Jlieutue CciJtsrljc (üoiiron! Twee vliegtuigen 135 doden Commentaar botsen boven New York: Opstand lijkt te in Ethiopië mislukken NIEUWS in één oogopslag Amerika biedt de NAVO 180 raketten aan Boudewijn en Fabiola in schaduw van klooster Laatste bakker BON Opstandelingen geven zich over Hogere bijdrage West-Dili tsland ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 11051 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB -*r CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Stantunstich ahfbleoen myn hert ia Icgtjcospott" Droog 1959 en nat 1960 200 uur minder zon dan normaal Zie pagina 9 De grootste ramp in de geschiedenis van de burgerluchtvaart heeft 135 mensenlevens geëist. Boven New York zijn gisteren twee vliegtuigen in botsing gekomen. Van de 126 passagiers kwamen 125 om het leven, terwijl op de grond nog 10 personen werden gedood. Slechts een 11-jarige jongen overleefde, zwaar gewond, de ramp. Keizer Haile Selassie is met groot gejuich begroet, toen hij in Asmara, de hoofdstad van de provincie Erithrea, arriveerde. De opstand in Addis Abeba schijnt zo goed als onderdrukt. Uit Algiers komt het bericht, dat bij het referendum over de toekomst van Algerije de nadruk niet zal worden gelegd op de invoering van een bepaalde vorm van zelfbestuur voor het land. maar op het verlenen van een mandaat aan president De Gaulle tot het onderhandelen met de leiders van de ver zetsbeweging. Op de Navo-conferentie in Parijs heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Herter, medegedeeld, dat de Ver. Staten bereid zijn de Navo vijf Polaris-onderzeeërs met elk zestien Polarisraketten aan boord ter beschikking te stellen. Van de Navo wordt gevraagd honderd raketten aan te schaffen voor bases te land. Minister Cals heeft in de memorie van antwoord op zijn be- begroting o.m. medegedeeld, dat er op het schriftelijk onder wijs een beter toezicht zal komen. Ons Zondagsblad: een vleugje van het voorjaar ligt al over Blad Zij, dat voor een deel aan de mode is gewijd. En op de pagina Geestelijk Leven vindt men een artikel over de wereld godsdiensten. TNE Deense bakker Iver- sen is een handige zakenman. Voor zijn win kel heeft hij een groot bord laten zetten, waarop in drie talen de mede deling staat: „Dit is de laatste bakker van Dene marken". De heer Iversen doet daarmee zijn col lega's, elders in het land van het smörebröd en an dere lekkernijen, geen oneerlijke concurrentie aan, want letterlijk (geno men is hij de laatste bak ker van zijn land. Hij doet namelijk zaken op de grens van Denemar ken en Duitsland en met het bord trekt hij de aan dacht van de passerende toeristen, die nog gauw even (en zeker niet al te duur) enkele staaltjes van de Deense bakkerskunst mee over de grens nemen. Zo doet bakker Iversen als het ware op de valreep nog heel goede zaken. Een krant heeft weinig te maken met een broodbak kerij en daarom is het van daag wel bijzonder moeilijk om een goede vergelijking te vinden, maar, na enig nadenken, bleek die er toch te zijn, en wel deze: Een bakker, die oud brood ver koopt, zal ongetwijfeld klan ten verliezen en een krant, die oud nieuws aan zijn le zers biedt, zal er bitter wei nig nieuwe abonnees bij krijgen. Wij zijn blij, dat we met onze redactie het nieuws voor u steeds op de voet mogen volgen en we zijn al evenzeer verheugd, dat we dank zij uw hulp ook dagelijks nieuwe lezers in onze kring mogen ver welkomen. Dat kunnen en moeten er nog meer worden en daartoe dient dan weer (als steeds) de onderstaan de bon. O kunt noteren als nlenwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing U). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „lip-Parade" op onderstaand adres: Radio Addis Abeba heeft vanochtend meegedeeld dat de laatste opstandelingen zich na een beschieting en een bombarde ment door loyale troepen hebben over gegeven. De keizerin, de kroonprins en alle leden van het keizerlijk gezin zijn bevrijd en verkeren In goede welstand. Men verwacht dat het telefoon-, tele- De twee in botsing gekomen toe stellen zijn een Dc 8 straalvliegtuig H van de United Airlines met 83 inzit- graaf en luchtverkeer tussen Addis Abeba tenden, 76 passagiers en een beman- en Djiboeti spoedig zal worden hersteld. T^EIZER HAILE SELASSIE van Ethiopië is gisteravond te Asmara in de -■-V Ethiopische provincie Eritrea aangekomen. Hij werd bij zijn aan komst toegejuicht door een menigte mensen die met palmtakken zwaaiden. In Asmara heeft men berichten ontvangen, dat de staatsgreep tegen Haile Selassie mislukt is en dat de leiders van de opstand gearresteerd of op de vlucht zijn. Generaal Abye Abebe, schoonzoon van de keizer en gouverneur van Eritrea, verklaarde dat de troepen die zich in Eritrea bevinden 10.000 man van de landmacht en een deel van de lucht macht trouw aan de keizer zijn en bereid zUn met hem naar Addis Abeba op te rukken zo dit nodig mocht zijn. De generaal zei voorts dat Haile Se lassie spoedig naar Addis Abeba zal te rugkeren. Uit Addis Abeba is intussen gemeld dat de tegenstanders van de keizer na felle gevechten in de straten van do stad verslagen zijn en dat de toestand weer normaal is. Later deelde generaal Abebe in As mara mee, dat de bevelhebber van het leger, generaal Kebede Guebre, hem de verzekering had gegeven dat het leger en de politie, op een klein aantel verra ders na, nog steeds trouw zijn aan de keizer. Slechts een paar kleine eenheden van de keizerlijke garde waren betrokken geweest bij de opstand. Van betrouwbare zijde is nog verno men dat er bij de gevechten in Addis Abeba geen buitenlanders zijn gewond of gemolesteerd. Troepen in Kongo De Ethiopische troepen in Kongo on der bevel van de V.N. 1800 man hebben de zijde van de revolutionaire regering in Ethiopië gekozen, zo heeft de Ethiopische zaakgelastigde in Leo- poldstad meegedeeld. De troepen zul len echter hun taak in Kongo blijven vervullen. De Ethiopische ambassade in Wash ington heeft een verklaring uitgege ven, waarin een boodschap vervat !s van generaal Abye Abebe. Hierin wordt gezegd dat de officieren van de keizer lijke garde, die de opstand leidden, ge arresteerd zijn. De Ethiopische strijd krachten onder bevel van hun stafchef generaal-majoor Merid Mengoelsja, de legercommandant generaal-majoor Ke bede Guebre en de bevelhebber van de luohtmacht, brigade-generaal Assefa Ajene, hebben de orde in Addis Abeba hersteld. De regering van keizer Haile Selassie is vast aan de macht. In Ad dis Abeba heerst rust en vrede. Haile Selassie heeft later in Asmara verklaard dat het zeer moeilijk te zeg gen is of de staatsgreep in zijn land van buitenaf of in het land zelf op touw is gezet. Hij zei voorts dat de hele keizer lijke familie in goede gezondheid ver keert. Hij kon niet geloven dat zijn zoon kroonprins Asfa Wassen die in de eerste berichten de leider van de op stand werd genoemd, zich in een derge lijke aangelegenheid had gemengd. „Ik twijfel er niet aan dat zijn naam rpWEE PASSAGIERSVLIEGTUIGEN zijn gistermiddag om half vijf (Ned. L tijd) in een sneeuwstorm boven New York met elkaar in botsing ge komen; 125 inzittenden kwamen om het leven. Slechts één passagier, een elfjarige jongen, heeft de ramp overleefd. Een van de vliegtuigen, een DC-8 met straalaandrijving, stortte op een flatgebouw in Brooklyn, het andere vliegtuig, een Constellation, kwam terecht op een open veld op Staten Island, vlak naast een drukke boulevard. Een aantal inwoners van New York werd door brokstukken getroffen en kwam om het leven, waar door het aantal doden in het totaal 135 bedraagt. Hiermee is deze lucht- ramp de grootste die ooit in de geschiedenis van de luchtvaart is voor gevallen. Tot dusver was het dc ramp van 1953, toen een Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht in de buurt van Tokio neerstortte en 129 mensen het leven verloren. ning van zeven koppen, en een Con stellatdon van de Trans World Air lines, met 42 inzittenden, 37 passa giers en vijf bemanningsleden. De Dc 8 was van Chicago op weg naar New York en de Constellation kwam van Ohio. Aanvankelijk waren zes passagiers van de Constellation nog in leven, doeh zij waren zo ernstig gewond, dat zij kort na het ongeluk aan hun ver wondingen bezweken. De Dc 8 is het eerste passagiers vliegtuig met straalaandrijving dat is verongelukt. Het toestel kwam terecht op een flatgebouw, waardoor tien andere ge bouwen in brand vlogen en een kerk vernietigd werd. In de huizen zelf zijn nog geen slachtoffers gevonden, men was echter vanochtend nog bezig het puin te ruimen en hield er reke ning mee, dat slachtoffers zouden worden gevonden. De brandweer sloeg onmiddellijk groot alarm en uit heel het gebied stoven de brandweerauto's naar de plaats van de ramp. Waarschijnlijk is de botsing te wijten aan het slechte zicht en de zware sneeuwstorm waar mee de vliegtuigen te kampen hadden. Onder de slachtoffers van de ramp bevond zich ook een Nederlander, na melijk de 32-jarige heer F. H. J. Enklaar nlt Deventer, afdelingschef van Thomas sen en Drijver N.V. in Deventer. Dt heer Enklaar, die gehuwd was vertoef, de in de Verenigde Staten in het kader van de uitwisseling van technische ge gevens met de Continental Can Com pany. (Voor ooggetuigenverslag zie pag. 5) slechts door de rebellen is gebruikt", zei Haile Selassie. Die kroonprins en zijn moeder zouden als gijzelaars ge vangen worden gehouden. De Ethiopische ambassade in Stock holm, die openlijk de kant van de revo lutionairen gekozen heeft, heeft meege deeld dat de keizer bij aankomst in Ad dis Abeba gearresteerd zal worden. Een radiofoto nit New York: de brandweer doet haar werk in Brooklyn, waar een DC8 na een botsing met een Constella tion brandend is neergekomen. Rechts ziet men een staartstuk. Bij de onderzeedienst van de Koninklijke Marine in dc Rotter damse Waalhaven is gisteren de Dolfijn te water gelaten, de wereld primeur van een nieuw type onderzeeboten, het driecilindertype. Voordelen: dieper duiken, betere stabiliteit en hogere onderwatersnel heid zonder dat dit ten koste gaat van de bewapening. Extra ballast is nl. voor grotere diepten niet meer nodig. Het schip is 79,5 m lang, heeft een bemanning van 64 personen en is met acht lanceerbuizen van 53 cm bewapend. (Op de achtergrond de Walrus en de Zeeleeuw.) (Van een onzer verslaggevers) "|~^E Amerikaanse minister van daan. Het overleg over het multilateraal beheer zou in de nabije toekomst moe ten beginnen. Het aanbod van de duik boten is voor het programma van 1963, het voorstel voor de honderd raketten voor het programma van 1964. Aan het (Zie vervolg pagina 13) QNTSTELLEND moet de luchtramp he ten, die zich boven de metropool New York heeft voorgedaan. Hoe smartelijk moet een gebeuren als dit tot de verbeel ding spreken. Een vliegtuig is als een symbool van de mens, die zich door zijn kunnen verheft. Anders gebonden aan het plattcvlak van de aarde, beweegt die mens zich nu als met vleugels door hel luchtruim. Fr zit, de gewenning ten spijt, iels aangrijpends in. Dc gewenning is onmiskenbaar. Wie nog ziet naar een voorbijglijdend vlieg tuig omhoog? Totdat een ramp zich vol trekt. I)an wordt de mens zich er plotse ling scherp van bewust, hoezeer er aan zijn vermogen een grens is. Die grens kan wor den verwijd, zij kan echter niet worden opgeheven. Een luchtramp is spoedig desastreus. Naarmate dc toestellen groter worden en tot het vervoer van meer reizigers in staat, neemt gemeenlijk ook het aantal slachtoffers toe. Hoezeer dan in een ge val als dit. waarin twee van de kunst matige vogels met elkaar in botsing ge raken en terstond verlamd en als wer velende bladeren neerstorten. Ook nu is het aantal doden groot. Het ene knaapje, dat ternauwernood de ramp heeft overleefd, mag daaraan niet doen voorbijzien, accentueert Integendeel door zijn eenzaam overleven het dodencijfer nog eens te meer. Hij wel, zo zal men den ken, doch al die anderen niet. Het smartelijk gebeuren moet tot na denken stemmen. De betrekkelijkheid van het menselijk kunnen is eens te meer ge bleken. Dc beperktheid van dat kunnen blijft, ook al neemt het vliegvervoer in grote snelheid toe. Een stad als New York is een knoop punt van luchtverkeer, wellicht het groot ste. niet echter het enige. In de wijde en eenzame luchten zullen de botsingen zeld zaam zijn, al leert de ervaring dat zij ook daar niet geheel achterwege blijven. En steeds zijn de gevolgen ontzettend. De bange kans neemt echter toe, naarmate dc knooppunten toenemen. Kortom, het gaat om de beveiliging in de lucht een a! acuter vraagstuk. De luchtvaart legt indrukwekkende be wijzen af van het menselijk kunnen. Maar menselijk blijft het. Wat ons nog meer te zeggen heeft: het gaat daarbij om men sen zelf. En om hun levens. Het treinverkeer tussen Woerden en Gouda was vanochtend geheel gestremd, nadat omstreeks 2.30 uur vannacht een goederen trein was ontspoord. Twee wagens kantel den en vernielden twee portalen van de elektrische bovenleiding. De reizigers wer den vanochtend per bus vervoerd. De oor zaak van het ongeluk is nog niet bekend. Een van de goederenwagens moet als ver loren worden beschouwd. Op de ministersconferentie van de N.A.V.O. m Parijs heeft de Amerikaanse minister Herter verklaard dat Ouba thans tien maal zoveel militaire uitrusting heeft als inder tijd onder dictator Batista het geval wés Deze wapenen zijn van achter het IJzeren Gordijn binnengestroomd. In Vijfhuizen is1 gisteren de vijftienjarige C. M. van Goethem om het leven gekomen doordat hij werd gegrepen door de kabels van een hijskraan in werking. De jongen probeerde in de hijskraan te klimmen. buitenlandse zaken, Herter, heeft op de NAVO-conferentie in Parijs de suggestie gedaan voor een bijzondere NAVO-strijdmacht onder multilate raal beheer, waarbij hij aanbood vijf duikboten met in totaal tachtig Po- larWis-raketten beschikbaar te stel len en voorstelde er voor middelbare afstand nog honderd raketten aan toe te voegen. Het aanbod werd in verband met de regeringswisseling onder voorbehoud ge- (Advcrtcntie) BANANEN GEVEN DE VRIJ KOUDE LUCHT van onge veer 2d 3 graden, die vandaag nog aanwezig was, wordt door een toenemen de zuidwestenwind langzaam verdre ven om plaats te maken voor zachtere oceaanlucht. Er blijft echter d.t weckend nog veel bewolking aanwezig, zodat de cember zijn bijzondere sombere karakter nog behoudt. De hogedrukgebieden die zeer actief zijn en zich uan Finland tot de Azoren uitstrekken, trekken langzaam naar het oosten. Door deze ontwikkeling gaan wij een periode met wat wisselvalliger en zachter weer tegemoet, waarbij >n de verwacht. Oceaan-depressies mogen laatste week voor Kerstmis enkele, i Hogere luisterbijdrage is onontkoombaar (Van onze parlementsredactic.) Minister Cals is voorshands van me ning, dat op den duur niet aan een ver hoging van de luisterbijdrage zal zijn te ontkomen, ongeacht de vraag of (en zo ja wanneer) de Wereldomroep uit de alge mene middelen zal worden gefinancierd. Hij deelt dit mee in de memorie van ant- wood over de o.k.w.-begroting. Aan de bewindsman zijn tot dusverre geen plannen van de Nederlandse Radio. Unie voorgelegd om ook 's nachts na 12 uur radio-uitzendingen te verzorgen. (Advertentie) Verlovingsringen Klassiek en modern. Zeer grote sortering Op het graveren kan gewacht worden. v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 J<TONING Boudewijn en koningin Fabiola bevin den zich sinds donderdag avond in het prachtige land huis San Calixto dat bij een zestiende-ceuws klooster be hoort. Honderden militairen en politiemannen dragen er zorg voor dat het koninklijk paar volkomen ongestoord zal blijven. De bezitting ligt bij het dorp Hornachuelos in liet Sierra-gebergte en Is eigendom van dc markies van Salinas. Kort na aankomst heeft koning Boudewijn met Brus sel getelefoneerd om mee tc delen waar zij zieh be vonden. Een cordon militai ren is rond de gehele bezit ting gelegd die meer dan 150 vierkante km bergland om vat. Niemand mag het huis dichter naderen dan op acht kilometer. Volgens de pro vinciale politiecomniandant zal het paar waarschijnlijk drie of vier dagen in Calixto blijven, liet aangrenzende klooster werd in 1542 gebouwd door Fray Mateo de la Fuente voor de orde van Sint Basi- lius. De heilige Teresa van Avila schrijft in haar boek over kloosters dat het Sint- Basiliusklooster als een voor beeld mocht gelden voor discipline en christelijk ge loofsbelijder In 1840 werd de orde evenwel ontbonden. De markias van Salinas heeft de gebouwen in 1940 doen herbouwen cn sinds 1956 zijn er Karmelietessen in het klooster gevestigd. Het bergland rond het klooster staat bekend om zijn wildrijkdom. Ieder na jaar organiseert de markies van Salinas er een grote jachtpartij. Van de achter ons liggende 16 decem berdagen waren er twaalf zonder zon. De Bilt verwacht tot zondagavond: Overwegend droog, zwaarbewolkt en ne velig weer. Zwakke, langs de waddenkust matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag, zon op 8.44. onder 16.29 uur; maan op 8.12, onder 17.07 uur. Maandag, zon op 8.45. onder 16.30 uur; maan op, 9.16, onder 18.11 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Station Wccrs. grsteldh •ów B I t? Sr 5) s 0 2» D Helder gh. bew. z 6 3 3 0.2 Ypenburg gil. bew z 2 3 2 0.1 VWss. gli. bew z 3 •i 3 0 Eelde gh. bew. 7. 4 2 1 0.1 De Bilt gh. bow. 2 2 2 0 Twen the gh. bew windstil l 1 0 Eindh. gh. bew windstil 2 2 0 Zd -Limib gli. bew 2 2 0 0 Helsinki wzw 5 -0 -0 3 Stoclch. m.regen zw 3 2 1 0.4 Os.o gh bow. windstl 1 7» 0 3 Kopenh. m. regen wzw 7 4 3 0.3 Aberdeen iw. bew. w 5 5 2 0 Londen gh. bow z 2 0 0 Adam gh. bew. 4 2 2 0.1 Brussel gli. bow. wlndsti. 2 1 0.2 Luxemb. mist ono 4 0 -3 0 Parijs gh. bew. o no 5 2 0 Bordeaux onbew. n 4 .0 -2 0 Grenoble gli. bow windstil 3 1 0 Nice regen no 7 16 12 4 Berlin m regen z 3 4 2 0.2 Frankfort gli. bew. ono 3 2 0 0 MUnohon Uzel O 3 -2 -2 0.2 ZUrieh gh bow. no 2 .0 -2 0 GenCve nno 3 2 -1 0 Locarno tw. bew. ono 1 6 4 0.4 Wenen gh, bew 7-ZO 3 4 l 0 Innsbruck onbew. w 4 -2 -10 0 Belgrado mist windstil 12 3 0.1 Athene onbew 0 I 11 0 Rome gh. bew. no 5 17 1)1 0 AJacclo no 2 18 Madrid h. bew. nno 10 7 6 0 Mallorca 1. bew 0 3 U 6 1 Lissabon onbew. n 6 7 4 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1