van het draaiboek In Valkenswaard zijn kerstbomen nog dik gezaaid Kerstzang in Leiden Aspecten van hedendaagse Russische linguistiek Agenda voor Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 Carthago in vlammen TRIANON Opnieuw een film over het aloude Carthago. Waarschijnlijk is deze mode door Flauberts Salammbo aan de gang gekomen, maar in ieder geval zien de filmmakers van dik-hout- /.aagt-men-planken er een dankbaar ob ject in om dames cn heren in de pot sierlijkste kledij de avonturen ii^ te gooien. Ditmaal een episode uit de laatste Punische oorlog, waarin Scipio einde lijk Carthago verwoest met vuur, van daar de titel Carthago in vlammen. Hue het verhaal in elkaar zit kan geen ster veling navertellen. Het is kolde* van a tot z. Natuurlijk zijn er weer Italianen bij gehaald om de massascènes nog gigan- tischcr. bloediger en emotioneler te maken. Een film van en voor pyromanen vanwege de vele branden. (Dwaas gedoe). Lokvogels der nacht LIDO Misschien geefit de film Lok vogels der nacht, een realistisch beeld van het na-oorlogse Duitsland. Lieden die zich „detectievc" noemen, sturen voor veel geld meisjes op pad met het doel mannen te verleiden om op deze wijze vrouwen die zich verwaarloosd achten, een echtscheidingsgrond te ge ven. Het is een trieste film met een hele serie acteurs en actrices, die erin slagen de antipathie van de toeschouwer op te wekken. Het is weer een film mot een zogenaamde „goede bedoeling", maar in werkelijkheid gaat het om de sen satie, om het pikante, om het verderfe lijke. (Schijnheilig). Fotomodellen en chantage CASINO De Britse Rankmaatsohap- pij is mot Fotomodellen en chantage wel bijzonder geraffineerd uit de hoek gekomen. In deze film komt z(j name lijk tegemoet de titel zegt het al aan twee verlangens van een bepaald soort publiek: seks en spanning. Daar mee moet het kassucces wel verzekerd zijn, vooral omdat hier, bezwaren tegen de inhoud even buiten beschouwing gelaten, van een knappe thriller 9prake is. Het verhaal speeLt zich af in het met valse romantiek omgeven wereldje van de hogere misdaad. Een gevangens komt vrij. zit zonder geld, weet zich door verschillende intriges in de steek gelaten door z'n vroegere „vrienden" en komt in contact met een aan lager wal geraakte topfotograaf. Al gauw zitten ze samen in een foto studio annex modelschool en alle te genwerpingen van de echte fotograaf ten spijt, worden er ongezien foto's gemaakt van dure amateurfotografen, die hun handen niet van een in het complot meespelend modelletje kunnen afhouden. Daarmee is dan de basis gelegd voor een bron van chantage, die dank zij kwieke jongens van Scotland Yard ten slotte op melodramatische wijze wordt stilgelegd. Wie meent, dat hij dit allemaal be slist zelf moet zien, moet maar gauw in de rij gaan staan voor een kaartje. Na de voorstelling komt hij dan wel tot de conclusie, dat het jammer was van Je tijd en het geld. Voor bepaald soort publiek). White Christmas LUXOR Wat Amerikanen onder Kerstfeest verstaan wordt onthuld in de film White Christmas, die in de decem bermaand steevast terugkeert op het bioscoopdoek. Het verhaaltje is het noe men nauwelijks waard, het gaat meer om de show die het hart moet stelen. Wij geloven bepaald niet mank te gaan aan begrip voor deze tijd, maar al deze uiterlijke schittering in verband te bren gen met het Kerstfeest gaat ons bepaald te ver. Zonder deze verbinding zouden de pres.aties van Bing Crosby. Danny Kaye. Rosemary Clooney, om maar enkele oude bekenden te noemen, nog wel te verteren zijn geweest. Nu niet. (Amerikaanse kerst). Indiaanse vrouwenroof REX Een Western in d-moll, zo zou men Budd Boettichers ernstige film De Indiaanse vrouwenroof mogen noemen. Alles wat gebruikelijk is in dit genre (de actie, de opwindende ritten te paard, hot heen- en wee>r gepaf en geknok. de ondengang van de slechtten en de beloning van de goeden) het .s wel aanwezig, maar in gedempte toon. Randolph Scott vervult de rol van de robuuste gunslinger, wiens vrouw vele jaren geleden door Indianen is gekid napt, en die nu nog maar éèn doel heeft: blanke vrouwen die in handen van Indianen gevallen zijn, te redden. Zijn menslievend werk wordt ook niu bekroond, maar niet op een fanfare achtige wijze. Als hij zijn arbeid heeft volbracht, rijdit hij eenzaam heen in de nacht. Er is veel maanlicht in deze in zijn soort zeer rustige, ja zelfs wee moedige film. (Mondscheinsonate op de prairie). Er is in Leiden het is bekend van vorige jaren een anoniem comité dat telkenjare het luiden van de kerkelijke en burgerlijke klokken en de openbare kerstzang op de vooravond van het kerstfeest voor bereidt. Het comité bestaat uit indi viduele christenen van verschillende kerken, die hiermee de burgerij erop willen attenderen, dat de dag vóór het feest, ondanks alle drukte en zorgen, er ook is om zich voor te bereiden op het wezenlijke van dit gebeuren: de komst van Christus in deze wereld als de grote daad van Gods liefde voor alle mensen. De klokken zullen luiden van kwart over acht tot vijf voor half negen en daarna is er gemeenschap pelijk zingen van kerstliederen op hel Stadhuisplein met begeleiding van het carillon. Geslaugd Mcj. M. de Jong, Hoge Morswcg 26, 1* te Leiden geslaagd voor de akte Neder lands M.O. b. Zie voor stadsnieuwe j ook pagina 11 Apothekersdijk ondergaat jaarlijkse metamorfose van de door het keizerlijke Rusland ge voerde russificatie-politiek. ten aanzien van nationale minderheden. Deze afkeer was zo sterk, dat in 1922 op een con gres te Oesbékistan, waar de latinise ring van het alfabet in principe werd goedgekeurd, een voorstel om voor en kele klanken waarvoor het Latijnse al fabet geen letters had een Russische1 letter te gebruiken „op de meest heftige tegenstand stuitte van de kant van alle geleerden", zoals het stenografisch ver slag luidt Bewondering Prof. Kuipers sprak zijn grote bewon dering uit voor het aandeel dat de Rus sische linguisten in deze grootscheepse actie hebben gehad. Zo heeft in de twin tiger jaren de Russische linguistiek over de gehele linie, van de enkele spraak klank tot de alomvattende taalfilosofie, geschitterd Deze bloei kwam tot een ein de omstreeks 1930, ten gevolge van een toenemende inmenging van de regerimg in het wetenschappelijk leven. Loyaliteit tegenover de •communistische partij, niel wetenschappelijk verdienste speelden van nu af aan een rol in de taalwetenschap Zo kon het gebeuren dat figuren als N Ja. Marr naar voren kwamen cn tot schade van de Russische linguistiek met hun ideeën hebben gedomineerd Nieuwe koers In 1950 kwam aan de periode een abrupt einde door het persoonlijk ingrijpen van Stalin. Het linguïstisch onderzoek, dat twintig jaar lang meer dan enig ander door oolitieke oorzaken was belemmerd, bevond zich plotseling in een meer be voorrechte positie dan welke andere geesteswetensohap in de Sowjetunie ook Men heeft deze plotselinge ommekeer uit verschillende oorzaken willen verkla ren. Zo heeft men beweerd dat het, nadat China een bondgenoot was geworden in het kamp dat het verst voortgeschreden maatschappelijk stadium vertegenwoor digt, wat gênant zou zijn geweest dat hel allerprimitiefste taaltype In Marr's sta- diale schema vertegenwoordigd was door het Chinees. Ook heeft men erop gewezen dat het verwerpen van de vergelijkende taal wetenschap. dus ook van de vergelijkende Slavische taalwetenschap, hel na de oor log herleefde Panslavlsmc een belangrijk wapen uit de hand sloeg. Praktische reden Doch volgens de opvattingen van prof. Kuipers is er een meer praktische re den aan te wijzen voor de veranderde houding van de Sowjetregering In dc laatste decennia heeft de structurele taalwetenschap in sommige van haar onderdelen een steeds meer abstract, mathematisch karakter aangenomen. Zij heeft nauwe betrekkingen aangeknoopt met de symbolische logica, de informa tie-theorie en met de cyberneliek, die de aan levende organismen en machines inherente gemeenschappelijke methode van controle en communicatie bestu deert en die wordt toegepast bij de con structie van computers. Voorts is de structurele lingui6liek onontbeerlijk bij de vervolmaking van de vertaalmachine Zo is zij van direct belang geworden voor economische en militaire doelein den Haar nog langer te negeren, zou het nationaal potentieel van de Sowjet unie ernstig hebben geschaad. Zo is de Russisehe linguistiek van wat in laatste aanleg romantische instelling was tot de objectiviteit teruggekeerd. In zijn persoonlijk adres tot de geno digden, richtte prof. Kuipers enkele har telijke woorden aan zijn confraters van de University of British Columbia cn van andere universitaire en wetenschap pelijke instellingen in Amerika, waar- mee hij in le voorbije UvaaÜ jaren heeft saincngc w uckL (Van een onzer verslaggevers) "l^ANDAAG is het weer zover, dat de Apothekcrsdijk is herschapen in in een miniatuur 9parren\voud. Maar waar komen ieder jaar al die bomen vandaan in ons toch zo bosarme land? Het gros van de kerstbomen komt van eigen bodem, verder uit Duitsland en België. En omdat ook wij nieuwsgierig waren naar die schijnbaar onuitputtelijke „bomenbron" zijn wij voor één dag „bomenhaler" geworden en zo in dienst getreden bij een Leidse marktkoopman, die zo welwillend was ons mee te nemen naar een bomenkwekerij, waar hij zijn portie bomen ging halen. Tussen de bladzijden Ambtsaanvaarding prof. kuipers Vrouw met drie levens "Y/1 ET de ambtsaanvaarding van prof. dr. A. H. Kuipers, die gistermiddag -L'-*- in het groot-auditorium plaats had, is de Rijksuniversiteit thans twee leerstoelen voor de Slavische talen rijk. De eerste wordt sinds 1957 bezet door prof. dr. K. van het Reve, die Slavische letterkunde doceert, de andere, voor de balto-Slavische talen, is aan prof. Kuipers toegevallen, die zijn ambt officieel aanvaardde met een oratie over „Aspecten van de twintigste-eeuwse Russisehe linguistiek''. Na de revolutie De praktische taak die z:ch na de re volutie voordeed, bestond in het schep pen van alfabetten, het schrijven van grammatica's en woordenboeken en het organiseren van elementair taalonder wijs voor een groot aantal idiomen, die tot dusver tot de ongeschrevene hadden behoord. Van de omvang van deze taak krijgt men enig idee, wanneer men zijn gedachten laat gaan over de energie, die bijvoorbeeld in Nederland in deze eeuw is besteed aan spellingskwesties cn spellingshervormingen, en deze met on geveer zestig vermenigvuldigt. Daar in vele gevallen de betrokken volken geen of onvoldoends, linguistisch geschoolde kaders bezaten, kwam deze taak voor een belangrijk deel te rusten op de schouders van de Russische lin guisten, wier eigen gelederen door emi gratie waren gedund, en wier werk werd bemoeilijkt door extra-linguistische fac toren. Zo speelden bijvoorbeeld bij de keuze van alfabetten niet theoretisch- of praktisch-taalkundige overwegingen de voornaamste rol, veeleer werd zij be paald door politieke en religieuze fac toren. Onder de Mohammedaanse volken van de Sowjetunie bestond een sterke voor keur voor het Arabisch schrift, dat het .schrift van de Koran was, en voor deze volken is dit schrift dan ook in het be gin ingevoerd, ondanks het feit dat het onpraktisch en moeilijk aan tc leren is. on bovendien bijzonder ongeschikt voor dc Turkse talen, die door de meeste Mo hammedanen in de Sowjetunie worden gesproken. In de loop van de twintiger jaren is het dan ook overal door adaptaties van het Latijnse alfabet vervangen, zoals dat in 1928 ook in Turkije is ge beurd. Politieke factoren kwamen voor al 't uitinu in i -ii wijdverbreide afkeer van bet KuK*u>cbe aiiabel, een gevolg Zaterdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Concert en jaarfeest accordeonvereniging DVV. Leiderdorp: Hervormde kerk, 8 uur: Adventsconcert Addie de Jong, orgel en Henny Ravenstein, viooi. Zondag Marekerk, 7 uur n.m.: Bijeenkomst Bij zonder kerkewerk Herv. gemeente, prof. dr. C. A. Rijk van groot-seminarie te Warmond. Oegstgeest, Schoolplein Terwee- weg, 8.15 uur n.m.: Kerstzangbijeenkomst. Maandag Zomerzorg, 8 uur: Kien-awond Kynolo- genvereniging Rijnland. Stadhuis. 2 uur: Gemeenteraad. Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor stelling, Toneelgroep Theater met Het Zuiden, van Julien Green. Dinsdag Aula academisch ziekenhuis. 8 uur: Ohr. toneelgroep Imperium met De ster van Bethlehem, van M. Nijhoff. Ulo-school Asserstraat, 8 uur. Openbare repetitie Jeugdkamerorkest Leiden. Gebouw Levendaal, 8 uur: Kerstviering Ned. Ohristenvrouwenbond Leiden-cen- ■trum. Antonius-clubhuis, 2 uur: Kerstmiddag Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Café Aniba, 8 uur: Door Eendracht Ver bonden. Schouwburg, 8 uur; Abonnementsvoor. stelling, Toneelgroep Theater met Het Zuiden, van Julien Green. Leiderdorp, Geref. kerk. 8 uur: Concert m.m.v. alle zangverenigingen en harmoniekapel. Woensdag Zomerzorg, 8 uur: Postzegelverzame laars. Geref. kerk Oude Vest, 8 uur: Chr. toneelgroep Imperium met De ster van Bethlehem, van M. Nijhoff. Rehoboth, 8 uur: Kerstavond Ohristen- Plattelandsvrouwen en -meisjes. Sdhouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel met Speels gemin, speels gewin, van Marivaux, voor K. en O. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12-50 1-20 uur: Middagpauzebij eenkomst. Donderdag Chr. Geref. kerk, 8 uur; Kerstzang- I dienst m.m.v. zangvereniging Alles ter ere Gods. Oosterkerk, 8 .uur: Chr. toneelgroep Imperium met De ster van Bethlehem, van M. Nijhoff. Sdhouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel I met Speels gemin, speels gewin, van Marivaux, voor K. en O. Vr(jdag Foyer gehoorzaal. 8 uur: Feestavond ulo-sohool Pieterskerkstraat. Zaterdag Pieterskerk, 11 uur n.m.: Kerstnacht- dienst, voorganger dr. Schoonheim, m.m.v. Ex Animo. j Marekerk. 11 uur n.m.: Kerstnacht- dienst, voorganger ds. Groot, m.m.v. Herv. kerkkoor. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Fotomo dellen en chantage (18 jaar); donderdag: j Ferry to Hongkong. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Lokvogels der nacht (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): White Christmas (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De Indi aanse vrouwenroof (14 jaar); donderdag: (Blanke lading uit Parijs (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vrouw met drie levens (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Carthago in vlammen (14 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Panorama |der prehistorie (tot 15 januari), j Hal academie, schilderijententoonstel ling uit Britse Gemenebest (tot 10 jan.). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. V. en D.-simultaanseance in Leiden Hier volgen enkele gegevens over de simultaanspelers doe volgende week dins dag een voorstelling in de Leidse Stads gehoorzaal zullen geven in het kader van de Vroom en Dreesman-tournee. Grootmeester Fridrik Olafsson is 25 jaar oud. Hij is geboren op IJsland en is aldaar woonachtig. Diit dunbevolkte eiland telt vele schakers van naam. Olafsson is de grootste onder hen. Reeds op 15-jarige leeftijd was hij hoofdklassekampioen van IJsland, Noorwegen, Zweden, Denemar ken en Finland. Drie jaar nadien werd hij algemeen kampioen en internaltlionaa'l FIDEimeester. Grootmeester Bent Larsen uit Kopen hagen is ook 25 jaar. Hij verwierf de titel, grootmeester op 21-jarige leeftijd- In helt zone-tournooi te Wageningen 1957 deelde hij met Dunner de derde plaats en won daarna een beslissingsmatch; op grond van dit resultaat kwam hij in 1958 in het Interzonale tournooi uit. Grootmeester Jan Hein Donner is kam pioen van Nederland. In 1950 begon hij in nationale tournooien op de voorgrond te treden; enkele jaren nadien was hij in ternationaal bekend. Uitmuntend speelde deze thans 33-jarige grootmeester in het zone-tournooi te Wageningen. Hij be haalde toen een grootmeester-resultaat. Internationaal meester Van Scheltinga speelde diverse malen in Olympiade teams en Nederlandse tientallen, versloeg grote tournooien voor het A.N.P. en gaf vele simultaanvoorstellingen. Hij speelt met internationaal meester Cortlever aan de eerste borden van het eerste tiental van Nederlands oudste schaakvereniging het Verenigd Amsterdams Schaakgenoot schap (NAS) dat seder.t de oorlog 10 maal landskampioen is geweest. B. J. Withuis is schaakjournalist, hl); speelt in VAS I. Als simultaanspeler reis de hij in 1958 met Flohr en Botwinnik en in 1959 met Tal en Keres door ons land. illlllllll!llllll!lllllll!lllliill!!llllli:il!l|l|lill||||i!l!!!lll!!llllllllll|||||||!!lil!;ili'l!:it Dit irenische plaatje betekent de af sluiting van dc rubriek oud-Leiden, die wij meer dan drie jaar, in het be gin verscheidene dagen per week en later elke zaterdag, hebben mogen verzorgen. Het is een foto van een schilderij dat een lezer ons voor dit doel ter beschikking stelde. Wij on derschatten, dunkt ons, niemand, als wij ons afvragen of er één is, die dit plekje weet thuis te brengen. Vol gens onze inlichtingen is dit het be gin van de vroegere Zijdgracht, thans Korevaarstraat, ter hoogte van het ook niet meer bestaande Kalverstraatje, dat bij de molen Oranjeboom (om geving Jan van Houtbrug) naar het Plantsoen leidde. Wij hebben er op dit ogenblik be hoefte aan allen te danken die met deze rubriek hebben meegeleefd. Vooral hen die ons door fotomateriaal en gegevens in staat stelden dit zo lang vol te houden. En dat zijn velen geweest! Ook hebben wjj het altijd prettig gevonden, blijken van instem ming te ontvangen. Dat waren er tal rijke, zowel mondeling als schriftelijk Wij behouden aan oud-Leider, dt goede herinnering, dat het tot weder zijds genoegen was. Afschuwelijk was het lawaai waarmee de wekker op een onmogelijk vroeg uur afliep. Vijf uur wees de verlichte wijzerplaat aan. Over een half uur zou Henk, de markitkoopman, ons in een grote vrachtwagen komen halen om ons mee te nemen naar het kerst- bomenrijk in Valkenswaard (Noordbra bant). Half zes precies denderde de grote Chevrolet de stille, donkere straat in. We werden uitgenodigd plaats te ne men in de cabine. Ter verwelkoming bood de bijrijder ons een „zwaar sjekkie" aan. Het grootste gedeelte van de Leidse bevolking slaapt nog op dit uur van de dag. Op strategische punten pinkelde het verschoten licht van een lantaarn. Wij zagen het nauwelijks. Honderdvijftig km ver moesten wij rijden om in één ruk een duizend kerst bomen naar de Sleutelstad te brengen. De weg was lang. Geleidelijk ging de nacht over in een grauwe morgen. Utrecht lag ergens in de schemering. Verder. Rivieren, grote bruggen, laag polderland. Het gesprek in de cabine 'werd nog traag gevoerd. Slechts één verlangen waren wen ons bewust. Koffie, sterke gloeiend hete koffie. Eindelijk bereikten wij het mooie dorp Valkenswaard in het uiterste zuidwesten van Noordbrabant. Wij reden het dorp door en draaiden even later de weg af, een zahdpad op. En opeens zaten wij midden tus sen de kerstbomen. Tussen de „kerstbomenvelden" la gen reeds grote hopen gekapte spar ren op verzending te wachten. Hein Toen we stil stonden, kwam er een kleine man met kaplaarzen aan en een hoed op naderbij. „Da's de baas" zei er iemand. De heer H. C. J. van Baak, in de wan deling Hein genoemd, is de eigenaar van deze kwekerij en Hein weet een heleboel van bomen en planten af. Zijn liefde voor zijn beroep is een passie voor hem. Enthousiast Het hij ons zyn mooiste produkten zien en begon te vertellen. „Sparren worden uitgeplant als zij ongeveer drie jaar oud zijn. Zij zijn dan een vijftig cm. hoog en lijken meer op een aardige wandversiering met kerst mis dan op een aanstaande boom. Per ha. worden er zo'n twaalf- a dertien duizend geplant. En dan laat je ze maar groeien. Bijzondere zorg hebben ze bij na niet nodig". Na een jaar of tien hebben de sparren de gemiddelde kaphoogte be reikt. Dit kan echter verschillen. Als de omstandigheden gunstig zijn ge weest, is het soms mogelijk, dat een perceel sparren na acht jaar reeds kaprijp is, maar dit kan evengoed gebeuren na dertien of veertien jaar. De bomen zijn erg gevoelig voor weersomstandigheden; bevriezen bij voorbeeld komt heel vaak voor. Schommelingen „En de prijzen, valt dat nogal mee?" vroegen wij schuchter. Een brede grijns kwam op het gelaat van Hein. Hij schoof nadenkend zijn hoed achterover en vroeg of dit soms ook in de krant kwam. „Nou", zeiden wij geruststellend „wij zijn niet van plan u gehele boekhouding te publiceren, maar willen alleen maar een indruk heb ben of een bijvoorbeeld u omzet veel schommelingen vertoont". Op 30 dec. geen beurs De beurzen voor geld- en fondsen handel zullen 30 december gesloten zijn en die dag zal voor geldleningen als bedoeld in afdeling V der beursvoor- schriften 1914 niet als v.-erkdag worden beschouwd „Ja", dat was weieens het geval, merk te hij vaag op. En tosn bekennend dat hij kennelijk wel wat erg vaag was, voegde hij eraan toe, dat er wel jaren waren van tienduizend en soms van twintigduizend sparren. Intussen bleek de vrachtwagen niet opgeladen maar afgestampt mei kerst bomen. Tegen de duizend stuks. Afrekenen en koffiedrinken had vol gens goede Brabantse gewoonte in de keuken plaats. Ja, wij dronken veel koffie die dag. De weg terug was lang met de zwaar beladen auto. Kan iemand het ons kwa lijk nemen dat wij in slaap vielen? Lezing-filmavond Vola Donderdag hield de Vereniging van oud-leerlingen der Ambachtsschool, een lezing-filmavond. De voorzitter, de heer C. L. de Bree, heette de vele aanwezi gen, onder wie de heren L. Gorissen en T. de Jong van de firma Bredero te Utrecht welkom. De heer Gorissen hield een Inleiding, waarna de kleurenfilm: „The story of Concrete Masonry" werd vertoond. In de film zag men de vervaardiging van de betonblokken B2 en de toepassing. Ook werden dia's vertoond. STUDIO De Amerikaanse filmma kers zijn weer eens in de psychiatrie ge doken een gevaarlijk onderwerp, vin den wij, waar het een speelfilm betreft. Het gaal in ..Vrouw met drie levensom de zogenaamde „meervoudige persoonlijk heid" en het verhaal moet geheel berus ten op ware gegevens. Drie totaal verschillende persoonlijk heden strijden om de voorrang in dt vrouw Eve Withe. De ene keer is ze een ongelukkige moeder, een andere keer een gewetenloze flirt en ten slotte ontpopt zich in haar nog een derde persoonlijk heid in de vorm van een normale vrouw. Een psychiater is voortdurend in de weer om het raadsel van deze meervou dige persoonlijkheid te ontrafelen en ten slotte weet hij zijn patiënte door toepas sing van hynose te genezen; de twee minder ideale vrouwen „sterven" en de normale vrouw krijgt nog een lang cn gelukkig leven met haar man en doch tertje. Deze geschiedenis is op een vrij lang dradige manier cinemascopisch weerge geven voor de liefhebbers. We hebben ons eerlijk gezegd stierlijk zitten verve len. We hebben alleen respect voor de manier, waarop regisseur Nunnallay Johnson de vele medische klippen heeft weten te omzeilen. (Drie te veel) De nieuwe hoogleraar begon zijn rede met een kort overzicht van hetgeen de negentiende eeuw aan de twintigste op het gebied der taalwetenschap heeft nagelaten, hetgeen neerkomt op de ro- mantisch-subjectieve en de empirisch- objectieve traditie. Zich bepalend tot onze eeuw, wees prof. Kuipers erop dat de jaren van de eerste wereldoorlog in de Russische linguistiek een periode van grote en gevarieerde activiteit is geweest. Vooral onder de jongere lin guisten valt een algemene reactie waar te nemen tegen de gevestigde theorieën van de „Junggrammatiker". Zij zoeken nieuwe wegen voor het taalwetenschap pelijk onderzoek. Tijdens deze oorlogs jaren hebben zich vier tendenties uitge kristalliseerd. namelijk een opleving van de belangstelling voor de syntaxis, de studie van stilistiek en poëtische taal en interesse voor de niet-Indogermaanse talen en voor de taalfilosofie. Op het gebied van de studie der niet- Indogermaanse talen bestond in Rus land een voortreffelijke traditie, die berustte op het werk niet alleen van academici zoals Schiefner, doch ook van regeringsfunctionarissen, zoals generaal -majoor Uslar. die meesterlijke beschrij vingen heeft gegeven van een hele reeks Kaukasische talen, en van bannelingen als Bogoraz, aan wie de Paleosiberische taalwetenschap de grootste verplichtin gen heeft. In de jaren van de wereld oorlog en revolutie ging de belangstel ling opnieuw uit naar de talen van de talrijke nationale minderheden in Rus land. Na de revolutie emigreerden mensen als Trubetzkoy en Jakobson, die leiders werden van de structurele school in de Europese linguistiek. De in de Sowjet unie achtergebleven linguisten hebben hun talent en werkkracht voor een deel gewijd aan de taalkundige problemen, waarvoor het jonge Sowjetbewind zich zag geplaatst

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3