,Rest" werd naar een grote nederlaag geleid: 7—0 Samenwerking gemeenten beslist noodzakelijk is Zuiderlingen individueel en als elftal sterker Atoomwapens inderdaad ook in ons land V.N. onder voorwaarden naar Nieuw-Guinea Politiesalarissen nu f 50 of f 70 hoger Op het besneeuwde veld van P.S.V. H. Hazelhoff, directeur Leids arbeidsbureau, deze maand met pensioen Commissaris in LISSE: Christelijke vakbeweging mag niet verslappen Minister Visser in Tweede Kamer: Prof. De Quay in Senaat: RAAD OEGSTGEEST MET GROOT AANTAL HAMERSTUKKEN Noordengelse profs ook voor staking 19i_ 13 DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 (Van onze sportredacteur) j^EN VAN TOP tot teen geladen Zuidelijk elftal heeft de „Rest van Ne derland" wat je noemt „ingemaakt". Niet minder dan 70 wees het :orebord op Philips sportpark in Eindhoven toen de Dordtse scheidsrech- r Boogaerts voor de laatste maal floot. Zeven nul voor Zuid en u kunt erust aannemen dat ze daar beneden de Moerdijk hebben gegnuifd. Drie >als voor de rust en vier daarna lieten de „Rest" geen enkele kans. U weet hoe dat gaat. Een team dat 1 belust is om die „Hollanders" eens •en van katoen te geven is van meel aan superieur en als er dan plotse- ig bressen vallen in de defensie aar niemand ze had verwacht, na- elijk door fouten van de Amster- amse doelman Jongbloed, dan raakt et ene team van de kook en het an- ere komt juist in topvorm. Vooral anneer het onafgebroken wordt aan- »moedigd door een vurig publiek dat eveneens op belust is dat Zuid eens ont wat het waard is. Welnu we hebben het gezien. Op et dik met sneeuw bedekte, maar mtreffelijk bespeelbare PSV-oeld as'het gehele Zuidelijke team veruit meerdere van de Rest. Niet alleen ua ploeg, maar ook elke spelers in- vidueel. De Ajax-stopper Pronk kon og niet tippen aan een zeer accura- Van der Hart en onder de wat oeilijker terreinomstandigheden oest een Klaassen zijn meerdere er- enne?! de Bredaenaar Luyten. Dan as daar de knap en opvallend secuur telende 19-jarige midvoor Visschers smede linksbuiten Bergholtz, die zeer ongeïnteresseerd werkende oulijn na de rust zelfs uit het team ewipt!ver achter zich liet. En het- elfde kunnen we zeggen van een Van er Kuil, een Kruiver en niet te ver eten de onvermoeibare Van Wissen s rechtshalf. men tot een redelijke beschou- ing komen dan dient men uiteraard omstandigheden wel in aanmerking nemen. Voor het Zuidelijke elftal was veel meer aangelegen deze match winnen (en liefst met zo hoog mo- lijke cijfers) als voor de Rest. En i normale grasmat had de score ker niet zo hoog opgelopen. Want juist zag een met groot enthousiasme, on- {enzeggelijk de voornaamste pijler aarop de zege rustte, strijdend Zuide- team kans de zaken op de vierkan- meter te beslissen: een sliding, een irte sprint of wat meer geluk, t eenmaal mee gaat spreken wanneer zaak soepel loopt. Reeds vanaf het eerste begin sloot de Zuidelijke ploeg veel beter aan een Dit kwam in eerste instantie vooral in de voorhoede tot uiting, want V. d Linden c.s. speelden individueel soms aardig, speciaal De Vries liet goed werk zien, maar tegen de solide werkende Zuiderlingen maakte men weinig klaar Vooral toen midvoor Visschers reeds na 5 min. een weifeling van Jongbloed keurig afstrafte met een kopbal uit een vrije trap van Van Wissen (10). Slechts heel even kwam de „Rest" terug, maai het bleef bij een knappe aanval die V. d. Linden goed afrondde, maar waar bij een snelle reactie van Bekkering een goal voorkwam. Na een bijzonder aantrekkelijk be gin zakte de strijd al spoedig terug tot een midelmatig gehalte waarin de „Rest van Nederland" niet voldoende spirit kon opbrengen om resoluut te rug te slaan. In tempo en slagvaardig heid kwam Zuid er steeds beter in maar het bleef bij een knal van v.d Kuil tegen de paal, die door v. d. Lin den met een omhaal tegen de lat werd beantwoord. Het directere spel met veel snellere en meer open aanvallen van Zuid zou doorslaggevend blijken. In de 36ste min omspeelde Kruiver na een dieptepass Van Lugten Pronk en Jongbloed en doelpuntte 20. Nog voor de rust werd het 30 door Visschers, die op keurige wijze uit een lengtepass van V d. Kuil langs Veldhoèn kwam en Jongbloed be heerst passeerde. Nummer vier Voordat de mannen van boven de grote rivieren ook maar even de kans kregen om zich na de rust te reorga niseren en de spannig enigszins terug te brengen, knalde Kruiver reeds na enkele seconden nr 4 langs Jongbloed toen de defensie stuntelde. Daarmee was de zaak beslist. Wel probeerde men het nog, maar tcfvn een steeds beter spelende Zuidelijke ploeg was geen kruit gewassen ook al was Moulijn na de rust vervangen door Schouten, die met De Vries van plaats wisselde. Zuid bleef de strijd beheersen en liep rustig verder uit. Een open com binatie V. d. HartV. d. KuilKruiver (waar was de dekking) gaf de PSV-cr Wegens het bereiken van de pensioen- 'rechtigde leeftijd zal de heer H. Ha- |Lhoff, directeur van het gewestelijk ar- Isbureau te Leiden, op 31 december istaandc zijn werk neerleggen. Op 29 cember om 3 uur beslaat er in het ge- de Doezastraat gelegenheid van I directeur afscheid te nemen. heer Hazelhoff werd geboren op 1 cember 1895. Nadat hij de lagere school i doorlopen, ontving hij een opleiding Jt onderwijzer aan de Rijkskweekschool I Nijmegen. Vóórdat de onderwijzersop- voltooid kon worden, brak de fereldoorlog 19141918 uit. De heer Ha- fhoff werd opgeroepen tot het vervul- i van plicht tegenover het vaderland, 'i liet intussen zijn aanvankelijk doel het onderwijs te gaan dienen niet alle drukte van het kazerneleven den hij solliciteerde naar een betrekking bij het departement van sociale zaken. Hier vond de heer Hazelhoff zijn levens ideaal terug. In 1920 werd hij benoemd tot ambte naar bij de rijksdienst voor werkloos heidsverruiming. Later zag hij zich de arbeid bij de arbeidsbemiddeling als zijn meer speciale taak toegewezen. Conflict Toen in 1941 het rijksarbeidsbureau in het leven werd geroepen, een instelling waarvan de plannen al jaren vóór de oorlog gereed lagen, ontving de heer Hazelhoff de uitnodiging, om het direc teurschap van het gewestelijk arbeids bureau Leiden op zich te nemen, welke functie hij aanvaardde. Op 1 mei 1941 trad hij in dienst. Het was hem echter een doorn in het de heer Hazelhoff zijn studie voort 00g <jat ,je bezettende macht het ambte- I wist in de militaire dienst niet alleen apparaat van het arbeidsbureau acte te halen als onderwijzer by het meencje te moeten gebruiken om ook de onderwijs, doch ging tevens door de studie voor de hoofdacte. Zijn )orzetten werd met succes bekroond en „vrije-tijdsbesteding" in de dienst- 1 werd op deze wijze een vruchtbare adergrond voor zijn verdere leven. Niet alleen was de directeur druk met studie voor onderwijzer, want ook ?or de militaire autoriteiten werd in hem :ér dan een gewone soldaat gezien, met |fet gevolg, dat hij bij de officiersoplei- werd ingedeeld. Hij zag zich alzo troepen tot een tweeledige studie de ^ïderwijzcrsopleiding en de officiersop- Jiding. Dit was echter voor hem geen om het één of het ander los te Als militair wist hij op te klim- aen tot de rang van kapitein en hij dien i het land als zodanig bij de lucht- ielartillerie. (Ideaal Bij het. eindigen van de vorige wereld- irlog was de heer Hazelhoff klaar oir jn particuliere loopbaan te beginnen als iderwijzer en hij ving deze ook inder- aad aan. Hij kwam echter, mede door jn ervaringen in de militaire dienst al- tngs tot de overtuiging, dat het onder- 'ijzer-zijn hem toch niet die bevredi- ing gaf, die hij er van verwacht had. ijn ideeën gingen meer en meer de kant it van het sociale leven, om welke re- Duitse belangen te dienen. Dit le'dde spoedig tot een conflict en reeds een jaar later werd hij door Seyss Inquart per soonlijk uit zijn functie van directeur van het arbeidsbureau ontslagen Van 1942 tot het ogenblik der bevrijding werd hem verhinderd, zijn taak naar zijn ge voelen te vervullen. Zodra echter het uur der bevrijding had geslagen, was de heer Hazelhoff weer op zijn post. Ieder, die de heer Hazelhoff kent, weet. dat hij steeds werkzaam Is In dienst van het algemeen belang, een open oog heb bende voor de belangen van werkgevers zowel als van werknemers. Zijn gedegen kennis op het terrein van het sociale le ven is in brede kringen bekend De heer Hazelhoff mogen we zien als de rustige werker, een ambtenaar die als devies van zijn leven heeft: plicht en trouw De heer Hazelhoff verzekerde ons eens. it het vraagstuk van de groeiende be volking en de werkgelegenheid zijn volle aandacht had Hij voegde er toen aan toe: .Bovendien besteed ik speciale aandacht aan de teruggekeerde militairen en aan andere repatriërenden, voor wie meestal geen geschikte werkkring te vinden is. omdat velen van hen overzee een leiden de functie vervulden" Ten slotte waren er nog de ontslag-aanvragen, waarvan de directeur niet alleen de economische kant bekijken wilde, maar vooc«l ook de so ciale. Leids jeugd-kamerorkest Het Leidse jeugd-kamerorkest zal op 20 december een openbare repetitie hou den in de aula van de Hervormde u.l.o.- school aan de Asserstraat Leerlingen ulo Asserstraat wonnen radio-quiz Gistermiddag hebben leerlingen van de Oranje-Nassau Ulo uit de Asserstraat in een jeugdquiz van de NCRV gewonnen van leerlingen van de Van Swinderen Ulo uit Groningen. De leerlingen van de heer S. Koopman behaalden 36 punten tegen 26 van Groningse collega's. De jeugdquizes worden in competitie verband gehouden zodat wc naar alle waarschijnlijkheid onze jeugdige stadge noten nog een keer voor de radio kunnen verwachten. een kans die 1>U benutte toen Jongbloed faalde (50). Drie min. later was het opnieuw Kruiver die juichend de han den omhoog stak nadat Jongbloed een knal van Van Wissen had gepareerd, maar op de tweede kogel geen verweer had. Eindstand In de 20ste min. kwam de eindstand op het bord dankzij Visschers die na een corner goed doorstootte. Een zon der enig verband spelende voorhoede van de „Rest" kreeg Van Klaassen steun om de eer te redden, maar het lukte niet. Ruim 14.000 toeschouwers hadden waar voor hun entreegeld (bestemd voor de actié Tolten) gekregen, want voor zeven goals heb je wel iets over. Zuid: D. Bekkering, A. Wiersma en Kuys; M. v. Wissen, V. d. Hart en Luy- V. Coenen, V. d. Kuil, Visschers, Kruiver en Bergholtz. Rest: D. Jongbloed: A. Veldhoen en Boskamp: M. Muller, Pronk en Klaassen; V. Swart, Groot, V. d. Linden, De Vries en Moulijn (Schouten). LISSE Familie-filmdag N.C.L.B. Onder grote belangstelling heeft de af deling Lisse van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond woensdag een familie-filmdag gehouden, 's Middags was gebouw Reho- both tot in alle hoeken bezet met de jeug dige N.C.L.B.-kinderen. Meer dan 300 kinderen gaven acte de présence Des avonds was er een bijeenkomst met de volwassenen. Voorzitter B. van der Lin den heeft allen een hartelijk welkom toe geroepen, in het bijzonder jje jongere aanwezigen, van wie hij hoopte, dat zij later de gelederen van de N.C.L.B. zullen aanvullen als de ouderen wegvallen. Ook hier geldt: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Door de filmdienst van de N.C.L.B werd 's middags een prachtig filmpro- 'ZOALS WIJ gisteren berichtten, heeft de commissaris der Koningin de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, een werkbezoek gebracht aan de gemeente Lisse. In de raadsvergadering zei de burgemeester onder meer: Lisse neemt in de streek een centrale positie in en wordt genoemd het hart van het bollenland, vooral als andere gemeenten het niet horen, cv... .v. fractievoorzitter van de KVP, de heer J. de Koning, sprak over de gramma vertoond met culturele en ont-woningnood. Per 1 november stonden 599 woningzoekenden ingeschreven, spanningsfilms. Bijzonder mooi was de! van wie 48 op de urgentielijst staan. Namens de prot. chr. fractie besprak de heer M. Montagne de recreatiemogelijkheden door ontsluiting van de duinstreek tussen Zandvoort en Noordwijk. Mevrouw Van den Meeren- donk (KVP) brak een lans voor de bouw van een overdekte sporthal. film over de hoenderfokkerij en de eieren-produktie In Nederland. Ons land is het grootste ter wereld wat de eieren- export betreft. De film over Zeeland was treffend te noemen! Dankbaar mag men op deze filmdag terugzien! VOORSCHOTEN Bungalows Het bouwbedrijf Brandwijk te Slie- drecht, Leidschendam en Voorschoten is van plan in het plan-Adegeest een twee tal bungalows te bouwen volgens ont werp van het architectenbureau De Bruyn uit Rotterdam. Twee jubilarissen in Leiderdorp Gisteravond vergaderde de afdeling Leiderdorp van de christelijke bedriJfs- groepencentrale in Irene. Voorzitter H. van Laar sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot de heer P. Broeksma die deze avond afscheid nam als bonds- bestuurder van de afd. Rijnstreek. HU wordt opgevolgd door de heer P. van der Heide. Uit het jaarverslag bleek, dat de af deling thans 150 leden telt. De heer Broeksma zei, dat wel eens de vraag wordt gesteld, of het in Neder land nog wel zin heeft christelijk ge organiseerd te zijn. Hij meende, dat dit toch van het grootste belang is Want we hebben niet enkel te maken met het heden, maar we leven naar de toe komst en zien terug op het verleden In het verleden heeft de vakbeweging voldoende bewezen noodzakelijk te zijn. Na 1945 is veel van de strijd verloren gegaan en de gedachte ging overheer sen, dat alles wel van hogerhand wordt geregeld. Ingewijden evenwel weten, hoeveel werk door de hoofdbestuurders moet worden verzet om de sociale ze kerheid van de werknemers te verze keren. Ook met het oog op de toekomst is het nodig, dat de christelijke vakbe weging sterk staat. De heer Broeksma reikte vervolgens wegens 25-jarig lidmaatschap van het CNV het gouden bondsinsigne met oor konde uit aan de heren W. van Hemert en A. de Vogel. Na de pauze vertolkte de christelijke toneelgroep Sempre Avanti uit Lelden het blijspel Herrie om Harrie. Het stuk werd vlot over het voetlicht gebracht De dames kregen bloemen. Stroopwafeiactie De verkenners en welpen van de groep Leiderdorp willen hun troephuis wat opknappen. Om dit financieel mogelijk te maken, houden zij zaterdag een stroopwafelverkoop. Concert Onder auspiciën van de culturele raad wordt dinsdagavond acht uur een ad- eentconcert gegeven in de gereformeer de kerk. Medewerking verlenen het rooms-kathollek kerkkoor, de christelij ke zangverenigingen Excelsior en Hart en Stem en de harmoniekapel Leider dorp. Als solist treden op mejuffrouw Leida Verdoes. sopraan, en organist Boelee. Kerstfeestviering Het kerstfeest voor de kinderen van de chr. school aan de M. P. Splinterlaan zal worden gehouden op donderdag 22 december om half acht in de aula van de school. De kinderen zullen o.a. een kerst spel opvoeren, Niet alleen de ouders maar alle overige belangstellende buurtbewo ners zijn van harte welkom. Mr. Klaasesz vestigde de aandacht op het bezoek, dat de Koningin aan de bol lenstreek zal brengen. Van provinciale zijde is erop aangedrongen de bollen- st-eek nu eens niet in de bloeitijd te bekijken. Dat zou de lindruk kunnen wekken, dat er alleen in het voorjaar iets te doen is. De bereidheid met elkaar aan één tafel te spreken over streek plan en industrie-vestiging is niet bij alle gemeenten aanwezig. Wellicht dat er iets zal gebeuren in bovengemeentelijk verband. Overigens komt het streekplan bollengebied voor lopig niet in behandeling. Rondrit Vervolgens werd een rondrit door het dorp gemaakt. Men nam onder meer een kijkje bij de heer Hiltenburg, die woont zoals men dat vijftien jaar na de oorlog niet meer zou verwachten. Mevrouw Klaasesz en mevrouw De Graaf spraken in het Groene Kruisge- bouw met vertegenwoordigsters van so- siale instellingen. Mejuffrouw Korstiaan- se besprak het maatschappelijk werk in Lisse Mejuffrouw Goor zei, dat het erg moeilijk is aan gezinshelpsters en ver zorgsters te komen. Mevrouw Klaasesz merkte op, dat in kleinere gemeenten getrouwde dames zich vaak met gezins hulp belasten. Zuster Dubbeldam vertel de over het buitenwerk van de wijkver pleegsters, mevrouw Van Dijk over het ziekenbezoek door het Rode Kruis en mevrouw Pereboom over de collectes, die door een comité van zestien dames wor den verzorgd. Onder leiding van dokter Van Dijk werd hierna het gebouw bekeken. 's Middags bracht de commissaris (Van onze parlementsredactie.) Het Is inderdaad juist, dat tn ons land atoomwapens liggen opgeslagen, zei mi nister Visser gistermiddag in de Tweede Kamer op vragen van de heer M. Bakker (comm.) die over deze opslag een Inter pellatie hield. „Nederland cn onze bond genoten zijn echter niet de enige landen, waar deze wapenen liggen opgeslagen. Er is nog een andere grote mogendheid, dlc dit doet en die ons daarom noopt, bet zelfde te doen. En deze mogendheid |s niet zo openhartig als de heer Bakker van m(j verlangt." De heer Bakker had negen gedetailleer de vragen over deze opslag gesteld. De minister wilde ze niet alle beantwoorden en ook niet zeggen, waar de atoomwapens precies liggen en of de Kon. Luchtmacht ermee oefent. Wel zei hij met grote nadruk, dat de opslag van deze wapens beslist niet ge- (van onze parlementsredactie) IVTederland is bereid onder bepaalde voorwaarden in Nieuw-Guinea V.N.- commlssles toe te laten, die zich over de gang van zaken aldaar een oordeel wen sen te vormen Ook is de regering be reid om in de V.N. deel te nemen aan een discussie over de bevindingen van die commissies. Dat betekent evenwel niet. dat elk oordeel van een V.N.-commissie voor ons regel en wet zou moeten zijn Nederland behoudt ten aanzien van N. Guinea z()n eigen verantwoordelijkheid Dit verklaarde minister-president De Quay gisteren b(j de voortzetting van de algemene politieke beschouwingen in dc Eerste Kamer. De minister-president legde er de na druk op, dat ons land voor wat zijn N. Guinea-beleid aangaat niets te ver bergen heeft. Het doel van dit beleid blijft onveranderd gericht op een recht vaardige zelfbeschikking van de autoch tone bevolking. Als echter de V.N. er behoefte aan hebben zich ter plaatse op de hoogte te stellen, dan heeft de rege ring daartegen geen bezwaar. Bij inter ruptie stelde ir. Vos (soc.) de vraag wel ke de voorwaarden zijn, waaronder de regering V.N._comissies wil toelaten. „Dat weten wij nog niet. Dat hangt van de mogelijkheden af," zo luidde het ant woord van prof. De Quay. Voor de regering is het niet relevant of Indonesië akkoord gaat met de toe lating van V.N.-commissies. Wel Is 't van belang te weten hoe de houding van de Afro-Aziatische volkeren hiertegen over zal zijn. Ten overvloede maakte de minister-president nog een duidelijk, dat er van zelfbeschikking geen sprake kan zijn bij overdracht van N. Guinea aan Indonesië zonder raadpleging van de bevolking en buiten medeweten van de V.N. Na de soevereiniteitsoverdracht is de bevolking uiteraard vrij de richting te gaan die zij wil. Mr. Biesheuvel De regering voelt vooralsnog niet veel voor het invoeren van een speciale be lasting ten behoeve van de hulpverle ning aan mlnder-ontwtkkelde gebieden, zoals door de beer Biesheuvel (a.r.) on langs is voorgesteld. De minister-president bracht nogal wat bezwaren tegen de anti-revolutio naire suggestie naar voren. Zo'n belas ting zou volgens hem een ongewenst precedent zijn, want ze zou ook voor andere dringende zaken kunnen worden verlangd. Voorts vertroebelt het uitsplit sen van de overheidsfinanciën in afzon derlijke fondsen het inzicht in het to taal. Ten derde brengt een eigen belas ting voor minder-ontwikkelde gebieden starre elementen in het fiscale systeem en belemmert een evenwichtig fiscaa: systeem. Ten vierde bedenke men, dat zo'n belasting alleen ten aanzien van directe belastingen mogelijk is. Wanneer men uitgaat van het prioriteitenschema dan betekent dit, dat gekozen zal moe ten worden tussen verlaging van de staatsuitgaven of het geheel of gedeel telijk niet-doorgaan van de belasting verlaging. De minister-president had uitgerekend, dat door overheid en par ticulier initiatief belangrijk meer dan 1 pet van het nationale inkomen voor de minder-ontwikkelde gebieden wordt opgebracht. Met vreugde had prof. De Quay ge constateerd, dat het regeringsbeleid over het algemeen de instemming van de Eerste Kamer heeft. Hij had geen be hoefte diep in te gaan op de opmerking van mr. Pollema (c.h.), dat een kabinet van orede samenstelling de voorkeur verdient. „Ik hoop. dat ik er nooit meer direct mee te maken zal hebben", zo voeede hii er (onder gelach van de Ka mer) aan toe. Met vertrouwen zag hij echter de toekomst van dit kabinet tege moet. Mammoetwet De minister-president beloofde, dat de regering de ernstige bezwaren, die gis. teren nog eens door mr. Pollema (o.ta.) tegen de Mammoetwet naar voren zijn gebracht, ernstig zal bestuderen. Hij betreurde het echter, dat nog vóór de behandeling van het ontwerp zulke zware woorden zijn ge/allen. Het Is on juist om tegenover een wetsontwerp a priori een afwijzend standpunt in te nemen. Minister Cals heeft wel bewezen (o.m. bij de behandeling van de regeling voor het wetenschappelijk onderwijs) dat hij openstaat voor vruchtbaar over leg. Prof. De Quay verzocht de heer PoL lema c.s. om met de regering naar een gemeenschappelijke oplossing te streven Hij voegde eraan toe. dat ook het kabinet zich niet gelukkig zal voelen met een wet, die met een formele meerderheid wordi aangenomen. Prof. De Quay liet de heer Berghui (a.r.) weten, dat de regering er reeds bijk van heeft gegeven spanningen op de bouwmarkt te willen riskeren Er is een ongekend laag werkloosheidscijfer tn de bouwsector en de bouwactiviteit is groter dan ooit. De wonlngpróduktie voor 1960 gaat aanmerkelijk uit boven de schattingen. Voor overspanning moet ech ter worden gewaakt, de bouwkosten moe. ten ln de hand worden gehouden Bij hei vergunningenbeleid wordt met de regio, nale situatie zoveel mogelijk rekening gehouden. Over de loonpolitiek zei de minister president, dat de regering de aan haar uitgesproken vermaningen ernstig zal voerwegen. Bijzondere aandacht blijft zij besteden aan de economisch zwaksten. vaarlijker is dan die van de conventior nele wapenen, die wij ai zo lang kennen. Ook verklaarde de bewindsman, dat degene, die alle verklaringen en ontwik kelingen had gevolgd, al in 1954 had kun nen weten, dat in ons land atoomwapens zouden worden opgeslagen. Nadere bij zonderheden over type. plaats van opslag e.d. wilde de heer Visser uit militaire veiligheidsoverwegingen niet geven Motie De hoer Bakker, niet tevreden over de beantwoording, kwam met een motie, waarin hij beëindiging van de opslag be pleitte Deze motie was echter onvoldoen de ondertekend en kwam dus niet in be handeling. Wel nam de heer Wierda (soc.) nog deel aan de discussie Hij vroeg aandacht voor het heel moeilijke vraagstuk van de atomaire oorlogvoering en wpnste, dat de regering de Kamer tijdig de gelegenheid zou geven, met haar te discussiëren over de consequenties van de vorming van een met A-wapcnen uitgeruste NAVO-strijd- macht. Ook de heer Lankhorst (pac soc verklaarde Zich tegen het gebruik van de atoomwapenen, maar achtte het onjuist thans een communistische motie hierover te steunen Wel deed hij een be roep op de socialistische fractie, met hem tegen de opslag van atoomwapenen te ageren De discussie bleef ten slotte be perkt tot de communisten en de pacifis ten. Minister Visser deed geen nadere toezeggingen. een bezoek aan het laboratorium voor bloembollenonderzoek Prof J. van der Want gaf een uiteenzetting van het ontstaan en de ontwikkeling van het laboratorium. Ir. Kamerbeek legde uit, dat In het laboratorium op elk tijdstip van het Jaar bloeiende hyacinten en narcissen kunnen wor den gekweekt. Drs. Slootweg hield een beschouwing over de bestrijding van het tulpenstengelaaltje. Hierna ging het naar Huis ter Beek. Ir A Paardekoper schetste in grote trek ken het ontstaan van dit tehuis voor ver waarloosde kinderen. Als de kinderen volwassen zijn geworden, brengen zij vaak nog hun vakanies in het tehuis door, waarbij soms de eigen kindeken worden meegebracht De burgemeester en de commissaris onderhielden zich met de kleintjes. Een jongetje vond de ambts keten zo mooi, dat hij haar even om mocht hebben. Intussen hadden vertegenwoordigers van allerlei verenigingen zich verza meld in De Nachtegaal. De commissaris en zijn echtgenote spraken met hen. Mr. Klaasesz vond het jammer, dat in Lisse gedeelten zijn, waar'nog geen elektrisch licht is. HU merkte voorts op, dat iedere gemeente haar eigen belangen heeft maar de gemeenten in de bollenstreek zullen elkaar toch moeten zoeken om de gemeenschappelijke belangen te dienen. Het streekplan kan hiertoe de stoot ge ven. Daarin komen genoeg gemeenschap pelijke belangen voor. De burgemeester dankte de heer en mevrouw Klaasesz voor hun belangstel ling. Hij bood bloembollen aan voor de tuin en een prachtige vaas. Huisvrouwen zagen iels van liet Midden-Oosten Voor de afdeling Lisse-Hillegom van de Vereniging voor Huisvrouwen sprak mevrouw E. C. van Leeuwen-Hamedes, gekleed in Bedoelnen-kostuum, over het Midden-Oosten. Zij liet lichtbeelden zien van Bethlehem, Jeruzalem, Gethsemane en Golgotha. Mevrouw Van Leeuwen was drie jaar lang in die omgeving werk zaam voor de medische dienst van de Verenigde Naties. Agenda Vanavond acht uur vergadert de Arjos in De witte Zwaan. Vanavond vergadert de afdeling van het Nut in De witte Zwaan. FiE VOORZITTER der gemeenteraads- vergadering van Oegstgeest, burge meester H. L. du Boeuff, moest in de openingsrede van dc bijeenkomst van gisteravond mededelen, dat wethouder Steenmetser wegens ziekte afwezig was.. Hetgeen noodzaakte tot uitstel van beantwoording van enkele door raads leden gestelde vragen. Toegekend is een vergoeding voor de gemeenteraadsleden voor het bijwonen van vergaderingen der Gedeputeerde Staten. Prijsopgave van de Leidse Duin watermaatschappij voor het aansluiten van percelen aan de Haarlemmerweg, Vinkenweg en Rhijnhofweg werd bij de stukken „ter inzage" gelegd. Vragen met betrekking tot aansluiting op het waterleidingnet van Sassenheim en mo gelijkheid tot endosseren van een deel der kosten aan het Grondbedrijf zullen na ontvangst van meer gegevens worden beantwoord. Ten slotte deelden B. en W. mee, dat bij K B. van 18 november 1960 met ingang van 1 januari 1961 het maxi mum aantal vergunningen voor de ver koop van sterke drank in het klein is vastgesteld op 9 en dat voor verloven A op 12. In de vacatures van de dames A. J. KortKruyt en A. van der HeideKort werden in de gemeentelijke commissie voor maatschappelijke zorg benoemd mevrouw M. E. J. van Heurn—Heynen en mr. F. E Ohlenroth. De leden van de commissie tot wering van schoolver zuim werden herkozen. Mevrouw SmitsWitvliet (VVD) stelde de vraag of het toen al kleine areaal van beschikbare bouwruimte in NoordOost Oegstgeest niet on verantwoord verkleind wordt met een toestemming tot beschikbaar stelling van een krediet van f 122.285 voor de aanleg van wegen ln het Bijdorpplan en tot het trienen van machtiging tot verkoop van bouw grond aan de woningbouwvereniging Buitenlust. Dit met betrekking tot plannen voor de bouw van 100 wo ningen, waarvoor het ministerie van defensie zich in principe bereid ver klaard heeft tot garantiestelling on der voorwaarde dat 64 van de 100 woningen ter beschikking komen van personeel van de Koninklijke Marine. Na een discussie over de opmerking van de heer Blansjaar (CH) ln verband met de geraamde huurprijs en kwali teit der gebouwen en het uitspreken van de verwachting, dat (althans in de eerste jaren) de toewijzing van wo ningbouwvergunningen verhoogd zal worden, besloot men in beginsel tot verkoop van de benodigde grond. (Van onze sociaal-econ. redactie) imster Toxopeus heeft giste- ren met de politiebonden over eenstemming bereikt over een voor lopige verbetering van de salarissen. In afwachting van een definitieve verhoging zal het politiepersoneel een overgangstoelage worden ver strekt, variërende van vijftig tot zeventig gulden per maand. Mogelijk nog voor de kerstdagen zal een voor schot over de maanden oktober, no vember en decenjber worden ge geven. De toelage voor het lagere politieper soneel is als volgt gedifferentieerd: agentwachtmeester f 50. hoofdagent wachtmeester eerste klasse f 60, briga dieropperwachtmeester f 60 en adju danten f 70 per maand. De bonden zyn voorts met de minister voor het hogere personeel dc volgende toelagen overeen gekomen: surnumerairs f 50. ambtena ren derde klasse f 50 cn ambtenaren tweede klasse f 40 Deze bedragen gel den mede voor de overeenkomstige of ficiersrangen b(i het korps rijkspolitie De bereikte overeenstemming in hei politic-overleg is het resultaat van lang durige onderhandelingen geweest Aan vankelijk bestond er ten aanzien van de toelagen voor het lagere personeel een verschil van inzicht tussen mimstei en bonden. De minister wilde in dn stadium liever wat aan de voorzichtige kant blijven iri nWachting van een na dere bestudering van het rapport-Boot over de functiewaardering, omdat hij wilde voorkomen dat uiteindelijk geen verdere verbetering op basis van dit rapport zou zijn te bereiken. Doch de bonden toonden zich bereid bij het nadere overleg alle objectiviteit ln acht te nemen en slechts dan een ver dere verhoging te bepleiten, indien de uitkomsten van het rapport daartoe aan leiding zouden geven. Overigens ls al bij de vaststelling van de toelagen re kening gehouden met de differentiatie in rang, zoals die in het rapport—Boot terzake van de bezoldiging wordt aan bevolen. De overeenstemming kon eerst gister morgen definitief worden bereikt, hoe wel er dinsdag al de gehele dag over gesproken was in het politie-overleg. Doch zowel minister Toxopeus als de bonden wilden nog ruggespraak houden alvorens te beslissen. De minister ver klaarde gisteren zich de afgelopen nacht „slapend" beraden te hebben. Aan de kant van de bonden was het vooral de Ncd. Politiebond (NVV). die eerst nog in eigen kring overleg wilde plegen, alvorens te beslissen. Minister Toxopeus heeft er overigens op gestaan dat alle bonden met de voorstellen akkoord zou den gaan. Zou dit niet gebeuren, dan wilde h(j terugvallen op zijn eerder voor gestelde ongemakken-toeslag. De minister toonde zich gisteren tegenover ons zeer tevreden met het be reikte resultaat Iets minder enthousiast was de voorzitter van de Bond van Christelijke Politie-ambtenaren, de heer D. Rook. „Doch de zaak kon niet langer slepende blijven", zo zei hij ons. Hij toonde zich voldaan dat het overleg met betrekking tot hoofdagenten en wacht meesters eerste klasse in een toeslag van f 60 heeft geresulteerd. De toeslag van f 50 voor agenten en wachtmeesters noemde hij onder de gegeven omstan digheden het maximaal bereikbare, doch jp dit punt kon hij van een algehele tevredenheid niet spreken De heer Rook zei er begrip voor te hebben dat deze toeslag tn zekere zin een teleurstelling zal zijn. Nadrukkelijk verklaarde de voorzitter van de christelijke politiebond alle mo gelijke moeite te hebben gedaan tot een beter resultaat voor de agenten en wachtmeesters te komen Doch de minis ter benaderde de zaak anders dan de bonden en wilde vooral ten aanzien van de laagste rangen aan de veilige kant blijven. Door toevallige omstandigheden is het pand Wijttenbachweg 6 in het bezit van de gemeente gekomen. Dit perceel is (blijkens een advies van de Rijksdienst voor Monumentenzorg) samen met het tegenoverliggende voormalige Schou tenhuis als voorbeeld van feodale en profane bouw historisch zowel als ar chitectonisch waardevol. Tot aankoop ervan (mede d.m.v. subsidies) werd dan ook zonder hoofdelijke stemming be sloten. Korte discussies ontstonden ook rond om voorstellen tot verhoging van krediet voor verbouwing van het bureau ge meentewerken, het geven van een an dere bestemming aan gelden, die in 1960 niet op de begrotingsposten „plantsoe nen" en „riolering" werden uitgegeven, alsmede de overgang van week- op maandlonen voor de gemeentearbeiders. Ten slotte ging men akkoord. Bloembollencultuur nogal bezorgd In Zomerzorg te Leiden hield de af deling Oegstgeest van Bloembollencul tuur haar najaarsvergadering onder lei ding van haar voorzitter, de heer J. M. Uittenbogaard. De belangstelling was niet onbevredigend. Gezien het belang rijke punt „contributieverhoging" was dit wel begrijpelijk. Niettemin werd de verhoging met algemene stemmen aan vaard. Hoewel het voorstel van het hoofd bestuur inzake de beursplannen vele op en aanmerkingen aan de vergadering ontlokte, kregen dc gekozen afgevaar digden (de heren J. M. Uittenbogaard en S. L. van Reisen) naar de algemene vergadering de opdracht vóór deze plan. nen te stemmen. De toenemende landhonger in het westen des lands en het verloren gaan van meestal beste kweekgronden brach ten 'vele tongen in beweging. Unaniem sprak de vergadering haar grote be zorgdheid over deze ontwikkeling uit. IJsclub In café-restaurant Zomerzorg kwam dinsdag de ijsclub Oegstgeest in ver gadering bijeen. Voorzitter K. Veen sprak een kort woord van welkom, in het bijzonder tot het erelid, de heer W de Roode. Het bestuur van de ijsclub Leiden heeft zich weer tot Oegstgeest gewend wat betreft het gebruik van de baan in Oegstgeest. De vergadering ging akkoord. Nu de toegangswegen zijn ver beterd, zijn de wensen van het bestuur vervuld. Hierna volgden de jaarversla gen. Er is een batig saldo. Alle aftreden de bestuursleden werden herkozen. Wijkgebouw Wit-Gele Kruis Volgende week woensdag (21 december) wordt het nieuwe wijkgebouw van het r.k. Wit-Gele Kruis in gebruik genomen De officiële opening heeft op een nog nader vast te stellen dag plaats. Kerstzangsamenkomst Zondag 18 december van 8 tot 8.15 uur n.m. zal door klokgelui boven Oegst geest de kerstzangsamenkomst ingeluid worden, die op het schoolplein aan de Terweeweg zal worden gehouden met medewerking van voorgangers van ver scheidene kerken. De muziekvereniging „Triomf" zorgt voor begeleiding der te zingen liederen. In verband hiermee wordt medege deeld, dat de dienst van 5 uur in de Ge- ref. kerk zal worden verzet naar 7 uur In een te Manchester gehouden ver gadering hebben de voetbalprofs uil Noord-Engeland met 254 tegen 6 stem men besloten zaterdag 14 januari In sta king te gaan. indien dan dc voorstellen dlc de bond van Engelse professionals aan dc Football League heeft gesteld nog niet zijn aanvaard. Eerder al namen dc spelers uit Zuid- Engeland in Londen hei besluit die dag een staking te oeginnen, wanneer er dan nog geen overeenstemming zou zijn bereikt tussen de vakbond van de pro- ressionals en het league-bestuur. Voetbal. In Ghelsea 16 gisteravond de voetbalwedstrijd om de Kentish bek er gespeeld tussen de militaire ploegen van Groot Bnttannië en BeLgie De Engelsen zegevierden met 3—0 Bij rust was de stand 1—0. Volleybal. Een team, bestaande uit Groningse studenten «von gisteren een internationaal volleybaltoernooi, waaraan door de universiteit van Berlijn en de Duitse verenigingskampioen Hannover werd deelgenomen. In een spannende wedstrijd, waarin de Nederlandera uit blonken door net bijzonder goede team verband. zegevierden de Groningers met 1614, 15—12, 1015 15—11 over de uni versiteit van Berlijn. In de eerste wed strijd versloegen onze landgenoten Hann over met 16 -14, 15—12, 15—13.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13