Leidse chr. politie-ambtenaren vieren veertigjarig bestaan van hun afdeling Leidse groenteveiling bereikt recordomzet Leidse K.V.P.-motie over plaatselijke woningnood Veel waardering op receptie Bezwaren tegen vestiging van patatzaak op Breestraat Eerste steen voor Geref. ulo in Zuid-West Agenda voor Leiden Dr. Hirsch Ballin lector in Leiden Griekse terracotta s in het museum van oudheden U leest een krant van formaat! Hoofdstad Operette met bruisende bewerking NIEUWE LE1DSCHE COURANT 8 DONDERDAG 13 DECEMBER 1960 ^jfatth.prinks HQARlfMMCRSTR./26 7ft. 2/074 O O O Tegen de vestiging van een patatzaak in de Breestraat te Leiden ifjn van ver schillende kanten bezwaren naar voren gebracht op grond van de Hinderwet. De bewuste zaak zal, als de plannen doorgaan, worden gevestigd in een pand tegenover de sociëteit Minerva, dat aan twee kanten is begrensd door een damcskapsalon, lerwyi vlak in de nabijheid een bontzaak is gevestigd. In het 9tadhuis had gistermiddag ten overstaan van wethouder A J Jonge- leen een korte bijeenkomst plaats van de betrokkenen, die gelegenheid kregen hun schriftelijk ingediende bezwaren mondeling toe te lichten Namens de eigenaars van de dames kapsalons werd het woord gevoerd door de rechtskundige adviseur T J. van dor Heijden. Deze betoogde onder meer. dat parfumerieën en kosmetika. 09k in ver pakte vorm, zeer gevoelig moeten wor den geacht voor en onbruikbaar kun nen worden door baklucht Bovendien vrezen de eigenaars van de dameskap- sblons een achteruitgang van het aantal cliënten, terwijl zij voorts verwachten, dat de naaste omgeving van hun zaken zal worden besmeurd met pap.erafval en vettigheden om van het euvel van ge parkeerde fietsen maar te zwijgen De heer Van der Heijden staafde zijn woor den betreffende de nadelige invloed van baklucht op parfumerieën en kosmetika oottafiguurtjes bijna stap voor stap te volgen. Zij zijn als het ware een af schaduwing van de grote plastiek in steen. Spr. besprak niet alleen de tech niek en de stijlontwikkeling der terra cotta's, maar ook het geestelijk klimaat waarvan zij in verschillende perioden de uitdrukking zijn, de godsdienstige voorstellingen waarvan zij getuige cn symboliek die zij uitdrukken, daar waar wij, bij oppervlakkige beschou wing, slechts aardige genrevoorstellin gen zouden menen te zien Wanneer men zo de Griekse terra cotta's bestudeert, dus niet alleen uit een kunsthistorisch, maar ook uit een cultuurhistorisch oogpunt, kunnen zij ons nader brengen tot het geestesleven der Oudheid en vooral tot de opvattin gen der Grieken over de dood en het hiernamaals. inet een rapport van een internationaal befaamde parfumeur. Ook namens de studentensociëteit Mi nerva werden bezwaren aangevoerd. De verwachting werd uitgesproken, dat door de vestiging van een patatzaak (die immers vooral jeugdige personen aan trekt) zo dicht bij Minerva, de Brec- traot wel eens minder rustig kan wor den door de mogelijke botsingen met studenten, die hieruit kunnen voort vloeien De betrokken pa tot/.aak was niet ver tegenwoordigd op deze zitting. Mochten B. en W. de bezwaren legen de vestiging van de patalr.aak volgens de Hinderwet ongegrond achten, dan zullen dc betrokkenen hiertegen in be roep gaan Mi de Hoge Raad, zo ver namen we en dit kan dan wel een vrU langdurige kwestie worden. Het ver wonderde ons daarom te zien. dat de eigenaar van de gewraakte patatzaak al Ls begonnen met de verbouwlngs- \v erkzaamheden. L.D.V. is opnieuw kampioen Door dc wedstrijd tegen Sassenheim te winnen verzekerde het eerste tiental van de Leidse damvereniging LDV zich van het kampioenschap van de Leidse Dam- bond. Hierdoor is de nog te spelen wed strijd tegen de Leiderdorpsc Damclub zonder betekenis geworden Het was de zevende maal achtereen dat het kam pioenschap behaald werd De wedstrijd was echter nogal spannend, doordat LDV I met slechts negen man opkwam en bo vendien nog drie reserves moest opstellen. De uitslag was: LDV (Leiden)SDV (Sa?senheim):n.o W Krom 02. W HeemskerkY de Jong 1—1, J J H Mer lons (res.)J v d Poel 2—0, Is Laterveer— N Demmenie 2—0. L K van der Vlist (re«.) —J Snel 0—2. W J Klein jr—J Couvee 2—0. J Klinkenberg—W Pauw 0—2. A Sladek—A Wijnhout 1—1, P v d Stel— A Langelaan 1—1, W Kleyn sr (res.)—H Bekebrede 2—0, totaal 11—9. Donderdag Gulden Vlies, 8 uur: Leidse assuran- tieclub, spreker P. C. Sanders, secreta ris permanent comité ter bestrijding van I begunstigingscontracten. Zomerzorg, 8 uur: Vola, Amerikaanse kleurenfilm The story of concrete ma sonry. De Harmonie, 8 uur; Toneelforum Natu en WKA Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. oratorium- vereniging Con Amore met Weihnachts- oratorium, van J. S. Bach. Antoniusclubhuis, 8 uur: Feestavond t g v. 40-jarig bestaan Bond van Chr. po- I litie-ambtenaren in Leiden. Schouwburg, 8 uur: ABC-cabaret van Wim Kan voor K. en O Rijnsburg, Flora, 3-6 u.: Afscheids receptie T. Kralt. Oegstgeest, Patronaa tsgebou w. 8 uur: De Lakenspelens met „Tussen 11 en 12 uur", door Richard Person. Vrijdag Rehoboth. 8 uur: Kerstviering Ver. tot Bevordering der Belangen van Slecht- horenden. Filmzaal academie, 12.30 uur- Pauze film LAK. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest voor K. en O., solist: Theo Olof. viool. Het Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, discussie-avond n.a.v. 1 film Het Gerucht: De Doelen, 8 uur: Genootschap Ne- 1 derland-Engeland, R. L. Drain uit Gro- i ningen over de auteur D. H. Lawrence. Academie, 4 15 uur: Ambtsaanvaarding A. H. Kuipers, gewoon hoogleraar in faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. Oegstgeest: Patronaatsgebouw I 8.30 uur n.m.: Speeltuinver. „Oegstgeest" Oegstgeest, bovenzaal Geref. kerie, 8 uur: Ar. kiesvereniging, mr. S. H. At- tema over kwestie Kongo. Zaterdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Concert en Jaarfeest accordeonvereniging DW. Leiderdorp: Hervormde kerk, 8 uur: Adventsconcert Addie de Jong, orgel en Henny Ravenstein, viool. Apotheken Geopend apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tej. 20502. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): La Chatte 1(18 jaar); donderdag: Brandend verlan gen (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Mein Kampf (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur) Katja (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met maandag: Opmars der Tar taren (14 jaar): dinsdag tot en piet don derdag: De vallei der zon (14 jaar). Studio <2.30. 7 en 9.15 uur): Gouden bergen (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Het vlees en de boze geesten (18 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Fotomo- deillen en chantage (18 ja-ar); donderdag: Ferry to Hongkong. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Lokvogels der nacht (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): White Christmas (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uut): De Indi aanse vrouwenroof (14 jaar); donderdag: Blanke lading uit Parijs (18 jaar). Sbudio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vrouw met drie levens (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur). Cartihago I in vlammen (14 jaar). MET EEN SFEERRIJKE receptie bij Van der Heijden aan de Breestraat heeft de afdeling Leiden van de Bond van christelijke politie-ambte naren in Nederland gisteren haar veertigjarig jubileum gevierd. Het was er druk en ieder had niet alleen een feestelijk jasje aangetrokken maar was bovendien in een joviale stemming. En dat kunnen politiemensen altijd waarderen, al schijnt het tegendeel wel eens het geval te zijn. ganisatie en haar afdelingen mede werking te verlenen. Er zijn gemeen ten in Nederland aan te wijzen, waar deelneming aan de bondsactiviteiten Uitsluiting van bevorderin-g ten ge volge had. Het doel van de bond is: recht en gerechtigheid te betrachten overeenkomstig het getuigenis van de Heilige Schrift. Het bestuur is zich ervan bewust, dat dit gepaard gaat met struikeling, maar het blijft de doelstellingen nastreven. Het was we) te verwachten, dat deze avond het hoofd van de gemeentepolitie het woord zou voeren. En dat is burge meester Van Kinschot. Als de burge; meester spreekt, hoort men meestal eer stukje historie. Zo memoreerde hij gis teravond, dat de afdeling Leiden van de ze bond in het leven werd geroepen toen de politie nog in het stadhuis ge vestigd was. Zij is echter „op tijd" uit het stadhuis verdwenen en heeft de brand van 1929 niet „aan den lijve" on dervónden. Dubbele gelukwens Het bureau aan de Zonneveldstraat werpt inmiddels nieuwe zorgen en wen sen op. Het politiekorps is gegroeid, de politiedienst heeft interne wijzigingen ondergaan en zo moet van een te klein; bureau worden gesproken. Het gemeen tebestuur overweegt dan ook regelmatig uitbreiding en vernieuwing. De burgemeester prees de afdeling oor haar activiteiten ten bate van het personeel in het algemeen cn de leden in het bijzonder. De verstandhouding tussen de bonden en de overheid is er in de loop van de jaren ongetwijfeld veel beter op geworden. Hij wenste het bestuur van de afdeling dan ook geluk, zowel met de bereikte resultaten als met het resultaat van het overleg der bonden met de regering op het stuk van de salarisverbetering. De burgemeester meende, dat deze verbetering een stimu lans zal kunnen zijn om meer personeel aan te trekken Want het tekort is groot en het is ook funest. Voorzitter Beens verwerkte in zijn dankwoord aan het adres van de burgemeester ook enkele histo rische flitsen. Het was bepaald geen grapje aan de oprichting van de or- De coöperatieve groente-, fruit- en bloemenveiling „Leiden en omstreken" hield haar algemene ledenvergadering in Den Burcht onder leiding van voorzitter B. van Vliet. Uit diens overzicht over de voorlopige resultaten van 1960 bleek, dat in de eerste maanden de gevolgen van de droogte in 1959 nog goed merkbaar waren. Er bestond grote vraag naar winterprodukten, waarvan een belangrijk deel kon wor den geëxporteerd tegen redelijke prijzen. Hierdoor kon in defce periode een voor sprong in de omzet worden bereikt. In het voorjaar trad echter een kente-1 [ring in. Wel bestond er voldoende vraag naar stookprodukten maar slechts tot een bepaald prijsniveau. Zodra dit was be reikt. begon ook de buitenlandse concur rentie een woordje mee te spreken. Mede door de voortgaande uitbreiding van de glasculturen is de verwachting echter toch gewettigd, dat de recordopbrengst van 1959 zal worden overtroffen. Er wordt dit jaar een totale omzet van f 13 miljoen verwacht. De voorzitter j waarschuwde de leden zich niet blind te staren op dit mooie bedrag aangezien het slechts kon worden bereikt door zeer hoge investeringen. Om zich te kunnen handhaven, zullen de tuinders veel aan dacht aan een economische bedrijfsvoe ring moeten besteden. Grond in Woubrugge De voorgenomen bouw van een nieuwe I fustloods kon niet ter hand worden ge- nomen daar de vergunningen nog niet j zijn afgekomen. Wel kwam dit jaar de verbouwing van een der fruitloodsen ge- reed. Het dagelijks veilen is een groot succes gebleken. Zowel de handelaars als de tuinders hebben hiervoor veel belang- I stelling aangezien nu steeds voor verse jprodukten kon worden gezorgd, i Nadat de begroting voor 1961 was goed gekeurd. evenals een aantal bestuursvoor stellen. volgde een bestuursverkiezing. De heren Hendriks, Meijer en Du Prie wer den herkozen; de heer Barendregt, die niet herkiesbaar was, werd als lid van de raad van toezicht opgevolgd door de heer A B. Brussé. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de onderhandelingen met het gemeente bestuur van Woubrugge er toe hebben geleid, dat de mogelijkheid is geschapen tot de stichting van een tuinbouwcen trum in deze gemeente. Een groot com plex uitstekende tuingrond, geëgaliseerd en gedraineerd, komt beschikbaar. Dit is vooral een uitkomst voor de tuinders, die het veld hebben moeten ruimen voor de stadsuitbreiding. Dr. E. D. Hirsch Ballin is benoemd tot lector in het auteursrecht en het inter nationaal recht betreffende de industriële eigendom aan de Rijksuniversiteit te Lei den. De nieuwe lector is reeds verschei dene jaren aan de Leidse Universiteit verbonden. Aanvankelijk als privaatdocent werk zaam werd hem in 1951 in de faculteit der rechtsgeleerdheid een onderwijsop dracht verleend en in 1957 werd hij be noemd tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar. Dr Hirsch Ballin, die in 1898 te Wies- baden werd geboren en enkele jaren na de Eerste Wereldoorlog de Nederlandse nationaliteit verwierf heeft zeer veel publikaties op de hiervoor vermelde ge bieden het licht doen zier.. Dr. Hirsch Ballin is tevens als bijzon der hoogleraar in het nationaal en inter nationaal auteurs- en uitgeversrecht van wege de Koninklijke Nederlandse Uitge versbond, verbonden aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam. Zie voor stadsnieuws i ook pagina 6 Aandeel De heer Verhoog sprak een kort woord als voorzitter van de Leidse Christelijke Besturenbond. Hij uitte er zijn erkente lijkheid voor. dat de politie altijd men sen beschikbaar heeft gesteld voor een aandeel in het werk van de plaatselijke centrale van het C. N. V. De voorzitter van het hoofdbestuur as er ook. Het is de heer D. Rook te Amsterdam. Hü gaf dc afdeling Lelden een stevig klopje op de schouder voor haar activiteit ook in het belang van het landelijk werk. Het moet ge/.egd, dat de afdeling niet zomaar met alles wat wordt voorgesteld accoord gaat. De beslissingen worden wel degelijk over wogen en de afdeling heeft dan ook meermalen een critisch geluid laten ho ren. Het was de heer Rook echter een genoegen te kunnen constateren, dat dit steeds critiek in opbouwende zin Is. Hü bood een enveloppe met inhoud aan. De heer J Barends, voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Politie- Bond, voerde het woord namens de an dere afdelingen van politiepersoneel. Na mens de rooms-katholieke afdeling was de heer T. Linderhof aanwezig. De heer Barends uitte de wens. dat de samen werking tussen de afdelingen in het be lang van het gehele personeel mag voort duren. Ook drukte oud-commissaris Meijer het bestuur de hand. Toen hij in 1928 Leiden kwam. was deze afdeling nog maar klein. De oud-commissaris ver klaarde. in dit bestuur geen ja-knikkers te zijn tegengekomen. De afdeling heeft altijd op de bres gestaan voor wat in het belang van de politieman moest worden geacht. Met de heer Verhoog was de heer „De Leidse politie heeft altijd een aandeel gehad in het werk van de plaatselijke centrale van het C.N.V., de christelijke bestu renbond." Dat kon de i>oorzitter van deze bond, de heer Verhoog, met recht verklaren en dus was zijn gelukwens heel oprecht. Op de foto feliciteert hij het bestuur van de jubilerende afdeling van de Leidse bond van chr. politie ambtenaren. (Foto N. van der Horst) Veerman, secretaris van de Leidse Chr. Besturenbond, meegekomen. De heer Loevc vertegenwoordigde de afdeling van de Ned. Christelijke Bond van Over heidspersoneel. De afdelingen Haarlem. Delft en Was- •naar van het politiepersoneel gaven ook blijk van hun belangstelling. Verder zagen wij de commissaris van politie, de heer Dreeuws. afgevaardigden van de rijkspolitie te Leiden, de heer Lamers na mens de protestants-christelijke fractie in de Leidse gemeenteraad, van de Leid se politie-sportvereniging. van het Leids poli tie-muziekgezelschap, ds. Van Ach terberg en de heer Van Heusden namens de centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente, ds. De Boer na mens de raad der Geref. Kerk. hoofdin specteurs en inspecteurs van politie. Vanavond wordt de jubileumviering voortgezet met een feest in het Anto- nius-clubhuis. Bijzonder Kerkewerk vertoning van Slialom op eerste Kerstdag Dank zij de bereidwillige medewerking van de directie van het Luxortheater is hei Bijzonder Kerkewerk (Open Deur werk) van dc Hervormde Gemeente in staat aan niet-kerkgangers gelegenheid te bieden de kleurenfilm Shalom te ko men zien op eerste kerstdag, 's morgens half elf. Shalom is dc hebreeuwse, uitdrukking voor: Vrede zij U. Shalom is een reportage, in kleuren en met ter plaatse opgenomen geluid, van het Nieuwe Israël in zijn oude vaderland In een flitsende en bonte rij beelden over de industrie, de sohone natuur, de onher bergzame woestijnstreken, de weten schappelijke prestaties, de mensen in de kibboets, de bevloeiing van het land. enz., wordt als het ware een lied, een epos ge zongen over de onvergankelijke levens kracht van Israël. Dit is het land, waar Abraham, David en Jesaja woonden. Dit is het land waar Jezus negentien eeuwen geleden werd geboren, het land waar Zijn volk onder de verbaasde blik van de gehele wereld een tehuis bouwt. En hoe! Toegangskaarten zijn verkrijgbaar a io cent als bewüs van plaatsbespreking aan dc kassa van het Luxortheater woens dag 21 december 's morgens van 11 tot 12.30 uur en '9 avonds tussen 7.30 en R.30 uur. Eveneens op donderdag 22 december 's morgens van 1112.30 uur en 's avonds van 7.308.30 uur. Zonder kaart geen toe gang. Voor zover nog beschikbaar zijn er ook nog kaarten verkrijgbaar een half uur vóór het begin van de vertoning op eerste kerstdag. Kinderen van ten minste 15 jaar heb ben slechts toegang op vertoon van een kaart cn in gezelschap van hun ouders of van een oudere. 1 1 Binnen 24 uur van uw griep af! De afdeling Leiden van de KVP heeft haar goedkeuring gehecht aan een motie gericht aan het partübestuur en de Tweede-Kamercommissie, waarin wordt gesproken over de achterstand in de wo ningbouw en de toestand ten aanzien van de vele krotwoningen in Leiden. De voorzitter, dr. J. van de Poel, sprak uit, dat men de uitbouw van dc Leld.se universiteit los moet zien van de toe- wijzingen voor de woningbouw. In de motie wordt erop gewezen, dat Lelden omstreeks 4200 woningzoekenden heeft. Ernstige verontrusting wordt uit gesproken over het feit, dat Lelden nog steeds niet in aanmerking is gekomen voor een extra bouwvolume met het oog op de zo noodzakelijke sanering. Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden bezit een belangrüke collectie Griekse terracottafiguurtjes. Over deze interessante en dikwijls heel mooie voor beelden van beeldbouwkunst in het klein hield de conservator dr. W. C. Braat in het Museum een voordracht, geïllustreerd door een groot aantal ge kleurde lichtbeelden. Het bezwaar van iedere museumop stelling van zulke kunstwerkjes van klein formaat is altijd dat ze teveel en- masse worden gezien. Men kan nu een maal, waar het een min of meer om vangrijke collectie betreft, niet zó wei nig exemplaren in één vitrine tentoon stellen, dat de beschouwer ze voldoen de isoleren kan om aan ieder stuk af zonderlijk aandacht te schenken. Dit gaat beter met behulp van lichtbeelden. Zoals alle kunst, waren ook deze ter racottabeeldjes oorspronkelijk niet be doeld om het oog te bekoren en kunst genot te schenken, maar om een rol te spelen in de cultus van godheid of over ledene. Zij dienden dus deels als wij geschenken in tempels, deels om aan doden in het graf te worden meegege ven. De ontwikkeling der Griekse beeld houwkunst is aan de hand der terra- Open-Deur-bijeenkomst in Leiden met prof. dr. Rijk van Warmond Aanstaande zondag wordt in de Mare kerk een Open-deur-bijeenkomst uitgaan de van Bijzonder Kerkewerk gehouden Prof. dr. C. A. Rijk, hoogleraar aan het seminarie te Warmond zal over het ko mend oekumenisch concilie spreken. Hij ontleent de titel van zijn toesprak aan een uitspraak van Paus Johannes XXIII, dat het komend oekumeniseh concilie gezien moet worden in het licht an het evangelie. Dr. P. L Schoonheim zal deze bijeen komst inleiden en sluiten. De bezoekers ontvangen bij het binnen komen een blad met adventsliederen uit ie Hervormde Bundel voor de samen zang. De plaatsen zijn alle vrij. Medewerk (st)ers van het Open-Deur-werk helpen de bezoekers desgewenst bij het vinden van een plaats. De bijeenkomst wordt gehouden zon dagavond van 7 tot 8 uur A LS DE SCHOOL voor uitgebreid lager onderwijs aan de Diepen- brocklaan naar men hoopt volgend jaar september zal worden betrok ken, beschikt de Gereformeerde schoolvereniging in onze stad over tien scholen, zeven lagere en drie u.l.o.'s. Gistermiddag werd in zuid west de eerste steen gelegd voor de derde u.l.o.-school door de secretaris van de schoolvereniging, de heer D. de Bruyn. Hij deed dat in de eerste bui, die Leiden in een wit wereldje veranderde. Na de steenlegging ,die maar enkele minuten duurde, kwam het kleine ge zelschap nog bijeen in een lokaal van de Geref. lagere school aan de Obrecht- straat. Daar deelde mr. dr. M. Teekens, de voorzitter, mee, dat het verzoek tot wijziging van het rijwielterrein is in gewilligd. Dit verzoek was ingediend in verband met het bij de u 1 o -school te bouwen gymnastieklokaal. De voor zitter sprak de wens uit, dat de ge meente na a te hebben gezegd binnen afzienbare tijd ook b zal kunnen zeg gen, want ook aan dit lokaal is grote behoefte. Dank bracht hij aan de vol ijverige secretaris van het bestuur en aan de bouwcommissie, met name aan de voorzitter, de heer De Jong. Zij heb ben heel veel gedaan voor de totstand koming van deze school. De heer De Jong vertolkte de vreugde waarvan de bouwcommissie vervuld Is. een vreugde die nog wordt verstrek) ais wordt gelei op de precaire situatie, waarin rie scholenbouw in Lelden zich bevindt. Reeds op 24 december 1954 werd de bouw van de/.e u.l.o.-school urgent verklaard. In april 1960 werd de goedkeuring \an het rük ontvangen. De school zal bestaan uit zes lokalen, een natuurkundelokaal en een hal. Het ont werp is van het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest De aannemer is de fa. Slootweg en Zn- te Valkenburg. De fundering ls al klaar alsmede een deel van de betonnen vloe ien. Een kort woord aprak de heer Dc Jong ter nagedachtenis van de heren Matze en dokter De Bruyne, die beiden deel uitmaakten van de bouwcommissie. De heer Anes is in deze commissie ge kozen De voorzitter van de bouwcom missie besloot met aan de aannemer een enveloppe met inhoud te overhandigen voor het personeel bij de bouw. Autoriteiten waren er deze middag niet bij Het bestuur meende, de eerste steenlegging zo eenvoudig mogelijk te moeten houden Dat zal bij de opening vn de 9chool uiteraard niet het geval zijn. DE KLASSIEKE OPERETTE Wiener Blut, waarmee Johann Strauss in dertijd wereldfaam heeft verworven, is door de Hoofdstad Operette gekozen om het derde lustrumfeest te'vieren. In een eivolle schouwburg hebben gisteravond de welbekende melodieën geklonken en speelde zich het verhaal af van de fraaie maar zwakke graaf Balduin Zedlau, zwak dan in die zin dat welgevormde dames hem steeds weer van het rechte pad af brengen. Een tien man sterk orkest zorgde voor de begeleiding. Deze operette, waarvan de tekst werd geschreven door Viotor Léon en Leo Stein, beleefde in Wenen haar eerste opvoering in 1899 Op zichzelf is het een merkwaardige zaak dat de in de on wezenlijke sfeer van het Wener Congres van 1814 en 1815 spelende operette on verwoestbaar blijkt te zijn. Dit moet na tuurlijk worden toegeschreven aan do onsterfelijke muziek van Johann Strauss, wamt regisseur Otto Aurich heeft drom mels goed aangevoeld dat het dwaze verhaal, dat aan deze operette ten grondslag ligt, thans wel bot de voltooid verleden tijd moet worden gerekend. Hij heeft dit trachten goed te maken door duchtig huis te houden in de tekst, nu de auteurs niet meer kunnen tegen stribbelen. Grapjes op tegenwoordige omstandigheden moeten deze tekst voor het hedendaags publiek verteerbaar ma. ken, maar onzes inziens bereikt men hiermee net het tegenovergestelde de medewerkenden gaan zuiver op het pu bliek spelen en maken van dit werk een regelrechte klucht. Dit moge dan, zake lijk gezien, verantwoord zijn, maar men doet daarmee aan het werk onrecht. Gelukkig was daar dan de muziek om deze ontsporingen weer goed te maken Willy Scherdeck bleek geknipt te zijn voor de rol van vorst Ypsheim Gindel- bach, al verviel hij van alle medewer kenden het meest in de kluchtstijl. Jan Handerson daarentegen gaf wel de prachtigste creatie van de avond als graaf Balduin Zedlau. Niet alleen 9peelt hij voontreffedijk toneel, zijn warme stem bespeelt de lichte toets met een benijdenswaardig gemak, zo succesvol dat hem menig opendoekje te beurt viel. Lilo Wollner als zijn vrouw toonde over een goed geschoold orgaan te beschik ken. Zij mengde achterdocht en vrouwe, lijke nieuwsgierigheid tot een hoogst aantrekkelijk geheel. De heer De Bruyn, secretaris van de Geref. schoolvereniging, plaatst met een mengsel van specie en sneeuw de eerste steen. (Foto N. v. d. Horst) Als derde ster van deze avond moeten wij dan stellig nog noemen Luizzi Schöffmann in de rol van de levens lustige Pepi Pleininger. Wat zij van dit persoontje maakte had terecht groot enthousiasme in de zaal tot gevolg. Dezn Pepi zong en speelde niet alleen met een hartveroverende souplesse, zij bleek ook voorbeschikt te zijn tot de vervul ling van een taak in nazend snel uit gevoerde balle4scènes, die getuigden van een groot talent. Dc uitverkochte zaal was niet karig met bijvalsbetuigingen. Operettepublick is blijkbaar van nature al geneigd tot goedlachsheid. hoeveel te meer dan bü deze warreling van boertige leut en schone zang. gevat in een kleurig décor van KarehBruckman, terwijl de schitte rende" 'kostuums van de firma Lambert Hofer uit Wenen deze lustrumviering extra glans vermochten te schenken. G. T. Lito Wollner en Jan Handerson in „Wiener Blut".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3