Staatssecretaris Roolvink houdt het loonbeen Drs. De Pous open voor goede hoogovenplannen Staatsgreep om eind te maken aan onrecht in Ethiopië Voorstellen om fouten in Goes ongedaan te maken Konijnen levend gevild, kippen levend geplukt Tweede Kamer doof voor socialistische motie Winkelomzetten in oktober Duizenden PTT-ers in hogere loonschaal Voortvluchtige zou op politieagent zijn ingereden Geen wegenwacht op Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag Vijfdaagse werkweek bij Van Heijst Prijs aandeelhouders voor H. Meijer Jzn. Aanvaring eist 55 mensenlevens Amerikaanse eis van de baan Iets lagere winst bij Ketjen Vaak worden dieren wreed geslacht 11 DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 (Van onze parlementsredactie) PEEN ZEGE voor Suurhoff. De regeringsgezinde Tweede-Kamerleden CT toonden gisteren niet de minste bereidheid, steun te verlenen aan een pcialistische motie, waarin de regering wordt gevraagd, het overleg met le Vakraad-Metaal te heropenen en alsnog een oplossing te vinden voor je moeilijkheden in de metaalindustrie. Meningsverschillen deden zich in le antirevolutionaire fractie thans niet voor. Drs. C. P. Hazenbosch ver pikte een afwijzend standpunt namens al zijn politieke vrienden. Staatssecretaris Roolvink deed tijdens iet langdurige debat slechts één toe- egging. De regering zal er geen be waar tegen maken, wanneer bedrijfs- tkken of ondernemingen hun collectie- e arbeidsovereenkomsten tussentijds lerzlcn met het doel, de arbeidstijden an de werknemers met één uur per reek te verkorten. De heer T. G. Suurhoff (soc.) bleek 1 het geheel niet overtuigd te zijn van ,e noodzaak, de rust in de loonsector e handhaven, ondanks de ernstige waar- bhuwingen. die minister De Pöus de vond te voren had laten horen. Had hij bij zijn interpellatie in eerste anleg al betoogd, dat er geen bewijzen estaan, dat loonsverhoging in de me- Ïalindustrie een loongolf in talrijke an- re bedrijfstakken zal veroorzaken, ook a de beantwoording door de ministers Rooy en De Pous en staatssecretaris ilvink gaf hij zich niet gewonnen, een motie trachtte hij een uitspraak Rn de Kamer over zijn standpunt te prkrijgen. Zowel de heren H. Kikkert (cJi.) en rs. C. P. Hazenbosch (a.r.) als drs. P. W. M. Bogaers (kath. v.) en J. C. lorver (lib.) zagen de noodzaak van en nieuw overleg overigens door jinister Van Rooy en staatssecretaris bolvink ongewenst geacht niet in. Wel zeiden de beide protestantse afgevaardigden .dat ze een loonsver- hoging in de metaalindustrie met in gang van 1 april, overeenkomstig het laatste voorstel van de Vakraad- j Metaal, niet onjuist zouden hebben I gevonden. Uitvoerig verdedigde de staatssecreta- zijn beleid. Niet minder uitgebreid ihtten vier socialistische sprekers, ge ïnd door communisten en paciflstlsch- listen, de ongerijmdheid van het iringsstandpunt aan te tonen. [Het laatste overleg tussen de re- ,._ig en de vakraad heeft op uitdruk- ilijk verzoek van de vakraad plaats- 'ïad, zette de staatssecretaris uiteen, ilde de vakraad aanvankelijk een ver ing van 3 procent op 1 januari voor, bepleitte ze een verhoging per 1 iril met vier procent. De regering inde echter aan haar standpunt, dat 1 juli geen verhoging mogelijk is, moeten vasthouden, iet verschil tussen beide standpunten Jkt klein, gaf de heer Roolvink toe, laar zo zei hij. hët gaat niet om de me- jalindustrie alleen. Er dreigden méér fonvragen met alle gevolgen van dien. jaarom bleef de regering afwijzend. Toezegging POCH Is de regering niet geheel te- I gen het openbreken van collectieve "jeidsovereenkomsten. De staatssecre- zegde toe „Ais niets is bepaald het openbreken en indien de be- fijfstak of onderneming dit verzoekt, (staat van regeringszijde geen be- lar. dat per 1 januari de wekelijkse leldstljd met een uur wordt verkort". Wij moeten een herhaling van de ramp van 1956 voorkomen, ging de bewindsman verder. De lonen leverden toen een eigen bijdrage tot de overbe- steding. Een gezond sociaal beleid, dat oog heeft voor het zwakke deel in de samenleving, eist, dat de regering voor zichtig is en haar best doet, de verwor ven verbeteringen te handhaven. Tot grote hilariteit las de heer Roolvink tijdens zijn antwoord een brief uit september 1955 voor, ge schreven door de heer Suurhoff, toen hij nog minister van sociale zaken was. Ook toen werd het openbreken van cao-en verboden, terwijl men dat jaar lang niet zozeer van loonsver hogingen had geprofiteerd als thans. De interpellant bleef een reactie niet schuldig. Nadat hij ijverig met zijn frac tiegenoot Roemers in oude nummers van het CNV-orgaan „De Gids" had gebla derd, kwam hij triomfantelijk: „Het or gaan van een zekere vakcentrale noem de dit indertijd óók een maatregel, de arbeider onwaardig". Liever april Aan protestantse zijde was men niet geheel overtuigd, dat het laatste ver schil tussen regering en vakraad niet overbrugd had kunnen worden. „Kan men volhouden, dat de landseconomie een verhoging van vier procent op 1 april verbiedt, en dan wel ruimte laat voor een vijf procent op 1 juli?" vroeg drs. Hazenbosch ta.r.). Zyn fractie had graag gezien, dat over een verhoging van vier procent op 1 april overeen stemming was bereikt. Zo ook de heer H. Kikkert (c.h.). Hij prees het, dat de regering een voor zichtig standpunt inneemt, noemde de eerste geste van de metaalbewerkers niet gelukkig en zou zeker tegen de motie stemmen, omdat nader overleg thans geen zin meer heeft, maar meende, dat toch een betere oplossing mogelijk is. Hij kwam daarom met de suggestie, de afloopdatum van de collectieve ar beidsovereenkomsten een bepaalde pe riode te vervroegen. Zo voorkomt men openbreken en een plotselinge loongolf en blijft de spreiding van de afloop data in de tijd gehandhaafd. Voor de metaalindustrie suggereerde hij een ver schuiving naar 1 apriL Toen en nu TVRS. Hazenbosch begon te zeggen, dat er een rechtstreeks verband bestaat tussen het standpunt van de regering, zoals dat in oktober bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer bleek en het concrete geval, dat nu aan de orde was. Hij ging diep in op de twee standpunten, die toen in de a.r. fractie heersten. Thans, zei hij, is het verschil tussen het regeringsstandpunt en dat van de vakraad zo klein geworden, dat het ver band met de economische situatie van ons land als geheel veel losser werd. Daarom de voorkeur van de gehele a.r. fractie voor de verhoging per 1 april. „Bij ons standpunt is allereerst aan de orde: trouw aan de nieuwe politiek, die wij een goede politiek achten, omdat de beslissing vooral in het be drijfsleven ligt. Het standpunt van het bedrijfsleven behoort in deze po litiek een zelfstandige positieve waar de te hebben". Als de regering nu nog weer met de vakraad zou gaan spreken, wekt dit misschien opnieuw bepaalde verwach tingen in de metaalindustrie. De motie- Suurhoff, die op een nieuw gesprek aandringt, achtte drs. Hazenbosch daar om een gevaarlijke motie. Reële moge lijkheden zag hij er niet in. Niets geleerd W/'IJ betreuren het, dat er personen zijn, die van 1956 niets hebben ge leerd, zei drs. P. C. W. M. Bogaers namens de KVP-fractie. „Wij moeten voorkomen, dat als gevolg van prijs stijgingen de verbeteringen verloren gaan. Thans is eerst rust voor bezinning nodig. De motie schept de nodige rust niet". Toen nu ook deze fractie geen steun aan het voorstel-Suurhoff toe- (Van onze parlementsredactie) /TINISTER DE POUS aanvaardt de conclusies van het rapport-Van Berkum over 1 de stichting van een hoogovencomplex op Rozenburg niet zonder meer. Hij zei It vannacht in de Tweede Kamer bü de behandeling van de begroting van econo- lische zaken. Eerst wil hU, alvorens een definitief oordeel uit te spreken, het rap- ort, waarop de conclusies gebaseerd zijn, goed bestuderen. De bewindsman zei voorts, het als zijn ak te zien, de ontwikkeling van het irticulier initiatief te stimuleren. Hij aat open voor nieuwe plannen, mits die 'ed zijn uitgewerkt en betrekking heb- op de stichting van een financieel en lonomisch goed gefundeerd bedrijf met 'n bepaalde minimumomvang en ge- «de groeimogelijkheden. Indien de aardgasvoorraad in het noor. in van ons land, 60 miljard m3 geheel ordt verbruikt, geeft dat een besparing 'n 600 miljoen ton steenkool, vervolgde minister. Het is niet mogelijk, voor le afnemers van het gas, dichtbij of ver •n de bron, gelijke prijzen te berekenen Ook voelde hij er weinig voor, de prijs bi het aardgas nu al los te maken van e van de steenkool. Het niet gebruiken "an het aardgas leidt tot onnodig hoge 'aprijzen. Natuurlijk wordt ernaar ge reefd, de industrie van het gas te laten fofiteren. Al merkt men er niet veel van, dat le- n bepaalde kartels wordt opgetreden, ch gebeurt het wel, zei staatssecretaris ildkamp tegen drs. J den Uyl (soc.). eroot deel van het kartelbeleid speelt zich af achter de schermen. Bijzon dere aandacht schenkt de regering aan de prijskartels Tegen dezelfde socialistische afgevaar digde richtte zich na de replieken ook minister De Pous. Het is een fabeltje, zei hü, dat de lonen bij dc produktlvitelts- stijging achterblijven. Voorts ontkende hij nadrukkelijk, dc bedoeling te hebben gehad, met de gegevens van het Centraal Planbureau, waarover hij de avond te voren had gesproken, de interpellatie van de heer Suurhoff te willen torpederen. In ons artikel over de minder fraaie ontwikkeling van de winkelomzetten over oktober is tot onze spijt niet ver meld, dat onze conclusies zijn ontleend aan de cijfers, verstrekt door het Econo misch Instituut voor de Middenstand Hoewel goede wijn geen krans behoeft, zouden wij deze krans niet gaarne missen. SUURHOFF .geen kans. zegde, was het lot van de motie eigen lijk al beslist. DE socialistische fractie wierp nog drie leden in de discussie. De heer I. Baart, voorzitter van de Alg. Ned. Me- taalbedrijfsbond, verweet de regering, dat zij door haar aanwijzingen het Col lege van Rijksbemiddelaars machteloos heeft gemaakt. De heer D. Roemers, voorzitter van het NVV zei, dat over- besteding niet aan te hoge lonen, maar aan te hoge investeringen te wijten zal zijn. De regering heeft, zei hij boos, de verwachtingen, die ze na jarenlange discussie heeft gewekt, weer onder de tafel gewerkt. De heer G. M. Nederhorst noemde het geen wonder, dat de voorzitter van het College van Rijksbemidde laars onder de huidige omstandighe den geen gebruik maakt van zijn recht, ook na het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn functie te blijven uitoefenen. W'ELKE hoopvolle verwachtingen de regering ook gewekt heeft, ze heb ben nooit betrekking gehad op het tus sentijds herzien van collectieve arbeids overeenkomsten, antwoordde staatsecre taris Roolvink. Boos liep de heer Suur hoff weg, toen de bewindsman hem ver weet, dat hij sprak tegen beter weten in. Een socialistische opmerking, dat de produktiviteitestijging geen blijvende maatstaf voor loonsverhogingen kan zijn, vond zijn instemming niet. „Wij willen geen loonpolitiek zonder normen". Boos werd de heer Roemers, toen h(j aan de hand van allerlei regeringsuit spraken te horen kreeg, dat de rege ring zich steeds tot overleg met de daar voor bestemde organen bereid heeft ver klaard. Woedend slingerde mr. J. A. W. Bur ger, de socialistische fractieleider, zijn interrupties de vergaderzaal in, toen de staatssecretaris onbekommerd het be trekken van de voorzitter van het goed- werkende College van Rijksbemidde laars in de politieke discussies „niet-fair" noemde en zeker niet passend voor een oud-lid van het college als de heer Nederhorst. Een onverkwikkelijke dis cussie ontspon zich. Zo kreeg het debat een enigszins rumoerig slot. Zowel minister Van Rooy als de staatssecretaris spraken als hun mening uit, dat aanvaarding van de motie-Suurhoff niet past in hun beleid. Vandaag zou de motie in stemming komen. Tweeëneenhalf jaar voor ex-kassier De 60-jarige kassier P. N. J. van de Coöperatieve boerenleenbank te Tietjerk is door de rechtbank te Leeuwarden con form de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek wegens valsheid in geschrifte en verduistering. J. heeft in de periode mei 1957 tot maart 160 een bedrag van f 21.000 door frau duleuze praktijken weten te verduisteren. De centrale directie van" de P.T.T. heeft besloten per l januari enkele dui zenden werknemers in een hogere loon schaal te plaatsen. Deze maatregel is bedoeld ter uitvoering van door de re gering al geruime tijd geleden vastge stelde richtlijnen, over de bezoldiging van weekloners in rijksdienst. De uitvoeringsmaatregel wordt nog voorgelegd aan de ministers van verkeer en waterstaat en binnenlandse zaken. De officier van justitHe bij de Amster damse rechtbank te .Amsterdam heeft tegen de 22-jarige gedetineerde winkel bediende A. E. Z. negen maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist voor he» inrijden op een agent wiens stopteken hij negeerde, plus diefstal in vereniging van een autowiel met banden en een poging daartoe. Verdachte was begin september gear resteerd na op heterdaad betrapt te zijn bij de diefstal. Kort daarop moest hU schriftelijk examen doen voor het krul- deniersdiploma en kreeg daarvoor een dag vrij uit het huis van bewaring. De hemdoor de justitie verleende gunst be loonde verdachte met verdwijning. Op 26 september kreeg hij met een ge leende scooter een aanrijding, waardoor hij zo eerst later bleek een zware hersenschudding opliep. Als voortvluch tige vreesde hij de politie, dus reed hij na de aanrijding door. Circa 450 m. v> der gaf een agent hem een stopteken. Z. erkende dat hij dit had genegeerd, maar ontkende dat hij op de politieman was ingereden. Dezelfde avond werd Z opnieuw gearresteerd. De verdediger achtte de diefstal be wezen doch al voldoende gestraft met het reeds ondergane voorarrest. Hij bp- toogde dart Z. tengevolge van de opge lopen hersenschudding de handelingen die hij daarna pleegde niet aangerekend kunnen worden en hij deswege moet worden vrijgesproken. Kerstnummer over beeldende kunst In een zeer geanimeerde bijeenkomst in het Victoria Hotel te Amsterdam werd gisteren het nieuwe Kerstnummer van „Drukkersweekblad" en „Autolijn" aan geboden. Dit Kerstnummer is thans voor de 14e maal verschenen als uitgave van de besturen van de Federatie der Werk geversorganisaties in het Boekdrukkers- bedrijf en de Vereniging van Ned. Che- migrafische Inrichtingen. Het blad is ge wijd aan de beeldende kunst in Neder land na 1945 en bevat tal van reproduk- ties ln kleur en zwart-wit van schilde rijen en tekeningen, alsmede poëzie. Het nummer bevat verder artikelen van prof dr. C. W. Mönnich (De Psalmen), dr. H L. C. Jaffé (De beeldende kunst in Ne derland na 1945), drs. H. Redeker (Hol landse karakter in de schilderkunst voor en na 1945), C. Doelman (Bevrijding van de grafiek), dr. H. R. Rookmaker (Kunst in het boek) en drs. J. W. M. v. Haaren (Achtergronden van de Ned. drukkunst na 1945). Het blad geeft een duidelijk beeld van het hoge peil der drukkunst in ons land. De wegenwacht van de A.N.W.B. zal op eerste Kerstdag en op Nieuwjaars dag geen patrouille-diensten verrich ten. De 240 bekende gele wegenwachtvoer tuigen zullen gedurende beide dagen niet op de weg ^verschijnen. Op tweede Kerstdag zullen de wegenwachten de normale zondagsdienst rijden. Op Ou dejaarsdag zal de A.N.W.B. hun dienst bekorten tot 18.00 uur. Het wegenwachtstation „Pauwmolen" nabij Delft aan rijksweg 13, Den Haag Rotterdam, zal echter gedurende de komende feestdagen dag en nacht be mand zijn. Ruimere verspreiding van liet pocketboek mogelijk gemaakt Het belietrlstlsche boek van ten hoogste drie gulden zal met Ingang van januari op meer plaatsen verkrijg baar zijn dan tot nu toe. Dit geldt ln de eerste plaats voor het pocketboek, maar door de prijs als criterium te kiezen zal bijv. ook het kinderboek vallen onder nieuwe regeling. Deze regeling behoort tot de belang rijkste wijzigingen in een geheel her zien regelement voor' het handelsver keer in de Nederlandse uitgeverij en boekhandel. In een gisteren te Utrecht gehouden buitengewone algemene ver gadering hebben de leden van de Ver- eeniging ter bevordering van de be langen des boekhandels het desbetref fende reglement aanvaard. Irf het reglement worden een aantal categorieën opgesomd van zaken, in richtingen en instellingen, die toestem ming kunnen verkrijgen tot de verkoop van goedkope boeken. Genoemd worden erkende leesbibliotheken en erkende kantoorboekhandels, tijdschriftenhan dels, warenhuizen, supermarkten, sou venirwinkels, jeugdherbergen. confe rentieoorden. militaire tehuizen, hotels, motels en pensions- (Vervolg van pagina 1) lelden van de jonge mannen van het land voor verantwoordelijke posten. In het communiqué werd uitdrukkelijke gezegd dat het buitenlandse kapitaal ln Ethiopië onaangetast zal blijven. De keizerlijke garde is in het leger op genomen. Het leger bestaat verder uit 26 infanterie- én vier artillerie bataljons, alsmede een escadron pantserwagens. Er is een kleine vloot en een kleine lucht macht. Ook is er een 25 000 man sterke politiemacht. Keizer Haile Selassie werd in 1930 staatshoofd van Ethiopië, een jaar later werd zijn oudste zoon Asfa Was sen tot kroonprins uitgeroepen. Men vraagt zich af hoe groot dc rol die de kroonprins, die zeer populair is, in dc staatsgreep is. Volgens sommigen is de omwenteling een uitvloeisel van een conflict tussen de kroonprins en diens dictatoriale vader dat al jaren lang broeide. Andere menen dat de kroonprins slechts een werktuig van generaal Mengitsu, de bevelheb ber van de keizerlijke garde. Men wijst er op dat keizer Hatle Selassie, de koning der koningen, uitverkorene van God. zegevierende leeuw van Juda. een vrijwel onbeperkte macht had in zijn IS miljoen zielen tellende rijk, waarin bijna middeleeuwse toe- De N.V. J. B. van Heijst en Zonen heeft van de vakraad voor de metaal industrie toestemming verkregen om op 1 januari de 45-urige werkweek in te voeren, zodat er niet meer op zaterda gen gewerkt zal worden. De dagelijkse werktijd wordt 9 uren, zowel voor hand arbeiders als voor beambten in de fa brieken te 's-Gravcnhage en Wierden. Er zijn thans bijna 1000 werknemers. De voorzitter van de vereniging effec tenbescherming heeft gistermiddag tij dens een bijeenkomst in het Haagse hotel Wittebrug een wandbord overhandigd ian de her H. Meijer J.zn, commercieel be drijfsadviseur. Dit geschenk was de prijs die de vereniging ter beschikking stelt voor personen die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor aandeel houders. Het was de eerste maal dat deze prij6 werd uitgereikt en het is de bedoeling dat dit wanneer hiervoor aanleiding bestaat meer zal worden gedaan. Het doel van de vereniging is namelijk het behartigen der belangen van de Nederlandse fondsenlbe- zitters. De heer Meijer kreeg de prijs voor het vele werk dat hü heeft verricht voor de aandeelhouders van de metaal- buizenfabriek Excelsior in Oosterhout Deze fabriek die in 1956 in gebruik werd gesteld, was al enkele maanden la ter aan de rand van een faillissement. Het is de heer Meijer geweest, die het bedrijf reorganiseerde en het er weer bovenop hielp. Bij een botsing in de Bosporus van de Griekse tanker World Harmony met de Zuidslavische tanker Peter Zoranic zyn tenminste 55 mensen om het leven ge komen. Men vermoedt dat bij de botsing die tot gevolg had, dat het in de nabij heid gelegen Turkse vrachtschip Tarsus eveneens in brand vloog.de meeste slachtoffers aan boord van hun schip zijn omgekomen, waar zü in hun slaap door de ontploffingen en de branden, die ontstonden, zijn verrast. standen heersen. De kroonprins, die zijn opvoeding in het Westen genoot, zou ontevreden zijn over de feodale bei vind van zijn vader en de uiterst trage ontwikkeling van de economie en de natuurlijke hulpbronnen. Het is in het huidige stadium, nog niet uit te maken of de staatsgreep op het machtsstreven van een militaire kliek, dan wel op de gefustreerde sociale ge voelens van de kroonprins is geba seerd. Deze foto van keizer Haile Selas sie en zijn zoon, kroonprins Asfa Wassen, werd genomen in de tijd dat de laatste nog in een vriend- schappelijker verhouding tot zijn vader stond. De foto werd name lijk gemaakt toen de keizer in november 1954 met een groot gevolg een staatsiebezoek aan ons land bracht. De Amerikaanse minister van finan ciën Anderson heeft gisteren de eis laten vallen dat Bonn jaarlijks 600 miljoen dollar zal bijdragen in de legeringskos- ten van de Amerikaanse militairen in West-Duitsland. In een gesprek me* prof. Erhard, Wesbduitse minister van economische zaken, stelde Anderson voor dat andere middelen gebruikt zouden worden om wegvloeien van goud en dollars uit de V.S. tegen te gaan. Dit tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans zal, naar verwacht wordt, cén van de onderwerpen zijn op de drie. daagse N.A.V.O.-ministersconferentie in Parijs, welke morgen beginit. ALFONSO EN IRA GESCHEIDEN De echtscheiding van prine Alfonso Hohenlohe en zijn jonge Italiaanse vrouw Ira von Füretenberg is thans formeel een feit. De prinsèlijke echtelieden, die drie maanden geleden een van de luid ruchtigste schandalen van de internatio. nale society creëerden, hebben zich ver enigd met het juridische einde van hun huwelijk na een jaar geleden uiteen gegaan te zyn. Gesprek over kwestie Zuid-Tirol in Parijs In de Italiaanse ambassade in Parys zijn gisteren besprekingen gehouden tus sen Bruno Kreisky, minister van buiten landse zaken van Oostenrijk en zijn Ita liaanse ambtgenoot Antonio Segni. De staatslieden beraadslaagden over het tijdstip waarop de onderhandelingen over de status van Zuid-Tirol zullen be ginnen. Dc omzetten van de Koninklijke Zwa- velzuurfabrieken v/h Ketjen zijn in 1960 niet onbelangrijk hoger geweest, doch men heeft de kostenstijging niet geheel kunnen inhalen, zodat de bruto-winst hoger en de netto-winst iets kleiner is. Bij Carbon Black in de Botlek is de gang van zaken bevredigend, doch tot de winst van 1960 wordt niet bijgedragen. De aandeelhouders namen de statuten wijziging met algemene stemmen aan, doch een aandeelhouder maakte er be zwaar tegen dat de beloning van de di rectie geheel bij de commissarissen ligt. Het bestuur nam zijn denkbeeld over om voor commissarissen een maximum-uit keringspercentage van 7,5 vast te stellen, omdat er geen maximum-aantal commis sarissen is Het maatschappelijk gewone kapitaal wordt van f 45 miljoen tot f 100 min ver hoogd. waarvan f 30,3 min geplaatst en na conversie wordt dit ruim f 34 min. De verhoging houdt niet ln dat er emis sieplannen zijn- Directeuren kunnen thans slechts ge schorst of ontslagen worden door een meerderheid van twee derden in de al gemene vergadering, ten einde overrom peling van buitenaf te voorkomen. Er is in het buitenland een niet-onbelang- rüke belangstelling voor de aandelen ge weest. Ketjen zal geen moeite doen om de aandelen op buitenlandse beursen te doen noteren. Op voorstellen van 'n Ame rikaans beleggingseonsortium ts niet in gegaan. De heer D. de Jong trad af als directeur en wordt gedelegeerd commis saris met feitelijke positie van oudste directeur en tevens wordt hij voorzitter van het college. Ir. P. M. van Doormaal wordt 1 januari president-directeur. Tot nieuwe directeuren werden aangesteld de heren A. G. ven den Bos en K. van Waveren. HET COLLEGE van B. en W. van Goes heeft zich beraden over een aantal punten, die verband hou den met de vertrouwenscrisis, die in Goes destijds is ontstaan. In een nota aan de raad heeft het college thans een aantal voorstellen gedaan om op bepaalde punten tot een bevredigen de oplossing te komen. De voorstel len zullen in een raadsvergadering op 21 december worden besproken. Ten aanzien van het ambtenarenkorps merkt het college op, dat het voor. nemens is, de administratieve procc dure van onderzoek te volgen, zoals deze is neergelegd in het algemene ambtenarenreglement. B. en W. hebben echter vernomen, dat de rechter-com. missaris bij de arrondissementsrecht bank te Middelburg belast is met onderzoek en daarom willen zij de te volgen procedure van gemeentewege op schorten totdat nadere gegevens ovei dit onderzoek door de réchtcr-commis- iris bekend zijn geworden. IEDER JAAR bereiken de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren uit alle delen van het land klachten dat kleine dieren, b.v. pluimvee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Er zijn gevallen bekend dat konijnen levend werden gevild en de ogen „uitgcpeld" (omdat het dier moest verbloeden) en ook dat kippen levend werden ge plukt. Er zijn in ons land verschillende abattoirs waar men voor zeer ge ringe prijs de dieren kan laten slachtenhet vlees worctt dan ook nog door deskundigen gekeurd. Men kan zich voor het slachten van dieren ook tot bona fide poeliers wenden. De dierenbescherming wijst er voorts op dat om. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en dergelyke voor de wet strafbaar is. en dat meer dan andere en wel in verband met de zeer vele klachten die haar berei ken - door de inspec teurs van de vereniging nauwkeurig zal worden toegezien. Wenken voor pijnloos doden van kleine huis- dieien formuleert de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren als volgt: De instrumenten voor het slachten (mes, hak mes, bijl) moeten scherp en zonder scharen (schaarden) zijn. Is bedwelming onmo gelijk dan zorgc men er voor, dat na de halssnede de kop niet naar bene den hangt. Zolang bloed in de hersenen is, leeft en voelt het dier. Bij een opgerichte kop, waarbij de snijwond van de hals naar beneden ligt, sterft het dier spoediger, daar het bloed dan uit de hersenen kan afvloeien. Gevogelte: Waar de kopvorm het toelaat, bedwelme men door een krachtige slag met een houten hainer. op de door een tafel ge steunde kop en snijde daarna diit lichaamsdeel af. Voor grotere vogels als ganzen verdient het aanbeveling, deze van te voren zo in een zak te doen, dat alleen de kop eruit steekt. Is bedwel ming onmogelijk, dan snüde men met 'n scherp mes snel de kop af. Vissen Men bedwelme met een krachtige slag op de door een vaste onderlaag gesteunde kop en snijde dan dit lichaamsdeel af. Wanneer de vis bestemd m om met de kop M worden opgediend, dan snijde men na de be dwelming de wervelko lom achter de kop door. Pas daarna mogen de vis sen worden ontschubd. Alen pakke men met een droge doek en be- handele ze overigens als andere vissen. Nooit 1 eg ge men ze levend ln zout of azijn en nimmer mag de huid er af getrokken worden als ze nog le vend zijn. Schaaldieren Kreeften, krabben en garnalen dompele men onder in kokend zout water en houde ze on dergedompeld tot ze le venloos zijn. Met hot oog op dc afkoeling van het water neme men niet te veel tegelijk in een pan of keteL Nooit mogen ze met koud of lauw water worden opgezet. Pas na de dood mogen, waar nodig, de ingewanden worden weggenomen. Konijnen: Konijnen houde men by de lendenen vast, zo dat de kop naar beneden hangt en geve dan met een stevig stuk hout, bv. een niet te lichte hamersleel, een krachtige 9lag op het achterhoofd achter de oren. Daarna late men ze verbloeden. Wanneer men geen rou tine heeft, wende men zidh zoals gezegd tot een te goeder naam en faam bekend staande poelier of tot het ge meentelijke abattoir. T rans port Gevogelte moet men ongebonden in een net met een vaste bodem vervoeren en vissen in water. Is ddt laatste niet mo gelijk, dan late men ze door de verkoper op de boven aangewezen wijze bewusteloos maken en uitbloeden. Het bewaren van kreeften in winkels en restaurants met dicht gebonden scharen is voor die dieren een kwelling. Is het nodig ze levend te bewaren, dan dot men dat in ijs. Het komt voor, dat le vende dieren voor de consumptie worden loot. Ze worden dan soms weken van te voren in etalages van winkels geplaatst als lokmiddel voor het kopen van lo ten. Wat bazaars en ten toonstellingen aangaa-'; de levende dieren beho ren niet als „lokmiddel" daar aanwezig te zijn Bovendien: gewonnen dieren gaan vaak ondes kundig (dus pijnlijk) van hand in hand. waarte gen kan worden opgetre den. Dierenbescherming dringt erop aan. dat zij die de verantwoordelijk heid voor de verloting dragen, een bon aan winnaars verstrakken, waarop wordt vermeld waar het gewonnen dier geslacht kan worden af gehaald. Bij het winnen van een dier zal dan de verplichting moeten worden gesteld, dat de eigenaar het door een bona fide poelier of op een abattoir laat slach-l By de vertrouwenscrisis heeft de be noeming van de heer D. A. Huysse tot hoofdcommies ter secretarie een be langrijke rol gespeeld. Hierdoor was ernstige ongerustheid en ontstemming onder het personeel ontstaan. De heer Huysse werd benoemd met ingang van 1 november 1959. B. cn W. zijn thans tot de overtuiging gekomen, dat aan be doelde functie in de gemeente Goes geen behoefte bestaat. Zü hebben daar om besloten over te gaan tot opheffing van de functie van hoofdcommies in al gemene dienst en op deze grond aan de heer Huysse eervol ontslag te verlenen. Belangrijk ln de crisis was ook de bouw van de ambtswoning voor de burgemeester, waaraan grote bedragen ten koste werden gelegd. De bouw Is nimmer voltooid. B. en W zijn nu tot de conclusie gekomen, dat het huis dat voorlopig als ambtswoning voor de bur gemeester Is aangewezen, slechts ten koste van zeer grote financiële offers tot een werkelijk representatieve ambts woning zal kunnen worden gemaakt. Met het oog hierop ia het college van mening, dat de woning dient te worden bestemd voor de dienst van gemeente werken, die slecht gehuisvest Is. Het huidige gebouw van de dienst van gemeentewerken kan dan in gebruik worden genomen door de dieMt voor sociale zaken. Over de aula op de gemeentelijke be graafplaats merken B. en W. op. dat thans aan de directeur van gemeente werken opdracht is gegeven om zo spoedig mogelijk een overzicht van de in verband met de bouw van deze aula tot dusver gemaakte kosten en even tueel nog te maken kosten over te leg gen, met opgave van de begrotings posten ten laste waarvan deze uitgaven tot nu toe zijn gedaan.. In de loop van 1959 is door de firmt C. van Strien een bedrag betaald van f 31.250.— in verband met de bouw van een garage. Dit bedrag is door de firma gf-stort cn staat nog steeds op een reke ning bü de Amsterdamsche bank te Goes ten name van de burgemeester van Goes. Zonder verder in te willen gaan op de merites van de betaling, is het college van B. en W thans van me ning. dat tot terugbetaling dient te wor den overgegaan, zulks met toevoeging van de gekweekte rente. In i960 Is een b|j de dienst van ge meentewerken aanwezige personenauto Ingeruild voor een nieuwe, onder bübe- taling van ruim f 3000 Dit bedrag is geboekt ten laste van kredieten voor de aankoop van een brandweerauto. Om de ze onjuiste handelwijze te herstellen ver zoeken B en W. alsnog een krediet te voteren van f 3.000.—. De nieuwe auto Is nimmer In gebruik genomen, doch kort na de koop In een garage gestald. B. en W. zi(n van mening dat het meest Julat zou zijn thans tot verkoop van deze nog nieuwe auto over te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11