lacht Oud-liberaal tariefsysteem heeft zijn tijd wel gehad Zes jaar Eurovisie in sprekende cijfers Astma-patiënten mogen in grot van Valkenburg 7 a m Ir J m B W. m 'si a M V 1 155! B gip i i mm m 'w Waardeloze medicijnen MACHINE BEPAALT VEEL MEER HET TEMPO Jagen naar steeds meer geld ontadelt de arbeid DIAMANT EN WITTE FIETS VOOR KONINGIN FABIOLA Tweeduizend doden Vijf doden in het verkeer Kerstrede van Elizabeth Schipper stapt in roeiboot ziet zijn schip zinken en 7 MAANDAG 19 DECEMBER 1960 Dtim-vruay 35 Op het motief van Lee Springer I volgt hier een bewerking van een serie van drie die achtereenvolgens gepubliceerd worden. Reeds verscheen een bewerking van J. J. van Tol en J. H. H. Scheyen. Het pittige eind espel, dat geacht wordt voldoende be- Ikend te zijn, wordt weggelaten. De scherpe regel is toegepast. Van deze publicatie merken we nog op dat zwart 's laatste zet schijnbaar zeer correct is. Verdere beoordeling wordt overge laten aan de oplossers. Het zijn alle- naai eerste publicaties. V///SM M-MZ 185 et e e- un gp p -e Zwart: schijven op 4, 7, 10, 11, 14, 19 23 24 35 Wit: schijven op 15, 26, 28, 30, 33, 34, 39, 42, 45. Schaah-vraag 35 Zelfmat in vier zetten, luidt de op- gave. Dat betekent dat wit zwart moet DWINGEN in vier zetten de witte ko- 1 ning mat te zetten. Het heeft niets met orthodox schaken te maken en is dan ook veel moeilijker. Wit dwingt zwart als volgt: 1 Kg6, Kb6:; 2 Kf5t. Kc5; 3 Kg4f, Kd4; Kh5i, Pf4 mat. Hebt u die prachtige dance t macabre van de witte koning gezien? Zinloos? Weet u nu wat een helpmat is? Dat t is een probleem, waarbij zwart door steeds de allerslechtste zet te doen, wit helpt hem mat te zetten. Wat als het een goed probleem is na tuurlijk maar op één manier kan. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem, dat U de vorige keer werd voorgelegd, is; doublet. 3 Schoppen moet redelijkerwijs downgespeeld kunnen worden. Als Zuid zit U met troef tegen, terwijl bo vendien Uw partner vrijwillig bood. Dat Noord kracht in de ongeboden kleur (klaveren) moet hebben, is wel haast zeker, terwijl er anderzijds voor Nooni-Zuid wel geen manche in zal zitten. Noord-Zuid verdienden met dit doublet 200 punten, want ziehier de volledige kaartverdeling: A 6 4 9V93 O 8 5 H B 10 9 6 4» B 10 9 85 2 A O B 2 V542 7 C? 10 6 4 lw"o O AH V 9 73 W A 8 3 H V 3 9 HB 8 7 5 2 O 10 6 4 *t* 7 Na een uitkomst met klaveren 7, bracht Oost het niet verder dan 8 sla gen. Noord-Zuid maakten 3 troefsla- gen plus 2 slagen in klaveren, zodat het spel dus één down gedoubleerd ging. Zoals U ziet, is 4 harten voor Noord- Zuid niet te winnen! Jack Diamond. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft ontdekt dat er een verbanddoos voor automobilisten merk Vita In de handel is gebracht, die van een zo danige inferieure kwaliteit is, dat men er op kritieke momenten bijna niets bruikbaars in vindt. Volgens de aan prijzingen van de „fabrikant" zou de doos „de modernste verband- en ge neesmiddelen" bevatten. Veilig Verkeer heeft de inhoud van de dozen zorgvuldig onderzocht. Van de vele feilen die aan het licht kwamen, zijn de volgende wel het meest in het oog lopend: De doos bevat een pakje met 20 tabletten, voorzien van een etiket dat vermeldt: Vita combinatie tabletten tegen hoofdpijn en wagen ziekte. Dit blijken eenvoudige A.P.C.- tabletten te zijn. Deze verdrijven wel hoofdpijn, maar beslist geen wagen ziekte. Een kunstzijden zwachtel be strooid met talkpoeder wordt als een „brandverband, het beste voor brand wonden van elke graad" aangeprezen. Een brandzwachtel behoort naast talk poeder ook andere chemicaliën te be vatten. Verder moet de pincet nog ver meld worden waarvan het ene been iets langer Is dan het andere De conclusie van Veilig Verkeer Is dat de Inhoud van deze autoverband doos voor wondbehandeling volkomen onbruikbaar is. Verbanddozen die aan alle eisen voldoen, kunnen alleen via de apotheek of drogist verkocht worden. (Van onze sociaal-economische redactie) TTET IS TE verwachten, dat binnen niet al te lange tijd zich belangrijke -*• wijzigingen zullen gaan voltrekken in het beloningssysteem van de handarbeiders. Voor het overgrote deel van de handarbeiders geldt op het ogenblik een in de c.a.o. vastgelegd basis-loon, waarboven de arbeider per week dan nog iets extra's kan verdienen door een extra grote prestatie; dit is het zogenaamde werken in tarief. Van steeds meer zijden komen echter klachten, dat de tariefbeloningssystemen niet meer voldoen. Afge zien nog van het feit, dat een goed sluitend tariefssysteem technisch vrij wel niet mogelijk is, hebben de voortgaande mechanisatie en automatise ring het tariefbeloningssysteem ten dele reeds overleefd. Het tariefsysteem verliest immers zijn bestaansrecht, wanneer de arbeidsprestatie voor een belangrijk deel gaat bestaan uit produktiecontrole. worden. In dien in een bepaalde periode meer of minder gepresteerd wordt, dan zal dit niet onmiddellijk invloed moeten hebben op het loon. Op langere termijn kan er rekening gehouden worden met in het verleden geleverde prestaties. Er van uitgaande, dat de werknemer zal trachten in verantwoordelijkheid een be paalde taak te volbrengen, kan hem een inkomen toegezegd worden, bestaande uit een uurloon met daar bovenop een Le- De Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft thans in deze geest een samenvattend rapport uitgebracht, dat reeds met de organisaties van werkgevers en werknemers in het metaalbedrijf van de zes aangesloten landen, is besproken In juni hadden de besprekingen hierover in Den Haag plaats. De Europese staalindustrieën hebben weliswaar het initiatief genomen tot dit onderzoek, maar veilig kan gesteld wor den, dat voor een groot aantal bedrijfs takken dezelfde conclusies gelden. Het tariefbeloningssysteem beantwoordt niet meer aan het gestelde doel. Dit sys- steem is gebaseerd op de invloed, die de werknemer heeft op de tijd, waarin het werk gebeurt. De mechanisatie en de automatisering tonen aan, dat de werk nemer thans minder invloed op de snel heid en op de storingen van het produlc- tieproces kan uitoefenen dan voorheen. Vast loon Het lijkt onwaarschijnlijk, dat nu on middellijk omgeschakeld zal worden naar een vast loon zonder meer. maar wel zal het principe van tariefsysteem worden losgelaten. In plaats dat via de geldprik- kel van het hogere loon het tempo van het werk gestimuleerd wordt, zal veel meer de nadruk in de toekomst komen te liggen op de verantwoordelijkheid van de werknemer. Overigens bleek bij het onderzoek dat de Hoge Autoriteit in stelde, dat tweederde van de ondervraag de arbeiders in de staalindustrieën liever een vast loon geniet dan prestdtieloon. Aanvankelijk heeft in elk van de zes lan den een wetenschappelijk instituut een afzonderlijk onderzoek ingesteld en daar na zijn de zes rapporten tot een rapport samengevat. Dezer dagen verschijnt eveneens een rapport van de Christelijke m^taalbe- drijfsbond, over hetzelfde onderwerp. In dit rapport wordt opgemerkt, dat het tarief in vele gevallen de bedoeling heeft de werknemer te stimuleren tot een ho gere prestatie. Dit is echter een gedachte uit het oud-liberale tijdperk, namelijk dat de mens eigenlijk alleen maar bereid is zich in te spannen als hij er geldelijk voordeel mee kan behalen. De geldprik kei wordt veel tc zwaar beklemtoond er dit ondermijnt 't verantwoordelijkheids besef van de werker. Dit wordt een fun damenteel bezwaar genoemd tegen de grondslag van de huidige methode van tariefbeloning. Niet de geldprikkel maar het verantwoordelijkheidsbesef van de arbeider behoort uitgangspunt te zijn bij het leveren van arbeidsprestaties. Het jagen naar steeds meer geld ontadelt de arbeid en is in strijd met Gods beslem ming van de mens en zijn verlossing. Garantie De C.M.B.-commissie vraagt in haar rapport een principieel andere belonlngs- wijze, waarbij niet de garantie van de tarieven, zoals thans, maar de garantie van het Inkomen voorop komt te staan. Z(j hoopt dat mede dankzij het rapport het werken in tarief geleidelijk een ver nieuwing zal ondergaan. Een vernieuwing die zowel de produktlviteit als de goede arbeidsverhoudingen positief zullen be ïnvloeden. De commissie geeft nog een praktische uitwerking van haar gedachten, waarbij zij aanvaardt, dat de arbeider ook in de toekomst een bepaalde taak zal gesteld worden. Zij erkent, dat in deze gebroken wereld ieder mens nu eenmaal niet ge negen is om zonder meer al datgene te doen en wat redelijkerwijs van hem mag worden verlangd. Taak en beloning zul len evenwel niet automatisch en onmid dellijk aan elkaar gekoppeld behoren te grond van deze prestatie toekomt. Hij krijgt dit inkomen ook al haalt hij de af gesproken prestatie niet geheel. Het zelfde geldt wanneer er meer gepresteerd wordt. Een min of meer zelfde gedachten- gang troffen we aan in een artikel van de heer A. J. Bruggink in het tijd schrift Economische Statistische Be richten. Ook de heer Bruggink zou niet zonder meer het tariefwerk hele maal willen afschaffen. Daarmee zou het kind met het badwater worden weggegooid. Ook hij zou het inkomen niet direct aan de geleverde presta ties per betalingsperiode een week) willen binden. Hij gaat er van uit, dat iedere werknemer wel een normale (100 pet.) prestatie wil leveren, ten zij er factoren aanwezig zijn, welke een negatieve invloed op deze instel ling van de werker uitoefenen. Op deze basis zou in principe aan iedere werker een oververdienste van 20 per kunnen worden gegarandeerd. Uiter aard zal er op moeten worden toege zien, dat ieder zich aan de gemaakte afspraken houdt. Controle zou er mo gelijk zijn aan de hand van zo goed mogelijke tariefnormen over niet te korte perioden. (Bijv. vier weken). Indien men regelmatig beneden de te leveren prestatie blijft, zou er een uit wijkmogelijkheid moeten zijn om een lagere oververdienste toe te kennen, paalde oververdienste, welke hem op aldus de heer Bruggink. JT'ONINGIN FABIOLA, die blijkens berichten uit Spanje aan een lichte keelontsteking lijdt, zal wat langer moeten wachten op de grote diamant, die zij van de Zuidafrikaanse regering ten geschenke zal krijgen. De diamant weegt tien en een kwart ka- f Het domein was in 1951 ter beschikking gesteld van prins Karei, de broer van Leopold. Deze heeft van zijn rechten afgezien, nadat Leopold in België was teruggekeerd en hij zijn regentschap had neergelegd. raat en wordt geschat op 2500 pond sterling. Een regeringsambtenaar bracht de keurig verpakte diamant zaterdag op het Jan Smuts-vliegveld bij Johan nesburg. De vrachtprijs was 2.24 dollar, niet veel dus, maar voor de ambtenaar die het pakje kwam brengen precies 2.24 te veel. Hij verklaarde „niet ge machtigd te zijn, staatsgelden uit te geven". En daarom moet koningin Fa- biola van België nu wachten op haar diamant. Met de ziekte van Fabiola valt het ove rigens wel mee. Zaterdag werd op het kasteel van San Calixto, waar het Bel gische vorstenpaar de eerste dagen van de huwelijksreis doorbrengt, een arts ontboden. Aangenomen wordt, dat de keelontsteking een gevolg is van de vermoeiende huwelijksplechtigheden en het buitengewoon koude klimaat van Sierra Morena. Misschien zal het de Belgische vorstin goed doen te weten, dat er in Brussel een witte sportfiets voor haar klaar staat. Voor koning Boudewijn is er een blauw-grijze fiets. De rijwielen werden geschonken door de nationale vereni ging van Belgische rijwielfabrikanten. De fabrieksmerken werden vervangen door een „B" en een „F" met daarboven gouden kroontjes. Direct na terugkeer van de Belgische Ko ning en Koningin zullen koning Leo pold en prinses Liliane de koninklijke residentie, het paleis van Laken, ont ruimen. De vader van koning Boude wijn en zijn gezin zullen verhuizen naar het domein van Argenteuil, een 20-tal kilometers buiten Brussel. Bij een in middels ingediend wetsontwerp wordt het domein aan koning Leopold III ter beschikking gesteld. Meubilering en onderhoudt komen ten laste van de be woner. Tweede Duitse militaire basis in België Tussen België en de Duitse bondsrs- .b'.iek worden onderhandelingen ge voerd over de vestiging van een tweede oasis voor de Bundeswehr op Belgisch grondgebied. Deze basis zou worden gevestigd bij Baronville-lez-Beauraing, - d provinc.e Namen nabij de Duitse grens. Het gemeentebestuur van de plaats dient zidh nog over deze kwestie uit te spreken. (Vervolg van pagina 1) aan de nabestaanden van allen, die bij de opstand het leven lieten. Ruim 2000 mensen verloren het leven bü de mislukte staatsgreep, terwijl ve- len gewond werden in de strijd woensdag uitbrak. Honderden opstande- J lingen z(jn gearresteerd en in kampen geïnterneerd, die door militairen wor den bewaakt. Voor het eerst werd gisteren de ware toedracht van de opstand bekend ge maakt. De eerste plannen werden enige maanden geleden gemaakt. De revolutie moest uitbreken als de keizer op reis zijn. De officieren van de keizerlijke garde, die de plannen smeedden hebben waarschijnlijk aangenomen, dat de an dere legerleiders hen onmiddellijk zou den volgen, wanneer de opstand eenmaal zou zijn begonnen. Kroonprins Asfa Wassen werd gedwon gen voor de radio een verklaring af te leggen, waarin de bevolking een beter leve/i werd toegezegd. Een bisschop zou in sterke mate heb ben bijgedragen tot de nederlaag der re bellen. Hij deelde pamfletten rond waar in verklaard werd dat ieder die de garde tegen de keizer zou steunen, in de ban zou worden gedaan. In 1952 zou in Addis Abeba ook een revolutiepoging zijn gedaan, die even eens door officieren werd geleid. Zij werden tot strenge straffen veroordeeld. Nederland komt goed mee Er wordt wel eens geklaagd, dat de NTS „zo weinig" Eurovisiepro gramma's uitzendt. Men heeft dan de gedachte dat Nederland als Euro- visieland maar zo'n beetje achter aankomt: niet veel te bieden en niet vlijtig in het overnemen van aangeboden uitzendingen. Merkwaardiger wijze doet deze ontevredenheid zich voornamelijk voor, wanneer er een of andere voetbalwedstrijd onze neus voorbij gaat. Dat de instelling van ontevredenheid echter vrij onjuist is, zullen u onderstaande cijfers over zes jaren Eurovisie kunnen bewijzen. Daaruit blijkt nl., dat Nederland be- Bij de kleinere landen staat Oosten- slist niet achteraankomt in Eurovisie- rijk, hoewel het pas laat in de Eurovisie verband, maar een behoorlijk levendige kwam. door vele wintersport-program partner is. Inderdaad, landen als En- ma's bovenaan met 75 en dan komt geland, West-Duitsland. Frankrijk en Zwitserland met 74. Nummer zeven ziin Italië bieden meer programma's aan, wij met 71 aanbiedingen. Verder: Zaterdagmiddag werd hot zesjarig zoontje van de familie J. van den Berg uit Wesurt door een vrachtwagen aan gereden, hij was op slag dood. Nog Jwee kinderen verloren dit weekeinde het leven bij verkeersongelukken. Het waren hot driejarig jongetje J. J. van der Vlist uit Haastrecht die bij het overste ken door een auto gegrepen werd en de negenjarige Aradré Kersjes uit Nijme gen c" van 3 aanhangwagen achter en tractor viel. In de nachit van zaterdag op zondag ia de 27-jarige landbouwer H. Veerman uit Horsten met zijn fiets te water ge- i jak', en verd. anken. Amsterdam is zaterdagmiddag de 61-jarige bromfietser P. v. d. Werf door een b: i'.:'aufto aangereden, de man —as e silag dood. Het ongeluk wordt toe- -~v reven aan het onvoorzichti j wag- -iiden van de bestuurder van de bestel auto. OFSCHOON het wetenschappelijk onderzoek naar de geneeskracht van een verblijf in de grotten nog niet is beëindigd, heeft het gemeen tebestuur van Valkenburg-Houthein de gemeentegrot te Valkenburg voor astma-patiënten op bepaalde voor waarden opengesteld. Voor de pa tiënten is een gereduceerde toe gangsprijs vastgesteld. De gezondheidsorganisatie T.N.O. heeft een onderzoek ingesteld naar de eventu ele geneeskrachtige invloed van een ver blijf in de gemeentcgrot voor astma patiënten. Dertig astma-patiënten heb ben zes weken lang in de maanden sep- tember-oktober regelmatig in de grot gekuurd. De resultaten van dit onder zoek zijn nog niet bekend. Het gemeen tebestuur wijst er daarom met nadruk op, dat nog in geen enkel opzicht kart worden erkend of bevestigd dat het ku- in de grot door astma-patiënten ge nezend werkt. In het voorjaar zal een tweede groep patiënten, opnieuw onder toezicht van de T.N.O., een zesweekse kuur beginnen. Intussen hebben de pu- blikaties over de activiteiten van dc T.N.O. te Valkenburg tot gevolg gehad, dat het gemeentebestuur talrijke brie ven van astma-patiënten uit heel de we reld heeft ontvangen. Het gemeentebe stuur heeft daarom thans voor astma lijdenden de mogelijkheid geschapen de gemeentegrot voor eigen verantwoor ding en eigen risico te bezoeken om er te kuren. Verklar ring Alvorens patiënten tot dit doel wor den toegelaten moeten zij echter op de klaring overleggen, waaruit blijkt, dat op medische gronden geen bezwaar te gen een dergelijke kuur bestaat. Zij moeten bovendien een verklaring onder tekenen, dat het kuren geheel voor eigen risico en verantwoording geschiedt. Tegen betaling van een bepaald bedrag krijgen de patiënten dan een soort abon nement, geldig voor tien bezoeken. Zij hebben dan toestemming in de speciaal voor het kuren bestemde ruimten, waar enige voorzieningen zijn getroffen. te verblijven. Op het ogenblik bevinden zich nog geen patiënten in de gemeentegrot. Door het gemeentebestuur van Valken- burg-Houthem wordt begin van de ko mende week aan de „briefschrijvende" patiënten een officieel schrijven, met de opgesomde mogelijkheden en voorwaar den toegezonden. Aan de hand van het aantal antwoorden zal straks een „kuur- rooster" worden samengesteld. maar men vergete daarbij niet dat dit grote landen zijn waarin veel gebeur tenissen van Europees of zelfs wereld belang gebeuren. Daar kan Nederland niet tegenop. West-Duitsland kan veel bieden op internationaal sportgebied, men denke Waalse televisie met 56. Zweden met 31, de Vlaamse tv met 30. Denemarken met 21 en Luxemburg met 14 aanbiedin gen. Monaco staat op dc lijst met 12 programma's, van de oostelijke landen achter het ijzeren gordijn kwamen er Spanje bood er, evenals Joegoslavië alleen maar eens aan de wintersport- 3, Noorwegen en de Britse ITA elk één. kampioenschappen. Italië heeft geregeld aanbiedingen van televisie-Vaticaan en zo zijn er meer feiten, (voornamelijk trouwens op sportgebied) die belang stelling wekken tot buiten de grenzen van de grootste vier Eurovisielanden. Opmerkelijk Is dat in de zes jaren u u d d dc Waalse dic Eurovisie dc erole landen het meeste Fr!nk.lik met 725 Ten slotte waren er 3 schakelprogram ma's waaraan de landen gezamenlijk meewerkten. Gaan we nu na, wie de meeste pro gramma's afnam, dan blijkt de Vlaamse tv met 883 overnemingen aan de kop hebben aangeboden cn de kleinere lan den het meeste hebben overgenomen. Daar zit ook wel een zekere logica in. Kijken we nu dc cijfers na, dan komen we tot het volgende resultaat. In totaal heeft dc Eurovisie tussen juni 1954 en juni 1960 1320 program ma's verwerkt. Hierbij zijn dus niet die van de Olympische Spelen in Rome geteld. De inhoud van deze programma's was voor 64 pet sport, 21 pet actualiteiten, 10 pet variété, 2 pet theater, 1 pet gods dienstige uitzendingen en 2 pet docu mentaires e.d. 881 nam. Frankrijk volgt met 725 en dan komt Nederland met 658. Al te veel reden tot klagen hebben de Neder landse kijkers dus niet Verder relayeerden e Eurovisielan den als volgt: West-Duitsland.654 maal, Zwitserland 622, Italië 621, Oostenrijk 343, Luxemburg 334, Denemarken 257. Zweden 222. Monaco 211, de ITA 54, Noorwegen 33 en Finland 21 maaL Dit overzicht toont voldoende aan, dat Nederland aardig mee komt in het Eurovisiekoor. Dat niet élles wordt overgenomen is logisch: Frankrijk bood in deze periode de dat is ook niet de bedoeling. En dat meeste programma's aan, nL 326. Dan je een liever dit en de ander liever volgt Italië met 221, Engeland met 215 en Duitsland met 158. dét zou zien Ult het buitenland. wel, dat zal altijd zo blijven. De BBC heeft uit Buckingham Palace de opdracht gekregen, de reeds van te- Leve de statistiek We leven in de tijd van de statistie ken. Vooral op televisiegebied hebben we te doen met een (buitenlandse! neiging om alles op te tellen, uit tc plussen en te boekstaven. Zo krijgen we nu op ons bureau een keurig statistiekje ten beslist niet uit voren opgenomen Kerstrede van konin- ons eigen land!) over.... de namen g.n E. .oc.h n.-\ voor 1 uur 's m adags van televisie-omroepsters. uit te zenden (via radio en televisie „Tot nu toe", zegt dit leerzaam ge- tegelijk). schrift, „was voor televisie-omroep. Tot nu toe werd de koninklijke Kerst- sters de meest bekende naam Jaque- rede altijd 's morgens om 9 uur in de line. Deze naam had de leiding met ether gebracht, maar de koningin heeft drie eenheden". daar bezwaar teger gemaakt omdat zij Die „eenheden", lieve lezers, zijn alle- niet aan een drukke ontbijttafel of door maal Franse dames, nl. Jacqueline ongeschoren heren wil worden aangc- Joubcrt, Jacqueline Caurat en Jac. hoord. qucline Huet. Daarom heeft zij de voor de Britten „Maar binnenkort'aldus het statis- grote stap gedaan van het verbreken tisch overzicht, „binnenkort zal de naam Monique het van Jacqueline winnen met een koplengte". Wat toch is het geval? De televisie studio van Constantino in Algenc is gaan werken en heeft als omroepster Monique Renoul. Dat is de vierde Monique, want de Vlaamse tv heeft Monique Delvaux, de Waalse Monique Moinet en de Duitse Monique Ahrens. En wij, Nederlanderskunnen ons trots op de borst kloppen, want wij zijn, met onze Tanja, Karin, Ageeth en Hannie helemaal uniek in dc wereld van de televisie. En is dat niet belangrijk? O zoI van een traditie en de uitzending tot het middaguur verdaagd. vanavond (Van een onzer verslaggevers) W^EDEROM is de .rijkspolitie te 'T Water zaterdagmiddag gealar meerd voor een ernstig scheepsonge val op de Noord. Na een aanvaring met een zandbak zonk het 265 ton metende motorschip „Vrede". De twee opvarenden, schipper J. Zeil- muvmw i.IJ CVIIICI Ug> ue ri-• 'gemeente-secretarie een medische ver- mans en zijn knecht, wisten zich in Het begin leverde geen moeilijkheden op. Het id was soms niet meer dan een drie meter breed, maar bood toch ruimte genoeg om te vorderen. Tegen de middag waarschuwde ik Hillcrest dat we door de Vindeby Npnataks trokken en ik me niet aan het zendschema kon houden. We waren onge veer halverwege de pas en juist op het smalste en gevaarlijkste punt toen ik Corazzini opeens naast de tractor zag en hij mij gebaarde te stop pen. Hij moest het ook geroepen hebben, maar ik kon hem door het geloei van de motor niet verstaan. Wat er achter de tractor gebeurde was door de breedte van de bestuurdersruimte niet te zien wat de achteruitspiegel eigenlijk volkomen nutteloos maakte. „Moeilijkheden, dokter!" zei hij vlug toen de motor zweeg. „Er is iemand in dc spleet gevallen. Kom mee snel!" „Wie?" Ik sprong van de tractor en vergat to taal de revolver die ik, als ik reed, altijd in het vakje van het portier stopte om een onverhoedse aanval eventueel het hoofd te kunnen bieden. „Hoe kwam het?" „Het Duitse meisje". Naast elkaar renden we het pad terug, een hoek om en ongeveer een veer tig meter verder zag ik de passagiers bij de rand van de spleet staan. „Ik denk dat ze uitgleed. Uw vriend is bij haar". „Bij haar?" Ik wist dat van gletsjerspleten de bodem in de meeste gevallen niet te zien was. Ik duwde Brewster en Levin opzij, tuurde ge spannen over de rand in de blauwgroene diepte en hield even mijn adem in Rechts verloren de glimmende wanden van de spleet, die bovenaan bedekt leken met een soort glinsterende kristal suiker en daar niet meer dan hoogstens een twee meter van elkaar verwijderd waren, zich in het inktzwart duister van een enorme kelder waarvan ik de afmetingen en grenzen niet eens kon ver moeden. Links, op een diepte van ongeveer zes meter, waren de beide ijsmuren verbonden door een sneeuwbrug die misschien een vijf meter lang kon zijn een van de vele sneeuwbruggen die over de gehele lengte in de gletsjerspleet voor kwamen. Op de sneeuwbrug stond Jackstraw en hij hield zijn arm om de schouders van een kenne lijk versufte Helene geslagen. Het viel niet moei- zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN lijk te raden wat zich hier had afgespeeld. Nor maal gesproken was Jackstraw veel te voorzich tig om zich zonder touw in de buurt van een spleet te wagen en een ervaren man als hij zou zich nooit toevertrouwd hebben aan een sneeuwbrug. Toen Helene echter over de rand viel, moest ze slecht terecht zijn gekomen vermoedelijk had ze haar gebroken sleutelbeen willen beschermen en op het moment dat ze overeind krabbelde, was ze wellicht zó versuft en duizelig geweest dat Jackstraw niet had willen riskeren dat ze mis schien van de sneeuwbrug zou glijden en had hij, als in een soort van poging tot zelfmoord, de sprong naar bencdén gewaagd om haar te onder steunen en te helpen. Even realiseerde ik me dat ik er zelf waarschijnlijk nooit de moed toe gehad zou hebben. „Alles goed?" schreeuwde ik. „Ik geloof dat mijn linkerarm gebroken is", antwoordde Jackstraw op vlakke toon. „Kunt u wat haast maken, dokter Mason. Deze brug is heel zwak. Ik voel hem onder me bewegen". Zijn arm gebroken en de sneeuwbrug op in storten! Inderdaad zag ik grote stukken ijs en sneeuw uit de onderkant van de brug in de diepte vallen. De vlakke toon in de stem van Jackstraw had me meer schrik aangejaagd dan een schreeuw ooit zou hebben kunnen doen en 'n ogenblik raakte ik in een paniek die elk denken vrijwel onmoge lijk maakte. Touwen met een gebroken arm zou Jackstraw zelf geen touw om kunnen binden en het meisje was natuurlijk ook niet in staat hem te helpen. Iemand moest onmiddellijk naar bene den. Terwijl ik als verdwaasd in de spleet keek, brak er opnieuw een groot stuk ijs van de zijkant van de brug af, dat met een dof gerommel in de zwarte diepte verdween en pas veel later hoorden we het op de bodem terecht komen. Ik richtte me op en holde naar de tractor. Hoe moesten we een man in die spleet neer laten? Met slechts een drie meter tussen de rand van de spleet en de rots daarachter konden niet meer dan drie man het touw hanteren en hoe moesten ze zich op het spiegelgladde ijs schrap zetten? Ze liepen kans zelf over de rand getrok ken te worden. IJzeren pennen in het ijs slaan en daar het touw aan bevestigen? Dat zou alle maal te lang duren en het ijs kon gaan splijten en intussen kon de sneeuwbrug in elkaar zakken onder de voeten van de man en het meisje die van mij afhankelijk waren. De tractor dacht ik wanhopig, misschien was er met de tractor iets te bereiken. Hij was in ieder geval zwaar en zou een gewicht kunnen houden en naar boven trek ken, maar ik moest het plan weer opgeven omdat ook dit veel te lang ging duren. Eer we de trans- portslee losgemaakt en langs de kant hadden ge manoeuvreerd en de tractor op de plaats van het ongeluk zou zijn, was de sneeuwbrug misschien al gebroken. Dan ineens zak ik de oplossing de vier dikke planken die we bij ons hadden om zo nodig een spleet te kunnen overbruggen en die op de trans portslee lagen! Ik was stom geweest daar niet eerder aan te denken. Ik pakte een klos nylontouw trok een van de planken van de slee. zag dat Zagero die me gevolgd was een andere plank voor zijn rekening nam en liep zo snel mogelijk met de plank over mijn schouder weer terug. De bijna zeven centimeter dikke en meer dan drie meter lange planken moesten ieder over de vijftig kilo gewogen hebben, maar de angst en spanning verdubbelden mijn krachten en in een recordtijd slaagde ik erin de plank over de spleet te leggen, vlak boven de plaats waar Jack straw en Helene zich op de sneeuwbrug bevonden Een paar seconden later lag de plank van Zagero al naast die van mij. Ik deed mijn wanten en hand schoenen uit, maakte een dubbele paalsteek aan het einde van het nylontouw, stak mijn benen door de twee lussen, knoopte het om mijn middel, bond het om de planken en liet me voorzichtig naar beneden zakken tot ik naast Jackstraw en Helene stond. (Wordt vervolgd) veiligheid te stellen. Bij laag water steekt alleen het topvlaggetje van de mast van de „Vrede" nog boven water uit. Vermoedelijk doordat de in botsing gekomen vaartuigen op het punt van samenvloeiing van Noord, Oude Maas en Merwede elkaar niet voldoende ruimte gaven ontstond het ongeval. De „Vrede", die zwaarbeladen was met schroot en van Rotterdam op weg was naar Duitsland, kwam van de Noord af en wilde de Merwede opvaren. Tijdens deze manoeuvre kwam het schip in botsing met de zandbak „Merwede", eigendom van de Rotterdamse aannc- mingsfirma Oosterwijk, die door de sleepboot „Eswil" werd getrokken. De sleep kwam van de Oude Maas met de bedoeling de Noord op te gaan. „Vrede" cn „Merwede" kwamen met een geweldige klap op elkaar. Het mo torschip liep daarbij een groot gat in de voorsteven op en het maakte on middellijk water. De schippersknecht nam geen risico en sprong overboord, het ijskoude water in. Hij werd opgepikt door de bemanning van een In de buurt varend schip. Schipper Zeilmans maakte gebruik van de enkele seconden, die het achter schip van de „Vrede" nog boven water bleef om over te stappen in de achter zijn schip hangende roeiboot. Nauwelijks had hij de boot losgemaakt of de „Vrede" liet het afweten en zonk. Ook de schip per werd direct door het personeel van een passerend schip aan boord genomen. Rampschip De „Vrede" ligt op een voor dc scheep vaart zeer gevaarlijke plaats, die door de rijkswaterstaat gemarkeerd is met een boeL Vandaag werd gepoogd met behulp van een bok het wrak tc lichten De zandbak „Merwede", die geen noe menswaardige averij opliep, is hetzelfde vaartuig, dat in 1958 op net Hollandsch Diep kapseisde. Daarbij verloor een echt paar het leven. Het 15-jarige dochtertje het echtpaar, dat zich in een van de met luchtgevuldc compartimenten had vastgeklampt aan een bint, wist men na uren zoeken te redden door met snijbran ders een gat in de bodem tc maken. 0 Na het NTS-journaal komt om 8.20 uur de VARA in het beeld met de actualiteitenrubriek. Om half negen presenteert Jan Blokker zijn film- rubriek met o.m. een film van Bri gitte Bardot en om 9.55 is er weer een uitzending „Anders dan ande ren". vanavond 0 De NCRV hcudt vanavond het pro gramma ernstig van toon met om 8.15 uur de uitzending van het twee- de deel van het hoorspel van Will Barnard „In stilheid en vertrouwen" en om 9.40 uur voortzetting van de cyclus „Onbekende pianoconcerten van Haydn. Om 11.05 uur is er nog een concert door het Radio Filhar monisch orkest onder leiding van Hein Jordans. Er worden werken van Bach, Mendelssohn en Weber uitgevoerd, t Bij de AVRO gaat om 8.05 uur de Radioscoop draaien met opgewekt allerlei, afgewisseld door een politiek forum onder leiding van mr. G. B. J. Hiltermann, waarin U om 8.20 uur de ouderen en om 9.55 uur de jongeren aan het woord hoort. Daarom dit maal geen hoorspel tot besluit. Om 11 uur is er een grammofoonplaten- programma met liederen en kamer muziek van moderne Franse compo nisten. Programma voor moreen DINSDAG 20 DECEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7 00 Nw» 7,15 Grom 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7 45 Morgengebed cn overweging 8.0o Nw» 8.18 Gram 8.50 V d vrouw 9.35 Waterat 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuter» 10.15 Lichtbaken, lering (herfc) 10 25 Gram 11.00 V d vrouw 11.30 Gram 1150 Volaan.. vooruit, lezing 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Ben Je zestig? 12^0 Land- cn luin- bouwmeded 12 33 Gmm 12 50 Act 13 00 Nwa 13.15 Zormcwtj2cr 10.20 Lichte mui 13 40 Pinjinorecital 14.;o Gram 14.33 V d platte, landsvrouwen 14 15 Gevar progr (herhl 16.00 V d zieken 16.3o Advcntswtonde 1700 V d Jeugd 17.40 Beursher 17 45 R< goring.-.- Ultz: Streekontwildoe!Ing In Ned Nteuw- Guinca, door S van der Goot. 13 00 Lichte mm 13 ;o Kaarten op tafel, gesprekken 10.30 V d Jeugd 19 00 Nws 19 :0 Act 19.25 Momojandum 19 30 Gram 20.30 Avondcollege radiolesaen 2100 Promenade ork en aol 21 55 Viool en plano 22 25 Boek. bespr 22 30 N-ws 22 40 Gehuwd en onge huwd. 'ezing 22.53 Gram 23 55— 24.00 Nws. Hilversum II. 29a m. 1007 kc/s. AVRO 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO 7 50 Dagopening AVRO 8 IK) Nwt ais Gram 9.00 Gym v d vrouw 9 10 De groenteman 9 15 Gram 9 40 Morgenwijding 10 00 Gram 10 50 V d kleuters 100 Orgelepel 11.15 V d rieken J2 00 Lichte muz 12 20 Re ge- rlngsultz V d UntTbouw 12 30 Land- *n tulnbouwmcded 12.33 Metropole-ork 13 Ou 1£W Meded of gram 13 20 Lichte muz 13.55 Bcuraber 14 00 Koor en orgel 14 30 G-am 14 45 Voordracht '.5 00 V vrouw e™ praatje |6 15 Gram ,#°.'rd 17 ',0 *™t«ir»progr 18.00 Nws 18 1 j Pianospel 16 25 AAA m?* T,""' Paatje 13 30 Promenade- ?or rn d Wnd :o05 Pari* V"*" parle «ram 20 00 Nw, 20 05 Amu. prng- 22.30 Nwa, bturabcr en van New Vork o?22 45 Journ 23 00 Swing Enpresa 73.50 Gram 23 55-24.00 Nw* Televlsieprogr. MTS 20 00 Journaal en 22.05 The Card, film.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7