Jlicuiue £ciitsd)c Gfuuranl De Gaulle de rebellen Commentaar NIEUWS in één oogopslag- blijft bereid tot gesprek met Uw hexamethyleentetramine, mevrouw In Maastricht acht arrestaties wegens handel in vrouwen Belgische „eenheidswet negeert stakingen Hindernis nemen BON Jappenkampen: 19.000 doden 58936 f. e kif? If II - WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Staalvaste!) k qhe bltota 0190 hert ia teg^easpoti" EenenveertïgBlr jaargang no. 12054 Senaat scliennt met titels en graden Zie pagina 2 In een rede voot radio en televisie heeft president De Gaulle zich opnieuw bereid verklaard onderhandelingen te beginnen met de Algerijnse opstandelingenleiders, op voorwaarde, dat de vijandelijkheden volledig worden gestaakt. Bij het refe rendum zal de Algerijnse bevolking keuze krijgen uit drie mogelijkheden. In België is onder het overheidspersoneel een staking uitge broken uit protest tegen de maatregelen, die de regering- Eyskens in het kader van een bezuinigingsprogramma wil 'nemen. Vooral de Antwerpse haven is door de staking ernstig getroffen. Nu Smaldeel V terug is in Nederland, blijkt dat twee vlieg tuigen van de Karei Doorman tijdens de reis verloren zijn ge gaan. De marine wenste dit niet officieel te bevestigen en ook commandeur Ferwerda zweeg erover. Tweede-Kamer-voorzitter dr. Kortenhorst heeft gieren een borstbeeld aanvaard van Groen van Prinsterer. Het werd door dr. Berghuis aangeboden namens de A. R. P. en de C. H. U. Ander parlementair gebeuren: thans is in de Senaat gediscus- seerd over de titels .doctorandus", „magister" en „professor" en andere onderwijskwesties. Minister Cals oogstte veel lof. Moeilijker zou het kabinet het vandaag wel krijgen bij de behandeling van de woningbouw in de Tweede Kamer. DE stad Accra, die ge legen is aan de kust van de jonge Afrikaanse staat Ghana, is een be zoek zeker waard en de Ghanezen zijn over het algemeen hartelijke men sen, die zo'n visite aan hun stad en hun land zeker op prijs stellen. Maar voor de toerist die per schip aankomt, moe ten er eerst enkele moei lijkheden worden over wonnen, want Accra is niet in het bezit van een haven en wie aan land wil gaan moet in een spe ciaal bootje stappen en dan een nogal zware branding trotseren. Die bootjes worden overigens gevaren door Ghanezen, die in deze lastige manier van varen volkomen doorkneed zijn. Als de scheepspassagiers eerst worden neergelaten langs de scheepswand in een soort stoel, die men daaT „mammychair* noem', om dan in het wankele bootje te belanden, is al een deel van het avontuur begonnen. Daarna volgt dus nog de spannende tocht door de branding. De roeiers wachten een goede golf af, om die brandings- bindernis te nemen en zo wordt het bootje dan feil loos meegesleurd naar het strand. Die avontuurlijke tocht eindigt met het dragen van de passagiers naar de vaste wal. Binnen niet al te lange tijd zal dit alles ook verleden tijd worden, want even buiten Accra, in To me, is een nieuwe moderne haven in aanleg. Hindernissen zijn er om genomen te worden. Dat blijkt wel uit het verhaal tje over Accra. Ziet u het als een hindernis om uw familielid, vriend of kennis abonnee van ons blad te maken? Kom, kom, dat ral heus meevallen. Stort u zich gerust in dat „avon tuur", want met deze krant in de hand, zal de uitslag zeker gunstig zijn C kant noteren als nlenwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ts). Als bewijs van dankbaar heid awerzUda ontvang lk graag het boek .Tip Parade" op onderstaand adres: (straat) In Nederlands-Indië hebben de Ja panners in de oorlogsjaren in totaal 37.000 Europeanen krijgsgevangen ge maakt. Hierbij zijn dus niet begrepen de loyale Ambonezen, Menadonezen. Timorezen .en anderen die eveneens ln de kampen verdwenen. Van deze Europese krijgsgevangenen zijn 8500 of 23 procent overleden voor dat het uur van de bevrijding aanbrak. Na de krijgsgevangenschap zijn echter nog velen ten gevolge van de in de oorlogsjaren geleden ontberingen ge storven. Van de ongeveer 80.000 geïnterneerde Europese burgers (mannen, vrouwen en kinderen) overleden 10.500 of 13 pro cent in het kamp. Er zijn meer dan 1500 kampen geweest, waarin Nederlanders gevangen zaten. Dit alles blijkt uit het boekwerk „Nederlandsch-Indië onder Japanse bezetting", thans uitgegeven door de stichting „Indië in de Tweede Wereldoorlog". (Zie ook pagina 2) DE GAULLE heeft gisteravond in een toespraak voor de Franse radio en televisie verklaard dat hij bereid is onderhandelingen te voeren met de Algerijnse opstandelingen en alle andere sectoren van het politieke leven in Algerije, „als een einde komt aan het terrorisme en het leggen van hinderlagen". Frankrijk zal de bescherming, rechten, levenswijze en veiligheid van alle Fransgezinde Moslems en Europeanen garanderen, nadat de Algerijnen in een vrije stemming over hun toekomstige politieke status hebben beslist, aldus De Gaulle. Hij deed een beroep op de natie „ja" te zeggen in het komende referendum over een wijziging van de bestuursorganen in Al gerije. „Een positief antwoord zal het karakter krijgen van een oproep tot het beëindigen van de strijd en een vreedzaam gesprek." De voornaamste pnnten uit de toe spraak van de president waren: Het Franse volk zal bU een volks stemming worden gevraagd of het er mee instemt dat de volken van Alge rije zelf hun toekomst bepalen wan neer de vrede ls teruggekeerd. De moslems vormen thans acht-ne- gende van de bevolking en deze ver houding ontwikkelt zich ln hun voordeel. Het ls zinloos dit en de ge beurtenissen, in het bijzonder die welke een gevolg zijn van de opstand, te betreuren. Het Algerije van morgen zal een Al gerijns Algerije zfjn. Het zijn de Al gerijnen die hun eigen zaken zullen behartigen en het zal van hen af hangen hoe de staat, zijn regeringen. Instellingen en wetten zullen wor den gevormd. Behalve de moslems telt Algerije meer dan een miljoen Inwoners van Europese afkomst, die daar gewor teld zijn, die het volste recht hebben TN MAASTRICHT zijn gisteren acht personen gearresteerd, die verdacht ■*- worden van handel in vrouwen. Het zijn zes mannen, vijf van Italiaanse en een van Griekse nationaliteit en twee vrouwen afkomstig uit België. De Maastrichtse politie had van politie-* autoriteiten in Eisden vernomen dat dit gezelschap uit Eisden was vertrokken en vermoedelijk Maastricht zou aandoen. Het gezelschap wordt ervan beschuldigd in België, Nederland en Duitsland vrou wen te hebben geronseld voor verdachte huizen in de grensstreek. De Belgische politie hield gisteren ln Eisden een razzia, waarbij onder meer de 31-jarige Italiaan R. V., die als de aan voerder van dit gezelschap wordt be schouwd, bleek te zijn verdwenen. Gistermiddag heeft de politie van Maastricht de drie auto's waarmee de acht verdachten arriveerden, aangehou den. Bij de aanhouding zijn verscheidene waarschuwingsschoten gelost. De 31-j. R. V. wist aanvankelijk te ontkomen. Hij kon echter op het Vrijthof worden ge- arresteerd. De acht personen zijn ingesloten als ongewenste vreemdelingen. Zij zullen als hen in Nederland niets ten laste wordt gelegd, worden uitgeleverd aan België. De politie in Maastricht heeft in over- leg met de politie in Eisden de koffers is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 jan. het abonnementsgeld voor het le kwar taal 1961 a 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini stratie. De abonnees die gewend zijn het abonnement per jaar te betalen, gelieven 30.— te gireren. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket; Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE BANANEN CEVEN ENERGIE die deze personen bij zich hadden, ge opend. Uit de inhoud van de koffers valt, volgens de Maastrichtse politie te con cluderen, dat zij niet de bedoeling had den naar Eisden terug te keren. daar te zUn, die als geheel van es sentieel belang zijn voor het leven van Algerije en die, wat ook gebeu ren moge, evenals de moslems die Frans willen blijven door Frankrijk ■uilen worden beschermd". V redesvoorstellen „Alles in het Algerije van morgen ver eist dat het met Frankrijk verbonden is. Om dit voor te bereiden zullen wan neer de meerderheid van de natie „ja" stemt bij de volksstemming een uit voerend bewind en parlementaire ver gaderingen worden georganiseerd", aldus De Gaulle. „Deze instellingen zullen natuurlijk slechts blijven bestaan tot de dag waarop zij bij de beslissende stemming zullen worden bevestigd, gewijzigd of verwor pen. Maar intussen zullen zij Algerije op weg helpen naar een oplossing die door het gezonde verstand wordt ingegeven". „Naar gelang deze oplossing zich dui delijker aftekent zal Frankrijk de dien sten van het leger in Algerije, ook die in de toekomst, beter kunnen waarderen. Wanneer onze soldaten Fransen uit het moederland, moslems en Afrikanen zouden hebben gefaald in hun plicht de openbare orde te handhaven zou Al- (Zic vervolg op pagina 7) De Chr. Hist. Unie en de A.R. Partij hebben de Tweede Ka mer een borstbeeld van Groen van Prinsterer aangeboden. Kamervoorzitter dr. L. G. Kor tenhorst aanvaardde het beeld gistermiddag. Op de foto v.r.n.l. dr. J. Schouten, mr. H. K. J. Beernink voorzitter CHU), dr. W. P. Berghuis voorzitter ARP), dr. Kortenhorst en de beeldhouwer B. Sondaar (ver slag op pagina 2). Schoojongens in dikke jassen, mannen met warme sjaals, vrouwen met hoofddoeken of lange bontmantels, schoolmeisjes in sportieve kleding, zij allen stonden gisteravond bij duizenden op het Haagse Binnenhof om te zingen van Christus' geboorte. Want zelfs wie niet zingen kan, zingt nong wel met Kerstmis 55 STAKINGEN door heel België, waarvan de omvang sterk uiteenloopt en waarover de berichten een verschillend beeld geven, vormen de achtergrond, waartegen minister-president Eyskens gistermiddag de debat ten in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft ingeleid over de „eenheidswet". De stakingen zijn uitgeroepen door de bfj de centrale van overheidsdien sten aangesloten socialistische vakbon den uK protest tegen de ln deze wet aangekondigde hervormingen, die wor den gezien als een aantasting van de sociale voorwaarden van de arbeiders. In de eenheidswet stelt de Belgische regering een .aantal maatregelen voor ter sanering van de financiën en voor een economische expansie, waardoor ondermeer in de komende vijf jaar werkgelegenheid voor 100.000 arbeiders moet worden geschapen. Bezuiniging wordt voorgesteld tot een bedrag van 10 miljard frank en nieuwe 'belastingen, die zes miljard frank moeten opbrengen, hetzelfde bedrag dat naar schatting door de gebeurtenissen in Kongo door de Bel gische schatkist wordt gederfd. De socialistische Kamerleden trachten door een motie, waarin werd verwezen naar de stakingen, de behandeling van de wet uit te stellen. De motie werd met 101 tegen 79 stem men verworpen en kreeg alleen de steun van de twee communistische afgevaar digden. Minister-president Eyskens be lichtte in zijn inleidende rede daarna de noodzaak van de hervormingen en be toogde, dat de aangekondigde maatrege len voor de toekomst van België on. misbaar zijn. In vele plaatsen in België functioneer den de gemeentelijke diensten in be perkte mate. De haveninstallaties in Ant werpen waren onbruikbaar doordat de stroomvoorziening uitviel als gevolg van de staking. De schepen, die de haven niet voor zes uur in de ochtend hadden verlaten, werden zoveel mogelijk met boordwerktuigen door aan het werk ge bleven arbeiders gelost. De Belgische regering heeft gisten avond een beroep gedaan op het onder wijzend personeel op de openbare scho len niet aan de staking mee te doen. Maar in de loop van dinsdag waren reeds tal van scholen ln Antwerpen, Gent en andere plaatsen gesloten. De socialistische vakbond heeft de ouders opgeroepen hun kinderen woensdag niet naar school te sturen. TTET IS MET GENOEGEN, dat wij de aandacht vestigen op de studie over subsidie, die vandaag vanwege het Col lege van Advies van de A.R. Partij in de publiciteit is gekomen. Naar ons oordeel bestond aan een sta die als deze behoefte. In ons leven is sub sidie een gemene zaak geworden. Men zou eronder dienen te verstaan een bij springen, naar eis van de omstandighe den, in dc behoeften. In de praktijk des levens heeft het verschijnsel van het subsidie een grote omvang aangenomen, zijn we er in allerlei arbeid aan gewend geraakt .hebben we ons er voor velerlei arbeid geheel op Ingesteld. Onder zulk een situatie is het dubbel nodig, dat men zich op het verschijnsel bezint. Zulks Is noodzakelijk voor de overheid. Welke is haar taak? Waar liggen de gren zen van haar verplichtingen? Zij heeft het algemeen belang te behartigen, met terdaad betekent dit veelszins een afwe gen van alle in het geding zijnde bijzon dere belangen. De overheid behoeft tegenover verle ning van subsidie niet afwijzend te staan, zij zal integendeel vaak tot subsidiëring gehouden zijn. Maar dan plegen de vra gen te rijben. Zo de vraag, of het de over heid vrijstaat, bij de verlening van sub sidie van voorkeur te doen blijken. Zo de vraag naar haar verantwoordelijkheid voor de resultaten van de door haar ge steunde activiteiten. Bezinning is, behalve voor de overheid, ook wenselijk voor de burgers. Het ls gemakkelijk en aangenaam, subsidie te krijgen. Maar hoe staat het met de eigen verantwoordelijkheid? Zal subsidiëring niet betekenen ,dat de staat zaken voor zijn rekening dit figuurlijk en letter lijk neemt, die in feite voor rekening van de burgers blijven? De omstandigheden hebben ertoe ge leid, dat er in onze dagen velerlei sub sidies verleend worden. De krappe geld markt van na de oorlog, de streng ge regelde loonpolitiek, aan de andere kant de brede ontplooiing van de levensbe hoeften bij dit alles was een uitge breide subsidiepolitiek onvermijdelijk Het karakter van de uitzonderlijkheid, van de aanvulling in de behoeften, is daarbij in belangrijke mate teloor ge gaan. Subsidie begon meer en meer regel te worden, en is dat ook gebleven. Mèt alle vragen, die deze situatie moest stel len aan de eigen taak van de staat en aan de eigen, in wezen onverkorte verant woordelijkheid van de staatsburger. Het is in werkelijkheid alles niet zo vanzelfsprekend. En daarom verheugen we ons over de verschijning van deze studie. Zij kan de inleiding zijn tot veel vruchtbaar gesprek. Zij kan voor dit gesprek *0 men wil een welkome „subsidie" zijn. In Jordanië ie voorkomen, dat waterbron nen werden vergiftigd en bruggen en mi litaire installaties werden opgeblazen. Vol gens een gevluchte Syrische soldaat wer den de sabotage-daden geleid door de Ver enigde Arabische Republiek. Bij een zware overstroming ln mldden- Java zijn 28 mensen omgekomen, 39 Java nen werden gewond. De Zuideuropese PijpleidingmaaitschappiJ kan beginnen met de aanleg van een 750 kilometer lange pijpleiding van Lavera- fos sur mer naar de hoogvlakte van de Elzas. Zestien belangrijke oliemaatschap- pijen zijn aandeelhouders: acht Franse, vijf Duitse, een Amerikaanse, een Engelse en een Nederlandse maatschappij. Gisteren is de Autobahn tussen Keulen en Aken voor het verkeer opengesteld. In de komende jaren zal deze weg worden aangesloten op het Nederlandse en Bel gische wegennet. Met de Autobahn werd in 1936 begonnen. T90VEN West-Europa wordt de lucht, druk nu in het afgelopen weer hoger Tendens: stijgend Gisteren: 744 onder invloed van de nadering van een rug van hoge luchtdruk, welke zich van de oceaan over de Britse eilanden en de Golf van Biscage naar het oosten uitbreidt. Wel brachten de restanten van de verschillende depressies plaatse lijk nog regen: vooral langs de noord rand van de Pyreneën vielen grote hoe. veelheden. Op de oceaan leeft de depres- sleactiviteit op tamelijk noordelijke breedte weer op. De eerste depressie van een nieuwe serie trekt langs IJs- land naar het oosten. De volgende is J«i,t in noordoostelijke rtchHn» New vmJ utl (0pt,. Foundland gepasseerd, (ertcOI een derde om „15 nurj, in diepte toenemend met sneeuw en regen over het oosten van de Verenigde Staten trekt. Het weer in ons land zal ZON E NMAAN de komende 24 uur geleidelijk meer Donderdag: zon op 8.48. onder 18.31 uur; onder invloed van de rug van hoge maan op 11.32, onder 21.59 uur. luchtdruk komen, welke over de Britse eilanden nadert. De windkrachten blij- ven klein en de regenkansen nemen af. UFT WFFR IN FTTROPA In het temperatuurverloop komt weinig 1111,1 111 HCDUrA verandering. Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt verwacht tot donderdagavond: Enkele opklaringen maar ook verspreid voorkomende buien voornamelijk ln de kustprovincies. In het binnenland hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tus sen noord en west. Dezelfde temperatu- Temper. Station Weers- gestrldh z c ii Z -3 TUILT u ook graag weten wat u eet? Dan is West-Duits- land het land dat u zoekt. Laat u eens na 24 december de spijskaart voorleggen ln één van de vele restaurants. U prefe reert benzolzuur en begint dus met een Inspirerend hapje krab. Liever fosfaat? Dan komt u b(j de Frankfurter worstjes terecht, al zijn die niet zo geschikt om een maaltijd mee te beginnen. Maar u wenst nu eenmaal fos faat en dan moet u er maar wat voor over hebben. U kunt nog even bU de zuren blijven. Bü een hartig klppe- soepje krijgt u een stevige portie aminozuren inclusief. Als kenner hebt u natuurlijk de hoofdschotel al gekozen: hexa methyleentetramine. Het fruit- slaalje. waarmee u de maaltijd besluit, bevat een aantrekke lijke dosis ascorblnezuur, daar kunt u zeker van zijn, want het staat op de Westduitse spijskaart. Vroeger moest u wel eens ra den welke spijzen de gewenste zuren bevatten; na 24 december is het niet meer nodig. Dan treedt namelijk de nieuwe, strenge Westduitse levensmld- delcnwet la werking. DU wat bepaalt, dat de klanten in win kels en restaurants precies moe ten weten welke chemische toe voegsels ln de levensmiddelen werden verwerkt De wet kwam tot sUnd, na dat enkele Jaren geleden tal van gevallen van voedselvergifti ging werden geconstateerd. BIJ het onderzoek bleek toen dat In sommige gevallen een te royaal gebruik was gemaakt van toe voegsels, die de volksgezond heid kunnen schaden: nltriet, sulfide en boorzuur. Het onder zoek betekende een moeilijke tijd voor slagers en andere le— vensmlddelenleveranclers. ZU winUi» geboycot door da Duit sers, die steeds ln vol vertrou wen hun rauw vlees met uitjes hadden verorberd en die nu ge schokt werden door de levens middelenschandalen. Het gevolg was een wet, die met zoveel perfectionisme werd samengesteld, dat velen er nu om glimlachen. Enkele toevoeg sels werden helemaal verboden. Zo moest kaviaar van de spijs kaarten verdwijnen, omdat het werd verduurzaamd met boor zuur. Een Duits voorstel om een ander conserveermiddel te gaan gebruiken werd door de Rus sische leveranciers met een ka raktervast Njet beantwoord. Du toevoegsels du ooglui kend worden toegelaten, moeten nu uitvoerig op de arti kelen en de spijskaarten wor den vermeld. De restaurateurs zitten er mee: zij geloven niet, dat hun klanten het allemaal zo aanlokkelijk vinden. Sommige restaurateurs hebben al een code ontworpen om hun klanten op een geoorloofde manier om de tuin te lelden. En allemaal hopen dc Westduitse restaura teurs, dat de scheikundige ter men op de spijskaarten binnen enkele maanden uit de mode zullen raken, nog voor die klan ten er achter gekomen zijn, wat nu eigenlijk hexamethyleentc- U amine bk O Helder Ypenburg Vllss. Eel de De Bilt rwenthe Elndh Zd -Lirrvb He^tnld Stvekh Oslo K-penh Aberdeen Londen Adam Bruise. Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berltjn Frankfort MOoehen Züneh GenSve Locarno Wenen (nnabruck Be grado Athene Rome AJaceto Li aas bon Madrid Ma .orca regen regen regen regen regen mist regen regen sneeuw gh. bew sneeuw regen ©nlbc-w regen regen gh. bew sneeuw gh bew regerto. gh bew oribew gh bew sneeuw sneeuw h. bew gh. bew I. bew regen onweer

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1