Op schriftelijk onderwijs komt beter toezicht Pro Rege opende 54ste tehuis voor militairen Dokter Van der Meer aan V.U. gepromoveerd Beroepingswerk Prot. chr. partijen tegen subsidie voor „Theater" Een woord voor vandaag Apostolaat, geen zondagsschool" Puistjes- Pukkels DERMASEPT-ZEEP Opkomende griep Afscheid Holmer van de N.C.B. 2 BANKBILJETTEN, DEVIEZEN, GOUD •^INTERKLAAS is aan de deuren van onze middenstanders niet ongemerkt voorbij gegaan. Het is echter nog te vroeg om precies te kunnen vaststellen, hoeveel de omzet is gestegen. De zo juist verschenen cijfers van het Econo misch Instituut voor de Middenstand lichtten ons nog pas in over de omzetten in oktober. Toch blijkt hieruit wel, dat die maand voor een aantal branches reeds goed is geweest, branches waar men zijn Sinterklaasinkopen pleegt te doen. Zo blijkt de geldomzet in oktober, vergeleken met oktober 1959, bij de banket bakkers 9%, bij de kantoorboekhandel 11%, bij de winkels van huishoudelijke artikelen 12%, bij de zaken waar meubelen en aanverwante artikelen worden verkocht 9%, bij de slijterijen 6% en bij de goud- en zilver- annex juweliers- I zaken liefst 19% te zijn gestegen. En dit behoeven wij nog niet eens voor 100% aan Sinterklaas toe te schrijven, want de meeste mensen kopen pas op het laatste ogenblik. Wie het ook heeft gemerkt, dat er Sinterklaas is gevierd, dat zijn de banken I en de Nederlandsche Bank De bankbiljettencirculatie pleegt enkele weken vóór de komst van de goede man sterk op te lopen. Op 21 november was er voor 4551 miljoen aan bankbiljetten in omloop, op 28 november was dit opgelopen tot 4706 miljoen, waarna de circulatie op 5 december daalde 1\/T tot 4652 miljoen; vorige week vloeiden er nog meer bankbiljetten naar de centrale bank terug, waardoor de circulatie in het begin van deze week was gedaald tot 4560 miljoen. Nu zijn het in de laatste week van november niet alleen de Sinterklaas- vierders geweest die contanten nodig hadden en daarvoor naar hun bank toegingen. Tegen het laatst van de maand plegen ook de ondernemingen geld van inspectie ten opzichte van (Van onze parlementsredactie) ET DE SANERING van het schriftelijk onderwijs zal verdere voortgang worden gemaakt, wanneer de invloed van de instel lingen van schriftelijk onderwijs in de Inspectie van dat onderwijs (I.S.O.) nog meer wordt beperkt. Ook wordt gedacht aan de mogelijk heid, door een hogere overheidssubsidie de financiële afhankelijkheid NED. HERV. KERK op te halen om haar personeel te kunnen betalen Op een gegeven ogenblik hebben de banken niet genoeg bankbiljetten in heffen. huis en dan moeten zij weer terugvallen op de Nederlandsche Bank. Daardoor reeds kunnen wij zeggen, dat de Sinterklaasinkopen zich uiteindelijk weerspiegelen in mutaties van de Weekstaat van de centrale bank. Deze wordt des maan dags opgemaakt en met enig deduceer- en combineertalent is wel vast te stellen, welke geldverschuivingen er hebben plaats gevonden Zo heel gemakkelijk is dit overigens niet. Als de banken bij de centrale Een belangrijke verbetering heeft in het begin van dit jaar plaats Beroepen te Amsterdam (Willem de dc aangesloten instellingen"op te j $X?*k"k' p F Th' Alldt,s M,d' Bedankt voor Nunspeet vac. N. Kleer maker: J. v d. Velden te Dordrecht. gehad. Sinds januari hebben alleen nog vertegenwoordigers van de z.g. consu mentenorganisaties zitting in het be stuur van de I S O.die als stichting is opgezet en tot doel heeft, de kwaliteit van het onderwijs van de aangesloten deel uit van het bestuur. Hun invloed is thans beperkt tot enkele commissies binnen de I.S.O. Een van de belangrijk ste hiervan is de commissie van erken ning, die het bestuur adviseert over het verlenen van erkenning aan nog niet aangesloten instellingen. Om tot een zui vere verhouding te komen, wordt er naar gestreefd, hun stem uit deze com missie te weren en alleen buitenstaan ders te laten beslissen over de erken ning van nog niet aangesloten organisa ties, die daarom verzoeken. Financiën bank bankbiljetten kopen (om dit zo te noemen), dan betalen zij uit haar instellingen te controleren. Met deze tegoed bij de centrale bank. Maar de sterke stijging van de bankbiljetten- consumentenorganisaties worden met circul.tlc in dc laatst, week vnn november kwam niet tot uitin, tn een even HandX "^inUr" sterke daling van het tegoed bij de banken. Door andere oorzaken was er bedienden in Nederland. Voorzitter is een ook veel geld in de pot van de banken terecht gekomen, zodat deze uit- onafhankelijk onderwijsdeskundige, eindelijk maar weinig verminderde 1 Daarvoor maakten ook vertegenwoor- Nadat de aankopen zijn gedaan, zullen de middenstanders de ontvangen digers van de aangesloten instellingen bankbiljetten naar hun bank brengen. Op een gegeven ogenblik deponeren dm de banken een deel hiervan weer bij de Nederlandsche Bank: dit betekent, dat de bankbiljettencirculatie inkrimpt en het tegoed van de banken toe neemt. De Weekstaat van de centrale bank geeft veel meer interessant nieuws. Wij denken dan in de eerste plaats aan de deviezenvoorraad, het o zo belangrijke stootkussen voor onze economie. Nog dezer dagen heeft de minister van economische zaken in zijn memorie van antwoord op de begroting voor 1961 gezegd, dat de deviezenvoorraad een omvang behoort te hebben, die gelijk is aan circa vijf maanden invoer Globaal genomen kan dat op een bedrag van 7100 miljoen gesteld worden. Op de Weekstaat van de Nederlandsche Bank van maandag 12 december komt echter slechts een voorraad voor van 5910 miljoen. Zo te zien, komen wij dus heel wat te kort. Wij bezitten echter meer. De laatste jaren is het de gewoonte geworden, dat de banken de deviezen, die zij van haar cliënten-exporteurs en andere zakenlieden kopen, niet alle meer aan de centrale bank overdragen, maar rentegevend in h-t buitenland beleggen, in elk geval tegen een hogere rente dan in eigen land is te maken. Volgens een recente statistiek hadden de 33 voornaamste banken eind oktober in totaal 1867 miljoen op korte termijn te vorderen. Trekken wij daar de schulden op korte termijn van af, dan blijft er een netto deviezenbezit over van 872 miljoen. En daar er eind oktober f. 5954 miljoen aan deviezen was, kon toen de totale voorraad op 6826 miljoen gesteld worden Onze voorraad schommelt dus tussen vier en vijf maanden invoer. Tot slot nog een ander spectaculair cijfer uit de Weekstaat: de goudvoorraad. Deze vormt weliswaar een onderdeel van de totale deviezenvoorraad, maar de opstapeling van het goud bij de centrale bank is toch te merkwaardig om er niet iets van te vertellen. In het begin van de week bezat deze bank 5204 miljoen aan goud. En daar een kg te boek staat voor 4254, kunnen wij dus zeggen dat dc Nederlandsche Bank in het bezit is van 1223.000 kg goud Dit is een enorme hoeveelheid als wij hem vergelijken met andere naoorlogse jaren: eind december 1957 bezat de centrale bank 661 000 kg en eind december 1951 281.000 kg. Het laagst was de voorraad bij de devaluatie in september 1949: 144 000 kg. Waarom de Nederlandsche Bank de ontvangen deviezen regelmatig omzet in goud, wordt met zoveel woorden gezegd. De goede verstaander kan alleen maar concluderen, dat de centrale bank liever goud dan dollars heeft. Ieder een verwerpt weliswaar de mogelijkheid van een devaluatie van de dollar. Ook voor de financiële positie van de 1.3.0, wordt een oplossing gezocht. De overheid betaalt een derde van alle kos ten. Op de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1961 is voor dit doel 23.000 uitgetrokken. Een verhoging van de overheidsbijdrage kan niet worden verwezenlijkt zonder goed keuring van de Staten-Generaal. Toch wordt vrij algemeen een der gelijke verhoging gewenst geacht, me de gezien de taak van de I.S.O. De inspectie vervult haar controlerende taak zeer nauwlettend, laat een uiterst kritisch oog gaan over alle publicaties van de aangesloten instel lingen en ziet vooral toe of de recla me de daarvoor gestelde grenzen niet overschrijdt. Steeds immers worden dc erkende instellingen verleid tot een sensationele reclame door de niet aan gesloten instellingen, die zich heel A'lverten tie Dank zijRESA toch nog het MULO-DIPLOMA Maak van deze Bijzondere Aanbieding gebruik dikwijls propaganda van laag allooi permitteren Een voorwaarde voor erkenning is. dat dergelijke reclame achterwege wordt gelaten. Het vasthouden aan deze eis heeft goede resultaten gehad, hetgeen onder meer valt te constateren uit de draai, die de reclame van een groot in stituut heeft genomen, sinds deze in stelling in de loop van dit jaar, nadat het reeds jarenlang herhaaldelijk om erkenning had verzocht, eindelijk deze erkenning heeft gekregen. Ook op dc onderwijsbevoegdheid van de docenten, die voor de aangesloten in stellingen werken, houdt de Inspectie toezicht. Het is gebleken, dat 99 procent van de docenten, die voor het schrifte lijk onderwijs werken, daartoe wettelijk bevoegd zijn, een percentage, dat hoger ligt dan bij welke andere vorm van on derwijs ook. Ondanks de in hun vergadering ge leverde kritiek op bestuur en directie van de Toneelgroep „Theater", hebben Gedeputeerde Staten van Overijssel het gezelschap voor 1960—'61 een subsidie toegestaan van 53.048.Het voorstel is aangenomen met 33 tegen negen stem men (die van de prot. chr. partijen). Zoals bekend, richtte de kritiek, voor al die van prot. christelijke zijde, zich hoofdzakelijk tegen dc opvoering van Sartre's toneelstuk De ouivel en God" vanwege de anti-godsdienstige tendens. De heer J. van Westenbrugge, woord voerder van de tegenstemmers, zei dat een dergelijk stuk niet met overheids subsidie mag worden opgevoerd. Gedeputeerde J. M. J. Zandschote 'chr h\st ste'.de daarentegen nadruk kelnk vast. dat hij Sarire's stuk niet had beschouwd als athe'-stische propaganda, al kon hij de keuze niet gelukkig vin den. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Leiderdorp' B. G. Valk te Heerenveen: te Oosternijkerk: M. van Harmeien. kand. te 's-Gravenhage. Beroepbaarstelling: H. Steendam. Hel perbrink 19a te Groningen is met ingang van 1 januari a.s. beroepbaar. BELGISCHE EVANG. ZENDING Benoemd te Genk en Bree: W. Hes sels te Brussel, afkomstig van St. Anna Parochie. Spoedig een nota? Liever uitbreiding dan spreiding w.o. (Van onze parlementsredactie) Minister Cals streeft er ernstig naar de nota ovec de uitbreiding van het ho ger onderwijs op korte termijn aan de Tweede Kamer toe te zenden. Hij geeft de voorkeur aan het gebruik van de term „uitbreiding" van het w.o., daar de term „spreiding" ten onrechte de indruk zou kunnen wekken dat bij de uit bouw van het w.o. in de komende jaren de nadruk zou vallen op de oprichting van nieuwe universiteiten of hogeschor len. De minister schrijft dit in de memo rie van antwoord over de o.k. en w. be groting. In hetzelfde stuk geeft hij als zijn me ning te kennen dat internationaal gezien, in het algemeen niet kan worden ge sproken van een achterstand in de ont wikkeling van het wetenschappelijk on derwijs in Nederland. ,.Een zoon is ons gegeven", zegt Jesaja, die al eerder heeft geschreven „een kind is ons geboren". Christus werd niet slechts Zoon des mensen, Hij bleef Zoon van God. Christus was maar niet een groot generaal die zijn militia Christi bijeen kwam roepen om met hen in paradepas op de hemel af te gaan. In Christus daalde de hemel op aarde. „Het Koninkrijk Gods is onder u", zei Hij tegen zijn discipelen. In de laatste jaren is veel nadruk gelegd op de grootheid van God. Zijn overweldigende heiligheid. Zijn „gans anders zijn". Het is goed daarbij stil te staan. Maar wij mogen niet ver geten dat die gans andere God" de mensen geheel gelijk is geworden. Waarom doet God dat nu", zei gisteren iemand tegen ons die het moeilijk had. God was voor haar een verre Heerser, die al haar plannen in de war kwam sturen. Maar zij vergat dat Christus in Bethlehem iets dergelijks kon zeggen: „Waar om wilden de mensen Maria niet binnen laten, dan was Christus toch in hun huis geboren", zei ons dochtertje. Zijn plannen werden door de mensen in de war gestuurd. Daarom kan Hij ons zo goed begrijpen als we opstandig zijn. Maar daarom kunnen we tevens van Hem leren hoe we onze problemen moeten verwerken. Advertentie maar men kan zo denkt men kennelijk bij onze centrale bank nooit DCCA UAI\/CDC!IAA voorzichtig genoeg zijn. Wellicht dat het grote verlies dat onze bank in het K C D M - PI U V C 3 *J IVI begin van de dertiger jaren leed door de devaluatie van het Engelse pond hier een lichtend voorbeeld is. (Bekende Schriftelijke Cursus) Ook H B S -üymnasium-Ondcrw.akte O 1 POLITIE Dr Volkskrant meent, dat alles ovrriirfide de politiemannen tevreden mo- jen zijn over wat hun bonden hebben we len te bereiken: „De politiemannen zullen misschien niet allemaal staan te springen van enthousias me over wat uiteindelijk, na ingespannen overleg, nil de bus is gekomen. Het tien tje meer voor de laagste groep, dat er is uitgeperst, is op het eerste gezicht niet om over naar huis tc schrijven. Bij nader in- zien verandert het beeld echter aanzienlijk. Daar is het wezenlijke winstpunt, dat de toelage voor de politie niet uit de pot voor algemene verbeteringen ten behoeve van het overheidsperaonrcl wordt gehaald Daar is voorts het afstappen van „ongr- makkmtoeslag", die alleen een deel van liet personeel ten goede zou komen en in plaat* daarvan de aanvaarding, dat het hier om een salarisverbetering gaat, die iedereen dient toe te vallen. Daar ia ten. slotte de erketining, dat de toelage alleen bedoeld is als een overbrugging van de pe riode, waarin hel nog niet mogelijk is tot een definitieve regeling van de beloning voor de politie te geraken. Voor deze groep overheid*dienare*i is in ieder geval ren eerste stap gezet om een duidelijke arhterstand in de beloning in te lopen." De interpellatie-Suurlioff over de Joon- kwestie in tic metaalindustrie heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd in de ogen vap liet Algemeen Handel s- b I a d „Met alle waardering, die wij voor de figuur van de oud-minister van so ciale zaken hebben, kunnen wij niet anders constateren, dan dat zijn interpellatie een lag in ile lucht was. Het kan zijn dat door de regering dat wil zeggen door de staatssecretaris Roolvink zoals de heer huurhoff stelde, niet, zodra de Yakraud Me taal de r a n. wilde openbreken, haar stand punt duidelijk kenbaar heeft gemaakt. Dit standpunt was echter in het algemeen bekend en de hoogconjunctuur heeft dit nog eens gcar< ruiurrnl. Zcrr juist merk ten minister an Fooy (het deed ons ge noegen, dat ditmaal de minister nirt al leen „door de mond van dr staatssecreta ris" sprak) en de staatssecretaris op, dat een openbreken van de e.a.o.-metaal zeer mistige gevolgen zou kunnen hebben voor het ronjunrluurvrrloop en daarmee voor de werkgelegenheid. Indien men eonjunc- Miurpolitirk wil voeren moet men dit ook dóen. De regering heeft daarom zeer te- recht voet bij stuk gehoudrn eti getoond zieh de teugels niet uil handen te laten ne men. De herinnering, die de minister en ■Ie staatssecretaris opriepen aan hetgeen na de loonronde van 1*>S6 is gebeurd en dc daarop gevolgde bestedingsbeperking en loonstop van.... minister ?"uurlioff was zeer adrem. Een ezel sloot zieli in het gemeen niet tweemaal aan dezelfde steen Waar aan wij haastig toevoegen, dat wij noch minister Van Rooy. noch de lieer Snor- hoff met een ezel willen vergelijken. Maar wel rijst daarbij de vraag of de lieer Suur- hoff nu wel de aangewezen figuur was om deze interpellatie te houden. Advertentie GELOOFSBELIJDENIS Ik geloof een heilige, algeme ne, christelijke kerk... Zo luidt een regel uit de geloofsbelijdenis die zondag aan zondag in vele kerken, door vele gemeenten be leden wordt. Maar in diezelfde kerken is men het nog steeds niet met elkaar eens over de beteke nis van deze uitspraak. Is het woord eenhier gewoon een lidwoord, of is het een telwoord, zodat het „één" moet zijn, zo vraagt men zich af. Over deze kwestie schrijft prof. dr. J. van Genderen in het orgaan der christelijke Gereformeerde Ker ken in Nederland, „De Wekker", het volgende artikel: IK geloof een heilige, algemene christelijke kerk. Zo belijdt de gemeente het tedere zondag Ook de kerk is voor ons een ge loofszaak. Daarom is het van be lang om deze belijdenis goed te verstaan. En het is een feit. dat het artikel over de kerk verschillend gelezen wordt. Er zijn zelfs uitgaven, waar in op de ene plaats een accent staat hoven het woord „een", waarom het in dit verband gaat. en op de andere plaats weer niet. Het is dan ook geen wonder, dat de vraag gesteld wordt, of dit woord in de apostolische geloofs belijdenis nu een lidwoord of een telwoord is. Is het een kerk of één kerk? Om deze vraag te kunnen beant woorden. moeten wij uiteraard te ruggaan op de oorspronkelijke tekst. De geschiedenis van het ont staan van het Apostolicum, die nog al gecompliceerd is. kunnen wii la ten rusten Alleen is het van belang om te weten, dat er een oudere vorm van bekend is, waarin dit ar tikel korter is geformuleerd (ik ge loof een heilige kerk) en een jonge re vorm met: ik geloof een heilige, algemene kerk. Zo staat het zowel in de Griekse als in de Latijnse tekst. De laatste heeft: credo sanctam ecclesiam ca- tholicam Noch in het Grieks noch in het Latijn wordt het telwoord gebruikt Er is dus geen grond om te le zen: één kerk In de officiële tekst van het Apo stolicum. zoals deze voorkomt in het Lutherse Konkordienbuch ont breekt een telwoord. Eveneens in de geloofsbelijdenis, zoals deze in de Heidelbergse Catechismus Is opge nomen (Zondag 7). En wie er nog aan twijfelt vindt het overtuigend bewijs in Zondag 21. Daar wordt immers niet ge vraagd: Wat gelooft gij van de éne. heilige, algemene christelijke keik. maar: Wat gelooft gij van de heilige, algemene christelijke kerk. Uit de werken van Ursinus en Olevianus, waarin het Apostolicum verklaard wordt, blijkt trouwens ook. dat zij met van mening waren, dat er een telwoord staat. Men vergelijke de ..Grote Catechismus" en het ..Schatboek" van Ursinus. en de „Verklaring der apostolische geloofsbelijdenis" en „Het wc.zen van het genadeverbond" van Olea- vianus. De conclusie blijft, dat het woord „een" in het Apostolicum niet als een telwoord op te vatten is. HOE zou het toch komen, dat het zo verleidelijk is om „één" te lezen" Wellicht spreekt de bijbelse visie op de eenheid van de kerk daarin mee. Misschien speelt ook de ge dachte aan de „Una sancta" een rol. En dat is maar niet een idee. Het is een werkelijkheid, die wij op grond van Gods Woord belijden. Tot de schat van de kerk der eeuwen behoort ook de zgn. belij denis van Nicea met de woorden: En één. heilige, algemene en apos tolische kerk (et unam, sanctam. catholicam et apostolicam eccle siam). In de tijd. waarin dit symbool ontstond, was het beslist niet over bodig. dat behalve de heiligheid en de katholiciteit ook de eenheid en de apostoliciteit van de kerk uit drukkelijk werden beleden. En wij stemmen er nog van har te mee in! Maar het Apostolicum lezen wij, zoals het vanouds gelezen en ver staan is. Alleen zou nog te overwegen zijn, of dc tekst van het credo ook niet als volgt weergegeven zou kunnen worden: Ik geloof de heilige, al- gemene (christelijke) kerk. dat de Reformatie het anders was gaan verstaan. In het eerste Lutherse belijdenis geschrift. de Augsburgse Confessie van 1530, valt het ons op. dat de Duitse tekst spreekt van een hei lige christelijke kerk. maar de La tijnse tekst van één heilige kerk. Hetzelfde merkwaardige ver schijnsel doet zich voor in de Ca techismus van Genève. die Cal- vijn heeft opgesteld. Volgens de Franse tekst zeggen wij in het vier de deel van de apostolische geloofs belijdenis. dat wij de algemene kerk geloven. Maar volgens de La tijnse tekst, die hier en daar van de Franse afwijkt, belijden wij de éne. heilige, algemene kei loven. Toch moet men hier niet uit af leiden. dat„een" en „één" (of„de" en „één") in de tijd van de Refor matie blijkbaar naast elkaar ge bruikt worden. van den Brink. Hij meent, dat het bepaalde lidwoord zonder nadruk de voorkeur verdient boven het on bepaalde, omdat het uitdrukking Men zou dan ook moeten zeggen: de vergeving der zonden, de weder opstanding des vleses en het eeuwi ge leven. Met wijzigingen dient men ech ter voorzichtig te zijn. Het ging in dit Wekker-artikel al leen over de juiste lezing van een passage van de belijdenis Er wordt niet mee bedoeld, dat men minder aan de eenheid der kerk zal denken. Dat wij ln het Apostolicum lezen wat er staat, neemt niet weg, dat ook de eenheid van de kerk voor ons een geloofszaak is. waar wij niet genoeg ernst mee kunnen ma ken! Vrijdagmiddag is de heer C. van der Meer, internist en lid van de medische staf van de V.U., aan de Vrije Universiteit gepromo veerd tot doctor in de genees kunde op een proefschrift „De totale hoeveelheid lichaamswater bij decompensatio cordis". Voor de promotie bestond grote belangstel ling. Promotor was prof. dr. G. A. Lindeboom, paranymphen waren drs. D. G. van Til, accountant te Amsterdam, en drs. J. de Jong, als fysicus verbonden aan de universi teit te Nijmegen. Na de promotie spraken prof. Linde boom en de rector-magnificus. prof. mr. I. A. Diepenhorst, waarderende woorden. Beiden memoreerden zij de tijdrovende arbeid, door de jonge doctor en een aantal medewerkers verricht voor de totstand koming van het proefschrift, dat een uit gebreid en moeilijk onderwerp d< vochtbepal'ng in het lichaam bij hartaf wijkingen omvat. Prof. Lindeboom noemde de jonge doc tor een man van geconsumeerde weten schap, een uitstekend internist, een voortreffelijk organisator en een zacht zinnig. doch beslist leider. Hij prees zijn werk als docent van de studenten en andere arbeid voor do universiteit. Het proefschrift kenschetste hij als eerlijk, degelijk en grondig. Cornells van der Meer werd in 1922 in Rotterdam geboren. Hij bezocht het Marnix-Gymnasium en ging later medi cijnen studtren aan de Stedelijke Univer siteit van Amsterdam. In 1951 deed hij zijn artsexamen. Na de vervulling van zijn militaire dienstplicht verbond dokter Van der Meer zich in 1952 aan de Vrije Universiteit. Hiei specialiseerde hij zich in de interne geneeskunde. Thans is hü kliniekhoofd en plaatsvervangend hoofd van de afdeling in het Weesperplein ziekenhuis te Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) Stil ligt het dorpje Schalkhaar weg gedoken in het Overijsselse land ach ter Deventer. Er is wat autoverkeer op de weg maar verder ademt alles diepe rust. Toch kan het hier erg druk zijn. Te Schalkhaar bevindt zich het beeld je van Onze Lieve Vrouw van Fries wijk, dat hele drommen rooms-katho- lieke Overijsselaars bij tijden naar het dorp weet te trekken. Want Schalkhaar draagt een uitgesproken r.k. karakter. Een protestantse kerk vindt men er niet. Er wonen wèl protestanten te Schalk haar. o.a. militairen. Zij horen bij Colm- schate. wat de hervormden betreft, en bij Deventer wat de overigen aangaat. 'rijdag is te Schalkhaar echter een protestants gebouw geopeno': een mili tair tehuis. Het staat recht tegenover de kazerne op een stuk grond dat men voor een schappelijke prijs verwerven kon. In dit 54ste tehuis van de Kon. Mil. Bond Pro Rege heerste een bijzonder opgewekte sfeer, toen kol. B D G. Wie* lirvga als voorzitter van de Militaire Bond de opening verrichtte. Vorstelijke geschenken In de reeks nieuwe tehuizen van de Militaire Bond is dit het veertiende. Evenals alle vorige ontwierpen de ar chitecten Van Donkelaar on Bodegraven i dit tehuis. Zij hebben er bijzonder slag j van om deze gebouwen gezellig, licht en doelmatig te maken, zoals blijkt uit de diverse typen tehuizen die onder hun leiding zijn- gebouwd of gerestaureerd. Bij de openingsplechtigheid voerden, conform de traditie, velen het woord. Wij noemen burgemeester S. Cromme- lin van Diepenveen, waartoe Schalkhaar behoort; generaal J. H. Couzy. voorzit ter van het Prot. Interkerkelijk Thuis front: generaal-majoor J. C. de Vries, commandant van de le divisie („7 de- cemberoivisie"), die te Schalkhaar ge legerd is. Generaal De Vries achtte christelijke tehuizen van veel belang. Want zij hel pen de westelijke wereldbeschouwing in stand houden en verbreiden. Volgens de generaal komt deze overeen met de christelijke wereldbeschouwing Ds. W. M. le Cointre, die bij geen enkele opening gemist wordt, bracht de gelukwensen over van de gereformeerde deputaten voor de geestelijke verzor ging van zee-, land- en luchtmacht. Vast en zeker zijn ook altijd ae jeugd organisaties op het appèl. Evenals het merendeel van de bovengenoemde spre kers brachten zij geschenken mee. En dat zijn steeds vorstelijke cadeaux. De heer K. Hoeve van het Chr. Jon geren-Verbond bood een bibliotheek aan, bestaande uit honderd boeken. Het was de 55ste maal. dat dit gebeurde, de te huizen in „Oost en West" meegerekend. Bovendien zorgt het C.J.V. doorlopend voor vernieuwing, aanvulling en sane ring van bestaande bibliotheken. Mr. Chr. F. Bramer kwam namens de Bond van Geref. jeugdverenigingen voor de dag met een piano, met het hele meubilair van het tehuis, met een radio, een bandrecorder, twee biljarts en een bedrag van vijfduizend gulden! De heer Wielinga deelde voorts nog mede. dat de landelijke contactcommis sie Welzijnszorg Militairen van het Prins Bernhardfonds een bedrag van 24.000 had ontvangen, te verdelen over de protestants-christelijke-, de r.k.- en de Hunianitas-tehuizen, en bestemd voor uitbreiding der bibliotheken Advertentie verkrijgbMr bij i» erkende kenloermechim Advertentie gevatte kou of pijn zet niet door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde Sanapirin (Mijnhard!) Koker 90 en 60 cl. Ds. K. J. Quast overleden In de ouderdom van 76 jaar is te Wichmond overleden de hervormde emeritus predikant ds K. J. Quast, die jarenlang in Indonesië predikant is ge weest. Ds. Quast werd in een predikants gezin geboren en was hulpprediker in Reclinghausen. In 1913 werd hij tot pre dikant bevestigd in de hervormde ge meente van Grootegast. vanwaar hij drie jaar later vertrok naar Siddeburen. In 1921 werd ds. Quast beroepen naar Indo nesië. Hij werkte zes jaar in Pasoeroean en zes jaar in Djakarta. Na zijn terug keer in Nederland diende hij nog de gemeente van Frederiksoord en acht tien jaar lang zijn laatste gemeente Goutum in Friesland. In 1953 ging hij met emeritaat. Mej. DL E. Groneman. vicaris, overleden De vicaris van de hervormde gemeen te tc Engelum. mej. M. E. Groneman, is overleden Mej. Groneman werd 17 januari 1908 te Hengelo geboren. Zij studeerde in Groningen Sinds 1951 was zij vicaris bij de Ned Herv keijc te Engelum. Zij heeft velerlei functies bekleed en was onder meer secretaresse van de Prov. Vereniging van Vrijzinnige Her vormden. presidente van de Afdeling Friesland van de Vrijzinnige Hervorm de VTouwenfederatie in Nederland cn redactrice van het orgaan van die bond. I „Klokkenklank". LIEVE PETER, Het 4; iaat, ik kan niet slapen en ik heb hoofdpijn: de vlammende pijn die je krijgt van steeds laat naar bed gaan. heel gemeen, zo af en toe een vork boven je ogen. Weet je dat er heel veel verschillende hoofdpijnen zijn? Ik heb 't vaak, ik zou er een boek over kunnen schrijven en misschien doe ik dat nog wel eens: bladzij voor bladzij met de hoofdpijn afrekenen. Maar een boek helemaal over hoofdpijn dat zal wel niemand interesseren, denk je ook niet? Vanochtend hebben we op school een dubbele regenboog ge zien. we stonden met z'n allen voor de ramen, langzaam werd hij vager en toen we in onze banken zaten trok de lucht dicht en begon het weer hardnekkig te regenen, net als in dat ver haaltje. Weet je, Peter, ik heb als klein meisje werkelijk eens opge sloten gezeten: ik moest een knotje katoen pakken, fwe breiden smoezelige kruikezakjes met kromme pennen en stugge katoen in nare kleuren, ik benijdde de jongens altijd, die kregen gym of tekenen), ik bukte me en deed de grote groene trommel open toen kwam de deur tegen mijn rug, 't geluid van een sleutel die omgedraaid werd Eerst was 't wel leuk. een piepklein ka mertje waar 't rook naar handwerken en oude boeken, gedempt hoorde ik de herrie fn de klas. (We kropen onder de banken om van alles op te rapen om elkaar te prikken). Maar ik kon niet rechtop staan, ik struikelde over de trommel, herinnerde me het verhaal van jonkvrouw Maleen (ken je dat?): ze werd ingemet seld in een toren, met eten voor zeven jaar, maar ze vergaten haar. u'ant er kwam oorlog en nog veel meer nare verhaaltjes, dat ik het er warm van kreeg, ik begon te schoppen, te bonzen, te schreeuwen handwerkles was altijd een bende maar uren later (vijf minuten kunnen heel lang zijn) hebben ze me toch bevrijd... Toch ben ik liever het meisje in de kast dan een van die an dere kinderen, ze zullen zich schuldig voelen en elkaar de schuld geven en het meisje dat zo vreemd was heeft mis schien door haar tranen heen het licht van kleur zien verande ren. in elke kart zit bijna een ruitje maar zielig blijft het. Zeven jaar regen, zeven jaar overschoenen, parapluus, kap laarzen, regenjassen, plassen langs de stoep, klokkende goten ik zou als ik dat meisje was alles lezen over de zon, me er alles over laten vertellen, er naartoe leven, elke dag eraan denken, net als een verjaardag, en de kast proberen te vergeten. Het lege plekje van Sybille is een beetje opgevuld, ik heb in de lappendoos m'n oude vriendje teruggevonden (hoe heb ik hem kunnen vergeten!), heel stoffig en vuil. maar ik heb hem z'n hansopje gewassen, gaatjes gestopt: en ik heb hem een nieu we kraag en een nieuwe naam gegeven: Pierrot, want hij is een clown die plezier heeft in alles. Toch. hij kan Sybille niet vervangen. Sybille rende naar haar hoekje als mijn gepraat haar te machtig werd, maar Pierrot leeft helemaal afhankelijk van mij, begrijp je het een beetje? Dit wordt een hele lange nacht, ik kan toch niet meer slapen. Misschien schuif ik de gordijnen wat open, er varen grote, bijna witte wolken voorbij, de sterren schitteren koortsachtig. Mis schien zal ik het wel dag zien worden, heel langzaam verkleurt mijn stukje lucht, dat is het fijne van een eigen raam, dat je een stukje lucht voor jezelf hebt. Als ik nu maar geen hoofd pijn had... Dag, lieve Peter, zouden er veel mensen wakker liggen, als ik? JE MARJA. Paus benoemt vier nieuwe kardinalen Paul Johannes heeft vier nieuwe kar dinalen benoemd. Het zijn Giuseppe Ferretto, een Italiaans lid van het Va- tikaanse Curia. Joseph E. Ritter. aarts bisschop van St. Louis, Verenigde Sta ten, Luis Concha. Cordoba, aartsbis schop van Cordoba en Jose Umberto Quintero, aartsbisschop van Caracas. De vier kardinalen zullen op 16 jan. tijdens een geheim consistorie tot het ambt worden verheven. Het college van kardinalen zal na de verheffing van de vier nieuwe kardina len niet minder dan 86 leden tellen. Er waren vandaag nog geen aanwijzingen dat de paus op het komend consistorie de namen zal bekendmaken van de drie kardinalen, die hij op 28 maart 1960 „in pectore" aangewezen heeft. Prof. Uytenbogaardt aanvaardde ambt De heer W. Uytenbogaardt, die wc tenschappelijk hoofdambtenaar aan de Vrije Universiteit en die voordien in Zweden als geoloog heeft gestudeerd en gewerkt, heeft gisterenmiddag in het Woest^uincentrum te Amsterdam zijn ambt van gewoon hoogleraar in de mineralogie en petrologie voor de stu dierichting geologie aan de Vrije Uni versiteit aanvaard met het uitspreken van een rede getiteld „Een verkennings tocht door het gebied der mineralogie en petrologie. De heer Uytenbogaardt hoopt binnen kort in Zweden te promoveren tot doc tor in de wis- en natuurkunde. (Van onze sociaal-economische redactie) Gerhard Holmer heeft gisteren we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd aftcheid genomen als penningmeester van de Nederland se Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Tij dens een drukbezochte receptie in ho tel Noord-Brabant te Utrecht werden tot hem harteliike wnorden gesproken. In de eerste n!aats door de voorzitter van de NCR., de heer ,7. van Fiber- gen. voorts door de heer C A. Bikker namens het C N V. en de heer H. Pe ters namens de hij h»t C.N.V. aange sloten ornari-aties. De heer C. Bnu- tner sprak als secrete'is van de Chr. Bond van patroons in het Mcubile- rinasbedrijf en ook de vertegevioonr- I digers van andere bevriende vaknroa- nisaties lietm zich niet onbetuigd. Fen en ander ging aenaord met de over handiging van de bekende enveloppen met inhoud, boekenbonnen en gram- mnfoonplaten. De heer Holmer is sinds ziin 18de jaar lid van de Christeliike vakbewe- i ffing. In 1918 sloot hii zich aan bij de I Nederlandse Christeliike Bond van Houtbewerkers en Meubelmakers, de la tere N.C.B. Gerhard koos het beroep van meubelmaker en vestigde zich in Waddinxveen. Als vurig voorstander van i de christeliike vakbeweging slaagde hij er in het aantal van drie leden, dat ziin bond :n Waddinxveen slechts telde, in korte :üd op te voeren tot over de hon derd. Het was dan ook geen wonder, I dat toen het bondsbestuur later een pro- oagandist zocht. Holmer de benoeming j kreeg. Op 1 november 1946 volgde ziin I benoeming tot bopdsbestuurder en sinds I 1950 beheerde de heer Holmer de finan- i ciën van zijn bond. Na de fusie tussen 1 de hout- en de bouworganisaties in 1955 werd Holmer tweede penningmeester! van de grote bond „Een harde werker I en een goed vrind heeft de bond veria-1 ten aldus de heer J. van Eibergen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2