Uw probleem is het onze ZWITSAL Twee predikanten tegen afwijzing samenspreking Hoe zal men Hem ontvangen achter het ijzeren gordijn Dr. H. C. Rutgers, baanbreker N.C.S.V., 50 jaar doctor Gaan de winkels diclit op zaterdagmiddag? GEORGANISEERDE CONSUMENTEN ONDOORZICHTIGE VORM BETERE BESTEDING SUBSIDIE HOEST UW KIND...? Zuid-Afrika weert boek over aoartheid Dr. H. M. Matter naar Aix-en-Provence Geen predikanten week aan de V.U. in 1961 Een woord voor vandaag Kamer over middenstandskwesties DE Leraar Duits had geen m.o.-aktes oneervol ontslag Prof. dr. Th. J. Stomps gehuldigd MAÏZENA DURYEA 2 J7EN van de vele verschijnselen van deze moderne tijd is het ontstaan van consumentenorganisaties. Het bnitenland is hierin ons land voorgegaan, maar ook Nederland kan thans bogen op een steeds in betekenis toenemende organisatie van consumenten. Juist de afgelopen weken hebben de Nederlandse consumentenorganisaties van zich doen spreken. Zo ageerde het Consumenten-Contact-Orgaan tegen de vaste prijzen voor merkartikelen en voerde de Consumentenbond het pleit voor vervroeging van de verkoop van vers brood. In zijn memorie van toelichting bij de begroting van economische zaken heeft minister De Pous voorts medegedeeld, dat de subsidie op de begroting 1961 voor het Consumenten-Contact-Orgaan (f 50.000) uitsluitend bestemd zal zijn voor de medefinanciering van vergelijkende warenonderzoekingen. Deze on derzoekingen zijn de hoofdtaak van het C.C.O., en de regering wil graag medewerken aan de verruiming van de mogelijkheden voor deze kostbare onderzoekingen. Wij treden hier nu niet in de merites van genoemde initiatieven van de con sumentenorganisaties, wij constateren alleen de activiteiten. Dat onze mo derne tijd de groepsvorming kent van consumenten, die het specifieke belang van de consument wil verdedigen, is niet zo vreemd. In het produktieproces van het bedrijfsleven is immers de afstand tussen producent en consument steeds groter geworden, en het producenten- en het consumentenbelang zijn daarmee ook meer uit elkaar komen te liggen. Het is voor de fabrikant be langrijk, een goede prijs voor zijn produkt te maken, maar weet de consu ment, dat de hem door de reclame gesuggereerde kwaliteiten van het pro dukt dat hij koont. ook inderdaad aanwezig zijn? Het streven naar vergroting van de afzet bij industrie en handel wordt immers niet altijd gedragen door het streven naar verbetering van het produkt. De consumentenorganisatie heeft zo in de Verenigde Staten al een zeer be- belangrijke plaats veroverd. De Consumers Union telt daar ongeveer 800.000 Individuele leden. Engeland met zijn Consumers Association met 200.000 leden is sterk in opkomst. De Duitse Arbeitsgemeinschaft der Verbraucher Verbande kent alleen het collectieve lidmaatschap. Hierbij zijn bijv. vrou wenorganisaties en verbruikscoöperaties aangesloten. Het Nederlandse systeem is een combinatie van beide. Sinds enkele jaren j bestaat er in Nederland een Stichting Consumenten-Contact-Orgaan, waar van lid zijn de drie werknemersvakcentralen, de verbruikscoöperaties en de Nederlandse Consumentenbond. Deze Consumentenbond organiseert de individuele consumenten. Het aantal leden van deze bond is in ruim een jaar tijd van 10.000 tot 16.000 gestegen. Daarnaast kent de consumentenbond ook nog het collectieve lidmaatschap, zoals van een onderwijzersorganisatie en enkele ambtenarengroepen. Even als in het buitenland doet zich ook bij de consumentenbond hier te lande het verschijnsel voor, dat een belangrijk deel van de leden komt uit de midden groepen. Bovendien is er nog de Nederlandse Huishondraad, welke zich ge heel zelfstandig ook bezig houdt met de belangenbehartiging van de consu ment. Is dus het beeld van de Nederlandse consumentenorganisaties in Nederland nogal ingewikkeld en voor de Nederlandse consument dikwijls niet helemaal duidelijk; ook in ons land is de consumentenorganisatie in opkomst en het is vrijwel zeker, dat deze vorm van organisatie in de toekomst nog een belang rijker plaats zal gaan innemen en inderdaad aan de consument belangrijke diensten zal kunnen gaan bewijzen. Kvroenine'iwprk NED. HERV. KERK Beroepen te Brakel (toez.): A. N. Lang- hout te Heusden. Aangenomen naar Chaam-Alphen: W. Dijkerman vic. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland: P. J. F. Lamens te Kamerik. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen, te Schiedam, vac. E. J. Oom- kes: C. Goeman te Haarlem-Zuid; te Wassenaar-Z: E. Pijlman te Rotterdam (Kralingen). CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Gorcum: G. J. Buijs te Pa- pendrecht en J. H. Carlier te Zutphen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Nunspeet en Middel ham is: Chr. van Dam te Rotterdam. Advertentie TUTJ hebben wij ons in het verleden al eens verzet tegen consumentenorgani saties, welke in haar activiteiten zover gaan, dat zij dreigen op de stoel van de ondernemer te gaan zitten. Wij hebben toen ook een gezonde samen werking aanbevolen tussen consumentenorganisaties en bedrijfsleven. Thans menen wc te kunnen constateren, dat er in de afgelopen jaren inder daad een samenwerking is gegroeid, welke ook de betekenis van Je consu mentenorganisaties ten goede is gekomen. Zo hebben op het ogenblik onderzoekingen plaats van verschillende duur zame artikelen. Het Consumenten-Contact-Orgaan, dat het initiatief daartoe nam, heeft zich daarbij verzekerd van de medewerking van de fabrikanten. Wij geloven, dat deze werkwijze de juiste is; zo ook komt men tot een volledig verantwoord resultaat van de onderzoekingen en loopt men niet het gevaar door ondeskundige beoordelingen de Nederlandse consumentenorganisatie meer afbreuk te doen dan dat men haar good-will bij het Nederlandse publiek vergroot. De Nederlandse Consumentenbond vormt hierop nog min of meer een uitzon dering. In de door deze bond uitgegeven Consumentengids is in het verleden de plank nogal eens misgeslagen en de toon, welke daarbij soms werd ge hoord, maakte het gezichtsverlies alleen groter. De consumentenbond verricht de onderzoekingen niet in overleg met het bedrijfsleven zelf, en de voorlich ting van deze bond aan de consument heeft daarom in verschillende kringen geen beste naam. Ongetwijfeld moet er anderzijds begrip voor bestaan, dat het werk van een dergelijke bond bijzonder omvangrijk is en dat men vooral In de beginperiode nog onvoldoende over de middelen kan beschikken om de onderzoekingen zo grondig mogelijk te doen geschieden. Steeds zal men echter voor ogen dienen te houden, dat betrouwbaarheid vooral voor een consumentenorganisatie be langrijk is. Het toepassen van hoor en wederhoor, alvorens de consument van voorlichting te dienen, is ook hier een gulden regel, die niet straffeloos wordt overtreden. Overigens geven wij de voorkeur aan de organisatievorm, welke de consu mentenbond heeft gekozen. De consumentenbond kent voornamelijk indivi duele leden. Consumenten, die zich willen organiseren en die regelmatig een consumentcnorgaan wensen te ontvangen kunnen lid worden van de consu mentenbond. Daarnaast kent de bond ook de mogelijkheid van collectief lidmaatschap. Wij geloven, dat daar in tweede instantie ook plaats voor moet zijn. We kunnen ons voorstellen, dat bepaalde organisaties zich nauw betrokken voelen bij het consumentenbelang, zoals de verbruikscoöperaties, de Nederlandse Huis hondraad en de werknemersvakcentralen. Zo is het voor de vakcentralen van belang te weten, dat de werknemer een goede voorlichting ontvangt bij de besteding van zijn loon. De vakcentralen zelf zijn echter, als het er op aankomt, geen consumenten organisatie, maar producentenorganisatie. Toch hebben de vakcentralen een zeer belangrijke stem in het bestuur van het overkoepelend Consumenten- Contact-Orgaan. Mede op grond van deze overwegingen zouden wij de voor keur geven aan een organisatievorm voor de Nederlandse consument, zoals de Consumentenbond deze heeft gekozen. De huidige ingewikkelde structuur met een overkoepelend orgaan als het C.C.O. maakt de zaak voor de consument te ondoorzichtig en daardoor ook minder populair. Vereenvoudiging in het organisatorische vlak lijkt ons drin gend geboden. "DEHALVE dat een betere organisatievorm het werk van de Nederlandse consumentenorganisatie in Nederland effectiever zou maken, omdat de Nederlandse consument het dan allemaal beter zou begrijpen en hij er zich meer bij betrokken zou voelen, zou ook een betere coördinatie aan de finan ciële kant de positie van de Nederlandse consumentenorganisatie aanzienlijk kunnen verbeteren. Wie namelijk mocht menen, dat de f 50.000. welke Economische Zaken aan het Consumenten-Contact-Orgaan uitgeeft, alles is wat de schatkist ter be schikking stelt ter behartiging van het consumentenbelang, heeft het mis. In totaal is er voor 1961 op de begrotingen van economische zaken, maat. schappelijk werk en landbouw een bedrag uitgetrokken van f 2.387.200, dat besteed moet worden in het belang van de consument. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding krijgt f 481.100, de Stichting Land- bouwhuishoudkundig Onderzoek f 553.100 en nog f 950.000 voor nieuwbouw de Stichting Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting f 43.400, cn de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande f 74.600. Deze subsidies ressorteren onder de begroting Van landbouw. En Maatschap pelijk Werk heeft nog een subsidie opgenomen van f 235.000 voor de Stich ting Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting en voor de Neder landse Huishoudraad. Wij vragen ons af, of door meer coördinatie bij de aanwending van deze geld middelen het belang van de consument niet nog beter gediend zou kunnen worden. Het ziet er naar uit dat de „wijzen uit het oosten" van Europa die hun best doen om God uit de gedachten van hun onderdanen weg te stampen daar ook dit kerst feest niet geheel in slagen. Ondanks de pogingen om van het kerstfeest een atheïstisch winterfeest te ma ken, ziet het er naar uit dat in ver schillende landen achter het ijzeren gordijn nog echt kerstfeest gevjerd zal worden. Wel is het nu reeds duidelijk dat de overheden al naar gelang van hun invloed op de be volking eigen wegen gaan bij de richtlijnen die zij geven. Er zyn landen waar het kerstfeest al zo goed als geheel is weggezuiverd", maar in andere landen laat de over heid het oogluikend, of zelfs met open ogen toe. In Roemenië, Bulgarije en Albanië zijn de vrije dagen en feestdagen ge wone werkdagen geworden. Drie jaar Talm niet langer, grijp,dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met k KINDER HONING SIROOP 4 Vrijgemaakt verzet in Groningen Het besluit van de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk (vrijge maakt) van Groningen om het ver zoek van de synodale kerkeraad tot samenspreking volstrekt af te wijzen, heeft verzet opgeleverd in eigen kring. Twee predikanten^ ds. L. L. van der Vliet en ds. A. van der Ziel hebben in een gemeen schappelijke publicatie er op gewe zen dat dit besluit onschriftuurlijk is. Het zou uitgaan van de gedachte dat de „Gereformeerde Kerken, die de leer en tuchtuitspraken van de synoden in de jaren 1942/'44 aan vaardden, onbekeerlijke, ja valse kerken zouden zijn geworden." geleden kende Roemenië nog het „feest van de winterhoorn", maar ook dit is verboden. Van overheidswege is er nu een officieel nieuwjaarsfeest ingevoerd, dat gevierd wordt op 31 december, met bijeenkomsten van vakbond en partij. Toch zijn er nog wel enkele landen waar het kerstfeest op de een of andere manier wordt gevierd. Dit zijn in hoofd zaak landen waar de westerse kerken altijd grote invloed hadden, zoals Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije. Daar leidde het kerstfeest tot beloften van voldoende eten en drinken. Rode champagne In Hongarije is ;"\ngekondigd dat voor de kerst 100.000 flessen Russische cham pagne te koop zullen zijn en grote hoe veelheden Italiaanse vermouth en Fran se cognac en in Polen is een staatsbos- bedrijf begonnen met het aanplanten van een groot aantal kerstbomen, om in de toekomst aan de vraag naar kerst bomen te kunnen voldoen. In Tsjechoslowakije heeft de regering een beroep gedaan op de bevolking om 24 december te vieren als ,,het eerste kerstfeest van onze socialistische repu bliek", omdat deze staat sinds kort de naam draagt van Tsjechische Socialis tische Republiek. Zullen de communisten in deze Euro pese landen in de toekomst toe blijven geven aan de „overblijfselen van reli gieus bijgeloof en kapitalisme", of moet men dit als een overgangsperiode zien" Zullen over enkele jaren ook hier de mensen naar de fabrieken gaan om er te werken, als het kerstfeest is? Ook onder een blauwe overall kan het hart „Ere zij God" zingen, en het is niet waarschijnlijk dat dit feest zo spoedig wordt uitgebannen uit de harten. Deze predikanten willen dit niet aan vaarden, omdat deze kerken naar hun inzicht door hun besluiten „wel de be lijdenis op sectarische wijze hebben verengd door te binden waar God niet bindt en uit te sluiten wat God niet uitsluit maar deze belijdenis niet hebben prijsgegeven. Zij zijn daarom van mening dat samen spreking op basis van de Schrift en be lijdenis ever alles wat gescheiden heeft en houdt een eis is van gehoorzaamheid aan het evangelie Over de besluiten van de synode van ütrecht-1959, waarbij de zogenaamde Vervangingsformule terzijde werd ge steld hebben de beide predikanten zich hartelijk verblijd. „Kunnen de beslui ten van 1959 dan wellicht geen basis vormen voor hernieuwd samenleven, de weg tot een gesprek werd er toch gemakkelijker door." Ds. Van der Ziel en ds. Van. der Vliet hebben vrij scherpe kritiek op de hou ding van hun eigen synodes. Naar hun gevoelen beginnen de vrijgemaakte ker ken „de lijn der Heilige Schrift en de praktijk der vaderen in het verleden en de lijn van de vrijgemaakte synode van Grcningen-1946 te verlaten en beden kelijk de grens van kerk en sekte te na deren. Zy hopen dat de komende sy node van Assen niet zal lopen ln de voetstappen van Bunschoten-Spaken burg, maar weer In die van Groningen- 1946. Deze publicatie zag het licht, omdat deze beide predikanten menen dat ook anderen in hun kerken „door dergelijke afwijzingen ernstig geschokt worden en in gewetensnood raken." Zij raden deze mensen aan te volharden in de woeste ling om de eenheid en ontraden over haaste stappen „die de strijd tegen wat gescheiden houdt zouden vertroebelen. De worsteling om eenheid is niet ge baat met individuele herenigingspogin gen, maar met herstel van de gesla gen breuk in haar geheel." Bijzondere leerstoel Het is de bedoeling van de „Stichting Bijzondere Leerstoelen voor Calvinisti sche Wijsbegeerte" aan de Technische Hogeschool te Eindhoven een bijzondere leerstoel in de calvinistische wijsbegeerte te vestigen, als de koninklijke goedkeu ring hiervoor wordt gegeven. ZUIVEL Dc boze woorden die mr. Biesheuvel heeft geuit aan het adres van het bestuur van het Produktschap voor zuivel gaan Het V r y e Volk te ver. Het blad schrijft: „Als we mr. Biesheuvel mogen geloven, zou dit produktschap een sta-in- de-weg zijn bij hel streven een wat hogere prijs te krijgen voor de grote melkplas die dc Nederlandse koeien met steeds groter geestdrift van jaar tot jaar produceren. „Alleen dc vertegenwoordigers van de bocrenorganisaties hebben in het Produkt schap voor Zuivel behoorlijk hun best ge daan" zei de heer Bicsheuvel. Anderep vie len hem in die kritiek bij en minister Ma- rijnen, die het ook niet al te best kan vin den met het bestuur van het Produktschap. haastte zich, mee te delen dat hij de slerh- to bestuurders bij zich zou ontbieden. Wij hebben in het afgelopen jaar ook wel enige kritiek op het bestuur van het Produkt schap geuit, maar het gaat ons te ver dit bestuur nu maar als de grote boosdoener te doodverven. Het is een afspiegeling van een aantal groepen die zich op dc een of andere manier met de zuivel bezighouden en wat men het produktschap verwijt, zou men die groepen beter kunnen verwijten, namelijk dat zij onvoldoende samenwer ken. Wanneer de heer Biesheuvel nu be toogt, dat de vertegenwoordigers van de borrenorganisaties de enige wijze mannen in het produktschap zijn, dan blijkt daaruit, dat gij geen juist begrip hebt van de taak van dit produktschap". - Advertentie NED. PROTESTANTENBOND Beroepen tc Hardinxveld-Gicsscndam ds. J. Brinkerink, pred. van dc Herv Gemeente te Oosterhesselen. «p»oi»i Modarn strijken. 0OO grams I „streamllns" strljkautomaat 1 Instelbaar voor slks stof. Strljksutomaton v.s. 23.50 Rowenta-perfectie! Advertentie SAMOS. dc edelste der zoete wynen 800.000 T.y.-kijkers tegen Kerstmis Op 1 december j.L bedroeg het aan tal aangegeven tv-toestellen 782.195 te gen 760.115 op 1 november van dit jaar (t.fn 14 december: 792.360). Zo deelt dc PTT mede Het aantal tv-ontvangers. dat in de eerste elf maanden van 1960 is geregis treerd. ligt 12.5 procent hoger dan i dc corresponderende .periode van 1959. De registratie van het 800.000ste tele visietoestel wordt omstreeks Kerstmis verwacht. Het aantal geregistreerde radiotoe stellen daalde in de afgelopen maand van 2.647.577 tot 2.645.831. Zoals bekend, behoeven op grond van de luistergeld beschikking 1960 niet alle radiotoestel len meer te worden aangegeven. Er waren op 1 december 480.155 aansluitingen op de draadomroep tegen 480.087 op 1 november j.L Uw zoete wijn moet SAMOS zijn Do Tijd-De Maasbode beval een commentaar op de nota's en rapporten aan dc hand waarvan de Tweede Kamer en de S.E.R., volgend jaar gaan debatte ren over de grocircmming van de P.B.O. j Deze nota's en rapporten zijn voorbereid door dc organisatie-commissie vbii dc S.E.R.: .Over dat onderwerp is al heel wat ge zegd, maar meestal waren dat professorale uitspraken en rapporten van politiek geli eerde braintrusts. De organisatic-commis- heeft nu echter ccn loffelijke poging ge daan ook de achterban van dc organisaties, de massa waarvan dc aandrang tot liet oprichten van bedrijfslichamm eigenlijk moet uitgaan, bij liet gesprek te betrek ken. Zij heeft een lijst van vragen gepu bliceerd, die de organisaties aan ccn soort collectief gewetensonderzoek moet zetten. Als men de vragenlijst nagaat, blijkt zij inderdaad het gehele terrein van klachten, dat in de loop van de jaren tot uiting ge komen is, in zich tc bergen: Wrijving met de privaatrechtelijke organisaties, het probleem van dc grote ondernemingen, het E.E.G.-aspect, het wellicht te ver gaande overheidstoezicht. Daarnaast steken hier en daar de suggesties voor een oplossing door de vragen heen: zoals de mogelijk heid van lege schappen zonder verordenen de bevoegdheid, een andere afbakening van het bedrijfsleven, een verandering van de wet e.d. De organisatie-commissie is realis tisch te werk gegaan. Wil men de groei van de P.B.O. stimuleren, dan zal men in derdaad de massa van het bedrijfsleven aan het denken moeten zetten. Dan zal men de P.B.O. ook moeten benaderen als iets, dal zich voor aanpassing aan veranderingen leent. Tot nu toe heeft de diseussic zich tc veel afgespeeld rond de extreme stand punten van dwang en onverschilligheid." Een roman van een rooms-katholieke geestelijke uit Kaapstad, Laurence Mc- Cauley, behoort tot de 250 publicaties, die donderdag door minister van binnen landse zaken, Tom Naude verboden zijn. Het boek, „De nacht komt", is door McCauley geschreven onder het pseudo niem Eugene O'Donnell. Het boek speelt in de kleurlingenwijk van Kaapstad eri is een felle aanklacht tegen de apart heidspolitiek. De plaatselijke kritici zijn vol lof over het werk, dat te Londen gepubliceerd is en derhalve onder de censuur valt, die alleen voor boeken geldt, die in Zuid- Afrika geïmporteerd worden. De schrijver kapelaan in het Groote Schuur-ziekenhuis van Kaapstad, kent de kleurlingen van zeer nabij. Andere boeken, die op de lijst van ver boden werken voorkomen, zijn de on gekuiste editie van „Lady Chatterleys lover" en Allan Sillitoe's roman „Friday Night, Saturday morning". De predikant van de Gereformeerde Kerk van Kralingseveer, dr. H. M. Matter is voor de tyd van drie jaar benoemd aan de Protestantse Theologische Facul teit van Aix-en-Provence in Frankrijk. Hij gaat daar onderwijs geven in enkele Nieuwtestamentische vakken en de ge schiedenis van de oude kerk. Zijn kerke raad heeft hem in principe reeds een jaar verlof toegestaan in afwachting van de beslissing van andere instanties. De week van colleges voor gerefor meerde predikanten, die elk jaar begin januari door de Vrije Universiteit wordt gegeven, zal in 1961 niet worden ge houden. ,.Een kind is ons geboren." Christus was de Zoon des mensen. Door dat ouderwetse „des" zijn we haast vergeten dat het de „zoon van de mensen" betekent, niet slechts in de zin van volkomen mens, maar eerder nog als het Kind, dat alle karaktereigenschappen van de ouders erjde. Het is waar. De bijbel zegt, „uitgenomen de zonde", maar ook die zonde erfde Hij aan het kruis. Hij droeg daar vrijwillig al de gevolgen van de menselijke daden. Van een kind zeg gen we: Hij lijkt op zijn vader, of zij heeft iets van haan tante. Maar Christus had iets, neen, aanvaardde alles van ons allen. Dat Kind is „ons" geboren. Dat ene woordje „ons" legt een verantwoordelijkheid op onze schouders. Hij is ons toever trouwd, zoals de kinderen die in ons eigen gezin geboren zijn. Niemand zal er aan denken ze te vondeling te leggen. Maar hebben we eigenlijk Christus niet te vondeling gelegd op de stoep van de wereld? Hij is tot de Zijnen gekomen en de Zijnen hebben Hem niet aangenomen", zegt Johannes van de Joden, maar geldt het ook niet van ons westers christendom met deze kerst? Maar er staat ook: „Zovelen Hem aangenomen hebben, heeft Hij macht gegeven kinderen Gods te worden." Op 19 december a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat, aan de Vrije Universiteit, dr. H. C. Rutgers promoveerde tot doctor in de god geleerdheid. Zijn proefschrift was getiteld: „Kerkelijke deputaten" Van 1911 tot 1915 was hij predikant van de Gereformeerde Kerk te Marken. De naam van dr. Rutgers is vast ver bonden met de Ned. Chr. Stud. Vereni ging, van welke vereniging hij alg. secretaris was van 1906—1908 en van 1915—1936. Laatstgenoemde periode was belang rijk door de sterke groei van de N.C.S.V. in die jaren: de stichting en uitbouw van een eigen centrum voor de staf van deze vereniging, met een telkens groter wordende gelegenheid voor conferenties, die culmineerde in de stichting van het conferentie-oord „Woudschoten" in Zeist, dat in een afzonderlijke „Stichting Woud- schoten" werd ondergebracht. Dit gebouw met zijn ruime accommo datie voor grote conferenties met logies- gelegenhéid is dank zij dr. Rutgers tot stand gekomen, die de drijfkracht en or ganisator was voor de opzet en financie ring en waaraan hij tot voor enkele ja ren zeer veel tijd en werk gegeven heeft. Van 1907 tot 1928 was dr. Rutgers bestuurslid (de laatste 8 jaar alg. pen ningmeester) van de Wereldfederatie (Van onze parlementsredactie) TJPTANNEER in het winkelbedrijf een vrije zaterdagmiddag wordt verwezenlijkt, zal de kostenverhoging, die uit deze maatregel voortvloeit, niet mogen worden doorberekend in de prijzen. Dit zei minister De Pous gistermiddag tot de Tweede-Kamerleden F. H. van de Wetering (c.h.), itnr. N. H. L. van den Heuvel (kath. v.) en mr. W. Aantjes (a.r.), tijdens de behandeling van het middenstandshoofd stuk uit de begroting van economische zaken. De vraag, welke economische gevol gen de invoering van de vrije zaterdag middag zal hebben en of wijziging van de Winkelsluitingswet erdoor nodig zal zijn, wordt binnenkort de S.E.R. voor gelegd lichtte staatssecretaris Veld kamp toe. In deze raad zal het consu mentenbelang, dat by de winkelsluiting is betrokken, ruime aandacht krijgen. De heer Van de Wetering had voor gesteld, in ruil voor een vrije zaterdag middag de winkels meer dan tot nu toe op vrijdagavond open te stellen. Hij be treurde het. dat hier en daar ten gevol ge van ontheffingen van de Winkelslui tingswet ook protestantse middenstan ders als het ware gedwongen worden, hun zaken op zondag 'open te stellen. De staatssecretaris beloofde, dat hij na der op dit aspect van het ontheffingsbe- leid zal toezien. Mr. Aantjes had betoogd, dat een stevige middenstand belangrijker is dan allerlei wettelijke regelingen. In zijn antwoord ging de staatssecreta ris er diep op in, noe aan de midden stand gelijke ontwikkelingskansen kun nen worden gegeven. Ten aanzien van het bakkersbedrijf tracht de bewindsman een redelijk ad vies aan de ministerraad over te leg gen over het vraagstuk van het ver se kadetje" voor tien uur. Hierover ple gen de bewindslieden van economische en sociale zaken momenteel beraad. Vestigingsnota nieuwe vcstigingsbcsluiten moeten oor 15 februari in het Staatsblad. De staatssecretaris beloofde, de Tweede vo Kamer een inzicht te geven in het ves tigingsbeleid door het opstellen van een nota betreffende de voortgang van het Vestigingsbcsiuit. Aandacht krijgt de klacht van Aantjes, dat in de nieuwe stadswijken aan het grootwinkelbedrijf voorrang wordt verleend. Over de kredietverlening aan de middenstand zal nog eens met de Vaste Commissie voor de Midden stand uit de Tweede Kamer worden ge sproken. De Toerisme-Nota verschijnt nog dit begrotingsjaar, aldus de bewindsman. Tot de heer Aantjes. die waardering had uitgesproken voor het recreatiebeleid. waarvan met name ook het Noorden van het land kan profiteren, zei de minister, dat hij in het algemeen wel tevreden is over de accommodatie van de hotels, al liggen hier nog veel problemen. Het middenstandsdebat ken merkte zich door saaiheid. Er wa ren zeer weinig Kamerleden aan wezig. Sommigen verveelden zich kennelijk. De heer Van de Wete ring doodde de tijd door Kerst kaarten te schrijven aan zijn rela ties in Paramaribo, een arbeid, die wel zeer past in de sfeer van de gisteren gevierde Koninkrijksdag. van Christelijke Studentenverenigingen. Hierdoor heeft hij veel gereisd, onder meer door China. Ned. Indië en Ameri ka. In alle werelddelen ontmoette hij vooraanstaande mensen in het studen ten- en kerkelijk leven. Van 1935 tot 1950 was hij alg. secreta- _.s van het Nederlands Bijbelgenoot schap. Toen dr. Rutgers op 21 juni 1950 zijn ambt van secretaris neerlegde schreef ds. A. G. Barkey Wolf over hem als over de „promotor van de Bij bel"; hij was de motorische kracht Van alles wat er gebeurde in het huis aan de Herengracht 366. Vooral voor Indo nesië heeft hij veel tot stand gebracht. Naast zijn dissertatie schreef hij on der meer „Door Amerika, Japan en Ko rea naar China" en „Wat ik op mijn Indische reis zag". Vandaag is het tevens vijftig jaar ge leden, dat dr. J. P. Servatius, geboren te Deventer en thans wonende te Terwol- de (GId.), aan de Lcldse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswe tenschap. Adve%tentie) SAMOS, uw wijn voor de feestdagen Een leraar Duits aan het Stedelyk Gymnasium en aan de Ryks H.B.S. te Breda is oneervol ontslag verleend. De heer M. had beweerd, voor de middel bare akte-b Duits geslaagd te zijn, ter- wyl hy niet eens de a-akte bezit. Hij is te Breda tegen de lamp geloDen toen hij zyn collegae van de Rijks-HBS wilde trac- teren ter ere van het feit, dat hy zoge naamd voor die b-akte was geslaagd. De waarnemend directeur van de Ryks-HBS heeft verklaard, dat de aanstelling van M.-destijds is geschied naar aanleiding van goede referenties uit Dordrecht, waar M. ook al onbevoegd aan het Gemeen telijk Gymnasium les heeft gegeven. De wethouder van onderwijs, mr. K. Bastiaansen, heeft verklaard dat het voorwenden van een prestatie waarvan M. wist dat zy financiële gevolgen zou hebben, als plichtsverzuim is te beschou wen. In het Hugo de Vries laboratorium voor byzondere plantkunde en genetica aan d- Gemeente Universiteit van Am sterdam is de 75-jarige prof. dr. Th. J. Stomps in intieme kring gehuldigd, we gens het feit, dat hy precies vijftig jaar geleden tot hoogleraar in de cytologie der planten werd benoemd, aanvankelijk naast en later als opvolger van de be faamde plantkundige prof. Hugo de Vries. Tot 1946 is prof. Stomps aan deze universiteit verbonden geweest, waar van vele jaren als directeur van de Hortus Botanicus. Zyn opvolger, prof. dr. J. Heimans, die eind vorig jaar de universiteit met pensioen verliet, sprak over de weten schappelijke verdiensten van de jubila ris: „De bijdrage van Stomps in de ont wikkeling der genetica met morele eji persoonlijke steun van prof. Hugo de Vries, is vooral zijn grote verdienste ge weest". Ook zei hij dat de professor veel werk verzet heeft voor de uitbreiding van de laboratoriumbibliotheek. Hierna kwamen nog verschillende oud-leerlin gen aan het woord. Ten slotte sprak prof. Stomps een dankwoord waarin hij een reeks grap pige herinneringen ophaalde uit zijn studiejSTen en uit zyn werkkring, die hem in zyn leven veel geluk heeft ge geven, zoals hy zei. Het gereformeerde evangelisatieblad, de Elisabethbode, heeft' een kerstnum mer uitgegeven, in een oplage van niet minder dan vierhonderdduizend exem plaren. Hiermee staat dit blad aan de kop van de geïllustreerde evangelisatiebladen in ons land. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. Vraag: Ik heb fotografische opna men van 6 bij 9 cm. Is het mogelijk lantarenplaatjes te maken uit negatie ven of foto's direct te projecteren? Kan men zelf dc nodige toestellen maken? Antwoord: De gebruikelijke projectie- maten zij» 4 bij 4 of 6 bij 6. Nega tieven kunnen ook worden gebruikt als men zich houdt aan bovengenoem de maten. Direct projecteren van foto's is mogelijk met behulp van een epi- scoop. Wil men foto's en dia's projec teren. dan heeft men een epidiascoop nodig. Het is mogelijk zelf een toestel te maken, maar dan moet men zelf de voornaamste onderdelen kopen. zoals spiegel en condensor-lens. Deze moe ten perfect zijn, anders komt er van projecteren van foto's, die enorm veel licht vragen, niets terecht. Vraag: Is voor verkoop van een huis een makelaar noodzakelijk of kan men zich rechtstreeks tot een no taris wenden? Antwoord: Heeft men reeds een ko per voor het huis en is men zelf vol doende deskundig ten aanzien van de prijzen, die er gemaakt kunnen wor den en omtrent de aan de verkoop te verbinden voorwaarden, dan kan men natuurlijk desnoods zonder makelaar in zee gaan, doch wil men ccn goede en bona fide koper zoeken en wil men zeker zijn, dat de verkoop op de voor deligste en beste voorwaarden geslo ten wordt, dan doet men het beste zich tot een beëdigd makelaar te wenden. De kosten haalt men er dan ruim schoots uit. Vraag: Heeft hel nut het rooster in onze wasketel te vervangen door een z.g. stomer' Antwoord: Een stomer boven het rooster heeft de volgende voordelen: a. De ketel kan niet overkoken daar het opbruisende water door de koker (schoorsteen) van de stomer weer in de ketel terechtkomt; b. daar het hete sop door de schoorsteen steeds weer over het wasgoed heen spoelt, wordt dit beter gewassen cn doorgespoeld. Vraag: Wij hebben een pluche vloer kleed op een stroef vast kleed. Het schuift steeds weer en ligt in plooien, wat wij er ook tegen doen. Is er een middel om dit te verhelpen? Antwoord: Een afdoend middel is niet te geven. Wij veronderstellen, dat het pluche kleed te slap is op de stroe ve ondergrond van het vaste kleed Komen er in slappe kleden op een zeil plooien, dan kunnen deze plooien althans gedeeltelijk weer terugvallen, maar op een stroef onderkleed ge beurt dit niet Op zijn hoogst kan men proberen of er niet verbetering komt. wanneer men er stugge jute achter naait. Vraag: Waar kan ik het boekje „An nie en Jan gaan trouwen" krijgen? Antwoord: Bij de Stichting commis sie voor huishoudelijke- en gezinsvoor lichting, Van Speykstraat 19, Den Haag, voor de prys van 0,20. Vraag: Is het aan te bevelen mijn kippen foenegriek 1.60 per kg) door het ochtendvoer te geven. Antwoord: Dit ochtendvoer is ons vooralsnog onbekend. Ook konden wij het niet vinden in de pluimveebladen. Wèl echter is er een voorbehoedend middel in de handel tegen cocciodese bij kippen. Dit middel heet Furoxone en wordt door het ochtendvoer ge mengd. Dit is in alle opzichten goed te keuren, daar cocciodese een zeer ernstige kippenziekte is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2