Koningen en prinsen, hertogen en graven aan een luisterrijk banket vóór de bruiloft In Kongo opnieuw een tegenregering Handelaren in narcotica te Tilburg gearresteerd Flonkering van goud en zilver in kaarslicht Directeur verantwoordelijk voor dodelijk ongeluk? Gevaar voor een tweede Korea Is 70 km-bord nu rechtsgeldig of niet? Aanmelding R.T.M. vóór de Kerst WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 Prins Bernhard begeleidde de moeder van dona Fabiola. (Van onze speciale verslaggevers) Oude liefde roest niet, moet de BRUSSEL, woensdagochtend heer Jones ongetwijfeld hebben ge- CROOTKRUISEN en dvaagmeduü- dacht Misschien heeft hij zich ook 1 T gerealiseerd, dat de fotografen die Y le. flonkerden gisteravond m he( vli ld niet mochten naderen Brussel. Dames en heren in avond- het ook niet zo gemakkelijk hadden, toilet, of in kleurrijk ceremonieel Koningin Juliana Koningin Juliana aan de arm van ex-koning Umberto van Italië. tenue, spoedden zich naar het gala diner en de daarop volgende receptie, die door de Koning der Belgen werd aangeboden. Zij hadden het rijk al leen, want de grote boulevards wa ren hermetisch afgesloten. Niemand mocht van de moderne ringbanen ge bruik maken, behalve de chauffeurs van de bijna geluidloze, glanzende auto's, die de genodigden naar het paleis van Laeken reden. Aan het banket het eerste deel van deze voor velen zo vermoeiende avond zaten niet alleen koningen en konin ginnen aan, maar ook prinsen, prinses sen, hertogen en graven, alsmede tien tallen vertegenwoordigers van staten. Niet minder dan 400 personen waren voor deze feestmaaltijd gevraagd, die ter gelegenheid van het donderdag te sluiten huwelijk tussen koning Boude- wijn en dona Fabiola de Mora y Aragon was aangericht. Het bruidspaar zelf zat stralend aan het hoofd van de tafelt, welke door gou den kroonluchters werd belicht De kristallen glazen en het zware, zilveren bestiek. weerkaatste een flonkering, die nog maar weinig mensenogen hebben gezien. Alles was rijk, warm en kostelük aan deze dis, waarvan de gangen slechts onderbroken werden door korte soeech- jes en heildronken, die staande werden uitgebracht Koninklijke gasten Onder de ongeveer 60 gasten van koninklijke bloede bevonden zich ook koningin Juliana, prins Bernhard. en de prinsessen Beatrix en Irene. Allen hadden een ereplaats, dicht bü koning Boudewijn en zijn bruid en de andere leden van de Belgische koninklijke familie. Koningin Juliana droeg een robe van goud-brocaat, terwijl haar hoofd getooid was met een vonken schietend diadeem. Prinses Beatrix was gestoken in een Japon van ivoor kleurig satijn, en prinses Irene droeg een jurk van blauw chiffon. De receptie die om ongeveer tien uur begon en die te middernacht eindigde, werd bezocht door honderden hoogwaar- digheidflbekleders uit binnen- en buiten» land. Aan de lopende band moest het bruidspaar handdrukken en felicitatie- wensen in ontvangst nemen en conver seren met de beminnelijkste glimlach. Frans was de voertaal, doch herhaalde lijk bleek dat dona Fabiola goede vor deringen maakt met de lessen in Neder lands, die ze van koning Boudewijn krijgt. Het ..Hoe maakt u het" en het „dank u zeer" was niet van de lucht en de harten van de Vlamingen werden er op slag mee veroverd. Over het gebruik van Frans als DE OFFICIER van justitie bjj de recht bank te Arnhem heeft gisteren in hoger beroep tegen de 50-jarige direc teur van een bedrijf in Eist, de heer W. H. H. f 500 boete geëist, alsmede vier weken hechtenis voorwaardelijk wegens het onvoldoende veiligheidsmaatregelen nemen tegen de verspreiding van de gif tige insecticide DNC In een werklokaal van zijn fabriek. De 23-jarige arbeider H. B. werd in dit werklokaal blootgesteld aan de voor de gezondheid schadelijke invloed van DNC, met het gevolg, dat deze man is overleden. De kantonrechter in Nijmegen had de directeur vrijgesproken, doch de bedrijfsleider veroordeeld tot eenzelfde straf als de officier thans eiste. In maart 1959 had de fabriek een nieuw» machine aangeschaft, die de vei ligheid van de arbeiders had kunnen verhogen. Er haperde echter een klepje, waardoor meer giftige stof in het werk lokaal werd verspreid dan tijdens het werken met de oude machine. Een an dere arbeider in dezelfde ploeg werd wel ziek, doch herstelde. Uit getuigenverkla ringen van arbeiders van de fabriek werd duidelijk, dat zij de veiligheidvoorschrif ten niet altijd in acht namen. De raadsman van de directeur, mr. A Het vliegveld was gisteren, twee dagen voor het huwelijk van koning Boudewijn en dona Fabiola, wel het middelpunt van de Brusselse belang stelling. Twintig minuten na aan komst van prinses Margaret en haar Anthony, arriveerden koningin Ju liana en de prinsessen Beatrix en Irene met de nieuwe Fokker-Friend- shlp, die genoemd werd naar de ver ongelukte vlieger van het k-»nlnk'nk huis, Gerben Sondermann. Prins Al- Prinses Beatrix werd begeleid door prins Felix van Luxemburg. Yougstown heeft geen belangstelling voor pro j ect-Rozenbur g De president van de Youngs town Sheet and Tube Co, A.S. Glossbrenner, heeft aan hot Com tel bureau medegedeeld, dat zijn maatschappij, samen met andere be langen die niet genoemd kunnen worden, bijna gereed gekomen is met een bestu dering van de mogelijkheid van inves teringen in de staalprodukfcie in de Euro pese gemeenschap voor Kolen en Staal. Over deze kwestie kan echter naar hij zei, geen besluit genomen worden voor de studie voltooid is. Desondanks zijn berichten, zo zei de president verder, dat Youngstown be langstelling heeft voor een staalbedrijf op Rozenburg „niet Jul^". Wel heeft de studie betrekking op de gemeenschappe lijke markt, maar onze belangstelling ligt „niet daar" (te Rotterdam), zo voeg de hij er nog aan toe. Nederlandse „kolonie" in Dillenburg Het voornemen bestaat in Dillenburg, in de Westduitse staat Hessen, een Ne derlandse „nederzetting" in het leven te roepen, die zou moeten bestaan uit een aantal fraaie woningen voor bejaarden. Het initiatief hiertoe is genomen door de voorzitter van de Nederland-Duitse kamer van koophandel te Frankfort, de heer M. J. E. Fincken. In Dillenburg stond een viertal eeuwen geleden het stamslot van de vorsten van Oranje-Nassau, de voorzaten der koninklijke familie. Dillenburg wordt jaarlijks door vele Nederlanders bezocht, die daar het be roemde Oranje-museum en de oude ge. welven van het stamslot der Oranje'! bezichtigen. ANTOINE GIZENGA, Loemoem- ba's gewezen vice-premier, heeft in Stanleystad een Kongolese tegenregering gevormd en zichzelf tot premier uitgeroepen. In een tele gram aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad, de Rus Zorin, zegt Gizenga, dat de hoofdstad van Kongo van Leopoldstad naar Stan- leystad is verplaatst. Deze stap is op zichzelf niet belangrijk, maar zij kan het worden, als de Sowjet- unie, Tsjechoslowakije, de VA.R. en Ghana, waarvan de diplomatieke missies door kolonel Moboetoe zijn uitgewezen, hun vertegenwoordigers naar Stanleystad zenden en Gizenga militaire, economische en andere steun verlenen. Er zal in Kongo dan een gevaarlijke situatie ontstaan, die doet denken aan Korea. Op het V.N.-hoofdkwartier in Leopold stad wordt de zet van Gizenga als ern stig beschouwd. Men is van mening, dat het gevaar van een breuk lussen Oost Prinses Irene schreed naar de grote troonzaal met prinses Margaretha en prins Axel van Denemarken. Datum van aanzoek eindelijk onthuld De koninklijke bruid van Belgle heeft zich laten ontglippen op welke dag koning Boudewijn haar zijn aanzoek heeft gedaan, een da tum die tot nu toe zorgvuldig ge heim Is gehouden. Een afgevaardigde van Zaragos- sa, hoofdstad van Aragon, kon uit een opmerking van dona Fabiola opmaken op welke datum het ja woord gesproken werd. Dat moet volgens deze zegsman de achtste juni geweest zijn, want dona Fabiola vertelde hem, dat zü en haar familie historisch met Aragon vergroeid zijn en dat zij het huwelijksaanzoek van koning Bou dewijn op de feestdag van de hei lige Elisabeth van Portugal, prin ses van Aragon, kreeg. Welnu, die feestdag valt op 8 juni, zo zeide de afgevaardigde van Zaragossa. PARK VAN urn Route naar de kerk Route van de kerk noor het poleis bert was achter gebleven ter begroe ting van de vorstelijke gasten uit Nederland. Ook prins Bernhard. die reeds eerder per auto in de Belgische hoofdstad was gearriveerd, was op het vliegveld. Tezamen reden ze naar het koninklijk palels in Brussel waar de meeste koninklijke genodigden ge huisvest worden. Men zou zonder ovedrijving kunnen stellen, dat vrijwel alle middelen van vervoer zijn gebruikt om de koninklijke gasten naar het Brusselse huwelijksfeest te brengen. De meesten zijn per vlieg tuig aangekomen, maar er zijn er ook, die de trein hebben gebruikt, of de Bel gische hoofdstad over de weg hebben bereikt. Koning Olaf van Noorwegen en zijn dochter prinses Astrid de laatste vertegenwoordigers van koninklijken bloede, die nog moeten arriveren zul len morgen zelfs per helicopter in Brus- Se!„la"fen' J reve's V» de eeuwenoude huilen een Voor het grote Metropole-hotel, Wie Rusland tijdens de huwelyksplech- de Grote Markt, terwijl aaneenge- tigheden zal representeren, was gister- vlochten ringen en machtige kronen waaT tientallen hoge gasten logeren, avond nog niet bekend, en ook over de de avond tot een waar lichtfeest drongen dikke hagen mensen te sa- naam van de Kongolese afgevaardigde maken. men, die zich aan de af- en aanglij- dfïSSf'»» In de etalages ziet men portretten van rfende auto's vergapen. Het zelfde frecair scnijnr ae aanwezigneia van Boudewyn en dona Fabiola, die dne ex-kon.ngen te zijn. namelijk Urn- oyeruur koningin Fabiola zal heten. heeld kan men waarnemen bij het berto van Italië, Simeon van Bulgarije Guiririndeffi jn de Belgische en Spaanse niet ver ervan afliggende Atlanta- en Michael van Roememe. De moeilijk- „atmnale kleuren sieren ruiten en den- held is namelijk dat ook de landen. ren ten>l(J1 he, iihu„elUksgesehenlt" van hotel, waar een twintigtal familie- waarvan ze vroiger het gekroond, hoofd «n dal Spaanse freule zijn on- waren, met delegaties naar Brussel zijn de naam „Flamenco" heeft gekregen. dergebracht. gekomen. A. H. M. Plochg, noemde het onaan vaardbaar, dat de directeur, die de direc tie voert van nog tientallen andere fa brieken, verantwoordelijk wordt gesteld voor fouten van ondergeschikten. Vol gens pleiter laat de directeur niets onbe proefd om de veiligheid in zijn fabriek te verhogen. En de tragiek wil, dat het dodelijke bedrijfsongeval juist gebeurde met een machine, die hem was aanbevolen als veiliger dan de oude. Mr. Plochg vroeg de rechtbank om bevestiging van de vrij spraak van de kantonrechter te Nijmegen. Komplot tegen Shell- raffinaderij De politie te Caraoas deelt mede, dat zij een samenzwering heeft ontdekt om de Shell-raffinaderij te San Lorenzo in de lucht te doen vliegen, en dat zij de samenzweerders heeft aangehouden. De Venezolaanse sociaal-christelijke partij had tevoren reeds de regering ge waarschuwd tegen communistische voor bereidingen van een algemene staking op de olievelden. jjgt maajct 2jc^ er echter wei voertaal moet men in Nederland niet nig zorgen over. Duidelijk is gesteld, al te gemakkelijk heenstappen. Voor dat de ex-koningen met hun gaden de Belgen van Vlaamse origine kan uitsluitend zijn uitgenodigd, omdat dit een voortdurende ergernis zijn, ze aan het huis van Saksen-Coburg zoals maandagavond nog eens dui- gelieerd zijn. Hun vroegere landen delijk is gebleken. Radioreporter vertegenwoordigen zij dus niet, want Marcel Grevers, die voor de Vlaamse dat doen de betreffende delegaties, radio in Madrid is gestationeerd, ver telde toen aan de Belgische luis teraars, dat de ambassadeur in Ma drid wel eens een voorbeeld aan dona Fabiola kon nemen. Hij had zijn oproep aan de Belgen in het Frans gesteld voor het Vlaamse volksdeel. Prinses Margaret Echt uitbundig werd Brussel pas - gistermiddag, toen kort voor de aankomst van de Nederlandse ko ninklijke familie de vertegenwoor digster van het Britse vorstenhuis, prinses Margaret, op Brussels lucht haven Zaventhem arriveerde. Prins Albert en prinses Paola hadden nauwelijks de gasten uit Londen be groet, of de menigte op het enorme plat form van het vliegveld barstte in luid gejuich uit „Tony, Tony" werd er ge roepen, en deze naam was minutenlang liet van de lucht De drager van die naam was echter nergens te bekennen. Maar nauwelijks was het ontbreken van de ex-fotograaf, die met een prinses in het huwelijk trad, tot de prinsessen Paola en Margaret doorgedrongen, of Anthony dook op tus sen de menigte: natuurlijk bij de op dringende meute fotografen, die zojuist van het vliegtuig was verwijderd. Magnifieke metropool Brussel, dat zich heeft voorbereid op de komende plechtigheden en fees telijkheden, is als een magnifieke me tropool geworden. De Kerstversierin gen, die anders tot ver bulten de grenzen van België belangstelling trokken, zijn geheel in het teken van de koninklijke bruiloft geplaatst. GII- deviaggen waaien van de vergulde DE TILBURGSE recherche heeft, gedeeltelijk in samenwerking met de politie in Breda, zeven man nen gearresteerd, verdacht van han del in verdovende middelen. Reeds enige tijd geleden kwam de Til- burgse politie op het spoor van een han del in opium en heroïne. Vrijdagavond 9 december werd een gesprek gearrangeerd In een Tilburgs hotel tussen twee han deladen en een „koper". Voor de recher Nu ook» Kinder- «ASPIR1N met een speciaal aange paste dosering voor uw kind. Met vruchten- smaak en veilig- heidssluiting. niet meer en niet minder Is al voldoende om u snel en krachtig van uw pijn af te helpen. BAYER overtreffen che was het toen niet moeilijk toe slaan. In beslag werd genomen een hoe heid opium en heroïne tot een illegale waarde van 1200. Beide verdachten, een 24-jarige boekhouder uit Huiten en een 23-Jiarige vertegenwoordiger uit Uden_ hout, werden in arrest gesteld. Tijdens het aansluitend verhoor ver telden deze verdachten dat tn een ander hotel in Tilburg twee deelgenoten, op het geld van de transactie zaten te wach ten. Ook die werden gearresteerd Het waren een 28-jarige verzekeringsinspec teur uit Breda en een 28-jarige, loodgie ter uit Ulvenhout. Uit het voorlopig onderzoek bleek wel dra, dat de verzekeringsinspecteur het geld voor de verdovende middelen four neerde, die betrokken werden van een leverancier hier te lande. In verband met het verder onderzoek, dat zich ook nog zal uitstrekken tot België, werden over de aard van deze leveranties door de politie geen inlichtingen verstrekt De man uit Ulvenhout blijkt zich al meer op het pad van de handel in ver dovende middelen te hebben begeven. BIJ huiszoeking werd in zijn woning trouwens nog een kleine boeveelheid aangetroffen. Als verdacht van de inltatiefnemer te zijn tot de handelstransactie in Tilburg werd aangehouden een 34-jarige kapper {it Tlburg. Voorts werden in tamenwer. ing met de Bredase politie nog In ar rest gesteld een 28-jarige koel technicus uit Breda in wiens woning eveneens verdovende middelen werden aangetrof- gen gespeeld. en West in de kwestie Kongo, die voor komen leek toen Loemoemba werd ge arresteerd, veel groter is geworden. Van zelfsprekend zouden de landen, die Gi zenga zouden erkennen, hun aanvaar ding van Kasavoeba als staatshoofd schenden, alsook hun zogenaamde vast beslotenheid, de eenheid van Kongo te handhaven. Spoedzitting Intussen hebben India en Zuldslavlc om een spoedzitting van de Algemene Vergadering gevraagd, ongeacht het re sultaat van de behandeling van de kwes tie Kongo in de Veiligheidsraad. Zfj vin den de crisis in Kongo zo ernstig, dat zjj aandringen, de vergadering binnen enkele dagen, uiterlijk op vrijdag bijeen te roepen. Secretaris-gen. Hammarskjdld heeft in de Veiligheidsraad nog weer eens geant woord op de beschuldiging van Russische zijde en de Raad gevraagd, het mandaat van het V.N.-secretariaat met betrekking tot Kongo uit te breiden en verduide lijken. Hij verzocht de raad ook, dfze verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in Kongo mede te dragen. Blijk baar doelde hij op de landen, die gezegd hebben, hun troepen uit Kongo te zul len terugtrekken. Wanneer dit niet ge beurt, zullen wij ons best blijven doen. in de wetenschap dat wij verzwakt zijn door een dubbelzinnige situatie en dat onze doeltreffendheid verminderd zal zijn door de politieke strijd, die zich om onze actie afspeelt aldus Hammarskjöld. Het Ierse parlement heeft een wet aangenomen die voorziet in het zenden van een nieuwe troepenmacht naar Kon go. Ierland heeft al 1400 man in Kongo. Is het rechthoekige blauwe verkeers bord met de rode rand, waarop is aan gegeven dat de maximumsnelheid van 70 kilometer binnsn de bebouwde kom Is toegestaan, rechtsgeldig of niet? De Am sterdamse advocaat mr. E. C. Goudsmit is van mening dat een verbodsbepaling aan weggebruikers alleen mag worden duidelijk gemaakt door middel van de bij 't verdrag van Genève goedgekeurde mo dellen: een rond wit bord met een rode rand. Het 70-kilometer bord voldoet niet aan deze voorschriften en op grond daarvan kan volgens mr. Goudsmit de 47-Jarlge verkoopleider R. H. A E. H.. die op 3 Januari 1958 op de vierbaans, rijksweg bij Naarden in zijn auto harder heeft gereden dan de toegestane 70 kilo meter per uur niet worden veroordeeld. Het Amsterdams gerechtshof zal nu antwoord moeten geven op deze princi piële zaak. nadat de Amsterdamse recht, bank, het Hilversumse kantongerecht en de Hoge Raad zich met deze kwestie hebben bezig gehouden. De procureur- generaal heeft nu een geldboete van 10 of twee dagen geëist. „Als dat blauwe bord niet rechtsgeldig mocht zijn dan had H. in leder geval na het zien van het blauwe gemeentebord Naarden niet harder dan 50 kilometer mogen rijden", zo stelde hij. Uiterlijk 23 december dienen aandeel houders der N V. Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij hun stukken aan te bie den bij de Rotterdamsche Bank, Indien zij gebruik wensen te maken van het bod van 500 pet. Als voorbehoud geldt, dat een voldoend aantal aandelen woedt aangemeld. Uiterlijk 30 december zal be kend worden gemaakt of het aanbod gestand zal worden gedaan. Naar de mening van de Rotterdamsche Bank moet met een lager resultaat over 1960 rekening worden gehouden. Aan zienlijke bedragen zullen uitgetrokken moeten worden ter vernieuwing van het rollend materieel, terwijl daarnaast de korte economische levensduur van deze Investeringen grote bedragen voor af schrijvingen zal blijven vergen. Op basis van de laatst gedane koers van 392 pet en het uitgekeerde dividend over 1959 van 1.4 pet wordt op de aan delen slechts een zeer matig rendement verkregen. Door de geringe beursomzet- ten zijn de aandelen minder courant. fen en een 43-jarige bankwerker-taxi chauffeur. eveneens uit Breda, die bij de handel een bemiddelende rol zou heb-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9