Gejaagdheid kenmerkt kerkelijk beleid Meningen van anderen Een kanttekening HET COMMUNISME ONTHULD NIEUW GUINEA: Wedloop met de tijd HET KABINET SAMENGAAN VAN KERKEN Leerlingen tropische landbouwschool tegen overplaatsing Aartsbisschop Beran gestorven Ds. C. J. Lasschuit 75 jaar oud Pater Marijnen in Kongo vrijgelaten Een woord voor vandaag Zuidafrikaanse Kerken u conferentie vormen Rowenta-perfectlei'! Beroepingswerk Sp 2 ONZERZIJDS TJOE GOED Is het, zijn tegenstander te kennen. Deze gedachte moet wel opkomen onder de lezing van het boek „Chroestsjev, de weg naar de macht", geschreven door de Hongaar George Paloczi-Horvath (uitgave H. J. W. Becht N.V., Amsterdam). We willen dadelijk bekennen, zelden een boek, hoezeer koel zakelijk ge schreven, met zoveel spanning te hebben gelezen. Dat brengt het onderwerp met zich. Wie wil geen kijk krijgen op de geheimzinnige, schijnbaar wissel vallige persoon van de nieuwe Russische leider? Maar behalve het onderwerp Is er de wijze waarop het wordt behandeld. En dan mag worden gezegd, dat deze Hongaarse schrijver blijkt te beschikken over een opmerkelijke bekendheid met de stof. Men moet, zo schreven we, zijn tegenstander kennen. Maar zou het niet juist het geheim zijn van de Russische macht, dat zij zich niet kennen laat? Rusland Isoleert zich van de rest van de wereld. Lekken zijn schaars. Tegen over de buitenwereld wordt de Russische eenheid steeds als een gegevenheid geproclameerd. Hoe veelvuldig heeft de wereld zich langs deze weg laten bedotten. Hoe is do wereld onkundig gebleven van zwakke plekken en zwakke perioden, waarvan het bestaan eerst achteraf bleek. Het communistisch regiem is een wreed regiem. Een oude waarheid zegt, dat een revolutie de eigenschap heeft haar eigen kinderen te verslinden. Nu, van het bestaan van die eigenschap zijn in het communistische Rusland de bewijzen wei afgelegd. Te opmerkelijker is, dat de leider van vandaag, Chroesjtsjef, niet slechts het vege lijf heeft weten te redden, niet slechts alle communistische zuiverings acties heeft weten te overleven, doch zelfs aan de top is gekomen. Voor de schrijver van dit boek, die ons de levensgang van de nieuwe leider in de staat en vooral in de communistische partij als van dag tot dag tekent, zijn dit aanwijzingen van de technische bekwaamheden waarover de nieuwe dictator beschikt, maar eveneens van het feit, dat, mogelijke schijn van het tegendeel ten spijt, deze zelfde Chroesjtsjef in feite een rasecht Stalinist is. Wij weten weinig bronnen waaruit men beter dan uit dit boek het commu nisme leert kennen. Het communisme zoals het reilt en zeilt, zoals het de mens ontluistert cn voor mens en menselijkheid een bedreiging blijft vor men. Daarom zouden wij wensen, dat dit boek gelezen werd door ieder, die, waar ook, iets met het communisme uitstaande heeft. In het bijzonder ook door diegenen aan de toppen van het beleid der volken, wier positiekeuze ten opzichte van het communisme van zo enorme betekenis is. De Hongaarse schrijver Paloczi-Horvath heeft zich in dit boek een ongemeen kenner van het communisme en deszelfs leider Chroesjtsjef getoond. Wij was in de Sv- hopen, dat van zijn kennis het ware profijt kan blijven getrokken. node-zittingen, de kans kreeg om te Zo heeft het me, toen ik in augus tus 1960 de synode der Evangelisch Christelijke Kerk van Nieuw-Guinea bijwoonde, ten zeerste verwonderd, hoe weinig het kleine aantal Neder- Na de Ïooninlerpcllatie-Saurhoff van vori ge weck schreef Het Parool een be- arhouwing, waaraan wij het volgende ont lenen: „Minister Van Rooy, die kennelijk lering had getrokken uit vroegere kritiek op zijn spreken bij monde van zijn staatsse cretaris, voerde nu ook zelf het woord. Hij gaf een overzicht van de economische situa tie. dat een getrouwe kopie was van het geen minUler De Pous de vorige avond reeds in de Kamer had gezegd. Uw ver haal, zo kreeg hij van de heer Hazenbosch te horen, is weliswaar belangwekkend, maar het doet niet terzake. De politiek is een hard bedrijf, moet de minister van so- eialc zaken wel hebben gedacht, want nu h^b ik het blijkbaar weer niet goed gedaan. Voor hel overige hebben dc prot. christe- lijke fracties zich nu kennelijk milder la ten -temmen door het verguldsel (reëel ver guldsel overigen', daur niet van) in de vorm van versnelde verkorting van dc ar beidstijd en de mogelijkheid iets te doen voor dc z.g. achterblijvers, d.w.z. de loon trekkers, die nog helemaal niet hebben ge profiteerd van het huidige loonbeleid. Hoe teleurgesteld men ook zijn kan over de in terpretatie, die deze regering blijkt te gc- \cn nan het begrip vrijheid in dc loonpo litiek, dat nu eindelijk ook de achterblij vers aan hun trek koinen, is tenminste iets waar iedereen zich over kan verheugen. Maar verder mag men veilig constateren, dat er van de veelgeroemde eigen verant woordelijkheid van het bedrijfsleven bij het loonbeleid Roolvink-De I'ous bitter weinig terechtkomt. Minder zelfs, naar onze stel lige indruk, dan bij de geleide loonpolitiek. Die was zeker ook niet volmaakt, maar iedereen wist althans waar hij aan toe was, omdat in de grote lijn theorie en praktijk elkaar dekten. Terwijl nu daarentegen over duidelijk aan de dag treedt, dat het ka binet-De Quay de consequenties van zijn eigen beginsel niet aandurft" Naar aanleiding van de algemene poli tieke beschouwingen in de Eerste Kamer zegt het Algemeen Handelsblad om.: „Hel kabinet kan tevreden zijn Zelfs de P. v. d. A.-fractie beperkte zich bij mon de van ir. Vos lot zakelijke kritiek. Dat was inderdaad een geheel ander geluid dan we gewend zijn uit de donder-speeches van mr. Burger, de socialistische fractie leider aan de overzijde van het Binnenhof. Zijn bliksemschichten treffen de laatste ja ren zelden doel. Zo is bet ministerie-De Quay rustig aan bel werk- Blijkbaar gesiiet dit kabinet het vertrouwen van het parle ment. Moeten wij intussen dc parlements- redactie van Het Vrije Volk geloven, dan zitten prof. De Quay en dc zijnen zelfs „op rozen". Nog afgezien van het feit, of dit prettig is, moet men onderstrepen, dat geen enkele ministerie, waar dan ook, in deze woelige naoorlogse wereld temidden van ro zengeur en mauesckjjn regeert. Anders ge zegd: de internationale spanningen beder ven de rozige sfeer. In dit algemeen-poli tieke debat zijn harde dingen gezegd over de positie van de Eerste Kanu-r. De lib* rale fractieleider, mr. Van Riel, die on danks kritiek meende dat liet kabinet aan kracht had gewonnen, gaf een interessan te staatsrechtelijke visie op de senaat. De Eerste Kamer heeft aldus de liberale fractieleider het recht „de vinger op te steken", indien „een compromis tussen ver schillende partijen en de regering een ver keerde vorm aanneemt". Blijkbaar doelde hij op da verwerping van de toto. Nog al tijd zien wij deze verwerping ala een no deloze belemmering voor een oplossing van dit netelig totoprobleem. Maar wij moeten de liberale voorman toegeven: alle politieke consequenties zijn achter- wege gebleven." In Eindhoven is de Adventskerk in gebruik genomen. Deze kerk is gebouwd door de hervormden, die haar samen met de gereformeer den zullen gebruiken. Ook de gere formeerden bouwen in Eindhoven een kerk wanneer zij klaar is zul len de hervormden er eveneens hun diensten in houden. In het blad Hervormd Eindhoven, heeft ds. W. van Gelder hierover het volgende geschreven. NU WIJ samen de Adventskerk gaan gebruiken dat is niet een hervormde kerk, maar een kerk, waarin de „hervormde" en de „gereformeerde" kerk (gemeen te) zullen samenkomen om te bid den. om te loven en te danken, om de Woorden van eeuwig leven te horen, om kinderen te dopen en avondmaal te vieren dringt zich onweerstaanbaar de vraag op, hoe lang het nog zal duren, dat wij als ..hervormde" en ..gereformeerde" kerk (gemeente) dit bidden, loven, danken, het Woord horen en ver kondigen. dopen, avondmaal-vieren, gescheiden menen te mogen doen." Ds. Van Gelder stelt dan de vraag of hiervoor gewacht moet worden op beslissingen van de ge nerale synodes. „Ik meen zo zegt hij dat wij van de genera le synodes geen beslissingen be hoeven te verwachten, als niet op plaatselijk niveau dingen gaan ge beuren, die voor het aanzicht van de Heer móéten gebeuren, ook al zouden synode-leden menen, dat die dingen helemaal niet kunnen of mo gen gebeuren. Hendrik de Cock in 1834 en Abra ham Kuyper in 1886 hebben ook niet gewacht totdat de synode be reid en in staat was een andere kerkorde en andere hervormingen in te voeren. Deze woorden houden niet in. dat wij nu revolutionaire acties zouden moeten uitvoeren. Wel meen ik dat wij de risico's, die aan plaatselijke stappen in de richting van hereniging verbonden zijn, moeten nemen, als er om der wille van de gehoorzaamheid aan Christus en van wat het heil van gemeente en stad geen redenen zijn om gescheiden te blijven. bij alleen prettige collegialiteit onder de predikanten (hoe die ook is> bij broederlijke verhoudingen in individuele gevallen (hoe dat ook is) bij vriendelijke verdraagzaam heid en samenwerking inzake ker kenbouw uit zakelijke en financiële overwegingen (hoe nuttig en nood zakelijk die ook zijn). Door ds. H. J. Teutscher Seroei, advent 1960 Het is merkwaardig, hoezeer men ook in de kerk in de manier van denken en van omgaan met elkaar beïnvloed wordt door de koloniale situatie op Nieuw-Guinea, die in een uitermate labiel stadium is ge komen. Je kan honderdmaal beweren, dat op bijbelse gronden het uitgesloten moet zijn, dat politieke of sociale omstandigheden de ver houding tussen broeders en zuster in de Heer zouden beïnvloeden, de praktijk laat het altijd weer anders zien. In een samenleving als die van Nieuw-Guinea, waarin elke beslissing van enige importantie uitsluitend door Nederlanders wordt genomen, kan men niet zonder meer verwachten, dat het terrein der kerk opeens een eiland van zelfstandig denken en handelen zou vormen, een eiland waarop de Nederlander plotseling de aan de Papoea geheel gelijkgestelde is. Ik verbaas me er telkens over, dat in dit opzicht de situatie in de kerk nog zo is, als ze is, ondanks de remmende invloed van de omstandigheden. domineren, gesteld, dat ze dat zou den hebben willen proberen. De door snee-Papoea heeft in deze situatie een zeker plus, doordat hij een grote ma te van vrijmoedigheid paart aan een voorzichtige terughoudendheid. Het was dan ook niet minder dan een verrassing om, temidden van een situa tie. waarin de afhankelijkheid van Ne derland en de Nederlanders aan alle kanten grijpbaar en tastbaar is, te be merken, hoezeer hier de Papoea's in de synode, zelfstandig denkend, een koers trachtten te bepalen, enerzijds wel ge bruik makend van ervaring en specia listische deskundigheid van sommige aanwezige Nederlanders, anderzijds zich hieraan toch niet al te zeer bin dend. Verschillende malen vielen dan ook de besluiten anders uit dan van ad viserende zijde als wenselijk betoogd was. En toch Hoeveel tijd nog? Misschien ging in deze algemene sy node (nog maar de tweede!) van de ze kerk op Nieuw-Guinea de meeste in vloed uit van datgene, wat niet uitge sproken werd. Achter alle beraadsla gingen, bij elk overleg, bij alle plan nenmakerij doemde als een duistere schim op de benauwende vraag: „Hoe veel tijd hebben we nog, om dit sa men te doen?" Niemand sprak dit pro bleem zonder meer uit, maar ieder een dacht er voortdurend aan. Er zijn nu eenmaal in het menselijk bestaan situaties, waarbij allerlei dingen be ter niet onder woorden gebracht kun nen voorden, omdat woorden zo ge makkelijk stuk zouden kunnen maken wat goed, maar broos is. De verhouding Papoea's-Nederlanders op deze Synode was er één van de al lerhartelijkste vriendschap en broeder schap. We brachten de tien synode-da gen door in het gebouwencomplex van de primaire middelbare school (zen dingsschool) te Manokwari, waardoor we voortdurend als synodale gemeen schap bijeen konden blijven; alle maal tijden hielden we met elkaar, we slie- Wij moeten verder, want Eindho ven moet het evangelie horen. En wij maken wat wij verkondigen en belijden ongeloofwaardig door on ze verdeeldheid en on-enigheid. Ik ben mij heel wel bewust, dat er tal van moeilijkheden en proble men rijzen, zodra wij serieus aan hereniging gaan denken. Ik kan mij echter niet onttrek ken aan de indruk, dat op de ach tergrond van veel gepraat over de ingewikkeldheid van de problemen en van veel vermaningen, dat wij niet te simplistisch mogen denken over oplossing van deze problemen, de niet-uitgesproken gedachte zit, dat er niets mag gebeuren. In verband met de verdeeldheid van de kerken wordt nogal eens het beeld van het middeleeuwse liedjes over de twee koningskinderen ge bruikt: Er waren twee koningskinderen, die hadden elkander zo lief; zij konden elkander niet krijgen het water was veel te diep. Maar ik vrees, dat het door tekort aan liefde is, dat wij elkander niet kunnen krijgen. Praten wij niet over „het water dat veel te diep Is." omdat wij geen zin in elkaar hebben? TN DE BIJBEL lezen we, dat gc- f loof bergen verzet en dat God op het gehoorzaam eerste-stappen- zetten zeeën splijt. Moeten wij ons dan niet afvragen. Juist ter gelegen heid van de ingebruikneming van deze Adventskerk, of achter het niet tot elkaar kunnen komen, niet ver borgen onwil of ongehoorzaamheid of ongeloof schuil gaat?" Het gemeenschappelijk gebruik van een kerk hoeft helemaal niet tot toenadering te lelden. „De kerk muren in Eindhoven tussen gere formeerden en hervormden kunnen, nu zij één kerk krijgen ook des te dikker en hoger worden," meent ds. Van Gelder, die aan het eind van zijn artikel zegt: „Christus is niet van ons, maar wij zijn van Christus. Hij alleen doorziet ons; Hij alleen kent onze bedreigdheid; Hij alleen, bewaart ons bij het geloof. De Geest alleen, die Hij zendt, zal ons bekeren en zal ons doen verstaan dat Christus ons in zijn dierst heeft genomen om onze broederen te versterken. Als wij in de verhouding van de kerken onveranderde mensen blij ven („ik ben hervormd": „ik ben gereformeerd"), dan zullen wij el kander verteren. Maar als wij „her vormd worden door de vernieuwing van ons denken." dan zullen wij elkaar als broeder versterken. Het laatste is onze roeping." Advertentie De leerlingen van de Rijkshogere School voor Tropische en Sub-tropische Landbouw te Deventer hebben een actie comité gevormd, dat zich met alle gepas, te middelen wil verzetten tegen een eventuele verplaatsing der school De eerste activiteit van dit comité is ge weest de uitgave van een exemplaar van een door de drie studentenverenigingen Ïezamenlijk uitgegeven schoolblad, waar- n de argumenten voor het behoud van de school te Deventer uitvoerig worden uiteengezet Het voorwoord is van mr. dr. N. Bal- kestein. burgemeester van Deventer. Overplaatsing, meent hij. van de school zou het begin van opheffing kunnen zijn en de verbinding met een school voor Nederlandse landbouw (onder het be stuur van een landbouworganisatie, die onherroepelijk veel meer belangstelling heeft voor de Nederlandse dan voor de tropische afdeling) zou afbraak op ter mijn betekenen. In het geschrift wordt ondermeer ge steld. dat de school te Deventer meer leerlingen telt dan de andere landbouw scholen tezamen. Een versplinterde op leiding aan een aantal scholen zou on mogelijk de all-round tropische oplei ding kunnen geven, die tropische land bouwers nodig hebben Zij menen, dat de Rijkshogere school voor Tropische Landbouw met haar uniek leerplan, dat persoonlijkheden vormt met pionlersmentaliteit. zelfwerk zaamheid en aanpassing- en ook Impro visatietalent kweekt, de beste mogelijk heid biedt voor de vorming van tro pische landbouwers en dat mede met het oog op de faam, die overal in de tropen „Deventer" geniet, handhaving van de school in Deventer noodzakelijk is. Volgens berichten uit Tsjechoslowakije, is de aartsbisschop van Praag. dr. Josef Beran. enige tjjd geleden gestorven en is zijn dood door de Tsjechische autoriteiten geheim gehouden. Beran is sinds 1949 door de commu nistische regering uit Praag verbannen en volgens de laatst bekende berichten bevindt hij zich in een provinciaal kloos ter. Op 29 december zou de aartsbisschop 72 jaar worden. In kerkelijke kringen in Praag meent men, dat mgr. Beran aan een hartaanval is bezweken. Het feit dat er de laatste twee jaar geen enkel officieel bericht over de aartsbisschop is verschenen zou aan het bericht over zijn dood voedsel hebben gegeven. Lijst 7 van de 82ste uniecollccte bevatte de volgende bedragen: Den Andel 278,50; Olde- Icerk 321.75; Wirffum 426.75; Achlum 56.42; Bornwlrd 186,50; Garijp 849.50; Hemrtk 1 97.--; Lollum 285.75; Menaldum 273,75; Rljperkerk 617.75; Sloten 179.46; Ureterp 135.25; Alteveer 587,50; Zweelo 606.—; Nijverdal 1.009.50; Doornspijk 708,85; Oosterbeak 535,98; Vierhouten 111.50: Egmond aan Zee 375.--: Bergschen- hoek 562.41; Honselersdljk 1*6.64; Voor burg 2 872,91; Zuldland 495.80; Westkapel- le 246.58; Nleuwendijk 810.74 Totaal van 175 lokale comité s 113.521,98. Vorig Jaar; I 101.104J7. De broederlijke band cn dc rassenge- lijkheid was hier van een dusdanige vanzelfsprekendheid, dat je je er alleen maar over verbazen kon, dat men el ders in dc wereld met dit vraagstuk zoveel moeite had. Dat is hier niet uit hoogmoed gezegd, maar vanuit de dank baarheid, dat zich hier de dingen zo veel rustiger en minder problematisch hebben kunnen ontwikkelen. Gejaagdheid Maar ondanks dc hartelijkheid in de sfeer was er enerzijds van Papoea-zijde een sterke bewustheid van eigen verant woordelijkheden en eigen bevoegdheden; anderzijds ook een gejaagdheid om met hulp der Nederlandse kerken nog even dit en nog even dat op poten te krij gen, voordat, ja, voordat.er iets zou gaan gebeuren. Alleen in vage bewoordingen werd over structuurveranderingen in de na bije toekomst gesproken. Dat moet je als Hollander wel doen, wanneer je niet weet. welke kant het in de nabije toe komst mogelijk uit kan gaan. Temeer, omdat je je als Hollanders in de ruim te der kerk niet aan een bepaalde koers wilt binden, alsof Gods weg met kerk en volk van Nieuw-Guinea alleen maar die zou kunnen zijn, welke wij het meest gewenst achten. Ook van Papoea-zijde was er de aar zeling om hier de dingen duidelijk bij de naam te noemen. Men heeft zeer ze ker zijn eigen verwachtingen en verlan gens voor de nabije toekomst, ook in politiek opzicht, maar men wil zich ken nelijk in de kerk hier niet op vastleg gen. Misschien stamt deze algemene aar zeling ten diepste wel uit de angst, we gen te willen wijzen, die andere dan Gods wegen zijn. Men beseft zeker in de leidende kringen der Kerk maar al te zeer. dat de kerk zich niet binden mag aan bepaalde politieke ontwikkelin- Sen, omdat ze daarmee de weg van ods handelen voor zich zou kunnen afsluiten. Toch was er praktisch geen agenda punt op deze synode, of de benauwen de vragen rond de onzekere toekomst op Nieuw-Guinea spookten op de achter grond. Hoe lang nog? Men kan zeggen, aat die vraag voor een belangrijk deel het kerkelijk beleid bepaalt. Verantwoordelijkheid Hoe totaal anders zou het in zo'n kerkelijke vergadering toegaan, als je de zekerheid had, dat we nog enige decennia voor de boeg hadden om de dingen rustig te laten rijpen en groei en. Hoe volkomen anders zouden vele besluiten dan uitgevallen zijn. Hoe minder zouden de problemen van tijd en geld dan drukken. Maar toch. tegelijkertijd betekent de ze wedloop met de tijd een enorme sti mulans. Tal van konstruktieve krachten, die in het Papoea-volk schuilen, komen nu te voorschijn: de aanvaarding van de verantwoordelijkheid, die er nu een maal is bij elke gemeente van Jezus Christus in de wereld, wordt onder de druk der huidige omstandigheden een voudig onafwendbaar. Juist onder die druk gaat van alles mogelijk blijken, wat voor onmogelijk was gehouden! Het is echter zo door en door noodza kelijk, dat we als christenen in Neder land meer gaan begrijpen van de ge duchte verantwoordelijkheid, die de lei ders der Kerk op Nieuw-Guinea dragen, een verantwoordelijkheid, die als een dentenaarslast op de schouders van de ze mensen drukt. Want de Evangelisch- Christelijke Kerk wordt in haar zo jeug dig bestaan geroepen om geestelijk leiding te geven in een tijdsgewricht, waarin de dingen met een razende vaart veranderen. Zeker, men geniet grote steun in geld en mensen van de kerken in Nederland. Maar dat geeft, naast de voldoe ning hierover, juist zo grote zorg in deze kerk; immers, die steun is nog maar al te nodig en wordt verleend in een situatie, die dusdanig labiel is, dat met geen mogelijkheid te zeg gen Is, hoe lang de weg tot deze steunverlening nog open zal blij ven. Tegelijkertijd is er op het grondvlak der kerk, in de plaatselijke dorpsge meenten nog een veel te gering besef van deze wedloop met de tijd en de daaraan verbonden consequenties voor alle christenen. De groep, die geroepen is om leiding te geven en doordrongen is van de enor me kansen voor de Kerk, maar ook de enorme bedreigingen voor deze Kerk, is in aantal veel te gering en daardoor geestelijk zo bijzonder zwaar belast! Misschien geef ik de indruk, pessimistisch te zijn ten opzichte van de toekomst der kerk op Nieuw- Guinea. Dat ben ik echter helemaal niet. Integendeel! Vergeleken bij tien of vijftien jaar geleden valt er in menig opzicht een sterke voor uitgang te constateren. Vandaag viert ds. C. J. Lasschuit, emeritus predikant van de hervormde gemeente te Urk, in Haarlem zijn 75- ste verjaardag. Ds. Lasschuit werd geboren in 11 Zijn eerste predikantsplaats was Gar- relsweer, vier jaar later ging hij naar Hall en in 1930 werd hij predikant te Glanerburg. Nadat hij hier twintig jaar had gewerkt ging hij naar Urk, waar hij is gebleven tot aan zijn emeritaat Als emeritus predikant verleende hij bij stand in het pastoraat te Metslawier-Nij- awier en in 1958 is hij ziekenhuis predi kant geworden in Haarlem. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft uit Leopoldstad bericht ontvangen dat pater H. L. M. Marijnen, die zoals gemeld in Stanleystad, de hoofdstad van de Kongolese oostprovincie, gevangen werd gehouden, zaterdagmiddag j.L vrijgelaten. n In het geslachtsregister van Jezus Christus, zoals dat vermeit wordt door Mattheus, staan de namen van vijf vrouwen opge tekend. Het zijri niet bepaald vrouwen die door hun daden dL.' eremedalje van hoogfatsoen hebben verdiend. ft Neem Tamar, de vrouw van Juda's oudste zoon Er, die a■£- spoedig na het huwelijk is gestorven. Volgens de gebruikeiL van die tijd moest zij uitgehuwelijkt worden aan zijn broet'% opdat het geslacht niet zou uitsterven. Maar Onan weigerde en ook hij stierf. En toen de jongste zoon Sela oud genoeg was, vergat Juda zijn belofte aan Tamar. Slechts door zich te verkleden als een vrouw van de straafj~ en door Juda te verleiden, slaagt Tamar er in het nageslacK*3 in leven te houden. Dat is het enige wat wij van haar wetef en het is nu niet bepaald een „heilige daad.". Deze hele geschiedenis is bezwangerd met de stank van dj£ zonde. Het doel schijnt in dit geval ieder middel te heilige&t niet alleen bij mensen, maar ook bij God, als we het feit, da? dc naam Tamar in het register staat opgetekend, tenminste zien als een goedkeuring Gods. Maar daar gaat het niet om. Hier is de zonde in zijn mee» schrille vorm en daarom kon, neen moest Christus geboren worden. Hij kwam niet voor de goede, de fatsoenlijke mensei\ Hij kwam voor de zondaren. G (Van onze kerkredacteur) In Genève zijn gisteren de reso luties van de conferentie van Ker ken in Zuid-Afrika openbaar ge maakt. Uit deze documenten blijkt dat de acht bij de Wereldraad aan gesloten kerken, die vergaderden over hun houding ten opzichte van de apartheid, een eigen conferentie gevormd hebben. Dit nieuwe or gaan dat een losse organisatorische vorm zal krijgen, is bedoeld om een blijvend gesprekscentrum te zijn om scherpe verschillen van in zicht en steeds terugkerende tegen stellingen tussen de ledenkerken te voorkomen. Het ziet er dus naar uit dat het gesprek van vorige week nog maar begonnen is. Acht dagen lang hebben de kerken gesproken over apartheid. Zij zijn er niet in geslaagd om een eenstemmige resolutie te publiceren,. Een meerder heidsrapport wordt gesteund door tach tig procent van de deelnemers. De le den van de Nederduits Gereformeerde Kerk kwamen met een eigen minder- Advertentie Permitteer u het comfort van een eigen horloger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere zaak voor hem... de vak man (hij wil u immers niet alleen graag als klant win- Lieve Marja, Toen ik daarnet een peukje van mijn sigaret in de Singel gooide, kwamen plotseling van alle kanten eenden tevoorschijn zwemmen, die elkaar verdrongen om er het eerst bij te zijn. Het was vreselijk, ik durfde niet te blijven staan om te kijken hoe het afliep en liep haastig verder, vol schuldgevoelens (hoe zou jij je voelen als je peukjes kreeg inplaats van brood, ter wijl je honger had?) Jij benijdde de jongens als je moest handwerken, ik de meis jes. Niet dat handwerken me zo aardig leek, maar inderdaad, omdat wij mochten" gymmen. Dat betekende, dat we naar het gymnastieklokaal gingen, een onafzienbare betonvlakte, waar het tochtte en stonk naar lysol, tn de tocht en in de stank stonden te hoge bokken, te hoge springplanken.en veel te ho ge ladders, het lokaal was eigenlijk voor een middelbare school bestemd. En ja, ik houd niet van gymnastiek, dat heb je zeker wel gemerkt. Er zijn mensen, die dat bijna onnatuurlijk vin den, dan komt DE HOLLANDSE JONGEN er aan te pas en zo. Een vriendje dat er ook niet van hield moest tenslotte maar bij de handwerkles blijven, een hele vernedering natuurlijk, maar hij kan nu wel breien, dat moet je niet onderschatten. Uit de radio komt de prachtige muziek waarmee het pro gramma „Wij vrouwen van het land" begint, iedereen denkt dat er iets geweldigs komt maar het is allemaal niet zo in teressant als het lijkt. Inderdaad gaat het ook vandaag over jonge boerinnen, die allerlei kursussen volgen over kulturele vorming en dergelijke, we kunnen het beter afzetten, al zal niemand durven zeggen dat het onbelangrijk is. Wat denk jij eigenlijk bij het woord boerin? Voor mij heeft een boerin al tijd blozende wangen, het is een sterke, gezonde vrouw die van aanpakken weet en dialekt spreekt, al weet ik best dat het allemaal niet per se nodig is. Het „oh manipat mahoem" liedje raakt een beetje op de achtergrond, gelukkig, en er komt niets voor tn de plaats, ook gelukkig. Weet je, als ik 's morgens de Bolero van Ravel ge draaid heb, bijvoorbeeld, denk ik daar de hele dag aan, het wordt echt hinderlijk op de duur. Trouwens, dat is met alle muziek zo, na het horen van de vijfde symfonie van Beetho ven blijft het „pom pom pom POM" nog de hele verdere dag in mijn hoofd zitten, heb jij dat ook? Maar ik merk dat we het weer over de associaties hebben. Wat denk jij van de kwestie Algerije? Ik heb vandaag een affiche opgehangen aan het raam, heel aktief: ,jZes jaar oor log in Algerije, een miljoen doden en twee miljoen in con centratiekampen" staat er op, in witte letters op een rode ach tergrond. Eigenlijk is het niet goed om in Nederland zo'n af fiche op te hangen, iedereen steunt De Gaulle, tenminste de krant van iedereen. Ik geloof dat alleen de C.P.N. en de P.S.P. het daar niet mee eens zijn en zouden willen dat Algerije onaf hankelijk werd, maar dat zijn twee gevaarlijke partijtjes, dat is wel zo. Goed, vanaf vandaag uiil ik dus ook dat Algerije met rust gelaten wordt, een belangrijk besluit, (het is heel simpel, zo'n affiche ophangen, het verplicht tot niets). Mis schien zou ik wel aktiever geweest zijn als ik in de middeleeu wen geleefd had, dan liep ik nu met spandoeken te zwaaien door de nauwe straten van Brugge, al is het moeilijk voor te stellen. Wat denk jij van de kwestie Algerije, ben je ook eigenlijk zo ongeïnteresseerd? Dag, lieve Marja, we moesten er toch wel iets aan doen. JE PETER C F heidsresolutie en leden van de Gerefoïf' meerde Kerken van Transvaal en Kaap-provincie publiceerden een aafUL vulling op het meerderheidsrapport. L Het meerderheidsrapport verklaaiKm dat alle rassen in Zuid-Afrika, die da»,- hun thuis gevonden hebben, recht her ben op een zelfstandig en onafhankelij bestaan met „gelijke rechten en gelijj Z- verantwoordelijkheden." In de resoluter van 2500 woorden wordt gezegd dat n niet-blanken recht hebben op eig« u grondbezit om deel te nemen aan F11 regering. Er wordt ook gezegd dat G „geen enkele schriftuurlijke reden is otn< gemengde huwelijken tegen te gaanjet hoewel „men ook aandacht moet scheTp ken aan bepaalde aspecten die dergL lijke huwelijken ongewenst kunnen mf13' ken." s< De Nederduits Gereformeerde Keibet heeft deze resolutie echter afgewezétm en spreekt in een eigen ontwerp u K dat zij „iedere vorm van integratie verwerpt als een oplossing voor q Zuid-afrikaanse problemen." De afg 1 vaardigden zeiden: „De meerderheid, C resolutie gaat zo ver in zijn uitsprfcer ken dat$wij onze handtekening er nifre onder kunnen plaatsen en ons zelf O niet mee willen verenigen." tap De beide andere Gereformeerde Ka*? ken steunen wel het, meerderheidsrai port maar voegen in een eigen aanhaiibet sel er aan toe: „Een politiek van djlai ferentiatie kan van een christelijk gi zichtspunt worden verdedigd en., biel de enige realistische oplossing voor hi F. probleem van de rassenverhoudingen tlo- dient daarom het beste de belang! L van de verschillende rassen." Deze i gevaardigden voegden aan deze wo<P8 den echter nog het volgende toe: „W menen echter dat de resolutie van dei conferentie (meerderheidsrapport) ni Pi in strijd is met deze uitspraak." lier In de meerderheidsresolutie wordkn onder meer de volgende gedachten nalL, voren gebracht: U0j, Niemand* die gelooft in Jezus Chris tus mag door een kerk worden uit#»» sloten op grond van zijn huidsklet of ras. p Er is geen enkel bezwaar tegen eCL' directe afvaardiging van kleurlingen ,Zl het parlement. ier Het inkomen van de meeste kledooi lingen stelt hen niet in staat ze[Li naar minimumnormen te leven. Hett r absoluut noodzakelijk dat in deze „erit tige situatie" wordt ingegrepen. Niemand mag gestraft worden dj na een eerlijke rechtszaak in een opeC« baar gerechtshof. jeu, 4f- Het is noodzakelijk dat er mefen contact komt en een gesprek mogel^ wordt tussen de verschillende rasst- en tussen de regering en d'e erkenf? leiders van de niet-blanke groepering^" De kerk heeft de plicht en het red?? om het evangelie te prediken aan w K( zij maar wil en in welke omstandig heden ook. Een wetgeving die de)*31 prediking aan banden legt is „onaalSto vaard'baar." jet In de resolutie wordt ook nog giTr zegd dat als er iets gebeurt waardot v een kerk meent dat het noodzakelij wordt om scherpe kritiek te uiten c een andere kerk of kerkelijke Icid«~re zij stoppen moet nemen om eerst Pa komen tot een persoonlijk overig— Het rapport vervolgt dan: „Op dei manier zal het mogelijk zijn om verschillen van inzicht gemakkelijkl te verzoenen en zal het christendof niet te schande gemaakt worden vol het forum van de wereld." "K Advertentie special moi Modern strijken. 800 grams I di „streamllns" strljkautomaat intc Instelbaar voor elka stof. de StrIJkautomaten v.a. 23.50 (rd NED. HERV. KERK Beroepen te Hagestein: A. J. Muldt te Meteren en Est. r Bedankt voor den Andel (toez.): W. f Jansen te Warfhuizen; voor Wezep: f Trouwborst te 's-Grevelduin Capelle. I Benoemd tot directeur van het Diacï naai Centrum te Arnhem: J. Brouwer fc Sexbierum. Beroepbaarstelling: W. J. J. v. d. Wai vic. en legerpredikant te Amersfoof stelt zich beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wons* M. van Harmelft, kand. te 's-Gravenhage; te Fijnaart f Tienhoven: J. ter Horst, kand. te 's-Git venhage. Aangenomen naar Zoetermeer: Kamper te Scharendijke. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Rijnsburg: J. Douma, 1 te Stadskanaal. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer. C. Verhage k Hilversum-C. Bedankt voor Zwolle- L. Floor te J melo, voor Zeist. P. N. Ribbers te Noortj sche Schut. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Dordrecht: A. Vergun te Rotterdam-C. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Hilversum: G. Fafié Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2