T. Kralt Czn. leidde voor het laatst jaarvergadering van veiling Flora (Rijnsburg) Katwijkse trawler te water Ter Aar krijgt spoedig nieuwe brugg en een actieve bezorger In Alphen is gebrek aan kleuterscholen Beroep op aller medewerking bij uitbreiding export Kerstconcert in Katwijk van hervormd gemengd koor NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 In de begrotingsraadsvergadering te Alpben aan den Rijn Is het wel weer dui delijk gebleken: er is een gedrang Inzake de kleuterscholen en wethouder Dekker heeft er zo zUn zorgen om. Heel voorzich- dlg gesteld: vijf scholen kan men zo in Alphen kwijt, vier ervan verkeren in noodverblijven, en er Is geen uitzicht, dat door spoedige verandering In komt. Nu moet men dat woord „nood verblijven" niet ln de zwaarste zin opvatten. Want deze kleuterscho len zUn ondergebracht in pas nieuwe ge bouwen voor gewoon lager onderwijs. Van do zes lokalen heeft men er, voor al in nieuwe wijken direct soms maar vier nodig. Wat is logischer dan aan de school een kleuterafdeling te verbinden? Men heeft dan een reservoir ten dienste van de eerste klas, want een groot deel blijft hangen aan de school waar men toch reeds gewend was heen te gaan. Bo vendien, op de achtergrond is er altijd de dreiging van het verspelen der waar borgsom. In een bepaald aantal jaren moet de lagere school normaal bezet zUn. Dus men probeert het aantal leerlingen, zo snel mogelijk te halen. Loopt de groei wat harder, dan aan vankelijk verwacht werd, dan komt men met de kleuterschool in de kneL In een dergelijk geval verkeren de J. W. Hoornenborgschool en de Oranje- Nassauschool. In eerstgenoemde school moet een lokaal, nu bij de kleuters ln ge bruik, vrijkomen voor de lagere school, Een groep onder te brengen in een lo kaal van de Salvatorikerk had niet de instemming van de inspectrice van het kleuteronderwijs. Nu zal de ruime school- hal een provisorische inrichting als kleu terlokaal krijgen, waarvoor toestemming is verleend. BU de Oranje-Nassauschool Is een woon-bungalow geplaatst, om de lagere school van kleuters te ontlasten. Ook de R. K. lagere school aan de Van Nesstraat heeft in twee lokalen kleuters onderge bracht De besturen van genoemde scholen, zien dus uit naar bouwtoewljzlng. Dan is cr een streven van het bestuur van de Chr. kleuterschool aan de St. Jo- risstraat, om een tweede school te bou wen aan de lage zijde, in „Nabij". Deze school „draait" inmiddels al ln het gebouw Concordia, dat als kleuter- verblijf (veel licht cn zon) ongeschikt moet worden genoemd. Ten slotte is er het plan van de Nuts- stichtlng, tot bouw van een tweede kleu terschool op een terrein, grenzend aan de J. W. Hoornenborgschool. De foto maquette naar ontwerp van de plaatse lijke architect, de heer P. Groenhart, is bij dit artikeltje geplaatst. Een tamelijk royaal opgezette, drieklas- sige school. Maar wat wil men. We zijn er van overtuigd, dat verscheidene van de genoemde schoolbesturen heel blij zouden zijn, met twee eenvoudige, lichte lokalen. Maar over het algemeen wordt het zó gezien, dat Juist de vrij hoge Haagse eisen, de bouwerij, ook de scholenbouw, zo duur maken. Wat minder luxe, en men zou voor het geld van thans drie scholen, er misschien wel vier kunnen zetten. Middag voor bejaarden Morgenmiddag wordt ln de grote zaal van de Salvatorikerk te Alphen aan den Rijn een bijeenkomst voor bejaarden ge houden. aanvang 3 uur. Door middel van de projectie-lantaarn zullen o.m. platen vertoond worden van oud-Alphen, die zijn afgestaan door de Historische Vereni ging. de heer S. Gorree cn andere inwo ners van Alphen. ATTC 3 cn 4 aan kop Het is ATTC 3 en 4 gelukt in de afge lopen week de leiding te nemen in hun groep. ATTC 3 boekte een royale 8—2 zege op nummer 2 van de ranglijst, TOV 3 uit NoordwUk. P. v. d. Hoek begon met een 2-gamcs zege, 21—5 en 21—13. op de nog ongeslagen Turk, hetgeen de basis betekende voor deze grote zege. V. d.' Hoek bleef ongeslagen, Mulder en J Verheul wonnen ieder tweemaal, ook het dubbelspel bleef in Alphen. ATTC 4 bleef zonder puntenverlies door van Scherpschutters 2 in Delft met l>—1 t« winnen. J. v. d. Boom cn C. Ver kerk wonnen ieder drie maal, mej. T. Verheul liet eenmaal met 22—20 in de derde game de eer aan de tegenstan ders. Ook ATTC 5 is op de goede weg. Baer- veldt won zijn drie partijen tegen DDC Gemeenteraad vergaderde zich onder voorzitterschap van burge meester B. J. Hogenboom vrij snel door een grote agenda heengewerkt. Er werd een aantal belangrijke besluiten geno men. Do hoofdzaak hiervan was wel de nieuw te bouwen brug over de Hoekse Aar, ln de directe omgeving van de groenteveiling. De toegangswegen tot de ze velling waren reeds eerder onvoldoen de bevonden. De provincie gaat nu een nieuwe brug leggen over het Aarkanaal in het verlengde van de provinciale weg. De oude brug over de Hoekse Aar is eigendom van de gemeente en verkeert In slechte staat. Dat de gemeente reeds lang met de provincie hierover heeft ge sproken cn geschreven kwam naar voren uit de brief die de burgemeester de raad voorlas. In dit schrijven stelden Ged. Staten de gemeente voor een nieuwe brug te doen bouwen over de Hoekse Aar dlc 180.000 zal gaan kosten cn waarin de provincie 50 subsidie zal verlenen, zo dat dc gemeente 90-000 op tafel moet brengen. B. cn W. stelden de raad voor hierop ln te gaan. De tegenwoordige brug is geheel in on derhoud bij de gemeente. De bediening geschiedt door personeel van de provin ciale waterstaat, waarvoor dc gemeente jaarlijks per man 160 betaalt. Ged. Sta ten willen deze toestand gehandhaafd zien bij dc nieuwe brug. B. en W. willen echter zowel bediening als onderhoud in handen zien van de provincie, vanwege de geheel gewijzigde functie van de brug over dc Hoekse Aar. Wanneer in de toe komst dc Oostkanaalweg van Aardam naar Papenveer voor het grote verkeer zal worden klaargemaakt, is de brug hele maal een schakel in deze provinciale weg geworden. De nieuwe brug krijgt een doorvaart- wijdte van 7,50 meter cn het brugdek wordt 8 meter breed. Zij zal elektrisch worden bediend. De beide bruggen wor den gelijktijdig aanbesteed en gebouwd Aula Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de a.-r. kiesvereniging met het verzoek spoedig over te gaan tot de bouw van een aula op de algemene be graafplaats. B. en W. zegden toe de bouw te zullen bespoedigen. De raad besloot tot een rekening-courant-overeenkomst tol een bedrag van 115 000, een lening tot een bedrag van 800.000 en een kasgeld lening tot ƒ600 000. De vernieuwing van de straatverlich ting, waarvan het eerste deel gereed is. gaat een tweede fase in. Voor vernieu wing komen nu aan de beurt de Aardam- seweg, dc Kerkweg, de Korteraarsewcg naar Aarlanderveen, de gehele West- li en dat zal nog meer dan eens ge beuren voor deze militair. Huisman voegde er twee punten aan toe in de en kelspelen, samen wonnen zij het dubbel spel cn dat betekende een 64 overwin ning. welke misschien de eerste is van een reeks, die dit team nog op de tweede of derde plaats brengt. Het eerste juniorenteam leed een klei ne eervolle nederlaag tegen koploper Treffers i in Roelofarendsveen. Wim Baerveldt cn Hans Schouten wonnen ieder tweemaal. Jan Heemskerk kon dit maal niet tot winst komen, het dubbel bleef met minimum verschil in de Veen. Uitslag 64. ATTC 2 Junioren boekte dank zij winst in het dubbelspel een 64 zege op Do- cos 2 uit Leiden en dat betekende nog net het behoud van de 2e plaats. De wedstrijd Effect *54 2—ATTC 2 as. za terdag zal hier uitmaken, wie deze plaats voorlopig zal weten te behouden. ATTC 3 verloor voor de eerste maal. Effect '54 1 bleef leider door een ruime 82 zege. Ondanks een 21 voorsprong konden Wim Verkerk. Rini Scholten en Arno Leijnse niet voor meer tegenpun- ten zorgen. De tweede plaats bleef echter behouden. Programma; 13 dec. EN 1ATTC l, 14 dec. Salamanders 3ATTC 1, 15 dcc. ATTC 2—Batswingers 7. ATTC 3—Toni- do 2. 17 dcc. ATTC 5—Sett 4. ATTC 1— TOV 1 (jun.). Effect '54 2—ATTC 2 (Jun.) en TOV 3—ATTC 3 (jun kanaalweg van Aardam tot de Katten- brug, de Bloemenstraat, het Kerkipad en dc Langeraarsewog. De kwikverlichting, in Korteraar beproefd. Is zo best beval len, dat vrijwel overal deze lampen wor den aangebracht, behalve in de Bloemen straat en langs het Kerkpad, waar U.- verlichting komt. De totale kosten voor deze fase bedragen 179.221. De heer Koning besprak de mogelijk heid, dat de Oostkanaalweg, waar nog geen verlichting komt, kan profiteren van de verlichting van de Westkanaalweg, door de lampen zodanig op te stellen dat hun schijnsel over het water valt. Dit zal worden onderzocht Aan de Hertog van Beyerensfcraat komen 3 lichtmasten voor een bedrag van 1050- Tot lid van het algemeen bestuur van de stichting Drinkwaterleiding werden gekozen de heer H. A. Volgering met als plaatsvervanger de heer P. C. van Rijn, de heer F. Sassen met als reserve de heer Jac. van Harten, en de heer A. Hooger- vorst met als secundus de heer H. A. Egberts. Opnieuw worden enige percelen op de waterleiding aangesloten: Oost kanaalweg 1 t/m 5 en Westkanaalweg 119 en 120. Voor het eerste deel be taalt de gemeente evenals de bewo ners f 1527 en voor het tweede deel ieder f 371. De woningbouwstichting krijgt een renteloos voorschot over 1959/60 van f 531.92 en voor 1958/59 f 462.97 voor de woningen aan de Woudsedijk. De gymnastiekvereni ging Advendo krijgt een gift van f 500 ineens als bijdrage voor de aan koop van een Olympische brug met bijbehorende matten. De heer Koning vroeg naar het onder houd van de grafzerken op de algemene begraafplaats. Hij wilde het terrein langs de Kerkweg, nu een chaos, als speelweide inrichten en vroeg voor de op de Korte- raarseweg geparkeerde wagens van een attractiebedrijf een andere standplaats te zoeken omdat zc nu hinder voor het ver keer opleveren. Crisis in liet gezag De geref. vrouwenvereniging Het licht op de kandelaar, hield haar jaarvergade ring onder leiding van presidente mevr. Schouten. Na een uitgebreide openings liturgie met veel zang sprak mevr. Van Veen-Heijns over de crisis in het gezag, voornamelijk in het gezin. Het gezag in het gezin is opgedragen door God cn moet daaiom worden uitgeoefend. Er is vaak een afstand tussen ouders cn kin- deren. De ouders moeten dc jeugd in vertrouwen benaderen en begrip tonen, daarentegen moet de jeugd ontzag voor de ouders hebben. Dat er een crisis is in de gezagsverhoudingen moet niet alleen aan het jonge geslacht worden verweten, ook dc oudere generatie heeft daaraan 6chuld. Mevr. Rietveld-Boogaard verzorgde enige luimige bijdragen. De penning- mecsteresse. mevr. Bardelmeyer, bleek een batig saldo te bezitten van 95 en secretaresse mevr. Heijns vertelde, dat de vereniging 28 leden telt. Ds. A. P. Heiner sprak een slotwoord over de voorbeeldige huisvrouw. Ijsbaan De voorspelling, die de voorzitter der Ter-Aare IJsclub heeft gedaan op jaarvergadering dezer vereniging, is uit gekomen. Reeds maandagmorgen kwam BENTHUIZEN Oprichtingsvergadering VEILIG VERKEER Dinsdag 20 december 's avonds om 8 uur zal er in de bovenzaal van het kof fiehuis van de heer A. van Staalduinen een oprichtingsvergadering worden ge houden van de afdeling Benthuizen van het Verbond voor Veilig Verkeer. Deze vergadering is uitgeschreven door het opnohtings-comité, dat tihans bestaat uit de heren Jac. Bregman Azn., dokter J. de Goeje, D. van der Maas, A. van Makkelen berg, post-commandant van de rijkspolitie, mr. W. Muilwijk, A. Sohellingerhout en P. de Vrij Mzn. Allereerst zal een inleiding worden gehouden door een van de bovengenoem de leden van het oprichtings-comhé. In dien het voorstel tot oprichting van een zelfstandige afdeling wordt aanvaardt (het zal wel moeten, anders is men ge noodzaakt ziöh weer bij Zoetermeer aan te sluiten!), zal er die avond tevens een bestuursverkiezing plaats moeten heb ben. In dit geval zal ook het huishoude lijk reglement worden vastgesteld. Over de kop Komend uit de richting Benthuizen reed de zeventienjarige scholier A. J. u!it Hazerswoude over de Zijde. Door een te 'grote snelheid en waarsbhijnlijx) een ondeugdelijke verlichting werd de bromfietser te laat opgemerkt door een automobilist, die, eveneens met grote vaart, vanuit de richting Hazerswoude kwam. De bromfiets werd in de kani gestuurd, maar sloeg door de zachte berm ter plaatse over de kop. De berij der kwam na enkele kopbuitelingen „zachtjes" tussen de rozenstruiken te recht, waar hij bemerkte enkele diepe vleeswonden aan het rechterbeen te hebben opgelopen. Met moeite wist hij zichzelf en zijn zwaarbesdhadigd ver voermiddel naar een in de nabijheid wo nende kennis te slepen. Na eerste hulp te hebben verleend, werd hij door de hoofdbewoner van de EÜ.B.O.-post naar dokter P. J. Meijst vervoerd. LEIMUIDEN Jubilarissen bU Murw en Kroon Aanstaande vrijdag vieren de heren A. A. van Woerkom en L. de Marei, res pectievelijk depotchef cn chauffeur bij Maarse en Kroon, hun 25-jarig jubileum. Dc jaarvergadering van de veilingvereniging Flora te Rijnsburg, die gistermiddag werd gehouden en waarover we in ons blad van gisteren reeds een en ander schreven, kenmerkte zich door een bijzonder goede opkomst. Dit was uiteraard niet in de laatste plaats te danken aan het besluit van de heer T. Kralt Czn. de voorzittershamer neer te leggen. Hij beperkte zich in zijn openingswoord tot een korte motivering van dit besluit morgen, op de afscheidsreceptie, hoopt hij er uitvoeriger op terug te komen. Nu zei de heer Kralt, dat het belang van meer dan 1000 leden hem dierbaarder was dan zyn persoonlijke gevoelens en dat hy daarom heeft gemeend, ook al is hij het vergaderen nog niet moe, zich langzaamaan uit zijn vele functies terug te gaan trekken teneinde anderen gelegenheid te geven het werk van hem over te nemen. De gebruikelijke toespraak over vak aangelegenheden had de heer Kralt op deze laatste door hem geleide vergade ring gewijd aan de exportmogelijkheden in het komende seizoen en de uitbrei ding van de sierteeltvergunningen. Na te hebben herinnerd aan de saneringsmaat regelen voor de bollen- en groente teelt in de dertiger jaren, merkte de heer Kralt op, dat de export na de oorlog te gen aller verwachting in is gestegen tot maar liefst ƒ60 miljoen. Zonder het voor malige bedrijfschap en het tegenwoordi ge produktschap zouden we dit nooit hebben bereikt, aldus de heer Kralt. De ze instellingen zijn een onontkoombaar harnas, dat enerzijds kan knellen maar dat anderzijds vele voordelen heeft. Vervolgens besprak de voorzitter de aanstaande vergroting van het teeltver- gunningsareaal met 10 procent dit komt neer op 70 ha. verwarmd glas of 900 ha. koude grond. Eén procent hier van moet worden afgestaan voor de ont wikkelingsgebieden en hoe dit moet ge beuren is een vraag, die de regering in samenwerking met het bedrijfsleven moet oplossen. Ten slotte schonk de heer Kralt aan dacht aan de veiling Flora zelf de omzet bestaat voor 65 procent uit bol- bloemen en aan de export. De pas heropende exportmogelykheid naar Ame rika cn de na veel strijd geopende mo gelijkheid naar Duitsland vragen aller inspanning. Er mag geen fout worden gemaakt terwllle van een schijnbare di recte winst. Kwekers en exporteurs moe ten eendrachtig het gemeenschappelijke belang willen dienen, temeer, daar de toekomstige bonding van Frankrijk waar schijnlijk mede wordt bepaald door de ervaringen van Duitsland. Bestuursverkiezing Uit het jaarverslag van secretaris H. J. den Haan bleek onder meer. dat de op brengst van de bolbloemen in het afge lopen boekjaar ƒ6.765,862,60 bedroeg; de HET HERVORMD gemengd koor te Katwijk aan den Rijn gaf gister avond onder leiding van Hans Boelee, een „kerstconcertin de Her vormde kerk. Dit werd geaccentueerd door hulsttakjes-met-bessen op de zwarte jurken der koordames en de revers der -heren en de flonkerende kerstboom. De belangstelling der Gemeenteleden was zeer bevredigend. Het programma vermeldde deze keer, in afwijking met de bonte reeks van vorige gelegenheden, slechts twee nummers: een Introitus over psalm 24 van Boelee (1949), en het Kerstoratorium op woorden van de Heilige Schrift, voor soli, gemengd- en kinderkoor, van Heinrich Fidelis Muller eerste uitvoering in 1875). De genoemde Introitus (ingangslied) is een goed geconstrueerd en dankbaar te zingen werk. Boelee maakt op effect volle wijze gebruik van de gelegenheid tot beurtzang in het middendeel. Hij doet dit echter zonder opdringerig vertoon alles, nergens banaal-zoet. Zijn werk mist openbaringskracht, maar het klinkt doorlopend sympathiek en muzikaal al thans aannemelijk. Bovendien toonde de uitvoering, zo als reeds opgemerkt, veel goede kwali- artistiek verantwoord. Het fugatische! teiten. Hoe gaaf en gesloten klonken het slot klinkt boeiend door de zorgvuldige schrijfwijze en de muzikale bewogenheid De componist wist zijn koor tot een mooie, uitgewogen uitvoering te leiden. De zangers gaven trouwens ook in het vijftig minuten lange kerstoratorium blijken van beheersing en gulle toewij ding. In weerwil van de nog altijd niet ideale verhouding tussen de vele dames- voornamelijk: sopraan-) en de kwantita tief veel bescheidener herenstemmen gaf het klankgeheel toch doorgaans bevredi ging. Dit gunstige resultaat moest zeker voornamelijk aan de kundige geconcen treerde direotie van Boelee worden toe geschreven. Een wat steviger aanpak zou in 't alge meen denkelijk geen kwaad hebben ge kund. Tenminste: met behoud van de zelfde, bijna ^teeds aanwezige zelfcon trole. Misschien echter zou een sterkere geestdrift het geluid hier en daar bui-ten de perken hebben gevoerd. Dan was het toch maar beter zoals nü. De opmerking over een steviger aanpak was intussen niet zinloos. Dit kleine zesdelige oratorium is het werk van een vroom, gevoelig man. Pas toor Müller was echter geen genie, zelfs geen vakman. De vroeger reeds bestaande melodieën verbond hij met eigen recitatieven en beurtzangen hij schreef een preludium, een pastorale voor orgel, alles simpel, liefelijk en devoot, maar nergens schokkend. Men moest aan vriendelijke kerststalle tjes en een vrede-was-het-overal-sfeer met rood licht, denken. Maar de compo nist-samensteller werd toch, ondanks dit een dragline van de fa. Van Ooycn naar het terrein. Maar hij was het terrein nog niet op. Van de vrij hoge kade, de Oostkanaalweg, moest het gevaarte over een sloot worden gebracht. Een nood- verbinding werd aangebracht, maar deze bleek niet voldoende te zijn. De gehele dag was met dit karwei gemoeid, zodat men dinsdag pas met het eigenlijke werk aan de landijsbaan kon beginnen. Kerstavond De afdeling van de christelijke bond van Plattelandsvrouwen houdt een '-erst- avond op donderdag 15 december in het gymlokaal. Aanvang 7.30 uur. Stille Nacht, het begin-koraal dc slot zang, de met de tenor afwisselende ko. ren! De kinderen, die achter in de kerk bij een afzonderlijk harmonium waren opgesteld, zongen keurig cn, op ccn en kele uitzondering na. zuiver enkele cou pletten ter afwisseling van het grote koor. Mevr. L. Haasnoot-Van der Bent (sopraan) en de heer C. Barnhoorn (te nor) vertolkten dc solo-partijen met rede lijk succes, waarbij vooral de laatstge noemde een vrij omvangrijke taak te vervullen had. Huug Boer assisteerde voldoende nauwkeurig, zonder ophef, het orgel. In de soli deed hij eveneens goed werk. Zijn begeleiding van de Ge meentezang (psalm 105, gezang 7) was meestal prijzenswaardig. Joh. van Wolfswinkel. KATWIJK AAN ZEE Agenda Vrijdagavond half acht houdt de Chr. Gereformeerde mannenvereniging „On derzoekt de Schriften" haar jaarverga dering in de zaal achter de Chr. Ge reformeerde kerk. Vrijdagmiddag 2 uur houdt de Her vormde wijkgemeente „Zuid-West" in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een kerst viering voor de ouderen. Des avonds acht uur eveneens in de Oranjezaal, is er een kerstviering voor dc andere leden van de wijk. Vrijdagavond acht uur komt de Bij belstudieclub „Amos 5 6a" in zaal 4 van het Jeugdhuis bijeen. Afscheid van onderwijs Vanavond en morgenavond half acht houdt de - Groen van Prinstèrerschool, hoofd de heer D. Goedhart, haar ouder bijeenkomst in de hal van de school. Tevens zal afscheid genomen worden van juffrouw G. W. Wetter, die ruim 40 jaar het onderwijs heeft gediend. Gaat niet door De Bijbellezing in de Chr. Geref. kerk gaat morgénavond niet door. Kerstwijding Morgen kwart voor acht houdt de Hervormde wijkgemeente „Noord" een kerstwijdingsavond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Hoog en laag water Donderdag 15 december - hoog water: 0.17 u, 12.41 u.; laag water: 8.21 u., 20.41 u. L. BORLEFFS arts Katwijk Donderdagmiddag GEEN SPREEKUUR tulpen eisten het leeuweaandeel op. De chrysantenteelt neemt steeds toe. Het aantal leden is gestegen van 1036 tot 1071. Een belangrijk punt van deze vergade ring werd ten slotte gevormd door de bestuursverkiezing. Aftredend maar her kiesbaar waren de heren G. van Delft en Adr. den Heijer en dan was er de va cature, ontstaan door het bedanken van de heer Kralt als voorzitter. Wie van de bestuursleden voorzitter zal worden, wordt op een nog te houden bestuursver gadering beslist. De gistermiddag gehou- den verkiezing had tot resultaat, dat de heren Van Delft en den Heijer werden herkozen in de vacature Kralt werd I de heer J. Vianen gekozen. KIEV W VEEN Kerkconcert Maandag 19 decemlber om 8 uur zal de Chr. zangvereniging „De Lofstem" met - medewerking van een vereniging en het kinderkoor „De jonge Lofstem" uit Die- men een kerkconcert geven. Dit zal ge heel staan in het teken van Advent. Het programma vermeldt een 12-tal werken, uit te voeren door de drie verenigingen. Wij hopen dat Nieuwveen het nijvere koor niet teleurstelt, maar in groten ge tale opgaat naar de Hervormde kerk, al waar dit concert gegeven zal worden. De kerk is verwarmd. Intrede van kandidaat KIGsener Zondag wordt het voor Hervormd Nieuwveen een blijde dag. Kandidaat Klüsener zal dan zijn intrede doen. 's j Morgens hoopt de vader van de nieuwe predikant, ds. Klüsener uit Delft, zijn zoon te bevestigen en 's middags om half drie heeft de intrede plaats. ROELOF A RENDSVEF.N Propaganda- en film avond A.N.W.B. In hotel „De Woelige Baren" aan de Langeweg, werd dior de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond, de A.N.W.B. een propaganda- cn filmavond gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. En terecht, want naast de interessante inleiding namens het bestuur van de A.N.WJ3. door de heer V. d. Horst uit Ryswyk, genoten de aanwezigen van een fraai filmprogramma. Na de oprichting van de A.N.W.B. be sproken te hebben, ging de heer V. d. Horst in op dc vele dienstverleningen van deze bond, ó.a. het plaatsen van verkeersborden, het geven van adviezen aan gemeentebesturen inzake gevaar lijke verkeerspunten, de diensten van de technische afdeling inzake het keuren van auto's en het geven van adviezen bij reparatie. Dit alles om een zo veilig mogelijk verkeer te bewerkstelligen. Voor de vakantie stippelt de A.N.W.B. gratis een reis uit, verstrekt réischeque's J en kredietbrieven om moeilijkheden tij dens de reis tot een oplossing te bren- j gen. Van de ruim 450.000 leden zijn er 1 300.000 aangesloten bij de Wegenwacht, een instelling van de A.N.W.B. die zich in korte tijd onmisbaar heeft betoond. I Een film over de A.N.W.B.-hulpverle- ning in het buitenland vormde een prach tige aansluiting op de lezing van de heer V. d. Horst Uit dit filmprogramma vermelden wij voorts nog de prachtige j touristenfilms over Seefeld in Oosten- j rijk, de Belgische Ardennen en de Maas vallei. Een tekenfilm van Walt Disney 1 liet op grappige wijze zien hoe het nu juist niet moet om verkeersveiligheid j te verkrijgen. Tijdens de pauze kon men kennis maken met de uitgebreide voor- 1 raad lectuur dio men bij de A.N.WJ3. tegen een geringe vergoeding kan ver krijgen. Lectuur die was ingesteld op de verkeersveiligheid, alsmede waarde volle gegevens voor toerisme,, met daar naast een uitgebreid assortiment van de onmisbare autowegkaartcn. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Nieuwe Leidsche Courant vraagt voor haar Agentschap Koudekerk (Lage Zijde) voor de middaguren. Nadere inl. Abonnementenafdeling, Steenstr. 37 Leiden. Tel. 31441 Met veel golfgebruis gleed de nieuwste aanwinst van de Visserij Mij. Kennemerland, de fraaie traw ler KW 39 Wilhelmina Johanna, van de dwarshelling op de scheepswerf De Dageraad te Woubrugge. Om half vier gistermiddag doopte mevrouw W. Sluis-Dregt uit Alkmaar op de ge bruikelijke wijze dit naar haar ge noemde schip. Op de in Het oude Raedthuys gehou den receptie voerde als eerste spreker de heer J. H. Boot, directeur van De Dageraad, het woord. Deze wees erop, dat dit schip het achtste is na de oorlog voor de rederij Kennemerland te Kat wijk, gebouwd bij De Dageraad.. Spreker vroeg zich af, of er een grens komt aan de steeds groeiende afmetingen van de vissersschepen. Er moet een oplossing gezocht worden in de vorm van diepvries of ondergekoeld zeewater voor het gocd- houden van de vangst. Ten slotte over handigde hij mevrouw Sluis een fraaie ring. De heer K. P. Sluis, één der commis sarissen zed, dat dit schip in recordtijd werd afgebouwd. Onze vloot telt thans 11 schepen, waarvan 9 na-oorlogse. Subsidies Directeur Meyering van de Kennemer land heette speciaal welkom dr. Van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor visserijproduktcn, de heer Tuntler van de Scheepvaartinspectie en ir. J. G. Llnesch, directeur van de Visserijen, be nevens B. en W. van Katwijk. Het to tale motorvermogen van dc vloot steeg van 2200 tot 5600 p.k. Door dc sterke uit breiding van de visserijvloot steeg ook de aanvoer aanmerkelijk, waardoor maat- regelen van een vlotte afzet nodig zijn- Spreker pleitte voor hogere subsidies van overheidswege- gezien de voorbeel den uit het buitenland. Hij hoopte, dat de nieuwe aanwinst onder schipper Cor Bal voorspoedig zal varen. Ir. Linesch wees er ondermeer op, dat bij de huidige welvaartsspreiding het grote publiek zowel bij de diepvries als de verse vis het beste produkt verlangt. Zorg dus ervoor dat dit artikel overal verkrijgbaar is, spreiding van de afzet is noodzakelijk. Burgemeester Duiker van Katwijk j pleitte voor de kortste vaarweg van Kat- wijk naar de zee en sprak de wens uit, I dat de Ka-twljkse vloot de grootste van Nederland zal worden. Reder Ouwehand wees op de dynamische ontwikkeling van de visserijvloot. De afmetingen van het schip bedragen 46,50 x 7,60 x 4 meter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4