Tussen Efraïms velden en Bethlehem een barrière Meningen van anderen Meerderheid veroordeelt apartheidspolitiek Chr. handelsavondonderwijs wil een lerarenorganisatie TELEURGESTELDE VERWACHTINGEN WINKELSLUITING OP ZATERDAG kOSRAM rniiiniii Ds. H. A. Kievits morgen 80 jaar ABASI De universiteit van Jeruzalem werkt aan wetenschappelijke bijbeluitgave ik BESCHUIT! 10.000 jaar oud dorp gevonden op Karmel 1 ONZERZIJDS |^e spanningen in de wereld van heden zijn voor een groot deel te wijten aan het woelen van de communistische landen en partilen. Men kan dat vooral opmerken in de landen die tot voor kort nog de koloniale status hadden, maar thans zelfstandig zijn geworden. De communisten trach ten daar hun slag te slaan. Zij zenden een heirleger van agitators, van spion nen, en pogen met name de positie van het Westen te ondergraven. Zij doen hun best om de gang van zaken zo te beïnvloeden, dat het communisme kansen krijgt voor het verwerven van nieuwe steunpunten. Men kan dit zien in Kongo. Maar daar niet alleen. Men ziet het eveneens in Laos en zelfs in Amerikaanse landen. Men wil ook het werk van de Verenigde Naties lam slaan. Het voorstel van de Russen om een secretariaat te vormen bestaande uit drie personen een uit de Westerse landen, een uit de commu nistische staten en een uit de „neutrale" statengroep heeft stellig deze bedoeling gehad. Wanneer men dan aan alle drie een vetorecht toekent, is de communist in staat om alle actie te verlammen, om aan de besluitvaardigheid afbreuk te doen. Ook de Veiligheidsraad beeft door de wijze waarop Rusland van het veto recht gebruik maakt, niet kunnen doen wat van dit lichaam is verwacht. Bij alle waardering voor hetgeen vooral op het terrein van de gezondheids zorg, van de hulp aan achtergebleven gebieden, werd verricht, moet dan ook worden gezegd, dat de Verenigde Naties beneden de verwachtingen zijn gebleven. Verwachtingen, die reeds minder hoog gespannen waren dan des tijds voor de Volkenbond. Thans dreigde men bovendien in financiële moeilijkheden te geraken. Niet alle staten komen hun verplichtingen geregeld na. Het optreden in Kongo gaat natuurlijk met grote offers gepaard. Gelukkig hebben de Verenigde Naties de situatie gered. Het valt te betreuren, dat over de gang van zaken niet met meer opgewekt heid gesproken kan worden. Er heerst in de internationale sfeer veel wantrouwen. Dit behoeft niet te verwonderen, wanneer men het woelen der communisten ziet. Steeds zijn zij uit op voordeel, op een coëxistentie die hun zoveel mogelijk de vrije hand laat. Mogen de landen, waarin het christendom nog altijd een invloedrijke positie inneemt krachten inspannen ook ten bate van een instituut dat de wereld niet missen kan. Zonder de Verenigde Naties zouden, menselijkerwijze gespro ken, de oorlogsgevaren een nog dreigender aanzien verkrijgen. (Van een onzer medewerkers) ENIGE KILOMETERS ten zui den van Jeruzalem ligt een nederzetting, Ramat Rachel. Dit plaatsje ligt zo hoog, dat men van daar uit kan zien over grote delen van de omgeving, ook over Bethlehem. Vele christenen voor wie de geboortekerk van Chris tus ontoegankelijk is door de po litieke toestanden, trekken naar deze plaats, om van daaruit in gedachten de kerkdienst in Beth- AANKOOP RTM Het feit dat de aandelen van de Rotter- damte Tramweg Maatschappij door de ge- mceatlc Rotterdam lijn gekocht voor 5.000.000,- vindt Het Vrije Volk maar een veeg teken. Het blad achrijft o.m: „De R.T.M. ie een nieuw voorbeeld van een bedrijf dzt wordt verkocht eonder dat directie en peraoneel daar ook maar enige invloed op hebben kunnen uitoefenen. Nog geen 20 jaar geleden overtroffen de schul den het beiit, aindadien heeft het bedrijf een goede ontwikkeling doorgemaakt. Toch hebben de aandeelhouder! niet meer dan rrn mboliach dividend van 1.4 procetit ge- ze organisaties waarschijnlijk ge kregen tot nu toe. Nu hebben de aandeel- houdeaa aich aan het bedrijf ook weinig gelegen laten liggen, want niet de R.T.M. had hun belangstelling, maar de mogelijk heid dat aij de aandelen, die ae voor een prikje hadden gekocht, vroeg of laat door Rotterdam aouden worden overgenomen. Thans hebben directie en personeel maar af te wachten wat de „nieuwe heren" pre cies in de zin hebben, al geeft het feit dat een overheidsorgaan de koper "is wel een zekere waarborg, dat me| allerlei belanden rekening aal worden gehouden. Maar het geheel typeert tie in prinripe'-buitmgrwoon onbevredigende rechtsverhoudingen in on ze N.V.'s toch wel. In laatste instantie hebben anonieme aandeelhouders meer te vertellen dan mensen wier werk en be staan ten nauwste bij het bedrijf aijn be trokken. De noodzaak van een „hervor ming van de onderneming" komt hier an dermaal naar vofen. Ten aanzien van het optreden van Rotterdam rijzen toch ook nog wel vragen. Ongetwijfeld is het voor Rotterdam belangrijk de R.T.M. in handen te hebben. Maar de prijs die nien betaalt een koers van 500 per aandeel, of wel vijf miljoen in totaal is naar algemene overtuiging beslist aeer hoog. Voor ons ia de \raag of Rotterdam lijn belangen niet op goedkopere wijze had kunnen veilig stellen, nog niet beantwoord. Ook niet door de weinig zeggende verklaring van burge- meesttr Van Walsum in de gemeenteraad." De Telegraaf laakt het afstotesi van staatsbezit door dit over te dragen aan sociale fondsen: „In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de rijksbegroting wordt ge pleit bij het afstoten van staatsbezit dit niet over te dragen aan particulieren doch aan sociale fondsen. De tactiek, welke aan dese kennelijk van socialistische aijde af- komstige opmerking ten grondslag ligt, is duidelijk. Nu een frontale aanval op het voornemen, staatsbezit af te sloten weinig kans van slagen heeft, wordt gepoogd de regeringsplannen op een sijtpoor te ran geren. Overdracht aan genoemde fondsen betekent immer» niet anders dsn dat staatsbesit staatsbezit blijft. He pleidooi word ondersteund door de argumenten dat overdracht aan particulieren het rial- co inhoudt, dat aandelen MV bot bullen-1 land verdwijnen en dat het voor het Alge-1 /-tysif Oil meen Burgerlijk Penaioenfonda aantrekke- UI vTl «itCCl LiC/fl lijk kan aijn aandelen te bezitten. Deze ar gumenten tijn aeer zwak. Aankopen uit het buitenland, kunnen alerhts afdoende wor den bestreden door een gunitigrr fiscaal klimaat in Nederland. Veel gewichtiger is, dal door dc overdracht aan overheidsin stellingen op afdoende wijze verhinderd wordt, dat de ontnaasting dienstbaar ge maakt wordt aan de bezitsvorming en dus voorkomen wordt, dat de werknemers in industriële staatsbedrijven en andere kleine beleggers een begin kunnen maken met de vorming van een bescheiden eigen kapi taal." De middenstandsvakpers wijdt op het ogenblik vele kolommen aan het probleem van de werk tijdverkorting voor de detailhan del en het ambacht. In Stu wing", het orgaan van de Rooms- Katho lieke Middenstandsbond (N.R.K.M.), wordt ingegaan op de verklaring van de Bonden van Winkelpersoneel, die winkelslui ting op zaterdagmiddag verlan gen. W/IE van deze eis geschrokken VV is moge wel bedenken, dat de- dwongen zijn tot formuleren van een standpunt, omdat het grootwin kelbedrijf zonder voldoende overleg reedt overgaat tot werktijdverkor ting (lees - roulerlngssysteem). in een vorm die de werknemer niet di rect zint. Vele grootwinkelbedrijven hebben namelijk aangekondigd dat zij op korte termijn, door middel van roulering. het personeel meer aaneengesloten vrije tijd zullen ge ven. De zaterdagmiddag komt dan ook wel eens een keertje vrij. de werktijd wordt hierdoor in totaal echter niet korter". In ..Stuwing" wordt voorts mee gedeeld dat dc N.R.K.M. nog geen definitief standpunt heeft over de praktische uitvoering van de ar beidstijdverkorting. Het vraagstuk is bijzonder moeilijk en niet voor alle branches eenvormig te behan delen. ..Naar onze mening dient bij het bepalen van een standpunt in de detailhandel beslissend te ziln: de service aan het publiek", aldus het blad. De werktijdverkorting in de de tailhandel zal in hoge mate afhan kelijk zijn van de vervulling van deze taak, met name van de koop gewoonten van het publiek, zo wordt verder opgemerkt. De verkooppleken liggen op de zaterdag, ook al is daar een lichte kentering merkbaar. Deze kente ring zou zich kunnen doorzetten en misschien zelfs gestimuleerd kun nen worden. Als er op zaterdagmid dag gevoetbald wordt (ook in de hoogste regionen), als de televisie beslag gaat leggen op de vrije tijd, wanneer men er op zaterdagmid dag op uittrekt, dan zouden vele zaken zonder bezwaar gesloten kun nen worden. Dan dringt zich tevens de vraag op van de koopavond (b.v. vrijdag) en daartegen blijken de werkne mersorganisaties ook bezwaren te hebben. Als zij dus naar het Duitse voorbeeld verwijzen (waar de win kels op zaterdagmiddag, behalve op de eerste zaterdag van de maand, gesloten zijn) dan moeten zij bedenken, aldus Stuwing, dat de zaken daar op vrijdagavond open zijn. Het orgaan ziet wel degelijk kan sen voor een verkorte werkweek in de detailhandel, doch de ontwikke ling van de koopgewoonten zal hier in zeker een beslissende rol spe len. Wij vinden de actie voor de vrije zaterdagmiddag dan ook iet wat voorbarig. NOG niet zo vanzelfsprekend acht Stuwing de koppeling van de verkorte werkweek in de detailhan del, aan de winkelsluiting op zater dagmiddag. Het orgaan merkt op dat het personeel in de detailhan del in vele branches reeds korter werkt dan waar ook. soms zelfs maar 42 uur per week. Afgezien van de kosten acht Stu wing het mogelijk dat het normale winkelpersoneel op zaterdagmiddag vrij heeft, maar dat de winkel open blijft met hulpkrachten en vrijwil ligers uit het vaste personeel. „Vrij zijn op zaterdagmiddag wil ook zeggen: vrij zijn om te werken als men daar lust in heeft. Het zou een te vergaande bemoeiing zijn van de winkelbedienden-organisaties in dien zij dit hun leden en niet-leden zouden verbieden". ..Er zijn", aldus het orgaan, „nog andere oplossingen te bedenken: de vrije maandag, een roulerings- systeem waarvoor het grootwinkel bedrijf kennelijk kiest, om overi gens zeer begrijpelijke redenen. En waarom is een vrije dag door de week. als anderen moeten werken, zo verwerpelijk? „Stuwing" meent tenslotte dat de dienstverlenende sector hier geen pioniersarbeid hoort te verrichten, maar de ontwikkeling behoort te volgen, met als voornaamste, maar niet enige, richtsnoer: de service aan het publiek. „En om de par tijen en belangen bij elkaar te brengen lijkt ons het Hoofdbedrijf schap Detailhandel het aangewezen orgaan", aldus het blad. Conferentie in Johannesburg gesloten Aduerttntt* Qofifa modern toiletpapier Zilveren jubileums van ds. O. G. Bunjes en ds. J. A. van Arkel Ds. J. A. van Arkel, gereformeerd pre dikant te Haarlem en ds O G. Bunjes. hervormd predikant te Almelo, hopen beiden morgen hun 25-jarig ambtsjubi leum te vieren. Ds. J A. van Arke| werd geboren in 19'.W. Zijn eerste gemeente was Diever. Nadat hij bijna vier jaar in Naaldwijk heeft gestaan, is hij in 1943 predikant in Haarlem geworden, waar hij nu nog werkt Ds. O. G. Bunjes werd in 1907 geboren Hij stond achtereenvolgens in 's-Heer- Jansland cn Borssele en sinds 1948 is hii predikant in Almelo. aanvaardden minderheidsnota De conferentie van de acht Zuidafrikaanse kerken met ver tegenwoordigers van de Wereld raad is beëindigd. Tijdens de slotzitting werden enkele resolu ties aangenomen, waarin onder meer de regeringspolitiek van apartheid werd veroordeeld. Volgens de eerste spaarzame berichten uit Johannesburg heeft een grote meerderheid de resoluties aanvaard, maar heb ben een aantal gedelegeerden een minderheidsrapport opge steld. In een verklaring wordt gezegd dat de resoluties werden aangenomen met minstens 80 procent van de stemmen voor. Vertegenwoordigers van drie kerken konden zich echter in deze uitspraken niet vinden. Een aantal gedelegeerden met alle gedelegeerden van de Nederduits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afri- ka spraken dan ook uit dat apart heid ..de enige juiste oplossing is voor het rassenvraagstuk in Zuid- Afrika". Toen een van de afgevaardigden na Ambtsaanvaarding lehem mee te beleven als het Kerstfeest is. Voor hen die uitzien vanaf Ramat Ra chel, ligt een weids panorama, de stad jes en dorpjes in de omgeving lijken vlak bij. er zijn geen grenzen te zien en geen soldaten met het geweer aan de schouder. DëAr nauweUins een kilome ter verder, in. Jordanië, ligt Bethle hem, naar het schijnt een paar minu ten lopen ver. En het is ook niet veel meer, maar de weg naar Bethlehem is slechts voor weinigen toegankelijk, al leen de blik op Bethlehem is vrij. De politieke situatie heeft het velen onmo gelijk gemaakt een pelgrimage naar Bethlehem te ondernemen als het Kerst, feest nadert. Er bulderen geen kanonnen, de stilte wordt niet verscheurd door gierende straaljagers op weg naar een vijande lijk doel, maar toch heerst hier, op de grens tussen Israël en Jordanië, geen vrede op aarde. Sinds de Arabische landen zich tegenover Israël onver draagzaam en onverzoenlijk tonen, en het Midden Oosten steeds meer op een kruitvat gaat lijken, is de weg naar de plaats waar Christus werd geboren voor velen afgesloten. Slechts enige duizen den zullen dit jaar vanuit Israël de weg onder de Mandelbaumpoort kunnen gaan om in Bethlehem de kerstdienst bij te wonen en de heilige plaatsen te bezoeken. Pelgrimage Het is nog niet zo lang geleden, dat de christenen bij tienduizenden tegen de kerst naar Bethlehem kwamen. Voor vele gelovigen is het kerkgebouw, opgericht boven de grot waar, naar men meent, Christus werd geboren, een plaats van meditatie. Maar zelfs voor de meesten van hen die er dicht bij wonen, is de basiliek, die Conatan- tinus zestien eeuwen geleden bouwde, en die met haar zware, Romeinse mu ren en steunberen meer op een burcht dan op een kerkgebouw lijkt, ontoegan kelijk. onbereikbaar ver weg Daarom maken steeds meer christe nen in Israël tegen kerstmis een pel grimage naar Ramat Rachel. Als z< dan niet naar de kerk mogen gaan, dan zullen zc er tenminste naar kijken, dat kan niemand hen verbieden. Daar op Israëlische bodem zullen zij zich voe len als Mos es, het beloofde land ligt vlakbij, en fesondanks is het verboden land. En zoals hij, zullen zij onafgebro ken kijken om toch maar niets te missen van wat gebeurt in Bethlehem. Van Ramat Rachel uit ziet men met het blote oog de wirwar van straatjes, de kleine witte huisjes en de vele ker ken die reeds eeuwen geleden werden gebouwd. Het lijkt of er weinig is ver anderd sinds bijbelse tijden. Geen vrede Maar dan ontwaart men plotseling de Jordaanse legerauto, die in grote snelheid de kronkelweg van Bethle hem volgt, naar Jordaans Jeruzalem. Men ziet de talrijke bunkers, molsho pen in het vredige landschap, die de weg bestrijken. Het beeld van bij belse tijden vervaagt, de realiteit dringt zich op, onweerstaanbaar. Er is geen vrede op de plaats waar de vrede op aarde is gekomen, ook nu niet. met kerstmis. Sinds 1948 is dit landschap verdeeld. O ja. de mannen zuigen, van de vroe ge ochtend tot de late avond, aan hun waterpijpen, zoals altijd, maar toch is het anders. Hun gesprekken die sinds onheuglijke tijden nandelden over vrou wen en paarden, ezels en kamelen, gaan nu over de politiek, over Israël. Het is wel verboden om in Jordanië naar Arabische uitzendingen van de Is raëlische staatsomroep te luisteren, maar in Bethlehem is men bijster goed op de hoogte van wat Kol Jisraeel te vertellen heeft. En dat is geen wonder, want van de twaalfduizend inwoners van het plaatsje zijn er negenduizend uit Palestina afkomstig. Die negenduizend Arabieren zijn in 1948 op aanraden van hun leiders, uit Israel gevlucht, gelijk zovelen. Zc zou den terugkeren als de Arabische legers dc overwinning hadden behaald en zij de Joodse eigendommen in bezit kon den nemen. Maar het is anders gelopen, er viel niets in bezit te nemen. Israël vocht en won. Armoede is het deel ge worden van de Arabische vluchtelingen en zij zijn vervuld van een intense haat jegens Israël. En altijd nog hopen zij, dat spoedig de tijd zal aanbreken dat zij de Joden uit Israël zullen verdrij ven. Rust Advertentie het sluiten van de conferentie werd gevraagd of hij wel besefte dat de verklaring van deze kerken een brok „politiek dynamiet" is, antwoordde hij: „Met politiek dynamiet of zach te muziek hebben wij hier niets van doen gehad. Dit was geen ver gadering van politici maar van ker kelijke leiders." Ondenvijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: aan de Chr. Nat. school te Asch: K. A. v. Loon te Ame- rongen: aan de School m.d. Bijbel te Visvliet: J. H. Bultena te Oldekerk: aan dc Chr. Nat. school te Amersfoort: G. G. Eykelcnboom te Vlaardingen. Benoemd tot onderwijzer: aan de Kon. Juliana-school te Almelo: B. Hoek stra te Goor; aan de School m.d. Bij bel te Gorinchem: C. G. Vertioeven te Nijkerkerveen; aan de School m.d. Bij- Dc werkelilke Bethlcmleten willen bel te Nw. Balinge: J v.a. Meulen te ei.htcr rugt Zoals aUe Israëliërs wen- Leeuwarden. aan de Chr. Nat. school ,en alj vrede ln het Midden Oosten, te Hoogezand: L. J. Mimrega te As-- omdat Jn hun stadje, dat eens een toe- sen; aan de School m.d. Bijbel te Stol- I ristenoord voor de gehele christenheld wijk: J. Willemsen te Leiden; aan de wtSi door a||e strijd en onenigheid het Vanuit Israël zal het dit jaar vrijwel onmogelijk zijn om naar Bethlehem te komen om de tra ditionele kerstnachtdienst in het geboortedorp van de Heiland bij te wonen. Velen zullen daarom op een Israëlische heuveltop, die uitzicht geeft op Bethlehem hun kerstliederen in de open lucht zingen. Naar Ramat Rachel zullen de pel grims trekken, omdat zij daar het dichtst bij Bethlehem zijn. Zij zullen er neer kijken op de kleine stad, de kerstklokken horen beieren. Als ze dan niet in de kerk mogen komen, zullen ze er alleen maar naar kijken. En als ze het dan niet in de kerk mogen zingen, zullen ze het daar wel zingen, met het gezicht naar Bethlehem gewend: het „Vrede op aarde", dat waarschijnlijk nergens oprechter gemeend zal klinken, dan hier, waar de vrede nog wel heel ver af schijnt te zijn. Morgen zal ds. H. A. Kievits, emeri tus prea'ikant van de Gereformeerde Kerk in 't Zand. zijn tachtigste verjaar dag vieren. Ds. Kievits werd geboren in Nijkerk in 1880. Hij studeerde theologie in Kam pen. In 1904 aanvaardde hij het predik ambt in Sleen, waarna hij achtereenvol gens stond in Oldehove, Midwolda en 't Zand. waar tilj in 1922 kwam en tot aan zijn emeritaat is gebleven. Na zijn eme ritaat ging hij in Haren wonen. Ds. Kievits heeft in zijn lange leven veel werk verricht. Onder zijn leiding werd in Sleen een chr. school op gere formeerde grondslag gesticht, in Olde hove een kerk verbouwd. In Midwolda breidde zijn gemeente zich zo uit, dat spoedig na zijn vertrek het kerkgebouw vergroot moest worden. Zowel in Drente als in Groningen werd ds. Kievits enige malen door de classis naar o'e Particuliere Synode gezonden. Ook vervulde hij verschillende deputaat- schappen, onder meer voor de evangeli satie in Drente en later voor die in Gro ningen. Een woord voor vandaag „Men zal zijn naam Immanuel noemen", zegt Jesaja en het is duidelijk dat hij heen wijst Tiaar de komende Messias. DU althans was de profetie die door de engel werd geciteerd in de droom van Jozef. Ongetwijfeld heeft hij in de kerstnacht gedacht aan die profetie. Hebt u zich weieens afgevraagd welke indruk die woorden toen op hem moeten hebben gemaakt? Alles was tegengelopen. In de herberg was geen plaats. Het Kind moest in een stal geboren worden. En toen dacht hij ineens aan die woorden: „God met ons." Kan dat? God met ons, en geen plaats in de herberg? God met ons, en 's werelds grootste gebeurtenis moet zich vol trekken in een stal? Ja, want Christus kwam voor de eenzamenvoor de veriatenen, voor de zwakken, voor de zondigen, voor de uitgestotenen, voor de treurenden, voor de hongerigen, voor de dorstigen. Christus openbaart zich altijd weer op de plaats waar de nood het hoogste is. „Immanuel", kunnen alleen zij roepen, die beseffen dat ze Gods liefde niet verdiend hebben. Voor hen geldt sinds kerst mis: God met ons. (Van een onzer medewerkers) Onder voorzitterschap van de heer J. Sikkens hield de bond van besturen van christelijke middel bare handelsavondscholen dezer dagen te Amersfoort zijn jaar vergadering. Voor het eerst kon den de afgevaardigden van Rotterdam worden verwelkomd, omdat daar dit jaar een school is gesticht. De voorzitter sprak een bijzonder welkom uit voor deze nieuwe leden, omdat hun school nog niet voor subsidie in aanmerking komt en er volgens hem moed voor nodig is om dan toch te beginnen. Het jaarverslag van de secretaris A. Verduyn te 's-Gravenhage gat aanlei ding tot een brede bespreking. Vrij scherpe kritiek werd geleverd op de re gering. die naar men zei, maar weinig belangstelling laat blijken voor en wei nig medewerking verleent aan deze tak van onderwijs. Er werd op aangedron gen om in allerlei organisaties mee te werken om het handelsonderwijs meer bekendheid te geven. Enkele sprekers waren van mening dat het wenselijk is dat de leraren bij dit onderwlls een eigen organisatie gaan vormen. Dit werd ook van belang geacht voor de bezinning op een chris telijke maatschappijleer. Het bestuur beloofde een vergadering te beleggen met directeuren van scholen om deze zaak verder door tp spreken. Ter verdere uitbreiding van het chris telijk handelsavondonderwijs zal con tact worden opgenomen met organisa ties op het terrein van het christelijk middelbaar dagonderwijs. Het leerlingental van de aangeslo ten scholen steeg dit jaar met vijf pro cent. Men vond het heel bedenkelijk dat in het nieuwe wetsontwerp van minis ter Cals, de zogenaamde mammoetwet het handelsonderwijs eigenlijk geen plaats heeft. Men meende dat een ver dwijnen van dit onderwijs grote schade Advertentie kalmeert zander slaap te verwekken LIEVE PETER, Hervormde school te Stadskanaal: H. Boskmoc te Meppel; aan de Oranje Nassau school te Delft: J. A. Hagen te Voorburg: aan dc Wilhelmina school, afd V G.L.Ö te Meppel: Sikker te Bci- len; aan dc L.V.O. school te Molkwe- rum: S Boersma te Goutum; aan de Kor. Juliana school te Almelo: B. Hoek stra te Goor; aan de 2e L.V.O. school te Steenwijk: A. Rook te Nieuw- Weerdingen; aan de Wilhelmina school tc Winterswijk: T. G. v.d. Kolk te Har- denberg; aan a'e Christ. Nat. school te Breezand N.H.: J v. t Hof te Bever wijk; aan de Chr. Nat. school te Amers foort: E Wolters tc Stedum; aan de L.V O. school te Oudemlrdum-Gaaster- land. A E Oord te Gaast; aan de Vei'.ioeff Roilman school te Bodegra ven: Joh. de Haan te Barwoudswaar- der: aan de Eben-Haëzer schooi te Ridderkerk: J. Gouw te Rhoon; aan de Gisteren heeft aan de Technische Ho- Chr Nat. school te Wagenborgen: E. gcschool te Delft prof E. M Theissing H. Krajenbnnk te Oostwold; aan oc ijn ambt aanvaard met een rede over Pr. Wilhalmina school te Voorthuizen: .Lucht als bouwstof Hij zal onder-1 A. van Sprang te Zuilichem; aan dt wijs gaan geven in de kennia en onder-1 Christ. Lagere Landbouwschool te Er- zock van bouwstoffen. melo; T. Bontan tc Wolfhezc. bezoekersaantal schrikbarend is terug gelopen. Vandaag glimlach ik tegen iedereen, tegen de conducteur, de jongen die mijn lineaal opraapt, tegen jou, al kun je dat niet zien. u'ant Sybille is terug. Ik weet heel weinig van spinnen af, niet eens met hoeveel ogen ze nu naar me zit te kijken. Ik doe telkens het raam open en dicht, er is nooit een vlieg te bekennen in m'n kamertje en toch is ze teruggekomen en ze heeft een mooi nieuw web gemaakt. De zon schijnt vandaag, brede wolken maken schaduwen op de huizen, dat maakt het nog duidelijker, dat eindelijk de zon schijnt, na weken. Uit zulke wolken komt sneeuw, zei iemand vanochtend, stel je voor dat je morgen wakker wordt en alles is wit, of beter blauwig, als de zon nog niet goed op is. Ik ver lang erg naar sneeuw, naar de koude, harde lucht, die erbij hoort, en het geluid van voeteji, die erdoor lopen, als ieder een nog slaapt. Dan hopen alle bomen dat de mensen deze keer eens blij zullen zijn met de verrassing en geen as en pe kel zullen gaan strooien. De boekengids heb ik deerlijk mishandeld door alles aan te strepen toat ik wel zou willen lezen, en misschien lees ik er ook nog wel wat van, bij de boekhandelaar (maar ik koop toch echt ook wel eens wat). „Het jaar spoedt ten einde", zeggen veel radiosprekers, ik maak de rekening op door in m'n dagboek te bladeren, en veel rommel op te ruimen. Aan 't begin van dit jaar had ik een heel ander gezicht dan nu: ik heb heel lang haar gehad, een paardestaart of vlechtjes, maar op 't ogenblik is 't heel kort, met een kuifje. Lang haar is veel romantischer, veel vrouwelijker, vind je ook niet? Maar het duurt heel lang voor je haar op je schouders hangt, een jaar. Telkens denk ik nu ben ik voor 't laatst bij de kapper geweest, nu Iaat ik het weer groeien, maar na een paar weken ga ik toch weer, het is veel te leuk. En kort haar kan ook poëtisch zijn: nu leek ik op de.zwaantjes uit Le La: des Cygnes, die zijn helemaal niet prozaïsch. Dat doet me ineens denken aan dat cartoon van een balle rina, een hoekige oude ballerina, die hoekig-zoetig lacht en een pirouette draait, 't zaagsel spuit op, ze zakt door de toneel vloer, maar ik heb alleen gelet op 't zielige van een oude ma gere ballerina, die toch nog meedoet (ballerina's mogen niet oud worden). Het is een beetje als het gedicht „Oud" van Mini Vasalis. Als je daarin gelooft, kan je eigenlijk nooit gelukkig zijn, ben je altijd bang voor het einde van de dans. Ik vond jou echt een jongen voor een egelkopje, als donkey, maar dan zou het niet in de war zitten, soms. Je draagt toch wel een bril, een zwarte? Misschien koop ik uan de zomer wel een krant van je, dag, een glimlach, MARJA. zou berokkenen aan jonge mensen die op deze vorm van avondonderwijs zijn aangewezen. De voorzitter werd bij acclamatie her kozen. De secretaris, die zich reeds vo- rig jaar niet meer herkiesbaar stelde werd vervangen door de heer A. C. Uitenbroek. Het nieuwe secretariaat zal i gevestigd zijn: Voorthuizenstraat 66, te j 's-Gravenhage. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te St. Pancras: P. H. Borgers te Birdaard; te Schoonhoven, vac. J. Mol; W. de Bruijn te Ermelo; te Zuilichem- Nieuwaal: A. J. Wijnmalen te Maartens dijk (Utrecht): te Leeuwarden, vac. P. J. van Veen: G. Wassenaar te Harder wijk. GEREFORMEERDE KERKEN Examens, de classis Goes heeft prae- paratoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard: C. Stam jr. te Goes, kand. aan de V.U., die een eventueel beroep terstond in overweging zal nemen. Zijn adres is: Westwal 2 te Goes, tel. 01100 5906. CHRIST. GEREFORMEEDE KERKEN Bedankt voor Middelharnis: J. C. van j Ravenswaay te Scheveningen. Aan de Hebr *uwse Universiteit te Jeruzalem wordt gewerkt aan een geheel nieuwe „wetenschappelijke uit gave" van de Hebreeuwse bijbel, waar van de voltooiing wel tientallen jaren zal vergen. HleTbij wordt gebruik ge maakt van nieuwe archeologische ont dekkingen en in de laatste jaren ge vonden documenten zoals de hand schriften die in de grotten bij de Do de Zee werden aangetroffen en de overblijfselen van de bekende Ben Asher-tekst die bij de brand van 1948 uit de grote synagoge in Aleppo wer den gered. Men wil van alle onderling verschil lende versies van de bijbel studie ma ken om te proberen door vergelijking tot de oorspronkelijke tekst te komen en een reconstructie van zijn geschiede nis. Dit laatste zal op zijn beurt weer bijdragen tot beter begrip van de bij beltaal en -inhoud. Vijf bijbel- en taaldeskundigen van de ze universiteit, met negen assistenten hebben de taak op zich genomen om al het materiaal onder handen te nemen 1 en alle mogelijke varianten in de tek sten in een kaartsysteem onder te bren- Andere onderzoekers gaan de omvang- rijke literatuur over de bijbel na om kritische opmerkingen ten aanzien van variërende passages te verzamelen. De ze worden dan weer getoetst aan de tekst van de voorhanden zijnde hand schriften en versies. Het eerste deel van de nieuwe uitgave, het boek Jesaja, zal voor 1965 onder re- dactie van dr. M. Goshen-Gottstein verschijnen. Wat geniet GULDENS VOORDELIGER I Vehhcdk. Z"cht-bros Op de helling van de berg Karmel n Israël zijn de overblijfselen aan het licht gekomen van epn dorp dat negen a tien duizend jaar geleden, in het latere stenen tijdperk, werd gebouwd. Volgens de deskundigen is dit dorp een bewijs j dat reeds in die oude tijd. nog voordat dc kunst van het pottenbakken werd uit gevonden. weloverwogen geprobeerd werd een samenhangende nederzetting te vestigen, ondanks de grote moeilijk heden die het steil oplopend bergachtig terrein opleverde. Men vond de resten I van een twintigtal huizen, sommige rond. andere ovaal van vorm. gebouwd op vier terrassen, elk van drie a vier meter breed. In de bovenste laag vonden de oud heidkundigen voorwerpen a'ie duidden op de aanwending van stenen gebruiksvoor werpen De overblijfselen in de oudste I laag wezen op een lange periode van I economische stabiliteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2