haar jj leven van een misstap als van Bathseba. Maar laten wij toch vooral niet vergeten dat zij niet werd uitverkoren, omdat zij zo'n lief meisje was en zeker niet omdat zij, zoals de rooms-katholieken ons nu willen doen j geloven, een heilige was die nooit gezondigd heeft. Haar latere leven toont dat daar niets van waar is. Op een ge- geven ogenblik botst haar moederliefde zelfs met het werk van Christus. Neen, zij is niet heiliger dan enig ander mens, eenvoudig omdat al de heiligheid die zij en wij ooit zullen bezitten geen eigen heiligheid is, maar de ontvangen heilig- heid van Christus. Maria moest evenzeer door Christus ge- l heiligd worden als wij. Toch is ze een voorbeeld. Let maar eens op haar rustige overgave aan God, ook als de dingen lang niet lopen zoals j zij zich heeft voorgesteld. In haar leven wordt het duidelijk L dat wie Christus toebehoort geen gemakkelijk leven zal hebben. Een zwaard zal door uw ziel gaan! Ds. Hoekendijk J heeft eens geschreven: God heeft ons geen gemakkelijke reis beloofd, maar wel een behouden aankomst. Dat gold voor Maria, maar ook voor ons. De directeur van het gereformeerde Algemeen Diaconaal Bureau in Utrecht drs. J. v. Klinken, zal 24 februari aan de V.U. promoveren tot doctor in de eco nomische wetenschappen. Als promotor zal optreden de socio loog, prof. dr. R. v. Dijk. Drie Nederlandse baptisten zen delingen, die in juli hun zendings- veld in de Kongo verlieten in ver band met de politieke toestanden, zijn op verzoek van hun inlandse gemeente naar de Kongo terugge keerd. De Kongolezen hebben hen bijzonder vriendelijk ontvangen. De terugkeer van deze zendelingen, ds. J. ter Braak, ds. G. van 't Woud en S. Edens, geschiedde met de volle instemming van de Britse baptisten zen ding, waarmee de Nederlanders samen werken. Hun gezinnen zijn in Nederland achtergebleven. De zendelingen arriveerden per vlieg tuig in Brazzaville en reisden vandaar naar Leopoldstad. Om bij hun zen dingsterrein, Irema, te konjen, moesten zij met een boot stroomopwaarts. Door de onrust echter, die nog altijd in de Oostprovincie heerst ging de boot niet verder dan Oepotopimoe, waar een zen- dingspost van de Britse baptisten zen ding is gevestigd. Zij zullen nu hier blij ven werken, totdat verder vervoer naar Irema mogelijk is. Voorkeur Volgens berichten van de zendelingen hebben zij niets bespeurd van vijandig heid ten opzichte van blanken. Zendelin gen worden zelfs opvallend vriendelijk ontvangen en genieten vaak een zekere voorkeur bij het verstrekken van de be nodigde papieren. De Nederlanders zijn ook in Dendale geweest, het centrum van de Abako par tij. Toen ze hier een kerkdienst van de baptisten meemaakten, verwelkomde de Kongolese predikant hen hartelijk en de gemeente onderstreepte zijn welkom met een warm applaus. Dr. C. C. F. Gordijn op studiedag C.A.L.O. (Van een onzer verslaggevers) De sectie lichamelijke opvoe ding van het Christelijk Paedago- gisch Studiecentrum heeft vrijdag haar tweede studiedag van dit jaar gehouden. Een talrijk bezoek luisterde in het gebouw van de Chr. Academie voor lichamelijke opvoeding te Arnhem naar wat de voorzitter van de sectie, dr. C. C. F. Gordijn, te zeggen had over de vraag: Verheerlijken wij God met ons lichaam?" Dr. Gordijn ging ervan uit, dat de verheerlijking met het lichaam een op dracht is, gericht tot elke mens. Dus moet hij pogen dit te realiseren. God beeft de mens een lichaam gege ven; door de vorm van zijn lichame lijkheid kan hij zich bewegen als mens. De mens is geschapen naar het beeld van God. Daarom moet het lichaam al tijd weer openbaring zijn van Wie de mens is en wèt hij is. Nu is de mens als type kenbaar in zijn dynamische vorm van leven. De opschepper beweegt zich op een ande re manier dan de onbetrouwbare mens; de boer anders dan de zakenman. De uiterlijke vorm van bewegen zegt iets over iemands karakter. Bewegen Het menselijk bewegen wordt goed deels bepaald door de situatie: hoe je bent en hoe je je voelt. Het lichaam is de onmiddellijke presentie van jezelf. Het verheerlijken van God met het lichaam is het staan in een bepaalde verhouding tot God, namelijk verheer lijkend. Wie God verheerlijkt met zijn li chaam zal stijl vertonen in zijn verhou dingen. Stijl is altijd daèr, waar men de correctheid van het bewegingsdres- Advertentie) Dank zijRESA toch nog het MULO-DIPLOMA Maak van deze Bijzondere aanbieding gebruik en schrljt RESA-HILVERSUM saat overwonnen heeft. Iemand die stijl t vertoont in zijn verhoudingen, geeft uit- drukking aan een emotie van verheven-1 heid. De verhevenheid die uit de mens zelf is, leidt tot praal. De verhevenheid die uit God is, leidt tot tooi. Wie zich ervan bewust is Gods beeld- drager te zijn en die Hem daarin roemt. verheerlijkt zijn Schepper. Dan komt er g blijdschap, die ontleend is aan verwon dering. Dan is in zijn stijl en blijdschap en in alle verhoudingen van het leven de christen te onderscheiden van de niet-christen. i. Geschenk De christen moet zichzelf telkens de" vraag stellen of hij roemt in eigen heer lijkheid, dan wel of hij deel heeft aan Hem, die hij verheerlijken wil. De) christen moet durven zeggen, dat hij in, Hem en door Hem beweegt. Bewegen isj belijden, omdat het uitdragen is van de. wijze waarop je God verheerijkt. Het 'ichaam is de levensgegevenheid,;, het geschenk. „In de wijze waarop ik*' studeer, reis, naar mijn kantoor ga," enz. moet mijn houding altijd uitlopen in het: „Heer, ik dank u voor dit ge-|t schenk". i, Verheerlijken van God met het li-;' chaam is niet slechts voorbehouden' aan hen die mooi van lijf en leden zijn.f Ook lichamelijk-gebrekkigen kunnenf God verheerlijken voor het geschenk'1 van hun lichaam". Dansen l De heer Gordijn noemde ook de dans. Met welke intentie wordt gedanst? Omr te pralen met het ichaam, of om door stijlvol bewegen God te eren voor he1jt geschenk van het lichaam? Dat is tooi- „Hoe vreemd het ook linkt", aldus de heer Gordijn, „maar eigenlijk is geen- jeugd beter geschikt om te dansen dan christelijke jeugd, omdat zij in de om-; gang tooi weet te houden, als gevolg van haar omgang met God." In deze tijd beheersen radio, functie eif techniek de mens volledig. DaartegerP verzet zich de jeugd. Zij ziet zich bef knot in haar bewegingen. Daarom moelti het bewegingsonderwijs, zoals de chrisj ten het dient te zien. leiden tot verheer-b lijkend bewegen. En het is de taak varir de christen-leraar lichamelijke opvoeti ding de kinderen op de weg daartoe t$i brengen. k Advertentie DE echte PIJNSTILLER Inderdaad, verlaat u rustig op Witte Kruis, Zo gemakkelijk in te nemen want verkrijgbaar in drie vormen tabletten, poeders of cachets. Dr. C. de Jager, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is benoemd tot hoogleraar in de astrofysica, bij de faculteit van de wis- en natuurkunde. aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Voorts is benoemd dr. A. Poslavsky, geneesheer directeur bij de Willem Arntsz Stichting te Utrecht, tot bijzon der Hoogleraar in de pathopsychologie, bij de faculteit der letteren en wijsbe geerte. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Rabbijn doctorandus in de theologie Aan de Rijksuniversiteit te Leiden R de heer J. Soetendorp, rabbijn van de liberaal Joodse gemeenten van Amster dam en Den Haag geslaagd voor het doctoraal examen in de theologie. Dit is de eerste keer in de geschiede nis, dat een rabbijn aan een Nederlandse universiteit een theologisch examen heeft afgelegd. De toenemende belangstelling voor het gesprek tussen joden en chris tenen over geloofsvragen heeft rabbijn Soetendorp ertoe gebracht een grondige studie van het christendom te maken: deze studie heeft nu ook zijn voorlo pige universitaire afsluiting gevonden. LIEVE MARJA Het regent niet meer, de eenden die de laatste dagen als kleine bootjes door het water van de Singel dobberden, klets nat en zielig, steken nu hun hoofd weer onder water, zomaar, spontaan. Het regent niet meer en het is bijna Kerstmis. Weet je, ik houd eigenlijk niet van die speciaal' voor Kerstmis ge maakte liedjes van de amusementszangers, zoals Bing Crosby, Harry Belafonti en zelfs Louis Armstrong, het worden zulke specifieke gelegenheidsliedjes. Zo heeft ook iedere rooms-katho- lieke zanger wel eens het Ave Maria gezongenen het is altijd een succes geworden, natuurlijk. Het Stille Nacht is een top hit geworden, zoals I am dreaming of a white Christmas" dat is, op hetzelfde peil, bedoel ik. Maar ik vind dat een con certo van Handel je veel beter in die heel speciale sfeer brengt, die bij Kerstmis hoort, veel beter dan sommige kerst liedjes zelf, die kapot gezongen zijn door de beroepszangers, ka pot gemaakt, vol vals sentiment dat helemaal niet bij Kerst mis past. Want ik geloof dat je gelijk hebt, alles is heel ge woon en ongecompliceerd. Toen ik heel klein was stelde ik me God voor als iemand die niet zo heel veel verschilde van Sinterklaas, een lieve oude man met een baard. God was wel „hoger", op de een of an dere manier, maar hoe wist ik niet precies, minder werelds dan Sinterklaas, misschien. Er zijn wellicht duizenden kinderen die datzelfde nu ook geloven, denk je niet, bijna alle kinde ren zijn zo. Ja, houd me op de hoogte, alstjeblieft, van ie haarlengte, vertel elke maand hoe lang het al geworden is, en niet dat je weer naar de kapper geweest bent, Mar ja, doe je uiterste I,r tS met zo moeilijk, als je maar niets doet, gewoon thuisblijvenniet te vaak in de spiegel kijken in de moeilijke periode dut het met lang is en ook niet kort, niet blijven stil staan voor kapperszaken. Vertel hoe het gaat, ik zal je mo reel steunen, als dat nodig is. Deze week las ik in een kinderboek, een heel middelmatig boekje, deze meesterlijke zin, die het hele boek „ophaalde": het gaat over een klein katje, of liever poesje, want het is if« Diefei- eiig v?rl*Q*n is er. met niemand durft te spe len. Plotseling is het ijs gebroken, ik weet niet meer waardoor, en dan staat er: Het verlegen katje is opeens niet verlegen meer, maar babbelt honderduit tegen een heel schattig, klein eekhoornjongetje", geweldig hé? Probeer het je voor te stel len, een eekhoornjongetje met zo'n lange rechte staart, dat is W<tnr klei"e dierenmeisjes wel verliefd op moeten Tb tViifJ 26 w.lllen of niet Welke dieren vind jij liet aardigst? HiJnin, CK 7en' en verder de Panda' een dier uit het Hxmalaya-gebergte met een bezorgd gezicht en een staart met strepen, die veel groter is dan de rest van zijn wollige lijf. Een panda zou ik graag als huisdier willen hebben, maar dat zal hij zelf wel niet willen, als hij het Himalana-gebergte ge- wend is, stel je voor, het HIMALAYAGEBERGTE. zelfs de ha- nebalken hier zijn surrogaat voor zo'n dier. Dag, lieve Marja, jij hebt tenminste Sybille nog JE PETER. Evangelisatiezender t Maandag, tweede kerstdag, begint heE nieuwe christelijke radiostation van Moiv te Carlo zijn officiële radiouitzendingef in vrijwel alle talen van Europa. Dl uitzendingen geschieden onder auspiciën van de interkerkelijke organisatie Trarr World Radio, die deze zender in Montr Carlo, een van de sterkste op de kort# golf, gehuurd heeft Trans World Radii had tot vorig jaar de zender „Stem vai1 Tanger'', die echter door de regering vaW Marokko genaast werd. De nieuwe uiffc zendingen geschieden in de 45 meteig band. j Een van de eerste Nederlanders di4 met een eigen Nederlandse evangelisatie) uitzending komt, is de in Zwitserlanf werkende evangelist Wim Malgo. De» uit Leiden afkomstige jonge man hooi, iedere maandagavond van kwart vot, acht tot acht uur zijn uitzending f verzorgen onder de naam „Licht ovf Nederland." Malgo heeft verschillende Duitse pr£ gramma's die door Radio Luxemburg el* radio Monaco worden uitgezonden. B^ vendien begon hij dezer dagen niet eet* uitzending in het Duits vanuit Noordv Mexico, die in de zuidelijke staten va)d de Verenigde Staten een zeer goede onfc vangst heeft Duizenden Amerikanen vafci Duitse origine luisteren naar zijn eva^ gelisatieboodschsp. it (Advertentie) «•rkrijgbur bij ót arktnds InnloornwchiiwlMmW Ook van het veertiendaagse evangeL satie blad Onderweg, is een kerstnun/ mer verschenen. Het is een welverzorj de uitgave geworden Het blad is rC geïllustreerd en de inhoud werkeli] geheel aan het kerstfeest gewijd, w met bijzondere bladen niet altijd het Ival is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2