Cals: geen bijzonder aanslag op onderwijs een actieve bezorger Truck met aanhanger kantelde ree; lil G. Drexhage geïnstalleerd als hoofd te Hazerswoude Sassenheimse Lenteklokjes zomen in de Geref. kerk Spooraansluiting „West en Vinkebuurt KOUDEKERK AAN DEN RIJN Excelsior te Leimuiden zong kerstoratorium 1EUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 22 DECEMBER 1960 BENTHUIZEN fdeling Veilig Verkeer thans opgericht lens een dinsdagavond onder lei van dokter J. de Goeje in het tiehuis van de heer A. van Staaldui- gehouden goed bezochte vergade- is besloten tot het oprichten van zelfstandige afdeling van het Ver voor Veilig Verkeer". Voorheen ren de Bentthuizenaren opgenomen in afdeling Zoetermeer-Benthuizen. Het •rein van de nieuwe afdeling, die leden en 4 jeugdleden telt, omvat de ;le gemeente Benthuizen, de Hoge- ;eweg, de Westzijdeweg, de Slootweg, buurtschap Gelderswoude en het ge- Zegwaartseweg tot aan de dijk de heer Sohieland. >okter J. de Goeje werd tot voorzit- gekozen, de heer A. van MakkClen- rg tot secretaris, wachtmeester W. Muil- ijk tot penningmeester en de heer P. de ij Mzn. tot vice-voorzitter. Verder wer- Ln het bestuur gekozen de heren Bregrnan Azn., A Sohellingerhouit van der Maas. Door het uittreden uit de genoemde ^combineerde afdeling ontvangt de af- ling Benthuizen 150.- en voorts de sten van deze oprichtingsvergadering. contributie blijft 1,- per jaar en 0.50 voor de jeugdleden. Dokter De leje ontvouwde tenslotte nog enige Voor de sohoolverkeersexamens het bestuur een wissel'beker beschik, stellen; de leden zullen het blad 'egwijzer" ontvangen en er zullen re- iabig contact- en propaganda-avon- worden gehouden in samenwerking de afdeling Zoetermeer. Kerstvieringen klas van „juffrouw Hannie" van christelijke kleuterschool vierde gis- vond hot kerstfeest. Vele ouders wa. hierbij aanwezig. Vrijdagavond om ilf 7 is de klas Van „juffrouw Lies' de beurt. Ook de ouders van deze deren zijn uitgenodigd tot bijwoning rvan. 'anavond om 7 uur houden de Plat- ndsvrouwen de kerstwijdingsavond ir verenigingsgebouw. Er staat hier een Irukwekkend program te wachten. 3e leerlingen van de openbare lagere ïool zullen het kerstfeest vrijdagmid- kwart voor 2 in het verenigings- »uw vieren. Belangstellenden, liefst nder kinderen, zijn welkom. iet kerstfeest van de zondagsschool vastgesteld op tweede kerstdag, 's mid- gs om half drie in het kerkgebouw n de Hervormde Gemeente. Kerstzangavond i het verenigingsgebouw hield gis- ivond de christelijke gemengde zang- ïmging „Hosanna" een kerstzang- ond, waarvoor grote belangstelling be- De plaatselijk Hervormde predi- nt, ds. W A. S. Laurense. opende de Dnd met het gezamenlijk laten zingen i psalm 103 vers 1. Hierna las hij kerstboodschap voor uit het tweede ifdstuk van Lukas. Naar aanleiding :rvan hield hij een inleiding, waarin stelde, dat in ons hart van nature ;n plaats is om het kerstevangelie te tvangen. De predikant sprak de wens dat de harten der aanwezigen ont- ïkelijk zullen zijn voor de diepe in- id van het Evangelie. Spiegelglad was vanmorgen de provinciale weg nummer zevenDit ondervond ook de 31-jarige chauf feur W. W. van der Kwaak uit Alphen, die met een truck-met-aan hanger van Alphen naar Leimuiden kwam. Vlak voor de zgn. Beukkrui- sing bij Leimuiden kwam hij in een slip, gleed naar de andere wegzijde en kantelde. De auto was behoorlijk beschadigd, maar de chauffeur man keerde op enkele schaafwondjes na niets. De truck met aanhanger was geladen met tegels en is het eigen dom van de fa. D. C. van Rijn uit Alphen. (Foto N. v. d. Horst llll|lll!inillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli:!|lllli''!'ll!!llllllllil!!riri!il!llllf TER AAR Restauratie Het architectenbureau P. van der Sterre te Leiderdorp heeft de derde fase van de restauratie van de Herv. kerk en het restaureren van dp consistorie opgedra gen aan'de firma Hegeman en De Raad te Ter Aar. die ook de overige restau ratiewerken heeft uitgevoerd. 'f lierna werden de kerstliederen igen door het grote gemengde koor, kinder- en het meisjeskoor Als so- en traden op mej. Leny van Soes! de heer Yge Pars te Zoetermeer. Het M leel stond onder leiding van de pas loemde dirigent van „Hosanna", de r J. de Jong te Zoetermeer. De be eldende pianomuziek werd verzorgd mej. Aat de Jong, dochter van de nt. Arjos over vijfdaagse werkweek >e heer J. Talstra hield op een druk \jf 'l oehte vergadering van de Arjos te f;Ji «termeer een inleiding over het on- werp „De vijfdaagse werkweek". In cussie-groepen werd het onderwerp Ier besproken en vragen gesteld. i iiermee in verband besprak men de rtbeoefening op zaterdag en zondag I concludeerd werd. dat de vijfdaagse rkweek in ieder bedrijf mogelijk is. t de voor- en nadelen hieraan ver- i' iden. Ploegenarbeid is niet ingesteld het gezinsverband, zo was de me- Juist door invoering van de vijf- werkweek kan de werknemer profiteren van de economische wei- Boeken ruilen i verband met de te houden kerst- gadering van de jeugdvererfiging aakt en bidt", die as. vrijdagavond worden gehouden, is de bibliotheek t geopend van 7 uur tot half 8, maar half 7 tot 7 uur. Origineel Zwitsers fabrieksmerk KOUDEKERK A. D. RIJN Aanrijding met dragline Toen gistermorgen vroeg de dragline machinist Van der Vis zijn machine de werkplaats van de smederij Slingerland in de Dorpsstraat binnenreed, naderde een gesloten vrachtauto van de fa. Van der Swan uit Leiderdorp, rijdende in de richting Alphen. Het bovenste gedeelte van de auto botste tegen de onverlichte mast van dc dragline op en werd totaal opengereten. De mast van de dragline knapte af; gelukkig was de machinist net uitge stapt, want de mast viel vlak naast de zitplaats neer. Gisteren werd in het Hervormd ver enigingsgebouw te Hazerswoude de ouderavond gehouden van de School met de Bijbel. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Ph. de Gelder, opende en sprak woorden van welkom tot ouders en andere genodigden, o.w. de heer Zuiderhof als afgevaardigde van het Geref. schoolverband en de hoofden van de Chr. scholen te Koudekerk en Hazerswoude-Rijndljk. Als eerste kwam het optreden van de leerlingen der tweede klasse onder lei ding van mejuffrouw Koning. Zij voer den het zangspel „De gf'ote tovenaar" op. Vervolgens was het de heer Van Omme ren die met zijn leerlingen optrad met zang. Om de kinderen tijdig huiswaarts te doen keren werd vroeg gepauzeerd. Na de pauze volgde het jaarverslag door de secretaris de heer A. v. d. Lin den. Door de aanschaf van nieuwe in ventaris is de aanblik der lokalen aan zienlijk verbeterd waarvoor gemeente en inspecteur dank werd gebracht. Door een ministeriële beschikking moest het V G. L.O. worden stopgezet. Het aantal leer lingen van het U.L.O. breidde zich sterk uit en is nu tot 67 gestegen. Hierdoor werd de taak van de heer Tazelaar als hoofd van de lagere school en U L.O.- school te zwaar, zodat werd besloten de functie van hoofd te splitsen. Het school bestuur benoemde de heer G. Drexhage als hoofd van de lagere school. Mej. Wille, onderwijzeres U.L.O.be handelde het onderwerp „Andere leeftijd, andere kinderen". De heer De Gelder sprak de heer Wis sel toe die tijdelijk het onderwijs aan het U.L.O. waarnam. Hem werd ccn boek ter hand gesteld. Toen was het moment aangebroken dat de heer G. Drexhage als hoofd van de lagere school werd geïnstalleerd. Het was de voorzitter een groot genoegen, de heer Drexhage die reeds 33 jaar aan de school is verbonden, als hoofd te magen begroeten. Mevrouw Drexhage deelde in de hulde en ontving bloemen. De heer Zuiderhof sprak namens het Geref. schoolverband, de heer Boehmer namens de collega's. Burgemeester Smit hoopte dat de samenwerking tussen het nieuwe (Van onze parlementsredactie) HET is echt niet zo, dat ik de hele inrichting van het bijzonder onderwijs wil vaststellen en dat pre cies zo wil doen als het openbaar onderwijs." Mininster Cals zei dit gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het wetenschappe lijk onderwijs. Hij richtte zijn op merkingen vooral tot de heer Algra (a.r.) die hem hierover gisteravond verwijten had gemaakt. „Inderdaad zijn aldus de minister, „de underwijsverhoudingen historisch o Het Sassenheims Chr. kinderkoor „Lenteklokjes" gaf, onder flinke be. langstelling, in de Geref. kerk zijn vijfde uitvoering. Uit de inleidende toespraak van de voorzitter verna men we, dat het koor het, zonder rijk te zijn, financieel goed maakt. Het meeleven van velen geeft boven dien moed om voort te gaan. De heer A. J. Kaarsemaker wist oolc nu weer een ongedwongen, prettige orde te handhaven. Dit schijnt vanzelfspre kend. Maar wie, uit hoofde van zijn werk, veel kinderzang-uitvoeringen moet bijwonen, weet ook van roe zige, niet zelden luidruchtige avon den mee te praten. Daarom trof ons die rust bijzonder aangenaam. De jongelui waren, al naar de leeftijd, in drie achtereenvolgende lagen opge steld, Dit was wel nodig, voordat een gordijn, waar achter de wisselingen kon den plaats vinden, hier uiteraard ont brak. Maar nu was ook het opkomen en afgaan gelukkig overbodig De groepen zongen elk een serie liedjes; in het tweede deel van de avond werd de afwisseling wat levendiger. De jeugdige zangers in de eerste en tweede groep van beiderlei kunne toonden grote aandacht voor hun diri gent. Ze keken naar zijn gezicht en han den en ondertussen gedroegen zich de non-actieve groepen voorbeeldig. In verhouding tot de uitvoering van verleden jaar vonden we de uitspraak duidelijk beschaafder geworden en (ie beheersing toegenomen. De nadrukke lijke, naar men zou menen, heel duide lijke gebaren van de dirigent riepen in de zang bij geen der groepen even sterke reacties op. De voordracht kwam maar zelden werkelijk uit de keurige, wat stijve vorm. We willen de gevallen, waarin dit wèl gebeurde, noemen. Dat was bij groep II in „Alle die willen naar Island gaan" en „Regen en zon" en verder bij groep III - de grote meisjes in „Let us wander" van Purcell en hij alle groepen nu en dan even in de kerstliederen. In de beide genoemde liedjes bereikte de heer Kaarsemaker het bevrijdende effect door toepassing van een pittig j staccato, in Purcells juweeltje door fraaie lichtheid Afgezien van de, qua zuiverheid niet gelukkige beginliedjes van de sympathiek zingende jongste voca listen .vooral „Kippen" van Van Oort en het, door de vele chromatiek te moeilijke „Dat was me wat" van Hengeveld, zakten al spoedig weg viel er formeel op de uitvoeringen weinig aan te merken. De goede voorbereiding, de vaste hand, de prettige sfeer, waren duidelijk ge noeg merkbaar. Maar de dictie deed nog wat traag aan. Een lang verhalend liedje als „Het prinsesje Tierlantijn" bijvoor beeld vraagt een rappe, smeuige verteltrant met sprekende accenten en suggestieve uitbeelding. Nu werd men zich het verhaal nauwelijks bewust. De heer Kaarsemaker zal het muzikale effect van zijn vertolkingen aanmerke lijk kunnen verhogen, door het nu nog wat statische karakter ervan te ver levendigen met een doorgaand élan. Dit kan, door de tempi wat sneller te nemen zich minder bij aan allerlei details op te houden en de algemene spanning te verhogen. Kalme liedjes slaagden niet zelden naar wens. We denken aan Fran?. Abts „Morgenwandeling" uit de oude doos aan „Kindeke Jesu" van Adr Hamers en het oude volkslied „Schoon Lieveken" die een welverzorgde uitvoe ring kregen. De derde groep moet ook nog geprezen worden om „La chanson du vannier" (in 't Frans gezongen!) van Cesar Franck. Met speelliedjes en spelletjes heeft de dirigent zich niet opgehouden. Het heeft ons écht niet bedroefd. De kerstl deren -- waaronder het mooie „Eng'h komt", en het contrapuntisch tweestem mig bewerkte „Een roze fris ontloken" opvielen werden door mevr. K. A. J Zandbergen-Hylkema aan het orgel, de andere liedjes door mevr D. Zwart aan de piano keurig begeleid. De beide dames ontvingen ten slotte bloemstukjes, heer Kaarsemaker werd verrast met een enorme mand met fruit. Joh. van Wolfswinkel bepaald, maar de historie houdt niet ergens ineens op. Wij maken samen his torie en dit heeft zijn weerslag op de structuur van zijn onderwijswetgeving. In 1917, het jaar van de pacificatie van het lager onderwijs, werd het bij zonder onderwijs nog „overig" onderwijs genoemd. Thans bestrijdt niemand uit ons volk, ter linker- of ter rechterzijde nog, dat het bijzonder onderwijs wordt gesubsidieerd. Het is vanzelfsprekend." Hierom is het dat minister Cals het openbaar en bijzonder onderwijs in zijn wetsontwerpen niet zo strikt gescheiden behandelt als in de oude wetten het ge val is. Hij onderstreepte, dat hij niet in strijd met de grondwet handelt. Ook de grondwet schrijft bepaalde regeling van al het uit de openbare kas bekostigd onderwijs bij de wet voor. De bewinds man brengt dit in zijn wetgeving in-«ie praktijk. Hij streeft er echter niet naar. de hele inrichting te regelen. „Bedenk toch eens', zei hij met klem, „dat ook mijn vaderen tachtig jaar voor de onderwijs- pacificatie hebben gestreden." De minister sloot zich aan bij het ere saluut voor de tienduizenden, die steeds de byzondere universiteiten hebben ge steund. Het feit, dat deze universiteiten 5 procent van bun kosten uit eigen mid delen moeten blijven betalen draagt er toe bij. dat de band tussen deze univer siteiten en hun contribuanten wordt gehandhaafd. Het huidig academisch statuut, ver volgde de minister, maakt geen onder scheid tussen openbaar en bijzonder on derwijs. In het nieuwe statuut zal de bewindsman wat dit betreft, enige nuan cering aanbrengen. In de commissie-s' Jacob, die zal advi seren over de subsidiëring van de theo logische faculteiten van de bijzondere universiteiten, heeft de minister be noemd de hoogleraren Sassen (r.k.) uit Leiden en Obbink (prot) uit Utrecht. Het wachten is nog op de afgevaardigden, die de V.U. en de r.k. universiteit zullen aan wijzen. De minister hoopt ook op een soepele regeling, zoals door prof. Die penhorst is bepleit. Het is wel bekend, zei de minister tot de heer van Hulst, dat ook ik voorstan der ben van maatregelen, die bescher ming van het studierendemenl en toe zicht op de naleving van de studieduur beogen. Met dc erkenning van twijfelachtige in het buitenland verkregen titels blijft minister Cals voorzichtig Misschien krijgen de voorstanders van de titel „doetoranda" voor vrouwelijke afgestu deerden nog hun zin: „Wie weet of de geesten nog riipen In het komende jaar, dit Is niet geheel uitgesloten", zei mi nister Cals. Voor de titel „licentiatus" voelt de minister niets. hoofd en het gemeentebestuur heel goed zou zijn. De heer M. Jansen, hoofd van de Hervormde school, was blij dat de keuze was gevallen op de heer Drexhage. Als laatste sprak de heer Drexhage die zei zeer verrast te zijn geweest over deze benoeming. Aanvankelijk had hij plannen naar een andere V.G.L.O.-school te solli citeren. Kerstfeest bij de l>ejaarden In zaal Timmermans was gistermid dag de bcjaardensoos bijeen. Voorzitter W. Slootweg sprak een welkomstwoord tot de bejaarden en tevens tot de bur gemeester. de heer A. Smit. Hij bracht in herinnering dat Kerstfeest „vrede op aarde" bracht, hoewel er zoveel haat, nijd en jaloezie bestaat onder de vol ken en persoonlijk, maar het Kerstfeest brengt vrede voor diegenen die het Kindeke in de kribbe zien als hun Ver losser. De burgemeester werd gelegenheid ge geven zijn dia's te vertonen, die hij op zijn reis naar en door het Heilige land had gemaakt. Een honderd dia's werden vertoond van diverse plaatsen en ook van Jeruzalem. Men kon de plaatsen aanschouwen waar Jezus geleefd en ge predikt heeft, waar de discipelen hun netten hadden uitgeworpen voor de vis vangst, waar Petrus was in het oud" Joppe en zoveel meer. Het was voor ieder die de Bijbel kent. een bijzondere beleving deze plaatsen te zien EvangelisatiebUeenkomst Morgenavond om 7.30 uur wordt in de bovenzaal van het Oude Raadhuis een kerstwijding gehouden. Evangelist Dik- kes te Leiden hoopt te spreken. Het evangelisatiekoor uit Leiden verleent medewerking. Botsing Omstreeks twee uur gistermiddag haal de een vrachtauto, bestuurd door de heer J W. v. d. M. uit Leiderdorp, nabij „De Hoop" aan de Rijndijk een andere vracht auto in, waarna hij voor een tegenligger afremde. De auto slipte, slingerde naar links en botste tegen de naderende personenauto die werd bestuurd door de heer W. H. M. uit Hazerswoude, op. De personenauto liep enige schade op. terwijl de vrachtwagen niets mankeerde. De chauffeurs kwamen met de schrik vrij. ?5 Raad van Alphen Met de N.V. Nederlandsche Spoorwegen is overeenstemming bereikt over de aanleg van de noodzakelijke spooraansluiting van het industrie terrein „West". Deze spoorverbinding zal vanaf een zijspoor op het station Alphen aan den Rijn tot juist over de Eikenlaan moeten worden gelegd en een lengte hebben van plm. 850 meter.. Ten behoeve van de totstand koming van deze aansluiting moeten zowel door de gemeente als de N.V. Nederlandsche Spoorwegen werkzaamheden worden uitgevoerd. Tijdelijke verhoging oiigevalsuitkeringen z.h.s. aanvaard (Van onze parlementsredactie) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gisteren een wets ontwerp aanvaard, waarin wordt voor gesteld met ingang van i januari 1961 de ongevalsuitkeringen tijdelijk verder met 4 pet te verhogen, waardoor ze 10 pet. zullen gaan bedragen. De kosten be dragen f 1.3 miljoen. Een amendement- Van Lier (soc.) om de ingangsdatum vast te stellen op i oktober i960, werd met 67 tegen 40 stemmen verworpen. Vóér stemden P.v.d.A., P.S.P. en C P N. LEIMUIDEN Kerstfeest bejaarden Gistermiddag werd door de bejaarden sociëteit van Leimuiden kerstfeest ge vierd. Ds. Gijsbers opende met een kersttoespraak. Daarna werd door een van de bejaarden, mevrouw Kool. voorge dragen en door de heer D. Noordijk werd een prachtig kerstverhaal verteld. Ds. Koffrie verzorgde de declamatie en sluiting. Het geheel werd afgewisseld met traktaties, die zeer in de smaak vielen. Kerstfeest voor kleuters De kerstfeestviering van de Christe lijke kleuterschool te Leiderdorp had vooral voor de kleuters een bijzondere glans, omdat bijna alle moeders erbij aanwezig waren. Vele kerstliederen wer den gezongen, waarna het Kerstverhaal werd verteld door de hoofdleidster, me juffrouw De Bock. De gebruikelijke trak taties bleven natuurlijk niet achterwege. Bovendien ontvingen alle kleuters een boekje. BENTHUIZEN Secretarie gesloten Zaterdag is de gemeentesecretarie ge sloten; de afdeling burgerlijke stand is echter geopend van 9 uur tot half 10 NOORD W1JKERHOUT Bungalow De firma G. J. Klein Gunnewiek uit Noordwijk zal aan het Westeind een bun- gelow gaan bouwen voor de heer P. van Went alhier. KATWIJK Van de gemeente De gemeentelijke kantoren zullen op 24 en 31 december voor het publiek gesloten zijn. Alleen voor spoedgevallen is de burgerlijke stand geopend van 9 tot 10 uur. Op de beide genoemde za terdagen wordt wel huisvuil opgehaald; op maandag 26 december moeten de Vuilnisbakken echter binnen blijven. De Nieuwe Leidsche Courant vraagt voor haar Agentschap Koudekerk (Lage Zijde) voor de midoaguren. Nadere inl. Abonnementenafdeling. Steenstr. 37 Leiden. Tel. 31441. De gemeente zal ervoor moeten zorgen, dat sloten worden gewijzigd, een spoor- sloot wordt gegraven, een duiker wordt aangebracht, zand voor het baanlichaam wordt aangebracht en de bestrating van de Eikenlaan wordt gewijzigd. De kos ten hiervan worden geraamd op f 27.000. De N.V. Nederlandsche Spoorwegen aal zand en grint voor het zogenoemde bedrag van f5.000 ten laste van de alge mene dienst te komen, daar dit betrek king heeft op een gedeelte van de kos ten van de reconstructie van de Vinke buurt. dat, in verband met de ter plaatse reeds bestaande bebouwing, niet op de nieuwe bouwterreinen behoort te druk ken. Het resterende bedrag van f91.000 kan balilastbed leveren en aanbrengen en de j ten laste van het grondbedrijf worden spoor- en beveiligingsmaterialen leggen en plaatsen. Ook deze kosten komen \\>or rekening van de gemeente. De N.V. Nederlandsahe Spoorwegen zal het on derhoud en de eventuele vernieuwing van de spoor- en beveiligingsmaterialen, die haar eigendom blijven, voor haar rekening nemen, in verband waarmede de gemeente jaarlijks een huurprijs en een bijdrage voor onderhoud en ver nieuwing verschuldigd is. Omdat jaar lijks verhaal van de versohuldigde som op degenen, die bij de spooraansluiting belang hebben bezwaren kan opleveren, hebben B. en W. de voorkeur gegeven aan afkoop van de huurprijs en de bij drage. De N.V. Nederlandsche Spoorwe gen bleek bereid met een afkoopsom ge noegen te nemen. Wanneer de raad besluit met de N V Nederl. Spoorwegen een overeenkomst inzake de spooraansluiting aan te gaan. zullen de door de gemeente aan de ven nootschap te vergoeden kosten van aan leg, zoals hierboven omschreven, met de som voor afkoop van de huur en de bij drage voor onderhoud en vernieuwing, volgens een opgaaf van de N.V. Neder landsche Spoorwegen, f 57.750 bedragen Dit bedrag mag als een redelijk aandeel in de totale kosten worden beschouwd, aldus B. en W. Om het industrieterrein van een 9poor- verbinding te kunnen voorzien, zal de gemeente zich derhalve een uitgaaf van f 84.750 (f27.000 f57.750) moeten ge troosten. Het werk verhoogt echter be langrijk de waarde van de industrieter reinen en kan daarom geheel ten laste van het grondbedrijf worden gebracht. De hier bedoelde kosten worden verdis conteerd in de koopsommen van de ter reinen Vinkebuurt Voor hot verder bouwrijp maken van het complex „Vinkebuurt" is het nodig, dat de Buitendorpstraat wordt doorge trokken, tussen deze straat en de Vinke buurt een verbindingsweg wordt aange- en de Vinkebuurt wordt gerecon strueerd. Tevens dient in deze wegen de riolering te worden gelegd cq. te worden gereconstrueerd. Ten slotte die nen enkele bijkomende werken te wor den uitgevoerd, waaronder het aanslui ten van de riolering aan de in aanbouw zijnde rioolwaterzuiveringsinstallatie der gemeente Zwammendam. De kosten van een en ander bedragen naar raming f96.000. Hiervan dient een KATWIJK AAN ZEE Kerstfeest scholieren Onder leiding van ds. Tukker vierden de kinderen van de' vierde, vijfde en zesde klas van de openbare school kerstfeest in de Oranjezaal van het jeugdhuis. De Kerstgeschiedenis werd verteld door ds. Tukker. De onderwijzeres, me juffrouw Heinen, vertelde een kerst verhaal. Er werden kerstliederen ge zongen met begeleiding van het orgel dat bespeeld werd door de heer Dekkinga. MET HET KERSTORATORIUM l'J- van Herman de Wolff heeft de Chr. zangvereniging Excelsior in samenwerking met haar kinderkoor te Leimuiden in de Gereformeerde kerk de kerstboodschap uitgedragen aan een kleine schare van belang stellenden. Aan de uitvoering werk ten voorts mee de sopraan Johanna Uytenbogaardt en de predikant der Kerk, ds. Koffrie, die de bijbeltek sten respectievelijk zong en decla meerde. Het concert werd geopend en gesloten door de Hervormde pre dikant, ds. Gijsbers. Dirigent Westerdaal heeft met Excel sior een vocale avond geschonken, die in vele opzichten lofwaardig was. Het koor maakte bij zijn reacties op de aan wijzingen van zijn muzikale leider een intelligente indruk. De koorklank is zeer te roemen. Voordracht, dictie en zui verheid laten heel weinig wensen onver vuld. zodat Westerdaal. al zou hij zelf zijn voorkeur voor 'n belangrijker werk in dit geval hebben moeten laten varen, er toch nog in geslaagd is. de tekst tot leven te laten komen. En dit is voorwaar een prestatie geweest Met zon groep toegewijde koorzangers zal hij een vol gende keer stellig veel hoger kunnen grijpen. Het kinderkoor verleende in sommige gedeelten een frisse glans aan het geheel. Johanna Uytenbogaardt zong haar so- praansoli verdienstelijk. Zij heeft een klankrijke stem. die tevens goede scho ling verraadt. Jammer, dat zij door on nodige accenten haar zang iets mono toons geeft. Voorts levert de articulatie van de s cn de z haar moeilijkheden Haar voordracht evenwel getuigt van muzikaal inzicht, wat ook tot uiting kwam in een drietal 14e-eeuwse liede ren. bewerkt door Hugo Reimann. Wan neer zij spaarzamer met zware accen ten omspringt, zal dit het legato ten goe de komen. Ondanks genoemde tekort komingen droegen haar vocale bijdragen veel bij aan dc wijding van deze avond. Ds. Koffrie sprak de teksten duide lijk en sober. De organist Kranenburg was aan het orgel steeds ad rem. on danks de afstand, die hem van de diri gent scheidde. Hij speelde aan het be gin van de avond nog twee koraalbe werkingen van Piet Post en Jac. Bijster, die echter een wat slordige indruk maakten. Ten slotte zij nog gemeld, dat het kinderkoor een kerstcantate ?ong van J v d. Glas. ook geen belangwekkende compositie. De kinderen zongen echter tweestemmig zuiver en evenals het gro te koor met opvallend levendige voor dracht. ondanks het feit, dat de heer Westerdaal zelf accompagneerde op de piano, dus slechts weinig aanwijzingen kon geven. Zo ziet men, dat het belang van deze uitvoering in hoofdzaak is te zoeken in de vertolkingen zelf, wat in dit geval geen geringe verdienste is. Henri Welboorrn Prijzen op jaarvergadering Dinsdagavond hield de IJsclub „Nut au Vermaak" onder voorzitterschap van de heer De Ren haar jaarvergadering De penningmeester deelde mee. dat er een batig saldo bestond De heer On derwater bracht verslag uit van een ge houden controle Voor 1961 werden dc heren N J de Koning en A. Balder be noemd, terwijl de aftredende bestuurs leden bij acclamatie werden herkozen Voor het sjoelen en kaarten was veel animo. Prijzen werden uitgedeeld aan: (Voor het kaarten) W. Rijnsburger. Leo de Rijk, H. Vastenhout cn J Knclange; (voor sjoelen) W Muys, A. van Haaste- ren. E. Knclange en C van Velzon Een gratis verloting van lekkernijen besloot de bijeenkomst. gebracht, aldus B en W.„ en bij de ver koop van de bouwterreinen (in hoofd zaak aan de gemeente Zwammerdam) worden verhaald. Hierin zijn de extra- kosten van f 1000 van aansluiting van de Zwammerdamse) riolering aan .lc pioolwaterzuiveringsinstallatiie begTepen. Houten lokalen voor clir. b.l.o.-school Tot 1 september 1960 was een tweetal houten eschoollokalcn van de gemeente in gebruik bij de bijzondere school voor ulo aan het St. Jorispledn. In verband met de ingebruikneming van de nieuwe bijzondere ulo-school aan de Anna van Burenlaan zijn deze houten lokalen vrij gekomen. Aangezien bij de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs aan de J^ngkindt Coninkstraat dringend behoef te bestaat aan twee lokalen is besloten de bedoelde houten lokalen ten behoeve van dde school In bruikleen af te staan, zolang het plan voor de bouw van de nieuwe school, waarvoor reeds medewer king is toegezegd, nog niet kan worden gerealiseerd. De verplaatsingskosten wor den geraamd op f 3.820. De ramtngspost voor de inbouw van een kleuterlokaal tn de hal van de J. W. Hoornenburgschool. ender architectuur van de heer W. Brouwer, is f 4.682. Scooter met mobilofoon Hedenmorgen is het politiekorps Al phen aan den Rijn een schooter aange boden met ingebouwde mobilofoon. Naar men ons mededeelde, zou het de eerste scooter zijn die met een dergelijke ap paratuur is uitgerust We komen op deze aanbieding morgen terug. Kerststukjes en keuring voortuintjes Gisteravond kwamen de leden van de afdeling Alphen van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw cn Plantkunde in het clubhuis van de speeltuinvereniging „Vreugde-Oord" bijeen voor het maken van kerststukjes. Mevrouw De Ruiter-Verboom gaf daar bij weer de nodige voorlichting en ver- 'eende zo hier en daar ook assistentie. Het was opvallend te zien hoe keurig de bakies en stukjes dit keer verzorgd onder de handen van de leden vandaan kwa men Viel er vorig jaar nogal eens een stukje uit de toon. dit keer hadden alle dames en heren zich kennelijk ingespan nen iets goeds ter keuring aan te bieden. Een jury beoordeelde de stukjes, waar bij weer punten werden toegekend. Het hoogste aantal (9 punten) werd behaald door de heren C. van Leeuwen en Altona. Aan het slot van de avond deed dc voorzitter enkele mededelingen over de nlannen die het bestuur aan het gemeen tebestuur heeft voorgelegd wat betreft de keuring van voortuinen in Alphen. De voorzitter noemde het spijtig, dat het gemeentebestuur op het verzoek om financiële medewerking voor het komen de jaar afwijzend heeft moeten beschik ken. zulks met het oog op de financiële oositie van de gemeentekas. Naar aanleiding daarvan werd beslo ten deze keuring dan alleen voor leden van de vereniging te houden. Vanzelf sprekend werd het afwijzend besluit van het gemeentebestuur betreurd omdat daardoor het aanzien van meerdere stra ten stellig verhoogd zou worden. Kerstfeest Jongeren H.M.v.L. Gisteravond hebben de leden van de afdeling Alphen van de Hollandse Maat schappij van Landbouw in hotel Centraal onder leiding van de voorzitter, de heer A. Kroes uit Woubrugge het Kerstfeest gevierd. Na een korte inleiding van de voor zitter werden eerst enkele huishoudelijke zaken afgedaan waarbij o m. werd beslo ten tot medewerking aan de stichting van een dorpshuis te Woubrugge. Voorts werd besloten het blijspel „In de aap gelogeerd" in studie te nemen tor opluistering van de jaarlijkse grote con tactavond in het Nutsgebouw in het voor jaar van 1961. Vervolgens kreeg ds. G. Cadée gele genheid aan de hand van een serie bij zonder fraaie kleurendia's een en ander te vertellen over zijn reis naar Israël. Met grote interesse hebben de jongelui de?e Interessante lezing beluisterd. Daarna werd een broodmaaltijd gehou den. waarbij aandacht aan het Kerstge beuren werd besteed. TER AAR Veilig-Ver keerscursus De plaatselijke afdeling van de Bond voor Veilig Verkeer houdt in januari en februari 1961 een verkecrssleutcl- cursus van zes avonden. De bedoeling is een avond per week les te geven in verkeersvoorschriften en verkeersproble men voor iedereen, van voetganger tot automobilist. De kosten van de gehele cursus zijn f 5 50 voor de leden van de plaatselijke afdeling en ƒ6 voor niet leden Wan neer men de cursus tot een goed einde weet te brengen en men het examen met goed gevolg aflegt, krijgt men een verkeerscertificaat plus hel verkeers- draagsleuteltje. De cursus kan alleen doorgaan wan neer er voldoende deelneming is. Bij -ie bestuursleden van de plaatselijke af deling kan men zich aanmelden. Kerstdeclamatorlum Op tweede kerstdag, 's morgens om half elf, wordt in de Geref. kenk een kerstdeclamatorium uitgevoerd door de diverse jeugd-, vrouwen- en manaenvei- emgingcn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13