"LTv«m Gevechten met V.N.-troepen Nederland hield het been stijf Trambestuurder: Ik zag mijn bijwagen in vuur verdwijnen MASSU WIL IN DE BEKLAAGDENBANK Ruimer taak voor de Navo V er warring wekkender THAILAND - NEDERLAND REACTORCENTRUM PETTEN DOUANE EN ACCIJNZEN BUISMAN VLIEGTUIGWRAK RAAST DOOR STRAAT IN MÜNCHEN Ulbriclit wil vredes- en handelsverdrag Om levens van vijftig Oostenrijkers Jjh een danfce \ij. Nederland doet minder aan de Navo-defensie Torn is HET XO! s Zaterdag was het precies een eeuw geleden, dat het eerste vriend- schaps-, handels- en scheepvaartverdrag tussen Nederland en Thailand werd gesloten. In Bangkok was er een officieel banket; in Den Haag vol stond men met een receptie in het gebouw van de Thailandse ambassade. Daar roemden minister De Pous en de ambassadeur van Thailand, prins Jayankura, om beurten de goede betrekkingen tussen beide landen. Voor minister De Pous had de ambassadeur een hoge Thailandse onderschei ding meegebracht. Ook staatssecretaris Van Houten, secretaris-generaal prof. Brouwers en de directeur-generaal van de scheepvaart, de heer W. L. de Vries, werden onderscheiden. Het boekje, dat het Instituut voor de Tropen over Thailand heeft samengesteld werd overhandigd aan de am bassadeur. Ook de Koning van Thailand kreeg van de Nederlandse am bassadeur in Bangkok, dr. J. H. Zeeman, zaterdag zo'n boekje aangeboden. Het is nog niet bekend wanneer het reactorcentrum te Petten zal wor den ingeschakeld bij het onderzoek van de Euratom, zei mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Euratom-commissie, zaterdag in Den Haag. Aan het eind van een aanloopperiode van vier jaar zullen 400 academici van Eura tom in Petten aan' de slag zijn. naast 200 Nederlanders, die gedurende deze aanloopfase volledig verantwoordelijk zullen zijn voor het op gang brengen en de werking van de hogefluxreflector. Mr. Sassen acht het niet onmogelijk, dat Wageningen, waar het Nederlandse onderzoek inzake stra- lingsbiologie, het belangrijkste centrum op dit gebied van de zes gemeen- schapslanden zal worden. Al kan eenvormigheid in de stelsels van douaneformaliteiten in het ge bied van de E.E.G. en de Benelux nu reeds voordelen bieden, eerst nood zakelijk zal de eenvormigheid zijn als het gehele gebied voor de toepas sing van de douaneformaliteiten een douanegebied wordt. Dit zeggen de staatssecretaris van financiën en de minister van justitie in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag betreffende de algemene wet inzake douane en accijnzen. De huidige situatie gedoogt niet. dat gewacht wordt op de resultaten van een ter hand te nemen studie om tot een eenvormig douanestelsel voor E.E.G. en Benelux te komen. De structuur van het wetsontwerp biedt echter de mogelijkheid op gemakkelijke wijze de wet geving aan te passen aan de nieuwe omstandigheden en daardoor tevens de totstandkoming van een eenvormig douanestelsel in de E.E.G. te be vorderen. De voorgestelde regeling kan pas in werking treden als de ac- cijnswetten zijn vernieuwd of aangepast aan de nieuwe algemene wet en ook nadat de niet-fiscale wetgeving, waar die verband houdt met de in- en uitvoer, wijziging heeft ondergaan. Het is de bedoeling dat de wets ontwerpen in 1961 bij de Staten-Generaal worden ingediend, zodat het wel licht mogelijk zal zijn dat deze wetgeving in 1962 in werking treedt. Adverteniie n handje helpen voor koffie op z'n best! f A (ook als 't poederkoffie is) Advertentie Beschuit als ontbijt o Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje na de warme maaltijd Weinig concrete resultaten (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. De driedaagse Navo- ministers-conferentie heeft wei nig concrete beslissingen opgele verd, maar nochtans het bondge nootschap in nieuwe richtingen gevoerd. Tot dusver had de Navo zich er van onthouden, zich in de Permanente raad bezig te houden met politieke vraagstukken, die de geografische beperkingen van de 17 EN wanhopige piloot van een Amerikaanse Con vair meldde zater- dagmiddag aan de verkeerstoren van het vliegveld te München, dat hij de macht over z\jn toestel verloor. Enkele seconden later was een hele stad, druk van de winkelende mensen, in diepe rouw ge dompeld. Het vliegtuig was door de toren van de Paulskirche te München in stukken gereten; de stuurhut en de cabine stort ten neer in de ei-volle Martin-Greif- strasze. Met duizenden liters benzine kwam het wrak op een volle bijwagen van een tram. Rondvliegende brokstuk ken vernielden een gasleiding en binnen enkele seconden was de straat, die kort tevoren bevolkt werd door opgewekt- winkelende mensen, een helse brandsta pel, waaruit felle steekvlammen vele tientallen meters opschoten, waarin mensen kermden en waarin verwoed werd gevochten in een afgrijselijke pa niek. Amerikaanse luchtbrug naar Vientiane Terwijl de pro-westerse premier van Laos, Boun Oum, in de 'hoofdstad' Vien tiane bekend maakte dat zijn regering haar taak was begonnen en de eerste Amerikaanse vliegtuigen uit Bangkok arriveerden met rijst, melk en genees middelen, kondigde radio-Peking aan dat ö'e communistische Pathet Lao. die uit Vientiane waren verdreven, op alle fronten de aanval hadden geopend. Vol gens de berichten uit communistisch China zouden zij reeds een aanval op de residentie van de koning, Loeang Pra- bang hebben ondernomen. Ook kapitein Kong Le, die met de Pathet Lao samen werkt en die uit Vientiane was verdre ven, zou naar de koninklijke residentie onderweg zijn. De berichten uit communistisch China hebben premier Boun Oum niet weer houden van krachtige maatregelen. Hij weet zich gesteund door de Amerikanen, die de Sovfjetunie hebben beschuldigd van illegale wapenleveranties aan de re bellen. Volgens Navo-inlichtingendien- sten rukt een divisie op uit Noord-Viet- nam op de rode rebellen in Laos te steunen. Tsjoe en-Lai van China bleef na de Amerikaanse beschuldiging niet achter. Op zijn beurt sprak hij van .buitenland se agressieve strijdkrachten, die ruw tussenbeide zijn gekomen in de interne zaken van Laos. Zij hebben de burger oorlog aangevuurd en uitgebreid, aldus Tsjoe. Walter Ulbricht, president van Oost- Duitsland, heeft West-Duitsland aangebo den een „vredesakkoord" voor tien jaar te sluiten. Ook zei hij in zijn te Oost- Berlijn gehouden rede. dat de Wegtduitse en Westberlijnse handel met moeilijkhe den te kampen krijgen als de huidige handelsovereenkomst tussen Oost- West-Duitsland niet wordt verlengd. Zoals bekend, werd het handelsverdrag met ingang van 31 december opgezegd. De opzegging was bedoeld als een West duits protest tegen de reisbeperkingen naar Oost-Berlijn. Er zijn op het ogen blik onderhandelingen gaande over ver lenging van het verdrag Ulbricht onthulde in zijn gisteren gepu bliceerde rede verscheidene meningsver schillen op de onlangs gehouden commu nistische topconferentie. De mening, dat een oorlog de val van het kapitalisme zou bespoedigen verwierp hij als „verkeerd en schadelijk". Ook richtte Ulbricht zich tegen de opvatting, dat vreedzame co- existentie de positie van het communis me zou kunnen verzwakken. Het gaat tenslotte om een wedijver tussen het so cialisme en het kapitalisme, aldus Ul bricht. Geen zendtijd voor Soustelle De rechtse „Regroupement Nationale" de onlangs door Jacques Soustelle opge richte politieke partij zal tijdens de ko mende campagne voor het Algerye-refe- rendum geen beschikking krijgen over zendtijd voor de Franse radio en even min gebruik mogen maken van de plaat sen waar de politieke partijen gratis hnn affiches kunnen opplakken. Intussen heeft de partijraad der Fran se socialistische partij zich, even als dis van de M.R.P. f christen-demo craten). uitgesproken voor een bevesti gende beantwoording van de vragen, die president De Gaulle het Franse volk 8 januari a.s. in een volksstemming zal voorleggen. De voorlopige partijraad van de „Par tij voor nationale hergroepering", van Soustelle, een der felste tegenstanders van de Algerijnse politiek van De Gaul le, zal haar aanhangers aanraden, de vra gen ontkennend te beantwoorden. Nigeriaanse V.N.-troepen hebben een gevecht van zes uur geleverd met Kongolese troepen in Boeka- voe, de hoofdstad van de provincie Kivoe. Hierbij werden een Nigeri- aan gedood en drie anderen ge wond; tot de gewonden behoort een Engelse officier. Onder de Kon golese militairen vielen minstens tien slachtoffers, die vermoedelijk allen gedood zijn. De aanleiding tot het gevecht was de bevrijding van de Oostenrijkse groep van 50 man medisch personeel, die vrij dag in Boekavoe door de Kongolezen was gearresteerd. Nadat (na langdurige onderhandelingen) de Kongolezen wei gerden, de gevangenen vrij te laten, besloten de Nigeriaanse troepen hen met geweld te bevrijden, waarbij zij zware tegenstand ontmoetten van de in aantal sterkere Kongolezen, die o.m. bewapend waren met vier zware machinegeweren. Het gevecht duurde nog voort toen de duisternis al gevallen was, totdat de Kongolezen tenslotte om een wapenstil stand vroegen en de Oostenrijkers wer den vrijgelaten. Bernard Saloemoe, pro-Loemoemba districtscommissaris te Stanleystad, heeft te Kairo gewaarschuwd, dat de gehele wereld in een wereldoorlog be trokken zal worden indien de imperia listische landen volharden in hun ma noeuvres tegen het Kongolese volk. De provinciale president van Leo- poldstad, Kamitatoe is naar het binnen land van Kongo gevlucht om te ontsnap pen aan arrestatie door het leger van kol. Joseph Moboetoe. Het arrestatie bevel was ondertekend door president Kasavoeboe. Engeland en de V.S, hebben geza menlijk een resolutie over Kongo bij de Algemene Vergadering ingediend, waar in wordt aangedrongen op het weer bij eenroepen van het Kongolese parlement, dat niet meer in functie is geweest nadat de bevelhebber van het Kongolese leger, kolonel Moboetoe, in september jongst leden de macht aan zich trok. Dertien studenten, op weg naar hun ouders in Engeland, zeven bemannings leden van de Convair en zeker 29 pas sagiers van de tramwagen, die met het vliegtuigwrak een /erkoolde ijzerklomD vormde, verloren het leven. De passagiers van de motorwagen van het tramstel konden allen op tijd de wagen verlaten. De bestuurder zei: Ik hoorde eerst een knal en ik dacht dat de bovenleiding uitgevallen was. Toen ik mij omkeerde, zag ik de bijwagen in een laaiende gloed verdwijnen. ONTPLOFFING De pastoor van de Paulskirche zat in zijn woonkamer, dicht bij de kerk, toen hij de ontploffing hoorde. Hij rende naar buiten en zag een stuk van het vliegtuig aan het kerkdak hangen. De hoofdtoren stond op instorten, de beide andere torens waren volkomen wegge vaagd. Het was, zo vertelde een voorbijgan ger, alsof de piloot getracht heeft de torenspits te vermijden, maar de staart van het toestel raakte de toren nog net. Honderd meter verder kwam het wrak in de straat, waar juist die middag de winkels opengebleven waren in verband met de kerstdrukte. GELE VLAM Zeventien mensen bevinden zich nog in het ziekenhuis. De toestand van en kelen is ernstig. Een van hen, Thea Schneider vertelde: Mijn man en ik stonden in de stampvolle bijwagen van lijn tien. Wij zeiden tegen elkaar, dat de kinderen wel blij zouden zijn met hun speelgoed, dat wij net hadden gekocht. Plotseling ik zal het nooit vergeten was er een geweldige klap. En toen was het doodstil en een grote gele vlam. Nooit zal ik dat vreselijke licht verge- ten. Ik geloof, dat het mijn man was.dia mij door een gebroken ruit naar buiten duwde. Mijn kleren stonden in brand, ik ben weggestrompeld en plotseling wa ren er mensen, die mij op de grond gooiaten en zich boven op mij wierpen om de vlammen te doven. Ik was zo ver suft. dat ik geen pijn voelde. Ik hoop maar. dat we voor de Kerst weer bij de kinderen kunnen zijn. STAALMASSA Terwijl Frau Schneider dolgelukkig vernam, dat ook haar man nog in le ven was, ging in de rampstraat het red dingswerk in een complete chaos door. Duizenden nieuwsgierigen drongen op en benamen de redders de werkruimte; het toch al chaotische verkeer raakte door de af en aan rijdende ambulances helemaal in de knoop. Vier uur duurde het voor de vlammen waren gedoofd en Nog steeds „de oude Generaal Jacques Massu, de felle parachutistengeneraal uit Algiers, aan wiens ontslag door president De Gaulle gedeeltelijk de kolonistenopstand van januari is toegeschreven, heeft zaterdag verklaard niet te begrijpen, waar om hij niet in de bank der be schuldigden zat naast de mannen die hij kwam verdedigen. De 52-jarige generaal, die een jaar ge leden uit Algerije werd teruggeroepen vanwege zijn felle kritiek op De Gaulle, trad de rechtszaal binnen met vooruit gestoken kin en een enigszins vechtlustig uiterlijk. Stram staande voor de mili taire rechters in een donkergrijs burger- costuum legde Massu zijn getuigenver klaring af op autoritaire toon en in vaak schilderachtige militaire termen. „Ik voel mijzelf verbonden met de beklaagden", aldus Massu, die beweerde, dat in werkelijkheid eerder „bepaalde methoden" dan de beschuldigden wer den berecht Na een lange pauze voeg de hij hier aan toe: „Het doet mij den ken aan die methoden, welke generaals, die een nederlaag hebben geleden, gaar ne op hun minderen toepassen". De generaal eindigde zijn getuige- verklaring met de uitroep: „Als deze mannen ooit worden veroordeeld, zal een zelfmoord zijn. Als zij niet on beroerd uit dit proces te voorschijn De zaal lachtte. komen, blijft ons niet anders meer over dan naar de Oeral te gaan en in de zout mijnen te delven." INTERVIEW Over zijn interview met een Duitse journalist zei Massu: „Wij praatten met elkaar als parachutisten. Ik zette mijn denkbeelden uiteen. Maar ik was heus niet van plan een teutoonse journalist Uit te kiezen om via hem in het open baar stelling tegen generaal De Gaulle te nemen. Wij kwamen met zoveel woor den overeen dat mijn naam niet gebruikt zou worden en dat mijn verklaringen zouden worden opgenomen in een uit gebreid artikel over Algerije". Massu zei, dat hij commentaar had gegeven op het boek van Jean Servier, ..Demain en Algérie" en gesproken had over de ellende waarin een deel van de bevolking moest leven. „U weet watdaar- terecht is gekomen", zei Massu tegen de rechters. „Generaal Massu zou voornemens zijn de bossen aan de inboorlingen te geven, die zich dan met eikels zouden kunnen voeden. Dat was wel een beetje sterk". Hü verklaarde, dat de journalist, Kempski, beloofd had hem een proef van het artikel voor te leggen voordat het werd afgedrukt. „Toen de ballon in Tunis de lucht in ging, toen ze my het interview voorlazen, wist ik, dat ik zon der parachute omlaag suisde" zei Massu. I „Adema 21 van de Woud- hoeve" is niet meer. Op 14-jarige leeftyd overleed vorige week de fokstier die zich reeds op zesjarige leeftijd het hoogste predi kaat „preferent eerste klas se" veroverde. Adema 21 was de laatste stier van deze klasse. 8000 nakome lingen heeft hij. Zijn bron zen beeld zal de tuin van het K.I. station in Sybe- karspel sieren. I België en Duitsland on derhandelen over een twee de opslagplaats voor Duits militair materieel op Bel gisch grondgebied. Deze basis zou worden aangelegd by Baronville-les-Beauraing. I Dr. Maurice L. Perlzweig van het Joodse wereldcon gres verwacht een nieuwe golf van antl-semltisme in Latitns-Amerika, waar een harde kern van oorlogsmis dadigers de schuldigen aan vroegere uitbarstingen van anti-semftisme in bescher ming hebben genomen. De Zufdafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Eric Louw, is de afgelopen week voor een dubbele hemia geopereerd. Gisteren kreeg hij in het zie kenhuis van Kaapstad een bloedtransfusie toegediend. Zijn toestand was daarna wat beter. De Italiaanse journalisten, die hun mede-burgers sinds vrydag zonder kranten hadden laten zitten, hebben vandaag het werk hervat Er zyn geen aanwijzingen dat de staking enig effect heeft gesorteerd. Het effect had moeten bestaan uit tien procent salarisverho ging. 9 Cuba heeft een aanvul lende handelsovereenkomst gesloten met de Sowjet- Unle; een vyfjarige han delsovereenkomst met Oost- Duitsland, terwijl met Hon garije diplomatieke betrek kingen werden aangeknoopt. I Op muren in Keulen z(jn weer hakenkruisen ver schenen. Een man, die tien maanden geleden veroor deeld werd wegens schen ding van de synagoge in Keulen, werd opnieuw ge arresteerd. I Een fabriek van Schotse whisky deelt in haar ad vertenties mee, dat Schotse whisky uitstekend is, maar dat koffie by snelverkeer toch beter is. De fabrikant verwacht van deze adver tenties even goede resulta ten als de gebruikelijke teksten. '1 Alle Nederlanders. in dienst van de afdelingen raffinage en produktie van de Standard Vaccuum Oi' Company zullen tegen he' einde van het jaar Indone sië hebben verlaten. Dit heeft de maatschappU de Indonesische regering mee gedeeld. I Op het vliegveld van Boston raakte zaterdag een Boeing 707 passagiers vliegtuig met straalaandrU- ving van de rolbaan en kwam In een reusachtige hoop sneeuw tot stilstand. Het vliegveld werd geslo ten om de Boeing weg te kunnen slepen. Er waren geen gewonden. I De paus heeft zaterdag een Mercedes-Benz auto met een speciaal gebouwde troon op de plaats van de achterbank gekregen De wagen werd aangeboden door dc president van de Mcrcedes-fabrlekcn. Fritz Koeneckc. I Op haar landgoed „Huize Warmlo" vierde prinses Armgard gisteren haar 77ste verjaardag. Koningin Juliana, prins Bernhard en dc prinsessen Beatrix en Irene waren bij de vele gasten. Twee Amsterdammertjes 16 en 17 jaar oud wierpen gisteren een steen door de etalageruit van een boekwinkeltje aan de Nieu we Prinsengracht en z,y namen vervolgens enkele blaadjes met plaatjes van niet of nauweiyks geklede juffrouwen weg. De kna pen werden vlot gearres teerd. De kinderpolitic houdt zich met hen bezig. I De eerste straaljagers van het type Convair F-102 Delta Dagger zyn zaterdag op de vliegbasis Soester- berg aangekomen, zy zijn bestemd voor het 32ste squadron van dc Ameri kaanse luchtmacht, dat op Soesterbcrg ls gelegerd. de staalmassa's van vfliegtuig en tram uit elkaar konden worden gerukt. Toen werden nog steeds de verkoolde resten van de slachtoffers geborgen. Herken ning was onmogelijk: de bevolking van München werd opgeroepen om bij ver missing van bekende personen zo snel mogelijk aangifte te doen. NOODLANDING De Amerikaanse Convair moet onmid dellijk na het vertrek van het vliegveld Riem waar op 6 februari een Britse machine met het elftal van Manchester United neerstortte moeilijkheden met de motoren gekregen hebben. De piloot meldde dit aan Riem en hij moet alle moeite gedaan hebben het toestel in de lucht te houden totdat hij de miljoenen stad' München zou zijn gepasseerd. Mis schien heeft hij zelfs getracht een nood landing te maken op de Theresienwiese. een terrein vlak bij de kerk, waar op het moment van de ramp een circus voorstelling voor kinderen werd gege ven. BRANDEN Het was vergeefse moeite: het vlieg tuig ramde de kerktoren, vloog in enor me brokken naar de drukke straat, ram de op de hoek de tram en schoot toen nog verder tot een muur het wrak tot stilstand bracht. De brand, die de vlieg- tuigbenzine had veroorzaakt, sloeg over op een bandenfabriek. De rondvliegende stukken van de kerktoren wondden zes tien mensen. Tal van geparkeerde auto's werden doorzeefd of brandden geheel uit. De Beierse omroep wijzigde zaterdag middag wel zijn radio-, niet zyn tele visieprogramma. Tot de begrafenis van de slachtoffers, die waarschijnlijk ten gevolge van de moeilijke identificatie in een massagraf moeten worden bijgezet, zullen in Beieren alle vlaggen halfstok worden gehesen. In München zal het verkeer morgenochtend om tien uur een minuut stil staan. De Starfighters en de kruisers De Nederlandse regering heeft lange tijd aangenomen dat men op 119 Starfighters uit Amerikaanse hulp mocht rekenen. Enkele weken geleden kreeg de regering plotse ling de uitdrukkelijke mededeling, dat Amerika het aantal aan Neder land te leveren Starfighters defini tief op 25 in plaats van op 119 had bepaald. Aan vervanging van deze 94 vliegtuigen door uitbreiding van het Nederlandse aandeel kon niet worden gedacht, omdat het om niet minder dan 580 millioen gulden ging- De Nederlandse reactie is geweest, dat dan ook ons land zijn 100 Starfighters niet zou bouwen. Minister Visser heeft het kabinet toen medegedeeld de Ameri kanen te zullen vertellen, dat het aantal door Nederland zelf te bouwen Star fighters van 100 tot 75 zou worden ver minderd. Toen ir. Visser zaterdag zyn beslissende bespreking met Gates zou hebben, was dit aantal beperkt tot 90 Klaarblijkelijk heeft Gates dat van zyn kant onaanvaardbaar genoemd en het geheel van de Amerikaanse hulp aan Nederland met inbegrip van de inmid dels gedane toezegging om alsnog de •anvrinkelijk geweigerde zestig min. aan materieel voor de uitrusting van de tweede kruiser (De Ruyter) beschikbaar te stellen afhankelijk gemaakt van een verhoging van dat aantal. En zo is ten slotte het compromis van 95 Starfighters tot stand gekomen. Vrywel onmiddellijk na deze overeen komst VisserGates konden de verte genwoordigers van Amerika, West-Duits land, Nederland, België en Italië byeen- komen om de overeenkomst te tekenen voor de bouw van de Starfighter F 104G in een gemeenschappelyk productiepro gramma. waarby industrieën in alle vijf ie betrokken landen worden ingeschakeld. Amerika neemt in totaal 100 van deze toestellen voor zijn rekening, namelyk 50 die aan Italië worden geleverd, 25 voor Nederland en 25 voor België. DE KRUISERS De strijd om de Amerikaanse hulp voor de verbouwing van de „De Ruyter" tot geleide-projeetielen-kruiser was al op lager niveau ten gunste van Nederland beslist, vóór de ministers Visser en Gates elkaar ontmoetten. Toen staatssecretaris Moorman inder tijd het plan tot uitrusting van de twee kruisers met geleide projectielen voor bestrijding van luchtdoelen bekend maakte, gaf hij de Staten-Generaal de sterke indruk, dat Amerika voor beide kruisers de geleide projectielenuitrusting (ad 60 miljoen per schip) zou leveren en dat Nederland de verbouwing 20 miljoen per schip) zou betalen. Onlangs bleek ons dat de V.S. hun hulp tot één kruiser zouden beperken. Dit besluit leidde in Nederland tot de 'onclusie dat niet alleen de De Ruyter buiten dienst moest worden gesteld, maar dat dan ook de verbouwing van De Zeven Provinciën niet meer ter hand diende te worden genomen. Gegeven het feit, dat beide schepen al voor de oorlog op stapel werden gezet en meer dan andere aan reparatienoodzaak zijn blootgesteld, dient men over twee schepen te beschikken, om het ene het andere te kunnen doen vervangen. Deze conclusie heeft er toe geleid dat aan de V. S. definitief werd medegedeeld dat indien Washington zich niet aan het oorspronkelijke plan zou houden, beide kruisers buiten dienst gesteld zouden worden. Het feit dat Washington daarin aan leiding heeft gezien, de tweede 60 miljoen alsnog ter beschikking te stellen, beves tigt wat van marinezyde by herhaling gesteld, namelyk dat deze kruisers door de Atlantische bevelhebber van de Navo van betekenis worden geacht Het versterkt echter ook de indruk, dat de taak van deze kruisers na de ver bouwing in de eerste plaats zal zijn, bij te dragen tot de beveiliging van de zg. .striking-fleet", de strategische vloot wier carriers dienen1 om de bombarde mentsvliegtuigen met de atomaire ver geldingswapens te vervoeren. NIEUWE TAAK Dat houdt dan in, dat terwyl de Euro pese landen in het algemeen slechts bijdragen tot het tactisch defensief apparaat van de Navo leveren, Neder land met deze kruisers een strategische taak zou vervullen. Het verschil dat indertijd is gemaakt begint echter zijn betekenis te verliezen nu het Amerikaanse plan tot uitrusting van de Navo met Polarisraketten ter tafel ligt. Ook dat is een strategisch wapen en daarmee wor den alle Navo-landen in de strategische taken betrokken. organisatie te buiten gingen. Dat beginsel zo kan men nu conclu deren, is definitief én welbewust verlaten. De ervaringen in de afgelopen maan den opgedaan in en buiten dc V.N. en de scherpe onderkenning van het feit dat dc communisten in alle delen van de wereld tegen de landen van het Navo- blok met alle middelen (waaronder mi litaire) koortsachtig in actie zyn, heeft geleid tot de conclusie, dat er aan coör dinatie van de politiek van alle Navo- landen ten opzichte van vraagstukken in alle delen van de wereld dringend behoefte is. Waar men niet in geslaagd is tijdens het Paryse overleg is in dc poging reeds een nieuwe verdeelsleutel tot stand brengen voor het aandeel van dc bijdrage van ieder lid in de kosten van het z.g. infrastructuur-programma, ó'.w. het programma voor aanleg van pBp- leid'ingen, vliegvelden, hoofdkwartieren e.d. Amerika is vastbesloten de Euro pese landen te dwingen een groter deel van de lasten te laten dragen, nu zy grotendeels zeer welvarend en econo misch zyn geworden. Op het ogenblik is dat nog geen on overkomelijke zaak. Maar dat wordt anders als straks het Polaris-programma in het kader van de infrastructuur zou moeten worden betaald. Nauwkeurige schattingen zyn er niet over de kosten van aankoop van Polaris-projecticlen. maar de schattingen die er zyn belopen meer dan tien miljard gulden. En dan gaan procenten een rol spelen. De militaire besprekingen in de Nato- conferentie zijn nogal vlak verlopen. Tot grote ergenis van de militairen gingen de ministers nauweiyks in op het ver slag van het Militair comité op de plan nen van de afzonderlyke landen voor 1961 en later. De bedoeling van de ministers was duidelijk: er stond in het verslag van liet Militair comité ernstige kritiek op een aantal landen, onder meer op Neder land en geen van de regeringsvertegen woordigers was blykbaar van plan een knuppel in het hoenderhok te werpen. Inderdaad is er sprake van een duidc- lyke verslapping van de inspanning op militair gebied en de ergernis van de militairen over het ontwyken van een debat daarover is begrijpelyk: de rege ringen en vooral de ministers van finan ciën willen het niet anders. Slechts de Duitse minister van defen sie. Strauss, is er ernstig op ingegaan, en dan nog wel met aanduiding van eigen Duitse tekortkomingen. Parys. Uit het jaarlyks verslag over de defensie-inspanningen van elk van de NAVO-Ianden blijkt, dat de Ne derlandse bydrage in de loop der Jaren verhoud lngsgewys zeer sterk is ver minderd. Terwijl Nederland in de vorige jaren behoorde tot de landen die het hoogste percentage van het naionaal inkomen voor de defensie-opbouw besteedden, staat het nu geheel onderaan. Van de veertien landen die aan dc gemeenschappelyke defensie-opbouw deelnemen, geven thans alleen België. Noorwegen en Denemarken verhoudings- gewys minder uit ö'an Nederland. In de voorafgaande jaren lag het per centage van het nationaal inkomen dat Nederland aan zijn defensie besteedde, bij de 5.6, voor 1961 en volgende jaren ligt dat percentage tussen de 4.1 en 3.8. Servatius verdedigt Eichmaim toch De Westduitse advocaat dr. Robert Servatius heeft in Tel Aviv, waar hij voor de tweede maal binnen enkele maanden aankwam, verklaard dat hij Adolf EirUmann zal verdedigen ondanks diens publikaties in het Amerikaanse tijdschrift ..Life". Eichmann, die terecht zal staan op beschuldiging van verantwoordelijkheid voor de moord op miljoenen joa'en. had in ,,Llfe" memoires gepubliceerd waar in hij bezwarende feiten had erkend. Servatius zei dat de broer van Eioh- mann een deel der memoires in zijn be zit heeft welke de schrijver ,,in een be ter licht stelt". We hebben het kort geleden gehad over het verschijnsel dat een licht straal, die in de schuine rand van de spiegel valt, wordt gesplitst in dc kleuren waaruit hy is samengesteld. Dit beeft de natuurkundigen op het Idee gebracht alle lichtstralen eens op een dergelykc wyze te onderzoe ken. Zy hadden daarvoor niet dc hele spiegel nodig, maar konden volstaan met de geslepen rand, zodat er in feite niets anders overbleef dan een instrument in de vorm van een drie kantige glaszuil, prisma genoemd. Valt er zonlicht door zo'n prisma, dan krygen we zoals u weet, een volledige kleurcnband, die spectrum wordt genoemd. Maar licht van een gloeiend gas, zoals byvoorbeeld het licht van de beken de neon-reclame, vertoont door een prisma geworpen, geen kleurcnband, maar uitsluitend ecu stel smalle gekleur- de dwarsstrepen op een donkere achter grond, spectraailynen geheten. Het merkwaardige is nu, dat de plaats en het aantal van deze lyncn in het spec trum voor ieder ander gas verschil lend zyn. Men zou ze kunnen be schouwen als de herkenningsmelodie van een orkest. Zoals de tonen van een herkenningsmelodie ons verra den welk ensemble voor dc micro foon speelt, zo verklappen de spec traailynen door welke gloeiende gas sen het licht wordt uitgezonden. Men stelle zich de analyse van een spectrum echter niet al tc eenvoudig voor. Welk een moeite hebben wjj ai niet, om uit een „dubbel-melodle" dr afzonderlyke wysjes te onderkennen En hoeveel verwarringwekkender moet het dan zyn de klankenhutsepot aan te horen van tien, twintig ol dertig geiyktydig gespeelde deuntjes, waarvan vele bovendien nog ge stoord worden door andere zenders en sommige aan sterke fading onder hevig zyn! Voor dergeiyke mocllyk- heden en nog enkele meer zit ten de sterrenkundigen. Hoe dit ook zy, de Franse sterren kundigen met de Nederlandse naam, t.w. Jules César Janssen, ontdekte in 18G8 ln het spectrum van het'zonllcht bepaalde lyncn die niet overeenkwa men met die van de in die tyd be kende stoffen. Men stelde daarom voor deze stof, die in de atmosfeer van de aarde moest voorkomen, doch waarvan niemand nog Iets had be merkt, de naam helium te geven naar het Griekse woord voor zon (helios). Zonnestof zou de Nederlandse naam dus luiden. Het helium, waar van de herkennings melodie door de astronomen en na tuurkundigen was opgevangen, zonder dat men wist welk orkest daarmee ge- Identlflceerd kon worden, werd eerst 27 jaar later door Ramsay uit de atmosfeer afgezonderd. Wanneer we het woord atmosfeer horen, denken we in de regel aan atmosferische storingen, waarvan de Bilt ons regelmatig weet tc berich ten, zodat we in dc volgende dagen weersomslag, al dan niet gepaard aan hevige windstoten hebben te ver wachten. Nu is wind althans naar mening van ons meestal een vrij hinderlijk element. Tijdens een flets tocht heb je hem altijd tegen en bo vendien deponeert hy alle kranten van de hele straat in de voortuin. Maar by alle kwaad die we de wind soms toedichten, mogen we niet uit het oog verliezen dat we zonder wind, das zonder luchtstromingen In de atmosfeer, allen zouden stikken. Niet van de warmte, maar door heel Iets anders. Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5