Logeerbelasting in Noordwijk nog niet uit de gedachten Discussie ouderen over relatie - jongeren Kindertekeningen als voorbeeld Hervormde Gemeente komt in actie Volleybal in Leiden Echtpaar Snippe te Voorschoten in het diamant Vereniging voor Pedagogiek Leiden OEGSTGEEST RESIDENTIE-ORKEST SPEELDE MET TOELICHTING Topaanvoer wolvee in Leiden NOORDWIJKERHOUT NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 T7ERSCHENEN IS het rapport van het onderzoek der begroting in de afdelingen van de gemeenteraad. Rapporteur waren de heren G. Vo gelaar en E. L. de Witt. Ten aanzien van het tekort op de begroting heeft de 2e afdeling tot haar geruststelling geconstateerd, dat geen onverant woorde uitgaven in de begroting zijn opgenomen, zodat het tekort niet aan een onjuist beleid kan worden toegeschreven. In de eerste afdeling wordt gevraagd of het B. en W. bekend is, hoe andere gemeenten in principe denken over invoering van een logeergastenbelasting. Deze afdeling wil het college gaarne stimuleren tot zodanige actie, dat een algemene logeer belasting mogelijk wordt. Natuurlijk stond ook de woningbouw weer in het centrum der belangstelling. In de eerste afdeling wordt gevraagd of inmiddels het voor 1961 te bouwen contingent woningwetwoningen al be- kend js. De tweede afdeling zou graag vernemen, hoe groot het aantal in- I geschreven woningzoekenden momenteel is. van de aansluitingen thans 220 Volt heeft en hoelang de volledige omzetting nog zal duren. Ambtswoning Hoewel de tweede afdeling uiteraard de financiële consequenties hiervan niet kan overzien, spreekt zij toch de wense lijkheid uit de burgemeester een ambts woning ter beschikking te stellen, wan neer zich een gunstige gelegenheid zou voordoen. In de eerste afdeling vraagt men zich af of handhaving van een reservekorps nog wel nodig is. De afdeling komt tot deze vraag omdat, blijkens het uitgaven- cijfer, de activiteit nog steeds niet aan de verwachtingen beantwoordt. In de eerste afdeling wordt gecon stateerd, dat het gebouw van de po litie aan de Voorstraat nog steeds in gebruik is. De entree tot dit pand is echter onfraai cn B. en YV. wor den uitgenodigd tot verbetering van deze situatie over te gaan. De twee de afdeling vraagt of het wellicht niet beter zou zijn dit pand te ver kopen en de opbrengst te besteden voor uitbreiding van het gebouw aan de Oude Zeeweg. Voorts zou de tweede afdeling graag worden ingelicht omtrent de huidige stand van zaken met betrekking tot de Bescherming Bevolking, en tevens dringt zij aan op doeltreffende maatregelen te gen verontreiniging van het strand door paardemest. In afwachting van het uit te brengen rapport, stelt de tweede afdeling voor het wegens subsidie geraamde bedrag De tweede afdeling is verheugd over de gunstige resultaten die bij de bedrij ven worden verwacht. .Sinds vijf jaar bestaét een fonds voor spanningverbe tering, teneinde de kosten van omzetting der spanning van 127 op 220 Volt, op te vangen. Hiertoe wordt boven de Leid- se tarieven 10 geheven en in de eer ste afdeling meent men dat de praktijk om bij verhuizing de inwoners zelf de kosten van omzetting te laten betalen, niet in overeenstemming is met de be doeling van dit fonds. In de tweede af deling wordt gevraagd welk percentage Een flink aantal leden van de A.F.Y'. j Noordwyk woonde de decembervergadc- I ring bij. Ais eerste spreker behandelde I de heer K. Kok het onderwerp „kin dertekeningen". Aan de hand van voor beelden werden motiefkeuze, compositie en techniek van het vrij-tekenende kind toegelicht. De (volwassen) fotograaf kan nog heel wat leren van liet zich vrU 1 uitende kind. dat geen moeilijkheden I vreest, omdat het deze nog niet kent. Ondanks de „primitieve" motieven (spookbossen, heksen, poppejes en dier figuren) komt het kind vaak tot prach tige resultaten op compositorisch en technisch gebied, vooral doordat het niet is belast met allerlei „wetten en „voor schriften", die de volwassene dikwijls parten spelen. Het kind experimenteert graag en ook dit moet voor de echte amateurfotograaf een tweede natuur worden. „Architectuur" was de opgave voor de ze maand en de tien inzendingen waren stuk voor stuk het bekijken waard. Jam mer dat hier en daar het sombere win terweer zijn stempel op het ingezonden werk had gedrukt. De uitslag luidde; Verplicht onder- werp: 1. A. de Vries 138 punten 2. P- 1 Slingerland 134; 3- E. Vink 1.29,5; 4. C. Jagtenberg 125.5; 5. E. Aartse 117.5; 6- A. G van Asten 115.5; 7. M. Zuiderduin 110; K. Kok 109; 9, P. Romijn 107; 10- R- Theunissen 107. Vrij onderwerp: 1. A. G. van Asten 140 punten; 2- C. Jagtenberg 139.5; 3- E. Aartse 134; 4. K. Kok 122; 5- A. Caspers 120; 6- P. Slingerland 117; 7. R. Theunis sen 114.5. Het was merkwaardig, dat er twee vrij wel dezelfde foto's bij het verplichte on derwerp &aren: een gedeelte van het aanbouw zijnde nieuwe diaconessen- huis te Lelden. De foto's werden ditmaal besproken door de heren A. de Vries (vrij onder werp) en E. Vink (verplicht onderwerp) hetgeen op voortreffelijke wijze gebeur de, Het is verheugend, dat hoe langer hoe meer leden nu ook over foto's dur ven praten in het openbaar en zich in staat voelen tot het geven van een ge fundeerd oordeel. lundeerd oordeel. Na de pauze werd de maandelijkse bondscollectie bekeken. Het volgende verplichte onderwerp m luidt „cohtrast". Vogels in de natuur In Ons Gebouw vergaderde de vereni ging van vogelliefhebbers Vogellust, on der leiding van de heer J. Peeters. Me degedeeld werd, dat vijf nieuwe leden waren toegetreden en dat men zich kon iopgeven voor de districtstentoonstelling te Koudekerk. De heer J. Deelder, bosbouwkundig ambtenaar bij het staatsbosbeheer alhier, hield een interessante causerie over het leven van de vogels in de natuur. Op merkingen werden gemaakt over de vo geltrek cn de broedgewoonten Eén en ander werd met een filmstrip geïllus treerd. Familie-avond van landarbeiders In het Verenigingsgebouw^ werd een zogenaamde familieavond van de Chr. landarbeidersbond gehouden. De voorzit ter, de heer C. Benschop, herdacht in ttr zijn openingswoord de dezer dagen over- Rj leden secretaris van het district, de heer gu Vis uit Sassenheim. K Verdef maakte de heer Benschop ge- w vag van de activiteiten rondom de vrije zaterdag. Er bestaat een redelijke kans, i^| dat het bollenbedrijf als eerste in de landbouwsector tot een gedeeltelijke in- Roering zal kunnen overgaan. De heer [Benschop "wees voorts op de overspan- jning van de arbeidsmarkt, waardoor het I [voor de organisaties niet gemakkelijk verken is. Hierna werd een aantal mooie films 'ertoond, onder meer Het zwarte zand over de aanleg van dijken) en Roeiers n Ghana. Raadsagenda 1 Dinsdagmiddag half drie vergadert de [emeenteraad. De agenda vermeldt on- meer: Benoemingen; Toekenning 'eesgeldcn; Verlenging machtiging ver loop bouwgrond tussen Boerenhurger- eg en St. Jeroensweg; Aankoop woon- luis en grond aan de Voorstraat; Aan loop grondstroken aan de Huis ter Duin- itraat; Aankoop en ingebruikgeving van [rond aan de Huis ter Duinstraat; Ver loop van bouwgrond aan de Huis ter Uiinstraat-Van Hardenbroekweg; Ver- mur perceeltje grond aan de Zand- oortsestraat; Verhuur perceel grond na- iij de Karei Doormanstraat; Reclame raatbelasting; Algemene machtiging •t het overeenkomstig toepassen van ventuele maatregelen tot verhoging van e bezoldiging; Machiging ter voorzie ing in de behoefte aan vlottende mid- elen; Machtiging tot het aangaan van aste geldleningen; Regeling sluitingsuur af oor speciale seizoenbedrijven-, Erken ing APV-sociëteiten e.ó.; Voorstellen ooiwaterzuivering; Krediet voor recon- ructle van de Huis ter Duinstraat; Kre- iet voor elektriciteits-, gas- en water- oorzieningen in verband met aan te leg en verbindingsweg Herenweg-Gooweg; erordeningen regelende de tarieven en verige voorwaarden voor aansluiting en 'aterlevering door het waterleidingbe- rijf; Instelling marktcommissie en be- oeming van leden-, Verhoging krediet Joor verbouwing belastingkantoor; Be- n9 Irotingswijzigingen, Vaststelling van de Igrotingen voor de dienst 1961. Noordwijk Yvon van Noordwijkerhout In Het hof van Holland werd de jaar lijkse wedstrijd gehouden tussen de Eer ste hulpbrigades van Noordwijkerhout en Noordwijk. De voorzitter van de Noord- wijkse brigade, de heer H. Varkevisser, verwelkomde de aanwezigen _ep deelde mede, dat de artsen Niemeyer en Van der Lugt als jurylid zouden fungeren. De opgave was ook nu niet eenvoudig, maar de leden kweten zich behoorlijk van hun taak wat wel blijkt uit het ge ringe punten,verschil tussen de beide ploegen. Was het verleden jaar Noordwijker hout, dat de beker in bezit kon nemen, thans was het de ploeg van Noordwijk I, onder leiding van de heer Th. Varke visser, die de trofee veroverde. De tweede en derde prijs gingen naar de ploegen Noordwijkerhout 1 en 3. yierde werd de ploeg Noordwijk 2. on der leiding van de heer A. Beugelsdijk. De eerste leidersprijs ging naar mej. A. Heemskerk (Noordwijkerhout) en de tweede naar de heer Th. Varkevisser, Noordwijk. EHBO-wedstrijden Donderdagavond werd In het „Hof van Holland" de jaarlijkse wedstrijd gehou den tussen de E.H.B.O.-brigades van Noordwijk en Noordwijkerhout. De voorzitter van E.H.B.O.-Noordwijk. de heer Th. Varkevisser, verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder dokter NiemeUer uit Noordwijk en dokter Y'an der Lugt uit De Zilk, die als jury de prestaties der ploegen zouden beoorde len. De opgave, die de E.H.B.O.-ers te be handelen kregen, was bijzonder moeilijk. In een garage met een ingeslagen gla zen deur, vonden zij een stationair draai ende motor en twee patiënten. Voor de E.H.B.O.-ploegen was het een garage vol voetangels en klemmen. Zij kweten zich echter uitstekend van hun taak en het vrij geringe punitenverschil tussen de ploegen toont wel aan, dat zij goed ge schoold zijn. Waren het vorig jaar de Noordwijker- houters, die de plannen van de Noord- wijkse E.H.B.O. om definitief beslag te leggen op de wisselbeker, dwarsboom den, nu was het de ploeg Noordwijk I onder leiding van de heer Th. Varke visser, die de E.H.B.O.-brigade Noord wijkerhout de trofee afhandig maakte. Bovendien kreeg deze ploeg met 69 pun ten de eerste prijs. Noordwijk moet nu de beker nog een maal winnen om hem voorgoed in de prijzenkast te kunnen zetten. De tweede en derde prijs, een me daille, moet worden gedeeld door de ploegen I en III van de E.H.B.O.-Noord wijkerhout, respectievelijk onder lei ding van de heer W. Warmerdam en mej. A. Heemskerk, die beiden 67 pun ten behaalden. Vierde werd ploeg Noordwijk II onder leiding van de heer A. Beugelsdijk met 82tfe punt. De eerste leidersprijs kende de jury toe aan mej. A. Heemskerk en de tweede leidersprijs aan de heer Th. Varkevis ser. Op 19 januari a s. houdt de E.H.B.O - hrigade Noordwijk in het „Hof van Hol land" de jaarvergadering. In de Hervormde Gemeente van Noordwijk aan Zee is op het ogenblik een actie aan de gang om de grote ach terstand in de kerkelijke financiën weg te werken. Het gaat om een bedrag van vele duizenden guldens, dat men nog vóór de kerst bijeen hoopt te brengen. Nadat de Gemeente van de ernst van de situatie op de hoogte was gesteld, be gonnen de giften binnen te stromen. Ook de jeugd werkt dapper mee en het ziet er niet alleen naar uit, dat het geld komt, maar tevens, dat uit deze actie geestelijke winst voortvloeit. De belang stelling voor he, kerkelijke werk neemt erdoor toe. Giften kunnen worden ge bracht bij de predikanten en ambts dragers. Ook kan men storten op de postrekening van de kerkvoogdij of het geld in de collectezak deponeren. Raad vergadert dinsdag Dinsdagmiddag om half drie komt de gemeenteraad van Noordwijk bijeen voor de behandeling van de gemeentebegro ting 1961. ten behoeve van de Stichting V.V.V. als stelpost te zien, waarover pas kan wor den beschikt na een nader besluit van de raad. Bouwvergunningen Geklaagd wordt over het afgeven van bouwvergunningen in strijd met de uit breidingsplannen. waarvan voorbeelden worden aangehaald. Men kan zich hier bij afvragen wat. bij een dergelijke gang van zaken, een uitbreidingsplan nog voor zin Jieeft. Als dan bovêndien geen overleg plaats heeft met de commissie voor openbare werken, kan men zich, zij het met alle waardering voor de activiteit van het college, hiermede niet verenigen. In de eerste afdeling wordt geïnfor meerd naar de stand van zaken betref fende de uitbreiding van de bureauruim te voor de secretarie. Reeds jaren gele den was er sprake van aankoop en ver bouwing van Sartorius, telkenjare wordt hiernaar gevraagd, maar nog steeds zijn er geen definitieve plannen ter tafel ge komen. Gezien de grote behoefte aan kantoorruimte zou de afdeling nu wel eens plannen willen zien. Ook vraagt de eerste afdeling de aan dacht van het college voor de ratten- plaag die voor de naburige eigenaren is ontstaan sedert de inrichting van de Leidse vuilnisbelt. Volgende week hopen wij het antwoord van B. en W. te publiceren. Kerstwyding Dinsdag 8 uur wordt in zaal De Raad de jaarlijkse kerstavond van de afdeling Noordwijk Binnen van de Christen Vrou wenhond gehouden. Kon. My. v. Tuinbouw De vergadering van de Kon. Mij. voor Tuinbouw, gehouden in het Hof van Holland, stond in het teken van de Kerst. Het bestuur had een prijsvraag uitge schreven „Wie brengt het mooiste Kerst stukje?". De uitslag van de keuring is als volgt-. 1. J. Passchier, 2. mevr. Roodenrijs, 3. mej. Van Eeden. 4. mevr. Schmidt. 5. mevr. Ten Hoven. 6. mej. Passchier. Voor het puntenstelsel behaalde mej. I. v. d. Meer 9 punten met de inzending rode tulpen. De heer Laros vertoonde dia's. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden. Woonhuis, erf en tuin Rijnsburgerweg 111, in bod f 11.000, is uit de hand ver kocht. Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ma te Leiden. Woonhuis en erf Utrechtse Veer 2l/21a in bod f 9.800, koper H. van Duuren te Leiden, q.q. voor f 11.100. Woonhuis en erf Groenoordsitraat 5, in bod f 4.300, koper J. W. Roskam te Leiden voor f 4.300. Woonhuizen en erven Zuidsingel 56 en 58 tezamen in bod f 4110, koper H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor f 4.535. Woonhuizen le Binnenvestgracht 6 en 7 tezamen in bod f 11.735, koper P. J van der Kleij te Leiden voor f 11 738. Woonhuis Waardgracht 40. in bod f 3.000. koper P. J. van der Kleij te Lei den voor f 3.000. Woonhuizen en erven 3e Binnenvest- gracht 14, 15, 16, 17, 19, 20 en 21 tezamen in bod f 18 500, koper H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor f 19.800. Woonhuis en erf Oude Rijn 182, in bod f 3 200, koper J. C. G. Alkemade te Voor schoten. q.q. voor f 3.225. Woonhuis en erf Julianastraat 54. in bod f 2.350, koper J. W. Roskam te Lei den voor f 2.350. Woonhuis en erf 4e Binnenvestgracht 8, in bod f 2.550. koper H. D. van Wei zen te Oegstgeest, q.q. voor f 2.750. Woonhuis en erven Morsweg 145, Oran jegracht 32a, Bloemstraat 23 en Volders gracht 17, resp. in bod f 3.500, f 4.600, f 3.450 en f 2.750 zijn uit de hand ver kocht Woonhuis Oranjegrachlt 17/17a, in bod f 4.700, is niet verkocht.' Deze week zijn drie Leidse overgangs klasseteams (dames) thuis in actie ge weest. Na een rommelige wedstrijd werd de derby tussen Argos en J.W. met 22 afgesloten. Kangeroes behaalde een ge makkelijke overwinning op het Delft- se C.S.V.D, De wedstrijd Prof.wijk D.E.S. 2, eerste op de ranglijst, in het gymnasium gespeeld, is uitgegroeid tot een gave partij volleybal, waarbij aan beide zijden van het net het spel tot grote hoogte steeg. P.W. versloeg D.E.S. met 31. Het was daarop dubbel jam mer, dat de volgende wedstrijd, H.V.L.— V.P.S.V., ontaarde in een spel van kat en muis, want V.P.S.V. was niet in staat om maar enige tegenstand van be tekenis op te brengen. Het ging kansloos tegen H.V.L. met 03 ten onder. ACADEMISCHE examens LEIDEN, 16 december Geslaagd voor het kand. ex. psychologie: de heer J G M Hosman te Delft (cum laude); voor het doet e-x psychologie: mej. F M E Gerrit sen te Den Haag en de heer J P M van Dooren te Leiden, voor het kand. ex Franse taaL en letterkundemej. A H von Wijnbergen tc Gouda en dc heer B van den Bergh te Den Haag; voor het kand ex. klassieke taal- cn letterkunde: mej. J Stoove ie Den Haag en de heer F W Diets te Den Haag; voor het kand. ex muziek wetenschap: de heer L Hnsnoot te Katwijk aan Zee; voor het ex. M O B natuurkunde de heer A J de Wever te Den Haag: voor kand. ex. geneeskunde II: mej. A Mapolee te Lelden cn de heren H A Avenarlus te Winterswijk. W R Q Goslings te Oegst geest en L A G A Voerman* te Lelden, voor het doet ex. geneeskunde II mej. L Llevense te 's-Gravenzande; voor het semi-artscx.: mej. A I de Boer te Den Hang en de heer D van der Kwaak te Leiden; voor het artsex. de heren J J Blok te Leiden, H E Bok te Meppel. D J van Dijk te Wassenaar en A J Salomé te Lelden. DIAMANTEN DOCTORAAT Woensdag 21 december a.s. zal het zestig jaren geleden zijn dat prof. mr W J M van Eijsinga. geboren te Noordwijkerhout en tliane wonende te Leiden, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in do rechtswetenschap. GOUDEN DOCTORATEN Woensdag 21 december a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. C A Oromme!in, geboren te Nieuwer-Amstcl en thans wo nende te Leiden, aan de Leidse Universi teit promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. Woensdag 2i december a.s. zal hel vijftig laar geleden zijn dat dr. Chr A Götte. geboren te Lage Zwaluwe cn thans wonende te Haarlem. a3n Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor in de geneeskunde Donderdag 22 december a.s. zal het vijftig Jaar geleden zijn dat jhr. mr. P van Fo- reest. geboren te Heilo cn thans wonende te Loohem, aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de rechtswetenschap. Vrijdag 23 december a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. s N B Halbertsma, geboren te Utrecht en thans wonende te Wassenaar, aan de Lsidse Universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtsweten schap. TAe plaatselüke afdeling van de Vercnl- Vf ging voor Pedagogiek had voor gis teren ter afwisseling een discussieavond georganiseerd. Het onderwerp dat aan de orde werd gesteld, was De relatie tussen ouderen en jongeren in een veranderde wereld. Een prachtige aanleiding tot de discussie was de door Kees Brusse ver vaardigde film Het Gerucht, Deze film laat zien, hoe een meisje, dat een middelbare school bezoekt, om haar verhouding met een volwassen man vol ledig buiten alle gemeenschap geplaatst wordt. De schoolleiding kent alleen maar de angst voor de goede naam van de school, de vader denkt alleen aan zijn reputatie en de moeder heeft het te druk met haar kwalen. Wanneer de vader ech ter tot rust komt. ziet hij na op zichzelf teruggeworpen te zijn de tekortkomingen in de opvoeding van zijn dochter en hij gaat aarzelend haar in haar kamer op zoeken. Klop op de deur Nadat de aanwezigen gelegenheid had den gekregen met elkaar de facetten van deze film te bespreken, verzamelde de gespreksleider, dr. J. van der Grient, de belangrijkste reacties. Zelf wilde hij in tegenstelling tot enkelen die de naam „Te laat" voorstelden, de film de titel „De klop op de deur" geven. De vader be treedt na zijn inkeer de belevings wereld van zijn dochter, een hem volko men onbekend terrein. Hij kent alleen zijn eigen belevingswereld en projecteert zijn wensdromen op zijn dochter. Het kloppen op de deur, in wezen het pogen de relatie met het kind op te nemen, is het belangrijkste uit de film. Relaties bestaan er in het betrokken huisgezin niet, het is een gemeen schap van eenzamen. waar leder denkt het beste te doen. Hei A.-r. kiesvereniging over de Kongo Mr. S. H. Attema hield gisteravond voor de a.-r. kiesvereniging een inleiding over „de Kongo-kwestie". Honderd jaar geleden 17 februari 1860 verklaarde Leopold II, dat de tijd was aangebroken, de grenzen te ver plaatsen en wel naar het door de ontdek kingsreiziger Stanley ontdekte gebied, de Kongo. België begon zijn koloniale actie. Het ging de weldaden der beschaving verspreiden. Dit gebied is 80 maal groter dan België. In juli van dit jaar kwam generaal Jan sen s uit Leopoldstad naar Brussel: hij was belast met de handhaving van de orde in dit gebied. Zijn eerste gang was naar het standbeeld van Leopold II en hij sprak een aanklacht uit: Sire. men heeft uw werk vernietigd en verknoeid Stammen staan tegen elkaar op. Oorzaak? In en vooral na de laatste oorlog was er welvaart in de Kongo. Hiervan heb ben alle Belgen, zowel in de Kongo als in België zelf, geprofiteerd. Katanga o.a. is ongeveer zo groot als Frankrijk en heeft belangrijke in dustrieën. grote spoorlijnen, kerken, scho len en twee universiteiten Op 4 januari '59 werden België cn de Knneo opge schrikt door relletjes. Hierbij vielen doden. Het was een gevolg van de econo mische achteruitgang sedert 1956. Hier van is België de schuldige door bet niet leiden naar zelfstandigheid. In 1945 nas verscheen de eerste krant voor en door Kongolezen. Ethische politiek is nooit ge voerd en dit wordt duur betaald De woorden vrijheid en onafhankelijkheid werden pas in 1956 gebruikt. België kon niets anders meer doen dan met SDoed de politiek richten op onafhankelijkheid Hierbij een foto van het echt paar Snippe, wonend School straat 7 te Voorschoten, een van de twee Voorschotense echtpa ren, die thans in hun diamanten bruidsdagen zijn. (Foto N. van der Horst) Jeugddienst Zondag 18 december zal in de Dorps kerk een jeugddienst worden gehouden De predikant is ds. H. J. v. Achterberg uit Leiden. Mevr. Van Hest zingt enkele Adventsliederen. Rioolgemaal Adegeest Gisteren heeflt het architecten- en in genieursbureau ir. J. P. van Bruggen, G. Drexhage, ir. J. J. Steiikenburg en Bodon uiit Rotterdam namens B. en W. een openbare aanbesteding gehouden voor het bouwen van een rioolgemaalde in het plan Adegeest. Van de 18 inschrij vingen was er één ongeidiïg, omdat zij niet ondertekend was. De verdere uitslag luidt: G. Stroom beng, Amsterdam, f 46.800; G. Feddema, Baambrugge, f46.000; Aannemingsmaatsohaapij Nedero N.V., Rotterdam, f 40.700; firmaVan de Bron en Visser. Voorburg, f 39.980; G. van Hoften, Amstelveen, f 39.800; firma F. H. W. Reesen, Amsterdam, f39.550; P. Bos. Amstelveen, f39.000; De Vries Zn. Delft, f 37.800Aannemingsmaatschappij Loeve, Delft, f37.500; J. van den Eykel, 's-Gravenhage, f 36.100; J, F. Barbh Zn., 's-Gra vend eel, f35.300; Firma J. Th. Granneman, Stompwijk, f35.000; H. Dniel sr., Koudekerk a. d. Rijn, f34.000; Firma Gi'lile, Koog je en Pisboor, Schiedam, f 33.600; Firma H. van der Sluis, Rotterdam, f31.600; Gebr. Over- devest. Voorschoten, l 30.890: F. W. M. Togni, Le dschendam. f30.365 De raming werd niet bekendgemaakt. De gunning is aangehouden. TTET PUBLIEK dat gisteravond in de Gehoorzaal het tweede po pulaire concert in de serie van K. en O. bijwoonde, zal er zeker geen spijt van gehad hebben, dat Willem van Otterloo zich „had laten vermurwen in een zwak moment" een toelichting bij de werken te geven. In korte trekken werden de composities sa mengevat. de belangrijkste thema's werden afzonderlijk ten gehore ge bracht en enige begrippen zoals „En gelse hoorn", „Rigaudon" en „expo sitie" werden óp verhelderende wijze toegelicht. Vóór de pauze was er een zekere eenheid in het programma, doordat men twee werken van Beet hoven uit dezelfde periode geknren had: de ouverture Coriolan (op. 62) en het vioolconcert (op. 61). Misschien wat vooruitlopend op het vioolconcert was de vertolking van de ouverture iets voorzichtiger en minder heftig dan men had kunnen verwachten; Coriolanus toonde zich minder doortas- 1 tend dan bij hem gepast zou hebben; het lyrische thema daarentegen klonk zoet vloeiend. Geheel in stijl sloot zich het vioolcon cert hierbij aan. Theo Olof. die hier solieerde. gaf blijk van een zeer lyrisch'» opvatting van dit opus; hij speelde het Rundvee. Totaal gezien eenzelfde aan voer als vorige week met over het al gemeen geen zichtbare prijsverandering. Slachtvee: en goede aanvoer, rustige handel. Hel is hetzelfde liedje als altyd, het beste vleesdicr brengt een hoge Prüs op met name voor de komende feestdagen. De rest doet het maar am per. Deze stemming treft men op alle markten aan. In het begin van de week op dé grote maandag- en dlnsdagmark- len viel van een verloop nog niet veel te merken. Groningen meldde: de han del verloopt over het geheel nauweiyks prijshoudend. Rotterdam: het verloop van zaken is zeer traag. Gebrulksvce. Op de gebruiksveemark- ten was vrijwel overal een beetje meer animo wat te kopen. Gisteren een rus tige en kalme handel, doch zeker geen lagere prijzen. Op de afdeling pinken en graskah eren was het stil. De vette kal- verenmarkt was slecht bezet, de prijzen van de laatste weken waren te hoog. zodat de officiële notering iets terugliep. Notering: 2,403.10 per kg levend ge wicht. Nuchtere kalveren komen er zo langzamerhand iets meer, de noteringen zijn echter lang mol overal gelyk. Wolvcc. Een zeer grote aanvoer: circa 2850 stks. Desondanks was er handel. De noteringen voor vette schapen wa ren gelijk aan de vorige. De vette lam meren waren zelfs iets hoger genoteerd nl. ƒ80—115; vorige week ƒ80—110. Wij zagen de topklassen verkopen tot 130 en ƒ135. Varkcnsmarkt. De slachtvarkens de den het afgelopen week redelijk. Wel i.s het tempo niet zo vlot meer. Was het aanbod op de Utrechtse beurs iets te groot om de prijs te handhaven, gisteren in Leiden was de prijs iets stijver. Dins dag te Leiden goede aanvoer met goede handel. Notering slagersvarkens 1.76 1.79; zeugen ƒ1.50—1.60. Biggen en lopers. Van deze diersoort gisteren minder aanvoer, doch een goe de handel met hogere prijzen. Schram men: 70—95. vorige week ƒ70—90; big gen: ƒ4145—48, vorige week 3842 -45. Kaasmarkt. Een matige aanvoer: 10 partyen Goudse kaas. de handel was kalm. Notering: Goudse le kwaliteit 2.15—2.25, Goudse 2e kwaliteit ƒ2.05- 2-ii. ingetogen, lichit en zonder uiterlijk ver toon; zodat men menigmaal de indruk kroeg met een werk van Mozart te doen te hebben inplaats van met de meer ro mantische Beethoven. Misschien is niet iedereen het met deze opvatting eens geweest; van de „tiitaan" en de ..geweldenaar" Beethoven was geen spoor te bekennen, doch Olof was zo'n uitstekend pleitbezorger voor deze visie, da* men zich gaarne gewonnen gaf. Het Residentie-Orkest secundeerde In de eerste twee delen voorbeeldig; in het derde, Rondo-allegro, leken de opvattin gen van dirigent en solist enigszins met elkaar in botsing te komen: het orkest domineerde iets teveel, wat misschien ook de oorzaak was van enige kleine aar zelingen bij de violist, die echter spoedig overwonnen werden: ondanks deze gerin ge bedenking kunnen wij dus van een uitstekend geslaagde uitvoering spreken Een ovationeel applaus en bloemen be loonden Theo Olof voor zijn fraaie presta tie. Na de pauze wijdde men zich aan Griegs Holberg-suite en de twee symfonische gedichten Finlandia en de Zwaan van Tuonela van Sibelius. Van de 5 fragmenten, waaruit de Holberg-suite (aldus genoemd naar de verteller Holberg, die tegen het eind van de 17e eeuw leefde) is sa mengesteld, slaagden vooral het 3e en het 4e buitengewoon; zelden hoor den wij bij een uitvoering van dit opus het Air zo magistraal en flu welig van toon; de Gavotte klonk feestelijk, speels en soepel. Ook het laatste deel was zeer levendig, een compliment voor de altviool is hier '.eker op zijn plaats. In Sibelius' Zwaan kreeg de althobo een kans zich te onderschelden: de strij kers en de paukenlst wisten het midden deel. overgaand in de althoompassage, tot een opvallend moment te maken Hierna was Finlandia. dat qua Inhoud ta melijk oppervlakkig aandoet, doch een kleurige orkestratie bezit, een goede aan leiding van Van Otterloo alle instrumen ten tot hun recht te laten komen: en zo werd dit geslaagde concert op uitbundige en feestelijke wijze besloten. Dra. A. van der Veen-YVicrfima NIEUWE WETERING Ijsvermaak De ijsclub Ijsvermaak hield de jaar vergadering. Er was een batig saldo Als bestuurslid werden herkozen de heren N. Hazebroek. M. Jansen, Th. van Hameren en J. Mollers. In de vacature P. YV Straathof werd de heer N. Bouw meester gekozen. Het gebied werd zich bewust van de koloniale structuur. Kluisters moeten verbroken worden. Dit geldt ook voor Indonesië, Afrika en Azië en waarschUniyk ook voor Nvv- Gulnea. Regeren over volken zonder die volken Is voorby. YY'at is de politiek? Gaat het erom er beter van te worden of is het een bevorderen van het volks welzijn? Dat is niet altyd toegeven aan de eigen wensen. Men moet de vryheld bevorderen. Voor de a.-r. christeiyke vryheld: ruimte scheppen voor het leven naar alle kanten. Na de pauze volgde nog een gedachten- wisseling. Tussen 11 en 12 uur De toneelvereniging De Lekespelers voerde donderdagavond in 't Patronaats gebouw de thriller Tussen 11 en 12 uur. op. Dit door Richard Person geschreven stuk speelt zich af ten huize van Clarck Roarck in Londen. Clarck en zijn vriend Bob Coolidge hebben een paar jaar geleden een zekere Lord Bunningham op gelicht met valse effecten. Twee medi plichtigen worden vermoord en op een avond moet ook Clarck eraan geloven. Er volgt een uitgebreide speurtocht om achter de schuldige te komen, waarbij door allerlei ebeurtenissen de ,'erden- Ving steeds weer op iemand anders valt. De dader ontkomt echter niet. Jammer, dat niet alles goed was te verstaan. Het is zaak. dat er zo spoedig mogelijk een versterker komt. Misschien een aardig geschenk voor het tweede lustrum in februari. Burgeriyke stand GEBOREN: Tjitske Antoinette, dr van G van der Spek cn E. T. J. Wijntjes; Carola Maria, dr van Th. J. Wijsman en J .A. Th Rijabergen; Yvonne Marianne, dr van A. van Riet cn A. E. M. Hoog straten; Roel. zn van F. F. Siebrand en A. Fröling; WilhelmLna Johanna S. dr van P. J. Jansen en J. J. E. van den Hoonaard; Jan Willem, zn van J. Rhee- nen en W. E. Roeffen; Jan Willem, zn van G. van de Meent en J. H. Klein. ONDERTROUWD: A. N. M. Turnhout. 25 jr. Voorhout en Q. Th. M. van Rijn; J. Mokkenstorm, 23 jr en A. J. Plaizier. 21 jr; H. Poventud, 27 jr. Florence (Ita lië) en E. C. Boeke. 29 jr. GETROUWD: J. P. Persijn, 30 jr, en H. U. Fenski. 22 jr. OVERLEDEN: Jac. Zandbergen, 77 jr; G. D. Dalenoord, 3 jr; H. van Wezel, 71 jr. Nieuw-Guinea-raad Naar wü vernemen zal de Nieuw-Gui- nearaad, voor de instelling waarvan on langs de laatste wetgevende belemme ringen uit de weg zyn geruimd, ver moedelijk op 6 of 7 april in Hollandla worden geïnstalleerd. kind leeft in een volledige liefdeloosheid cn zocht de liefde by een ander. Het is zoals een Duitse „halbstarke" tegen de oudere generatie zei: YY'y hebben een grote mond opgezet, jullie zeiden neen. trokken Jc terug en Heten ons onze gang gaan. Dit noemen jullie liefde, jullie ga ven ons geld en kochten daarmqr niet ons. maar een gemakkclyk leven, jullie lieten ons onze lessen op school leren, maar we hebben niet geleerd, hoe we moesten leven. Het meisje in de film wist ook niot hoe ze moest leven. De moeder, het rustpunt in het kinderleven, was ondanks haar aanwezigheid, afwezig. In haar nood situatie kon ze op niemand terugvallen. Het lichtpunt is de gang van de vader naar zyn dochter. Uit de geanimeerde discussie bleek, dat de aanwezigen intens meeleefden met de problemen. Slippende auto ramt voorgevel Op de Rijnsburgersingel wilde gister avond omstreeks 7 uur een personen auto een geparkeerde auto passeren. Uit tegenovergestelde richting zag de auto mobilist echter plotseling een vracht auto opdoemen. De bestuurder van de personenauto moest op zyn remmen gaan staan om een aanrUding te voorkomen. Een slip zat er vanzelfsprekend in. Via het trottoir kwam hij tegen de gevels van de nummers 30 en 31 tot stilstand. Van perceel no. 30 was de gevel ont zettend ingedrukt en de gasleiding be schadigd. Van de buren op no. 31 waren de ramen stuk. Door vrachtauto aangereden Doordat zij geen voorrang verleende kwam de 15-jarige Margaretha de Wit uit de Sumatrastraat gistermorgen om streeks half negen op de kruising lage Ryndijk-Herensingel-Havenbrug in bot sing met een vrachtauto. Zy kwam zo ongelukkig terecht dat zy met een wer velfractuur met de E.H.D. naar het A.Z. moest worden vervoerd. Meisje slipgte Gistermiddag omstreeks kwart over één is de 16-jarige mej. D. Puch uit Zoe- terwoude op de Haarlemmerstraat ge slipt met haar fiets en gevallen. Zij kreeg een hersenschudding en werd met de E.H.D. naar het St. Elisabethziekenhuis vervoerd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Monica dr van H A L. Clasener en Y. N. Dijkema; Jo hannes zn van D. Koolmoes cn M. Rietkerken; Jannie dr van J. Bos man en H. C. Schouten: Arnoud Ro nald zn van J. H. Spelt en L. Dedel; Eduard .Cornelis Nicola&s zn van C. C. M. Jehee en E. Hofstede; Jacob Johannes zn van J. van der Kraan en M. Jansen; Gerarda Carolina Ma ria dr fan N. van der Melj en I. C J. van Rijn; Marianne Geertruida dr van M. W. Krapels en J. M. Sloos; Ingeborg Astrid dr van H. Raar cn A. K. van der Blom. OVERLEDEN: G. J. J. Knol. 58 jr, man; M. Nijgh, 69 jr. man; W. L. Baars, 67 jr. man; G. A. M. Reiche, 91 jr. man; M. Geertsma. 31 jr, echtgen. van H. Sloos; C. Vermeij, 73 jr, man; M. Siraa, 67 jr. man; W. C. van der Mark. 67 jr. man; C van Iterson. 25 jr, echtgen. van W. Ravensbergen. ONDERTROUWD: T. Zandvliet en J. Tiiythoff; F. A. J. M. Nagel en C M. A. Coremans; G. Staritsky en J T. van der Scheer: A. Naves cn G. A Overbeeke; J. T. Wekking en M YV. .1. van aer Steen: M. B. Janssen en E. Mulder; J. Tausent en M. van der Zeeuw: E. J. Baart cn M. J. Ro sin; R. P. Lnbadie en M. M. T. van Vclzen; W. T. Bik en A. J. M. van Haasteren: K. J, van der Meer en F. B. Neijhoff. VALKENBURG Raadsvergadering De gemeenteraad komt maandagavond half negen bijeen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: ontoewoonbaarver- klaring woonhuis Katwijkerweg 19; wij ziging verordening bijdragen in de kosten van de gezinszorg; verkoop perceeltjes grond; wijziging begroting 1960; besluit art. 36, 4e lid, woningwet. Wat de raad dinsdag gaat behandelen De gemeenteraad vergadert dinsdag avond om 7 uur voor het behandelen var uitvoerige agenda, waarvan de ge meentebegroting voor 1961 wel dc hoofd, schotel vormt. Over de voornaamste pun ten uit deze begroting hopen wij een dezer dagen uitvoerig te berichten Naast een aantal van minder belang zijnde punten, bevat de agenda een voor stel van burgemeester en wethouders medewerking te verlenen ingevolge ivoor f10 straatverlichting van de Zee- artikel 72 der lager onderwijswet 1920 ®}raat io\ de 8rens mcl de Kcmeente op een verzoek van het R K schoo'be- Koordwyk. zijnde begrotingswijzigingen stelt het col lege van burgemeester en wethouders aan de raad voor een crediet van 338.000.- beschikbaar te stellen voor de reconstructie van de Langevelderweg van de bebouwde kom tot de grens met de gemeente Noordwijk. Van dit kre diet is 260 000.- bestemd voor do w eg- reconstructie. 45.000.- voor de aanleg van een rijwielpad en 33.000.- voor de straatverlichting langs die weg. Verder worden kredieten gevraagd voor de straatverlichting langs dc Schulpweg, van de Gooweg tot de Zeestraat. Reeds eerder verleende de raad een krediet stuur St. Jozef tot beschikbaarstelling gelden tot het Inrichten van een terrein als oefengelegenheid in het vak lichamelijke opvoeding. Het schoolbestuur merkt in zijn verzoek op. dat het enige gymnastieklokaal veel te klein is om 30-tal klassen van verschillende scholen behoorlijk gymnastiekonderwijs te geven. Daarom is overwogen een ter rein achter het Wit-Gele Kruisgebouw te bestemmen als oefengelegenheid Aan de raad is verzocht gelden beschikbaar te stellen om dit terrein in te richten. Eenzelfde verzoek om medewerking doet het R.K. schoolbestuur in de paro chie van het H. Hart van Jezus voor de aanschaf van nieuw schoolmeubilalr in klassen van de jongensschool. Vorig jaar zyn de drie laagste klassen van nieuw meubilair voorzien en thans wil het schoolbestuur ook de drie hoogste klassen moderniseren Daarnaast wil het schoolbestuur een Hohner-Orgnna-orgel aanschaffen alsmede 2 elektrische klok ken. Verder zal de raad op het gebied van het onderwys hebben vast te stellen, welke bedragen per leerling voor 1061 beschikbaar zullen worden gesteld. Bur gemeester en wethouders stellen in deze voor 45.- per leerling voor hel gewoon lager, en 65.- voor het uitgebreid la ger onderwijs. Naast wen aantal van minder belang Burgeriyke stand Geboren: Ronald, zn v L van der Niet en G van der Tang; Lucia M, dr van C J J Zuidhoek cn G H van den Berg; Wilma B J, dr van J C Hoogkamer en J C Caspers; Hendrikus H J, zn van ,J A van der Zwet en P T J Raaphorst: Josina A, dr van P J van der YVeijden en C M van den Burg; Adrianus M P. zn van C G T van der Togt en M C H Berg; Maria H Th. dr van G C van Dam en C A Geerlings. Ondertrouwd: A M G van Ruiten cn A N Meiland; AMP van Haaster en C M Pennings; G A Granneman cn A A Aartman; J T Aartman en A YV J van Stein; W J Keijzers en M C de Groot; N P van Paridon en S P H YVarmerdam; A J van Bakel en T M Zethof; A H Kors en C M T van den Berg; WAM Pennings en A M van der Slot; C J Mulkes en M J M van Steijn; M J van Diest en G M M van Steijn; G W M van den Berg en A M van Saase. Getrouwd J F P van der Voort en J P M van Steijn: A C N de Groot en J M YV Helthuis. Overleden: Albertus F de Groot, 50 Jaar, echtgen van J C van der Putton; Christiaan Houtsagcr, 83 jaar. ongehuwd; Jacobus H van der Horst. 76 jaar, wednr van C M van Burkum, Wijtse BuoUma, 78 jaar, ongehuwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11