Boot in Leiden bouwt vier treilers voor buitenland Beschuldigingen tegen bestuur Nieuw-Guinea Nederland het matigste land Chili en VAR lid van Veiligheidsraad Tewaterlating KW 39 Tandarts D. J. MAST Gerucht over dood van Warouw Dokter Lotli 50 jaar arts Dodelijk ongeluk MEL WE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 12 DECEMBER 1960 Visserijgolfjes DE SCHEEPSWERF van de gebroeders Boot ln Lelden heeft uit het buitenland de opdracht gekregen voor de bouw van vier moderne hcktreliers van een volkomen nieuw type. De schepen krijgen een lengte van 45,5 meter. De breedte is nog niet definitief vastgesteld. De voortstuwing van deze hektreilers wordt ver zorgd door 940 pk Werkspoor-dieselmotoren. De schepen krijgen verstelbare schroe ven, kort-straalbulzen en overdekte werkdekken. Zij zijn ontworpen door de lJmuldense scheepsontwerper A. B. Borg art. ,.Ik ben nog met de definitieve vorm van deze nieuwe schepen bezig, vertelde de hcer Borgart ons over deze eervolle opdracht. Hij heeft destijds ook de trei- ler „Amsterdam" IJm. 28 ontworpen. Bij de hektreilers is hij er vanuit gegaan, dat de zgn. slipway, waarmee de meeste hek treilers zijn uitgevoerd, niet de ideale op lossing is voor het binnenhalen van het net over het achterschip (de hek) van de treiler. Hij ontwierp eet* rol, die op de hek van het visdek wordt bevestigd. Over deze rol kan men volgens hem het net ge makkelijk binnenhalen. Het schip hoeft daarvoor niet stil te gaan liggen. Het net kan varende scheep worden gehaald. Volgens de heer Borgart is het met het gebruik van deze speciale rol op de hek ook bijzonder eenvoudig om de vangst in „pakjes" (in gedeelten dus) binnen te halen. Iets. dat bij de slipway nogal veel hoofdbrekens kost. Op hektreilers met een slipway wordt de vangst over het algemeen in zijn ge heel naar binnen gehaald. Dat kan voor al by grote vangsten moeilijkheden ver oorzaken. Wanneer een kuil tot berstens toe gevuld met haring in zijn geheel moet worden binnengehaald, is het ge vaar voor het scheuren van het net zeker niet denkbeeldig. Als de Duitsers De vorm van de hektreilers, die ook geschikt zijn voor de vissery op de Noordzee, doet sterk denken aan die van de moderne Duitse hektreilers als de W.-Europa produceert meer staal dan V.S. De staalproduktie van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft in het tijdvak van augustus tot eind november 24.8 min. ton bedragen en daardoor die van de Verenigde Staten met 3.8 procent over troffen. Zij ls dc grootste ter wereld. Voor 1900 verwacht men een stijging der produktie van ruw staal met 16 pet., tot 73 min. ton. November gaf echter een achteruitgang ten opzichte van oktober to zien van 4J pet. of 6.14 min ton door vrije dagen en aanpassing van produktie aan binnenkomende opdrach ten. Daar deze ln november echter weder uitstekend was, verwacht de Hoge Autoriteit haddhaving van het hoge peil ln december. In elk geval was november 7,4 pet beter dan een jaar tevoren. De produktie in Nederland was in maanden 15,8 pet hoger. Uit door het centraal gedistilleerd bu reau verzamelde verbruikscijfers per hoofd der bevolking blijkt dat Neder land met een totale alcoholconsumptie van 4.86 liter omgerekend ad 50 pet. al- coholstcrkte ln 1959 het matigste land was van dc 25 staten, waarvan deze ge gevens bekend zun. In Frankrijk werd dat jaar met een alcoholgebruik van ruim 36 liter ad 50 pet het meest ge dronken. Wat onze Beneluxpartners betreft be droeg het verbruik in België 11,77 liter en in Luxemburg 16,40 liter. De Noren en Finnen bUjken evenals de Nederlan ders matige alcoholgebruikers met een verbruik van resp. 5.05 en 5,16 liter. Voor West-Duitsland bedraagt het cyfer 15.18 liter, voor de Ver. Staten 10.81 li ter cn voor Engeland 11,61 liter. De Verenigde Arabische republiek en Chili zijn dezer dagen als leden van de Vei- hgheidsraad gekozen. Zij kregen in de Algemene Vergadering elk 74 stemmen. Tevoren was de Vergadering ermee ak koord gegaan, dat Turkije in 1961 de ze-1 tel zal bezetten, die dit jaar werd inge nomen door Polen. Toen vorig jaar Tur kije en Polen geen van tweeën de ver eiste meerderheid van twee derden wis ten te behalen, was overeengekomen, dat zij achtereenvolgens elk één Jaar zit ting in de raad zouden hebben. Bij de stemming over de derde vakan te nict-permanentc zetel stuitte men op moeilUkheden. By de eerste stemming kreeg het door de westelijke mogendhe den gesteunde Portugal slechts vijftig stommen, gevolgd door Liberia met 32 stemmen en ren aantal staten die zes stemmen of minder kregen. By de vol gende stemming, die ging tussen Portu gal en Liberia, kreeg Portugal 49 en Li beria 47 stemmen, zodat ccn nieuwe stemming nodig is. .Heinrich Meins". He geheel maakt een veilige en stabiele indruk. Op het werkdek is ruimte genoeg voor het plaatsen van fileermachines wanneer dat noodzakeiyk zal blyken te zijn. De eerste vier schepen van di ype krijgen een viswasmachine en eer» lopende band he werkdek naar het voorschip, waar de visruimen zich bevinden. Deze ruimen zijn traditioneel uitgevoerd met koeling door ijs. De bouw van deze hektreiler Is duur der dan de bouw van een traditionele treiler van dezelfde afmeing, aldus de heer Borgart. Oospronkelyk was het ont werp bestemd voor het Nederlandse vis serijbedrijf. De grote ruimte op het werk dek by voorbeeld was speciaal geschapen, omdat zeker 70 procent van de Neder landse vloot een aanal maanden van he jaar haring in tonnen aanvoert. Het kaken en in tonnen verpakken van deze haring vraagt veel ruimte. Ook hij het ontwerpen van de vorm van het ruim heeft de heer Borgar rekening gehouden me de opslag van haring in tonnen. Dit was er Twee treilers, twee loggers en 49 kot ters zorgden er zaterdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een toale aanvoer van 4200 kisen verse vis. Er waren ioo kisen schelvis, wijting, no gul en kabeljauw. 190 kool- vis, 270 haring van de spanvissers, 440 treilharing, 600 kleine kistjes haring, 335 makreel, 460 diversen, 235 schol, 50 000 kilo tongen, 245 stijve kabeljauwen, 380 sprot cn 22 kisten tarbot. De Allan Waer IJm. 34 was aan de markt met een vangst van 475 kisten verse vis en 300 kleine kistjes haring. Gespecificeerd was de vangst van de Al lan Water als volgt: 45 wyting, 25 schel vis, 50 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 130 haring, 155 makreel, 20 diversen en 40 styve kabeljauwen. Slechte vangsten De vissery om de noord is zeer schraal. De huisstompnde treilers zyn biy als ze met een vangst van 500 tot 600 kisten verse vis IJmuiden kunnen binnenlopen De schepen meldden etmaalvangstcn van 100 to 200 manden haring, koolvis, wij- ing cn schelvis om de noord. De Job Gouda gaf byvoorbeeld een dagvangst van 130 manden haring door. Veel treilers beoefenen thans het vrachtvaren van haring uit de Ierse ha vens. De Ieren vangen ontzaglijk veel haring. Daardoor is de haring in Ierland goedkoper dan hier. Het verschil tussen de prys daar en hier maak het vracht varen voor de reders een aantrekkehjke bezigheid Langs de kust bleef de vissery vrüwcl hetzelfde. De loggers en kotters gaven vangsten door van 100 tot 200 kilo ongen en 10 tot 15 manden schol per temaal. Op de 55ste breedtegraad wordt door de gro te kotters veel tong gevangen: 300 tot 400 kilo per etmaal. BUvls vangen de schepen daar vrijwel niet. By de St-3 boei liepen de vangsten van 150 tot 250 kilo tongen en 8 tot 10 manden schol per etmaaL En vandaag? Voor vandaag zyn er te IJmuden weer veel kotters en loggers met tongen en wat schol en wyting binnengelopen. De handel rekende op de aanvoer van zeker 40.000 kilo tongen. Als gevolg van de flin ke tongaanvoer blijft de prys voor kleine tong tamelijk laag. De ..Antje" Kw. 49 liep uit de noord binnen met goed 600 kisten verse vis en wat kleine kistjes haring aan boord. De VI. 121 Willem voert vandaag als vracht vaarder 1800 kisten haring van de west kust aan. De Delft IJm. 37 zorgt voor 790 diversen, 300 kleine kistjes haring en 50 styve kabeljauwen uit de noord. De prijzen Rondvis blijft duur. Een kist braad ging zaterdag nog voor f 45,in IJmui den weg. De prijzen voor braad liepen van f 34,— tot f 45,— op. Wyting was ook duur met f 26,tot f 28,— per kist van 50 kilo. De haring van de spanvissers bracht met f 12.— tot f 15.— per kist minder op dan voorgaande dagen. De grote aanvoer van haring door spanvissers in Breskens en andere vissersplaatsen was hiervoor verantwoordelijk. De haring van de treilers noteerde 16,tot f 18.—. makreel f f 23,— cn sprot f 22,— tot f 25,— Per kist van 50 kilo. Vooral de prys voor sprot was prachtig voor de vissers, die een kansje hadden gewaagd om vlak voor de wal wat sprot te verschalken. Financieel rapport Aansluitend ip het reeds eerder voor publicatie vrygegeven rapport over de rentabiliteit van de haringvisserij van de afdeling vissery van het Landbouw Eco nomisch Instituut is thans een overzicht verschenen over de resultaten van een onderzoek naar de financiële positie in de jaren 1953 tot en met 1957 van zeven tien ondernemingen. Deze zeventien re deryen exploiteerden te zamen ongeveer 70 procent van de Nederlandse haring- loggervloot. In deze periode van vijf jaar hebben deze zeventien ondernemingen in totaal ongeveer 24 miljoen gulden geïn vesteerd 19 miljoen in de vloot en 5 miljoen in nevenbedrijven aan de wal. Het geld voor deze investeringen werd voor ruim 11 miljoen gulden verkregen uit vrijgekomen' middelen, voomamelyk afschrijvingen. Het eigen vermogen werd slechts weinig vergroot, zodat iets meer dan 11 miljoen gulden vree mdvermogen moest worden aangetrokken, waarvoor hypothecaire leningen werden aange gaan. Ongunstiger De structuur van de gecombineerde ba lansen van de betreffende ondernemin gen is ongunstiger geworden, aldus het LEI. Tegenover de investeringen in de vloot en andere vaste activa, staat een slechts weinig eigen vermogen en een aanzienlyk toegenomen vreemd vermo gen op lange termyn, dat ongeveer de helft van het totale vermogen op lange termyn uitmaakt. Het vreemd vermogen op korte termijn (bank en leverancierskrediet) bleef on geveer gelyk. Dc vlottende en liquide middelen werden iets geringer. De liqui diteitspositie in zyn geheel werd ongun stiger. Wel solvabel Ten aanzien van de solvabiliteit, die in hoge mate afhangt van de rentabiliteit van de vloot, blykt dat de Nederlandse haringvissery als geheel solvabel is. Maar het overzicht toont aan, dat cr naast een aantal financieel krachtige ondernemingen eveneens een aantal on dernemingen is, welke met een hoog per centage vreemde middelen is gefinan cierd, hetgeen bij enige tegenslag aan leiding tot moeilijkheden kan geven. Nieuws van en voor Hillegom Dokter Loth van Woubrugge (links), een halve eeuw arts, werd door een deputatie van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst zaterdagmiddag in zijn woning hartelijk gehuldigd bij monde van dokter W. van der Wind (rechts) te Aarlanderveen. Dinsdag 13 december om half vier zal van de dwarshelllng op de scheepswerf De Dageraad worden te water gelaten de trawler Wilhelmina Johanna (KW 39), gebouwd in opdracht van de redery Kcnnemerland te Katwijk. Dc doop plechtigheid wordt verricht door mevr. Sluis uit Enkhuizen, echtgenote van één der commissarissen. Als byzonderheld mag worden vermeld, dat dit schip als bouwnummcr 500 draagt, wel een be- wys, dat deze werf al heel wat werk, speciaal voor de vlsserywereld, heeft afgeleverd. De hoofdafmetingen bedragen resp. 46.50x7.60x4 meter. Voor de voortstu wing zorgt een 1000 pk Deutz, voor de winch een 150 pk Van der Giessen, tcr- wyl voor de hulpwerktuigen een 216 pk MWM en een 45 pk Kister in gebruik ziin. Uiteraard is het aluminium visruim gekoeld; stuurhut cn radiohut zyn ook van aluminium. Aan boord komt een geriefelijke accommodatie voor 18 man. Na de tewaterlating is er een receptie in hotel Het oude Raedthuys. Dan wordt de kiel gelegd voor een trawies van de Dogger-My. te Vlaar- dingen, een zusterschip van de VL 16. uitgerust met een 1000 pk Deutzmotor. Einduitslag: Kennedy bijna 140.000 meer stemmen dan Nixon Nu dc stemmen van alle 166.064 stem bureaus geteld zijn biykt senator Kenne dy bij dc presidentsverkiezingen 139.332 stemmen meer te hebben gekregen dan zijn tegenkandidaat vice-president Nixon. Volgens de officiële uitslagen van 44 van de 50 staten cn de onofficiële uitsla gen van de overige, kreeg Kennedy 34.221.229 stemmen en Nixon 34.081.397. en werden 461 505 stemmen op andere kandidaten uitgebracht KATWIJK AAW ZEE Vogeltentooiistelling De vereniging De Kanarievogel hoult van woensdagavond tot en met zater dag een interessante vogeltentoonstel ling in zaal Musica. Ruim 400 vogels zul len worden tentoongesteld en daarby nog enkele tropische aquaria. Als extra attractie zal tUdens de tentoonstellings- dagen optreden het duo Ted Alton met zijn gedresseerde parkieten, papegaaien en andere vogeltjes. De tentoonstelling zal worden geopend door burgemeester H. Duiker. Zendingscollecte De zendingscollecte in de Ned. Herv. kerken heeft opgebracht ƒ2023.07. Hoog en laag water Dinsdag 13 december, hoog water: 10.37 23.15.; laag water: 5.55 u., 18.27 u. (Advertentie) Boulevard 136 Katwijk Dinsdag-, woensdag- en vrijdag middag geen spreekuur. Spoedgevallen worden waargenom«n door de plaatselijke tandartsen. De algemeen bekende cn beminde dorpsdokter L. E. Loth herdacht op 9 de cember het feit, dat hij 50 jaar geleden de doktersbul behaalde aan de rijksuni versiteit te Utrecht. De thans 75-jarige, in Suriname geboren dokter, was 45 jaar arts in Woubrugge cn Hoogmadc en volgde als zodanig in 1911 dokter Asman op. Na zyn praktijk neergelegd te heb- ben, ontving hij het ereburgerschap var de gemeente Woubrugge als eerste inge zetene. Als student bewoog de jubilaris zich op het gebied van de atletiek en het roeien. Hij bezit hiervan nog verschil lende medailles als herinnering. Zo was hy lid van de senaat van het Utrechtse studentenkorps en voorzitter van de stu dentenroeivereniging Triton, die hem ter tot erevoorzitter benoemde. Voorts ontving dc dokter in 1926: eremedaille van het Hongaarse Rode Kruis om zyn vele werk voor de Hon gaarse kinderen, die na de eerste we reldoorlog als pleegkinderen in ons land werden opgenomen. Ook de Koninklyke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst gaf nu van haar belangstelling blijk. Na mens de afdeling Alphen a/d. Rijn boden zaterdagmiddag de collega's Van der Wind °n Gill de jubilaris een fraaie mand met fruit en een doos sigaren aan. Er waren verscheidene bloemstukken. Ook burgemeester Van Wageningen toonde belangstelling. Geslaagd Onze plaatsgenote mejuffrouw J. dc Jong slaagde voor het examen costu- mière. Fel rapport van procureur- generaal von Meyenfeldt L1SSE Sint Nicolaas In de zaal van „Zomerzorg" te Hille- gom heeft de Auto-, Motor en- Brom- fietsclub „De Bollenstreek" zaterdag avond een St Nicolaasfeest gehouden. Vermaningen en presentjes werden uitge deeld. waarna een muziekgezelschap voor vroiyke noten zorgde. Al met al heeft men van deze avond erg genoten, zoals voorzitter Pelle ln een slotwoord stelde. W4RMOKD Twee jubilea Tydens een korte bijeenkomst van het gehele personeel werden zaterdagmorgen in de kantine van de n.v. „Padox" twee jubilarissen, de heren N. Kerkvliet en M v. Mastrigt na een 40-jarig dienstverband gehuldigd. Sfeer in 'l gexin De „ISieutce Leidsche" er in t neraal in Nederlands Nieuw-Guinea, mr, G. W. von Meyenfeldt over het op treden van mr. R. Gonsalvez, bestuurs ambtenaar in de Baliemvallei, houdt vol gens Het Vrije Volk in dat deze wordt schuldig geacht aan ernstige misslagen bij de pacificatie, doch dat de verant- woordelykheid in overwegende mate by zyn meerdere berust. Hy zou van een strafvervolging willen afzien op de volgende voorwaarden: 1. Duidelyk móet men zich oneens verklaren met het door het gouverne ment gevoerde beleid; 2. mr. Gonsalvez moet niet in zyn huidige functie gehandhaafd biyven; 3. de positie van justitie en politie moet worden herzien. De procureur-generaal acht deze meer deren vcrantwoordelyk voor de omstan digheden waaronder de pacificatie is verricht en is bereid dit als verschonend voor mr. Gonsalvez te beschouwen. In de eerste plaats wegens diens jeugd en on ervarenheid, voorts wegens tekort aan gouvernementspersoneel in de grote roe rige Baliem. Hy was nameiyk de enige bestuursambtenaar met 12 later 20 Nleuw- guinese politiemannen. Ook het karak ter van mr. Gonsalvez kon de meerderen niet onbekend zyn. In tegenstelling tot de verklaring van staatssecretaris mr. Th. H. Bot, dat mr. von Meyenfeldt tot zijn onderzoek was gekomen op grond van soosgeruchten. verklaart de procureur-generaal dat dit geschied was op grond van feitelyke klachten van Nleuwguinese politiemen sen. Mr. Bot verklaarde voorts dat het ging om drie doden, één geval van plat branden van hutten en een paar geval len van lichamelyke tuchtiging, doch de procureur-generaal verklaarde dat het onderzoek zich weliswaar tot drie doden had beperkt, doch dat dit een keuze was uit meer gevallen, evenals het geval was met dc mishandelingen cn het plat bran den. Volgens het blad stelt de procureur- generaal zyn terugkeer naar Nieuw-Gui nea afhankelyk van de maatregelen, die er zullen worden genomen. Anders zou hij zyn ambt neerleggen omdat hy het niet overeenkomstig zyn geweten zou kunnen vervullen. Het rapport is in handen van de minis ter, de gouverneur en het Hof van Justitie Naar aanleiding van dit bericht ver klaart het ministerie van binnenlandse zaken „geen commentaar" te hebben en het verwijst opnieuw naar de Inder- tyd gehouden persconferentie. Het Indonesische persbureau Antara meldt dat een van de voornaamste lei ders van de opstand in de Minahasa, kolonel J. Warouw, wiens arrestatie on langs eveneens door Antara was gemeld, door Ventje Sumual terecht gesteld zou zijn. Warouw zou namelijk van mening zijn geweest dat het verzet moest worden gestaakt. Het bericht is afkomstig var het hoofd van de Indonesische legervoor- lichtingsdienst in Oost-Indonesië - WOUBRUGGE Houthandel in liet goud De Hillegomse Houthandel n.v. bestaat 29 december vijftig jaar. De heer P. de Vreugd sr. nam in 1910 de toen aan de Derde Loosterweg gevestigde houthandel .Hagendoorn en Groustra" over. Er wer den deuren, kozijnen, trappen en bollen- kisten vervaardigd. De heer De Vreugd verplaatste het bedrijf, dat de naam kreeg „Hillegomse Houthandel" naar het „Hof", gelegen aan het water. Later kwam het ook aan een goede verkeersweg te lig gen. In 1933 werd in Zierikzee een fi liaal gesticht De heer De Vreugd ,Sr., die in 1945 is overleden, had de leiding van het be- dryf toen inmiddels al overgedragen aan zyn drie zoons. Ter gelegenheid van het jubileum wordt op 29 december van half vier tot half zes een receptie gehouden in Tres long. Vaststelling verordeningen Omdat de verordening rioolafvoerrecht per 1 januari 1961 vervalt wordt gesteld deze te verlengen tot 1 januari 1962. Dit is ook het geval met de ver ordening reinigingsrecht B. en W. stel len voor de tarieven hiervan te verho gen en wel als volgt: voor de eerste em mer van f 6.- op f 8, voor tweede em mer van 4 op 6 gulden. De straatbelas tingen I en II worden samengevoegd, dit geeft geen verschil in het tarief. Voltooiing industriekade In verband met de bouw van de con structiehal van de heer Evers en dc ga rage voor de heer G. Kardol achten B. en W. de tijd gekomen de rest van de In dustriekade te voltooien. Zij vragen daarvoor een krediet van f 167.095. Stichting R. K. Technische school Nu het ministerie van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen de vereiste goed keuringen heeft verleend voor de bouw van een r.k. technische school te Hille- gom, wenst het bestuur de daarvoor no dige grond aan te kopen. B. en W. stel len voor daarvoor een perceel grond be schikbaar te stellen in Elsbroek, groot 1.22.00 ha. voor f 271.900.- Hij gaf daarna een uiteenzetting over hetgeen er vertoond zou worden. Zon- I der onderbreking werd het cabaret vlug afgewerkt en in het byzonder vielen daarbij op de muzikale omlijsting door het muzickbandje „De Faz Masters" en I de jeugdige accoordeonspelers, de 12- jarige Jan Seijsener. die ook nog een solo ten beste gaf. Ook het verslag van een voetbalwedstrijd tussen twee elftal len van „De Ringvaarf'.de 1 fl=l-wed- strijd tussen een drietal echtparen, het toneelstukje „Potjesdam". het pianospel tot slot de declamatie hadden de volle belangstelling. Het was een gezellige avond. Nieuwe Straatnamen ln „Kastclenpark' In het uitbreidingsplan „Treslong' reeds een begin gemaakt met de uitvoe ring door de bouw van een bejaarden centrum en een bungalow. Ook zijn er reeds enkele nieuwe wegen aangelegd. B. en W. achten het nodig de namen van enkele direct achter Treslong gelegen straten vast te stellen. Zy stellen voor de straten die gegroepeerd zijn rond een zo te noemen „Kastelenpark" kasteelnamen te geven, te weten Doornenburg, Ocken- burg, Trompenburg en Cannenburg. Aan de evenwijdig met de Vosselaan lopende straat wensen B. en W. de naam Tres longlaan te geven. Gemeenteraadsvergadering De gemeenteraad vergadert vrijdag 16 dec. om 8 u. De agenda vermeldt o.m. subs, aan r.k. HBS te Lisse; verordeningen rioolafvoerrecht; reinigingsrechten en straatbelasting; krediet voltooiing dustriekade: verkoop grond in Elsbroek aan de stichting r.k. technische school voor Hillegom en Omstreken; vaststelling van straatnamen. Personeelsvereniging „De Ringvaart" Zaterdagavond is in hotel Sistermans een byeenkomst gehouden van de perso neelsvereniging „De Ringvaart". De Ge reformeerde Jeugd Centrale vermaakte deze avond het gezelschap met een goed sluitend „Groot Cabaret". De heer Klomp heette in het byzonder directeur C. Smits en zijn echtgenote welkom. A LP HEK AAK DEK RIJK i Zaterdagavond deed zich opnieuw een dodelijk ongeval in onze gemeente voor. Omstreeks 7 uur reed op de Prins Bern- hardlaan een vee-auto, bestuurd door de chauffeur J. B.. wonend aan de Stations weg te Aarlanderveen. Deze kwam uit de richting centrum. Van tegenoverge stelde richting kxvam een motor, be- j stuurd door J. D. van L. uit Boskoop met op de duo zijn verloofde, de 26-jarige mejuffrouw M. van Arkel. wonende in wijk Hoorn alhier, waar zy, als wees werd opgevoed by haar grootouders. Tot zijn ontsteltenis zag de motorrijder, die met een snelheid van pirn, veering I kilometer reed. op ongeveer twintig me ter van de naderende vee-auto gekomen, dat deze wagen plotseling dwars over deze voorrangsweg kwam om de Zout manstraat in te gaan. Van L. remde krachtig, Het gevolg was, dat zyn motor onderuitging en met de beryders over de weg naar de auto schoof. Mejuffrouw Van Arkel kwam met haar hoofd onder een der wielen van de auto terecht en werd op slag gedood. De mo torrijder bleef ongedeerd, maar kreeg wel een shock. Naar uit het politie-onderzoek vast kwam te staan, is de motor nog niet tegen de auto gebotst, zodat de ontwikkeling wel zeer tragisch was. Sassenheim KOUDEKERK A. D. RIJK Geref. Kerk kracht beroep uit op cis. R. Bakker De Gercf. kerk tee Koudekerk aan den Ryn heeft een beroep uitgebracht op ds. R. Bakker, die als legcrprcdikant is verbonden aan het militaire revalidatie centrum „Aardenburg" te Doorn.. Ds. Bakker, die in 1911 is geboren, werd op 18 oktober 1942 predikant te Zwaagwesteinde. Tydens de politionele I acties ging hij als legerpredikant naar Indonesië, waar hy gewond raakte, ln verband hiermee ging hij per 31 decem ber 1946 met vervroegd emeritaat. Al vele jaren is hij nu werkzaam in het genoem de revalidatiecentrum, waar voornamelijk gewonde militairen en verder aangeslole nen by de Rijksverzekeringsbank worden verpleegd. Als zodanig geniet hy ccn 'grote populariteit. Postcluiveuteiitooiistelliug „Ons Geuoegeu"" Zaterdagavond hebben de leden van de postduivenvereniging „Ons Genoegen" in het Verenigingsgebouw te Koudekerk hun eerste clubtentoonstelling gehouden, die in alle opzichten geslaagd mag heten. Ingezonden waren 133 vogels en zoals de keurmeester, de heer A. Hagers uit Berkcl, opmerkte, was de conditie en de kwaliteit van de vogels zeer goed te noemen. Dat deze opmerking niet over dreven was, bewijst wel het feit dat een van dc leden, de heer H. van Vegten, j in het afgelopen vliegseizoen het streek- j kampioenschap behaalde. Nog iets over de raadsvergadering Volledigheidshalve komen we nog terug op enkele punten die de belangstelling van de raad hadden In de begrotingsver gadering. By de post „onderhoud gemeentehuis" bleken raadsleden niet zo Ingenomen te zyn met de gang van zaken. De heer Van de Houland had graag gezien dat het bedrag walt lioger gesteld was voor het onderhoud. Naar zyn mening is de bur gerzaal, de zaal waar de bevolking het meest komt, in een bijna ontoonbare toe stand. De voorzitter antwoordde, dat een ver standig huisvader het huis stukje voor stukje opknapt, het komende jaar krygt de hal een beurt. De heer Westerbeek stelde voor, het hek om het gemeentehuis maar weg te LEIDERDORP A.R. ledenvergadering ln Irene Dinsdag 13 december om 7.45 uur zal de A.R. kiesvereniging een ledenvergade ring houden in „Irene". Na de opening en de notulen zal de voorzitter, de heer C. Hobo, een korte inleiding houden 0 vraagstukken der gemeentepolitiek. Na de pauze hopen dc heren C. Meerburg, L. Los en J. W. Boot, leden van de ge meenteraad, vragen beantwoorden. Instructie-avond ln „Irene" De Geref. Jeugdcentrale heeft vandaag in „Irene" een avond voor alle verenigin gen en andere belangstellenden. Ds. H. A. Wiersma te Baarn zal spreken over het onderwerp, Wereldzending. Adventsconcert ln dc Herv. kerk Zaterdag 17 december om 8 uur zal in de Hervormde kerk een concert worden gegeven dat geheel in het teken zal staan van Advent. De solisten zyn: Henny Ra- venstein, viool, Addie de Jong, orgeL Het programma omvat de volgende werken; Nun kómm der Heiden Heiland van J. S. Bach, vioolsonate in D van G. F. Handel, Toccata van Paradisi, Preludium voor viool en orgel van Max Reger Pastorale van Cesar Franck, première van dc So nate (1960) voor viool en orgel van Addie de Jong, kerstsuite van Jan J. v. d. Berg. Henny Ravenstein is leerlinge van de viool-pedagoog Nap de Klein. In de af gelopen reeks orgelconcerten verleende zij reeds haar medewerking. Door het concert op zaterdagavond tc houden, hopen de uitvoerenden op een goede opkomst. De kerk is verwarmd. AdvcntsbUccnkorast Op woensdag 21 december om half drie wordt de jaariykse adventsbiieenkomst gehouden voor Hervormde bejaarden, thuiszittenden enz. in de aula van de Chr. school in het Zijlkwartier. Evenals andere jaren wordt weer een beroep gedaan op autobezitters om van 2 uur af de deelnemers van huis te halen en hen om 5 uur weer naar huis te brengen Aan dames en heren autorijders wordi verzocht zich even te melden aan de pastorie, Hoofdstraat 37 (tel. 20208). nemen, wat de flinke onderhoudskosten te niet zal doen, terwyi ook het aanzien dan fraaier zal worden. Diit voorstel vond nogal bijval. De heer Vogelaar zei, hierover te zul len spreken met de architect. De voorzitter deelde mee dat het college de presentiegelden wil verhogen. De commissievergaderingen zullen in het vervolg met f 7,50 cn de raadsvergade ringen met f 15 worden gehonoreerd. Mevrouw Boosman werd herkozen als lid van het burgeriyk armbestuur. Materiële schade Een personenauto, afkomstig uit Am sterdam. reed zaterdagmiddag in de rich ting Leiden. Hy zou de Warmonderdam opryden, maar onbekendheid van de chauffeur met de weg was er de oorzaak van dat deze te laat voorsorteerde. Hier door week een achter hem komende auto, afkomstig uit Breda, naar links om een botsing te voorkomen. Toen de bestuur der evenwel een tegenligger opmerkte, haalde hy naar rechts uit, maar kwam toch in botsing met laatstgenoemde auto Beide werden zwaar beschadigd. De auto uit Amsterdam, oorzaak van deze botsing, stond onbeschadigd aan de kant van dc weg. BENTHUIZEN Sloping Bentliuizer molen Van de gemeentesecretaris van Hazers- woude ontvingen we naar aanleiding van ons artikeltje „Dank zy storm wordt molen in Benthuizen gesloopt" de vol gende reactie: „Het is onjuist en onwaar, dat de tech nische dienst van Hazerswoude bepaalde, dat men vooralsnog niet tot de sloping mocht overgaan. Integendeel: het ge meentebestuur en de technische dienst van Hazerswoude wil. nu het polderbe stuur de molen niet wil laten restaureren, niets liever dan deze molen slopen, doch het bestuur van de Bentliuizer polder wil dit niet Het polderbestuur wil de kop van de molen verwijderen en daardoor het landschap „verrijken" met een af schuwelijk lelyke, peperbus" en juist dit wil het gemeentebestuur niet. Hel gemeentebestuur van Hazerswoude heeft dan ook alleen, zulks op advies van de inspecteur van de arbeidsinspectie (die tengevolge van de storm gevaar voor in storting aanwezig achtte) goedgevonden, dat de gevaarlijke delen werden verwij derd en het heeft in geen geval definitief zoals in bedoeld artikel ten onrechte wordt beweerd, toestemming gegeven tot gcdeeltelyke sloop". MEUWVEEK Ccfa-avond Zaterdagavond vertoonde de plaatse lijke afdeling van de Cefa de film „The lady with a lamp", die een beeld geefi van het leven van Florence Nightingale, de vrouw, op wier moedig werk iD feite het hedendaagse Rode Kruis is gebaseerd. Voorzitter Van Harten sprak zyn teleurstelling uit over de opkomst. VOORSCHOTEN Jeugdwerk en sport Vrijdagavond hield de heer Jac. van Dricl, hoofd van het burean voor Volks ontwikkeling en Sport tc Rotterdam, over het onderwerp „Jeugdwerk en Sport" een uitgebreide, instructieve en interessante causerie in het Cultureel Centrum. Deze avond was georganiseerd door de Voorschotense Sportraad, met het doel; jeugdleidsters en jeugdleiders te wijzen op dc hoge eisen, die aan liet jeugdwerk aan de vrijetijdsbesteding moeten worden gesteld, i.v.m. de invoering van de vrije zaterdag. In een breed betoog zetle de heer Van Driel uiteen, welke plaats de sport in het hedendaagse bestel heeft. De sport is op een ontstuimige manier uitgebreid tot hèt middel tot vrijetijdsbesteding. Spr.achtte het van eminent belang dat jonge mensen allerlei spanningen op gezonde wijze in de sport afreageren. Dc heer Van Driel betreurde dat de lichamelyke opvoeding op de Neder landse school nog zo dikwyls als de „as sepoester" wordt beschouwd. Dc jeugd- sportleider heeft niet alleen een sport- technische taak, maar niet minder een opvoedende. Na de pauze werden tal van vragen gesteld, waarbij o.m. duidelyk naar vo ren kwam, dat door de grote uitbreiding van de zaalsporten dc stichting van sporthallen door de plaatselykc overheid dient te worden bevorderd. Geen spreekuur Burgemeester en wethouders houden dinsdag geen spreekuur. Jubileum Gisteren werd het 65-jarig bestaan van dc Katholieke Arbeiders-Beweging alhier gevierd, 's Morgens werd dit ker kelijk herdacht, waarna 's middags ccn receptie werd gehouden in het cultureel centrum. Ook was het voltallige gemeen tebestuur aanwezig. Chr.-Hist. kiesvereniging In een ledenvergadering van de Chr.- Hist. Kiesvereniging heeft een bestuurs verkiezing plaatsgehad. Het bestuur Is thans als volgt samengesteld: C. Mcchcl- se, voorzitter, S. Boonstra, secretaris cn J. Griffioen, penningmeester. RIJKSBURG Jubileum mej. Haasnoot Zaterdagmorgen werd bij de firma Goemaat in Rijnsburg mejuffrouw M. Haasnoot letterlijk cn figuurlijk in de bloemetjes gezet. Zij is 25 jaar geleden als leerling-verkoopster by genoemde firma in dienst getreden en vierde als directrice haar zilveren jubileum. Mejuffrouw S. Lut, die dit (sinds drie jaar) filiaal van de fima P. dc Koning beheert, spraak haar toe, terwijl ook een lid van de directie van de firma Dc Koning, de heer A. Sanders, woorden van hulde tot haar richtte. Aan mejuffrouw Haasnoot werden een verzekeringspolis en een couvert over- randigd, terwijl het personeel voor veel bloemen had gezorgd. Op 29 december van 5 tot half 7 zal er voor het personeel der afdelingen Kat wijk, Rijnsburg en Leiden gelegenheid bestaaan tot het feliciteren van de jubi lerende mejuffrouw Haasnoot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4