1 J Overvloed van beshulst - gevolg: windhandel Enschede gaat kleutertaiiden eontroleren Een historisch AVRO-hoorspel De kerstvlucht van de Pelikaan in 1933 Zestig jaar geleden prof. Van Eysinga gepromoveerd DONDERDAG 22 DECEMBER 1960 Schaak-vraag 37 Jn oude schaakboekjes kun je vaak n die verrukkelijke stellingen vin composities van schakers pur lig, die lak hadden aan voorschrif- maar gewoon, zomaar, hun pro- tem of eindspel in elkaar draaiden, zagen er absoluut geen been in verschrikking der modernen op eerste zet schaak te bieden of een el bord vol onnodige stukken te ten, alleen maar om het moeilijker maken. Af en toe stond er uit het midden „ouden" iemand op, die, mis- lien per ongeluk of wellicht toch idat bij hem het inzicht der eco- mie gloorde, een prachtig uitgeba- ïceerde compositie klaarstoomde, ar geen pionnetje te veel op stond, n dezer lieden was de heer C. D. W. inn, die in 1893 het volgende pro- tem publiceerde. "Wit: Kg3, Dhl. .Zwart: Kg5, pi f6, g4 en g6. bpgave: wit speelt en geeft mat in er zetten. B. K. Dam-vraag 3G pe stand in het vorige probleem ts als volgt: Zwart: 3, 4, 7, 10, 12, 14, 19, 23, 24, Wit: 15, 16, 21, 26, 28, 30, 34, 38, 42. Wit wint in de volgende zetten: 21 17, 23x43; 17x8, 3x12; 42—38, 43 82; 34—29, 24x33; 26—21, 35x24; t—17, 12x21; 16x9, 4x13; 15x4. Het verwijderen van schijf 3 sor- prt enig effect. Merkwaardig is dat zet 2117 herhaald wordt. Bridge 743 |B 105 H VB 3 'B 10 2 fcuid speelt 4 harten. (10 slagen) West komt uit met klaverenboer. Hoe kan Zuid het contract maken, nks het beste tegenspel? Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. gem. in Over, 2. Iderteken alvorens, 3. soort van rt spoorrichel boom, 4. schei- pdig element (afk) oude lap pogoven tot het roosten van graan- frels, 5. half (Lat.) niet vast Istee (afk), 6. boomloot kippen- »p jongensnaam, 7. stuk hout het jaar der wereld (afk. Lat) lenstelling van stad, 8. vreemde int javaanse huisvogel dat is fk. Lat), 9. vogel vis. yertieaal: 1. gem. in Gelderl. fa lielid, 2. godin van de vrede ake- l 3. nobel mount (afk.) baan pr balspel, 4. voorzetsel nakroost vaartuig, 5. gem. in N.H. foei, 6. Ke vloeistof beneden, 7. gekheid iovertrek van een kussen, 8. rivier- 1 op de grens van !Dr. en Over. Ier op de grens v. d. Ver. Staten en pada, 9. nummer (afk.) wild- tf. 2 3 U 5 6 7 8 9 1 f L P r f plossing vorige puzzel mangaan, 2. ellende, 3. torment, liegende, 5. alleman, 6. notitie, 7. praand, 8. esdoorn, 9. toendra. De zegswijze luidt „Met lange tan- li eten". 'ud-burgemeester wil mbtenaar b.s. blijven p oud-burgemeester van Oostburg, K. Hoefczema, dae aan het begin van jaar met ziekteverlof werd gezon- i en nadien zelf ontslag heeft geno- I als burgervader van deze West- uwsvlaamse gemeente, blijkt daar I steeds ambtenaar van de burger- I stand tc zijn. Hij is ook naet van I om a'ls aodaru/g ontslag te nemen, p brief van de oud-burgemeester, Éhij zijn weigering heeft gefor- is aan Gedeputeerde Staten land en aan de minister van bin- se zaken om advies gezonden. T~AE bonafide Boskoopse kwekers, die steeds trouw hun kweek- produkten naar de veiling brengen, hebben dit seizoen enige reden tot verontwaardiging. Jaarlijks tussen het Sinterklaasfeest en Kerstmis brengen deze kwekers de beshulst en andere variëteiten van „kerst- groen" naar de Boskoopse veiling, waar ze op oude, vertrouwde wijze wordt verhandeld. De omstandigheden lijken zo goed voor een bloeiende handel die ieder jaar weer een hausse beleeft met het hoogtepunt zo'n tien dagen voor kerst mis want de beshulst vindt steeds meer ingang in de huiskamers, wordt in kerststukjes, in de winkeletalages en op andere wijze als versiering gebruikt. Bovendien: er is veel beshulst dit jaar. want de voorwaarden waren deze maal zo bijzonder goed: geen nachtvorsten en veel regen. (Van onze correspondent) Op initiatief van de drie kruisvereni gingen (het Groene Kruis, het Wit-Ge- ie Kruis en het Oranje-Groene Kruis) zal binnenkort in Enschede worden be gonnen met de verzorging van de kleu tergebitten. Hiertoe zullen de tandart sen zitting houden in de consultatiebu reaus van deze kruisverenigingen. Het geheel wordt gefinancierd door de ge meente en de ziekenfondsen. Het is de bedoeling dat begonnen wordt met de gebitten van de kleuters van twee tot twee-en-een-half jaar, wel ke gebitten drie of vier maal per jaar zullen worden gecontroleerd en zo no dig behandeld. Langzamerhand, als men ziet dat de- eerste opzet geslaagd is, zal de ver zorging worden uitgebreid tot aanslui ting is verkregen bij het werk van de Stichting Schooltandverzorging, welke stichting reeds bijna twaalf jaar met veel succes op de scholen en kleuter scholen werkt. Bovendien zal men de verzorging dan ook gaan uitbreiden tot de bij de gemeente Enschede behoren de dorpen Lonneker, Boekelo en Gla- nerbrug. Of dit initiatief succes zal hqbben hangt uiteraard af van de medewer king van de bevolking. Daarom hebben de wijkzusters van de kruisverenigin gen op zich genomen de huismoeders van het belang van de kleutertandver- zorging te overtuigen. Met deze belangrijke stap vooruit in de strijd tegen het tandbederf is En schede de eerste plaats in Nederland die de kleutertandverzorging ter hand neemt. Gevolg was dat alles wat bessen dra gen kon, bessen toonde. Niet alleen de kwekers',,oogstten" prachtige hulst, maar ook langs de weg. in tuintjes in giote tuinen van ziekenhuizen en andere in-* richtingen en in de bossen bloeide bes-' hulst of besdragend struikgewas, dit laatste minder mooi weliswaar, maar* voor de verkoop tegen lagere prijs' blijkbaar geveild. jj Windhandel" noemt men de verkoop van deze beshulst en de verkopers heten in vaktermen „beunhazen", /ij hebben de verontwaardiging van de Boskopers die de enige beshulst-veiling in ons land bezitten veroorzaakt, want ze' ondermijnen de gezonde handel. De „beunhazen" kopen deze hulst goedkoop op van de eigenaar, in wiens tuin dit groen dit jaar zo welig tiert. Ze plukken het in de bossen en profiteren van an dere, voordelige kansen. Ze mogen dit doen, want voor verkoop van „kerst- groen" is geen vergunning nodig. Begrijpelijk, dat de concurrentie tegen onverzorgde, weinig besdragende hulst met lage prijs voor de ervaren, bonafide? handelaren die een voorraad uitstekende» hulst uit Boskoop halen en er een nor-» male prijs voor vragen, moeilijk is. DeZ koper op de markt of langs de straatz (op welke manier het grootste deel> van de hand gaat) onderscheidt» niet zo goed. „Men" is gemakkelijk beet te nemen. Prijspeil Het beste prijspeil lag rond 15 decem ber, maar onk toen ging de veiling nietl van harte. De handel bleef flauw, grootste voorraad Ls nu op de veiling ge-$ weest. De bloemisten, marktkooplui,» straathandelaren en groothandelaren» hebben het beste eruit gezocht. Vorig» jaar kwamen er gemiddeld rond 100 ko-ï pers, dit jaar maar een zestig. De veiling zelf toont uiteraard steeds» hetzelfde beeld. Ze is iets rustiger als» verleden week, de stemming is wat kal-J mer, maar zolang de koopwaar goed isj blijven de kopers geïnteresseerd. Tot naj de kerstdagen. Het aanbod bestaat o.m.» uit de gewone beshulst, de blauwspar, het cedergroen, de beshulst C. van Tol» (groot blad), het goed-en zilverblad eni de gele bessen. j Maar de belangstelling richt zich dit* jaar vooral op een vrij nieuw kweekpro-» dukt, de ilex verticilata of bladverlie-» zende hulst. De leek kan die gemakke-» lijk herkennen aan de stevige takken, 2 die geen bladeren, maar uitsluitend rode? bessen dragen. Dit soort besloeg dit jaar* 50 pet. van de markt. Dit jaar is Boskoop er wat minder» voordelig afgekomen. Maar de handel Is» wisselvallig. En als de weersomstan'dig- heden volgend jaar het zorgvuldig ge-i kweekte produkt haar rechten terug-J geeft en de „natuur" haar kansen weer J ontneemt, dan kunnen dc Boskopers weer best tevreden zijn. „Ik herinner het mij nog als de dag van gisteren en in alle details", vertelde ons de heer A. Zimmerman, die destijds, in 1933, hoofdredac teur van „D'Orient" (een in Ned.-lndië verschijnend blad) was, maar nu de journalistiek van 26 jaren trouw toch de rug heeft toegekeerd. „We stohden daar midden in de nacht op het vliegveld Tjililitan te wachtenen ik gaf het radio-commentaar. Het was een werkelijk grootse gebeurtenis: de Pelikaan die in ruim vier dagen van Amsterdam naar Batavia vloogen na een paar dagen weer vertrok om even snel terug te keren We ontmoeten de heer Zimmerman in de AVRO-studio waar hij natuurlijk komt meeluisteren naar de besloten uitzending van het hoorspel „De Kerst vlucht van de Pelikaan", dat de AVRO op dinsdag 27 december a.s. om 8.05 uur in de ether brengt en dat maar liefst een uur en veertig minuten duurt. Een „ouderwets lang" hoorspel waarbij U zich echter geen ogenblik De leden van de hoorspelkern die in de AVRO-uitzending als deze bemanning zullen optre den. V.l.n.r.: Bert Dijkstra, Paul van der Lek. Dries Krijn en Jan Borkus. U ziet de beide groepen in dezelfde houding staan: de ene voor het beroemd geworden vliegtuig, dc andere voor de studio in Hilversum. zult vervelen bij de nog nabije historie. Een van de merkwaardigheden van dit spel is, dat de heer Zimmerman, die destijds in Batavia het radiocommen taar verzorgde, dit in het stuk ook doet, zulks als gast bij de hoorspelkern. „Ik schreef er zelf een stukje tekst voor", vertelt hij ons, „ik herinner me nog precies, hoe alles ging en wat ik ongeveer heb gezegd". „En hebt U dat allemaal in de tekst verwerkt?" „O welnee, dat zou niet kunnen! Ik heb in afwachting van de 'aankomst een uur staan praten, en daar komen nu maar een paar zinnen van terug. En bij het vertrek oudere luister aars zullen het zich misschien nog wel herinneren, dat het vliegtuig toen vier uur oponthoud kreeg omdat er op eens iets aan een van de motoren mankeerde. Dat feit wordt in het spel overgeslagen, anders was het nóg lan- fre Hillegom stak de 54-jarige heer Ie Jong met zijn fiets de weg over, werd door een personenauto gegre- en was op slag dood. Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga,: oud-hoogleraar aan de rijksuniversi-; teit te Leiden en oud-rechter in het per-! manente hof van internationale justitie,' heeft gisteren de dag herdacht, dat hij zestig jaar geleden op stellingen pro moveerde aan de Leidse universiteit, herdacht. Het is niet gebruikelijk, dat de universiteit zelf aah een dergelijk jubileum meer aandacht schenkt dan het zenden van een herinneringsbul, die prof. van Eysinga vandaag dan ook is aangeboden. Prof. van Eysinga ls echter tevens' jaren lang voorzitter geweest van de! Leidse universiteitsraad en is thans lid; van het Leidse universiteitsfonds. Met; het oog hierop is hem door de voorzitter; van de commissie van gecommiteerden! van het Leidse universiteitsfonds prof.! dr. B. A. van Groningen, gisteren een; bloemstuk aangeboden en een schrifte-; lijke dankbetuiging van de universiteits-; raad voor het vele werk, dat hij voor! deze instelling heeft gedaan. Goes Na buitengewoon lange dis-; cussies, waarbij verwijten over en weer; vlogen, heeft de gemeenteraad van Goes! besloten zich eens te verklaren met voor-! stellen van het huidige college van B. en W over de „vertrouwenscrisis die; ten doel hadden zo veel mogelijk de; gemaakte fouten recht te breien. „Ik kan de blikken met vlees niet vinden, dok ter Mason." „Het vlees? Dat moet tooh niet ver weg zijn, Margaret!" Het was de eerste keer dat ik haal bij de voornaam noemde, maar mijn gedachten waren zó met iets anders bezig dat ik het me pas realiseerde toen ik de vage glimlach om haar lip pen zag als ze het onaangenaam had gevon den, wist ze dat uitstekend te verbergen. Het was eveneens voor het eerst dat ik het meisje zag glimlachen en het veranderde haar gezicht op een wel bijzonder aantrekkelijke wijze. Hoe het ook zij het was op dat ogenblik niet het moment voor verliefdheden. „Vooruit, laten wc samen nog eens gaan kij ken." We gingen kijken, maar vonden niets. De blikken waren verdwenen en dit was de gelegen heid waarop ik had gewacht. Terwijl Jackstraw en ik ons over de slee bogen, fluisterde ik de Eskimo toe: „Achter hgm!" Dan liep ik terug naar het groepje passagiers bij de aohterkani van de tractor en ging ergens staan waar ik ze allemaal goed in het oog kon houden vooral Zagero en Levin. „U hebt het gehoord," zei ik. „Onze laatste blikken vlees zijn verdwenen gestolen! De dief kan zich beter maar melden, want ik vind hem toch wel." Het bleef stil op het gejank en geblaf van de honden na. Niemand zei iets, tot opeens een luide klik hoorbaar werd toen Jackstraw de haan van zijn geweer overhaalde. Met een ruk draaiden de hoofden zich in zijn richting. Ik bemerkte dat Zagero verstijfde en met samengeknepen lippen naar het wapen keek dat recht op zijn hoofd was gericht. „Dat is heus niet toevallig. Zagero", zei ik grimmig. Op het ogenblik dat ik zijn ogen op me gevestigd zag, had ik mijn revolver al in de hand. „Jackstraw heeft je onder schot. Breng direct je koffer hier." Hij staarde me aan. „Breng die koffer," snauwde ik, „want geloof me, Zagero, ik zal geen moment aarzelen je neer te schieten." zonder einde door ALLISTAIR MACLKAN Hij geloofde me, haalde inderdaad zijn koffer en wierp die voor mijn voeten. „Openen!" beval ik. „Hij is op slot." ..Open doen!" Hij keek me even onbewogen aan en begon in zijn zakken te zoeken, tot hij ten slotte de schou ders ophaalde. „Ik kan dc sleutels niet vinden." „Ik had niet anders verwacht' Jackstraw Ik veranderde plotseling van gedachte, want een revolver was niet genoeg om een moordenaar als Zagero in bedwang te houden. Langzaam dwaalden mijn blikken over het gezelschap en maakte ik mijn keus. „Dominee Smallwood, mis schien wilt u. „Dank u," zei dominee Smallwood haastig. Nog steeds hield hij een zakdoek tegen zijn ge zwollen mond. Hij lachte wrang. „Ik heb nog nooit zo goed geweten, dokter Mason, wat een man van de vrede ik eigenlijk ben. Maar mis schien mijnheer Corazzini Ik keek naar Corazzini, die een onverschillig gebaar maakte. Ik begreep waarom hij er eigen lijk weinig voor voelde. Hij had natuurlijk ge weten dat ik hem altijd heel hoog op mijn lijst van verdachten had geplaatst en deze situatie achtte hij te pijnlijk om nu ineens al te hulpvaar dig te zijn. Er was echter geen tijd voor fijn gevoeligheid en toen ik knikte, liep hij langzaam naar Zagero. Hij fouilleerde de bokser grondig, maar vond niets. Na twee minuten deed hij een stapje terug, keek eerst mij aan en vestigde dan nadenkend zijn ogen op Solly Levin. Weer knikte ik en opnieuw begon Corazzini te fouilleren. Binnen tien seconden had hij een sleutelbos te pakken en hield hij deze omhoog „Dit is een komplot!" jankte Levin. „Een val! Corazzini moet die sleutels gestolen en in mijn zak gestopt hebben. Ik had geen sleutels...." „Kop dicht!" beval ik minachtend. „Zijn dat jouw sleutels, Zagero?" Hij knikte zwijgend. „Goed! Laten we eens kijken wat we kunnen vinden, Corazzini." De eerste sleutel was mis, maar met de tweede kon de zaohtleren koffer geopend worden. Co razzini tastte onder de kleren en haalde drie blikken met vlees te voorschijn. „Bedankt," zei ik. ..De ijzeren voorraad van onze vriend en nodig voor zijn aanstaande vlucht. Juffrouw Ross.... onze luncheh... Zagero. begrijp je dat ik je eigenlijk zou fnoeten neerknallen?" „Sinds ik u ontmoet heb," sprak Zagero lang zaam. „heeft u alleen maar vergissingen ge maakt, maar dit is wel de grootste van uw leven. Dacht u dat ik zo gek zou zijn mezelf op deze manier te beschuldigen? Dacht u heus dat ik dermate in het oog springend „Op die manier wilde je de verdenking van je afleiden." viel ik hem in de rede. „Maar ik leer het wel, Zagero. ik leer het! Wilt u me nog even van dienst zijn, mijnheer Corazzini? Bind hun voeten." „Wat bent u van plan?" vroeg Zagero strak. .Maak je niet bezorgd, want ik zal niet de beul het werk uit handen nemen. Levin en jij zullen de verdere tocht met gebonden voeten vooraan op de transportslee maken en met voortdurend een geweer op jullie gericht. Wat wilde u zeg gen, jufrouw LeGarde?" „Ben je er werkelijk zeker van. Peter?" Het was voor het eerst sinds vele uren dat ze sprak en zelfs deze poging vermoeide haar kennelijk tot het uiterste. ..Ilij ziet er helemaal niet als een moordenaar uit." In de toon van haar stem weerspiegelde zich de verschrikte en ongelovige uitdrukking op de ge zichten van de anderen. Niets was Zagero te veel geweest om zich bij iedereen populair te maken. „Wie dan wel?" vroeg ik. „Moordenaars zien er immers nooit als moordenaars uit?" (Wordt vervolgd) ger geworden. Maar ik heb toen bijna vier uur aan één stuk staan praten voor die microfoon en dat is al lemaal in Nederland uitgezonden ook". „Dus dat hebt U nu drastisch bekort!" „Tot 20 minuten Maar zoals dat gaat meer dan de helft van die 20 minuten reportage bleek nog weggeknipt te zijn uit het spel. Toch zult U volop gelegenheid krijgen, de stem van de heer Zimmer man te horen, oompleet met de atmos ferische storingen die U destijds bij de ontvangst van de reportage ook te ver werken kreeg. „Is dat geluid er later tegenaan ge gooid?" vragen wij de heer Zimmerman. „Neen, dat is tegelijk opgenomen. Daar moest ik doorheen spreken. Maar dat verhoogde nog de sfeer van echt heid Wél was het bijzonder moeilijk, die storingsgeluiden „echt" te krijgen, evenals alle andere, zeer ingewikkelde, achtergrondgeluiden welke aan dit grote hoorspel te pas komen. Het geronk van de motoren, het gejuich van de wach tende menigten op verschillende vlieg velden, vooral ook de radiografische seinen. Maar het is allemaal voortreffe lijk geslaagd en juist die illustrerende geluiden roepen levendige beeld-sug gesties op. „Was U in 1933 eigenlijk aan de Ba- taviase radio verbonden?", vragen wij nog. „O welnee, die radio was maar een soort onderonsje, erg gezellig, deze en gene werkte er aan mee. En we kregen er geen cent voor, maar dat gaf niets De heer Zimmerman heeft trouwens nog een andere historische herinnering aan de Nederlandse luchtvaart: in 1928 was hij een van de passagiers die de eerste vlucht van de KLM naar Ned. Indië meemaakte. En wat de beroemde Kerstvlucht van de Pelikaan betreft: trots toont hij een kiekje dat bij hem thuis werd gemaakt en waarop gezag voerder Smirnoff de piepkleine Adalei Zimmerman limonade laat drinken. „En om je nu eens te realiseren hóé lang dat allemaal geleden is mijn dochter Adalei is nu semi-arts zegt hij. Hoe ivas het Herinnert U zich nog die beroemde Kerstvlucht van de Pelikaan, in 1933? Dat waagstuk, die (geslaagde) recortf- poging van de KLM, die heel Nederland in de laatste dagen van het jaar in de ban hield? Haast uur na uur gaf de radio via het persbureau Vaz Dias ex tra berichten uit en iedereen leefde mee met het spannend gebeuren: de poging van Smirnoff om in vier dagen een derde deel van de wereld rond te vliegen: 15000 km met een vliegtuig dat zo ongeveer 150 km per uur snel heid kon halen Om Uw geheugen op tc frissen: het was de bedoeling, dat de KLM zou wed ijveren met een ander Nederlands vlieg, bedrijf. De Pander-postjager toch zou de poging wagen om in vijf dagen de Kerstpost naar Batavia te vliegen De heer Plesman (in het spel vertolkt door Jan van Ees) koos gezagvoerder Smirnoff uit voor de concurrentievlucht, waarbij alles op alles werd gezet. Het nieuwe, bijzonder snelle toestel „De Zilvermeeuw" zou de vlucht maken. Een toestel, dat maar liefst 225 km snel heid per uur kon ontwikkelen! Vergeet U niet. dat het in die da gen een wonder van snelheid was. een technisch novum, gelijk aan straaljagersprestaties van nu. „Wat zal dié kist vliegen!" was de conclusie van Smirnoff, die, van Rus sische geboorte, sinds lang Neder- lander was. Het doel van Smirnoff werd niet in 5, maar in 4 dagen naar Batavia en op Nieuwjaarsdag terug op Schiphol De al even bekende piloot Geyssendorfer zou de Pander-postjager vliegen cn een halve ton post meenemen. Het toenma lig record van de vlucht op Ned. Indië was 7 dagen. U ziet dus hoe enorm spectaculair de record-verbeteringen zouden zijn! Intussen: de Pander-postjager heeft het niet gehaald. Bij Rome kreeg het vliegtuig motorstoring en zo werd het uitgeschakeld voor de Kerstvlucht. Dc Ijsvogel nam de post over. maar moest die later toch weer, op het vliegveld in Jodpoer. aan de Pelikaan overgeven. Eigenlijk zou het jammer zijn. U het hele verhaal van die sensationele lucht vaartgebeurtenis nu al op te dissen, want dat ontneemt de spanning aan het hoorspel dat de AVRO U dinsdagavond a.s. voorzet. Genoeg zij dus, dat Smirnoff en zijn mannen slaagden. Hoe en onder welke omstandigheden hoort U net liever zelf. Met Smirnoff gingen aan boord de bemanningsleden Soer, Grosfcld en Van Beukering In het hoorspel treedt Bert Dijkstra op als Smirnoff, Paul van der Lek als Soer. Dries Krijn als Grosfeld en Jan Borkus als Van Bcukering Jan van Ees hoort U als de heer Plesman. Eva Jansen als mevrouw Smirnoff, die zo'n merkwaardige rol speelde in de gebeur tenis. De De Lik (Kill Dat het ten slotte toch niet de snelle Zilvermeeuw, maar de „ouwe tante" Pelikaan werd die de beroemde Kerst vlucht ondernam en volbracht w as voor iedereen de grote verrassing Op het moment dat Smirnoff in de prille ochtend van 13 december 1833. om 3 De bemanning van de Pelikaan in 1933. V.l.n.r. Smirnoff, Soer, Grosfeld en Van Beukering. uur de Zilvermeeuw zou starten, brak de slipkoppeling. ..Dus géén Kerstvlucht". zei Smirnoff gelaten en stapte weer uit. niet zo erg ontgoocheld, want hij had geen ver trouwen in de mooie nieuwe Zilver meeuw Maar toen was het al telaat om nog terug tc trekken. Het was, zoals de heer Desman toen iel, „een kwestie van nationale eer en van luchtvaart- prestige geworden". Een ander vlieg tuig en direct! Alleen de goeie ouwe Tclikaan stond startklaar en Smirnoff stapte verheugd aan boord. „Die ouwe tante ken ik door en door", zei h(j tevreden. Dc gegevens voor dit hoorspel zijn ontleend aan het boek „Iwan Smirnoff, een leven vol avontuur", geschreven door de Engelse schrijfster Anne Ro- bertson-Coupar. Naar een gedeelte uit dit door Fred Zandvliet vertaalde boek schreef Dick van Putten dit hoorspetl, dat hij ook zelf regisseerde. Mevrouw Robertson heeft laten we ten, dat zij het honorarium dat haar voor deze bewerking toekomt, afstaat aan het Kon. Wilhelminafonds en de heer Zimmerman, de enige buiten de hoorspelkern staande medewerker, heeft het zijne omgezet in bloemen voor het graf van Smirnoff. Zoals u weet, is gezagvoerder Smirnoff enkele jaren geleden in Majorca overleden. Een jaar gele den is zijn stoffelijk overschot in Nederlandse bodem hei-begraven. vanavond „Van sirine ende minne" is de titel van een televisieprogramma over Jacob Cats en zijn tijd. dat de VARA om half negen uitzendt. Vooraf om 8 uur NTS-journaal en om 8.20 de VARA-rubriek „Achter het nieuws". Tot besluit om 9 uur het televisie spel ..Een avond uit" van Harold Pinter onder regie van Kees vdn Iersel. vanavond Vanavond, op een der laatste Ad ventsdagen. is er bijna geen lichte toon in de radioprogramma's te be speuren. Alleen de AVRO biedt om 9.50 uur een muzikaal programma van de BBC met het orkest Manto- vani en om 11.10 uur de rubriek „Disco taria". De NCRV begint om 8 uur me<t de uitzending van een concert in de Utrechtse Pieterskerk door de so praan Nettie Bos, de alt Watty Krap, de fluitist Piet van den Hurk en de organist Mees van Huis. U hoort verscheidene Kerst-composities. Om half negen spreekt prof. dr. H Wa genvoort uit Utrecht over „Geestelijk leven omstreeks de tijd van Jezus' geboorte" en daarna hoort u tot half tien kerstklanken uit Tsjechoölowa- kije. Een ook op Kerstfeest geïnspi reerd concert van eigen werken geeft dan de organist Jan van den Berg op het orgel van de Utrechtse Nico la ïkerk en om 11 uur spelen de vio list Isaac Stern en de pianist Alexan der ZaJtin een sonate van Prokofiew. Programma voor morden VRIJDAG 2J DECEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 716 ke/s. KRO 7.00 Nws 7..3 Gram 7.30 V d Jeugd 7 45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V' d vrouw 9.35 Waterst 9.40 Gram 10.30 Rex Pacificus, cantate 11.00 V d zieken 11.40 Gram 11.90 Als de zle(« luistert. IcxJng 12 00 MicMagtolok-noodiklnk 12.04 Gram 12,30 Land- en tuinbouwmeded :2.33 Kerstboodschap door Z H. Paus Joannes XXIH 13 00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13.45 Vraagbaak voor vrouwen 14.00 Sopraan en piano 14.50 Gram 15.30 V d zieken 16.30 Kerstliede>ren 17.00 Boekbespr v d Jeugd 17j15 Kinder koor 17.40 Beursber 17.45 Amateursprogr 18.20 Onderdak voor Jonge mensen, klankbeeld 18.50 Regeringsuite: Bmlgratie- praatje van H A van Luyik 19.00 Nws 19.10 Act 19.23 Memojandum 19 30 Pol lezing lg.40 Verz progr vd sold 20 30 Avondcollegeradiolcsscn 21.00 De Kerst kaart, hoorspel 21 40 Jong - oud ecuwig. godsd geductiteijwlsscliiig 2155 Grant 22.25 Bockbcspr 22.30 Nws 22 40 Lichte mux 23.55—2(4 00 Nws Hilversum II, 298 m. 1007 ke/s. VARA 7.00 Nws 7,10 Gym 7 20 Gram en act 8 00 Nws 3.18 Gram en act 9 00 Gym v d vtouw 9.10 Gram VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing 10 06 Morp-pwijdmg VARA 10.20 V d vrouw ll.oo v d kleuters 1.15 Viool duo 11.40 Gram AVRO 12 00 ZuJdamcrlk muz 12.20 Regcrlngsuitz: V d landbouw 12.30 Land- en tulribou wvncded 12.33 Sport en prognose '.2.50 Pianospel 13 00 Nws 13.15 Mod cd en gram 13.25 Beursber 13.30 Kerstviering Min van Marine. Den Haag. rep 14 30 Voordracht 14.50 Pianorecital lö.OO Literaire rubriek 15 20 Die Klndheit Jont, Kerstoratorium. VARA 16.00 Orgel spel en zang 16.30 V d zieken 17.00 V d teenagers 17.53 Act 18.0o Nws 18.15 Vlaamse notities 18.20 Licit te muz 18.50 De puntjes op de 1 praatje 19 Oü V d kind 19.10 Jazzmuziek. VPRO 19.30 Nws 19.35 Kerstfeest v d kind 20 30 Neder) kamerkoor. Kerstcantate. VARA: 21.00 Gram 21.5o Quizprogr 22 15 Buiten! weekoverz 22.30 Nws VPRO 22 40 Zorg om de mens, gesprok VARA 23 00 Soc nws In Esperanto 23.10 Muzlekrevue 23 55—W.00 Nws. Tclevlsleprogr. NTS 20.00 Weekoverz en wecroverz KRO' 20.30 Film over traditie van het Kindekc wiegen 20.45 Progr over d. kTaamverplcging 31.15 Kerstprogr 31 5o Voordracht 32.10 Epiloog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7