rS Felle gevechten in Vientiane Kwaliteit van centrifuges door C.C.O. onderzocht RITMEESTER en zo handig Blaten en gewichten Phoumi's troepen rukken op Kies zelf HEINZ? Het overrompelende water TOCH IS HET ZO! „HET IS NIET JUIST" ,,Het is niet juist, dat sinds de soevereiniteitsoverdracht in 1949 be paalde eilanden in het gebied van westelijk Nieuw-Guinea beurtelings bezet zijn geweest door Indonesische en Nederlandse militairen," zo heeft de minister van buitenlandse zaken. Luns, onder meer geantwoord op desbetreffende schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Wel ter (Kath.v.). Volgens berichten zou de Indonesische minister van bui tenlandse zaken hebben verklaard, dat de omschreven situatie zich zou hebben voorgedaan, wat volgens hem bij gelijktijdige landing van on derdelen der strijdkrachten van Nederland en van Indonesië aanleiding zou kunnen geven tot gewapende conflicten. VOORSCHOT GEPENSIONEERDEN In verband met de bezwaren, die aan het verlenen op korte termijn van voorschotten, in afwachting van nadere wettelijke maatregelen met betrekking tot de samenloop van overheidspensioenen met pensioenen krachtens de A.O.W. en pensioenen of uitkeringen krachtens de A.W.W., waren verbonden, heeft de minister van binnenlandse zaken besloten de ze voorschotten medio februari 1961 te doen uitbetalen. Bij de mondelinge behandeling van de ontwerpbegroting van hoofdstuk V (binnenlandse zaken) voor 1961 in de Tweede Kamer, had minister Toxopeus toegezegd de mogelijkheid te zullen overwegen om aan de ge pensioneerden nog in het lopende kalenderjaar een voorschot te ver strekken. Gebleken is echter dat niet alle betrokken organen in staat zijn voor 31 december aan de gepensioneerden een voorschot te verstrekken, dat een redelijke benadering oplevert van hetgeen hun over 1960 zou toe komen als de voorgenomen maatregelen kracht van wet hebben verkre gen. De slag om Vientiane, de hoofdstad van Laos, is ontbrand. De troepen van generaal Phoumi Nosovan, de pro-westerse bevel hebber van het leger van Laos, hebben reeds een groot deel van de stad in handen en de parachu tisten van kapitein Kong Le, die al maandenlang de lakens in het land hebben uitgedeeld en recht streekse militaire hulp van de Sowjetunie hebben ontvangen, hebben zich teruggetrokken in de richting van het vliegveld, dat een waar wapenarsenaal moet zijn. Het hoogtepunt van de strijd moet dan ook nog komen. De stad weergalmt van het lawaai der wapens, die aanvallers en verdedigers ge bruiken: kanonnen, mortieren, zware mi trailleurs. Ook tanks nemen aan d'e ge vechten deel. Overal hangt de lucht van kruitdamp. De straten zijn uitgestorven en alle winkels zijn gesloten. Het is de vraag, of de strijd zich ook verder gunstig zal blijven ontwikkelen, Hoewel gemeld wordt, dat de pro-westerse strijdkrachten binnengedrongen waren, werd ook gezegd, dat de pro-communisti sche troepen, gesteund door manschap pen van de communistische Pathet Lao- beweging, stand hielden in terrein ten westen van het centrum van de stad en dat hun tegenaanvallen In kracht toe- i. Het aantal doden en gewonden zou gering zijn. Later werd gemeld: „In de straten van Vientiane werd met geweren ge schoten, maar er waren geen gevechten van man tegen man. De pro-communisti sche troepen trokken zich door de stad terug en werden op de hielen gevolgd door de aanvallers, die witte armbanden droegen. Een van de zwaarste gevechten met lichte wapens brak uit by het hoofd bureau van politie in het centrum van de stad. Na een fusillade met machine geweren verlieten de troepen met rode armbanden het gebouw met de handen boven de hoofden. Zij kregen witte arm banden en voegden zich by de aanval lende troepen. Overeenstemming op de O.E.S.O.-conferentie De conferentie van de achttien lan den van de Organisatie voor Europese economische samenwerking en de V.S. en Canada over een nieuwe organisatie voor economische samenwerking heeft gisteravond tot overeenstemming ge leid. Vandaag werd in Parijs de des betreffende conventie ondertekend. De ze zal leiden tot de vorming van de Organisatie voor economische samen werking en ontwikkeling, die in de plaats van de O.E.E.S. zal moeten ko men. De 20 landen hebben ook een rap port goedgekeurd, waarin de activiteit en de structuur van de O.E.S.O. nader worden uiteengezet. Aan de besprekin gen werd ook deelgenomen door verte genwoordigers van de Europese ge meenschappen, de Europese vrijhan delsassociatie, het G.A.T.T. cn Zuid- Slavië. In de conventie worden de vol gende doelen van de nieuwe organisa tie genoemd: 1. Een zo sterk mogelij ke vergroting van de economische ac tiviteit, de werkgelegenheid en verho ging van de levensstandaard in de lid staten met behoud van de financiële stabiliteit; 2. economische expansie van ontwikkelingslanden, ongeacht of deze tot de O.E.S.O. behoren of niet en 3. uitbreiding van de wereldhandel, zon der discriminatoire afspraken. Parlementsleden van Labour rebelleren Ongeveer zeventig Labour-parlements- leden zijn gisteravond in het Engelse Lagerhuis openlijk in opstand gekomen tegen de leiding van de partij. Zij hiel pen de conservatieve regering aan een overweldigend vertrouwensvotum in haar defensiepolitiek. Het was de grootste partij rebellie in het parlement sedert wijlen Aneurin Bevan de linkervleugel leidde tegen de leiding van de partij, acht jaar geleden. De stemming kwam aan het einde van een debat over een motie van Labour, waarin kritiek geleverd wordt op de re gering, omdat zij nalaat aan te drin gen ,,op een evenwichtige kernstrate gie in Europa" en te veel vertrouwt op de kernafschrikking. Vele Labourleden op de achterste ban ken weigerden op te staan toen het ogen blik aangebroken was om hun stem te gaan uitbrengen. De motie werd verworpen met 318 te gen 163 stemmen. Advertentie 9 f OK 'PcjpCo. cent modern pef toiletpapier Advertentie Textiel stoffen met hetFELISOL-etiket zijn kleurechtI Let U dus voortaan op FELISOL FELISOL écht kleurecht Nieuv handelsverdrag laat op rus wachten De besprekingen tussen Oost- en West- Duitsland over een nieuw handelsver drag zijn opnieuw afgebroken in ver band met de toekomstige status van West-Berlijn. De onderhandelaars kwamen gisteren voor de derde maal bijeen en slaagden er niet in het verdrag, dat 31 december afloopt, te hernieuwen. In een kort communiqué wordt mee gedeeld, dat men donderdag opnieuw bijeen zal komen. In Bonn heeft, zoals gemeld de Ber- lijnse kwestie geleid tot een onbepaald uitstel van de ondertekening van een nieuw Westduits-Russisch handelsver drag. De heer Jacob Link (met. hoed) en zijn pony ,Jan" zijn vaste klanten van een café te Ober- hausen, langs de Rijn in West- Duitsland. Het paardje is verzot op bier en de stamgasten vinden het een grote sensatie om ,Jan" een biertje aan te bieden. FIAT Het district Msti Fins - een Braziliaans plateau met zoele nachten en zonnige» dagen levert tabakken exclusief zacht van aard, maar met temperament in geur en aroma. Zorgvuldig gekozen en gemeleerd met de luchtige Java's en de milde Havanna's zijn zede basis voor Fiat. Een sigaar met karakter zacht geurig en volarom arisch voor mannen met gevoel voor goede smaak. Prijs 27cent. Zoek zelf uit wat u past, dan weet u wat u heeft: 'n u rookt er goed van PIKEUR Een melange van luchtige tabakken voor een prettig-zorgeloos moment Een sigaartje voor 's morgens of 's middags. In het bekende helder gele blikje van f 2.50 krijgt U er 20, licht tintelend en zacht geurig. V CIVS COCARDE Voor die heel korte rookmomenten.als u een vluchtig, toch smakelijk rokertje wenst, biedt Ritmeester u Cocarde: lekker licht en passend in prijs voor zo'n moment: f 1.20 de 20. Onder auspiciën van het Consumenten Contact Orgaan heeft op het ogenblik een vergelijkend warenonderzoek plaats voor een aantal belangrijke huishoudelijke artikelen. Voor centrifuges kan op korte termijn het rapport reeds tegemoetgezien worden, voorts is het onder zoek gaande voor matrassen en gloeilampen. Nog op het program staan onderzoekingen naar prijs en kwaliteit van wasmachines en gloeilampen. In het Consumenten Contact Orgaan werken samen de drie werk- nemersvakcentralen, de verbruikscoöperaties en de Nederlandse Co - sumentenbond. De onderzoekingen geschieden in overleg met de betrokken fabrikanten en door wetenschappelijke instituten, waarvan ook de fabrikanten de resultaten als juist aanvaarden. De onderlinge vergelijking van de verschillende merken van een bepaald artikel geschiedt door het C.C.O. zelf, hiervoor dragen de wetenschappelijke instituten, die ook hun naam bij publi catie van het resultaat van het onder zoek, niet vermeld wensen te zien, geen verantwoordelijkheid. Van de zijde van het C.C.O. voelt men het nog als een bezwaar, dat de onderzoekingen op basis van deze sa menwerking met fabrikanten en via de erkende wetenschappelijke instituten zoveel tijd vergen. Zo duurt het onder zoek van de centrifuges op het ogen blik al twee jaar. Daar van het Consumenten Contact Orgaan alleen organisaties lid kunnen zijn. kan het bestuur van het C C.O. of ficieel niet rechtstreeks in contact tre den met de consument. Door genoemde vergelijkende warenonderzoeken hopen de organisaties in het C.C.O. echter het publiek begrip bij te brengen voor het consumentenbelang. Voor deze onderzoe ken is op de begro.ing 1961 van Econo mische Zaken een subsidie uitgetrokken van 50.000. (Men dient het C.C.O. niet te verwarren met de Nederlandse Con sumentenbond, welke is aangesloten bij het C.C.O. en welke zelfstandig ook wel warenonderzoek verricht.) Onderzoek Algemeen erkende wetenschappe lijke instituten voor onderzoek zijn bijv. de N.V. Kema (N.V. tot keu ring van electrotechnische materia len) en het instituut T.N.O. in Delft. Hier wil men echter geen onderzoe kingen verrichten zonder inschake ling van het bedrijfsleven zelf. Als eis wordt gesteld dat bepaalde nor men bij het onderzoek worden aan gehouden. Om te komen tot een ge normaliseerde testmethodiek voor een bepaald artikel gaat veel tijd verloren. Er moet een speciale normcommissie worden ingesteld, waarvoor ook de Stichting Neder lands Normalisatie Instituut moet worden ingeschakeld. Het is deze lange weg die ook bij het centrifuge- onderzoek veel tijd heeft gevergd. Op deze wijze geschiedt het onder zoek echter volkomen eerlijk en ob jectief. Wellicht lat in de toekomst hierin nog enige verbetering gaat komen door in ternationale samenwerking. Voor veel artikelen zal men dan kunnen profiteren van de onderzoekingen in het buiten land. Tevens zal men de buitenlandse consumentenorganisaties kunnen vragen bij onderzoek van een bepaald produkt, hierin ook Nederlandse merken te be trekken. Kortgeleden is een internatio nale organisatie van consumentenorga nisaties opgericht. In februari van het volgend jaar heeft er een internationaal congres plaats in E.E.G.-verband. Huishoudraad Tussen de Nederlandse Huishoudraad en het C.C.O. is de laatste tijd een goe de samenwerking gegroeid. De Huis houdraad is geen lid van het C.C.O., omdat de huishoudraad zelf ook weer een federatie Is van organisaties en de raad dus te maken heeft met de mening van verschillende groeperingen. Maar door samenwerking worden nu doublu res in het werk voorkomen. Het C.C.O. Generaal Heusinger voorzitter permanente militaire commissie Het Westduitse ministerie van defen sie heeft medegedeeld, dat generaal Adolf Heusinger, inspecteur-generaal van de Westduitse strijdkrachten, is ge kozen als de nieuwe voorzitter van de permanente militaire commissie van de N.A.V.O. Hij volgt generaal B. R. P. F. Hassclman op. die in maart (na drie jaar) zal aftreden. Generaal Heusinger werd met alge mene stemmen gekozen na een gehei me stemming door de chefs van staven der N.A.V.O.-landen, die gisteren in.Pa rijs in vergadering bijeen waren. Heu singer zal zijn nieuwe functie op 1 april aanvaarden. Zijn opvolger als chef-staf van de Westduitse strijdkrach ten is nog niet benoemd. Bij de bomaanslag op Hitier, op 20 juli 1944, was Heusinger naast Hitier gezeten. Hij werd gewond en door de Gestapo gearresteerd, doch later in vrijheid gesteld. Na de oorlog was hij een van de twee eerste militaire adviseurs van bondskanselier Adenauer. en de Huishoudraad houden elkaar thans over en weer op de hoogte van de ont wikkeling en opvattingen in eigen kring en gestreefd wordt naar een grensafha- kening bij het werk. Individuele klach ten, welke bij het C.C.O. binnen komen, worden doorgegeven naar de Huishoud raad. Dc organisaties aan,reslotcn bij het C.C.O. tellen ln totaal 380.000 leden. IJehalvc de bureandirecteur. mr. P. H. van Rij, heeft het C.C.O. sinds kort ook in dienst een econoom, drs. J. A. W. Grocnewcgen cn een statisticus, de heer J. de Lange. Advertentie Smulmenu's zijn Snelmenu's WITTE BONEN In verrukkelllke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI In KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham ln KAASSAUS 1-10 SPAGHETTI in kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA in MAYONAISE 1,15 en volk dat de moed heeft gehad een groot deel van zijn grond- EZ gebied te veroveren op de zee en daarmede nog steeds voortgaat, zal bij voortduring waakzaam dienen te zijn dat het teruggedrongen water niet vroeg of laat de rekening pre senteert. Meestal zijn dat onverhoed se aanvallen waarbij wind en water samenspannen tegen het vermetele volk dat het waagt in polders op et telijke meters beneden de gemiddel de zeestand te wonen en te werken. De stormvloeden zijn wel de meest gevreesde voorbeelden van deze blik- semaanvallen. Daarnaast heeft de zee nog andere strijdmethodes die lang zaam en in het verborgene werken, bijvoorbeeld de aanval met zout in on uitputtelijke hoeveelheden, een aanval die dag en nacht doorgaat, dwars door dijken en duinen heen. Wij kennen ook de aanvallen van in bepaalde perioden sterk gezwollen rivieren die ons door overstroming gevaar, schade en overlast bezorgen. Altijd weer komt het er op neer of on ze dijken hoog en sterk genoeg zijn om deze kortston dige en langdurige aanvallen met suc ces te weerstaan. De ervaring, ook met de zware storm- en regen vlagen aan de vooravond van het Sinterklaasfeest, heeft ons geleerd dat er nog heel wat hapert aan onze dijken en aan onze waterbeheer sing. Wy Nederlan ders vergeten mis schien tegemak kelijk dat ons be staan in het lage gebied tussen twee kusten iets kunst matigs heeft. Het Leven is daar slechts mogeiyk dank zü gemalen en dyken. Wy ver trouwen als van zelfsprekend op de sterkte van onze düken langs het buitenwater van zee en rivieren. Dat vertrouwen is misschien goed voor onze gemoedsrust, maar net gevaar DE SCHRIJVER bestaat dat wij hierdoor verslap pen in onze waak zaamheid. Onze geschiede nis leert hoe ge vaarlijk het is wan neer wü verzaken aan onze eerste zorg, namelyk die voor de hoogwaterkering. Het heeft geen zin om als een struisvogel de kop m het zand te steken en maar te hopen dat de aanval aan ons voorbU zal gaan. Toch is dat in Nederland maar al te vaak gebeurd. Te veel hebben wij ge poogd het met de veiligheid tegen overstroming op een akkoordje te gooien, omdat de hiervoor nodige wa terstaatswerken zoveel geld kosten. Wanneer wij zonder veel woorden jaarlijks circa twee miljard gulden op brengen voor onze militaire defensie, dan moesten wij dat met even weinig omslag doen voor onze zeedefensie: wij doen dat echter niet. In beide ge vallen brengen wij die offers terwille van onze veiligheid. Die tweede zorg mag nooit verslappen, want het ge vaar dat het verraderlijke water ons zal overrompelen is altijd aanwezig. De verschrikkelijke gevolgen van de februari-rampvloed van 1953 hebben ons doen zien welk een tol in zo'n ge val moet worden betaald. En dan te be denken dat het onder dezelfde klimato logische omstandigheden twee weken later nog veel erger zou zijn geweest! De strijd tegen het water is in dit wa terland bij uitstek een zaak van zijn of niet zijn. van leven of dood. Zoals de ramp van 1953 als bij toverslag het geestelijke klimaat heeft doen veran deren om de uitvoering van het Delta plan na een kwarteeuw studie door H. J- Stuvel (1915) journalist le Voorburg. Ging na enkele ja ren studie in de Nederlandse letteren aan dc Leidse universi teit in 1937 in de journalistiek. Werkt voor tal van tijdschriften en dagbladen en verzorgde bij voorkeur de grote reportage, in bet bijzonder van bedrijven. Een verblijf van ruim zes maanden aan het waterfront in Zeeland, gedurende het dijkher stel van 1953. leidde ertoe dat hij zich specialiseerde op water staat en waterbouw, vooral met betrekking tot de voorbereiding en de uitvoering van het Delta plan. Over dit project schrijft hij een meerdelig werk. Het eerste deel verscheen in 1956. Tegelijk met de herdruk van deel I zullen volgend jaar de de len II en III verschijnen. De heer Stuvel is als water staatkundig medewerker verbon den aan do Nieuwe Rotterdam se Courant; voorts is hij hoofd redacteur van het tweemaande lijks periodiek „Land en Wa ter". Regelmatig kan men hein voor de radio horen, o.a. in de Radiokrant „Vandaag" van dc N.C.R.V. /ft een lij. I De diplomatieke verte- I genwoordigirtg tussen Ne derland en Jordanië zal op ambassade-niveau worden gebracht, aldus is in Amman, de hoofd stad van Jordanië mede gedeeld. I Tot nu toe is dit jaar in de Westduitse indus trie gem. 529 markt aan lonen per maand uitbe taald, dat is 8,7 pet. meer dan vorig jaar, toen er gemiddeld 486 mark aan loon werd uitge keerd. Het uurloon steeg met 13,3 pet., doordat er per man een geringer aantal uren werd ge werkt. I Een menigte van 2.000 personen heeft in Kalyan (ongeveer 60 km. van Bombay) een bedelaar gelyncht omdat ze hem er van verdachten het kind te hebben vermoord, dat door de politie in een rivier was gevonden. La ter bleek dat het meisje was verdronken en dat de bedelaar met de zaak niets uitstaande had. I De anderhalf jaar oude baby van mevrouw Jac queline Cox uit Oxford heeft gisteren 450.000 gul den gewonnen in de Brit se voetbaltoto. Het kind had met zijn kleurenpot- lood acht maal een kras je op het formulier gezet en de moeder maakte er streepjes van. Na de wedstrijden bleek, dat elk streepje een gelijk spel was. Ze kreeg de hoofd prijs met een inzet van een cent, wat volgens de toto-firma een wereldre cord was. I De bijna negentienjari ge stamboekkoe Clazina van de heer J. J. Posch uit Binnenwijzend (ge meente Westwoud) be reikt deze week een ge registreerde levenspro ductie van 110.000 kilo gram melk, dat een Ne derlands record is. Het dier is nog kerngezond en levert per dag nog vijftien kilogram melk. In mei komt haar zeven tiende kalfje. De curator in het fail lissement der N.V. So crates te Amsterdam heeft aangifte gedaan van diefstal van een film camera met toebehoren ter waarde van 2470,-, uit een pand van de N.V. in de Beursstraat. De goederen stonden niet on der beslag. I Vermoedelijk als ge volg van vergiftiging bij het eten van pas met een insectenmiddel be spoten artisjokken zijn in Brindisi vier kleine kin deren om het leven ge komen. Drie van hen waren uit een gezin, het andere was een neefje. 471) Zodra de mens tot ruil van waren overgaat, ontstaat de behoefte aan maten en gewichten die In de vorm van voeten, duimen en graan korrels ln overvloed in dc natuur voorhanden zijn. Maar omdat de één wel eens een aanzienlyk grotere voet kan hebben dan de ander, en ook onze duimen verschillen vertonen en de afmetingen der graankorrels zeer gevoelig biyken voor wisseling van klimaat of landstreek, wordt het by een geregeld handelsverkeer tenslotte als een noodzaak gevoeld deze maten en gewichten te standaardiseren, zodat meningsverschillen tussen koper en verkoper tot de hoogst noodzakc- ïykc kunnen worden beperkt. Het verbaast ons dan ook geenszins dat ln de ruïnes van Memphis reeds der gelijke standaarden uit het oude Egypte der Pharao's werden aangetrof fen. noch dat de aanzienlijkste bur gers van Athene met het toezicht op dc standaarden waren belast, of dat deze voor het Romeinse rijk bewaard wer den in de tempel van Jupiter. Het verwondert ons alléén, dat een dergeiyke verordening van maten cn gewichten eerst zo heel laat haar intrede deed In West- Europa. Maar dit geschiedde dan ook op basis van de nieuwe natuurweten schappen, die twee eeuwen geleden bezig waren de wereld te veroveren. Men nam het één-tlenmlljoenste deel van het meridiaankwadrant van het Panthéon van Parijs en vervaardigde een platlnastaaf, waarvan de elnd- vlakkcn bij een temperatuur van 0 gr. C. Juist die lengte een meter genoemd aangaven. Dat was ln 1800. Maar reeds spoedig waren er aller lei op- en aanmerkingen, die we hier niet zullen opsommen, maar waarvan de belangrykste wellicht was, dat door wryving van de aardkorst een meridiaankwadrant zelf geen con stante waarde heeft. Hierdoor was de basis ontvallen aan de standaard meter die men eens en voor altyd dacht tc hebben vastgesteld. Wat gaf het, of men een nieuwe meter maakte van een platina-irridlum legering, waarby de maat niet door de elnd- vlakkcn, maar door twee op de staaf aangebrachte strepen werd bepaald? Wat gaf het ook. of men al nieuwe meterdefinities opstelde, als dit alles toch maar een tUdelUke oplossing betekende? Immers, wanneer door welke oorzaken dan ook alle pla tina meters (dc Nederlandse Is ln Delft) vernietigd zouden worden, zou het niet mogeiyk zyn nogmaals een meter van dezelfde lengte te vervaardigen. Want het stuk van de meridiaan, waarvan het één-tienmlljoen- ste deel werd ge nomen, waa zélf aan lengte veranderingen onderhevig. Gelukkig brachten de natuurkundigen uitkomst. In de golf lengte van de rode cadmiumiyn werd een nieuwe basis voor de meter ge vonden, waardoor de meter voor altyd zo hopen we is vastgelegd. Maar daardoor is die golflengte de eigen- iyke standaard geworden en is de meter als zodanig vervallen, al blijft de platina staaf natuuriyk de stan daard voor het ykwezen. Voor wie het wil weten: 1.553.163,7 golflengten van de rode cadmiumiyn in droge lucht van 15 gr. C by standaard luchtdruk en zwaartekracht 1 meter. O ja, we zouden ook nog vertellen waarom het kilogram te zwaar en de liter te véél is. Maar dat doen we een volgende keer. mannen als wijlen Dr. Ir. Johan van Veen ter hand te nemen, zo is de januari-stormvloed van 1916 notlig ge weest om eindelijk tot de beslissing te komen om de Zuiderzee af te sluiten. Die andere grote plannenmaker Cornc- lis Lely heeft dus ook de hulp van een stormvloed nodig gehad om zijn bril jant plan tot uitvoering te zien komen. Het zijn maar twee voorbeelden uit onze bewogen geschiedenis. Er zouden cr gemakkelijk meer te geven zijn. En altijd weer blijkt dat wij eerst tot in onze ziel moeten schrikken om tot grote ien kostbare!) beslissingen te ko men. Naarmate de schrille contouren van zo'n ramp vervagen, verslapt he laas ook weer de waakzaamheid. De beslissing om de zeegaten in het zuid westen af te sluiten was een kloek cn fier besluit. Daar komt echter nog meer voor kijken dan alleen het af dammen van enkele zeearmen. Er zul len ook dijken moeten worden ver hoogd. in het bijzonder langs de Wes- terschelde cn de Rotterdamse Water weg die voorshands open zullen blijven terwille van de grote scheepvaartbe- langen. Om de zo begeerde en nood- zakeiyke delta veiligheid te ver krijgen zyn dio verhogingen even noodzakelUk al# de afdammingen. Deze dykverho- gingen zyn echter zwaar getempori seerd Commentaar van de overheid: die werken zyn te kostbaar om ze al le tegelyk uit to voeren: we hebben nog zoveel anders dingen op het na tionale verlang lijstje staan. Hier- by wordt dan op een welhaast be schamende wyzo uit het oog ver loren dat onze de fensie tegen de zee de meest primaire taak behoort te zUn om onze gemeen schap menseiyker- wiis voor ramp zalige overstro mingen te behoe den. Een nog spreken der voorbeeld le vert het allesbehal ve verheffend be leid ten opzichte van de Lauwers- zee-afsluiting. Zelfs toen na veel aandrang dit voor jaar de regering besloot tot afslui- ting van de Lau- werszee deze uitgesproken zwakste schakel ln onze noordelijke defensieUjn werden er meteen op byzonder onelegante wy- ze financiële voorwaarden voor de pro vincies Friesland en Groningen aan verbonden. In de eerste decemberdagen hebben wy weer zo'n overrompelende aan val van de natuurelementen beleefd. Ditmaal waren het regen en storm die onze defensie zwaar op de proef heb ben gesteld. In plaats van overstro mingen direct achter de hoogwaterke- ring langs de Noordzee, heeft het wa ter nu grote overlast veroorzaakt in het binnenland, in het bijzonder langs de westelijke begrenzing van de hoge ronden, dus langs de reeds genoem- e oude kust. De verklaring daarvoor is niet moeilijk. Het water dat van de hoge gronden moest worden afge voerd had de kanalen, beken en ri viertjes tot barstens toe gevuld. Voor dat dit water kan uitstromen in de frote rivieren, moet het door een on- iepte heen waar het wordt afgeremd. Hierdoor zijn uitgestrekte gebieden on der water gekomen cn is veel scha de veroorzaakt. De recente luchtfoto's van Meppel bijvoorbeeld deden den ken aan de situatie van dorpen op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden in 1953. Gelukkig was de toestand lang niet zo erg, maar toch wel zo dat men het erover eens is dat dit in ons dichtbevolkte land onaanvaardbaar is. Onze eeuwige tegenstander cn vriend heeft ons opnieuw een duidelijke waar schuwing gegeven. We mogen wel aannemen dat onze waterstaatkundige situatie grondig onder de loep zal worden genomen door de bevoegde in stanties, van de waterschappen tot de rijkswaterstaat toe, en laten we ho pen dat de gebeurtenissen een derge lijke indruk hebben gemaakt dat er spoedig daden mogen volgen, ook al kosten die daden geld. wellicht zelfs veel geld. Natuurlijk zal daarbij een punt van belang zijn hoe deze kosten zullen moeten worden omgeslagen. De betrokkenen uit de agrarische sector zullen hiertegenover heel anders staan dan de vertegenwoordigers uit de be bouwde gebieden. De eersten zullen vrij zeker minder hoge eisen stellen. Het ligt dus voor de hand, wanneer men het eenmaal eens is geworden over de vraag welke werken moeten worden uitgevoerd om ook aan uitzon derlijke situaties als deze het hoofd te kunnen bieden, dat de steden en dor pen hierin op basis van evenredigheid zullen moeten bijdragen. Dat houdt onvermijdelijk de consequentie in dat deze stedelijke kringen ook veel meer zeggenschap zullen krijgen in het wa- tersehapsbeheer. Hier liggen dus nog wel de nodige voetangels en klemmen. Een alleszins bevredigende oplos sing op korte termijn is nauwelijks te verwachten. Wat zich nu heeft voor gedaan is exceptioneel. De kans op een spoedige herhaling is dus klein. Niemand weet echter wanneer we zo'n reprise hebben te wachten. De storm vloed van 1953 en ook de jongste ge beurtenissen hebben ons echter ge leerd met bijna te verwaarlozen kleine kansen rekening te houden. Dat is het onvermijdelijke gevolg van de kwets bare ligging van dit lage land. Het kardinale verschil met andere gebie den in een dergelijke situatie elders in de wereld is dat bij ons de civilisatie tot pal achter die kust is doorgedron gen. Dat dwingt ons tot voortdurende uiterste waakzaamheid en tot de be reidheid om ons zo nodig de grootste offers te getroosten wanneer wij het hoofd boven water willen houden. De oude kust Is de westelijke begrenzing van de boven gemiddeld zee peil (NAP) ge legen gronden; van Bergen op Zoom naar Groningen. Dc tegenwoordige Noordzeekust Is ven jonger datum. Een negentienjarige laborant van een grote fabriek in Essen heeft een premie van 325 mark ontvangen voor zijn ontdekking, "at Let mogelijk is erts- monsters in een elektrische koffiemolen kleiner te maken. Tot nu toe moest dit in speciale en kostbare machines ge beuren

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7