ieus mr briej Blad KIJKT U EVEN MEE OM EEN HOEKJE VAN DE KERSTSTER TIP-PARADE £en mek AFWASBAAR BEHANG Zomer 1961 EEN RISICO ZONDAG ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 i/ £JET modevak heeft toch wel een optimistische kant. Want, stelt u zich voor: meeuw, die geluidloos langs iet raam gaat en een rond het vriespunt schommelende barometer buiten, een volop brandende kachel, een lekker wollen vest en de lampen al was vooral de eenvoud, de ge raffineerde simpelheid, die het hem deed. Hoe kom je nu op het »m vier uur aan binnenhartje winter mag je dan toch idee om juist zoiets te gaan ma- nel zeggen. Maar als je, zo dicht mogelijk bjj het uitstra- ken' .vraaS J* ie hartje winter lende vuur gezeten, allerlei mouwloze, hoogzomerse toiletjes in zonnige kleuren aan je voorbij gaan, dan ben je in Itaat om even te vergeten, dat het zoals dat wordt ge- loemd op dit ogenblik de donkere dagen voor de Kerst rijn. met het voorjaar nog in een lang verschiet, op zo'n moment dan wel eens af. Deze week hebben we everf om jen hoekje van het voorjaar kun- aen kijken, een stralend voorjaar, revolgd door een fleurige zomer. Het was de heer H. Berkelouw, lie in zijn zaak aan de Rotter- |amse Hondiusstraat ons die blik 6 de toekomst gunde. Hij deed t, als eigenaar van Ashfield taute couture, met name omdat lij zo graag eens wilde laten zien, lat ook de in veler ogen nuchtere m zakelijke werkstad Rotterdam rel iets van de mode wil afwe- en. De ingewijden in het mo- jevak weten wel, dat Amsterdam peestal wordt gezien als middel- (unt van de Nederlandse mode en F is eigenlijk wel logisch, om- lat daar de meeste couturiers en pbrikanten zijn gevestigd. Dat [otterdam op dit gebied echter ók voor de dag kan komen, werd os die middag wel duidelijk. Een fleurig palet Om .u niet langer in spanning t houden: de Nederlandse vrouw aat een kleurige tijd tegemoet, t (e tinten zijn niet al te bont, naar de wat sombere kleuren, die it najaar overal werden gebracht, uilen plaats maken voor een pa- st, dat ons die somberheid een beetje doet vergeten. Zo kunnen zij, die dit staat, over een paar maanden haar oog b.v. laten val len op de pittige, maar niet ml te opvallende tint cyclaam. Verder heeft de streep nog niets van z(jn betekenis ingeboet, terwijl het wat vage dessin waarschijnlijk plaats zal moeten maken voor het meer uitgesproken motief, zoals de bloem. Een bloem in alle mo gelijke tinten en dito variaties. De stoffen Wat de modellen betreft: vol gens Ashfield haute couture zul len we voornamelijk kraagloze japonnetjes gaan dragen met een ronde, vrij diepe hals. Het mouw tje is vaak recht-toe, recht-aan en de modellen zullen simpel van lijn zijn. De stóffen doen het hem dan ook de komende lente en die, we mogen het gerust zeggen, zijn bij zonder mooi. Het katoen is zo ver edeld. dat het bijna niet meer on der doet voor pure zijde en de dessins worden steeds aparter. Gelukkig is er ook rekening ge houden met ons Hollandse kli maat, want we zagen verschillen de jurkjes in lichte tint, gemaakt van een soepel, duiïhe wollen kamgaren. Draagbaar Wat we vooral daar in Rotter dam prettig vonden was, dat bij na alle modellen volkomen draag baar zijn voor de Hollandse vrouw. We kunnen nu wel met verliefde blikken kijken naar alle mogelijke creaties uit Parijs, maar wat be gin je er mee als je het toch niet aan kunt trekken. Om van de prijs ervan maar niet te spreken. Het kenmerk van deze collectie was een natuurlijke chic en het „Kijk", vertelde mevrouw E. E. I. Berkelouw-de Leeuwe, één van de drie Ashfield ontwerp sters: „ik ben een gewone, Hol landse vrouw met normale, Hol landse maten. Als ik ga ontwer pen, denk ik altijd: wat zou ik nu Een fleurig jurkje in een wit groene streep. Het materiaal hier voor is linnen met zuivere zijde. Grappig is de kraag, die in een strik uitloopt. Nog niei de helft van is werkelijk afwasbaar U denkt al is het dan geen schoonmaaktijd meer aan een nieuw behangetje en speelt misschien met de gedachte dan gelijk maar een afwasbaar behang op de muren te (laten) plakken, 't Is zo gemakkelijk, je haalt er een spons en een zeem over en weg vlekken en andere ongerechtigheden. Deze voordelen zijn, zo vindt u, die hogere prijs van dit behang wel waard! Een model met veel variatie- tnogelijkheden. Vanuit de schou dernaad lopen nameljjk twee losse slippen, die zoals op deze foto als een lus door de ceintuur gehaald kunnen worden. Zo'n slip kan echter ook als stola dienst doen, terwijl men ze even- eens beide met een royale knoop op borsthoogte kan vastmaken. Alleen denkt u er wél aan, dat lang niet elk afwasbaar behang inderdaad afwasbaar is! En om eventuele teleurstellingen bij de aanschaf ervan te voorkomen, is het zeker goed er op te let ten, wat u koopt. De Nederland se Consumentenbond heeft na melijk onlangs een aantal proe ven genomen met dit soort be hang en moest helaas tot de conclusie komen, dat deze be- hangsoorten beslist niet alle maal een vochtige reiniging kunnen doorstaan En daar !&- VAN BLOEM EN PLANT eist verwarmde kamer In december is er een grote vraag naar rood. Rode tul pen, rode cyclamen, rode bessen en, voor hen die over een wat goed gevulde portemonnaie kunnen beschikken, de vurig rode Kerstster. Maar, terwijl tulpen en cyclamen ook in andere tijden van het jaar gevraagd worden, beperkt zich de vraag naar de Kerstster tot de decembermaand. Heel sporadisch ziet men ze nog wel eens bij een parti culier, die ze zelf opkweekte, in januari of februari, maar niet bij bloemisten. Schijnbloemen De Kerstster (Euphorbia pulcherrima, maar bij bloe misten beter bekend als Poin- settia) is afkomstig uit Mexi co en komt ook voor in ver schillende gedeelten van Zuid- Amerika. Het blad is van weinig be tekenis. Ook de bloempjes zijn onaanzienlijk. Het zijn de gro te schutbladeren, die vlak on der de bloempjes staan, die door hun prachtig rode kleur bijzonder de aandacht trek- ken. Schijnbloemen dus. Die alleen vormen de sierwaaide. En ze behouden wel enige tijd die sierwaarde. als men maar zorgt, dat ze in een ver warmde kamer staan. In een koud vertrek gaan ze spoedig te gronde. Mellesop Er worden meer afgesneden takken van de Kerstster ver- kocht dan planten. De rode schutbladeren, bloemen noemt r men ze. worden echter dik wijls slap. Men is dan ge neigd om, zoals men bij an dere snijbloemen wel doet. een stukje van de steel af te I j snijden. Dit moet men niet I doen. want de steel zou dood bloeden. Er komt nan.elijk l een stroom melksap uit Dat t mag niet. Wordt de bloem slap, houdt dan de steel over een lengte van 6 A 8 cm in kokend water. Even maar. Wil men de steel toch inkorten dan kan dit wel, als men de snijwond maar dadelijk een ogenblik in een kaarsvlam houdt en dus dichtbrandt. Overhouden Voor particulieren is over houden meestal onbegonnen werk. Maar het kan met wat geluk en vooral met veel goe de zorg. Na de bloei geeft men ge durende een paar maanden geen water. Het blad valt af, dat hindert niet. Na die rust tijd snijdt men de stengels in tot er 15 k 20 cm overbl'jft. Doe dadelijk sigarenas of nor- rit op de wond tegen het „bloeden". Alle oude aarde schudt men weg en geeft vei- se bladaarde. Zet ze dan in de volle zon in de warme kamer en geef geregeld water. Van juni tot september kan ze wel buiten, als men dan maar zorgt, dat ze goed vochtig blijft. In de kamer zowel als in de tuin moet men ze veel be sproeien. Begin september zet men ze weer in de volle zon in de huiskamer. Vergeet niet ze geregeld te bemesten. Dan krijgt men mooie grote schut- balderen. nog steeds een gewaarschuwd man voor twee telt, willen wij u op onze pagina de bevindin gen van deze bond gepubli ceerd in zijn blad even mee delen. Van de 62 onderzochte monsters, zo ontdekte men, konden er slechts 29 als goed worden be schouwd, elf als minder goed of matig, terwijl de overige 22 absoluut niet afwasbaar waren. Dit komt dus neer op een per centage van werkelijke afwas- baarheid van Rechts 47.' De verschillende proeven, die de bond heeft genomen, zijn voor leken niet gemakkelijk uit te voeren. Wilt u echter toch eerst weten, wat u zich gaat aan schaffen, dan kunt u het op de volgende manier proberen. U neemt een stukje „afwasbaar" papier, dat bij 25 graden Celsius wordt afgewassen met een op lossing van twintig druppels vloeibaar afwasmiddel in een halve liter water. Een watje, gedrenkt in deze oplossing, wordt een keer of tien over de zelfde plek heengewreven, daar na wordt de gewassen plek af gespoeld en gedroogd. Na twee van deze „wasbeurten" kan het gewassen papier met het onge wassen worden vergeleken. Het uiterlijk van beide stukken pa pier vertelt u dan wel of u echt afwasbaar behang hebt, of niet. •fr -ö- wordt een héél nette 't Is om er een rillerig gevoel bij te krijgen, maar. we vertellen het o toch maar: de badmode voor 1961 ligt al gereed. AU we de badmodellrn voor de volgende zomer eens bekijken, ko men we modellen legen, die nóg meer bedekken dan het badkostuum anno 1900. Laten we die twee pakjes eens met elkaar vergelijken (zoals dat een enkele week geleden op een show in Londen gebeurde). Het badkostuum uit de tijd rond de eeuwwisseling heeft een tot aan de heupen reikend jak met korte mouw tjes, gedragen op een pnntalon, waar van de met strookjes afgezette pij pen onder de knie zijti vastgeslrikl. Het badtenue anno 1961 is weliswaar mouwloos, maar het heeft een hoog gesloten bloesje, gedragen op een ge streepte pantalon met onwaarschijn lijk wijde pijpen, die bijna tot de en kels reiken, 't Valt te begrijpen, dat de Londense dames aanvankelijk bei de creaties in het begin van deze eeuw situeerden, 't Zier er evenwel naar uit, dat de zomer 1961 aan het strand een niet al te „blote lomer*' wordt» het liefst zélf dragen. Gewoon knippen, dat moet je eerst leren. als ik Heb je dat in je vingers als ik je in staat om dan eerst je ge- vervolgens je thuis, als ik ga winkelen, eens „deftig" uitmoet of over een boulevard wandel. Ik zou zellendiploma me hier in Nederland dan echt meesterdiploma te behalen, ken niet in aparte, opvallende kleding je de stoffen en weet je, wat je steken. Nee, ik wil iets aan heb ben dat me staat, dat goed zit en dat toch origineel is. Pas als ik dat een beetje in m'n hoofd heb zitten, begin ik." En dat vonden we een reëel standpunt. Al even logisch vonden we haar manier van werken, die overigens ook de twee andere ontwerpsters, me vrouw R. Berngen en de twintig- De stof japon zijde heeft een er mee kunt doen, ga dan eens aan tekenen en ontwerpen den- al jaren geliefd des- ken En ga San pas naar een j, wim Academie om dat te leren, zo vindt men in Duitsland. een donkere onder- - grond. Het accent Onderbreking vaU op nigt jie twee losse op de Voor i vrouw Berkelouw, na het vak geleerd te hebben de taille samenkomen- EeV^e-Re^rfschuf^oeh., stak de naderende oorlog echter een spaak in het wiel, zodat zij haar tekenopleiding moest onder breken om in 1938, naar Holland gevlucht, weer opnieuw te begin nen. Toen zij getrouwd was en reeds haar eerste babytje had, van de Rotterdamse Academie, toepassen. Eerst naar 't atelier „Als mode-ontwerpster kun j best van alles op papier gaan zet je panden heeft. ten. Schattige modelletjes teke- heeft x)j de tekenstlft weer op^ Kopen aan de deur: nf,11, ^reetiu- dat ^Ind niet eens genomen. Het waren toen voorna- Lijkt overbodig te zeggen, zón kunst. Waar het op aan komt meltjk rokken, die onder de naam maar kopen aan de deur is en is of je al die getekende dingen Ascot al gauw in binnen- en bui- Ondanks ook in de praktijk kunt uitvoe- teniand een wede naam verover- bl,Jft tocb een rislco- 0nda,\,C5 ron H»t t. d» rmUiHin* van m*. den Dere haute couture m0del- het feit, dat men tegenwoordig len, die we deze week zagen, krlj- toch vrij gemakkelijk allerlei Berngen die haar dit standpunt gen' echter het etiketje Ashfield met hand en tand doet verded: gen. Want in Nederland gaan de toekomstige mode-ontwerpers (en -sters) vaak éérst naar de een of andere Academie om het tekenen, dus ontwerpen te leren. Mevrouw HennyKooy Berkelouw is anders begonnen. Toen haar vader zich, nu al weer jaren voor de oorlog, als Neder lands tandarts in Berlijn vestigde en tóen nog mejuffrouw De Leeuwe „iets aan de mode" wilde gaan doen, zette zij als zestienja rige haar eerste schreden op dit wisselvallige pad in een atelier. mee. Dat gebeurt trouwens ook met de modellen, die de eveneens in Duitsland opgeleide mevrouw Berngen gerealiseerd ziet én met die van de jongste ontwerpster, Deze drie creëerden, met de lente al in haar hoofd, een joyeus en elegant aantal modellen, af gestemd dus op ons Nederland se vrouwen. En u mag van ons aannemen, dat het in deze kille dagen bijzonder plezierig was al vast met zó'n voorjaar en dito zo- Gewoon als leerlingetje, naaien en mer kennis te maken. zaken in winkels en via de post kan kopen, dit in tegenstelling tot vroeger, blijven er mensen aan de deur komen, die van alles en nog wat aan de man (of beter: aan de vrouw) wil len brengen. De Ned. Huishoudraad weet hierover mee te praten, want het aantal brieven met klach ten van mensen, die „iets" aan de deur hebben gekocht, noodzaakt deze raad in een van haar laatste bladen weer Wat neem je (vooral) mee naar de kerk? PEPERMUNT In een of ander boek (het is me eerlijk gezegd ontschoten welk) geeft de auteur de fabri kanten van pepermunt het ad vies toch vooral in de kerkbo des te adverteren. Want een pepermuntje tijdens de kerk dienst behoort tot een wel bij zonder vastgeroest gebruik. Hoe veel handen zie je 's zondags Immers niet soms min of meer verstolen naar de mond gaan? Dan kun je er praktisch zeker van zijn, dat voor een groot deel van de zich tot luis teren zettende gemeente de preek begint met de zoete én pittige smaak van die peper munt.... Vóór echter iemand op de idee kwam zo'n rolletje peper munt naast het bijbeltje in tas je of zak te steken, werd deze snoeperij al jaren, of beter eeuwen gebruikt. Want de smaak van pepermunt is bijna zo oud als de mensheid. De pepermunt- olie was namelijk in vroeger tijden een dankbaar middeltje om spijzen en dranken een aparte smaak te geven. Wonderen Men heeft zelfs het peper muntplantje de mentha pi perita eeuwenlang veel on gewoons toegedicht. De oude Grieken dachten, dat het een uit jalouzie gedode vrouw was, die na haar dood in de vorm van een klein, maar geurig plantje verder leefde.... De Assyriërs, de Egyptenaren en sommige oostelijke volkeren kozen het plantje als een speciaal offer aan hun goden en de bewo ners van onze lage landen ge loofden in de Middeleeuwen, dat het wonderen kon doen.... Per recept Toch was het niet zó vreemd, dat men het plantje als een soort „wondermiddel" beschouw de, want een zekere genees krachtige werking had het wel. Begin 1700 schreven de dokters en apothekers zelfs patiënten, die last hadden van neus, keel of darmen pepermuntolie voor, verwerkt in fijn gewreven sui ker. En dat was het begin van het pepermuntje, dat echter zo fris en opwekkend smaakte, dat de welgestelden het als versna pering gingen gebruiken. Veel verschillen zijn er ove rigens niet tussen het oude, door de artsenijmeester ge maakte suikerpepermuntje en de gestoken pepermunt van on ze dagen. Nog steeds bestaat pepermunt voornamelijk uit pe permuntolie en poedersuiker. Al leen is de vijzel van de apothe ker vervangen door mengma chines; het spateltje, waarmee vorm werd gegeven, maakte plaats voor moderne machines, die het pepermuntdeeg walsen en uitsteken. Het drogen ge schiedt nu in grote droogkasten met een constante temperatuur. Koning Willem III Die machinaal vervaardigde pepermunt kennen wij nu al meer dan honderd jaar. Het was Koning Willem III, die in 1857 aan de toenmalige eigenaar van een nu nog bestaande fabriek •toestemming verleend'e om „een werktuig tot het vervaardigen van Engelse pepermunt" in te voeren. Tot die tijd werd pe permunt namelijk uit Engeland geïmporteerd in blauwe zakken. Na deze eerste machine in die dagen een wonder volg den er langzaam maar zeker meer met als laatste een ap paraat om van die witte tablet- tjes keurige rolletjes te maken. Populair Al worden, dat pepermunt een bij zonder populaire versnapering is. Kleine kinderen, teenagers, volwassenen van alle leeftijden steken ze ijl hun mond, dat pe permuntje tegen de schrik en tegen de buikpijn, tegen een dro ge keel of een nare smaak, bij sport en spel of.... in de kerk. Want dat schijnt en blijft dé plaats bij uitstek te zijn voor alles, wat pepermunt heet eens een waarschuwend geluid te laten horen. Het gemak, dat er iemand aan huis komt met een begerens waardig artikel, of dat nu een stofzuiger is. een vloerkleed, een elektrisch warmwater toestel of een maatcorset, schijnt alle andere argumen ten, die tegen de koop pleiten, te verdringen. Natuurlijk is het verleidelijk en dat weten de colporteurs en colportrices heel goed; daarop is hun ver kooptechniek opgebouwd. Maar, zo zegt de Ned. Huis houdraad, wie geeft er service als het artikel eenmaal is ge kocht en er blijkt een repara tie nodig te zijn? Bij wie kan men terecht als de koop tegen valt, iets dat in negen van de tien keer het geval is? En, als de prijs toch met zo laag is, als werd verteld maar tenslot te hoger blijkt te zijn dan in de winkel: voor wie is dan die schadepost? Zo zou men door kunnen gaan, maar u zult zelf uw conclusie wel trekken: kopen aan de deur is en blijft een (groot) risico. i/VWW Melk niet goed voor elk Als we de Engelse genees kundige dr. Francis E. Camps uit Londen mogen geloven, is melk beslist niet goed voor elk, tenminste, als het om baby's gaat. Deze Londense dokter meent na melijk, dat melk de oorzaak kan zijn van een plotselinge dood van baby's. Als deze kleintjes plotse ling levenloos in kinderwagen of wieg worden gevonden, zoeken op het ogenblik de meeste dokters de oorzaak menigmaal niet in ver stikking door teveel dekentjes, maar in een nog onbekende in fectie van de luchtwegen. Dr. Camps nu denkt aanwijzingen te hebben gevonden, dat tal van kin deren allergisch overgevoelig) zijn voor melk. Zij kunnen per on geluk kleine hoeveelheden inade men. waarop de longen dan rea geren met een ontsteking. Als zij vervolgens nog meer melk inade men kan dit een dodelijke aller- Sische schok veroorzaken, aldus eze Engelse arts. EEN fris briefje op maandag morgen geschreven: de zoveel ste! viel een paar weken ge leden in de bus, en de schrijfster ervan had heel wat punten die ze eens wilde aansnijden. Van aller lei speelde haar door het hoofd: luierbroekjes, hautaine kapsters, moeders-en-uitgaan, het aanne men van kinderen, wat niet al; „foei" riep ze aan het eind, „en dat op maandagmorgen!". Heer lijk, dacht ik, want dat roep ik ook wel eens. Als ik naar de kap per ga inplaats van de grote was te doen. Of strijkwerk heb opge spaard om naar de aetherleer- gang te kunnen luisteren. Of zo maar een brief schrijf omdat het na de drukke zaterdag en de zon- dag-vol-bezlgheden (is het ooit an ders bij een huisvrouw?) zo stil is in buis. OMDAT je op maandagmorgen pas voelt dat je de vorige dag, toen je het werk liet liggen, tóch uitgerust bent. Maar foei! Dlijft het, want het is nu eenmaal een ongeschreven wet dat we op maandagmorgen flink in de weer moeten zijn, bezig met de was van zaterdag en de as van zon dag. En natuurlijk is het ook veel beter je aan de dagorde te hou den, want anders ben je zó ach ter. Pas wanneer het tot je door dringt dat er na zo'n maandag van hard werken een eendere dinsdag komt, en de week om is voor je het weet, en een volgen de week niets anders brengt, en de maanden van ijverig-zijn zich aaneenrijen, ja. dan is het soms goed even: halt! te zeggen en domweg met het huisvrouwelijk programma te breken. Dan toon je dat je de baas bent. En dan zie je dat dat werk toch wel in orde komt. Wat kan dan het schrijven van een brief, het bren gen van een lang beloofd bezoek, het luisteren naar een stem die gedachten voor u ontvouwt die anders nooit de uwe zouden zijn, verfrissend werken. Het zijn niet de minste brieven die op maan dagmorgen aan mij geschreven zijn! Zo ook ditmaal. En toen ik begon te lezen, schoot ik in de lach. jTANT het zou toch heus te gek zijn als we dit jaar vaarwel zeiden zonder nog eens over het luierbroekje te spreken. Ik krijg zo het idee dat er zich, sinds ik baby's had, een ware revolutie op luiergebied heeft voltrokken. Geen wonder, want hoeveel duizenden gezinnen van de laatste tien jaar w* zijn niet klein behuisd, zonder hulp, en voorzien van een jonge moeder die er niet aan denkt een sloofje te worden! Vooruit dan maar weer: daar de kinderen van briefschrijfster totaal niet te gen plastic kunnen en zij toch niet graag teveel luiers wast, ge bruikt zij een zacht rubber schuit je dat tussen de beentjes door gaat en met knoopjes aan de voorkant sluit. Hier in gaat speciaal pluk sel (bambinose) dat je kunt weggooien, maar ook eventueel wassen. Het schuitje heet bambinette, en al met al is de zaak niet duur, als u rekent dat u maar heel weinig luiers nodig hebt en enorm op de was bespaart. Het is te proberen, vindt u niet? Als ik eens een baby te logeren krijg wat zkl het arme kind ervan lusten! EN DAT brengt me op punt no. 2: de dames die moeten lus ten van de kritische blikken van kapsters als zij met een armzalig pruikje naar binnen stappen. „Schrijft u eens over kapsters" zegt mijn bambinomoeder, „waar om doen deze toch zo vreemd hautain als je met een polletje piek binnenkomt, zo van: och, dat arme vrouwtje, wat zielig. Zijn er geen christelijke kapsters? Niet dat christelijk de dekmantel voor alles is, maar ik bedoel dit: zijn er wel meisjes uit onze krin gen die dit vak beoefenen? Is het de opleiding die het hem doet?" Tot zover zij. Wel, mevrouw, ik denk dat het het vak is. Die blik waarmee u en ik even worden „gemeten" is niet onchristelijk, die hóórt erbij. Natuurlijk is een kapster negen van de tien keer in het voordeel, want zij kan elk ogenblik door een collega even opgekamd, bij-gewatergolfd wor- Jen, terwijl u in de meest deplo rabele staat van baby-gevoed, as- la-geleegd, was-gedaan en door regenbui-gefietst vóór haar staat. wel eens zo aangekeken als ik mijn sjaaltje van mijn woeste, uitgedroogde, verbeten haren trok na een zomer aan zee, maar ik vraag mezelf toch af of ik toen de voorkeur zou gegeven hebben aan een: „och, mevrouwtje, kom eens gauw, zal ik u een lekker op knappertje geven?" Nee, dat is ons weer te weinig gereserveerd. Kom, zegt u, er is wel een gulden mid denweg. Die is er in derdaad, maar dat ligt meer aan de baas dan aan de op leiding. In de op leiding kunnen we, lijkt mij, toch niet zo ver gaan dat we hier OOK al een psycholoog inscha kelen om de meisjes te leren de dames op tactvolle wijze aan te pakken. Dat gaat mij tenminste te ver. Nee, een rustige heer of da me aan het hoofd van de zaak, men sen die meisjes weten te lei den (ook weten te kiezen), die zorgen dat zij niet te amicaal doen en ook niet te gedistanci- eerd (een houding waarachter zich meestal slechts domheid ver schuilt), en ik zou niet weten hoe u er niet thuis zoudt raken. Ten minste, zo gaat het mij. Je moet daarbij natuurlijk wel zelf van je gevoel van minnetjes-zijn, van weinig-elegant af. Daar zit, lijkt me, bij sommigen het idee dat die kapsters even zoveel kleine vijandinnen zijn. KEURIG haar is soms de helft van het uiterlijk, en we ver geven niet gauw iemand die ons, als dat uiterlijk te wensen o%'erlaat, taxeert. Als je jezelf dat nu maar even bekent, zit je je ook niet zo tegen een kapster af te zetten, en blijkt zij binnen het kwar tier een heel gewoon meisje te zijn. Ik kan hier maar niet de gedachte christelijk bijhalen, 'k Geloof niet dat je als christelijk kapper anders bent dan óók vriendelijk, rustig, beleefd. Van de enige christelijke kapper die ik in een van mijn vorige woonplaatsen kende, is mij enkel opgevallen dat hij mij altijd de dingen waaraan het mij voor het verkrijgen van een beeldschoon kapsel ontbrak, uitlegde, alsof ze even zoveel pun ten der dogmatiek Nu punt no. 3 van briefschrijf ster: moeders-en-uitgaan. „Mijn moeder leefde voor haar gezin" schrijft zij, „was altijd thuis als wij uit school kwamen, ik zie naar nog 's avonds aan tafel zit ten breien, u merkt het, we heb ben een ouderwets-degelijke op voeding gehad." Zelf gaat schrijfster ook zelden uit, ze vindt het onrustig en het geeft soesah en maakt de kinderen zenuwach tig. Nu hoort zij van anderen: je Dent mal, je moet de kinderen eraan wennen dat je geregeld weg kunt, zo heb je niets aan je leven. „Is dat nu nodig" vraagt zij, en even later: „tegenwoordig willen getrouwde vrouwen altijd nog meedoen met de ongehuwde" (in uitgaan dan). Hoor eens, u gaat gewoon uw gang naar uw persoonlijke behoefte. Er is geen regel voor uitgaan en thuisblijven. De één zit van haar vijfentwin tigste tot haar veertigste thuis als een ideaal-moeder en krijgt het na haar veertigste op haar heupen vliegt van kennis naar museum, van lezing naar vrien din dat moet zij weten en ver antwoorden, wie weet. kan dat oest in haar gezin. Een ander gaat als ze jong is, en in om standigheden verkeert, dat ze zeel kan uitgaan, graag eens weg. en wat zie je? dat zij als haar kinderen ouder worden avond aan avond beneden in de kamer te vinden is.. Geen regel, alleen maar weten: wat doe ik, wat wordt van mij gevraagd, en in dat weten gelukkig zijn. - üJllllllllllltllllllllllllllllllllMMIIIIIIMIIIIIIIIIIIIilllllllll H vén u en vóór u Alle lezeressen, die na ont- vangst van het boek „Tip ra- rade" mij even een bedank- briefje stuurden wil Ik op mijn beurt zeggen die gezellige re- acties zeer op prijs te stellen. Vooral dc kaart van mevrouw B. uit Vlaardlngen vond ik bijzonder leuk. Omdat het de laatste tijd letterlijk tips stroomt, l'k heb een reuze voorraad!) maar gauw begon- nen met de ideetjes voor deze weck. Eerst maar even Inha- g ken op OI'D Kltoon KV SI ÉDE Naar aanleiding van dc tip dc vuile kraag van een j| suède jasje wat op te knappen met een oude, hard geworden broodkorst, wil mevrouw A. J. 1 Bothof-den Ouden uit Alblas- serdam even vertellen, dat zij onlangs een lelijke vetvlek (en nog andere vlekken) uit haar jasje heeft gekregen met een stukje schoolstuf. 't Ging pri- I V HE KEUKEN Ook maar weer eens twee kook-tips, die vooral in deze tijd van het jaar goed zijn toe te passen. Witlof smaakt wel eens bitter en daarom worden de stronken aan de onderkant vaak even uitgehold. Als het mes echter uitschiet, kan het gebeuren, dat het stronkje uit elkaar valt. Mevrouw C. M. Keerewcer-van Stralen uit Al phen aan de Rijn heeft daar nooit last van, omdat zij voor dit karweitje de appelboor ge bruikt. In een wip zijn de bit tere punten met die boor uit het lof gehaald. Dan iets over peren. Wilt u ze gauw gaar èn vooral mooi rood krijgen, kook dan een paar blaadjes rode gelatine met de peertjes mee. Ze wor den dan gelijk mooi gebonden ook. U hoeft, zo vertelt me vrouw P. Moerman-Polsgraaf uit Rozenburg er nog bij, de gelatine niet eerst te laten we ken. LEY KIITII A A .V V I.KKK EN Over levertraanvlekken hebben we al eens iets ge zegd. maar wist u dat u die vlekken er ook uit kunt krij gen door een herhaalde behan deling van sodawater, waarin u een scheutje azijn hebt ge- daan. aldus mevrouw M. Both- de Bonte uit Dirksland. *V HEEL IIESI I1UIT4E Als we met harde boter een beschuitje smeren breekt dit in negen van de tien geval len. Legt u het beschuitje ech ter op een boterham om het daarna te smeren, dan zult u zien, dat het besmeren met „winterse" boter veel beter gaat, is het advies van me vrouw G. Kool-Zwaan uit Den Haag. STOFZUIGERZAK Heel wat huisvrouwen ge bruiken 's winters de stofzui ger om de kachel schoon te maken, ook als deze zachtjes brandt, 't Kan ons dan echter wel eens overkomen, dat we gelijk een heet kooltje opzui gen, dat al gauw een gat in de stofzuigerzak brandt. Zo'n gaatje heeft mevrouw J. Koolsberg-Faas uit Monster keurig gerepareerd met een stukje nylon. De naaisteken smeerde zij met velpon in en nog steeds laat ma twee jaar....) de zak geen stofje door. TEGEN HOEST Een haak aan de buiten deur wil vooral in dit seizoen nog al eens gaan roesten. Be strijkt u een nog niet door roest aangetaste haak echter met blanke nagellak, dan blijft deze steeds mooi en kan de haak dus ook geen sporen op het houtwerk achterlaten. zo heeft mevrouw Bakker-Vreug- denhil uit Waalwijk bij onder vinding. TIPS VAN HEREN Ook de heren blijken trou we lezers van deze rubriek, want op gezette tijden vind ik ook tips van hen bij de post. Vandaag gaan er twee mee. De eerste is van de heer S. Brandsma uit Katwijk aan Zee. Hij adviseert iedere man, die een electrisch scheerappa- raat gebruikt, het etui met apparaat 's winters op een niet al te koude plaats te zet ten. Zoek maar een verwarmd giekje er voor uit, anders kan et u wel eens overkomen, dat 's morgens het motortje be gint te haperen. Fietsers wil de heer M. Kata uit Sommelsdijk aanraden hun karretje met de achterkant naar de windrichting neer te zetten. De fiets zal dan in de meeste gevallen niet omwaai en. Dus: vinger nat gemaakt en in de lucht gestoken, voelen uit welke hoek de wind waait en de fiets dus niet met dc stuurzijde in de richting van de wind neergezet. »S WINTEnS DROGEN Vooral nu kan het droog probleem acuut worden, dus tips op dit gebied zullen velen welkom zijn. Mevrouw G. de Vries-van Hcere uit Vlaardin- gen heeft er centje voor hen, die een uitstekend schoorsteen blad hebben, dat een eindje bo ven de kachel hangt". Maak (of laat maken) in zo'n geval een lat van ongeveer veertig centimeter en bevestig onder aan een houten haak, zodat u de lat over de rand over dc schoorsteen kunt schuiven, ter wijl het ding door de houten haak klem komt te zitten. Ook voor de andere kant van de schoorsteen maakt u zo'n schuifgeval. Breng in beide lat ten kleine holletjes aan en leg in die holletjes ronde stokjes van lat tot lat. Op die stokjes kunt u alle mogelijke natte was-spulletjcs kwijt, die droog zijn. omdat ze boven de haard hangen, 'k Hoop. dat het iedereen duidelijk is, omdat moeilijk ccn werktekc- wél heeft gedaan. 1 U ZULT HET WEL WETEN, MAAR Véél ideetjes binnen gekre- y gen om een strijkijzer, dat aan de onderkant bruine aanslag heeft, weer schoon te krijgen. 2 U kunt kiezen uit het insme- S ren met een doorgesneden ci- troen, het poetsen met een poetsextract, of het schoonma- ken met een in azijn gedoopt dotje staalwol. Eveneens kunt u in een schoon lapje ccn waxinelichtje doen en dat daar- na over de onderkant halen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17