DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD DE WERELD 25 JAAR GELEDEN ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 door G. PUCHINGER „Ook nu nog geloof ik, dat het Parijse Plan onder de gegeten omstandigheden het hest mogelijke of minstens het minst slechte was. Noch ik noch iémand, die betrokken was bij zijn totstandkoming, kon verwachtendat het zulk een oppositie zou veroorzaken." SIR SAMUEL HOARE „Negen bewogen jaren" (1954) (mémoires) Slechts aan de toekomstige historici zal het gegeven zijn, dank zij de afstand in de tijd, een zakelijk oordeel te vellen over deze tegenstrijdige inzichten SIR SAMUEL HOARE „Negen bewogen jaren" (1954) (mémoires) Het aftreden van Sir Samuel Hoare Wat in Frankrijk regel is, geschiedde bij uitzondering In Engeland in het jaar 1935: drie ministers van buitenlandse zaken traden achtereenvolgens op. Op vrijdag 7 juni 1935 trad het laatste kabinet-Mee Donald af, en daarmee ook de liberale minister van buitenlandse zaken, Sir John Simon, die misschien evenzeer zijn zware taak moede was, als Engeland zijn politiek beleid. Lang werd vooraf gegist wie Simons opvolger zou worden; men vermoedde Anthony Eden, maar het werd uiteindelijk Sir Samuel Hoare, die een schitterende loopbaan achter zich had, met als toppunt zijn leiding van het India-Department, van waaruit hij de befaamde India-Act de wereld instuurde, die hij na eindeloze debatten wist aangenomen te krijgen, onder zware tegenstand van Winston Churchill. Hoare schonk aldus na jarenlange arbeid aan Brits Indié een nieuwe grondwet. Niemand gal Baldwin ongelijk, dat hij Hoare had verkozen voor het Foreign Office bóven Eden: Eden was nog jong. en kon niet opwegen tegen de grote roep die van Hoare uitging en diens grote politieke ervaring. Anthony Eden werd getroost met een apart voor hem ingestelde portefeuille, die binnen het kader der bui tenlandse aangelegenheden lag: hij zou optreden als minister voor Volkenbondszaken. Het vrijwel onge looflijke nu was dat de ervaren Hoare. een half jaar na zijn veelbelovend optreden, moest terugtreden we gens ernstige technische fouten die hij gemaakt had. En toch was de decembermaand van het jaar 1935 onder betrekkelijke rust in Engeland aangebroken. Enig binnenlands evenement van die maand scheen, dat de koning niet persoonlijk het Britse parlement zou openen, vanwege de ziekte en het overlijden van zijn zuster prinses Victoria, die in de vroege morgen van dinsdag 3 december 1935 vredig stierf De artsen meldden in hun communiqué: ..De prinses is zacht de dood ingegaan". Thans reed de lord kanselier namens koning George V naar de hoge vergadering, en las 's konings rede voor. die nu aanving met de woorden: „Het spijt mij. dat ik niet persoonlijk het woord tot U kan richten". Over de buitenlandse betrekkingen stond verder in de Troonrede te lezen: „Mijn betrekkingen tot de buitenlandse mogendheden blijven vriendschappelijk; de buitenlandse politiek van m(jn regering zal, zoals tot nu toe. gebaseerd blijven op de krachtige steun aan de Volkenbond. Mijn regering blijft bereid de ver plichtingen van het pact In samenwerking met de overige leden van de Bond te vervullen, en ls ln het bijzonder vastbesloten te allen tijde al haar invloed aan te wenden tot het behoud van de vrede. Krachtens deze verplichtingen heeft m(Jn regering zich genoodzaakt gezien, met een vijftigtal andere mogendheden samen te werken tot het toepassen van enige economische en financiële maatregelen tegen Italië, doch tegelijker tijd gaat mijn regering voort haar Invloed aan te wen den voor een vrede welke aannemelijk ls voor Italië, Ethiopië en de Volkenbond." In deze simpele zinnen lag het probleem aangegeven van de buitenlandse politiek van Engeland van een vijfentwintig jaar geleden: het wilde zowel de agressor krachtig weerstaan, als goede verhoudingen bewaren én met de agressor én met de aangevallene. Het is duidelijk dat deze politieke richtlijn een bijna lijker. omdat zoveel andere Britse ministers de strikt buitenlandse aangelegenheden beschouwden als een terra incognita, waarover men hoogstens eens grondig met elkaar sprak, als zich een op het eerste gezicht on oplosbare vraag voordeed. Dit laatste nu heeft zich in december 1935 plots voorgedaan, en wel op zulk een wijze, dat deze het Britse kabinet deed schudden op zijn grondvesten. Hoare stond in een allermerkwaardigste situatie: hij verafschuwde iedere agressie, maar was aan de andere kant van mening dat Abessynië in feite géén geordend land was. en dat het nauwelijks in staat was de bevelen van de keizer ten uitvoer te brengen. Op die gronden had Engeland zich in 1923 tegen de toelating van Abessynië bij de Volkenbond verzet. Daarbij was Mussolini in die Jaren nog fel anti-Duits; een merkwaardigheid was. dat Hoare en Mussolini gedurende de Eer ste Wereldoorlog hadden samen gewerkt. Anders dan Eden. die bijna openlijk zijn antipathie aan de Duce te kennen gaf. hoopte Hoare goede invloed op Mussolini te kunnen uitoefenen. Of hij diar- om zo vaak en zo lang op het Foreign Office samensprak met de Italiaanse ambassadeur Grandi? Te Genève Het Hoare. maar vol gens de meesten té laat, ln sep tember 1935 een krachtig geluld boren, waarbij hU de Volken bond tot eenheid en kracht aan maande. Maar op dinsdag 22 ok tober. toen de Itallaans-Abessljn- ae oorlog eenmaal was uitgebro ken. liet hij In het Lagerhuis ccn heel wat voorzichtiger geluld ho ren: ,,De Volkenbond Is een In stituut van de vrede. Dat moeten zich herinneren diegenen die ver langen dat Engeland het Suezka- naai zal sluiten en de Italiaanse verbindingen over zee zal afsnij den. Engeland kan dit niet alleen doen, en er zal ook geen collec tieve overeenstemming op dit punt te bereiken zijn. Het Is daar om gevaarlijk en provocatief daar over ook maar te spreken. De eco nomische druk die thans In het voornemen ligt, zal niet aldus worden uitgebreid, dat het tot een algemene oorlog komt". Het is duidelijk, dat deze meer diplomatieke dan krachtige rede ln Abessynië een zeer deprime rende werking had. en vele tegen standers van de oorlogshandelin gen van Italië met teleurstelling vervulde. Plotseling echter spitste zich de Italiaans-Abessijnse crisis op Hoa re zelf toe. en op zijn onverwachtst werd hij een week lang het voor werp van hartstochtelijke ver ontwaardiging. haat en verach ting. dank zij een uiterste po ging die hij deed om aan de Ita liaans-Abessijnse oorlog een ein de te maken Parijs Begin december 1935 werd Hoa re, na nog voor zijn kiesdistrict te zijn opgetreden, ziek wegens overwerking De doktoren schre ven hem met klem drie weken vol komen rust voor. Juist was het plan vastgesteld om op 7 decem ber voor ontspanning nsar Zwit serland te vertrekken, toen Laval naar Londen wenste te komen om te beraadslagen over de Abes- aijns-Itallaanse oorlog. Hoare wees af. maar toen Laval bleef aandringen, ging hij ln op La vals verzoek, om althans een ontmoe ting te Parijs te doen plaats vin den. Baldwin nam afscheid van Hoare met de woorden: ,,Ik wens U een goede ontspanning toe, en komt U vooral gezond terug. Dat Is de hoofdzaak. Stapt U voaral in Parijs uit, om Laval te ont moeten. maar vermijd voor ons land in leder geval de oorlog!" Laval ontving op zaterdag 7 de cember de zieke Engelse minis ter in zijn bureau, temidden van specialisten en journalisten, en kwam met uitgewerkte voorstellen inzake Abessynië. met het doel dat de oorlog een einde zou ne men. De besprekingen duurden zo lang. dat tot Hoares verdriet ook ,iog een deel van de zondag aan de voorstellen besteed moest wor den. Een compleet plan werd ge reed gemaakt, en wel vroeg Hoa re bij zijn afscheid aan de jour nalisten niets te willen publice ren wat zij van de voorstellen wisten, maar de zieke politicus Laval verklaarde daarbij na de beëindiging der besprekingen: ..Bezield met dezelfde geest van verzoening, en ln het kader van de Frans-Britse vriendschap, heb ben wij in onze besprekingen ge zocht naar ccn formule, welke kon dienen tot basis voor een vriendschappelijke regeling van het conflict tussen Italië en Ethiopië. Er kan thans nog geen sprake van zijn. dat de formule wordt bekend gemaakt: dc Britse rege ring Is cr nog niet van op de hoogte gesteld. Eenmaal In het bezit van de In stemming der Britse regering, zullen de formules worden voor gelegd aan de beoordeling van de betrokken regeringen, en aan, de beslissing van de Volkenbond. Met eenzelfde IJver hebben wij gewerkt om zo spoedig mogelijk een vreedzame en eervolle op lossing te verkrijgen. Elk van ons belden Is tevreden over het be reikte resultaat." Hoare reisde vervolgens door naar zijn vacantieverblijf in Zwit serland. poogde zich te ontspannen door de beoefening der schaat- sensport. die hij anders zo goed Beheerste, maar ook hier achter volgde hem het ongeluk: hij viel. blesseerde zijn neus ernstig, en opnieuw drongen de doktoren aan op strenge rust. SIR SAMUEL HOARE Lagerhuis optimistische verklaring van Laval had inmiddels groot op zien gebaard, en niet minder de gegevens die enkele Franse bla den over de conferentie hadden weten te verschaffen. waaruit bleek dat Abessynië inderdaad grote stukken grondgebied zou af staan! Vanaf dat ogenblik kon het toch reeds geïrriteerde Britse Lager huis zich niet meer rustig hou den! De Labourafgevaardigden had den zich reeds direct na de ope ning van het Parlement in crlti- ache zin uitgelaten over de Troon rede, die zij tegemoetkomend von den jegens Italië. Baldwin had die critiek beant woord met de als altijd even vage als vaderlijke woorden: „De Volkenbond heeft een proef te doorstaan, en wanneer de Bond op grond van de vaak vermelde voorwaarden aan het tegenwoordi ge, vreselijke conflict een einde zou kunnen maken, zou ieder in Europa, die de vrede liefheeft, niervoor dankbaar zijn, altijd in de veronderstelling, dat de gestel de voorwaarden dié zijn, waaraan ten slotte moet worden voldaan. Op 10 december echter verhief zich de Labour-leider Attlee en vroeg aan Baldwin bij afwezig heid van Hoare openlijk: ..Zijn de voorstellen in hoofdzaak dezelf de als welke reeds in de Franse en Engelse pers zijn openbaar ge maakt? En worden die in over- het 7" Opnieuw antwoordde Baldwin zo vaag mogelijk: ..Ik heb de berich ten in de bladen niet aandachtig gelezen. Het uitlekken van inlich tingen in Frankrijk maakt de on derhandelingen oneindig moeilij ker. Naar men mij heeft ver klaard. is er een zeer aanzienlijk verschil tussen de werkelijke en de zogenaamde voorstellenIk heb de gehele morgen besprekin gen over de zaak gehad, en ik ben er nog helemaal niet zeker van. dat wij uiteindelijk tot overeen stemming zijn geraakt." Op de vraag van Attlee, welke voorstellen er nu werkelijk gedaan waren, zei Baldwin slechts: ..Zij zijn niet meer dan een basis van discussie." Eindelijk deelde Eden de hoofd punten van de voorstellen mede: 1. uitwisseling van grondgebied, waarbij bepaalde voordelen zullen worden toegekend aan belde par tijen. 2. hulp van de Volkenbond aan de sociale, economische en admi nistratieve ontwikkeling van Abes synië. 3. Speciale faciliteiten aan Ita liaanse kolonisten en bedrijven, die belang hebben bij de econo mische ontwikkeling in Afrika. Het Lagerhuis was verslagen: met schone woorden werd het voor het fait accompli geplaatst, dat Abessynië inderdaad grond gebied zou hebben af te staan! Over niets anders werd in het Lagerhuis gesproken! Op 13 december werden de voor stellen officieel bekend gemaakt: de Engelse pers betoonde zich verontwaardigd! Baldwin werd overstelpt met protesttelegram men. en diverse delegaties vroe gen hem te spreken. De critiek was schamper, en trad van uur tot uur scherper op: openlijk eiste deze het aftreden van Hoa- Nu bleek tevens, dat ook Bald win, Eden, Neville en Austen Chamberlain alsmede Lord Hali fax toch wel wat onthutst waren over de voorwaarden waarin Hoa re. om de oorlog te beëindigen had toegestemd. Alleen de ..Dai ly Telegraph" trachtte de voor stellen goed te praten. Maar in het algemeen ontwikkel de zich de storm in Engeland bin nen een week tot een orkaan: zelfs Baldwin kou de woede niet langer bezweren! In het Lager huis werd openlijk gesproken over ,,de schandelijke voorstellen". Elders in Europa Overal elders werd Engeland beschuldigd dat het in een onder onsje met Frankrijk Abessynië op diplomatiek gebied in de rug had aangevallen, in plaats van op te treden tegen de Italiaanse agres sor! De Rus Karl Radek schreef in de ..Iswestia": ,,De berichten over het Frans-Engelse compro mis hebben de uitwerking gehad van een ontplofte bom. De grootte der concessies overtreft alles wat men kon verwachten." Italië en de Volkenbond zwegen voorshands, maar op maandag 16 december legde de keizer van Abessynië de volgende duidelijke verklaring af: „WIJ verklaren plechtig, dat het onze wil ls iede re vreedzame regeling te steunen, doch het aanvaarden van de Frans-Britse voorstellen zou niet alleen een lafheid tegenover Ethio pië zijn, doch verraderlijk tegen over de Volkenbond en tegenover allen, die vertrouwen op het sys teem van collectieve veilig heidDeze voorstellen staan ge lijk met het opgeven van het prin cipe van de basis van de Volken bond. Deze plannen leveren Abessynië over aan een amputatie en een vernietiging van de onafhankelijk heid ten voordele van een aanval ler. Door de amputatie wordt het Ethiopië onmogelijk gemaakt lan ger te werken aan de ontwik keling van een derde deel van zijn land. dat wordt overgele verd aan een vijand, die thans voor de tweede maal een poging tot veroveren doet." Een verrader in de ogen van Europa, een lafaard in de ogen van Engeland, zo keerde de arme, nog steeds niet genezen Hoare maandagavond 16 december naar Londen terugmet een pleis ter op zijn neus. Hij weigerde iets te zeggen tot de hem opwachten de journalisten. Hij had genoeg te bespreken met zijn verontruste collega's. Hoare diende voor het Lagerhuis te verschijnen, en men speculeer de slechts over de vraag, of hij militant of deemoedig zou spre- Afgetreden Maar woensdagavond 18 decem ber. om 10 uur. brak de spanning, er werd bekend gemaakt dat Hoare was afgetreden, dat hij, zo als de pers schreef, geofferd was voor de zonden van het gehele ka- oinet, dat hem immers had laten begaan! Zijn aftreden verbijsterde de kringen van de Volkenbond, waar men zijn krachtig optreden ter vergadering in september J.L be wonderd had. maar bracht voldoe ning aan het Britse publiek, dat rijn optreden te Parijs een niet te verzoenen misstap achtte. In de Engelse pers werd én sym- bolischerwijze én realistischerwij- ze een woord van Hoare geci teerd over het schaatsenrijden, zijn lievelingssport„Ik beschouw schaatsenrijden als een zeer ge schikte ontspanning voor politici, daar het ook zijn ups en downs heeft, evenals de politiek. Je moet een goede „valler" zijn, dat Is het eerste wat een schaatsenrijder leert, en Is dat ook niet een goe de eigenschap bij een politicus?" De „News Chronicle" schreef openlijk: „Het aftreden van Hoa re. die als zondebok wordt behan deld. vermindert geenszins de ver antwoordelijkheid van de rege ring." De ..New York Times" schreef: .De Engels-Franse diplomatie heeft een onvergeeflijke flater ge slagen en een eclatante nederlaag geleden." Op donderdag 19 december vond eindelijk de lang verwachte Lager huiszitting plaats, waarbij ook Hoare maar thans niet meer als minister doch als gewoon lid aanwezig zou zijn. Zelfs de prins van Wales, de latere koning Edward VIII. was aanwezig in de loge, evenals de Russische am bassadeur Malski en de Italiaan se ambassadeur Grandi. Hoare's binnenkomen in het stampvolle Lagerhuis was een evenement: voor het eerst sinds jaren ging hij de ministersbank voorbij en nam plaats op de bank voor de oud-ministers: Austen Chamberlain had zijn zetel voor Hoare opengelaten. Hoare sprak, met sympathie aangehoord, want reeds was hij gevallen, en Baldwin erkende in een rede, dat er grote fouten wa ren gemaakt. In het Hogerhuis verklaarde Lord Hallfax namens de regering ruiterlijk: „Wij dra gen ten volle de verantwoordelijk heid voor de fouten, die wij ge maakt hebben." Onder applaus sprak Austen Chamberlain de wens uit. dat men de laatste ministeriële rede van Hoare nog niet had gehoord: die wens zou inderdaad binnen weinig tijd in vervulling gaan! Zo eindigde de woede over Hoa re als minister, ln waardige deel neming met zijn situatie, toen hij eenmaal ten val was gebracht! het Britse Lagerhuis tot ari 1936 op reces! Colijn over Hoare Hoezeer het aftreden van Hoa re alle Europese kabinetten be roerd heeft, blijkt wel uit het schrijven van minister Colijn aan de gouverneur-generaal van Ne derlands Oost Indië. jhr. mr. B. C. de Jonge, van 20 december, waarin hij apart over het aftre den van de hem persoonlijk zo goed bekende Hoare schreef: „Amice, Gij zult wel verrast geweest zijn door de laatste ge beurtenissen op internationaal ge bied. Hoare. die zo goed begon in Genève, heeft het nu plotseling afgelegd en is afgetreden. Wat ik uit diplomatieke kringen daarom trent bij stukjes en beetjes verno men heb zal U misschein wel in teresseren. Laval heeft van meet aan ei genlijk niet willen meedoen aan sancties, vermoedelijk omdat hij in Januari bij zijn bezoek aan Ro me mondelinge toezeggingen aan Mussolini gedaan heeft, die strij dig waren met een krachtig op treden in Genève. Laval heeft toen Van Zeeland gesuggereerd, dat deze in de Commissie van Achttien het voorstel zou doen om Frankrijk en Engeland te mach tigen inmiddels voort te gaan met verzoeningspogingen. Wel is dat voorstel niet aangenomen, maar de Voorzitter van de Commissie van Achttien, eveneens door La- val bewerkt, heeft verklaard, dat zulk een voorstel formeel voor behandeling niet vatbaar was, maar dat de daarin vervatte ge dachte toch wel de sympathie van allen zou hebben. De eerste fout is toen geweest, dat niemand dat weersproken heeft zodat Laval zich met enig recht op het stand punt kon stellen, dat Engeland en Frankrijk gerechtigd waren verzoeningspogingen te doen. Toen nu Hoare op zijn doorreis naar Zwitserland te Parijs kwam, scnijnt Laval hem een somber beeld te hebben geschilderd van de desperate stemming in Italië. Italië kon, zoo werd gesuggereerd, elk oogenblik losbreken en zich Dij verrassing op de Engelsche vloot werpen. Frankrijk, dat vol gens Laval 14 dagen noodig had om zijn vloot te mobiliseeren. zou daarbij met zijn hulp te laat ko men en er bestond dus gevaar, dat het in de Middellandsche Zee aanwezige deel der Engelsche vloot vernietigd of zwaar bescha digd zou worden, zoodat het over blijvende deel van de Engelsche marine niet sterk genoeg meer zou zijn om den kamp met Ita lië voort te zetten. Hoare zou daar door de schrik om het hart zijn ge slagen en bewilligd hebben in een verzoeningsvoorstel dat velen ver der ging dan men voor het uitbre ken der vijandelijkheden bereid was geweest aan Italië over te brengen. Hoare had echter het be ding gemaakt, dat het Londensche Kabinet nog zijn toestemming aan dit plan zou moeten geven en dat pakte geheel anders uit dan Hoare verwachtte, mede door den storm van oppositie, die in En geland door dit voorstel werd ge wekt, een oppositie, die niet alleen uitging van de officieele parle mentaire oppositie, maar waarin gedeeld werd door menschen als Robert Cecil en, wat zwaarder woog. Sir Austen Chamberlain. De Engelsche Regeering heeft het plan eigenlijk gedood door den eisch te stellen, dat het niet alleen de instemming van Italië moet verwerven, maar ook die van Abessinië en den Volkenbond. En toen was het lot ervan natuur lijk bezegeld, maar tegelijkertijd Hoare gedesavoueerd, want de op zet van het plan was dat het al leen aan Mussolini zou worden medegedeeld. De geheele affaire is een gevaar lijke, omdat wanneer Engeland'g handen in Europa gebonden zijn, de Japansche handen in gelijke mate grootere vrijheid van be weging krijgen. Met besten groet, t.è.v., H. COLIJN Het bloedbad in Algerije Wie zijn verantwoordelijk? De rol van de parachutisten Het lot van De Gaulle's referendum Kongo straks een tweede Korea? Merkwaardige revolutie in Ethiopië DE onderwerpen liggen deze week echt voor het grijpen: de ernstige onlusten, die het gevolg waren van president De Gaulle's bezoek aan Algerije; het uitroepen van een Kongole se tegenregering ln Stanley- stad, het bolwerk van Loe- moemba's aanhangers: de strijtd tussen procommunlstische en westersgezlnde strijdkrach ten om Vientiane, de hoofd stad van Laos, met als tnzet de macht over dit oerwoud- koninkrijk de staatsgreep ln Ethiopië, die lijkt op een van hoger hand geleide sociale re volutie, waarvan de conse quenties nog niet te overzien zijn; de benoeming van Dean Rusk tot Amerikaans minister van buitenlandse zaken na de installatie van John Kennedy tot president van de Verenigde Staten op 20 januari a.s. en an dere minder opvallend maar niettemin belangrijke gebeurte nissen. De reis van generaal De Gaulle was bedoeld om de mo hammedaanse bevolking van Algerije te winnen voor de plannen met betrekking tot de vorming van een Algerijns Al gerije. waarin moslims en mo hammedanen op gelijke voet met elkaar zouden kunnen sa menleven. Men heeft De Gaul le herhaaldelijk zijn voorgeno men bezoek aan Algerije afge raden, maar de generaal wilde niet van de reis afzien. Hij kon dat ook moeilijk doen, om dat een dergelijke stap licht uitgelegd zou kunnen worden als een zwichten voor de drei gementen van de Europese ex tremisten. En daarmede zou de mogelijkheid, dat de mo hammedanen hun vertrouwen zouden uitspreken in de plan nen van de Franse president, veel kleiner zijn geworden dan zij nu nog ondanks de ont stellende gebeurtenissen van afgelopen zondag is. Krachtproef Van tevoren heeft De Gaulle geweten en zich terdege gerea liseerd. dat de extremisten on der de Europese bevolking op een of andere wijze in actie zouden komen tijdens zijn in spectiereis door Algerije. Dat hij toch gegaan is. toont aan. dat hij een krachtproef met de ze groep niet uit de weg wil gaan. ja dat hij er van over- luigd is, dat zijn plannen al leen maar kunnen slagen, wan neer definitief een eind wordt gemaakt aan de invloed, die de oproerkraaiers nog steeds op een groot gedeelte van de be volking blijken te hebben. Op het leger kon De Gaulle rekenen. Dat wist hij. nadat een grootscheepse zuiveringsac tie de onbruikbare elementen had verwijderd. Het ging er nu om, de oproerige elementen on der de bevolking te isoleren en voorwaarden te scheppen, die het voor de mohammeda nen aantrekkelijk zouden ma ken, met de plannen van De Gaulle ln zee te gaan. Dit laatste is helaas niet het geval geweest. Enthousiasme Toen De Gaulle in Algerije arriveerde, werd hij enthou siast begroet door de moham medaanse bevolking, terwijl de Europeanen hem negeerden of uitjouwden. Dat gebeurde op het platteland en zelfs in het Auresgebergte, waar de activi teit van de Algerijnse nationa listische verzetsgroepen steeds heel sterk is geweest. Maar ook in de grote steden was het tij dens de eerste dagen van ae reis van de president duidelijk, dat de moslims aan zijn zijde stonden. Pas toen de demon straties van de Europese be volking in Algiers zulke vor men gingen aannemen, dat een nieuwe barricadenopstand dreigde, kwamen de moham medanen in beweging. De meesten stonden toen nog achter De Gaulle, omdat zijn plannen tegemoetkwamen aan hun verlangens. Er waren ook aanhangers van Ferhat Abbas' regering in ballingschap, die de groenwitte vlaggen van de re volutie meedroegen. Zij waren er, hetgeen van grote durf ge tuigde, maar zij vormden een minderheid. De rest geloofde nog in De Gaulle. Bloedbad Het bloedbad, dat op de de monstraties in de mohamme daanse wijken op zaterdag en zondag volgde, heeft daarin verandering gebracht. Dat bloedbad had nooit mogen voor komen. Het is de Europeanen bespaard gebleven, toen zij zich aan niets en niemand stoorden en de barricaden van politie en militairen doorbraken en riepen, dat De Gaulle moest worden opgehangen en dat het leger de macht weer in handen moest nemen. Zij werden ook niet met mitrailleurs bescho ten, toen zij de mohammeda nen met vuurwapens te lijf gin gen en heel wat slachtoffers maakten. Maar toen de moslims in woede uitbarstten, omdat er niets gedaan werd tegen het agressieve optreden van de Europese bevolking, schoten de inmiddels gearriveerde para chutisten hun machinepistolen leeg op de ongewapende mo hammedanen. Tientallen men sen lieten het leven en honder den werden zwaar gewond. Kongo HAILE SELASSIE Gevolgen Het gevolg van dit bloedbad is geweest, dat de mohamme danen wellicht nog veel ver trouwen in de goede bedoelin gen van De Gaulle hebben, maar dat zij nu niet veel heil meer zien in samenwerking met de Europeanen in het door De Gaulle voorgestelde Alge rijnse Algerije. Met andere woorden: hoewel de moslims nog steeds achter hem staan, moet De Gaulle rekening hou den met het feit. dat zij zullen aarzelen, zich achter zijn plan nen te scharen, omdat zij vre zen. dat zelfs hij geen verande ring kan brengen in de houding van de Europese bevolking, die zich blijkbaar niet wenst neer te leggen bij de veranderingen, welke zich in geheel Afrika en ook in Algerije aan het voltrek ken zijn. In hoeverre zij door deze vrees worden beheerst, zal duidelijk worden, als op 8 januari a.s. gestemd zal wor den over het referendum met betrekking tot het door De Gaulle voorgestelde Algerijnse Algerije. Bedoeling Onwillekeurig vraagt men zich af, of het niet de bedoe ling van de Europeanen is ge weest, een situatie te scheppen als na het bloedbad in Algerije ls ontstaan. De komst van de parachutisten, die buiten Al giers gelegerd waren, kan hier in een belangrijke rol hebben gespeeld. Het is nu alleen nog maar een vermoeden, dat ons niet loslaat, maar we kunnen ons niet onttrekken aan de in druk, dat de parachutisten in eerste instantie naar Algiers werden gedirigeerd om de ge moederen onder de Europese demonstranten tot bedaren te brengen. Zij werden dan ook als helden begroet. Grote fout Was het dus gezien tegen de achtergrond van de plannen van De Gaulle reeds onver antwoordelijk, de hulp van de parachutisten in te roepen, pog groter was de fout, hen in te zet ten tegen de betogende moham medanen. De para's hebben een grondige afkeer van alles wat moslims is en in de afge lopen zes jaren hebben zij kor te metten gemaakt met alles, wat maar de geringste tegen stand bood. Toen zij de in woe de ontstoken mohammedanen za gen en de groenwitte vlaggen van de opstandelingen ontwaar den, deden zij hetzelfde wat zij al zes jaar lang hadden gedaan: zij schoten. Dat hadden de mi litaire autoriteiten zich kunnen realiseren, voordat zij de para's naar de mohammedaanse wij ken zonden. Het is begrijpelijk, dat zij deze troepen niet in con tact wilden laten komen met de Europeanen, met wie zij al eens gemene zaak hadden ge maakt. Het inzetten van de parachu tisten tegen de moslims was politiek gezien echter min sten even gevaarlijk en kon slechts koren op de molen zijn van hen, die hieruit politieke winst zouden kunnen slaan. Referendum Op 8 januari kunnen wij een vrij betrouwbaar beeld krijgen van de schade, die aangericht werd door het onverantwoorde lijke optreden tegen de moham medanen. De Gaulle heeft nog drie weken gelegenheid, om or de te scheppen in de chaos, die de parachutisten hebben achter gelaten. Hij neeft gezegd, dege nen, die verantwoordelijk zijn voor de gebeurtenissen in Alge rije, te zullen breken. Maar dan zal hij zich niet moeten beper ken tot de leiders van d> ex tremistische organisaties, die het sein hebben gegeven tot wat op een algemene opstand tegen het gezag van De Gaulle ging lijken. Dan moet hij zich ook richten tot degenen, die door hun on verantwoordelijke beslissingen, door hun nalatigheid tegenover de ene en hun voortvarendheid tegenover de andere groep van de bevolking, ln belangrijke ma te mede-sehuldlg zijn aan het bloedbad, waarin niet de ge vaarlijke Europese maar de spontane mohammedaanse be togingen werden gesmoord. Het nieuws over Kongo werd enkele dagen overschaduwd door dat uit Algerije. Maar enkele da gen geleden maakte Kongo weer wereldnieuws door het optreden van Loemoemba's rechterhand Antoine Gizenga, die zich in Stanley^tad tot premier van Kongo 'uitriep. Dat het gevaar voor een tweede Korea hierdoor dichter bij huis is gekomen, ligt voor de hand als men weet, dat landen als de Sowjetunie, Ghana, de Egyptisch-Syrische Verenigde Arabische republiek nog steeds het regiem van Loe- moemba erkennen en dus maar al te gaarne bereid zullen zijn, Gizenga als zijn wettige opvol ger te beschouwen, zolang hij zelf nog in gevangenschap ver keert. Gizenga heeft reeds een be roep gedaan op Nasser om troe pen, munitie en levensmiddelen te zenden. Wanneer Egypte dit doet en ook de andere pro-Loe- moemba landen daartoe over gaan, is een burgeroorlog niet denkbeeldig en moet zelfs wor den gevreesd, dat de Verenigde Staten in het kader van de Ver enigde Naties en in overleg met hun Navo-bondgenoten strijd krachten naar Kongo zenden om een eind te maken aan de strijd en voor eens en voor altijd af te rekenen met de elementen, die Kongo ln de ellende dreigen te storten. Daarom ls het te ho pen, dat de Verenigde Naties zulke krachtige maatregelen ne men, dat het zover niet behoeft te komen. Verward De situatie in Ethiopië is nog verward na de staatsgreep, die daar enkele dagen geleden heeft plaatsgevonden. Op het ogenblik dat we dit schrijven is keizer Haile Selassie, die zich uit Bra zilië naar Afrika heeft gespoed, nog niet in zijn land terugge keerd. Wel bestond het vermoe den, dat hij zou trachten, zich naar een der provincies te be geven, die hem trouw zijn ge bleven en dat hij van daaruit zou trachten, leiding te geven aan de strijdkrachten, die nu al en kele dagen verzet bieden tegen de elementen, die een greep naar de macht hebben gedaan. Op dit ogenblik is ook nog niet bekend, welke rol kroonprins Asfa Was sen heeft gespeeld in de gebeur tenissen, die geleid hebben tot het omverwerpen van de keizer lijke regering. Het meest waarschijnlijk ls nog steeds, dat de militaire leiders van de opstand hem gedwongen hebben, een verklaring voor te lezen, waaruit opgemaakt zou kunnen worden, dat hU zelf de macht ln handen heeft genomen en zich dus tegen zijn vader heeft gekeerd. Mocht dit laatste wel het geval z(jn, dan zouden we met een moderne Absalom te doen hebben, met wie het ge zien de jongste ontwikkelingen wellicht even slecht zal af lopen als met de overmoedige zoon van David. De strijd De strijd om de macht ln Ethiopië zal niet spoedig afge lopen zijn, als de opstandelingen in Addis Abeba er in slagen, het heft in handen te houden. Voor hen wordt de strijd niet in de hoofdstad beslist en zo lang zij in het binnenland niet de macht in handen krijgen, is hun regiem geen ogenblik veilig. Veel zal in de komende dagen afhangen van de houding, die de luchtmacht van Ethiopië aanneemt. Kiest zij de z(jde van keizer Haile Selassie dan kan spoedig een eind wor den gemaakt aan de opstandige actie. Geeft zU haar steun aan de revolterende militairen, dan Is de kans groot, dat ook Ethiopië bet toneel wordt van een bloedige burgeroorlog, waarin ook de com munistische en neutralistische landen een rol zullen willen spe len. Het Westen zou dan geen af wachtende houding kunnen aan nemen. En het Ethiopische volk, dat grotendeels uit Koptische Christenen bestaat, zou hiervan het slachtoffer worden. Dat zou bijzonder tragisch zijn. Dean Rusk Rest nog de benoeming van Dean Rusk tot Amerikaans minis ter van buitenlandse zaken (die pas op 20 januari na de installatie van Kennedy tot president in gaat). In de westelijke wereld heeft men groot vertrouwen in deze nieuwe leider van het State Department. Hij heeft zich doen kennen als een man met gezonde denkbeelden, heeft bewezen, geen' onnodige risico's te nemen, ver-| zette zich met succes tegen Mac- Arthur's pogingen, de Koreaanse oorlog tot China uit te breiden! (de generaal werd ontslagen) en werkte geruime tijd ook samen! met John Foster Dulles, toen deze het vredesverdrag voor Ja-i pan opstelde in opdracht van| president Truman. Men ziet in deze benoeming een aanwijzing, dat Kennedy zelf leiding wil geven aan de buiten- j landse politiek van de Ver. Staten. Mensen met uitgesproken Ideeën als Adlal Stevenson en Chester Bowles werden dan ook om deze reden gepasseerd voor de functie, die Dean Rusk ten- slotte heeft gekregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 18