Angelica leeft en is weer thuis in Canada DC-8 WAS UIT DE KOERS GERAAKT Het geschreeuw is verstomd Kleine meerderheid voor hogere kinderbijslagen OVERZICHT NIEUW-GUINEA LUXEMBURGSE ONDERSCHEIDINGEN GEEN WATERSNOODHULP KAMERGRIFFIER NAM AFSCHEID BLOEMETJES VOOR MINISTER CALS VRAGEN OVER REACTORCENTRUM HOGERE SIGARETTEN-MARGE? Adenauer in januari naar Parijs Ras Imroe bevrijd Slavenhouders worden schadeloos gesteld Jja. eeft dftftfce Kij, Waterspin in duikerklok HAMEA 5 Mr. Th. H. Bot, staatssecretaris van binnenlandse zaken, heeft gisteravond in een radiotoespraak een overzicht gegeven van de situatie op Nieuw-Guinea in het afgelopen jaar. Mr. Bot zei respect te hebben voor allen die zonder veel ophef en met vaak zeer beperkte middelen zo ontzaglijk veel voor de ontwikkeling van land en volk van Nieuw-Guinea presteren. Getracht wordt het land zo snel mogelijk tot zelfstandigheid te leiden, maar bepaalde tijd limieten kunnen nu eenmaal niet straffeloos worden overtreden: zoals ook een klapperboom niet sneller vrucht draagt dan de natuur hem toestaat, zo stellen ook de opleidingen hun eisen, aldus mr. Bot. De staatssecretaris gaf een overzicht van de onderwerpen, die, onmiddellijk na de instelling, aan de Nieuw-Guinearaad zullen worden voorgelegd. Ver heugend noemde hij de vorming van politieke partijen en de steun van de E.E.G. Als belangrijkste feiten memoreerde de bewindsman de uitbreiding van het aantal primaire scholen van 4 tot 7, de opening van een kweekschool en de toevoeging van 77 nieuwe dorpsscholen voor elementair onderwijs aan de bestaande onderwijsmogelijkheden. De bezoeken van Papoea's aan Neder land noemde hij een belangrijke bijdrage voor een beter begrip over en weer. Op de ambassade heeft de ambassadeur van Luxemburg, de heer J. Kremer, gisteravond een aantal onderscheidingen uitgereikt. Grootofficier de orde van de eikenkroon werd dr. A. J. van den Tempel, hoogleraar aan de Ïemeente-universiteit te Amsterdam. Het commandeurskruis in deze orde :regen prof. dr. Van der Poel, oud-directeur van de rijksbelastingacademie te Rotterdam en de heer F. W. A. M. Paymans, oud-directeur van 's rijks bij het ministerie van belastingen en oud-hoofd afdeling invoerrechten financiën. De regering is niet van mening, dat de storm tijdens het weekeinde van 3 en 4 december zodanige schade heeft teweeg gebracht, dat van een nationale ramp kan worden gesproken en dienovereenkomstig overheidshulp dringend geboden zou zijn. Dat hebben de ministers Marijnen en Korthals medegedeeld m antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Borst (c.p.n.). Verder acht de regering de waterschade die in de landbouw wordt geleden niet zodanig, dat bijzondere maatregelen tot verdere hulp aan de betrokken boeren extra noodzakelijk zouden zijn. Hoewel de regering dus niet van mening is, dat van een nieuwe ramp kan worden gesproken, worden de gebreken in de waterbeheersing onderkend. Verbeteringsmaatregelen zijn dan ook reeds veelal in voorbereiding of reeds in uitvoering. In de rookkamer van de Tweede Kamer waren Tweede-Kamerleden en personeel van de griffie gisteravond bijeen om afscheid te nemen van de commies-griffier mr. G. M. A. N. Huigens, die met ingang van 1 januari a.s. is benoemd tot secretaris van de defensiecommissie van de Westeuropese Unie. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, prees mr. Huigens om zijn grote nauwgezetheid en wenste hem veel geluk in zijn toe komstige werkkring. In de ministerskamer van het Senaatsgebouw is minister Cals bijzonder hartelijk toegesproken door de loco-burgemeester van Amsterdam en het lid van de Eerste Kamer mr. A. de Roos. Deze hulde ontving de bewindsman voor het feit, dat thans het ontwerp van wet op het wetenschappelijk onder wijs is aangenomen. De waarderende woorden gingen vergezeld van een groot bloemstuk van dieprode anjers en roomwitte chrysanten, die het Amsterdamse gemeentewapen flankeerden. Mr. De Roos wilde dit „kleurig en fleurig" hulde blijk aanbieden als dank aan minister Cals en diens medewerkers voor het ontwerpen van de wet die aan de Amsterdamse gemeentelijke universiteit een tijd van nieuwe groei en bloei mogelijk maakt. Het Tweede-Kamerlid Posthumus (p.v.d.a.) heeft de aandacht van de minis ter van economische zaken gevraagd voor de in de pers weergegeven ver klaringen van het lid van de Euratom-commissie, de heer Sassen, en van de directeur van het Reactorcentrum Nederland, de heer Van Rijsinge, betreffen de de toekomstige positie en status van het Reactorcentrum in Petten. De heer Posthumus vindt deze uitspraken weinig met elkaar in overeenstemming. Hij vraagt of de minister wil meedelen, welke van deze uitspraken als de juiste moet worden aangeduid en of hij wil bevorderen, dat dergelijke de publieke opinie verwarrende tegenstrijdigheden worden voorkomen. Minister De Pous bemiddelt tussen de sigarettenindustrie en de detailhandel over de hoogte van de handelsmarge van de sigaretten. Zoals men weet, gaat de sigarettenindustrie er slechts mee akkoord, dat de handelsmarge met niet meer dan twaalf cent per duizend sigaretten wordt verhoogd. Een van de betrokken partijen heeft daarop minister De Pous gevraagd, te willen bemiddelen. De minister heeft daarin toegestemd. Op het resultaat wordt nog gewacht. Zo luidt het antwoord, dat Het Tweede-Kamerlid de heer Peschar (soc.) heeft ontvangen op vragen, die hij hierover schriftelijk had gesteld. Men verwacht dat bondskanselier Adenauer omstreeks midden januari naar Parijs zal gaan voor besprekin gen met president De Gaulle, zo is woensdag van de zijde van het West- duitse ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. Adenauer zou op 4 december naar Pa rijs zijn gegaan voor overleg over de samenwerking in Europa en de toekomst van de NAVO. Deze reis ging niet door omdat hij ziek werd. Omstreeks die tijd zou er in Parijs ook een conferentie zijn gehouden van de regeringsleiders van de zes landen van de E.E.G. Deze conferentie werd uitgesteld. Ze zal nu echter doorgaan. De data voor Adenauers besprekingen met De Gaulle en de conferentie van de rege ringsleiders van de zes zijn nog niet vastgesteld. Van de zijde van het ministerie in Bonn werd voorts nog meegedeeld, dat Adenauer ook nog naar Londen zal gaan om met MacMillan te praten. De ze besprekingen zullen na 8 februari ge houden worden. In de Oosterstraat in Ter Apel is vanmiddag de 75-jarige Harm Smit. de jongste en enige nog in leven zijna'e zoon van de oudste inwoonster van Ne derland, de 107-jarige mevr. Smit-Meij- erink door een bestelwagen van de heer H. S. uit Ter Apel aangereden. Hij was op slag dood. De heer Smit woonde bij zijn moeder in. (Advertentie) (Van onze parlementsredactie) Met een opmerkelijk kleine meerderheid (63 tegen 56 stemmen) heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag akkoord verklaard met het wetsvoorstel om per 1 oktober 1960 de kinderbijslagen met circa 4 pet. te verhogen. Behalve communisten en pacifisten stemden ook socialisten en liberalen tegen, voornamelijk omdat zij zich niet konden verenigen met de vergrote progressie-naar-het-kindertal, die in het wetsontwerp is opgenomen. Een socialistisch amendement-Berger om de nieuwe kinderbijslagen volgens het oude progressie-systeem vast te stellen, werd met 62 tegen 56 stemmen verworpen (P. v. d. A., V.V.D., C>P.N. en P.S.P. vóór). ANGELICA KUSTERS is weer bij 'V haar ouders en dat is meer dan die ouders, Duitse immigran ten in Canada, die vanochtend op het vliegveld' van Edmonton op hun vijfjarig dochtertje stonden te wach ten, ooit hadden durven hopen. Hadden de doktoren de kleine Angelica niet een half jaar gele den reeds opgegeven? Zij had een kankergezwel aan het linkeroog en de specialisten zeiden, dat Angelica niet meer dan nog zes maanden had te leven. Maar Angelica leeft nog. Giste ren was het kleine, intelligente meisje even op Schiphol. Zij moet nu een oog missen, maar zij leeft en zij zal voorzover artsen dat kunnen beoordelen blijven le- Na de eerste wanhoop bij de ouders van Angelica, toen de Cana dese specialisten alle hoop hadden opgegeven, was er maar een ge dachte: Angelica moet naar Euro pa, daar zullen ze haar wel kun nen helpen. En het meisje ging naar Europa: van het kleine plaats je Calgary, ergens in het Canade se rotsgebergte, reisde zij naar haar grootouders in Düsseldorf (Duitsland). Die grootouders lieten Angelica onderzoeken o'oor een Zweedse kan ker-specialist van wereldvermaard heid, prof. H. Olivecrona in Stock holm. Ook hij achtte het geval aan vankelijk hopeloos en stuurde het meisje terug naar Düsseldorf. Pas na herhaald aandringen liet hij haar voor de tweede maal naar Stock holm komen en verzocht na langdurige observatie de chirurg Gosta Karpe, Angelica te opereren. Beide geneesheren brachten voor hun hulp niets in rekening: zij ken den de wankele financiële positie van de ouders van hun kleine pa- tiënte. Die financiën: een hoofstuk apart. In Calgary werd een „inzameling" georganiseera' door de 39-jarige Ne derlandse mevrouw Slettoolt. Zij is de dochter van een Haagse arts, die naar Frankrijk emigreerde. Zij kwam in Noorwegen in contact met de Noorse diplomaat Erik Sletholt, nu haar echtgenoot en consul voor Noorwegen in Calgary. Dankzij een actie in de plaatselijke Duitse bla den, die daar voor de immigran ten wordt uitgegeven, kwam er vier duizend dollar bijeen. Inmida'els was Angelica's oog weg genomen. Zij herstelde, tegen alle verwachtingen in en werd in korte tijd de populairste patiënte van het Zweedse hospitaal. In korte tijd leerde de kleuter Zweeds. Zij had toen de Duitse en Engelse taal al onder de knie. Maar niet alleen daarom was zij populair: zij maak te ook prachtige kindertekeningen. Met de Kerstdagen is Angelica weer bij haar ouders. En volgend jaar gaat zij naar een school voor gehandicapten; dat is mogelijk door het fonds dat speciaal voor haar werd opgericht en waarvoor nog steeds giften binnenstromen. e voorgestelde kinderbijslagverho ging hangt o.m. samen met de plaats gehad hebbende loonsverhogingen. De nieuwe bijslagen komen er nu als volgt uit te zien: voor het eerste kind 75 cent per dag, voor tweede en derde kin deren 82 cenit per dag, voor vierde en vijfde kinderen 1,11 per dag en voor zesde en volgende kinderen 1,25 per dag. Dit betekent een verhoging (per kind en per dag) van 3 cent voor de eerste drie kinderen, van 5 cent voor vierde en vijfde kinderen en van 8 cent voor zesde en volgende kinderen. De heren Van Eibergen (a.r.) en De Kort (kath. v.) konden zich wel met de inhoud van het wetsontwerp verenigen. Laatstgenoemde vond, dat staatssecre taris Roolvink (soc.zaken) door vergro ting van de progressie, waarvan de gro tere gezinnen profiteren, een alleszins redelijke en rechtvaardige tussenoplos sing heeft bereikt. Niet tevreden waren echter de heren Corver (lib.) en Ber ger (soc.). De eerste was het beslist oneens met het standpunt, dat in een tijd van welvaartsvermeerdering loons verhogingen verhoging van de kinderbij slagen tot gevolg moeten hebben. Staats secretaris Roolvink zal met zeer sterke argumenten moeten komen om de libe rale fractie van de noodzaak van dit wetsontwerp, en vooral van de daarin opgenomen progressie-verhogende wer king, te overtuigen. De socialist Berger had op zichzelf geen bezwaar tegen verhoging van de kinderbijslagen met 4 pet. Hij achtte het echter niet aanvaardbaar, dat de rege ring voortijdig overgaat tot invoering van een nieuw progressiè-systeem, waar van de juistheid nog niet is aangetoond. Met deze invoering wordt vooruitgelo pen op het komende S.E.R.-advies en op de behandeling van de Algemene Kinderbijslagwet. Bij amendement stel de spreker daarom o.m. voor de nieuwe In Addis Abeba is bekendgemaakt dat Ethiopische strijdkrachten Ras Im roe, die de rebellen hebben aangeduid als minister-president, hebben gevonden en bevrijd. Evenals de kroonprins zou hij zonder zijn toestemming zijn ge noemd als één van de grote mannen van de opstand. Eerder was gevreesd dat Ras Imroe bij het bloedbad in de troonzaal was gedood. kinderbijslagen voor vierde en vijfde kinderen tot 1,10 (i.p.v. 1,11) per dag te beperken en voor zesde en volgende kinderen tot 1,22 (i.p.v. 1,25) per dag. Staatssecretaris Roolvink zette uit een, dat de vergroting van de progres sie een „arbitraire zaak" is. De ver groting is veel te gering om te kunnen spreken van een vooruitlopen op de uit spraak van het georganiseerde bedrijfs leven. Aanvaarding van het amende ment-Berger moest de bewindsmap ont raden. Na de verwerping van het amende ment riep P.v.d.A.-leider mr. J. A. W. Burger in de middagpauze zijn fractie bijeen om een standpunt ten opzichte van het wetsontwerp te bepalen. Na de Bandopnamen vliegramp New York Brand Constellation kostte 48 levens De Amerikaanse minister van marine, William Franke, is gisteren in New York aangekomen om de door de brand aan boord van het vlicgdekschip „Con stellation" aangerichte schade in ogen schouw te nemen. De brand heeft aan minstens 48 men sen het leven gekost, terwijl er 154 ge wond werden. In marinekringen ver wacht men niet dat het dodental zal stijgen. Er blijken ook geen vermisten te zijn. De brand, die men na een strijd van ruim zestien uren tenslotte meester werd, heeft volgens een woordvoerder van de marinewerf in Brooklyn een schade van maximum 75 miljoen dollar, of ongeveer 285 miljoen gulden aange richt. Het zal misschien mogelijk zijn om het schip binnen een jaar te her stellen. Volgens het hoofd van de New Yorkse brandweer werd de verspreiding van het vuur bevorderd door de houten stel lingen, die aan boord van het schip voor de arbeiders waren opgetrokken. Het ware beter geweest als hierbij me talen buizen waren gebruikt. Het Amerikaanse federale 'luchtvaartbureau heeft bandop namen vrijgegeven van gesprek ken tussen de verkeerstoren van de nationale Laguardia-luchtha- ven in New York en het interna tionale vliegveld Idlewild. Precies op het ogenblik dat de botsing plaats vond tussen de DC-8 van de United Airlines en de Constellation van de Frans World Airlines, zei de verkeerstoren van Laguardia: ,Ik geloof dat er moeilijkheden zijn met een TWA-Connie. Er is iets mis. Hij beweegt niet. Hij is misschien geramd door een ander vliegtuig. De controleur gaf kennelijk weer. wat hij op dat ogenblik op zijn ra darscherm waarnam. Hierop volgde een gesprek tussen grondcontrole op Idlewild en Laguardia waarbij eerst genoemde zei: „Een „jet" van United is op 5000 voet gecleared." „Mijn hemel", zei de Laguardii man, „de onze was ook op vijf. We zijn een toestel kwijt. Ik weet niet waar-ie zit." De Constellation stortte neer op Sta ten Island en alle 44 inzittenden ver loren het leven. De DC-8 van United Airlines kwam heer in een drukke straat in Brooklyn. De 84 inzittenden en zeven personen op straat kwamen om. Het was het ergste ongeluk uit de geschiedenis der burgerluchtvaart. Kort daarna zegt de controleur van Laguardia: „He Joe, het zou wel eens een bot sing kunnen zijn. Het is TWA 266. Walt gaat de reddingsdienst waarschu wen." Voordat het ongeluk plaats vond, bemerkten de mannen in de verkeers torens al dat er iets aan de hand moest zijn. Uit de bandopnamen blijkt het volgende: „Dit Laguardia. Ik geloof dat er iets niet klopt. Wat is dat voor een jet of snel vliegtuig dat van Preston naar Flatbush gaat? T-fET geschreeuw van de oproer- kraaiers in Algiers is verstomd, maar het heeft een aantal ernstige problemen achtergelaten. Bovendien heeft het de vraag opgeworpen, of na de jongste uitbarstingen de Algerijnse politiek van generaal De Gaulle nog wel te verwezenlijken is. En het is moeilijk uit te maken, welke politiek het meeste effect zal sorteren als men niet weet, welke mogelijkheden er nog zijn. De jongste gebeurtenissen in Algiers hebben bewezen, dat generaal De Gaulle al geruime tijd beseft, dat Frankrijk op geen enkele manier de oorlog tegen de Algerijnse rebellen kan „winnen". Chroesjtsjef had deze strijd kunnen winnen, zoals hij gewon nen heeft in de met bloed doordrenkte straten van Boedapest. Geen enkel Westers land heeft thans echter de moed of de lust, of de brutaliteit, de ze weg te bewandelen. Het was lange tijd niet duidelijk, of deze methoden in Algerije succes zouden hebben, om dat de strijd daar in de periode die aan de komst van De Gaulle vooraf ging, niet op de juiste wijze werd ge voerd. Het Franse leger is lang de beste landstrijdkracht van het Westen geweest. Maar in de periode van de Vierde republiek kon deze lof niet Advertentie De laatste slavenhouders in India zul len door de regering schadeloos worden gesteld wanneer zij hun slaven in vrij heid stellen, aldus heeft premier Nehroe in het parlement meegdeeld. Primitieve stammen in het noordoos telijk grensgebied, bij de grens met Ti- bet, houden nog „enkele honderden sla ven". Slavernij bestaat hier reeds eeuwen en de tegenwoordige slaven zijn veelal kinderen van ouders die in sla vernij werden gehouden. Ook bij stam- oorlogen werden slaven gemaakt. De regering heeft dit jaar een bedrag van 25.000 roepies (ca 18.750 gulden) uitgetrokken voor bestrijding van de slavernij. Regeringsambtenaren in de noordoostelijke grensgebieden zijn ge machtigd een bedrag van 500 roepies te besteden voor het vrijkopen van een slaaf. Het houden van slaven is in India grondwettelijk verboden. Maar het be vrijdingsproces zal langzaam gaan, al dus Nehroe. „Vaak zijn slaven niet be reid hun veilige en beschermde status op te geven om een zelfstandig leven te gaan leiden." hervatting van de vergadering deelde de heer Burger mee. dat de socialisten tegen het ontwerp zullen stemmen om dat de regering niet heeft aangetoond waarom van de bestaande progressie- afspraken moest worden afgeweken. Sigaren met een feestelijk aroma I „Van Preston naar Flatbush?" „Ja. hij zit nu boven Flatbush." „Ik weet het niet," zei Laguardia. .Ik denk dat-ie luister. Luister je? Hij heeft misschien één van onze toe stellen geraakt. We weten het niet ze ker." Een ogenblik later vervolgt Laguar dia: „Ja hoor, nou hebben we de pop pen aan het dansen. Maar we weten het nog niet zeker. We zijn een TWA kwijt. Ik geloof de 266.. Op dat ogenblik meenden beide ver keerstorens nog dat de jet van United Airlines veilig boven Preston cirkelde in afwachting van het sein dat hij zou kunnen landen. De deskundigen leiden uit de uitvoe rige bandopnamen af, dat de DC-8 van United Airlines uit zijn koers was geraakt. Advertentie I De 38 „communistische agenten" die maandag aan boord van twee Noordko- reaanse vaartuigen zün aan gehouden. blijken slechts gewone vissers te zijn. De mannen kunnen naar huis terugkeren. In de kerstboodschap van president Eisenhower aan dc Amerikaanse strijd krachten zegt de president, dat de vrede op aarde het hoogste doel van de mens heid zou moeten zijn. De 23-jarlge Arthur Mc- Quiod', die wegens aanran- I ding tot drie jaaar gevan genisstraf was veroordeeld, wist tijdens zijn tocht naar het huls van bewaring te ontsnappen. Met een ge weer hield hU politie en brandweer twee uur op een afstand. Hij verwondde vijf mensen en sloeg toen I de hand aan zichzelf. Dc Westdultse regering zal bij dc Franse regering een scherp protest uitbrengen tegen het opbrengen van het Duitse koopvaardij schip Paul Rickmers. Eer der zijn reeds zestien Duit se vaartuigen opgebracht. De voorzitter van Eura tom, Etienne Hirsch, en de Westduitse minister voor atoomenergie, prof. Balke, hebben gisteren te Karls ruhe hun handtekening gezet onder de verdragen over de oprichting van een Europees plutonium-insti- tuut by Karlsruhe. Het in het Engels verschU- I nende dagblad The Star in Johannesburg heeft geëist dat de Zuidafrikaanse re gering de resultaten van het gerechtelijk onderzoek naar de schietpartij in Sharpeviile bekend zal ma ken. Te Fulda Is tegen dc ge wezen Duitse S.S.-man Gottlieb Muzikant wegens 35 hem tco laste gelegde moorden 35 maai levens lange gevangenisstraf ge- eist. Muzikant was hospi taalsoldaat in het concen tratiekamp Melk. De kans bestaat, dat de Oostenrijkers het tijdens de Kerstdagen zonder brood zullen moeten stel len. aangezien de bakkers gezellen hebben gedreigd in staking te zullen gaan als hun looneisen voor die tijd niet worden ingewil ligd. Het Britse Lagerhuis lieelt gisteren met 120 tegen 17 stemmen de poging van dc Labour-afgevaardigde dr. Edith Summcrskill ver ijdeld om het beroepsbok- scn te verbieden. Dr. Sum mcrskill schreef het aan duidelijkheid niets te wen sen latende boek „de ge mene sport". De Westduitse geheime dienst heeft in bet plaatsje Neustadt in Sleeswyk-Hol- stein drie leden van de verboden communistische party gearresteerd. Zij ga ven een illegaal blad uit. waarvoor zij het geld waarschijnlijk uit Oost- Duitsiand ontvingen. 3 By een brand in een ca baret in Kochamoto, op het Japanse eiland Kioes-1 joc, zijn acht personen oml het leven gekomen en 22 gewond. 13 Er zullen voorlopig geen officiële Noorse jeugddelc-1 gatics meer naar de Sow-1 jetunie gaan. Dal is be sloten op het negentiende i Noorse jeugdcongres te Os-1 io. De leden kunnen name- lijk toch niet het contact krijgen dat ze wensen. I Een muls die met een At-1 las-raket een hoogte van duizend kilometer bereikt heefi. is moeder geworden i van vijf gezonde jongen. 477) Het moge dan waar zijn, dat de duikerklok een uit Nederland stammende vinding uit de 17de eeuw is, het zou echter onjuist zijn hier uit te concluderen dat duikerklokken vóór die tijd niet hebben bestaan. Laten we voor degeen, die met een dergelijk apparaat niet op de hoogte is, een kleine omschrijving mogen geven. Welnu, een omgekeerd waterglas dat rechtstandig onder water wordt gedompeld, is eigenlijk al een duikerklok. Als het glas zich onder water bevindt, verzamelt de lucht zich boven in het glas en ieder die beneden dc waterspiegel werk zaamheden heeft te verrichten, be hoeft slechts te zorgen dat zyn ademhalingsorganen in deze luchtmassa vertoeven, zodat hij voor verstikking gespaard blyft. Het principe van de duikerklok is hier aan gelyk, doch dc afmetingen van een dergelijk apparaat zyn natuurlijk wel wat groter dan die van een gewoon drinkglas. Een dergelijke duikerklok wordt eveneens vervaardigd door de water spin, die tussen waterplanten van fijne draden een klok construeert. Het dier is bekleed met een harige vacht, waarin zich lucht verzamelt als zy zich boven water bevindt. Deze luchtpakketjes worden nu in de duikerklok afgezet door herhaalde lijk de reis naar de oppervlakte van het water te ondernemen. En om gekeerd, wanneer het zuurstofgehalte van de lucht in de klok te laag is geworden, wordt deze afgewerkte lucht door vele reizen naar de opper vlakte gebracht en vervolgens wordt op de terugweg verse lucht mee gebracht. In deze duikerklok loert de water spin op voorbijschietende water- motten of op inseclenlarven, maar tevens moet deze stulp beschouwd worden als een huis. waarin de eieren tot ontwikkeling worden gebracht. Zo ver is het echter nog niet, want de a.s. papa is eveneens in het bezit van een dergelijke klokwonlng. Hoe moeten nu deze twee tezamen komen? De oplossing is even gezellig als eenvoudig. Want dc beide duiker klokken worden door een tunnel achtig web onder water met elkaar verbonden, zodat de belde echtelie den zich door deze gang naar eikaars woning kunnen begeven, teneinde wederzijdse hulp te verlenen, hetzij b|j de verwerving en bereiding der maal tijden, hetzU bij al dat andere wat tot bevordering en in standhouding van een normaal water- spinnen huishouden kan dienen. Boven dien wordt papa na de huwelijksvol trekking niet zoals bij vele soorten spinnen gebruikelijk is tot een -makelyk hapje verwerkt, van welk feit velen onzer ongetwijfeld met ge noegen zuilen kennis nemen. We zouden nu nog aandacht kun nen schenken aan de dansen en capriolen die vele mannelijke dieren in de bruidstyd ten beste geven en waarvan de populaire verklaring luidt, dat zy op deze wijze trachten het wijfje te bevallen en haar gun sten te winnen. Maar door deze poëtische voorstel ling wordt het dier wellicht te veel vermenselijkt. Daarover een volgende keer! JOSEPH ALS0P worden toegezwaaid aan het verpoli tiekte opperbevel van dit leger. De reorganisatie van dit opperbevel is een van de grote doeleinden, die De Gaulle heeft nagestreefd. Als gevolg van twee benoemingen door gene raal De Gaulle veranderde het beeld van de strijd. Het waren de generaals Challe en Crepin, die er in slaagden te doen, wat twee en een half jaar ge leden nog voor volslagen onmogelijk werd gehouden. Het resultaat van hun optreden is geweest, dat de rebellen in Algiers geheel werden afgesneden van de FLN-troepen in Tunesië en Ma rokko. Er komen alleen nog maar terreurdaden voor. In werkelijkheid was er echter geen eind gekomen aan de invloed van de FLN. Generaal Crepin heeft zelf eens toegegevendat zich onder de oppervlakte dingen ble ven afspelen, die hem reden tot grote bezorgdheid gaven. De bewoners van de dorpen en de moslim-wijken van de steden blijven de FLN vrezen, be lastingen betalen en de FLN van nieu we recruten voorzien. Het is nog al tijd zo dat een oorlog als in Algerije slechts met succes kan worden ge voerd, als de onderhorige bevolking meer ontzag heeft voor een vreemde regering, dan voor de rebellen uit hun eigen gelederen. Het Franse leger heeft deze regel niet in het voordeel van Frankrijk kunnen uitbuiten. Het resultaat daarvan hebben we met eigen ogen in Algiers kunnen aan schouwen. De oorzaak ligt voor de hand. De moslim-bevolking heeft nooit het verlangen naar een onafhankelijk mohammedaans Algerije opgegeven. Chroesjtsjef zou zich daar niet aan hebben gestoord, maar het Franse le ger kan zich niet van zijn methoden bedienen. Er bleven dus twee moge lijkheden over: voortzetting van de nutteloze strijd in zijn huidige vorm of het stichten van het beste moslim- Algerije. dat onder de huidige om standigheden mogelijk blijkt. De mees te Fransen in Algerije kiezen de eer ste mogelijkheid. Maar op het Euro pese vasteland denken de Fransen er anders over: zij willen vrede. Wat zal er gaan gebeuren? De kans op een vergelijk is de laatste jaren groter geworden. De FLN is verzwakt, al is zij niet verslagen. De vlaggen in de Kasjbah van Algiers veranderen daar niets aan. Er waren geen vlag gen en gefluister in Algiers, toen de parachutisten met de bajonet op het geweer heer en meester waren. Maar onder de oppervlakte kookte dc haat tegen deze Fransen. Niettemin ontdek ten de journalisten, die\enkele dagen voor de para's in de Kasjbah waren, weinig van haatgevoelens, maar inte- Jendeel gematigdheid, die hen ver aasde. Er was zelfs een respect voor 'en aanhankelijkheid aan Frankrijk. Dit zijn de omstandigheden. Zij sluiten een schijnonafhankelijkheid waarvan men ten onrechte dacht dat De Gaulle daarna streefde, uit. Maar zij laten de mogelijkheid open voor een werkelijk onafhankelijk Algerije, vriendschappelijk gezind tegenover Frankrijk, nauw verbonden met Frankrijk en steunend op Frankrijk bij de opbouw van een nieuwe ge meenschap. Vanzelfsprekend kan niemand ga randeren dat zo'n onafhankelijk Alge rije zich later niet tegen de Fran sen zal keren. De politiek van Dc Gaulle blijft een groot waagstuk, maar voordat deze politiek wordt veroor deeld, omdat zij grote risico's met zich meebrengt, verdient zij met zin voor de werkelijkheid op haar meri tes te worden beoordeeld. Advertentie Geneest ruwheid en schraalheid Communistische hulp gaat door Van westelijke zijde wordt vernomen dat ongeveer 60 km ten noorden van Vientiane communistische vliegtuigen wapens en munitie uitgeworpen hebben voor dc verslagen troepen van de link se parachutisten kapt. Kong Lc. De nieuwe pro-westerse premier van Laos. prins Boen Oem, heeft gezegd, dat zijn troepen de strijd zullen voort zetten totdat Kong Le en zijn communis tische bondgenoten van de Pathet Lao- beweging overwonnen zijn. Hij sprak zich uit tegen de vorming van een coa litie regering, waarin de Pathet Lao vertegenwoordigd zou zijn. „Daarmee zou opnieuw de wolf binnengehaald wor- en," zo zei hij. Volgens de premier zijn 3.000 man van de strijdmacht van Kong Le naar zijn kant overgelopen. Het aantal mili tairen dat met Kong Le in noordelijke richting vlucht wordt op ongeveer 800 geraamd. Boen Oem wees de Britse suggestie van de hand om de internationale be standscommissie weer in het leven te roepen. De Rusischc ambassadeur voor Laos en Cambodja is maandag uit Vientiane naar Pnom Penh (Cambodja) vertrok ken. met zijn gehele staf. HU heeft verklaard onmogelijk te kunnen blijven na de belediging die zijn land maandag is aangedaan. Soldaten van generaal Phoeml hebben de Russische vlag, die van de ambassade wapperde, ver scheurd. Koning Saoed premier van Saoedi-Arabië Koning Saoed heeft het bewind in Saoedi-Arabië overgenomen van zijn broer Emir Faisal, zo heeft Radio-Mek ka woensdagavond meegedeeld. Het radiostation zond een decreet van koning Saoed uit. waarin deze zegt dat hij het ontslag van de regering-Faisnl heeft aanvaard. De koning zal zelf pre mier worden van de nieuwe regering. De afgetreden premier Emir Faisal was ook minister van buitenlandse za ken, minister van defensie en minister van financiën. Faisal is kroonprins van Saoedi-Arabië,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5