BLUE BAND itiüfc Stuur troepen en munitie Bevolking vlucht rijstvelden in MOSKOU BEDREIGT FRANKRIJK R EST GRATIS PAKJES toe6STO LE Duyvis OOK DE RUSSEN HEBBEN ATOOMONDERZEEËRS /ft ecu fcoafce Kif €hefariiuv4 Kolonialisme moet snel worden beëindigd Te kort, te zwaar, te liclit ra Christian Century's Simeon Stylites overleden Eet er gezelliger, lekkerder, beter van met mayonaise1 Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! toch is het zo! (Advertentie) KOFFIEMELKPRIJZEN In de bestuursvergadering van het produktschap voor zuivel heeft de vertegenwoordiger van het ministerie van economische zaken de heer Van der Willigen meegedeeld, dat volgens berekeningen van dit ministe rie de groot- en kleinhandelsmarges op koffiemelk meer zijn verhoogd dan volgens de normen voor de prijsstabilisatie toegelaten. Er zijn plan nen hierover eeD gesprek tussen regering en bedrijfsleven te arrange ren. Op het ogenblik zijn over deze zaak nog besprekingen gaande tus sen de ministeries van landbouw en van economische zaken, zodat het spreker niet mogelijk was al nadere mededelingen te doen. Wel merk te hij op dat het onder deze omstandigheden niet vaststaat, dat een eventuele verhoging van de heffing, die ingevolge het verrekenprijsstel- sel op koffiemelk is gelegd, zal leiden tot een verhoging van de prijs voor de consument. Het produktschap besloot de minister van landbouw te adviseren, voor lopig de heffingen niet te verhogen, dit gezien de uit de Tweede Kamer gekomen verzoeken, de omzetbelasting op alle zuivelprodukten af te schaffen, verzoeken waarover nog overleg tussen regering en volksver tegenwoordiging zal moeten volgen. INLEVERINGSPRIJS KAAS In de bestuursvergadering van het produktschap voor zuivel heeft de heer Van der Ploeg (A.N.A.B.) in de rondvraag zijn verontwaardiging geuit over mededelingen, door de staatssecretaris van financiën gedaan over de inleveringsprijs voor kaas. De staatssecretaris heeft meegedeeld dat het directe effect van de afschaffing van de omzetbelasting op bo ter op de netto-opbrengst van alle melk dient te worden bereikt door een geringe verhoging van de inleveringsprijs- voor kaas. Ironisch vroeg de heer Van der Ploeg, of het niet beter is dat, behalve de mi nisteries van landbouw, van economische zaken en van algemene zaken, ook het ministerie van financiën een vertegenwoordiger naar de be stuursvergaderingen van het produktschap zendt. Het bestuur kan dan vernemen welke besluiten dat ministerie al genomen heeft. Ook de voorzitter van het produktschap, de heer van Dam, had be zwaar tegen de handelwijze van de staatssecretaris. Het produktschap moet ermee doorgaan, op verantwoorde wijze inleveringsregelingen te maken, zo meende hij. De toestand in Algerije De Sowjetunie heeft de Fran sen gewaarschuwd, op te hou den met geweld van wapenen ihun wil op te leggen aan het vrijheidslievende Algerijnse volk. Zij deed dit, nadat Ferhat Ab bas, leider van de rebellenrege- ring, een dringend beroep op haar had gedaan onmiddellijk een einde te maken aan ,,de openlijke massamoord op het Algerijnse volk." Intussen heeft het Afrikaans-Aziati sche blok in de Ver. Naties een brief aan secretaris-generaal Hammarskjoeld overhandigd, waarin wordt verzocht, tus senbeide te komen in het Algerijnse con flict. Vermoedelijk wordt van Hammars kjoeld verwacht, dat hij bij Frankrijk zal protesteren tegen het optreden tegen de moslims in Algerije. Een mohammedaanse afgevaardigde leeft bij de Franse Nationale vergade- 'ng een voorstel gedeponeerd tot vor- Ing van een p rlementaire commissie, die een onderzoek moet instellen naar de oorzaken van en de verantwoorde lijkheid voor de jongste gebeurtenissen in Algerije. Twintig mohammedaanse senatoren zijn van oordeel, dat de Al gerijnse overheid de Europese oproer lingen lankmoediger heeft behandeld dan de mohammedaanse. Als protest daar tegen zullen zij niet deelnemen aan het debat in de Franse Senaat over Alge- irije. dat vandaag zou worden gehouden. Jean Morin, minister voor Algerije, (heeft drie organisaties, waaronder het ■Front voor een Frans Algerije, onwettig [verklaard; 68 grote winkels, die de op roep tot een algemene staking hebben opgevolgd, zullen gedurende drie weken gesloten worden. Er zal in 27 gevallen leen onderzoek worden ingesteld naar peschuldigingen van moord met voorbe dachte rade en opruiing. De twee be langrijkste leiders van het Front voor |een Frans Algerije worden nog steeds gezocht. Opvallend was het, dat gisteren in de 'Staatscourant werd gemeld, dat de Ivolksstemming over Algerije op 8 ja nuari zal worden gehouden en dat de Ex-ambassadeur bekent smokkel van heroïne De vroegere ambassadeur van Guate mala in België en Nederland, Mauricio Rosal, heeft gisteren voor het federale jgerechtshof te New York medeplichtig- |heid bekend aan de smokkel van meer dan 100 kg heroïne, na eerst uitstel of (berechting in Guatemala te hebben ge vraagd. De 47-jarige Nicholas Calamaris, die van hetzelfde wordt beschuldigd, beken de eveneens. De hoeveelheid heroïne waar de poli tie bij arrestatie beslag op legde was meer dan 20 miljoen dollar waard. De twee andere verdachten in deze taak, de 56-jarige Etienne Tarditi en de 39-jarige Charles Bourbonnais, hadden »1 eerder schuld bekend. De vier verdachten komen op 11 ja nuari voor. Zij riskeren elk een maxi mumgevangenisstraf van twintig jaar en een boete van 10.000 dollar. Ook Illinois is voor Kennedy Volgens de nieuwste stand van de Amerikaanse presidentsverkiezingen be draagt de voorsprong van Kennedy 113.563 stemmen. Alleen Rhode Island moet thans nog het officiële resultaat Van de stemming bekendmaken. Op basis van de officiële tellingen van [9 staten en niet-officiële totalen van "hode Island, kunnen de uitgebrachte .728 stemmen thans als volgt over Ie beide kandidaten verdeeld worden: Kennedy 34.220.395 Nixon 34.106.832 Anderen 502.501 De 49ste staat, die de uitslag bekend maakte. was Illinois: alle 27 voor Ken nedy. die thans de zekerheid van 300 kiesmansstemming heeft 31 meer dan de vereiste 269. Nixon heeft 223 kiesmans- ptemmen. Kerstfeest koninklijke familie en personeel De koninklijke familie zal het kerst feest vieren met het personeel en hun gezinnen op donderdag 22 december half vijf in de garage van de koninklijke marechaussée bij paleis fcoestdijk. stemming in Algerije zelf uitgestrekt kan worden over drie dagen 6, 7 en 8 januari. Van uitstel schijnt dus geen 6prake te zijn. De extremistische oud-minister Jacques Soustelle, eens een van Gaulle's voornaamste medewerkers, zal ook aan de campagne deelnemen, die aan het referendum voorafgaat. Deze felle tegenstander van De Gaulle heeft de beschikking gekregen over een frac tie van ruim dertig leden in de Natio nale vergadering. Hij is tot leider ge kozen. De door hem gevormde Bewe ging voor nationale hergroepering heeft een fusie aangegaan met 32 leden van de fractie van „Eenheid van de repu bliek", die eveneens afvallig waren -ge worden. 't helpt en RED BANC 't is lekker 3- ROOSENDAAL Toestel van pater op drift geraakt Toen pater Vergouwen van de missie- luchtvaartvereniging (een der twee vliegende paters in Nieuw-Guinea) dins dag de motor van zijn vliegtuig aan het tornen" was (d.w.z. met de hand enke le draaien aan de propeller gaf om het starten te vergemakkelijken), sloeg de motor plotseling aan. Aangezien de gas- handel open stond en er geen wielblok- ken waren geplaatst, stoof het vlieg tuigje, een Cessna 180, vooruit. De drie inzittenden, Australiërs, die reeds zaten vastgegespt, zagen ontsteld hoe pater Vergouwen een duik nam op het asfalt en de Cessna op zijn eentje ging taxiën. Het vliegtuigje maakte vervolgens een zwenking en koerste recht op de benzi- ne-opslagplaats aan. Ernstig bescha digd kwam het tegen benzinedrums tot stilstand, doch gelukkig zonder brand te veroorzaken. De passagiers kwamen met de schrik vrij. Het toestel was door een particuliere maatschappij in Hollandia gecharterd om Australiërs naar Wewak in Australisch Nieuw-Gui nea te vliegen. De directeur van verkeer en energie heeft de vliegende pater voorlopig ge schorst in zijn bevoegdheid tot vliegen. VRAAG UW LEVERANCIER OM SPAARKAARTEN! J Vorige maand is in de Verenigde Sta ten overleden dr. Halford E. Luccock. professor emeritus van Yale Divinity School en bekend auteur van 25 boeken. Dr. Luccock werd echter vooral bekend door zijn brieven aan de redactie van „Christian Century", die gepubliceerd werden onder het pseudoniem Simeon Stylites. Deze vaste rubriek had het ka rakter van Buskes' „Terzijdes" in het blad „In de Waagschaal". Op zeer fijne en puntige en vaak intens humoristische wijze wist hij bepaalde kleine en grote problemen van de kerk aan te snijden. Dr. Luccock werd 75 jaar. Grot* pot Gizenga tot Nasser: Westduitse troepen naar Ver. Staten? Amerikaanse autoriteiten verklaarden gisteren niet te veronderstellen, dat dc mogelijkheid Westduitse en andere Euro pese soldaten in Amerika te laten oefe nen, door de Navo serieus overwogen wordt. Een dergelijk plan zou in behandeling zijn bij de militaire leiders van de Navo in Parijs. De familieleden van Ameri kaanse militairen in Europa zouden niet teruggetrokken behoeven te worden, wanneer Europese soldaten in Amerika gingen oefenen, de kosten van legering van deze soldaten zou volledig ten laste van de Europese landen komen. De Amerikaanse minister van defen sie Thomas S. Gates heeft intussen de mogelijkheid geopperd Amerikaanse dol lars tc besparen door het aantal en de omvang van verschillende Amerikaanse militaire installaties, het hoofdkwartier en de ondersteunende eenheden overzee kleiner te m?ken. Nieuwe status voor G.U. te Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad een ontwerp-verordening tot regeling van de Gemeentelijke Uni versiteit ter goedkeuring aangeboden. Deze nieuwe verordening vloeit voort uit de bepalingen van het intussen door de Tweede Kamer aanvaardde wetsont werp wetenschappelijk onderwijs, waar bij aan de universiteit van Amsterdam rechtspersoonlijkheid wordt toegekend. De nieuwe ontwerp-verordening is aan deze nieuwe structuur aangepast. Een college van acht curatoren is belast met het algemeen bestuur van de uni versiteit. Dit college bestaat uit de bur gemeester, de wethouder van onder wijs, alsmede drie door de kroon en drie door de gemeenteraad te benoe men leden. Door het Instituut voor prehisto risch onderzoek van de Maarten Lu- theruniversiteit in Maagdenburg zijn in de laatste jaren in het dorp Zetfh- lingen, in het district Maagdenburg. 200 urnengraven blootgelegd, daterend uit de periode van 170 tot 400 jaar na Christus. De slag om Vientiane Antoine Gizenga, die zichzelf «Mgde met: „Antwoord binnen twee da gen want anders zullen wij gearres teerd worden." Nasser heeft ook andere telegram men ontvangen uit Kongo. Het eerste van generaal Loendoela, die door Loe- moemba benoemd werd tot eerste op perbevelhebber van het Kongolese le ger. Het luidde: „Zend ons vandaag per vliegtuig munitie en soldaten. De rebellen van Moboetoe zijn nu in de Oostprovincie. Help ons". Intussen heeft kolonel Moboetoe zijn troepen bevolen de basis Kitona te ontruimen. Moboetoe heeft een officier naar de basis gestuurd, die erop moet toezien dat zijn bevel wordt opgevolgd. Zoals bekend zijn ongeveer 250 Kongo lese soldaten dinsdagnacht de voorma lige Belgische militaire basis Kitona binnengedrongen. Er zou niet gevochten zijn. Vermelden we nog, dat dc algemene Vergadering van de V.N. morgen de toestand in Kongo zal bespreken. gisteren tot premier van Kongo uitgeroepen heeft, heeft presi dent Nasser van Egypte dringend om levensmiddelen, oorlogsuit rusting en troepen verzocht. Gizenga deed een beroep op Nasser „de hoogste voorrang" te verlenen aan zijn verzoek om hulp, omdat Stanley- stad, zijn bastion, „gevaarlijk bedreigd wordt door de strijdkrachten van Mo boetoe." Het telegram van Gizenga ein- Vientiane, de hoofdstad van Laos, is thans een verdeelde stad. De westelijke helft is in handen van de communistischgezinde troe pen van kapitein Kong Le, die ver sterkt zijn door eenheden van de communistische Pathet Lao-bewe- ging. Het oostelijke deel wordt be heerst door militairen van de Wes- tersgezinde generaal Phoemi Nosa- van, die een opstand begon, toen de regering onder de (thans naar Cambodja uitgeweken) neutralis- tische premier Prins Soevanna Phoema in communistisch vaarwa ter dreigde te geraken. Voor het zover was, is er hevig ge vochten, waarbij de machinegeweer- kogels door de verlaten straten van Vientiane vlogen. Er werd ook gebruik gemaakt van mortieren, waarvan grana ten het militaire hoofdkwartier in het centrum van Vientiane vernielden. Op een gegeven ogenblik werden de troepen van generaal Nosavan langzaam uit Vientiane teruggedreven. Zij hielden echter stand buiten het gebouw in Noord-Vientiane. waarin de Amerikaan se voorlichtingsdienst is gevestigd en herwonnen toen langzaam terrein, totdat zij de oostelijke helft van de stad in handen hadden. Het hotel „Constellation" in Vientiane, waarin de meeste journalisten verblijven, is driemaal door een granaat getroffen. Slachtoffers zijn hierdoor niet te Talrijke Thailandse boeren, die de Volgens Jane's fighting ships, het gezaghebbende handboek over de vloten der wereld, heb ben de Russen thans waarschijn lijk kernonderzeeërs, bewapend met bestuurbare raketten in de vaart. De raketten zijn echter wellicht niet van het type po- laris, de Amerikaanse raket, die onder water kan worden afge vuurd. De Russen zouden volgens het hand boek drie kernonderzeeërs gereed, een vierde bijna gereed, een vijfde in ver gevorderd bouwstadium en een zesde op stapel hebben. Deze zouden een waterverplaatsinig van ongeveer 3.000 ton en een onderwa tersnelheid van 30 knopen hebben. De waterverplaatsing komt ongeveer overeen met die van de Nautilus, de eerste Amerikaanse kernduikboot, maar is slechts weinig meer de helft van die van de Amerikaanse Triton. Het handboek geeft dus in zijn van daag verschenen editie 1961 steun aan de mening van het hoofdkwartier van de N.A.V.O., dat de Sowjets kernonder zeeërs bouwen, die projectielen met atoomkoppen kunnen afvuren en het merkt op, dat waarschijnlijk de wens de vader van de gedachte is. als men het bestaan van Sowjetonderzeeërs, die bestuurbare raketten kunnen afvuren, ontkent. Het handboek wijst erop, dat de Sow jetunie meer onderzeeërs (450) bezit dan de rest van de wereld tezamen en sinds de tweede wereldoorlog meer torpedo jagers cn fregatten heeft gebouwd dan de rest van de wereld. Het totaal aantal antl-onderzceboot- vaartuigen van de N.A.V.O.vloten is volgens Jane's nog niet groot genoeg om het hoofd te bieden aan een onder zeese aanval van de Sowjets. De Amerikaanse kernonderzeeërs vor men echter tegenover dit Russische ge vaar een geweldig tegenwicht. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers heeft gisteren met algemene stemmen het verdrag over het kanaal van Gent naar Terneu- zen goedgekeurd. De Engelse vliegtuig fabriek Folia Aircraft heeft een nieuw experi menteel zweefvliegtuig vervaardigd, dat zich op een luchtkussen over land of water kan bewe gen. Men wil ze in het bijzonder gebruiken in moeilijk terrein. nodiging van Radio Ne derland Wereldomroep, die reeds eerder radio verslaggevers uit Aus- tralië en India hebben ontvangen. Het gedeelte van het kanaal Luik-Maastricht, dat door het oude stads deel van Maastricht loopt, zal volgend jaar worden gedempt. Door het vergroten van de sluizeninstallatie in Klein-Ternaayen, wordt het kanaalgedeelte in Maastricht overbodig. den beschikbaar komt om de bouwvallige beurs te restaureren. Achtduizend vaten ru we olie stroomden leeg in de Baai van Santiago, toen het Russische tank schip Vassiliski bij het afmeren tegen een ha- vendam botste, waar door een gat in de scheepswand ontstond. Zonen's scheepswerven N.V. te IJmuiden het 3585 ton metende motor vrachtschip Parthenon overgedragen aan de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschap pij. Het is het 88ste schip van de K.N.S.M.- vloot en het twaalfde dat dit jaar aan deze vloot is toegevoegd. Het bakkerijpersoneel Het wereldrecord lan- Een televisiemedewer- Berlage's koopmans- ker en een verslaggever van de nationale radio- omroep van Nigeria ma ken momenteel enkele programma's over ons land, om die later uit te zenden door hun sta tions. Ze doen dit op uit- beurs aan het Damrak te Amsterdam zal als handelscentrum worden behouden. De hoofdste delijke gemeenteraad heeft er gisteravond in toegestemd dat een be drag van 1,8 miljoen gul- in Wenen heeft gedreigd in staking te zullen gaan, indien hun eis om 25 pet. loonsverhoging niet wordt ingewilligd. De officiële commissie verwierp de eis, omdat dit zou leiden tot een prijsstijging van het brood. Tijdens de officiële proefvaart is gisteren door Van der Giessen en ge afstandsvlucht is gis teren door de Ameri kaanse bommenwerper B 52 G verbeterd. Het straalvliegtuig legde in een ononderbroken vlucht van 19 uur en 45 minuten een afstand af van 16.000 km, dat is 6.000 km meer dan het oude record dat de B 52 D met straalaandrijving in 1958 vestigde. Thailandse oever van de rivier de Me kong bewonen, zijn gewond door het ontploffen van door de strijdende par tijen afgevuurde granaten. Boerderijen werden beschadigd of in brand geschoten. De bevolking van Vientiane is van ochtend begonnen de stad en masse te verlaten. De bewoners van de Laotlsche hoofdstad zoeken een goed heenkomen in de omliggende rijstvelden. Nadat de troepen van generaal Nosa van de afgelopen nacht en ochtend ver sterkingen met tanks en artillerie had den ontvangen begon een artillerieduel. De troepen van Nosavan beschikken over 105 mm houwitsers, de parachutis ten van kapitein Kong Le en de met hem verbonden eenheden van de Pathat Lao hebben door Russische vliegtuigen aangevoerdp houwitsers van ongeveer hetzelfde kaliber. Beide partijen schie ten voornamelijk over de stad heen. Het ziekenhuis van Vientiane heeft meegedeeld dat bij de gevechten van de laatste dagen ten minste vijftien personen zijn gedood en bijna honderd gewond. Volgens verwarde berichten golfde de strijd ook vandaag nog heen en weer. De troepen van generaal Phoumi maakten vor deringen. maar een beslissing was nog niet in zicht. ,De Italiaanse vereniging van jour nalisten heeft besloten een staking uit te roepen. De bij deze vereniging aan gesloten journalisten zullen vrijdag en zaterdag staken om kracht bij te zet ten aan loon- en andere eisen. De beschuldiging van Tsjechoslowa- kije dat de uitgifte van een postzegel in de V.S. met een afbeelding van Tho mas Masaryk gezien moet worden als de bïnnenTana'se aangelegenheden van Tsjechoslowakije te mengen, is door de Amerikaanse regering als ongegrond van de hand gewezen. Zoals bekend is Masaryk president van (het nog vrije) Tsjechoslowakije geweest. Uitvinder V-wapens vraagt vergoeding O O O De 66-jarige Rudolf Nebel heeft gis teren van de staat een pensioen van 760 mark per maand geëist, alsmede een bedrag van 7.200 mark ineens. Nebel zegt dat hij het basisprincipe van de V-l en de V-2 heeft uitgevonden in 1934, door middel van proeven die hij eerst alleen, en later samen met Wernher von Braun uitvoerde. Volgens Nebel heeft de „Wehrmacht", toen zij de projecten overnam, hem niet willen accepteren, zodat zijn carrière gebroken werd. De regering betaalde hem voor twee patenten 75 000 mark. maar beval hem al zijn onderzoekingen op raketgebied te staken. Nebel zegt dat de nazi's meer dan an derhalve miljard dollar aan de ontwik keling van deze wapenen hebben ge spendeerd. zodat het bedrag dat de re- gering-Hitler hem heeft uitgekeerd in geen enkele verhouding hiermee staat. Wernher von Braun heeft een schrifte lijke verklaring opgesteld die in het pro ces voorgelezen zal worden Proteststaking legen bezuinigingsplan Meer dan 30.000 arbeiders zijn giste ren in staking gegaan in de zuidelijke en oostelijke injjnbckkens uit protest tegen het beraamde bezulnlgingspro- gramma van de regering. De meeste fabrieken kwamen stil te liggen, daar de arbeiders weg gingen om de protestvergaderingen bij te wo nen, die uitgeschreven waren door de socialistische vakbonden. Vele winkels, ook warenhuizen, waren gesloten. Amb tenaren en onderwijzers sloten zich bij de arbeiders aan. Bij de meeste dagbla den werd het werk neergelegd. Dit was ook het geval bij de trams en de bussen. In Luik hielden 20.000 demonstranten een massabijeenkomst. De menigte werd toegesproken door socialistische af gevaardigden. Maar de mijnwerkers sloten zich niet bij de staking aan. Velen van hen hebben de afgelopen week slechts twee dagen gewerkt ten gevolge van de slech te economische toestand die de Belgi sche kolenmijnen treft. Het protest ging tegen een wet die premier Gaston Eyskens voor het ein de van het jaar wil indienen en waar bij nieuwe zware belastingen en bezui nigingen opgelegd worden De grote Duitse toneelspeelster Hermine Koerner is gisteren 1c Berlijn in de leeftijd van 78 jaar overleden. Zij speelde vooral dramatische rollen Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen eikeer en... doen wonderen f De vier geneesmiddelen van Chelarine „4" worden in de hele wereld mei uil- stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer anderen middelen falen. ^7^TTïïm7777T^ïïT!7TTW ^mmnmnnaÊÊL Tegen pijnen en griep. Geichiki voor de gevoeligile meeg, wam die wordl beschermd door het beslanddeet Chelaros. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60. Met 43 tegen 25 stemmen, bij 29 onthoudingen, is gisteren in de V.N.-assemblée de Russische eis verworpen, dat alle afhankelijke gebieden onverwijld onafhanke lijkheid krijgen. De Assemblée keurde wel het voor stel van 43 landen, ingediend door de Afrikaanse en Aziatische (de z.g. 472) Hebben we de vorige maal gezien dat de maat, waarvan de meter oorspronkelijk is afgeleid (n.l. 1/10.000.000 deel van aardmeridi- ssn) aan schommelingen onderhevig is, zodat de standaardmeter Iedere grondslag miste, nog vervelender werd het, toen de astronoom Bessel met de gloednieuwe gestandaardi seerde meter de meridiaan eens ging nameten en tot de ontdekking kwam dat 'i deel van de meridiaan niet 10.000.000 meters lang waa maar 10.000.856 meters! De meter waa dus te klein genomen en had een lengte van 99.99144% van wat men zich eigenlijk had voorgesteld, zodat iedereen op aarde een paar duizend ste millimeter te kort werd gedaan. Maar goed, wan neer iedereen in gelijke mate te wei nig krijgt is dat helemaal niet erg, de meter bleef dus gehandhaafd en ten slotte werd als eigenlijke standaard gelijk wjj reeds verteld hebben de golflengte van de rode cadmium- lijn genomen. En een ieder Is daar volkomen tevreden mee. Zoals de meter de grondslag is voor onze maten, zo is het daarvan afgeleide kilogram dit voor ons ge- wlchtssysteem. Want de kubieke decimeter water, gewogen by be paalde temperatuur en druk, zou het kilo leveren, waarvan uiteraard eveneens een standaardgewicht van platina werd vervaardigd. U ziet, niets werd aan het toeval overgelaten en tot zover was dus alles weer dik in orde. Maar de wetenschappen schreden steeds verder en op een kwade dag kwam Iemand tot de ontstellende ontdekking dat ondanks alle precisie- metingen en ondanks alle voorzorgs maatregelen die by de vaststelling van het standaardgewicht in acht waren genomen, een kubieke deci meter werkeiyk zuiver water minder weegt dan het standaardgewicht aan gaf. Dat leek een beetje tegenstry- dlg, want dat standaardgewicht was toch Immers bepaald naar het ge wicht van een kubieke decimeter sulver water? Zodat de eindconclusie sou zyn dat een kubieke decimeter zuiver water minder weegt dan een kubieke decimeter zuiver water! Toch kwam het daar op neer. Want toen het standaardgewicht werd vastgesteld, was het nog niet moge lijk het water volkomen van lucht te zuiveren, waardoor by de weging steeds een tikkeltje lucht was mee gewogen. Nu, we moeten toegeven, véél kan het nooit geweest zyn. En In derdaad, toen men door gestage labo ratoriumproeven er dan elndeiyk In slaagde volkomen zuiver en van lucht ontdaan water te verkrygen, bleek een kubieke deci meter van dit water 999.972 gram te wegen, inplaats van 1000 gram. Het standaardgewicht was dus te zwaar en dientengevolge heeft ook de liter maat een te grote inhoud. De rela tieve fout bedraagt 0.000.028 en ieder een die zgn. de juiste maat en het juiste gewicht ontvangt, krijgt des ondanks méér dan oorspronkeiyk dc bedoeling was. Het zou ons geenszins verhazen, indien u zich over een drrgeiyke fout niet kunt opwinden. Met ons is het al niet beter gesteld. Maar wanneer de wetenschap zo slordig te werk zou gaan als wij en de cyfers na de derde decimaal zou hebben verwaarloosd, zou dit nadelig zyn geweest voor de verlichting In uw huiskamer. Daarover een volgende keer. A.A) landen, goed, waarin wordt verklaard dat het noodzakelijk is het kolonialisme in al zijn vormen en ui tingen tot een snel en onvoorwaarde lijk einde te brengen. Er waren geen tegenstemmen. De koloniserende lan den onthielden ziel;. Een Russisch amendement om hier voor als uiterste datum eind 1961 te stel lens werd met 47 tegen 29 stemmen, bij 22 onthoudingen, verworpen. Een tweede amendement van de Sow jetunie om op de volgende assemblée- zitting de uitvoering van de A.A.-resolu- tie te bespreken, wei i eveneens ver worpen, cn wel met 41 stemmen voor, 35 tegen, bij 22 onthoudingen. Er was een meerderheid van twee derde nodig. Voor de A.A.-resolutie stemden 89 lan den. Negen landen onthielder zich. De uitslag van de stemming werd met ge juich begroet. In de resolutie wordt ge zegd. dat onderworpenheid en uitbuiting van volken in strijd met het handvest zijn en een gevaar voor de wereldvrede. Alle volken hebben het recht op zelfbe schikking. aldus de aangenomen resolu tie. en het onvoldoende voorbereid zijn op politiek, econonvsch, sociaal of op voedkundig gebied mag nooit een voor wendsel zijn om de verlening van onaf hankelijkheid uit te stellen. Alle ondcr- drukkingsmaatregclen tegen afhankelij ke volken moeten worden gestaakt. Er moeten volgens de resolutie onmidde' lijk stappen worden gedaan om in af hankclijke gebieden alle macht onvoor waardelijk aan de bevolking over te dragen. De negen landen die zich van ster mlng onthielden, waren Australië, B gic, de Dominicaanse republiek. Frank rijk. Portugal, Spanje, Zuld-Afrika, de Ver. Staten en Engeland. Dahomey was afwezig. Alle andere landen stemden voor. In zijn uiteenzetting van do red-nen waarom Indonesië voor de resolutie van de Afrikaanse en Aziatische landen ge stemd nad, begon de Indonesiër L. N. Palar tc spreken over de betrekkingen tussen zijn land en Nederland. Hij verklaarde dat dc Nederlanders .het recht op zelfbeschikking van de papoca's misbruiken om hun koloniale activiteit in West-Irian te rechtvaardi gen". Dc president van dc Assemblee, dc Ier Boland, nep Palar hierop tot dc orde met de opmerking dat het debat gesloten was. Palar ging echter door met praten. Hij zei dat Nederland bepaalde onder delen van de resolutie op zijn eigen ma nier tracht uit te leggen Nederland tracht de Assemblée in feite duidelijk te maken dat de Nederlandse afvaardi ging beter weet wat de resolutie in houdt dan de 43 indieners. Mr. C. W. A. Schürmann, de leider van de Nederlandse delegatie, zei. dat zijn land enkele tekortkomingen vond in de resolutie maar dat het desniettegen staande voor stemt. HIJ leverde in het bijzonder kritiek op een toespeling In de resolutie op Nederlands Nleuw-Gulnea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7