Koningin aller Fabiola heeft sympathie lacht Boudewijn zorgzaam echtgenoot Bioscoop (van f 750.000) voor f 35.000 verkocht Verlovingsring Schelde begint werfbouw in Sloe 'l&kcc? 7 VRUDAC 16 DECEMBER 1960 Dam-i-raag 34 Auteur Arie van de Stoep Zwart: 2, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 32, 35, 38. Wit: 21,22, 23, 25, 27, 29, 31, 34. 40, 41, 44, 48. Schaak-vraag 34 In de diagramstelling speelde Duras 1 Tg2e2. Op het eerste gezicht lijkt dat een showzetje, want waarom niet gewoon De3? Zwart antwoordt dan echter 1 Tg6 en na Le5:, Kg8 heeft wit nog lang niet gewonnen. 1 Tg8xg5; 2 Te2xe5, De7d6 (Pent de toren); 3 Df3g3 (ongelooflijk mooi), Dd8 Xh6i; 4 Dg3h3, Dh6d6 (Na Dh3:, Kh3- kan zwart wegens de niatdreiging de raadsheer niet redden). 5 Kh2hl (Het is voor elkaar. De raadsheer op e8 Tartakower sprak in dit geval van „zeer ongelijke lo pers" valt nu.) 5 Kh8g8. 6 Te5xe8t, Kg8—f7. 7 Te8h8. Zwart geeft op want hij gaat mat Bridge De oplossing van het speelprobleem van gisteren is als volgt: Noord, die 9 slagen moet maken met harten als troef, neemt in slag 3 met harten 10, maakt hartenaas en speelt harten na, welke West neemt met de heer. De situatie is dan aldus: H 8 4 7 VB O V 9 4 r~ V 10 9 C> O H 8 5 10 8 1*754 C>- 10 7 6 2 9 r7°l A B 6 2 8 OAB3 West aan slag zit in moeilijkheden. Ruiten naspelen is nog het beste. Zuid neemt met ruitenboer, speelt ruitenaas en ruiten na. West komt we derom aan slag en kan opgeven. Speelt hij schoppen na, dan maakt Noord alle slagen in die kleur. Speelt hij klaveren na in dub bele renonce dan gooit Noord een schoppen weg, terwijl in Zuid wordt getroefd. De rest is nu eveneens voor Noord. Jack Diamond. Kruistvoord-puzzel Zonder zwart 1 2 3 U 6 7 8 9 2 3 U 5 6 7 8 9 Horizontaal: 1. stijf-zijde. 2. dat is (afk. Lat.)-priem-jubelkreet bij de Bacchusfeesten. 3. zuivelprodukt-gem. in Groningen. 4. zindelijk-knaagdier. 5. onbep. voornaamw.-oude lengte maat-telwoord. 6. oude lap-grassoort-voorzetsel. 7. scheikundig element (afk)-en om streken (afk)-stad in Duitsland. 8. spil van een wiel-hoofd (Fr.)-ont- kenning (spreekt.). 9. luitenant (afk)-oude inhoudsmaat (afk)-rang. Vert.: 1. eenvoudig-danspartij. 2. zwak-ijverig. 3. muzieknoot-rivier in Frankrijk- munt in Turkije (afk). 4. zwemvogel-godsdienst(afk)-schoor- steenzwart. 5. motorschip (afk)-scharnier (Z.N.)- onbep. voornaamw. 6. maal-lidwoord (Fr)-sportterm. 7. nakomeling-gravure-voorzetsel. 8. slaapziekte-voedsel-telwoord. 9. aarden vuurpotje-onbekende-land in Europa (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. pekel. 5. pos, 7. odol, 8. vos, 10. nek. 11. Don. 12. ei. 13. Tl. 14. hol, 15. pel, 16. ham. 17. long, 18. arak, 20. leed. 21. nep, 22. keel. 24. An. 25. bank, 26. t.t., 27. rong, 28. Leo, 29. mast. 30. Vert.: 1. Pontianak, 2. edel. 3. kok, 4. el, 5. pon, 6. os, 8. vol. 9. wilg, 11. dom," 12. eend. 14. hak. 15. Doel. 16 had. 17. leek. 19. ren, 20. leng. 22. kant, i23. stop, 25. bos, 26. tel, 27. ra, 28. Ie (Van onze speciale verslaggever) MET de verdwijning van koning Boudewijn en koningin Fabiola gistermiddag uit Brussel, verdwenen ook de mensenhorden, de afzettings hekken, de militairen en de politie agenten. De winkels gingen weer open, afgesloten straten werden van hun barricades bevrijd, terwijl het caféleven tot een ware climax uit groeide. De Belgische hoofdstad her stelde zich weer van een bruilofts feest, dat, vooral voor de Vlamingen, een hoogtepunt was, en dat de hele wereld even heeft beroerd. Gister avond laat waren de vlaggen, de versieringen, en de verlichting er weliswaar nog, maar vanmorgen vroeg werden verschillende onder delen reeds afgebroken. Wat een dag gisteren een dag, die honderdduizenden niet lioht zullen ver geten. De gitaren van de Spaanse stu denten troubadours zullen velen mis schien vandaag nog in de oren hebben geklonken, evenals de zeeën van ge juich, die op fortissimo-sterkte door de straten golfden. Ontelbare Belgen heb ben het huwelijk van koning Boudewijn met dona Fabiola als het begin van een nieuw tijdperk voor de dynastie met haar vele perikelen beschouwd. Hebben ze achter de slanke, rijzige figuur van hun nieuwe Koningin misschien vaag de gestalte van koningin Astrid zien verrijzen, wier tragische dood nog steeds alom wordt betreurd? GRATIE TIENVOUD, gratie, hartelijkheid en schoonheid het waren de charmes van koning Leopolds eerste bruid. En wie de reacties van koningin Fabiola op die gisteren voor haar zo grootse dag heeft gevolgd, moet wel tot de conclu sie komen, dat deze zelfde charmes ook bij haar te vinden zijn. De bruid van koning Boudewijn heeft zich als een gewoon mensenkind doen kennen, die zich voor haar gevoelens geen moment heeft geschaamd. Hyperrerveus stond ze in de gouden troonzaal van het Brusselse paleis, over weldigd door de luister rondom haar en het gewicht van haar stap. Herhaal delijk zag ze op naar haar bruidegom om geestelijke steun van hem te ont vangen, herhaaldelijk betrapte ze zich zelf op protocollaire onvolkomenheden In de kerk voor het altaar was het beeld niet veel anders.' Koningin Fabiola leek met haar gedachten soms mijlenver weg te zijn, en zochit bij haar man een uit weg uit haar nood. Zij vond deze, steeds als zij er woordloos om vroeg, en het was vaak ontroerend om te zien, hoe attent ko ning Boudewijn zich gedroeg. Hij steunde zijn bruid bij de arm hij fluis terde haar moed in, hij schikte een plooi van haar sluier, waarmee ze vee moeite had. Bezorgd keek hij steeds naar haar om, ook, toen hij geknield voor het altaar laq, ook, toen er toe spraken weerklonken of officiële ak ten werden voorgelezen. De Koning, ongedacht zelfverzekerd, was wel in zijn sterkste rol, toen de plechtigheid van de ringwisseling be gon. Nadat de bejaarde kardinaal Van Roey met bevende handen beide trouw ringen met wijwater had besprenkeld, legde de bruid haar bruidegom de rechter- in plaats van de linkerhand voor, doch bijna onopvallend herstelde koning Boudewijn deze fout. Teder ver wisselde hij de hand van zijn vrouw de tranen, plotseling in de ogen welden. SACRAMENT TF7ERD de huwelijkszegen in feite door de Paus zelf verleend volgens een speciale delegatie aan kardinaal Van Roey, die In de geschiedenis van het Vaticaan nog nooit is verleend vol gens het nieuwe huwelijksritueel waren bruid en bruidegom zelf de bedienaars an het sacrament. „Ik, koning Boude wijn," zei de vorst, zonder ook maar over een woord te struikelen, „geef U, dona Fabiola, die ik hier met de hand houd mijn christelijke trouw, en neem u tot mUn wettige vrouw voor God en zijn Heilige Kerk." Terwijl kardinaal Van Roey zijn stool nog steeds over de handen van het bruidspaar hield, moest dona Fabiola eenzelfde formule uitspre ken, doch de bedienende priester moest haar bij elke woordengroep helpen. De nieuwe Koningin der Belgen her won haar zelfvertrouwen weer, toen de Het aantal werklozen in Canada is mid den november gestegen tot 429.000, een toeneming van 61.000 sinds midden okto ber en een record sinds 15 jaar. plechtigheden in het Brusselse paleis en in de Sint Goedele achter de rug waren. Toen zij wachtte om aan de voet van de trappen van de collegiale kerk in de met plexie-glas bedekte Ca dillac te stappen, toverde het gejuich van de omstanders weer een glimlach op haar gezicht, terwijl ze eerst met één hand en daarna met twee handen begon te wuiven. Geholpen door ko ning Boudewijn, die haar arm steunde, hief ze zelfs beide handen gesloten om hoog een origineel, doch wel zeer onvormelijk antwoord op de stormach tige hulde, die haar en haar echtgenoot werd gebracht. BEGROETING DEN NOG inniger en ontroerender be- groeting zag men na een triomf tocht door de stad op het balkon van het paleis. Terwijl een politlekordon met sicchts grote moeite de mensen massa's in toom kon houden, wuifde koningin Fabiola weer met wjjd uit gespreide handen terug. Zo nu en dan pakte ze de arm van koning Boudewijn stevig vast, waarbij ze met haar hoofd bijna op diens schouder rustte. Een enkele maal hief ze ook nog de hand van de vorst op, wat deze zich gemoe delijk lachend liet welgevallen. Door 't oponthoud met het steeds weer schikken van de sluier, en nog meer door de omstandigheid, dat koningin Fabiola na de voltrekking van hot bur gerlijk huwelijk even helemaal van streek was, duurden de plechtigheden an derhalf uur langer dan aanvankelijk was gepland. De betekenis hiervan was. dat de staantijd van het publiek en de duizenden militairen aanzienlijk werd verlengd. Het gevolg was dan ook. dat velen door de mistige waterkou werden bevangen, en dat tientalten. onder wie een groot aantal soldaten, moesten wor den weggedragen omdat ze waren flauw gevallen. Voor de Sint Goedele gold al precies hetzelfde. Er waren maar weinig zit plaatsen, en meer dan de helft van de duizenden genodigden hebben dus drie a vier uur moeten staan. Verveling was er echter niet, want ook in de met an jers en provincievlaggen versierde kerk waren vele televisietoestellen opgesteld Van tien uur af. kon alles wat er in het Brusselse paleis en op straat ge beurde, worden gevolgd: van 1 uur af zelfs alles, wat vijftig meter verder, voor het altaar, geschiedde. "PVAT gebruikmaking van televisie wel zeer noodzakelijk was. wordt wel het beste bewezen door een berekening, die door het Belgische hof is gemaakt. Zonder beeldschermen zou namelijk vier vijfde van de invite's niets van het ce remonieel hebben kunnen zien, zelfs niet van dat wat in dezelfde ruimte plaats vond Werken van Bach, Handel en Mozart klonken door de Sint Goedele, die met rood fluweel leek te zijn bekleed. De hoge stemmen van koorknapen en van sopranen, gaven aan de Brabantse go tiek van pilaren, ramen en kruisbogen rijkdom en warmte, evenals het glas- in-lood, de kostbare religieuze vaandels en wandtapijten, de toiletten, de tenuen en de kleurrijke ordelinten met hun flonkerende kruisen. Het „Te Velde", dat door een trompetter werd geblazen, klaterde galmend tegen de grijs-zwarte muren op. Een orkest speelde de Bra- banconne, het Jubilatae en het Sanctus Dominus. De bruid met haar japon van wit satijn en haar lange sluier van even wit kant, was met haar in het gene raalsuniform van de landmacht ge stoken bruidegom het stralende mid delpunt. Maar even stralend waren de corteges van de zestig koninklijke en prinselijke gasten, welke waren ge vormd, zomede dat van kardinaal Siri, die de paus vertegenwoordigde. De juwelen fonkelden, het bont en de stoffen gloeiden. De Spaanse helm van de Vaticaanwacht, die met helle baard. plooikraag en kuitbroek afge vaardigd was. leek een bundeling van flitsende stalen. GASTEN 17"ONINGIN Juliana was op de tweede rij van de met rood fluweel be klede bidstoelen gezeten, achter konin gin Elisabeth van België, prinses Liliane cn markiezin de Casa Riera, moeder van de bruid. Naast haar zaten de groot-hertogin van Luxemburg, prinses Margaret Rose van Engeland en ex-koningin Mar ie-José van Italië. Prinses Beatrix zat op de vierde rij, prinses Irene op de vijfde, evenals prins Bernhard. Ook de auto's van de Nederlandse koninklijke familie werden hier en daar in de straten luid'toegejuicht, in het bij zonder door de Nederlanders, die reeds vroeg in de morgen met een extra trein waren aangekomen. Valse noten zijn er overigens weinig geweest. Een paar genodigden gingen in de kerk door hun stoel heen, toen ze hierop gingen staan om de binnen schrijdende cortèges beter te kunnen zien. Prins Albert en prinses Paola zorg den voor het naar buiten brengen van een kleine echtelijke ruzie doordat ze zich afzonderden voor een raam. dat door fotografen bestreken werd. En in de Sint Goedele hebben enkele invité's het „Vive le Roi" aangeheven eerst voor koning Boudewijn en later voor koning Leopold wat volgens som migen storend en ook ontwijdend heeft gewerkt. Het wisselen van de ringen in de kerk. Grote jacht op vossen in Gelderse vallei In Achterveld zijn vossen waargeno men, die door de watersnood van vorige week moeten zijn opgedreven. Aange zien de roofdieren een bedreiging vor men voor de duizenden kippen, die in de Gelderse Vallei worden gehouden, ztfn de afgelopen drie dagen 35 jagers en drij vers in de weer om de vossen te van gen. Men heeft de dieren wel waarge nomen, maar nog niet kunnen neer schieten. Rectificatie Ten gevolge van een betreurenswaar dig misverstand publiceerden we giste ren het bericht dat ds. H. A. Kievits vandaag tachtig jaar zou worden. Deze predikant is echter enige weken gele den overleden We bieden onze excuses aan voor deze fout. Commentaar' TlEBT U rich gisteravond ook zoveel meer geamuseerd dan verleden week met het spel dat Lindsay en Crouse schreven? Ons is >,De vrouw die vader trouwde" veel beter bevalleneen heer lijk dwaas blijspel met een luchtige charmante rol voor Ann Hasekamp als de wat sentimentele maar vasthoudende vrouw naast de humorloze, steenrijke zakenman Clarence Dak, door Plm Dik- f andere rpeci/lek ker, all,lekend ten tonele oeooerd. dn. nroaaieldke delall. aan de „ebenrteni.. ste dagen toe werden de cameralleden beperkingen opgelegd. Dit mocht niet en dal mocht niet in het beeld komen en herhaaldelijk moest do opstelling nog worden gewijzigd. Zo mankeerde er nogal wat aan da duidelijkheid, vooral in het begin van de uitzending, toen wij tot onze grote spijt de aankomst van de gasten nau welijks zien konden en de dames achter de heren schuil gingen, ledereen kijkt nu eenmaal uit naar de toiletten welke vooral de vorstelijke gasten dragen en daarvan kregen wij niet veel te zien noch te horen, want ook Lenie Ver stegen, die speciaal voor een beschrij- Hasekamp heeft uit deze rol gehaald wat er in zat en de fraaie toiletten die rondom de eeuwwisseling door onze grootmoeders werden gedragen ston den haar om te stelen Nell Koppen was een kostelijke, kake lende Bessie, die met de oude verlo vingsring alles op stelten zette sen was meegekomen naar Brussel, moest haar commentaar bü de monitor geven. Toch mogen we zeggen, thuis een fraaie indruk te hebben gekregen van de plechtigheden. Al zagen wij dan geen kleuren en al gingen nogal eens beel den in iaat verwarring teloor, toch za- Lucas Wensing de onuitstaanbaarste oen we heel wat meer dan de velen, betweter, die men zich kan indenken, diein de bittere kou indeBetgische Van de vier zoons die slechts spaar- ~4" J zame rollen hadden, leverde de kleine debutant Eylard van Hall de knapste prestatie: het spel ging hem verrassend gemakkelijk af en hij overstraalde be slist de ster van Godert van Colmjon, die het er toch ook best afbracht. Jules Hamel hield zich al te schuchter en te onderdanig aan de strenge 19e eeuw sa vader en Henk Somera bracht er hele maal niet veel van terecht. Peter Holland zorgde voor lichte en vlotte regie, juist wat zulk een amuse ment nodig heeft. De NCRV heeft alzo aan het eind van een lange televisiedag de juiste ont spanning geboden Het volle pond hoofdstad stonden te loachtgn cn te halsrekkcn. Helaas liet het commentaar b(j de Eurovisie eer\ en ander te wensenvoor al Dick van 'Bommel kon de gang van zaken bulten niet voldoende volgen en maakte vele versprekingen en vergis singen tn de aankondigingen. Scherper was het radiocommentaar, cn uiteraard ook levendiger, want bij het beeld be hoeft men minder toelichting te geven. Een. grote handicap werd het voor alle verslaggeverstoen er een onver wacht zeer langdurig hiaat ontstond tussen de burgerlijke en kerkelijke plechtigheid, doordat de koninklijke stoet 40 minuten later dan het plan was het palels verliet. Was het al een zware opgave voor de televisiecommentatoren om bij vele beeldherhalingen te praten, oneindig zwaarder was het voor de De reportage van het koninklijk hu- radioreporters, die (al had H Iversum welijk in Brussel is wel een van de voor onderbrekingen gezorgd) ook veel langste Eurovisie-uitzending geworden, te vroeg in de ether waren en zich dte wij ooit hebben gezien. Met ruim vijf uren beeld hebben de miljoenen kijkers in vele landen het volle pond gekregen. Of het ook vijf uren kwaliteitswerk was, is een tweede. Het Belgische pro tocol is uiterst streng en tot in de laat- JJET CIN ER AM A-theater, dat op De failliet verklaarde Nic, den Besten de Brusselse wereldtentoonstel ling tot de grote trekpleisters be hoorde en waarvan bouw en inrich ting ongeveer driekwart miljoen gulden kostten, is door de makelaars Com. de Vlaming en L. Backer ten overstaan van notaris W. Koch te Amsterdam in 152 onderdelen ge veild voor f 35.150. 64 Het gooien van suiker in de benzine ik had* mezen van spijl wei om de oren Kunnen slaan dat ik verleid haa dal Hillcrest krap in zijn brand stof was komen ie zittenwas een siuwe zet geweest en volkomen te verwachten van rmsda- uigers die aan anes dachten en mets aan het toeval overlieten. Toch had de woedende Hill- cret me verklaard dat hij dacht het wei te kun nen redden. De grote bneeuwkat was voorzien van een soort rijdende wernpiaats met alles wat erDij uehoorde en naar Hincrest me vertelde, was zijn monteur ik benijdde de man niet in die verschrikkelijke kou al bezig de motor uit elkaar te haien en de zuigers, kleppen en an dere onderdelen te reinigen van de onverbrande Kooiaizetting die de zware tractor tenslotte had doen vastlopen. Verder was er een geïmprovi seerde distillateur in elkaar gezet een bijna vol benzinevat met een in ijs gevat buisje dat naar een leeg vat voerde. Benzine, had Hill- crest me uitgelegd, bezat een lager kookpunt dan suiker cn wanneer het vat werd verhit, zou de verdampende en m de buis afkoelende ben zine weer tot een zuivere brandstof veranderen. Zo luidde althans de theorie, maar Hillcresl scheen er niet geheel zeker van te zijn dat het zou lukken. Hij had me gevraagd ot wij mis schien een ander voorstel of plan hadden, maar ik moest ontkennend antwoorden. Wat was ik met dit antwoord op een tragische en niet te vergeven wijze fout geweest! Ik had hem name lijk kunnen heipen, omdat ik iets wist dat de anderen niet bettend was, maar ik vergat het volkomen. En omdat ik het vergat, kon mets de boven ons hoofd hangende tragedie voorkomen of de levens redden van hen die gedoemd wa ren te sterven. Somber en bitter gestemd luisterde ik naar het geloei van de tractormotor en reden we onder 'n donker wordende hemel met aangroeiende wol kenmassa's naar het zuidwesten. Ik was gedepri meerd en tegelijkertijd razend van woede. Diep m mijn hart woelde het onheilspellende gevoel Jat er een ramp zou gaan gebeuren. Ik was dokter genoeg om te beseffen dat het een psychologische reactie moest zijn op de kou, de uitputting, het zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN gebrek aan slaap en de honger en een fysische reactie op de slag op mijn hoofd maar toch kon ik het gevoel niet van me afschudden. Mijn woede kwam voort uit het feit dat ik hulpeloös was. Hulpeloos omdat ik niets kon doen om .de onschuldige mensen te beschermen die zich aan mij hadden toevertrouwd. de zieke Mahler en Marie LeGarde, hét rustige Duitse meisje en Mar garet Ross met haar ernstig gezicht. Vooral Mar garet Ross, gaf ik mezelf toe. Verder was ik hulpeloos omdat de moordenaars elk ogenblik konden toeslaan en ik er niets tegen kon doen Best mogelijk dat ze zouden geloven dat Hillcresl me alles vertelde wat ik had willen weten en ik alleen maar de kans afwachtte dat ze heel even niet op hun hoede zouden zijn. Aan de andere kant wachtten natuurlijk ook de moordenaars hun tijd af. Vanzelfsprekend vroegen ze zich af, hoeveel ik zou kunnen weten, waagden een gok, lieten alles op zijn beloop zolang de tractor nog maar in de goede richting reed naar de kusi namelijk en hielden zich gereed het heft in handen te nemen als het ogenblik gekomen was Hulpeloos was ik echter vooral omdat ik nog steeds de identiteit van de misdadigers niet Kon vermoeden. Voor minstens de honderdste maal ging ik alles nog eens na, probeerde me weer voor de geest te halen wat er was gebeurd. wat er gezegd was en trachtte me iets te herinneren, een enkel woord desnoods maar, dat een vinger wijzing had kunnen vormen. Het resultaat bleef nihil. Van de tien passagiers stonden er zes zo goed als boven elke verdenking. Margaret Ross en Marie LeGarde in de eerste plaats. Tegen me vrouw Dansby-üregg en Helene kon ik slechts aanvoeren dat hun absolute onschuld niet vast stond, dat ik er althans geen bewijs voor had een dergelijk bewijs leek me echter geheel on nodig. Amerikaanse senatoren hadden zo ah. door verschillende gevallen van omkoping en corruptie nog maar kort geleden gebleken was evenveel menselijke tekortkomingen, en speciaal hebzucht, als andere lieden, maar het denkbeeld dat een senator betrokken zou zijn bij moorden en'misdaad op grote schaal leek me toch wel wat te ongerijmd om er bij te blijven stilstaan. Wai Mahler betrof: ik was me heel goed bewust dat een suikerpatiënt heel goed een misdadiger kon zijn, zodat Mahler door zijn ziekte niet zondei meer word vrijgepleit best mogelijk bijvoor beeld dat hij gedacht had dat het vliegtuig in dc buurt van een dorp of stadje terecht zou komen waar men over insuline beschikte. Ook dit wa^ echter allemaal zeer ver gezocht en bovendien be stond er een andere reden dat Mahler geen ern stig probleem voor me vormde. Ik had namelijk te maken met misdadigers die elk ogenblik op nieuw tot daden konden overgaan en Mahler be hoorde niet meer tot deze categorie Mahlei was stervende. Zo bleven dus over Zagero, Solly Levin, Coraz- zini en dominee Smallwood en deze laatste was in zijn type te goed om niet waar te zijn .Al had een bedrieger natuurlijk tot het uiterste kunnen gaan om ons van zijn identiteit te kunnen overtuigen, zoals dominee Smallwood zijn beroep demon streerde, was het bijna bij het belachelijke af. Er waren redenen genoeg om Corazzini te verden ken. Als tractordeskundige wist hij bedroevend weinig van tractors af. ofschoon ik moest toegeven dat er ontzettend veel verschil bestond tussen onze sterk verouderde Citroën en de moderne en heel anders geconstrueerde Globaltractors uit de fabriek van mijnheer Corazzini. Hij was echter de enige geweest die ik in het vliegtuig overeind had aangetroffen en ook had hij me op bepaald opvallende wijze over de bewegingen van Hill- crest gevraagd. Verder had hij Jackstraw en Za gero geholpen met het uit de tunnel sjouwen van de vaten benzine en was hij dus in de gelegenheid geweest ermee te knoeien. En ten slotte: ik zar in Corazzini een meedogenloos man. (Wordt vervolgd) van de eveneens gefailleerde N.V. Socra tes nam de demontabele droomhal (een polynormconstructiecompleet met inven taris na de Expo ovér voor bijna f 230.000. Hij had er grote plannen mee, maar van verwezenlijking van zijn Idealen is nooit iets terecht gekomen. In opdracht van de Amsterdamsche Bank, de eerste hypotheekhouder van de aan de N.V. Socrates verstrekte kredie ten, werd het thans gedemonteerde ge bouw (42,70 lang, 21,70 breed en 12.70 hoog) met bijbehorende bioscoopinventaris ge veild. „In gecombineerde veiling had de bios coop wel 50 ot 60 mille kunnen opbren gen", vertelden enkele opkopers. Dat er desondanks voor de combinatie weinig belangstelling was, verklaarde men door het feit, dat alle goederen onherroepe lijk op 30 december verwijderd moeten zijn. „En dat lukt nooit, want het ter rein is via een gammele brug praktisch niet bereikbaar", zei men. Er waren op de veiling spotkoopjes: ruim 1100 bios- nauwelijks door de wachttijd heen kon den praten. Alzo verdienen de heren toch een compliment voor de wijze waarop zij luisteraaren kijkers hebben bezigge houden gedurende deze leemte in de actie. De Belg-sche televisie heeft serieus werk gedaan, maar vergastte ons niet op een Illustratie aan aardige snapshots, zoals we dat bi) de Nederlandse tele visie-reportages gewend zün. Zo 2ien wc alweer dat Nederland zeker niet achter staat bij andere 'televisielanden. Doordat het zo laat was geworden, moest de herhaling op telerecording van de hoogtepunten van de hu wel ijksslvi- t.ng worden uitgesteld tot na het avond programma van de NCRV. Maar toen konden ook degenen die 's morgens niet konden kijken, genieten van deze heel bijzondere gebeurtenis: het huwelijk van een regerend vorst. Zo werd het een dag waarop we weer blij konden zijn met het nieuwe medium televisie, want hoe zouden we anders thuis zulk een directe indruk hebben gekregen van een zeer toegewijde en hoffelijke vorstelijke bruidegom. een stralende en bijzonder lleftall.ge bruid en het laaiende enthousiasme van een volk. dat een vurig-vcrlangde jonge ko ningin toejuichte? Horen noch lezen maakt zulk eën fft- druk als het met eigen ogen zien. Na hot NTS-weekoverzicht komt om half 9 de VPRO voor de camera's i--- w»- met een „portret" van MacMillan. tn- m!t kunstleder beleed voor pLaats van de eenacter „De eenhoorn" I 3720. leven houten tafel» met formica- TOlg, dan een proBramma met dc En- blad voor f 60 en een partij doeken en polse narndist Man tv Land is Besloten decors voor f 2. Het sanitair ging weg voor f 214 en een brandkast („Zonder sleutel heren, de eventuele inhoud is voor de koper", zei makelaar Stuyt) voor f 50. TVE PRESIDENT-DIRECTEUR van de J-' N.V. Koninklijke MU. dc Schelde, de heer J. W. Hupkcs, heeft medege deeld dat thans opdracht is verstrekt voor de bouw van dc nieuwe werf in het Sloe met de nodige terrelnopho- gingon, de bestelling van twee zeer grote droogdokken compleet met dok- deuren, pompen, elektrische installaties, bijbehorende kraanbomen en een kraanbaan van 400 meter lengte, de bouw van een dokkantoor, kantine, was- en kleedlokaal, portiersgebouw, brandweergarage, een grote fabriekshal voor de draaierij, de bankwerkerU, dc koperslagerij cn de plaatwerkerij. De uitvoering zal zeer snel beginnen. Het aanbod van gronden door de rijks waterstaat met de daarbij gestelde voor waarden is geaccepteerd. Vele miljoe nen zijn met dit plan gemoeid en na voltooiing zal men bijna 90% van alle typen zeeschepen kunnen bouwen cn re pareren. Tn 1959 is de wereldhandel met 80% toegenomen en de wereldvloot met 4% In 1960 steeg de wereldhandel 8—10% en cr zal 8 miljoen ton scheepsruimte gereed komen, waartegenover 3.5 mil joen brt. sloop staat, zodat de wereld- vloot weer met 4% zal toenemen. Voor droge vrachten is geen 1,5 min. ton meer opgelegd en daar wordt de toestand meer bevredigend. Bij tankers, waarvan nog 2,5 min. ton zijn opgelegd, blijft de toestand nog moeilijk. Als de sloop op peil blijft, zal men wellicht weer een redelijke bezetting van de werven kun nen bereiken. De schelde heeft de or derportefeuille in 1960 aangevuld met zes schepen cn belangrijke machine- opdrachten geboekt, zodat goede bezet ting tot eind 1962 gewaarborgd is. aldus de heer Hupkes. Bij de werf werden 95 jubilarissen gehuldigd, van wie een met 50, 43 met 40 en 51 met 25 dienstjaren Een aantal ontving van de burgemeester koninklijke onderscheidingen. Promoties DELFT, 7 december Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap op proefschrift: Untersuohungen nn Dlchtun- gen für Apparatcflansche, tr H H Lok It op proefschrift: De verschieting van 3-«Hroalizarlne en 3-nltropuivurlne ln me- 20 20 Actueel progr al.00 Gevar progr 22.00 I i. Tf rA ni. Z llllAWm, ƒ.1... gelse parodist Monty Larodis. Besloten wordt om 9.15 uur met „Drieluik": voordracht door Albert Vogel, een be zoek aan de beeldende kunstenaar Diek Elffcrs en zang door Jobs van Ztiylen. vanavond Om 8.35 uur zendt de VPRO over Hilversum II een programma van Jo sephine van Gasteren uit over de film „Exodus". Daarna: nieuws van de VN. De VARA komt om 9 uur met dc quiz „Je neemt er wat van mee" in de ctlher en om 9.50 uur met een uitzen ding over de vijfdaagse werkweek. Bij de NCRV wordt tussen 8.15 cn 9.30 uur aandacht gevraagd voor „Pris ma", ditmaal mot veelzijdige Griekse zang cn muziek en een programma met Advcntsbijdragen uit Engeland. Zwe den en de Phi lippijnen. Daarna uitvoe ring van geestelijke liederen cn om 10.40 uur dc rubriek „Wijd als de we reld", waarin o.m. prof. dr. J. Ver- kuyl uit Djakarta vertelt over Kerst feest in Indonesië cn prof. dr. J. H. Bavinck over zijn Amerikaanse erva ringen. Programma voor morgen ZATERDAG 17 DECEMBER I960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. KRO 7 00 Nws 7 15 Gewijde muz 7 30 V d Jeugd 7 40 Gram 7 45 Morgengebed en overweging 8.00 Nm 8.18 Gram 8.50 V d vrouw ;0.00 V d kleuters 10.15 Klassieke cn moderne meesterwerken 10.40 Gram 1100 V d Be ken 11.45 Gram 12.00 Middagklok-nood klok ;2.0n Gram 12.30 Land- en tuinbouw, medcd 12.33 Gram 12.50 Act l3.0o Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13 50 V d Jeugd 14.00 Amateursrouz 14 20 Kunst- kron 14 50 Lichte muz 15-10 Franse les 1s.30 Rond Petrus' stoel. Vaticaanse act 15.45 Gram 16,0q Gregoriaanse zang 16 30 Instr octet 16.50 Sportact 17 00 V d Jeugd 18 00 Lichte muz 16.15 Journalistiek weekoverz 18.25 Jazzmuz 18 45 Van klan ten en wanten weten, vragenbeantw 19 00 Nws 19.10 Act 19.25 Memojandum 19.30 Orgelspel 19.50 Lichtbaken. U-zing 20 00 Symf ork. koor cn solist 21.00 U bent tóch ook van de partij?, lezing 21 10 Ge- var progr 22.25 Boekbespr 22 30 Nws 22 40 \V(J luiden de zondag in 23.00 Muzlk lezing 23 55— 24 00 Nws Hilversum 11. 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram 8 00 Nws 8.18 Gram 8.50 Voor u en uw gezin, lezing 900 Gym v d vrouw 9 10 Gram VPRO: 10Do Samen thuis, lezing 10.05 Morgen wijding VARA 10 20 Gevar progr (herh) 12 00 Lichte muz |2.30 Land- en tuinbouw, medcd l2-3o Hammondorgelspe, en zang '.3 00 Nws 13 15 Sportuttz 13 40 Jazzmuz 14 00 V d Jeugd 14 35 Gram 16 00 Boek bespr 16.20 Amateurork 16.40 Streekprogr 17 00 Jazzmuz met comm 17.30 WetHc- Jou rn. 18.00 Nws en comm 18.20 Tandheelkun dige verzorging lezing 16 30 Lichte muz 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO' 1930 Aktlc Toltèn 19 55 Deze week, lezing. VARA: 20 00 Nws 20.06 Gevar progr 21 15 Soc cbmm 21 30 Gevar muz 22.00 Scara- mouchc. hoorspel 22.30 Nws 22.40 CabnrcL progr 23.10 Gram met comm 23.40 Gram 23 55—24.00 Nws Tclevlslcprogr. KRO 17.00—17 30 V d kind NTS 20 00 Journ cn weoroverz KRO thanol, ir. H C A van Beek, f IütchcoOk-fUm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7