Ooggetuigen vertellen over de vliegramp Standplaatsaftrek voor ambtenaren lager? MAPRO HOOFDSTAD LAOS GEHEEL BEVRIJD ht een &OJHfee hy» 'Pq/lfa Tegengestelde belangen Proces tegen 50 ambtenaren en aannemers Jk stond daar machteloos kOSRAM Amerika weigert Cubaanse suiker s NOG GEEN VERLENGING LEERPLICHT Men behoeft er niet op te rekenen, dat binnenkort de leerplicht wordt verlengd. De huidige toestand van sommige takken van onderwijs laat een dergelijke verlenging nog niet toe. Met name geldt dat voor het on derwijs in de technische sector en de vorming van de bedrijfsjeugd. Hoewel de ervaringen met dit onderwijs gunstig genoemd kunnen wor den, verkeert het nog teveel in een experimenteel stadium. Dit schrijft minister Cals de Tweede Kamer in de memorie van antwoord van zijn onderwijsbegroting. ALLEEN „ZUIVERE" LEERKRACHTEN Minister Cals heeft er overwegend bezwaar tegen, dat personen die zich tijdens de bezetting zeer ernstig hebben misdragen, of in wier geestesgesteldheid van tijdens de oorlogsjaren geen verandering is ge komen, als opvoeder van de jeugd op school werkzaam zijn. Aan de hand van het Zuiveringsbesluit blijft hij toezien, of dit standpunt bij de aanstelling van leerkrachten wordt gehandhaafd. De bewindsman be richt de Tweede Kamer, dat op 1 december 250 „gezuiverde" personen in tijdelijke dienst en 367 in vaste dienst bij het onderwijs waren ge plaatst. WEINIG LEIDSTERS Het aantal kleuters, dat de kleuterscholen bezoekt, neemt toe, het aantal meisjes, dat kleuterleidster wil worden, daalt. Op 1 januari be zocht van alle vierjarige kleuters 65 pet., van alle vijfjarige 85 pet. en van alle zesjarige 22 pet. een kleuterschool. Wellicht zal het aantal kleuterleidsters in de toekomst toenemen. Mi nister Cals ziet daarvoor twee mogelijkhedende geslaagden hebben tegenwoordig meer kans, spoedig een betrekking te vinden en boven dien gaan de salarissen omhoog. In verband met dit alles zal minister Cals het aantal gesubsidieerde opleidingsscholen enigszins uitbreiden. Hij streeft daarbij vooral naar meer protestants-christelijke opleidings scholen in Noord- en Zuid-Holland. De bewindsman heeft niet het voornemen, de afschaffing van het schoolgeld voor het kleuteronderwijs te overwegen. Hij schrijft dit aan de Tweede Kamer. ESPERANTO OP U.L.O. Binnenkort zal minister Cals de Tweede Kamer voorstellen, de La- ger-Onderwijswet zo te wijzigen, dat het Esperanto op de u.l.o.-scholen als faculatief leervak wordt ingevoerd. Ook zal hij overgaan tot instel ling van een akte Esperanto I.o. Voor het v.h.m.o. is het doceren van Esperanto als keuzevak al mogelijk. De minister betwijfelt de wenselijkheid van een facultatieve invoering van het Esperanto in de vijfde en zesde klas van de lagere school. VAKANTIESPREIDING De regering zal de scholen niet dwingen, mee te werken aan de va kantiespreiding. Uit een enquête, die de Stichting Recreatie op een aan tal scholen heeft gehouden, blijkt dat de medewerking van de schoolbestu ren aan de vakantiespreiding tamelijk gering is. Minister Cals schrijft dit aan de Tweede Kamer. SCHOOLRUIMTE VOOR V.G.O. Het aantal leerlingen, dat wegens ruimtegebrek bij het voortgezet onderwijs niet kon worden toegelaten tot het eerste leerjaar van de cursus 1960-'61, was over het algemeen kleiner dan aan het begin van het voorgaande schooljaar. Slechts bij het voortgezet gewoon lager on derwijs was een toeneming van het aantal afgewezenen te constateren, zo blijkt uit de (door minister Cals bij de Tweede Kamer ingediende) derde nota betreffende de beschikbare schoolruimte voor het v.g.o. Niet alle toegelatenen konden geplaatst worden bij de school van aan melding, in een kleiner aantal gevallen eveneens niet bij de schoolsoort, die aanvankelijk was gekozen. De gebouwenvoorziening baart in som mige sectoren van het voortgezet onderwijs nog grote zorgen, maar op grond van de cijfers meent de minister toch een lichte verbete ring van de situatie te kunnen bespeuren. VIJFDAAGSE SCHOOLWEEK? Minister Cals heeft zijn standpunt over de wenselijkheid van de invoering van een vijfdaagse schoolweek nog niet bepaald. Hij noemt als een van de .grootste bezwaren, dat in het bedrijfsleven een kor tere werktijd kan worden gecompenseerd door meer rationele werk methoden, hetgeen bij het onderwijs niet het geval is. Vele factoren spelen bij dit vraagstuk een rol, zoals de vraag of beide ouders wer ken, huisvestingsmoeilijkheden, streeksituaties e.d. Overigens, zo schrijft de minister de Tweede Kamer, wordt de invoering van een vijfdaagse schoolweek niet door wettelijke bepa lingen belemmerd. Dc gemeente- cn schoolbesturen kunnen zelf be palen, hoe de 1040 schooluren over het jaar worden verdeeld. Dit zelfde geldt voor de invoering van de z.g. morgenschool. De vraag echter of invoering daarvan voor de jonge leerlingen van de lagere scholen wenselijk is, durft de minister voorshands niet bevestigend te beantwoorden. De minister bestudeert, hoe het onwettig schoolverzuim doeltreffen der kan worden tegengegaan. Wijziging van de Leerplichtwet zal hier voor waarschijnlijk nodig zijn. GEEN BENADELING CEFA De Cefa wordt, aldus minister Cals aan de Tweede Kamer niet benadeeld bij het in roulatie brengen van films, die in opdracht van de overheid zijn gemaakt. Deze films worden op voet van gelijkheid aan alle bonafide filmverhuurders aangeboden. Het roulement wordt toegewezen aan diegene, die een zo doeltreffend mogelijke verspreiding onder het Nederlandse publiek weet te verzekeren, terwijl, waar mo gelijk, rekening wordt gehouden met de eventuele wensen van dc maker van de films. Het alleenvertoningsrecht, verworven door de verhuurder, geldt steeds voor een betrekkelijk korte periode. Daarna staat de film ook voor de Cefa ter beschikking. In bijzondere gevallen wordt een film wel eens voor een speciale vertoning beschikbaar gesteld. Dit is bij voorbeeld gebeurd met „Los de vang" bij de opening van het Cefa- theater in Rotterdam. (Van onze soc.-econom. redactie) Minister Toxopeus (binnenlandse zaken) heeft de centrales van overheidspersoneel voorgesteld de standplaatsaftrek voor ambtenaren te verminderen. De b^vindsman wil de nog resterende franje ge bruiken om de uurlonen in de tweede, derde en vierde klasse met twee cent te verhogen. Thans zijn de uurlonen in genoemde klassen respectievelijk 4, 7 en 10 cent lager dan in de eerste gemeenteklasse. Volgens het voorstel zou dat moeten veranderen in een aftrek van 2, 5 en 8 cent van het uurloon, ingaande 1 april 1960. dus met terugwerkende kracht. De centrales beraden zich thans in eigen kring over de voorstellen van de minister, die behalve dc gemeente-clas sificatie ook voorzien in een verbetering van de zogenaamde hoofdenmarge voor het personeel bij LO en NO. Voorts wil de minister een gelijke beloning voor mannen en vrouwen invoeren en de ma ximum-grens voor dc huurcompensatie 1957 laten vervallen. De centrale com missie komt op 4 januari bijeen om over al deze zaken een besluit te ne men. nerf. octrooi 74341 GORDIJNSPIRAAL mot de originele onderdelen Nieuwe resolutie in Ver. Naties India, de VAR, Ceylon, Marokko, Nige ria, Indonesië en Joegoslavië zijn het eens geworden over een ontwerp-resoiutie, waarin op de vrijlating van alle politieke gevangenen in Kongo wordt aange drongen. In dit voorstel wordt ook gepleit voor een onverwijld bijeenroepen van het Kongolese parlement onder bescherming van de V.N. en voor het treffen van maat regelen om te voorkomen, dat „gewapen de eenheden" zich mengen in het politieke leven van Kongo en dat deze steun uit hel buitenland krijgen. Tenslotte wordt ge vraagd dat alle Belgische militairen, advi seurs en technici onmiddellijk Kongo verlaten. Kongolese militairen hebben 52 man Oostenrijks personeel gearresteerd in een ziekenhuis van de Ver. Naties in Bakavoe. Nigeriaanse strijdkrachten slaagden er later in de Kongolezen te overreden de Oostenrijkers vrij te laten. Niettemin heb ben zij de nacht in gevangenschap moeten doorbrengen. De soldaten hadden gisterochtend een cordon om het ziekenhuis gelegd. Korte tijd later traden zij binnen om de Oosten rijkers mee te nemen. De reden van de Kongolese aktie was niet bekend, maar het is mogelijk dat zij dachten met Bel gen te doen te hebben. Brandstichtingen in Salisbury De politie heeft medegedeeld, dat kwaadwilligen woningen en bedrijfspan den van aanhangers der Zuidrhodesische regering in de Afrikaanse wijken Hara re en Highfield van Salisbury met ..ben zinebommen" in brand hebben gestoken. De woning van een Afrikaanse journa list, die op het ogenblik in Londen ver blijft voor het verslaan van de conferen tie over de toekomstige grondwet van de federatie van Rhodesië. werd be schadigd. terwijl het bedrijfspand van een Afrikaans lid van de Zuidrhodesi sche delegatie geheel werd verwoest. Veertienjarige wegens wurging veroordeeld tot veertien jaar AMERIKA. De jury van de recht bank te Chicago heeft de 14-jarige Ha rold Dalibozak wegens moord op een 5-jarig meisje veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf. De jongen, die van origine Duits is. hoorde de uitspraak onbewogen aan. Hij heeft de kleine Betsy Benham vorig jaar zomer door wurging om het leven gebracht. De eis luidde 25 jaar. Het voornaamste bewijsmateriaal was een schriftelijke door Harold getekende verklaring, waarin hij bekent het meisje te hebben gewurgd omdat zij appeis naar hem gooide die hij van een boom had geschud. Een broertje en zusje van Betsy legden een getuigenis af die met deze verklaring klopt. Voor een Neurenbergse rechtbank zul len binnenkort processen beginnen te gen een vijftigtal aannemers en amb tenaren, die in Beieren betrokken zijn geweest bij een corruptieschandaal. De aannemers wisten tegen contante betaling of kostbare geschenken van ambtenaren belangrijke bouwopdrach ten los te krijgen. Paul Hohlbaum. eigenaar van het grootste leidekkersbedrijf in Noord-Beie ren, is de voornaamste beklaagde. Nog onbeslist Brooklyn zag er nooit smeriger uit. De huizen, de bruine stenen, de vale gevels stonden bijeen in een grauw witte modder. Het sneeuw de weer en de mensen mopperden. Zo kort na de de sneeuwstorm van maandag scheen een nieuw pak sneeuw het ergste wat gebeuren kon. Maar een vliegramp bewees het tegendeel. In Brooklyn brandde het straal vliegtuig een hele kerk en twee win kels leeg, deed verschillende andere gebouwen in brand vliegen en scheur de stukken van daken van andere huizen. „Ik was net uit bed opge- Nee, deze jonggehuwden zijn de weg niet kwiit. 7,e zaten alleen maar op hun bagage op de lucht haven van Londen, terwijl zij op het vliegtuig naar Amsterdam wachtten. Regelrecht na de hu welijksplechtigheid in de En gelse hoofdstad, waar de bruide gom werkzaam is, hadden de heer Thijs v. d. Bos en zijn jonge vrouw Wilhelmina zich naar het vliegveld gespoed, om daar in de machine naar Schiphol te stap pen. waar zij hun huwelijksre ceptie zouden gaan houden. En op die receptie kwam die huwe- lijkskledij weer uitstekend van pas natuurlijk staan," aldus mevr. Thomasina Hill die uren later nog zat te huilen. „Ik hoorde de ontploffing en ik kon de vlammen zien. Ik zag die jongen, niet ouder dan 12 jaar. die op straat lag en hij brandde en het was zo ver schrikkelijk dat ik me niet kon be wegen. „Ik stond daar maar en ten slotte holde iemand naar hem toe." Ed Loughlan, 27. rende uit een na bij gelegen restaurant, greep een brand, blusser en begon te spuiten op de lichamen die verspreid op het trottoir lagen zo dat zij niet in brand zouden kunnen vliegen. George Birch, 44, keek naar de tv „Ik hoorde dit enorme lawaai. Ik sprong op uit mijn stoel. Ik trok de jaloezieën omhoog. Door het raam zag ik de postbode die in de goot lag rende op mijn blote voeten naar buiten. De postbode stond op, zakte weer in elkaar, stond weer op. Hij scheen in orde te zijn. Ik rende naar binnen deed mijn sokken en schoenen aan. Daarna hol ik naar de plaats van de ramp maar ik kan niet dichtbij komen door de hitte en de rook." Anderen in de nabijheid vertelden, dat zij een lichaam in een boom zagen bungelen, totdat het er door brand weerlieden uit gehaald werd. Zij ver telden ook dat zij mensen elkaar zagen verdringen in dat deel van het vlieg tuig dat nog intact was. „Ik zag een vrouw die bij de deur van het vlieg tuig stond, klaar om er uit te stappen. Zij bedekte haar gezicht met haar arm," aldus Damian Reyes, een bouw vakker. „Toen kwam er een ver schrikkelijke ontploffing en vloog het toestel aan splinters." Een vrouwenblouse hing in een boom. Stukken schuimrubber hingen als confetti aan andere bomen. Sol daten begonnen de trieste resten te verzamelen in zakken: kinderkleertjes, gedeeltelijk verbrand en met bloed vlekken een chequeboek, dat open gevallen was, nat van de sneeuw. Het had een saldo van 3,48 dollar en vele kerstpakketjes, aan stukken gereten. Advertentie modern toiletpapier Communistenleiders in arrest gesteld NEPAL. Een Dakota persoonlijk eigendom van koning Mahendra heeft gisteren boven Nepal pamfletten uitge worpen. waarin het feit van de machts overname door de koning wordt meege deeld. Op drie man na zou het kabinet nog steeds gevangen zitten. Deze drie zijn vice-premier generaal Soebarna Sjamser, de minister van ge zondheid Gautam en de minister vari onderwijs Sjoedhari. De eerste is in Ina'ia, de tweede in de V.S. en de derde in Frankrijk. In Ka.t- mandoe is het rustig. Koning Mahendva heeft alle openbare vergaderingen ver boden. Voorts mag er geen politieke propaganda gemaakt worden. De koning heeft gisteren nog enkele ommunistenleiders, leden van de rege ringspartij en de leider van de opposi tie, Barat Sjamser, laten arresteren. QVER tegengestelde bakkersbelangen te schrijven is een netelige zaak. Mogelijk ook pijnlijk voor een grote groep nijvere lieden, die een reeks van jaren zijn bestaan in de bakke rij vond en dit thans ziet bedreigd door een arbeidsconcentratiewaar aan in de ziek zo snel ontwikkelende mechanisatie van deze tijd moeilijk te ontkomen zal zijn. De Nederlandsehe Consumc/ntenbond heeft deze reeds lang sluimerende zaak in de afgelopen dagen weer eens in het volle licht gesteld dooi zijn in de pers verschenen brief, wélke hij ter zake tot de regering, in c.-asu de mi nister van economische ;:aken. heeft gericht. Aanleiding hiertoe was het feit, dat volgens berichten binnenkort een even tuele wijziging dan wel schrapping der broodbakkerij-paragraaf in de ..Ar beidswet 1919" in de ministerraad aan de orde zal worden gesteld. Het geldt hier een za ak van belang rijke tegenstellingen, 'niet alleen tus sen consumenten- en bakkersbelangen. •doch ook tussen die van groot- en 'kleinbakkersbedrijven. Een grote meerderheid der verbrui kers is namelijk - een door de Neder landse Vereniging van. Werkgevers in het bakkersbedrijf ingestelde enquête bevestigde zulks maar slecht te spre ken over het tijd stip der brood be zorging. Tallozen ontvangen het brood, waarvan de verkoop niet vóór 10 uur mag plaats vinden, pas na half- één, te laat dus voor het twaalf uurtje thuis. Om maar niet te spre ken over de velen, die geen gelegen»- heid hebben naaj- huis te gaan en dus het (oude) bro-od mee moeten nemen naar hun weirk. Zeer vaak betek ent dit: voortdurend oud brood eten., op maandagen ;:elfs meer dan t.wee dagen oud. Dit vindt zijn oorzaak in de om standigheid, dat volgens de aange haald^ wet n'iet in ploegen kan wor den gewerkt. Nu heeft de Sociaal Economische Raad verleden jaïir de regering geadviseerd om door een wijzi ging der bakkerij-paragraaf de mogelijk heid te scheppen in de broodbakkerij weer met pJioegen te gaan werken. Hier door toch kan het aantal ongunstige (onbenutte) arbeidsuren verminderd en bovendien de productie (mogelijk be langrijk) goedkoper worden. Hiermede loopt <lns een consumentenbelang parallel. Dit nu vormt het knelpunt. De kleine re baklters kunnen zich geen ploegin- deling veroorloven, eenvoudig, omdat zij aa.irvoor te weinig personeel heb ben, vaak zelfs alléén staan voor alles. Gevolg: fel verzet van deze zijde. Vol komen begrijpelijk, maar helaas wei nig reëel. Hiertegenover dringen de grotere bakk:erijen juist aan op het mogelijk mak.en van een grotere arbeidsverde ling en economischer materiële benut ting, ergo een ploegeinstelsel. Deze groep vindt dus steun in het standpunt van de S.E.R. en staat deswege sterk. In wezen echter ligt de voornaamste grond voor deze zaak. ook voor het geschil, in de bakkerij wereld zélf, in een beduidend teveel aan bakkers in ons land. Reeds jn 1956 vermeldde het orgaan van de bond, de Consumenten gids, dat hun aantal in Nederland ver houdingsgewijs niet minder dan vijf maal zo groot was als bijvoorbeeld in Engeland. Met name waren aldaar, toen, na jarenlange concentratie, slechts 12.000 bakkerijen op 50 miljoen inwoners en In Nederland 14.000 op 11 miljoen afnemers. Dit laatste getal is sindsdien wel met ruim ruim 2.000 ver minderd, a'och bedraagt niettemin, on danks die sanering dus. toch nog een veelvoud van dat in Engeland. Uiteraard is dit een factor, welke men bij de beoordeling van dit vraag stuk zeker niet mag voorbijzien, te meer niet, waar telkenmale - ook kor telings nog - door de bakkers op (ver dere) verhoging der broodprijzen wordt aangedrongen. Ware dit niet het geval geweest dan zou de zaak der (vele) bakkers niet zo'n durende en DE SCHRIJVER De heer J. van Ben the m (65) uit Voorburg en raadslid voor de VVD in de gerneenleraad aldaar, werd, na in 1946 een eervolle In- di-rlie loopbaan bij bet departe ment van economische zaken te hebben afgesloten, geconfron teerd met de naoorlogse econo mische structuur in het eigen land. Een van de dingen die hem daarbij troffen was het feit, dat over het algemeen zo weinig re kening werd gehouden met de belangen van de consumenten. Vandaar, dat hij mede-oprichter werd van de Nederlandse Consu mentenbond, waarvoor hij sinds 1952 als honorair secretaris werk zaam is. Hij schreef voor ons bijgaand artikel naar aanleiding van liet verzoek van deze bond aan de minister om het aan- vangsuur van broodverkoop en -bezorging vrij te laten, dus niet meer te stellen op 10 uur. Linkse rebelhen niet verslagen Premier prins Boun Oura en ge neraal Phoumi Nosavan zvjn giste ren de Laotische hoofdstad Vien- Enkele verzekerings maatschappijen zijn reeds op een verzoek van de ANWB ingegaan, om een premiekorting op een ongevallen-inzit tenden-verzekering te verlenen wanneer de verzekerde auto met vei ligheidsgordels is uitge rust. Alle postboden in Frankrijk zijn gisteren 24 uur in staking ge weest, omdat ze niet te vreden waren over hun loonregeling. De Russische persat taché in Parijs is giste ren van een perslunch in de Franse hoofdstad weggelopen, toen de Britse minister van bui tenlandse zaken Lord Ho me de Russische aanval len op het kolonialisme ter sprake bracht. Wat- is onafhankelijk, zo vroeg hij zich af: de 600 miljoen mensen, die na de oorlog in het Brit se gemenebest onafhan kelijk zijn geworden, of de 22 miljoen inwoners, (van Letland, Estland en Litauwen) die Rusland er bij heeft gekregen? I Met de rijkswaterstaat l in Limburg zijn bespre kingen gaande om te ko men tot de bouw van drie waterkrachtcentra les in de Limburgse Maas en het Julianaka- naal. De centrales, die een capaciteit hebben van 130 miljoen kw. h. en in totaal 25 miljoen gulden kosten, hoopt men in 1964 in bedrijf te kun nen stellen. In drie van Brussels grootste ziekenhuizen, waaronder het gemeen teziekenhuis „Saint Pier re", is vijftig procent van de verpleegsters af komstig uit Nederland. De volmaaktste taxi chauffeur van de wereld is ongetwijfeld de New Vorker Raymond Roma, die zijn Franse afkomst en eigen zin voor luxe en hoffelijkheid niet kan verloochenen. Hij zorgt er voor dat hij nylons in voorraad heef.t voor het geval dat er kousen be zwijken bij heit in- en uil stappen; voorts heeft hij kammen, lippenstiften, papieren ;;ezichtsdoek- jes, sigaren, brillantine cn een elechrisch scheer- apparaat in zijn wagen. Roma, die al 13 jaar in New York rijdt, zegt dat het nog lonend is ook, want een dankbare pas sagier heeft hem het ge bruik van een landhuis in Zwitserland aangebo den en een andere vrije geneeskundige hulp. tiane binnengetrokken en hebben de bevrijding van de zwaar be vochten stad bekend gemaakt. Te gelijkertijd verdreef een tank-een heid de laatste pro-communistische parachutisten van hun posities op het vliegveld van Vientiane. De strijd om de stad die 76 uur ge duurd heeft, was om 17 uur plaat selijke tijd beslecht. De nieuwe anti-communistische rege ring van Laos heeft een beroep op Amerika gedaan, hulp te verlenen voor de geteisterde bevolking van Vientiane Het verzoek zal snel en welwillend in behandeling worden genomen. In het westelijke deel van Vientiane boden gisteren kleine groepen linkse militairen nog verzet. Een Fransman die bij het vliegveld was gaan kijken, meld de dat daunilitaircn van kapitein Kong Lc zich uit deze omgeving, met mede neming van al hun Russische zware ge schut, in noordelijke richting naar Loeang Prabang hebben teruggetrokken In de stad zouden vele mensen om het leven zijn gekomen. Ook zouden er talrijke gewonden zijn. Onder de blan ken zou alleen een Amerikaan licht ge wond zijn. herhaalde belangstelling van de ver bruikers hebben. Het valt immers niet te ontkennen, dat de prijs van het brood een zware uitgavenpost betekent voor de meeste Nederlandse gezinnen. Elke redelijke mogelijkheid om deze binnen de per ken te houden, zo mogelijk zelfs te verminderen, dient dan ook te worden benut. Het zal ook geen betoog behoe ven, dat een groot teveel aan bak kers. dat (op zichzelf terecht) om een redelijk bestaan vraagt, een anomalie (afwijking van de regel) is, welke de economie in de weg moet staan. Hiervoor de ogen te sluiten ware weinig minder dan dwaasheid; de er kenning echter brengt een maatregel mede als vermindering, dus: sanering in de betrokken bedrijfstak, mèt de daaraan nu eenmaal verbonden gevol gen voor een a'eel der bakkers. Dat deze zich daartegen tot het ui terste verzetten, omdat het om hun bestaan gaat. is hun goed recht. Een andere zaak is of dit rccïit zich zover moet (blijven) uitstrekken, dat een economische ontwikkeling of aanpas sing - en dan uitsluitend op kosten van de consument - moet worden te gengehouden. Van welke financiële grootte de kos ten van het arbeidsteveel is kan uit de volgende cijfers blijken. Volgens de Middenstands nota 1959 is het gc- middelde brood bakkersinkomen van 1950 tot 1956 met 86 pet, toege nomen (van 4.293 tot f 7.972). Daarbij moet worden aan genomen dat vele kleinsten dit ge middelde niet zul len hebben gehaald, doch dc anderen kregen dan méér. Er is geen aanwij zing dat dc uitkom sten sindsdien slech ter zijn geworden; eerder zal het te gendeel het geval zijn. Hieruit is af te leiden dat per 1000 bakkers jaar lijks tenminste 5 miljoen inkomsten zijn gemoeid, welke thans onecono misch op de brood prijs drukken. Van tweeën één: of men economi- seert of men leidt een steeds kwijnen- der bestaan, waar voor het echter niet redelijk kan wor den genoemd via een prijsverhoging een beroep op de gemeenschap te doen. Het is intussen mijn vaste overtui ging dat door onderlinge samenwerking en taakverdeling, alsmede door arti- kelenspreiaing nog wel het een en an der kan worden bereikt, mits men daarbij het algemeen belang en niet alleen net eigen belang als (mede- doel kan gaan zien. Zo niet. dan is een ontwikkeling te vrezen, welke voor een deel der bakkers geen plaats meer laat in tiun ambacht. Het beginsel dat wat in overeenkom stige omstandigheden elders kan. ook hier moet kunnen, dient ook in dit ge val voor ogen te worden gehouden. Tot slot nog dit. Van de zijde der kleine bakkers wordt nogal eens de betere kwaliteit naar voren gebracht, welke zij met hun arbeid zouden kun nen leveren. In verschillende gevallen is dat geenszins uitgesloten, doch hier op moet ik dadelijk laten volgen, dat concentratie geen kwaliteitsverminde ring behoeft in te sluiten, hetgeen in Engeland zeker wel is gebleken. (Advertentie) Advertentie Sigaren met een feestelijk aroma! President Eisenhower heeft bekendge maakt dat in verband met de Cubaan se politiek „van opzettelijke vijandelijk heid ten opzichte van de V.S." de in voer van Cubaanse suiker in Amerika in de eerste drie maanden van 1961 ver boden zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5