de rekening Coevorden nu door water bedreigd In Meppel voelt men zich het kind van Tussen wal en s chip Rijksgroepsregeling gerepatrieerden Reeks adventsprogramma's van de NCRV-radio Gedachtenlezen 600 militairen ingeschakeld Nog geen geld voor tweede visserijscliip ss NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 9 DECEMBER I960 T^E INWONERS van Meppel zijn reeds gedurende lange tijd gewend aan hoge waterstanden rond hun stad. Kanalen als de Hoogeveensevaart en riviertjes als de Reest, de Wold Aa en de Oude Vaart brengen sinds jaren het water uit zuid- en zuidoost-Drenthe naar dit deel van de provincie. Het werd daar via het Meppelerdiep en het Zwartewater afgevoerd, eerst naar de Zuiderzee en later naar het IJssel- meer. Ir» het „natte" jaargetijde kwam het Vaak voor, dat de afvoer van het water nie snel genoeg kon geschieden. Dan tra den de riviertjes buiten hun oevers en kwamen de landerijen blank te staan. Ging dit gepaard met een zuidwester- storm, dan werd het water in IJssel- meer, Zwartewater en Meppelerdiep op- gestuwJ en overstroomden een groot ge deelte van de stad. Zulks gebeurde bij voorbeeld ongeveer 35 jaar geleden nog. Voordat het echter zover kwam. dat de stad zelf met wateroverlast te maken kreeg, nam het water eerst bezit van de uitgestrekte overlanden langs het Mep pelerdiep Ook de meren in het water schap Vollcnhove, die als boezem dien den. konden heel wat van dit overtollige ater verwerken. Verbeterd In de jaren na de tweede wereldoorlog zijn er in Drenthe belangrijke water- schapswerken uitgevoerd, ten behoeve van de verbetering van de waterkering. Een riviertje als de Wold Aa bijvoor beeld, werd genormaliseerd en heeft daardoor een aanmerkelijk grotere voercapaciteit gekregen. De Oude Vaart heeft men op het ogenblik onderhanden. De verbeteringswerken in de verschei dene waterschappen hebben in het alge meen tót gevolg, dat thans sneller over tollig water kan worden afgevoerd. Zes waterschappen voeren thans hun water naar Meppel af, waterschappen die bij elkaar een 90.000 hectaren omvatten.. Voor zover via de Reest wordt geloosd, wordt het water rechtstreeks op het Meppeler'iep gebracht. De Hoogeveense vaart brengt het water.dat zij uit de waterschappen ontvangt door Meppel, via de Meppelersluis op het Meppeler diep. Oude Vaart en Wold Aa vloeien in het noordoosten van Meppel samen en voeren hun water door een nauwe gracht door Meppel het Mallegat geheten naar het Meppelerdiep. Dit nu, wor't thans in Meppel als de oorzaak van de huidige wateroverlast gezien. Afg, ewezen Toen plannen voor verbetering van de waterafvoer uit de waterschappen aan de orde kwamen, is uiteraard ook reke ning gehouden met het vraagstuk, waar het water moest blijven. Zo is de ge dachte naar voren gekomen een „600- tons" kanaal te graven, van oost naar west door Drenthe, van Meppel, via Hoogeveen lopend naar Zuidoost-Dren the. Dit kanaal zou ten noorden of ten zuiden van Meppel hebben moeten lopen Militairen leggen zandzakken- dijken aan om het water bij Coe vorden te keren. en het zou enerzijds dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de waterafvoer (ook voor Hoogeveen en Zuidoost-Drenthe van belang) terwijl anderzijds dit kanaal de scheepvaart op de zich snel ontwikkelen de industriële gebieden rond Hoogeveen en Emmen zou hebben kunnen dienen. Toestemming tot aanleg van dit ka naal moest van de regering komen. Een beslissing liet echter nog al even op zich wachten en toen deze kwam, was ze af wijzend. Hangende Men had echter nog een oplossing achter de hand: omlegging van de Oude Vaart, tot een zogenaamd randkanaal zou ontstaan, een kanaal dat op de Smil- dervaart zou moeten lozen. Opnieuw was daarvoor ministeriële goedkeuring nodig. Een beslissing daarover is nog hangende, blijkens de uitlatingen van de minister van verkeer en waterstaat tijdens diens bezoek aan Drenthe vorige maand in verband met het Drentse wegen- en kanalen vraagstuk. Hetgeen ook soulaas zou bieden een verruiming van het Mallegat. Plan nen daartoe liggen eveneens gereed, maar de uitvoering daarvan in samen werking met de provincie Drenthe is niet eenvoudig omdat er een dichtbe bouwd stadsdeel van Meppel bij betrok ken is. Bovendien ziet men deze verrui ming van het Mallegat in Meppel niet als een afdoende oplossing omdat in dat eeval toch de situatie zou blijven bestaan, dat overtollig water dat door twee rivier tjes wordt aangevoerd, door een bewoond stadsgedeelte moet worden afgevoerd. Verder hebben de provinciale Instan ties in plaats van het „600-tons". kanaal een plan ontwikkeld voor verruiming .van het gedeelte Meppcl- Hoogeveen van de Hoogeveensevaart, zodat dit kanaalgedeelte geschikt zou zijn voor schepen tot 400 ton. Ook deze verbetering zou aan de waterafvoer dienstbaar kunnen worden gemaakt. Ook dit plan heeft, aldus zijn verklaring by zijn jongste bezoek aan Drenthe, de aandacht van de minister Gevolgen Zo ongeveer was de stand van zaken, toen zaterdag en zondag in Meppel en omgeving 66 mm. regen viel (hetgeen wil zeggen dat er 66 liter viel op iedere vier kante meter van de 90.000 hectaren welke onder de zorg van de waterschappen val len). Er gebeurde wat in Meppel al lang gevreesd werd: grote hoeveelheden wa ter vloeiden naar de stad en de storm stuwde het water in Meppelerdiep en Zwartewater zo hoog op, dat er bij Mep- oel vrijwel niets weg kon. De Meppeler- diepoevers, welke voorheen als boezem dienst deden, konden dit nu niet, als ge volg van de bedijking van het Meppe lerdiep die vorig jaar gereed is gekomen. In het Noordoosten van de stad trad zondagochtend vroeg de Wold Aa buiten haar oevers. In het zuidoosten kwamen straten blank te staan door het water dat uit Meppelerdiep en Reest stroomde. In de loop van de dag trok het water zich wat terug, als gevolg van het feit dat de Meppelerdiepbekading was door gebroken In het noordoosten verergerde de toestand echter zodanig, dat in de loop van maandag een derde deel van de stad blank stond. Nadat de storm was uitgewoed, trok het water afkomstig van Reest en Hoogeveensevaart zich terug. Het Mallegat bleef echter een „bottle neck". Schrale troost In Meppel heeft men de, gedachte het kind van de rekenin, geworden ie rijn r"»d pelroleumkacheltje elllen in bi) hel overleg tussen de verschillende verdieping van hun woning, beschou- Instanties. I wen inmiddels als een schrale troost Akkoordde buitenkant van *n ARISTONA is fraai. De binnenkant mag er ook wezen! Technisch is zo'n ARISTONA geweldig: perfect beeld en geluid. En de service is óók perfect. Ja, iedereen ziet meer in 'n ARISTONA! televisie - grammofoons recorders EINDELIJK ZIEKENHUIS VOOR A'DAM-NOORD Binnenkort zal begonnen worden met de bouw van een 300 bedden tellend ziekenhuis aan het Mo. /eld in Amster dam benoorden het IJ. De kosten wor- den geraamd op circa 10 miljoen gul den. Door de stichting van dit zieken huis zal worden voorzien iin een her haaldelijk tot uitdrukking gekomen be hoefte op het gebied van de gezond heidszorg in Amsterdam-Noord. Meppels burgemeester, prof. mr. 'A. Kleijn, verklaarde desgevraagd: „Het enige voordeel dat Meppel misschien uit deze gebeurtenissen kan trekken is, dat door een overstroming als deze een ver- snelling plaats vindt van de activiteiten van die instanties provinciale- en rijks waterstaat die met dit probleem ook te maken hebben". De vele Inwoners van Meppel die thans in lege huiskamers verblijven, of De minister van maatschappelijk werk heeft bij beschikking van 6 december de rijksgroepsregeling gerepatrieerden vast gesteld. welke 1 januari de regeling hulpverlening gerepatrieerden zal ver vangen. doen er komt volgens de minis ter vrijwel geen wijziging in de bepa lingen. De uitkeringen zullen automa tisch de toonbeweging volgen. Als maxi mum voor de bèrekening van een uit-, kering is gekozen het maximum dag loon 1 thans ƒ20) en als minimum het loon van de ongeschoolde arbeider in de betrokken gemeente. De belangheb benden zullen door de regeling generlei financieel nadeel ondervinden Op de begroting-1961 is voor uitkeringen ƒ22.12 miljoen uitgetrokken (1960 ƒ20.14 min.» IN de komende weken biedt het radioprogramma van de NCRV verscheidene belangrijke advents- uitzendingen. Er zijn enkel? kerk diensten te verwachten en ook het hoorspelrepertoire is aangepast bij het bijzondere karakter van de de cembermaand. In opdracht van de NCRV heeft Will Barnard een hoorspel in twee delen geschreven rondom de figuur van Je- saja, de grootste onder de Oud-Testa- mentische profeten. Het spel heet „In stilheid en vertrouwen" cn de figuur van Jesaja wordt gespeeld door Paul van der Lek. Johan Bodegraven regis seert. U kunt er naar luisteren op de avonden van de maandagen 12 en 19 december. Volgende week woensdag. 14 decem ber, zendt de NCRV 's avonds om 8 uur een appèldienst voor de kerstactie van het open deur -erk uit. Deze dienst wordt gehouden in de Ned. Herv. kerk Oost-Souburg. Sprekers zijn Zweden en de Philippijnen. Ah ran Eyk schreef er de verbindende teksten voor. Frans Mijts de muziek. Aan de uitvoering werken mee de declamator Dick Scheffer, He fluitist Ko van der Zee en de bassist Wim de Vries. Zuid-Hollaiul krijgt eindelijk F.M. T^NKELE LEZERS vroegen ons naar de stand van zaken omtrent FM in Zuid-Holland. Daarom delen wij nog eens mee, dat de PTT er ernstig naar streeft nog voor 25 december de nieuwe radiozender Lopik, speciaal voor FM, zendklaar te hebben. Dat betekent dan goede FM-ontvangst voor geheel wes telijk Nederland, d.w.z. Zuid-Holland (met de eilanden), Utrecht, het groot ste deel van Noord-Holland en Brabant 1 een deel van de Zeeuwse eilanden. •De vijf regionale zenders zorgen er mede voor. dat dan practisch geheel Nederland kan profiteren van de FM- Monteban en Wika L. A. C. van Gin- band. Tot goed begrip diene, dat alleen kei Voor een kort klankbeeld dat on- radiotoestellen, voorzien van een FM- derdeel van de dienst uitmaakt, schreef band ontvanger, hiervoor geschikt zijn. G. P. Klijn de tekst. Het Middel, burgs kamerkoor zal zingen. In de middag van donderdag 15 de cember. om 3 uur, staan de NCRV-mi- crofoons in de St. Laurenskerk te Rot terdam voor de directe uitzending van een marine-adventsdienst. Twee vloot- predikanten zullen voorgaan: ds. J. W. Sepmeyer uit Den Haag en ds. O. Vee- ning uit Rotterdam. Andere personeelsleden van de Kon. Marine zullen meewerken o.m. In de Bijbellezing. Voor het muzikale gedeel- De FM-zonder Lopik werkt op kanaal 19 voor Hilversum 1 en op kanaal 33 voor Hilversum 2. Vele FM^toestellen zijn uitgerust met een speciale antenne, waardoor het plaatsen van een dure en ontsierende buitenantenne op het dak overbodig is, tenzij men zeer ver van de zender Lopik af woont. In de grote steden zal een dakantenne niet nodig zijn. Voordelen van het FM-«jrsteem zijn, dat de ontvangst helderder is en veel te van de dienst zorgen het chr. kna- minder onderhevig aan atmosferische nenkoor onder leiding van Marinus storingen. Ook kunnen de hoge tonen Borstlap, het strijkorkest van de viije van instrumenten beter worden ontvan- school in Den Haag, de organist Piet gen. waardoor het geluid veel voller Kraak en de mai^nierskapel. en fraaier wordt. In het vrijdagavondprogramma „Pris- Bij het luisteren via de FM-band ma" dat op 16 december in de ether is heeft men ook aanzienlijk minder last wordt een adventsprogramma opgeno- van storingen, veroorzaakt door elek- men onder het motto „Wachtwoord", trische trams, neonverlichting en het Bijdragen hiervoor komen uit Engeland, gebruik van elektrische apparaten. Commentaar* vanavond ET AMUSANTE SPEL Verstraete I/ICU, u uc iivnv uur hun rollen van het „gedachtenlezende echtpaar Sebastianhebben het tele visiespel dat de AVRO gisteravond uit zond, gered. Het blijspel van Lindsay en Crouse The great Sebastian»" is niet veel meer dan een zouteloos ver haal met domme militaire humbug die nergens op slaat en met hele stukken figurantenwerk ertussen. Voor deze fi gurerende rollen die slechts enkele losse zinnen opleverden had regisseur Wal ter van der Kamp echter een hele rij acteurs en actrices van naam geënga geerd, hetgeen de rolbezetting 'wel flat teerde. Ten onrechte verwachtte men daardoor echter, dat er iets meer zou gebeuren. En zo stelde het stuk dubbel teleur en viel er alleen maar te genie ten van het altijd geestige optreden 7.40 en 8. van Aieke Verstraete en het buiten kansje, Cruys Voorberah eens In een niet-lugubere noch ernstige rol te zien Een gevarieerd televisieprogramma biedt u de NCRV direct na het NTS- en 8.30 in de ether is met het weekoverzicht. Eerst 25 minuten muziek door een Ameri kaanse militaire band (film). En dan een one-man-6how" van Bueno de Mesquita. Om 9.25 uur Peter van Cam- pen's actualiteitenrubriek on om 10.05 uur dagsluiting door ds. A. C. D. van den Bosch uit Ginneken. vanavond TWEEHONDERD militairen, vele gemeente-arbeiders en leden van de B.B. waken thans over enkele stadswijken van Coevorden, waar de toestand kritiek is geworden door het nog steeds wassende water in de Vecht, het Stieltjeskanaal en de Lut- tershoofdwijk. Het gerucht doet de ronde dat in Duitsland dijken zijn doorgestoken omdat men de water massa onmogelijk in bedwang kon houden en dat Coevorden en om geving er nu de gevolgen van onder vinden. Naar dit gerucht wordt door 58 „De sneeuw is met deze temperatuur aLleen voor de vogels, mijnheer Corazzini," zei ik. „U zou zich nog beter met schuurpapier kunnen inwrij ven." Bij een dergelijk lage temperatuur heeft sneeuw namelijk de structuur van hard zandsteen aangenomen en wanneer ermee gewreven wordt, verkorrelt ze tot een soort wit, poederachtig zand. Met mijn hoofd duidde ik op de emmers met sneeuw op de kachel. „Steek daar uw voeten maar in als het water dertig graden Celsius is. Wacht dan tot de huid flink rood wordt. Het is geen prettig gevoel, maar het helpt. Als er blaren komen, zal ik ze morgen doorprikken en sterili seren." Hij staarde me aan. „Blijven we dit houden, dokter?" „Ik ben bang van wel," antwoordde ik. En we bleven het houden voor de tien vol gende uren tenminste, waarin de temperatuur nog lager werd, maar dan heel, heel langzaam begon te stijgen. Tien uren, waarin de emmers met sneeuw nooit van de kachel kwamen. Tien uren. waarin mevrouw Dansby-Gregg, haar kamenier Helene en later Solly Levin branders tegen de zijkanten van de emmers hielden om het smelten en warm maken te verhaasten. Tien uren, waarin de chauffeurs van pijn de tanden op elkaar moes ten klemmen als ze bij de kachel ontdooiden en het bloed weer in hun bevroren ledematen terug stroomde. Tien uren, waarin we met een haast ziekelijke angst wachtten op het ogenblik, dat we onze voeten weer in warm water moesten steken. Tien uren, waarin Mahler steeds zwakker werd en Marie LeGarde niets meer zei, voor het eerst in elkaar zakte en roerloos in een hoek bleef liggen de ogen gesloten, alsof de dood haar al had achterhaald. Tien uren. Tien oneindige, niet te be schrijven uren van lijden. Voordat deze tien uren echter voorbij waren, gebeurde er iets dat het beeld totaal veranderde. Tegen de middag liet ik stoppen. Terwijl de zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN vrouwen wat soep warmden en met een brander twee bussen vruchten ontdooiden, stelden Jack- straw en ik de hulpzender op, spanden de antenne en begonnen onze roepletters GFK uit te zenden. Gewoonlijk werd bij dergelijke zwakke zenders een morsesleutel gebruikt en ontvangen door middel van koptelefoons, maar omdat Joss heel goed wist hoe slecht we allemaal met morse over weg konden, had hij de zender vakkundig ver anderd en behoefde de morsesleutel alleen maar gebruikt te worden voor de roepletters. Nadat dan de verbinding tot stand was gebracht, zonden we via een handmicrofoon uit en door enkel even een handel om te gooien, veranderde deze microfoon in een kleine luidspreker, die net sterk genoeg was. Het oproepen van Joss was eigenlijk niet meer dan een gebaar. Ik had het hem namelijk beloofd en hield woord dat was alles. Naar schatting waren we nu een tweehonderd kilometer van de hut verwijderd en dat was zo ongeveer de grens van de zender. Ik wist niet wat voor uitwerking de kou op het zenden zou hebben, maar veronder stelde niet dat er veel van terecht zou komen. Er was die morgen weliswaar geen noorderlicht ge weest, maar de ionosfeer kon nog vol storingen zitten. En bovendien: Joss had zelf verklaard da' onze grote zender niet meer gemaakt kon worden Tien minuten gingen voorbij, waarin ik met be hulp van Jackstraw steeds maar onze roepletters uitzond. Telkens driemaal GFK, dan de handel over, tien seconden luisteren, handel weer over, opnieuw driemaal GFK. Na de tien minuten luis terde ik nog even, stond op en wilde juist Jack straw een teken geven dat we maar moesten op houden toen ik op het laatste ogenblik een ge kraak hoorde cn de luidspreker tot leven kwam „GFX roept GFK, GFX roept GFK. We ontvan gen u. Zwak, maar duidelijk. Herhaal: we ont vangen u. Over." Van opwinding liet ik bijna de microfoon uil mijn handen vallen. „GFK roept GFX, GFK roept GFX!" Ik schreeuwde de woorden uit, zag Jack straw naar de handel wijzen die nog steeds in de ontvangpositie stond, wierp de handel over, riep opnieuw de roepletters, vergat de goede manieren bij een radiogesprek en ratelde haast struikelend ovèr mijn eigen woorden: „Hier dokter Mason, hier dokter Mason! Ont vang je goed en duidelijk. Ben jij dat, Joss?" Ik wierp de handel over. „Jawel dokter, blij u te horen, dokter." Lucht- storingen ontnamen de woorden alle persoonlijk heid en beroofden ze van de betekenis. „Hoe ma ken jullie het? Hoe is het weer, hoever zijn jullie?" „Vorderen", antwoordde ik. .Kou verschrikke lijk over de zevenenvijftig graden vorst. Twee honderd kilometer opgeschoten. Joss, dit is een wonder hoe kreeg je het voor elkaar?" „Ik kreeg het niet voor elkaar," zei hij onbe- wogen. Even bleef het stil en dan hoorde ik op- ter eerst op bestaande nieuwe schepen te de Rijkswaterstaat een onderzoek in gesteld. Tussen Coevorden en Gramsbergen is een dijk langs de Vecht bezweken en aangezien het water bijna dertig centi meter boven het land stond, gutst het door het gat. Het water van het Kanaal Coevorden-Swinderen staat zo hoog dat het over de dijk stroomt. De taak van de militairen en B.B.-ers bestaat uit het leggen van zoveel mogelijk nooddijken op bedreigde plaatsen en het versterken van huizen met zandzakken. In Gramsbergen wordt onder leiding van burgemeester Van Hout eveneens tegen het snel stijgende water van de Vecht gestreden. Grote gebieden staan onder water en verschillende boerderijen zijn daardoor volkomen geïsoleerd. De grote weg Zwolle-Coevorden is over een groot gedeelte onbegaanbaar. Al werkt men met man en macht, toch kon niet worden voorkomen dat het water door enkele straten van Gramsbergens cen trum ging stromen. Op enkele plaatsen zijn de bewoners van boerderijen geëvacueerd Men krijgt een goed Idee van de waterhoogte, wan neer men weet dat het water tegen de onderkant staat van de vrij hoog gelegen brug over de Vecht In Ommen. De lager gelegen woningen langs de rivier In Ommen lopen gevaar. De commissaris van de Koningin in Drenthe is gisteren naar Coevordm ge reisd om zich persoonlijk van de situatie op de hoogte te stellen. Er zijn nu bij de strijd tegen het water zeker zeshond- derd militairen betrokken. Tweehonderd infanteristen, afkomstig uit Assen, zijn dus ingeschakeld te Coevorden. Ook in Ruinerwold, Grambergen, Haren (Gr.) en Brummen helpen echter nog militai ren. In Groningen heeft de situatie zich enigszins in gunstige zin gewijzigd Het water in de kanalen zakt langzaam Men blijft echter nog enige tijd de wacht houden, omdat het gevaar voor dijk doorbraken nog niet is geweken. Minister Marijnen „wil Je deur op een kier zetten" voor de houw van een twee de onderzoekingsschip voor de visserij Momenteel lijkt het de bewindsman juii Opgewekte radio-uitzendingen kunt vanavond bij de KRO horen tussen in het verzoekplaten- programma voor militairen, om 9 uur in het café-chantant ..De bonte zebra" en o~» 10.55 uur in „Pirouette". Waar- bij alles draait om de lichte muziek. De 1 VARA vergast u om 9.50 uur op het spelletje „Wie Is het?" Gesproken woord is er om 8 05 uur bij de VPRO (Hilversum 2) als ds. R. Hensen de cyclus „Kernvragen van ons geloof" voortzet en om 8 50 uur als Bernard Person van de V.N. vertelt. Ook bij de KRO om 8.30: Avondcollege over Europa. Zoekt u goede muziek, stemt u dan om 9 uur af op de VARA voor operafragmenten van Mozart, ge- ►ngen door „gouden stemmen van deze eeuw" of om 9.55 uur op de KRO voor liederen van Vaughan Williams en Parry, gezongen door de Engelse bariton Ranken Bushby, begeleid door de pianist Gerard van Blerk. Programma voor morgen ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 740 ko/s. KiRO: 7 00 Nws 7.15 Gewijde mui 7.30 V d jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overwe- 1 ging 8.00 Nwo 8.16 Gram 8.50 V d huls- vrouw 10.00 V d kleuters 10.16 Gram 11.00 V d zieken 11.45 Gram 12.00 Mlddagklok- noodkiiok 12,0» Metropole-ork en sol (om 12.30—12.33 Land- en tulnbouwmeded) 12.30 Act 10.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte mui 13 50 V d Jeugd 14.00 Ama- teursprngr 14.20 Kunstkroniek (4.50 Lichte muz 15.10 Franse les 15.30 V d Jeugd !6 0o Gregoriaanse zang 16.30 Instr octet 16.50 Sportperloecoop 17 00 V d Jeugd. 18.00 Zigeuncrmuz 18.15 Journ week- overz 18.25 Lichte muz 18.45 En nu mijn gevat, vragenlbeantw 10.00 Nws 19.10 Act Memojandum 1030 Amateursprogr 19.50 Lichtbaken, lezing 20.00 ork cone. Klassieke muz 21.00 U bent toch ook van d- partij?, lezing 21.10 Gevar progr 22.25 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 W|J lulden de zondag in 23.00 Meesterwerken van de religieuze muz, muzikale lezing 23.55—24 00 Hlivervura n, 298 m. 1007 ke/a. TARA: I» rT".»7-1?»0^ c"m 8°° 0.i« Gram 8.50 Voor u en uw gezin lezing 9 00 Gym v d vrouw VPRO: ÏO.OO ?*orU* 10 °5 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gevar progr j2.00 Ham. m-.ndorgel en zang 12.30 Land- cn tuii.- bo^eded 12.33 Nwc gram met comm 2 m*?. 2 Ljohtc muz M-°° v d Jeugd 14.35 Matlnëe op de vrije zaterdag: 1 Pro. menade ork^ Instr kwintet en sol 2 Boek- heapr 3 Omroepork 16.43 Vragenbeantw "OOJêmmxs 17.30 Weekjoum m ,comm 16 20 Lichte muz 16.35 Zlgeunerork 19.00 Artistieke staal- 1 X™0',19 Akli* Toitèn 10 55 Deze üüf* ARA: 20.00 Nw» 20.05 Gevar n>uz 2. 15 Soc comm 21.30 Lichte muz uS"pf;,°rr^'X;! SS m'S'K,'. nieuw zijn stem. „Kapitein Hillcrest zou u graag willen spreken, dokter." „Kapitein Hillcrest! Hoe is kapitein Hillcrest...." Abrupt brak ik de zin af Niet van verbazing hoe kon Hillcrest, die zich bijna vierhonderd kilo meter ten noorden van het weerstation moest be vinden. plotseling in de hul zijn? maar omdat ik de waarschuwende blik in de ogen van Jack straw zag en begreep wat de Eskimo bedoelde. (Wordt vervolgd) gaan experimenteren. De bouw- en ex ploitatiekosten van een onderzoekings- vaartuig zijn namelijk hoog. De bruik baarheid van zo'n tweede schip voor uit breiding van het technisch onderzoek (verbetering van het vistuig, visbewer- king op zee e d acht de minister wel aanwezig, maar de hoge financiële lasten vormen nu de grootste belemmering Minister Marijneti zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de voortgezette be- hnnwv*n de begroting voor land- IrZZ Vi"e,nj- De bewindsman zei van h«» sP besluit over de verbetering van de Scheveningse buitenhaven over te alen aan zijn collega van erkeer en waterstaat De activiteiter voor een ha- K«tw|jk yoigt de minister met gaarne n'"/» De mM«*r wi! gaarne Ula steun verlenen aan pogingen n°°dhjdende drijfnetvisaerij te behouden door ontwikkeling van acheeps. typen waarmee in het daarvoor geschikte met de Vl'et k,n w°rden gevist het fe.ns de mn8e>ijkheid biedt, het jaar rona te vissen. De instelling voor een lectoraat visserii- 'lESSSLV0 t y*e,nln*8e ^ndbouw lijk minister niet wense- Dain-vraag 31 Probleem van J. A. Pennings uit 's-Hertogenbosch. Pennings is iemand die nooit los zal komen van de problematiek. Al heel wat slagen heeft hij geleverd met in begrip van prijzenslagen in wedstrij den. Van zijn geest hebben wij nog meer composities in voorraad. Deze iCanaléas wikkelt zich geheel af vol gens de scherpe regels der problema tiek. Een artistiek Penningfoefje is er in verwerkt. Zwart: 1, 6, 9, 12, 13, 14, 18, 22, 25, 37. Wit: 20, 24, 29, 30, 33, 34, 38, 39. 40, 47 Schatik-vraag 31 In het probleem van H. Zander is de stand: wit: Kdl, Df7, Pc6 en e5, pi b4 b6, e4, f5. Zwart: Kd6. Td8, Lf8, Pc7 en e6, pi b7. Het probleempje is er een met tempodwang. Zoals de situatie is kan wit niet matzetten, wèl na iedere willekeurige zet van zwart. Hjj moet dus een volstrekt neutrale zet vinden. Die is in dit geval heel gemakkelijk te vinden: 1Kei. Vaak. is het in deze problemen echter zo, dat een volstrekt neutrale zet onmo gelijk is, waardoor na de sleutelzet van wit zwart een uitweg heeft om het in eerste instantie aanwezige mat- antwoord van wit te pareren. Er is dan echter een ander matbeeld moge lijk. Het idee van de matverandering is dan gecombineerd met de tempo dwang. Bridge De oplossing van het speelprobleem van gisteren is als volgt: In slag 1 neemt Zuid met klaver heer en speelt ruitenvrouw na. West wint de slag met de heer en speelt schoppen 8 na (het beste). In Noord wordt de 9 gelegd. Oost speelt de 10, Zuid neemt met schoppenaas. Vervol gens incasseert Zuid hartenheer en -vrouw, klaveraas-vrouw en speelt 2 x ruiten. We zien dan deze eind- figuur: H B 4 O 6 2 CA8 O 9 Zuid aan slag speelt nu ruiten 9 en Oost zit in een dwangpositie. Gooit hij een harten af, dan maakt Zuid 2 har tenslagen plus schoppenheer. Gooit Oost een schoppen af, dan heeft Zuid met hartenaas en schoppenheer-boer de rest. JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 2. appel; 7. bouwstof; 8. godin v. d. vrede; 9. eiland door de Straat van die naam gescheiden van Sumatra; 10. opening; 12. stok; 13. vaartuig; 15. keur, kern; 17. bereide dierenhuid; 19. soort onderwijs (afk.); 20. scheikundig element (afk.); 21. zweep met riemen; 24. vermoeid; 26. aardsoort; 27. soort van hert; 29. kip penloop; 30. dorp in N. Brab.; 32. mu- ziekoefening; 33. een der middelste Cycladen; 34. stad in Duitslnd. Verticaal: 1. stad en regentschap in •de residentie Pekalongan; 2. zeehond; 3. meer in Lapland; 4. vrucht van de eik; 5. baan voor balspel: 6. tussen (Fr.); 10. Indische hagedis; 11. 't groot ste der KI. Soenda-eilanden; 13. slan getje; 14. kieskeurig (gewestelijk); 16. gesloten; 18. ik (Lat.); 22. zuiver gewicht; 23. meisjesnaam; 24. kruipend eenjarig kruid; 25. duivel; 28. bij woord; 30. lied; 31- telwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Vaals; 4. do; 5. op; 7 mede; 9. spar; 11. vee; 12. lei; 14. pro; 16. L.K.; 18. ha; 19. Ab; 20. os; 21 na; 22. ed; 23. al; 25. Kr; 27. gom; 29. Erp; 31. Ier; 33. peer; 35. inkt; 37. re; 39. e.a.; 40. manie. Verticaal: 1. vod; 2. af; 3. sop: 4. deel; 6. papa; 7- me; 8. el; 9. si;10. Rr; 11. vraag: 13. es; 15. onder; 17 kol, 18. hak: 23. Amer; 24. o.r 26. Rika. 28. op; 29. er; 30. pi; 32. et; 34. Eem; ,36. nee; 38. ua.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9