Jlieuwc geütsrfie Ifournnl BLOEDBAD onder de moslims Commentaar Logger loopt vast in havenmond Troepen van V.S. naar Kongo NIEUWS in één oogopslag- Romantiek in Moskon Spaans vissersschip bij Marokko met man en muis vergaan 6( MAANDAG 12 DECEMBER 1960 BUREAUS- Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasltcti it gbebleotii mgn hert ia tegljenspwT Eenenveertigste jaargang no. 12046 Brussel begint feest te vieren Zie pagina 9 Vele tientallen doden Ln Algiers onder de Moslims zijn gis teren gevallen, toen Franse parachutisten het vuur op hen openden. Zij hadden opdracht tot elke prijs te voorkomen, dat het tot een treffen zou komen tussen Moslims en Franse colons. President De Gaulle bekort zijn bezoek aan Algerije met een dag. Morgenmiddag keert hij terug naar Parijs. Een Scheveningse logger is in de nacht van zaterdag op zondag toen het schip van een drieweekse reis terugkeerde, op het zuiderhoofd van de Scheveningse haven geslagen. Vijftien op varenden konden in veiligheid worden gebracht, de zestiende is verdronken. Volgens een Londens blad hebben de Ver. Staten speciaal voor strijd in het oerwoud opgeleide troepen beschikbaar om zo nodig in Kongo te worden ingezet. Dat zou gebeuren, indien de Ver. Naties er niet in slagen orde en rust te herstellen. In Laos is de situatie bijzonder onoverzichtelijk. Als vaststaand mag echter worden aangenomen, dat op het vliegveld van Vientiane enkele Russische straalvliegtuigen zijn aangekomen met wapens aanboord. Een vermakelijk incident heeft zich zaterdag op de werf De Merwede voorgedaan, toen prinses Beatrix (die haar zieke zus ter prinses Margriet verving) de doopplechtigheid van het vrachtschip Prinses Margriet verrichtte: het bijltje vloog van de steel ep cirkelde door de lucht. Maar het schip was los en gleed statig in het water. Een Argentijns vliegtuig ontplofte gisteren in de lucht. Alle 32 inzittenden vonden de dood. In Egypte stortte een straalvlieg tuig brandend neer. Opnieuw is in Den Haag een gedeelte van een pension uitge brand, en wel „Ada Rasa" aan de Nieuwe Uitleg. Twee bewo ners moesten met brandwonden naar het ziekenhuis. Een ton heeft een Haagse administrateur, die vrijdag is aange houden, in tien jaar tijd verduisterd HET Rode Rüsland, dat altijd zo prat ging op de broodnuchterheid van zijn vorm van Marx isme, haalt toch de ro mantiek binnen. Op zijn manier dan natuurlijk: van bovenaf georgani seerd en gedirigeerd. Aan Vredeslaan) van Moskou de Prospect Mira (de ds een grote winkel ge opend, waar jonge Mos- co vieten alles kunnen ko pen, wat ook in het wes ten bij een huwelijk hoort. In deze regeringszaak kan het bruidje haar tilet be stellen, de bruidegom zijn kostuum, er is een afde ling voor de bruidsboeket ten, voor de ringen, voor de sieraden, aan alles is gedacht. Moskou maakt dus wel een modieuze omme zwaai, want tot voor kort was het bij de meeste hu welijken zo, dat de jonge lieden even" gauw b.j de ambtenaar gingen trouwen. Maar omdat dat supernuch- tere sluiten van het huwe lijk ook niet helemaal in de kraam van de Russische bevolking bleek te passen, zochten de huwelijkskandi daten in zeer vele gevallen voor die speciale gelegen heid de kerk weer op en lieten zich daar in de echt verbinden. Dat was het re gime natuurlijk een grote doorn in het communisti sche oog en in de hogeve rejjjonen werd haastig naar middelen gezocht om dit „euvel" te gaan ondervan gen. Want zo redeneerde de rode regering: men kan het volk altijd nog beter romantiek dan godsdienst geven en vandaar dus die winkel aan <3è Prospect Mira. Soms beseffen we niet. hoe gelukkig een vrij mens in een vrij land is. Dat u vandaag, op deze maandag, weer een dag blad in uw brievenbus hebt ontvangen, waarvan de re dactie in volledige vrijheid heeft kunnen schrijven. Dat u dat kan lezen, zonder door een censor in uw vrijheid te zijn beknot. Daar zijn u en wij dankbaar voor. En u kunt in volle vrijheid de krant kiezen, die u het best ligt. Deze krant! Voor u en voor anderen! U kunt noteren als nlenwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing la). Als bew()s van dankbaar heid uwerzijds ontvang lk graag bet boek .lip Parade' op onderstaand adres: Het Spaanse vissersschip Joven Alon- son moet enkele dagen geleden voor de Marokkaanse kust zijn vergaan. Gevreesd wordt dat alle 41 opvarenden om het leven .zijn gekomen. Er is een opvarende ge vonden maar deze overleed kort nadat hij uit het wa'ter was gehaald. DE TOESTAND in Algerije is bijzonder kritiek, na het bloedbad dat de Franse parachutisten gistermiddag onder de Mohammedaanse bevol king van Algiers hebben veroorzaakt. Van officiële zijde werd toegegeven, dat er niet minder dan 61 mensen om het leven zijn gekomen bij de on lusten van de afgelopen dagen, 55 van hen waren Mohammedanen. Zij werden ncergemaaid door parachutisten, die juist in de stad waren ge arriveerd en opdracht hadden gekregen, tot elke prijs te verhinderen dat de Moslims en Europeanen slaags zouden raken. Zij hebben zich grondig van hun taak gekweten. Tevoren waren de Moslims al beschoten door Europese burgers, maar toen zij zich bij de po litie hierover beklaagden, bleef deze passief. De Mohammedanen besloten daarna, naar het centrum van Algiers op te trekken, maar deze poging werd door para's van de naar Frankrijk Is een. goede toekomst u één avond luisteren waard? (zie advertentie elders in dit blad) 15 man gered, jongen verdronken (Van een onzer verslaggevers) MET HET EINDE van een bijna drie-weekse reis in zicht, is in de nacht van zaterdag op zondag, om even over een uur, de Scheveningse logger Sch. 21 Arie van der Zwan van de rederij Jaczon bij het binnen lopen van de Scheveningse haven op de keien van het zuiderhoofd ge slagen. Het schip had juist de kop tussen de pieren gestoken toen het door een flinke noordenwind en een hoge deining met een doffe klap, die heel de logger deed sidderen, tegen de kop van de pier smakte. In een verkillende regen en een snijdende wind konden vijftien ver kleumde opvarenden veilig op het havenhoofd worden gebracht. Het zes tiende bemanningslid, de 17-jarige reepschieter Evert Spaans (Zeearend straat 17), werd vanmorgen echter nog steeds vermist. In Scheveningen is men algemeen van mening dat het schip als verloren moet worden be schouwd. „Ik zit vast op het zuiderhoofd." hoorde Evert Groen (Burgemeester van der Werffstraat 155) de gejaagde stem van schipper Jacob Pronk om ongeveer kwart over een over de ra dio roepen („ik luisterde toevallig omdat mijn schoonvader op dat mo ment op zee was"). Onmiddellijk holde hij naar buiten en snelde met zijn brommer naar de haven, waar toen nog niemand was te zien. De logger, die 17 last Kanaalharing aan boord had, lag hoog op de keien en sloeg met angstwekkende klappen heen en weer, telkens als hij werd gebeukt door de golven van de branding, die het schip zo nu cn dan helemaal overspoel den. Op de bak en op de brug stond de bemanning. Er werd geschreeuwd, maar de kreten warden weggevaagd door wind en regen. Op het eerste gezicht leek hun situa- Zie vervolg op pagina 9 overgeplaatste generaal Massu in bloed gesmoord. Gevreesd wordt, dat het aantal doden de 61 in werkelijk heid verre te boven gaat. De Franse autoriteiten in Algiers, maar maar ook in de andere delen van Alge rije vrezen, dat het bloed van gisteren (waarover meer elders in dit nummer) vandaag of morgen tot nieuwe ernstige ongeregeldheden zal leiden, omdat men zich de woede van de Mohammedaanse bevolking op de hals heeft gehaald. Zo lang alleen de Europese bevolking ge vaarlijk demonstreerde, gebeurde er niets bijzonders: er werd in elk geval niet ge schoten. Toen de Moslims de straat op gingen, nadat enkelen hunner door Fran se burgers waren neergeschoten, werden zij bij tientallen door de kogels uit de Een beeld van de ware oorlogstoestand die gisteren in Algiers heerste. Tanks werden ingeschakeld om de opstandige Moslims naar hun wijken terug te drijven. Zij begeleidden Franse parachutisten die zich dit keer niet beperkten tot het werpen van traangasbommen. JNDIEN de Verenigde Naties er niet in slagen orde en rust in Kongo machinegeweren van de para's neerge-jte herstellen en landen als de Sow- maaid. Intussen heeft generaal De Gaulle be sloten, zün bezoek aan Algerije te be korten en morgenmiddag naar Parijs terug te keren. Hij ging vandaag niet naar Collo en Phllipville en zal in het algemeen de grote steden vermijden, maar enkele militaire posten in het Auresgebergte bezoeken. Aanvankelijk zou De Gaulle woensdag in de Franse hoofdstad terugkeren. Het is niet. bekend waarom De Gaulle zijn reis afbreekt om naar Parijs terug te keren. Waarschijnlijk houdt zijn be sluit verband met de activiteiten van tegenstanders als generaal Salan, Lagail- larde en anderen, die zich in Spanje be> vinden en wellicht van De Gaulles af wezigheid in Parijs gebruik zouden kun nen maken om te proberen, een greep naar de macht te doen. Ook wordt reke ning gehouden met de mogelijkheid dat zij naar Algerije zullen worden gesmok keld om de leiding op zich te nemen van een nieuwe opstand tegen het gezag van Parijs, nu het vrijwel zeker is dal de plannen van de Gaulle doorgevoerd zul len worden. De Gaulle zelf zou dan in Algerije zijn leven niet meer zeker zijn. Hij zou ook de gevangene van de extre misten kunnen worden Zaterdag hield de generaal nog een bijzonder openhartige rede tot 400 of ficieren op een luchtbasis bij Blida Hij zei met nadruk dat de strijd in de afgelopen jaren de Mohammedaanse bevolking een nationaal bewustzijn heeft gegeven en dat niets dat kan tegenhouden. De problemen van Alge rije kunnen niet meer worden opgelost met middelen die het gisteren nog deden. We kunnen alleen spijt heb ben, dat verzuimd werd. wat gisteren had kunnen worden. jetuTiie, Ghana en Egypte zich met de burgeroorlog in dat land zouden bemoeien, zullen de Verenigde Sta ten strijdkrachten naar Kongo zen den, die opgeleid zijn voor de strijd in het oerwoud en tegen het tro pische klimaat kunnen. Dit bericht van de gerespecteerde Lon- dense Daily Telegraph werd in Wash ington niet bevestigd, maar evenmin ont kend. Het blad meld voorts dat de Ame rikanen in nauw overleg met hun NAVO-bondgenoten hebben gehandeld bij het treffen van hun geheime voorbe reidingen. Intussen is de situatie in Stanleystad de rest van de Oostprovincie verbe terd. gekomen. Meer dan 100 Europeanen heb ben zich reeds onder bescherming van deze militairen geplaatst. Het ultimatum van de aanhangers van Loemoembn is nu al 48 uur van kracht, maar er z{jn slechts sporadisch berichten over arres taties van blanken binnengekomen. Men rialiseert zich echter, dal de baat tegen de blanken nog steeds ln geweld daden kan uitlopen. De Nederlandse ko lonie in Stanleystad, die geschat wordt op b(jna 200 personen, bevindt zich irt goede welstand. In Nairobi (Kenia) staan Britse vliegtuigen gereed om zon- nodig Europeanen uit het bedreigde ge bied te evacueren. De Verenigde Naties zijn in New York nog niet veel verder gekomen met het debat over Loemoemba. Behalve een Russische resolutie, waarin vrijlating van Loemoemba, ontwapening van de benden van Moboetoe etc. wordt ge vraagd en een westers voorstel om aan te dringen op een menselijke behande ling voor alle gevangenen in Kongo heeft de Veiligheidsraad nu ook te maken met een Ceylonese resolutie, waarin wordt gevraagd: verruiming van de be voegdheden van secretaris-generaal Hammerskjöld, ontbinding van alle Kon golese legers, terugtrekking van alle Bel gen uit Kongo, vrijlating van alle Kon golese leiders en aevirdeviag van eer. ronde tafelconferentie van alle leidende politici en een nieuwe zitting van het parlement. Het is niet erg waarschijnlijk dat een van deze resoluties een kans zal krijgen. Vermeiden we nog, dat ook Indonesië besloten heeft, haar troepen uit Kongo terug te trekken. Het Indonesische taehement omvat ongeveer 1500 man. Niet bekend is, wanneer de terugtocht de V.N.-troepen in actie zijn heglnt. Dat geldt ook voor de troepen van Ghana, Egypte en Zuidslavië. Het Hjkt erop, dat het vooralsnog bij dreige meuten b!(jft om invloed uit te oefenen op de besprekingen in New York. Zo zit de logger Sch 21 hoog op het zuiderhavenhoofd (l.) van de Scheveningse haven, omspoeld door de golven BANANEN ZIJN VOEDZAAM Verlovingsringen Klassiek en modern. Zeer grote sortering Op het graveren kan gewacht worden. v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 A LGFRIJE VERKRIJGT zijn onafhanke lijkheid niet zonder smarten en weeën. De Gaulle begeeft zich. als voelt hij zich verzekerd van een profetische onaantast baarheid, door het bruisende cn gistende land, cn zijn gang is juist nu als een symbool van de nieuwe verhouding, zoals hij zich deze heeft gedacht. Er zijn im mers voor Algerije drie mogelijkheden. Daar is de mogelijkheid van het Alge rije dat zonder meer Frans blijft. Een bestendiging dus van de situatie van thans. Daar is voorts de mogelijkheid van het Algerije, dat volop Algerijns wordt en waarover Frankrijk en Fransen niets meer te zeggen zuilen hebben. Daar is ten slotte ook de mogelijkheid van een Algerije, dat met Frankrijk sa mengaat, een gemeenschappelijke toe komst tegemoet. Deze laatste mogelijk heid is zoals zij een De Gaulle voor ogen staat in een pogen waarin hij door ieder weldenkend Fransman wordt gesteund, doch waartegen zowel de Franse als de Algerijnse fanatici in het geweer komen. Met welk een heftigheid dit geschieden kan, heeft dit weekeinde bewezen. Tien tallen doden, honderden gewonden zij vormen het trieste resultaat van de ver betenheid waarmede men zich van belde uitersten heeft doen gelden. Met als enig gevolg, dat wederzijds de fronten verscherpt zijn. En dat de op lossing, zoals een De Gaulle zich deze denkt, verder dan ooit van de verwezen lijking verwijderd lijkt. Want is voor een gemeenschappelijk heid in het algemeen reeds een gelijke gezindheid onmisbaar, hoezeer dan bij fel levende volken als het Franse cn het Algerijnse. En dan laat zich nauwelijks bevroeden, dat de smarten, waaronder men daar thans gebukt gaat, aangemerkt mogen worden als de weeën bij de ge boorte van een nieuwe staat, die immers mag worden vergeleken met een brok nieuw leven. Eens te meer overigens breekt de over tuiging zich baan, dat wie uit deze im passe de uitweg moet forceren diezelfde De Gaulle is. Want het feit blijft dat zonder zijn in greep de verhouding tussen Frankrijk en Algerije er een is van twee worstelaars, die met hun ineenstrengcling niet anders vermogen dan zichzelf en de ander te verlammen. Moge het inzicht doorbreken, dat het niet kan zoals het dit weekeinde is ge gaan. Dat is de weg van de graven. Van het graf ook waarin Frankrijk en Algerije doende zijn, de ander cn zichzelf te slepen. Algerije en Frankrijk zou men gaarne, elk voor zich en beiden tezamen, een be ter lot toewensen. rjTIJDENS het weekeinde is de lucht drukverdeling en daarmede samen hangend ook de luchtcirculatie boven Europa belangrijk gewijzigd het hoge. drukgebied boven Noord-Scandinavië trok weg Noord-Rusland. De depressie boven de Oostzee trok naar Zweden en vulde op en een nieuw Temper. Station Weers. gesteld!» ii it ii IS ïr E ii 2 3 D Helder zw. bew. w 4 0 0.1 1 Ypenburg gli. bew. zw 4 4 2 Vliss. zw bew Zw 6 4 3 0.2 Eel de zw bew. 3 3 -3 0.3 De Bilt zw bew. 2 3 0 0.J Twentho zw. bew. windstil 2 -1 0 Elndh. gh. bew 2 2 0 0 Zd -Lim/b gh. bew zzv 2 -1 0 Helsinki mist 0 0 -0 9 Stockh m.regen zo 2 0 1 Os.o zw. bew nnw 3 -6 -7 0 Kopenh. sneeuw wnw 8 1 -1 3 Aberdeen on bew 6 2 -1 0 Londen sneeuw windstil 1 0.2 Adam zw. bew z 4 3 2 0 Brussel zw. bew. z 2 3 0 0 Luxemb 1. bew nno 1 0 -3 0 Parijs gh. bew no 2 5 -0 0 Bordeaux zw bew 1 S -0 Grenoble gh. bew nw 6 3 2 0 Nice onbew nnw 8 16 6 0 Berlijn 1. bew. wm 4 1 -3 0 Frankfort gh bew n 2 2 -0 0 MQiehen gh. bew. a 0 12 ZOrich gh. bew nno 3 2 0 7 GenCve gh bew nno 9 4 1 0 Locarno onbew O 4 10 2 0 Wenen tnocuwb. nirw :n 0 -1 1 0 Innsbruck gh. bew O 2 6 0 Belgrado Athene zw. bew T71W 9 21 18 0.1 1 Rome zw. bew windstil 14 7 AJaccio onbew n0 2 14 3 0 Madrid zw bew windstil 9 Mallorca h bew windstil 12 Lissabon gh. bew n 4 17 12 0 Langzaam stijgend Barometerstand zaterdag 758 mm hogedrukgebied vormde zich boven onze stroken. Als gevolg daarvan kwam aan de aanvoer van koude lucht uit Scandi navië snel een einde. De wind is nu boven West-Europa ver anderlijk en in de stagnerende koude lucht komt bij opklaringen in de nacht hier en daar lichte vorst voor. O de oceaan is de depressie activiteit verder toegenomen. Zachtere oceaan- lucht wordt daardoor in de richting van West-Europa gestuwd. De komende 24 uur blijft ons land evenwel nog aan de rand van een hoge- druk met vrij veel bewolking en plaat, selijk ook enige neerslag afkomstig van een in betekenis afnemende storing bo ven Zuid-Engeland. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Plaatselijke opklaringen, maar hier en daar ook mist en op enkele plaatsen enige neerslag. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot zwak ke veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag; zon op 8.40, onder 1629 uur; maan op 204, onder 13.57 uur. 18 november nJeuwo maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1