lacht Affaire „De Heilige Daad Of een akkoord op korte termijn, of totale breuk Tragisch ongeluk voor Amsterdamse liof Karei Doorman weer thuis Kist met gouden munten zoek Oost-Duitsland dreigt Bonn: Leider opstand in Addis Abeba opgehangen epeda slapen Anders dan anderen nu eens „anders" Dr. Kater nog eens over het gezin AVRO neemt geen verantwoording 9 DINSDAG 20 DECEMBER 1960 Schaakvraag 36 Zo af en toe denken schakers, dat pe het nu wel kunnen". Dat is begrij- jelijk en menselijk, nietwaar, vooral lis ze inderdaad een paar mooie pres- aties hebben geleverd. Onze schuts- rrouwe Caïssa is echter een verstan dige dame, die dit soort hoogmoed heestal vrij spoedig bestraft: men ichiet enkele forse bokken of zo, enfin, kent dat. In dit opzicht kan men ook vaak pren van wat anderen voor elkaar trachten. Er zijn van die partijen, zo Ingelooflijk mooi, dat ze ons schaker- jes haast inspirerener voorgoed nee op te houden. Eén van die pronkjuwelen is dit (indspel van Grigoriew, die het met »og een stel andere opstuurde naar len eindspelwedstrijd en prompt op jén na alle prijzen wegsleepte. Alleen im te bewijzen, dat de in die tijd nog reel versmade pionneneindspelen veel Ichoons konden opleveren. Dam-vraag 35 De stand in probleem 35 was als lolgt: Zwart: 4, 7, 10, 11, 14, 19, 23, 24, 35 I Wit: 15, 26, 28, 30, 33, 34, 39, 42, 45 Wit wint in de volgende zetten: 16—21, 23x32; 21—17, 11x22; 33—28, 2X44; 42—38, 32x43; 34—29, 24 x 33; (540, 35x24; 40x9, 4x13; 15x4. Bridge Zuid speelt een contract van 1 Sans- ttout (7 slagen). U bent Oost en nadat Uw partner net klaveren 3 is uitgekomen, ziet U ie volgende kaarten: In slag 1 neemt Oost met klaver- leer en speelt klaveren na. West naakt nu 4 slagen in klaveren; in ïoord wordt 1 harten, 1 ruiten en 1 choppen opgeruimd, Oost gooit een choppen en een ruiten af en Zuid peelt een harten en een schoppen bij. West speelt ruitenvrouw na, in ïoord genomen met het aas. Ruiten vordt nagespeeld en Oost neemt de lag met ruitenheer. Wat moet Oost nu naspelen? Jack Diamond. - Krnistroord-puzzel Horizontaal: L jachthond, 4. vier- ;tig dier, 7. gem. in Zuid-Holland, I. deel van de dag, 12. voegwoord, soort van hert, 15. achting, 17. iem, 18. arbeidseenheid, 20. bouw- id, 21. gem. in N.-Brabant, 22. op- rhik, 24. gebod, 26. teken in de die- inriem, 27. gem. in N.-Brabant, 29. _oort, 31. welriekende stof, 33. jon- .ijensnaam, 35. gem. in N.-Brabant, 36. egenstelling van lang, 37. plaats in talie ten Z. van Padua. I Verticaal: 1. berrie, 2. rivier in O.- izië, 3. oude benaming v. liter, 4. )out van een varken, 5. stad in Duits and, 6. niet goed doorbakken, 8. vaar- ^Vel, 9. schraal, 11. gem. in Groningen, _-3- gem in Noordholland, 16. stof, die ich uit wonden afscheidt, 19. kookt Hen op, 20. zijtak Donau, 23. bruine 'erfstof, 25. lusje, 26. getroffen, 27 jrbeidseenheid, 28. vlies, vel, 30. Ij Jeeuwse hoeve, 32. boom loot, 34. huis- j lieren. Dplossing vorige puzzel maanDag-boek, drukinkt-lap, lak- B-land, geWis-doek, kanAal-bes, to Kal-moes, kasGeld-boete, aanTal-mud, jtt)ak-loos, bankier-land, latEnt-er, arWal-noot, boerin-ham, pakNaald- bom, voerTuig-huis. De zegswijze luidt: „Die waagt, die rint'. Percelen van Socrates brachten half miljoen op Veertien percelen woningen, winkels cafés van de failliet verklaarde N.V. locrates hebben te Amsterdam bij een ferde openbare veiling in Frascati '507.660 opgebracht. De huurwaarde fas f 35500 en de lasten bedragen bijna 16000. Twee drie-etagewoningen aan de Mo- hkkenstraat en twee winkelhuizen met «venhuizen aan de Ineulindeweg kwa pen op f 154.660. De Korte Leidse- fwarsstraat 45 f 45500 en een winkelhuis pet twee woningen in de Van Ostade- itraat f 17500. Enige sensatie ontstond toen enkele percelen in de oude binnen- Itad (waarvan Amstol 268 en N.Z. Voor burgwal 38 op de monumentenlijst staan) let tot f 124 600 brachten. Twee bars toet bovenwoningen en een winkelhuis toet woningen aan het Thorbeckeplein tingen voor f 166.010 naar Co. de Rooy, Jie daar meer panden bezit De veilingbezoekers waren verbaasd >ver de prijzen, die zij behoorlijk acht. *n. Op 19 januari worden de cinerama- bodsen in Diemen geveild, en de overige bezittingen worden op verzoek van !e irosterdamsche Bank ondershands ver- Westduitse justitie op de hoogte van feiten I~\E Amsterdamse officier van jus- titie, mr. J. F. Hartsuiker, die het onderzoek leddt in de affaire „Socrates" en de „Heilage Daad", zal de Westduitse justitie op de hoogte stellen van de strafbare feiten (vals heid in geschrifte en oplichting) waaraan Th. Dreis, de onlangs aan gehouden derde man in de „Heilige Daad", zich zo goed als zelker heeft schuldig gemaakt (Vervolg van pagina 1) De bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal L. Brouwer, was nog aan boord sinds het passeren van Lissabon al, waar hij zich op het vliegkampschip had laten afzetten evenals comman deur A. P. Ferwerda, die als smaldeel commandant is opgetreden. En waar we tijdens die laatste vijf tien mijl ook gingen of stonden, overal zagen we opgewekte gezichten. Zowel voor als achter de mast was men in de beste stemming. Een nog zelden voor komende, interessante reis lag achter de rug, die honderden marinemensen onge twijfeld met enige jaloersheid zal ver vullen. Men had in windstreken gekoerst, waar gewoonlijk geen Nederlandse oor logsbodems komen; men had niet al leen in Hollandia, maar ook in ver schillende, Zuidamerikaanse steden ge passagierd. Nu ging het op huis aan, en alleen daarom waren de grijze luch ten en de grauwe polders schoner dan alle stranden van de Copacabana. Straks zou de zorgzame vrouwenhand er weer zijn, de speelsheid van het kind. de ge zelligheid van Kerst en Oud en Nieuw. Nog even het ceremonieel en de mi litaire dril. Nauwelijks was de Karei Doorman de pieren van Hoek van Hol land gepasseerd, of S2F schroefvlleg- tuigen van squadron 320 en Seahawk- straaljagers van squadron 3 voerden de traditionele fly-past uit. De mannen van het marinevliegkamp Valkenburg brach ten de mannen van het varende marine vliegkamp een sierlijke groet, die ron kend en gierend in de lucht bleef tril len. De marinekapel, die eerst naar de mond van de Nieuwe Waterweg was gedirigeerd, alvorens de afmering in Rotterdam wat op te vrolijken, deed op de kade hetzelfde, dooh uiteraard heel wat muzikaler. Koperen klanken -waai den naar de „Karei Doorman" over, het ene moment weliswaar wat ijler dan,het andere, doch in him geheel melodieus goed te verstaan. En zo gleed de oorlogsbodem langs Maassluis, Vlaardingen en Schiedam, langs schepen, die zee kozen, en langs groepjes mensen, die op beide oevers stonden te kijken. De meeste opvaren den waren al gepakt en bezakt. Ze po pelden van ongeduld om van boord te gaan, teneinde hun geliefden na die ge dwongen scheiding weer terug te zien. Degenen, die wacht hadden, waren nog niet zo ver. Ze zouden, ook van avond nog, aan boord zijn, en ze hadden dan ook een zee van tijd. Maar hun was beloofd, dat hun familieleden van de aanlegsteiger bij de Ruigeplaatbrug naar het vliegkampschip zouden worden ge varen. Ook voor de achterblijvers zou er een begroeting zijn, ongeveer gelijk tijdig met degenen, die onmiddellijk konden debarkeren. Nog vóór het vervullen van de douane formaliteiten, nog vóór de omhelzingen, het gegalm van namen en de vreugde tranen, waarmee het blijde weerzien ging gepaard, werd aan boord van de „Karei Doorman" een (varende) pers conferentie gehouden. Interpol is ingeschakeld bij een onder zoek naar een kist met gouden munten, die tussen Zürich en Toronto uit een vliegtuig is verdwenen. Naar pas thans is bekendgemaakt, wordt de kist sinds tien dagen vermist. De munten waren bestemd voor een bank in Toronto, waar zij zouden worden tentoongesteld. De waarde van de zending was 18.000 dollar. Mr. Hartsuiker heeft voorlopig geen plannen om ook op Majorca door Nederlandse rechercheurs een onderzoek te laten instellen. Een bedrag van drie en halve ton verhuisde naar dit eiland. Sorates-directeur N. den Besten schonk dit bedrag aan de „Heilige Daad" ter be taling van de „aanloopkosten" van deze universele schertsorganisatie. Als tegen prestatie ontving Den Besten toezegging om op Majorca een „Heilige Daad"-uni- versiteit te mogen bouwen. De Amsterdamse oud-hoteldirecteur J. F. W. van Schaik, die zich op verzoek van de N.V. Socrates op Majorca vestig de, heeft de officier van justitie meege deeld, dat hij in het belang van het onderzoek bereid is naar Amsterdam te komen voor het afleggen van een verkla ring. Volgens een verklaring van mr. Hartsuiker zou daaraan echter nog geen behoefte bestaan. Na een uitgebreid onderzoek dat hoofd inspecteur H. Molenkamp en hoofdagent- rechercheur R. Scherer van de Amster damse centrale recherche in West-Duits- land hebben ingesteld is nu wel duidelijk geworden dat de „Heilige Daad"-organi- satie definitief als een schertsbeweging aangemerkt kan worden. Het is gebleken dat de connecties met het Vaticaan op fantasie berustten even als de credieten die verscheidene Duitse bankdirecties zouden hebben toegezegd TREINCONDUCTEUR VERONGELUKT Aan het einde van het stationsempla cement Eindhoven in de richting Boxtel, bij het viaduct Emmasingel, heeft een rangeerder vannacht langs de spoor baan het stoffelijk overschot gevonden van de 25-jarige conducteur J. Timmer mans uit Eindhoven. De heer Timmer mans deed dienst op de goederentrein, die 's avonds om vijf voor elf de bewuste plaats was gepasseerd. Men vermoedt dat hij uit de trein i9 gevallen. 0 ,OST-DUITSLAND heeft gisteren komsten betreffende het goederen verkeer van en naar West-Berlijn, met inbegrip van de verkeersrege ling voor de bezettingstroepen, op 1 januari zullen vervallen als er voordien niet een handelsakkoord tussen Oost- en West-Duitsland zal zijn getekend. )rEr resten nog slechts weinige dagen voordat het handels verdrag zal worden geschrapt", zo schreef het orgaan van de Oost- duitse communistische partij, Neues Deutschland. Volgens dit blad heeft Bonn getracht op Oost-Duitsland politieke chantage toe te passen door middel van een han delsboycot, maar is deze poging op een krachtige weigering gestuit De westelijke geallieerden laten weke lijks 48 militaire passagierstremen en een gelijk aantal goederentereinen tussen Het lichaaim van de v^irmalige chef van de veiligheidspolitie in Ethiopië is gisteren opgehangen op het Menelik- plein te Addis Abeba, als afschrikwek kend voorbeeld voor alle opstandelingen. Lt.-kol. Workineh, een van de leiders van de mislukte opstand was een avond tevoren al neergeschoten. Ethiopiërs dromden op het grootste stadsplein samen om de ophanging gade te slaan. Intussen werd een staatsbegra fenis gehouden voor de ministers en an dere functionarissen die door de vluch tende rebellen om het leven zijn ge bracht. De rust in het land is thans geheel hersteld. West-Berlijn en West-DuitSland rijden. Een Franse woordvoerder verwachtte geen moeilijkheden ten aanzien van dit verkeer, zolang de lopende handelsbe sprekingen tussen Oost- en West-Duits land voortduren. Dit overleg is vandaag hervat Voor het ogenblik zijn de V.S., Engeland en Frankrijk niet voornemens de kwestie met elkaar op te nemen, aldus de Franse woordvoerder. Volgens Neues Deutschland zijn de han delsbesprekingen op moeilijkheden ge stuit, omdat West-Duitsland kwesties be treffende West-Berlijn te berde heeft ge bracht. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde gistermiddag, dat een publlkatle in een Oostduits blad geen afbreuk kan doen aan de westelijke rechten ln Ber lijn. HU herinnerde er aan, dat de Britse regering bovendien het huidige bewind in Oost-Duitsland niet erkent. f 10.000 voor fossielen onderzoek Een bedrag van f 10.000 werd gister morgen in het gebouw van de B.P.M. aan de Karei van Bylandtlaan te Den Haag uitgereikt aan de heren G. Kor- tenbout van de Sluis en C. J Overweel, beiden verbonden aan het rijksmuseum voor geologie en mineralogie te Leiden. Het bedrag werd overhandigd door de directeur van de Shell ir. Schepers. Jaarlijks stelt de Shell een bedrag van f 10.000 beschikbaar voor een weten schappelijk doel. De heren Kortenbout van de Sluis en Overweel zullen, nu daartoe instaat gesteld, op fossielen beenderen gaan vissen in de Zeeuwse wateren. Voor dit werk is nog maar ccn beperkte tijd beschikbaar daar. zodra de zeegaten zijn afgesloten, de botten worden bedekt met een laag slib. De heer Overweel zal zich bezighou den met het bepalen van de ouderdom van de beenderen door middel van een röntgen-methode, terwijl de heer Kor tenbout van de Sluis de beenderen zal determineren. De heren hopen naast reeds bekende botten ook enkele nieuwe soorten te ontdekken. Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen De eerste foto van de terugkeer van de „Leeuw van Juda", keizer Haile Selassie in Ethiopië: op het vliegveld van Addis Abeba buigt een onderdaan zich deemoedig op de grond om de voeten van de Keizer te kussen. De opstand kreeg geen kans(Telefoto) Staatssecretaris Bot Woensdag 21 december 1960 zal de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot, over de zender Hilver- sum 2 van 17-50 tot 18-00 uur een rede uitspreken, waarin hij een overzicht geeft van Nederlands Nieuw-Guinea in Commentaar Bert Garthof gisteravond voor de VARA-televis.e, dat „Anders dan an deren" nu eens „anders" werd gepre senteerd^ de kijkers wat duister, maar in de loop van het bijzonder verzorgde programma werd dit wel duidelijk. Het ging namelijk niet werkelijk om de le vensloop van mr, ir, B. W. Haverman, regeringscommissaris voor de emigra tie, die bij verrassing tot eerstehoofd persoon werd voorgesteldmaar om da emigratie zelf. In de persoon van de heer Haverman had Bert Garthof een zeer sympathiek, maar moeilijk slachtoffer, want grote bescheidenheid deed hem maar weinig vertellen over zichzelf en veel verder dan enkele geestige opmerkingen kwam hij niet. Totdat het over de Nederland se emigratie aangelegenheden ging. Toen bleek de heer Haverman een kundig verteller te zijn en de menselijke kant van de emigratie scherp te zien. Meni ge goede raadgeving getuigde van zijn inzicht en hoezeer deze de emigranten goed kunnen komen maakte de spe ciaal voor deze gelegenheid door de VARA uit Canada teruggehaalde fa milie Kakebeke wel duidelijk. Daar zaten zij achter het weggenomen scherm op het toneel: de heer en me vrouw Kakebeke en hun zoontjes Jacob en Kees, die in vijf jaar tijds zich in het nieuwe vaderland een bloei ende farm hebben bevochten. Dat de VARA juist gekozen had met hen als „voorbeeld" van emigratie te stellen, bleek niet alleen uit wat zij zelf enthou siast maar zonder enig vertoon vertel den, maar ook uit de woorden van hun raadsman in Canada de nu ge pen sioneerde heer Vanderheyden. (Door mevrouw Kakebeke met tranen in de ogen omhelsden van de heer Prangsma, die de a.s. emigrant een agrarische snel- scholingscursus had gegeven een- hij vertrok. Het werd een blij weerzien en plot seling was de familie Kakebeke hoofd persoon, Wat zij vertelden en uiat z\j onbevangen bespraken met de heer Haverman, die kennelijk plezier had in de ontmoetingen, was hoogst interes sant voor emigranten en a.s, emigran ten. Alle lof voor de wijze waarop Bert Garthof zulk een ingewikkelde materie Bescherm U tegen In de druilerige namiddag van de 29stei ?at_, er niets aankwam. Verdachte zelf januari reed een volkswagenbusje met ^ad 00^ n°S gekeken en evenmin iets arbeiders uit Wieringen onder Uitgeest gezien. een voorrangsweg op zonder voorrangj „Een ogenblik van onoplettendheid, te verlenen aan een van rechts naderen- Het was een onvergeeflijke fout, dat de zwaar beladen vrachtauto. De trieste! verdachte op Blokland vertróuwde", al- balans van de volgende flankbotsing was- dus de procureur-generaal, die terzake één dode. De 60-jarige schipper J. Blok-( van gr0ve schuld tegen M. bevestiging land, die naast de bestuurder van heti Van het rechtbankvonnis eiste. Afwezig busje zat, en vier gewonden, onder wie de bestuurder, de 34-jarige betonwerker F. M. De rechtbank in Alkmaar veroor deelde hem tot één maand gevangenis straf plus een half jaar ontzegging van rijbevoegdheid. Gistermiddag vertelde de verdachte voor het gerechtshof in Amsterdam, dat het die middag motregende en de ruiten beslagen waren. Zelf had hij voor hij de voorrangskruising opreed, het linker portier raampje neergedraaid en daarna aan Blokland gevraagd naar rechts te kijken. Deze had, aldus verdachte, de beslagen ruit schoongeveegd en gezegd heid van schuld was de conclusie van de raadsman, die vrijspraak, subsidiair geen oplegging van gevangenisstraf vroeg. Uit- spraak 29 december. 67 Toen ik met mijn voeten de sneeuwbrug raakte, voelde ik hem bewegen, maar ik had geen tijd me er over te bekommeren het zou trouwens fataal geweest zijn als ik op dat ogenblik was gaan den ken. Er werd me een tweede touw toegeworpen en binnen een paar seconden had ik het zó vast om het middel van Helene gebonden dat ik haar even hoorde hijgen van pijn het was echter geen ogenblik om ook maar enig risico te nemen. Ik wist niet wie boven het andere einde van het touw vasthield, maar in ieder geval was hij even snel als ik, want net toen ik met de knoop klaar was werd het touw al strak getrokken. Later hoorde ik dat Helene haar leven aan Mahler te danken had. De hondeslee, waarop Mahler en Ma rie LeGarde zaten, was namelijk toevallig precies op de plaats gestopt waar Helene over de rand viel en Mahler had direct Brewster en Margaret Ross gezegd ook op de slee te klimmen en het touw aan de latten vastgemaakt. Het was een kans die benut werd, want hun gezamenlijk ge wicht bleek voldoende te zijn om de veel lichtere Helene te kunnen houden. Vlak daarop beging ik een fout mijn tweede fout die middag, hoe wel ik 't me toen nog niet realiseerde. Om de men sen boven te helpen het meisje op te trekken, bukte ik me om haar een zetje te geven, maar toen ik me plotseling en haastig weer oprichtte, scheen dit teveel te zijn voor de steeds meer af brokkelende brug. Ik hoorde een onheilspellend gerommel, voelde de sneeuw onder mijn voeten wegzakken, liet Helene los ze was gelukkig al minstens een meter naar boven getrokken greep Jackstraw bij de arm en sprong naar de andere kant van de brug een seconde hoogstens voordat de plek waar we gestaan hadden het on der luid geraas begaf en naar beneden stortte in de diepte van de gletsjerspleet. Nog steeds ge bonden aan het touw slingerde ik tegen de ijs- muur, sloeg mijn beide armen om Jackstraw heen ik hoorde hem een gesmoorde kreet slaken en herinnerde me ineens weer dat hij gewond was zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN en vroeg me af hoe lang ik hem zou kunnen hou den als ook deze kant van de brug het begaf. Beiden stonden we plat tegen de ijsmuur ge drukt. We bewogen ons niet en durfden nauwe lijks adem te halen. Dan eensklaps hoorde ik boven ons een gil van pijn. Het was Helene die opnieuw haar gebroken sleutelbeen bezeerd moest hebben toen ze over de rand werd getrokken. Ik keek op, maar wie ik zag, was niet Helene, maar Corazzini. Hij stond vlak bij de rand van de spleet en had mijn revolver in zijn hand. Ik heb me, naar ik meen, nooit zo ellendig, wan hopig, bitter en bang gevoeld als op dat ogenblik Waar ik altijd angstvallig en dag en nacht voor had gewaakt de kritieke seconde waarop Jack- straw en ik tegelijk aan de genade van de moor denaars zouden zijn overgeleverd - scheen dan nu eindelijk gebeurd te zijn. Naast bang was ik ech ter ook woedend woedend op de man die dit allemaal zo mooi en slim had georganiseerd, woe dend op mezelf omdat ik er zo gemakkelijk was Ingelopen. Een kind begreep hoe het in elkaar zat. Het grote aantal sneeuwbruggen in de gletsjer spleet had Corazzini natuurlijk op het denkbeeld gebracht. Hij behoefde Helene op de juiste plaats alleen maar een klein duwtje te geven het was zo klaar als een klontje dat het hier helemaal niet om een ongeluk ging en het was een uitgemaak te zaak dat Jackstraw of ik zich naar beneden zou laten zakken om een touw om het middel van het meisje te binden, daar ze dat met een gebroken sleutelbeen nooit zelf had kunnen doen Dat de kamenier door de sneeuwbrug had kunnen zak ken, was naar ik aanneem vermoedelijk wel even bij Corazzini opgekomen, maar een man met zoveel moorden op zijn geweten zou zich daar niet onnodig om bekommerd hebben misschien was in dat geval zijn enige reactie de ergernis geweest over het feit dat zijn plannetje op deze manier had moeten mislukken. Als Jackstraw of ik dus naar beneden was gegaan en de ander was boven gebleven om de reddingspogingen te leiden wel, een tweede zetje zou alle problemen van Coraz zini opgelost hebben. Zoals de zaken nu echter stonden, had ik hem beter in de kaart gespeeld dan hij waarschijnlijk ooit had durven hopen. Met een kurkdroge mond, het zweet in de pal men van mijn tot vuisten gebalde handen en ter wijl mijn hart tegen mijn ribben bonsde, vroeg ik me wanhopig af wat de volgende stap van Coraz zini zou zijn en zag ik tevens dat dominee Small- wood naar hem toeliep, bezwerend de armen strekte en iets zei dat ik niet kon verstaan. Het was ongetwijfeld heel moedig van de kleine do minee, maar het bleef bij een zielige, hopeloze poging. Ik zag dat Corazzini de revolver in zijn linkerhand nam en dominee Smallwood een harde slag in het gezicht gaf. De doffe bons van Small- woods vallend lichaam op het harde ijs was dui delijk hoorbaar. Daarna gebaarde Corazzini met zijn wapen de anderen om niet naderbij te komen en begaf zich naar de planken die ovct de gletsjer spleet lagen. Haast met zekerheid wist ik hoe hij zou proberen zich van ons te ontdoen. Waarom twee kogels verspillen als hij alleen maar de plan ken had weg tc schoppen? Of die honderd kilo wegende planken de brug in elkaar zouden doen storten was niet eens belangrijk: het ging er alleen maar om dat ik met een touw aan die planken vastzat, onherroepelijk in de diepte gesleurd zou worden en Jackstraw natuurlijk met met meenam. Koortsachtig dacht ik na. Zou ik het geweer van Jackstraws schouder kunnen rukken om.. Ik be sloot dit plan meteen maar weer te vergeten. Het zou me seconden kosten om dat geweer te richten. (Wordt vervolgd) tot een klaar beeld wist te brengen i» zulk een kort tijdsbestek. Een verrassing kwam nog aan het slot toen er in het telcvis.e-programma een radio-opname werd gemaakt voor de wereldomroep, die van deze uitzending een reportage voor vijf immigratielan den maakte. Nu was de Utrechtse fa milie Van Beusekom ineens het mid delpunt, want vader, moeder en de oud ste dochter Jo spraken gezell.ge groe ten uit roor de zes getrouwde kinderen uit dit pezin, die naar verschillends landen zijn geëmigreerd. De AVRO zet haar serie aan het gezin gewijde televisieprogramma's voort met een door dr. J. Kater toegelichte film op zondag 15 januari a.s. Was de eerste uitzending ingesteld op „het leven voor de geboorte", nu zal de aandacht voor namelijk vallen op de kleuterjaren van de mens. Vertoond wordt de Amerikaanse film voor ouders, a.s. ouders en andere op voeders „Preface to a life", waarin de opvoedingsproblemen van de wieg tot de volwassenheid worden behandeld, maar waarin de nadruk wordt gelegd op het feit dat leiding en gebeurtenissen in de eerste kinderjaren een stempel kunnen drukken op de persoonlijk heidsvorming. vanavond Met een filmpje over de NOZEMA, die 25 jaar werkt, begint de NTS na het journaal om 8.20 u. het filmpro gramma. Om 8.40 begint de Engelse komedie „The Card", goedgekeurd voor alle leeftijden en van 10.15-11.10 uur is er dan nog een Eurovisie-uit zending van de BBC: in de Free Trade Hall te Manchester speelt het Hallé orkest onder leiding van Sir John Barbirolli een ouverture van Verdi en het 3e pianoconcert van Rachmaninoff. Solist is de pianist Leonard Pennario. Lou's vlugge tong De presentator van het spel „Een kwartje per seconde", Lou van Burg, heeft zoals u misschien hebt gehoord zondagavond tijdens dat spel een vrij onaangename opmerking gemaakt. Hij nam o.i. zeer terecht stel ling tegen quiz-deelnemers, die voor de camera's het juist gewonnen geld met een groots gebaar bestemmen voor enig liefdadig doel. Niet alleen is ge bleken dat sommigen die dit deden er later eigenlijk verlegen mee waren om dat zij het geld zelf zo goed hadden kunnen gebruiken, maar ook legt men door zo'n gebaar andere deelnemers de morele verplichting op, óók zulk een spontane daad te stellen. Dergelijke dingen zijn bij alle om roepverenigingen wel eens voorge komen. Lou van Burg zei daarom, dat men altijd later nog het geld een speciale bestemming kan geven. Met zijn vlugge tong voegde hij er echter de opmerking aan toe: „en dikwijls zijn degenen die voor de televisie zo royaal alles voor een goed doel be stemmen van die mensen, die als er bijv. een collectebus van het Rode Kruis wordt aangeboden er een knoop in gooien". Een dergelijke opmerking mag mis schien een grond van waarheid heb ben voor een enkel geval, maar het is hoogst kwetsend, die in zijn algemeen heid te maken. Door ons hiernaar gevraagd verklaar de de AVRO, dat zU haar medewerker Lou van Burg hierover geen aanmer king zal maken. „Wij staan achter de mening dat het niet juist Is om in de roes van het spel spontaan en voor de camera's het gewonnen geld weg te schenken, maar wat de opmerking over het deponeren van een knoop in een collectebus aangaat, die laten w|| ge heel voor rekening van Lou van Burg," luidde het commentaar. iavond 0 Voor uw amusement zorgt vanavond de KRO tussen half acht en half ne gen met lichte grammofoonmuziek. De AVRO doet het om 8.05 uur met het programma „Een duit in het zakje", om 9 uur met de rubriek „Hou je aan het woord" en na 11 uur met vrolijke muziek. Wat meer ernst vindt u bij de KRO om 8.30 uur bij het coUege over democratie, om 9 uur bij een concert door het Promenadeorkest dat onder leiding van Benedict Silberman en met zang van Corry Bijster en Rom Kalma operafragmenten van Mozart, Lortzing en Richard Strauss uitvoert en na 10.55 uur in een concert door het Weens Philharmonisch orkest met een ouverture van Schubert en de Symfonie Fantastique van Berlioz. Pierre Monteux dirigeerde deze op namen. Programma voor morgen WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kcAs« NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.13 Gram 7.30 Ben woord voor de dag 7.40 Gewijde mui 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 900 V d zieken 9.35 Watcrrt 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 In stilheid en vertrouwen, hoorspel 12.10 Gram 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Bachkoor cn -ork 12.37 Derde Advcntss tonde 13.00 Nws 1045 Met Pit op pad. lezing 13.20 Lichte mui 1350 Gram 15.40 MuzilkaJe le zing 16 00 V d jeugd 17.20 Gram 17.40 Beursber 17.45 Het Spectrum. 13.00 Koorzang 18.20 Gram 18.30 RVU: Techniek ln de samenleving: transistor», toepassing en mogelijkheden, door J J A Ploos van Aanstel 19.00 Nwe en weeroer 19 lo Op die man af. praatje 19.16 Lichte muz 19 30 Radaokrant 19.50 Blaasork 20.15 Bij de gratie Gods: 2 Napoleon Hl 21.45 Sopraan en piano 22.05 Metropole ork 22.30 Nws 22.40 Avondovcrdcriking 22.55 Plafcennleuws 23.55M.OO Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/S. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram en act 8.00 Nws 8.18 Gram en act 9 00 Gym v d vrouw 9.10 Gram VPRO: 10.00 Godsdienst ln de 2<*ïto eeuw. lezing. VARA: 10 20 V d vrouw 11.00 RacMovoMcsuniiversielt: De Neder landse Antillen 11.30 Gevar progr 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Voor het p'attetand, praatje 12.38 Orgelspel 13 00 Nhvs en tentoonstellingsagenda 13 20 Lichte muiz 13.46 Gesproken portret 14.00 Piano recital 14.45 Volksliedjes en -dansen 15.00 Vragen over de algemene weduwen- en wezenwet, toespraak 15.10 V d Jeugd 17.00 Lichte mui 17 Politiekapel 17.50 Rege- ringsultz: Ned Nieuw-Gulnoa. 18.00 Nws en comm 18.20 Act 18.30 Lichte muz 19.00 V d kind 19.10 Katholiek sociaal progr Samen wal kan. apart wat moet 19.20 VAIRA-Varla cn gram VPRO: 19.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Lidtt progr 20.35 Lichte muz 20 53 Heer van Goeden huize, hoorspel 21.55 Cello recital 22.20 Zestig Jaar levenservaring, le zing 22 30 Nws 22.40 Lichte muz 23 00 Tus sen mens en nevelvlek, lezing 23.16 Radio Filh ork 23.55—21 00 Nws. Televlsleprogr. VARA' 17.00 V d kind NTS: 17 30—17.40 Intern Jeugdjoum 20.00 Journ en wecroverz NCRV: 20.20 Pas ge perst 20 50 Documentair progr 21.25 Film- progr 21.35 Actueel progr 22.10 Dagslui ting. GRAMMOFOOVPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e Ujnj Woensdag 21 december 1960 van 1820 uur. IK laikie you home again Kathleen (WestendorffKen Griffin. Where the river Shannon flows (RusseU), idem: Little Bridget Fluyyn, Brendan O'Dowda: The stutter-in' lovers (Hughes), idem; The Little Bridget Fiyyn, Brendan O'Dowda.. (CiMahan). Ken Griffin; Daiucy boy (Wen. theriy), idem, The spinning wheel (Wal ler), Brendan O'Dowda; Mother Machrcs (Young). Ken Griffin; Peggy O'Neii (Pea se). idem. DarUn' girl from Clare, Bren dan O'Dowda; 111 see you again (Coward) Orkest Ray Martin, By the fireside (Noble) Idem; High Barbaree (NeUdn), Johnny Webb; Blow the man down. Mike Sam- mofl. Someday FU find you (Coward), Orkest Philip Greer* The rovtn' gambler, Ernie Ford; Gaily the troubadour, Idem; The very thought of you (NoMe), Orkest Ray Martin; The touch of your Lips (No ble), idem. A pretty girl Is like a melody (Berlin), Orkest Joe Loss; Fascination (MarchettIdem; My one and only low (Wood), Anna Maria Albcrghettl; I can't resist you (Donaldson), Idem: Amore (Gaze), Orkest Joe Loss; Margie (Davles), Idem; True Love (Porter), Idem; Chicago (Fisher), idem. Don't blame me (McHugh) Anna Maria AlberghetU: TU see vou hi my dream (Jones). Idem. I'll get by (Turk), Orkest Jack Payne.. GulKy (Kahn), Idem: There's a small hotel (Rodgers). Idem; Non dbnenticar (Rcdl), Pear! Bailey; Like the moon above you (HumshinskyIdem. Blues at midnight (NiohoLs), Orkest Red NlchoLs, Row, row, row (Monaco). Idem; You came a long way from St. Louis (Brooks), Pearl Bai ley; Any place I hang my hat Is home (Aricn). idem; Mamas gone, goodibye (Boeage) Orke* Red Nichols, Marching with the saints, idem,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9