Nederlands geld verdwijnt in zakken van Chinezen MEER VUURKRACHT, MINDER MANKRACHT H. J. Moes over toestanden MOTIE OVER TOELATING MEER SPIJTOPTANTEN op Nieuw-Guinea Kleuren bestaan uit trillingen Lagaillarde verblij ft in Madrid VERKLARING VAN SOEBANDRIO EILANDJES IN GRENSGEBIED SPAANSE ARBEIDERS 3 NEDERLAND ZAAKWAARNEMER HOGERE BIJDRAGE VOOR SURINAME HAVENUITBREIDING IJMUIDEN Militaire positie Sowjetblok C.N.V.-studieconferentie Minister Beerman is er niet erg gelukkig mee Fransen brengen weer Duits schip op fJMM J /uwh/UIÏ hi een, danfce Kij, TOCH IS HET ZO! Protest tegen Chinese verklaring Chinese premier wordt „nog niet" uitgenodigd Hongarije beschuldigt Dag Hamniarskjöld AKKERTJES Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisteren meegedeeld dat de persberichten over de verklaring van Soebandrio, volgens de gegevens waarover het ministerie beschikt, juist zijn. De opmerking van Soebandrio dat het thans moeilijk is te garanderen dat er geen gewapend conflict zal ontstaan tussen Nederlandse en Indonesische troepen, is in strijd met de herhaaldelijk van officiële Indonesische zijde gegeven verzekeringen, dat Indonesië slechts met vreedzame middelen de strijd voor „Irian" zou voeren. Deze verzekeringen zijn zowel in diplomatieke contacten ais in het openbaar gegeven, aldus de woordvoerder. Naar aanleiding van de verklaring van minister Soebandrio dat er eilandjes1 in het grensgebied zouden zijn die in het verleden dan eens door Indonesische troepen en dan weer door Nederlandse troepen zouden zijn bezet, verklaarde de woordvoerder van buitenlandse zaken voorts dat er geen sprake van enig misverstand over de grens van Nederlands Nieuw-Guinea kan zijn, of ooit is geweest. De door Soebandrio bedoelde situatie heeft zich dan ook nimmer voorgedaan. Met de meeste nadruk wees de woordvoerder derhalve de mogelijk heid van een bezetting door Nederlandse troepen van enig eiland buiten de grens van Nederlands Nieuw-Guinea af en vanzelfsprekend kan er dan ook geen sprake zijn van de door Soebandrio bedoelde vergissingen Een woordvoerder van de Franse ambassade in Madrid heeft gisteren meegedeeld, dat Lagaillarde zich in Ma drid bevindt en dat de Spaanse regering zijn verblijfplaats kent. Een uitleve ringsverzoek was niet gedaan. De Spaanse politie had woensdag avond Lagaillardes verblijfplaats ont dekt. Sindsdien wordt de Fransman nauwlettend in het oog gehouden. Hij verkeert nu in dezelfde omstandigheden als Joseph Ortiz, die na de onderdruk king van de januari-opstand in Algiers naar Majorca uitweek en daar onder Spaans toezicht staat. Zoals bekend doet de Nederlandse regering moeite hier te lande Spaanse geschoolde arbeidskrachten te laten komen ten behoeve van het bedrijfsleven, rd Naar wij vernemen is van ambtelijke Nedrlandse en Spaanse zijde thans overeenstemming bereikt omtrent de hoofdvoorwaarden. De officiële voor stellen van de Nederlandse regering zijn nu naar de Spaanse regering ver- el zonden. Hoeveel Spanjaarden er eventueel zullen komen is nog niet te zeggen o. omdat alle aanvragen van het bedrijfsleven nog niet zijn ontvangen. Het zullen ongehuwde krachten zijn, die in hoofdzaak te werk worden gesteld in de h metaal- en de textielindustrie. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat de Ghanese regering ermee heeft ingestemd, dat Nederland de i Belgische belangen in Ghana behartigt. Zoals bekend heeft Ghana de diplomatieke betrekkingen met België verbroken. n, Het aandeel van Nederland in de kosten, die verbonden zijn aan de uit- voering van het Surinaamse tienjarenplan, dient dit jaar hoger te zijn dan |i( oorspronkelijk was geraamd. Was aanvankelijk ruim zestien miljoen gulden I uitgetrokken, de in de loop van dit jaar uitgevoerde werken maken een verhoging van de Nederlandse bijdrage met 12,5 miljoen gulden nodig. Vice-minister-president H. A. Korthals heeft de Tweede Kamer gevraagd, deze verhoging goed te keuren. De helft van het bedrag zal aan Suriname worden geschonken, de andere helft geleend. Een onderdeel van het tien jarenplan is het Wageningenproject tot vrrbetering van de Surinaamse landbouw. De toekomstmogelijkheden van dit project zijn de laatste tijd nogal in twijfel getrokken. Een jaar eerder dan de bedoeling was, zal deIJmuider Haringhaven worden uitgebreid. Het was de bedoeling, in 1962 een nieuwe kademuur aan de noordzijde van deze haven te bouwen. Nu Rijkswaterstaat in het kader van de werken tot verbetering van de havenmond bij c'eze haringhaven een werkhaven wil graven, meent minister Korthals, dat verbetering wan oe havenmond en uitbreiding van de haven dan maar het beste gelijktijdig kunnen worden uitgevoerd. De werkhaven zal later als vissershaven worden bestemd; de nieuwe kademuur wordt aan deze uitbreiding aangepast. Het tekort aan ligruimte wordt zodoende minder en het rijk zal nu slechts" één a anderhalf miljoen gulden moeten betalen, weliswaar een groot bedrag, maar toch minder, dan wanneer beide havenwerken niet gelijktijdig zouden worden uitgevoerd. Het Parijse modehuis Dior hield in Londen een show van lente hoedjes. Pat O'Reilly toonde daar de creatie „Royal Ascot", een nauw om het hoofd slui tend hoedje van rozeblaadjes, waarbij dan nog ter complete ring een met rozen versierde paraplu hoort. (Van onze parlementsredactie) DE Tweede Kamer heeft gister middag zonder hoofdelijke stemming een motie aangenomen waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het toela- tingsbeleid ten opzichte van de maatschappelijke Nederlanders i in Indonesië in het bijzonder voor wat betreft de spijtoptanten te verruimen door een herzie ning van de richtlijnen, die bij de toelating worden gehanteerd. De motie werd ingediend door de K.V.P.-er Van Doorn en was me de ondertekend door de heren Daams (soc.), Meulink (a.r.), Van Dis (s.g.), Lankhorst (pac.) en de dames jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) en mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.). Alleen de C.P.N. stemde tegen onder het motto, dat de motie stemming tegen Indonesië tracht te kweken. In de motie wordt erop gewezen dat bij handhaving van de thans geldende toelatingscriteria de dringend noodza kelijke en redelijk verantwoorde ver- ruiming van het toelatingsbeleid niet mogelijk is". Zoals bekend houden de ze criteria in dat de visumaanvrager in een noodsituatie 'moet verkeren of een voldoende binding met Nederland of Nederlanders moet hebben om te kun nen worden toegelaten. Minister Beerman (justitie) zei met de motie niet erg gelukkig te zijn ook al is ze vriendelijk gesteld. Met dit Advertentiën laatste doelde de bewindsman op de er kentelijkheid, die in de motie tot uiting wordt gebracht voor de toezegging tot instelling van een bijzondere adviescom missie die de door het ministerie van justitie voorshands afgewezen visum- aanvragen opnieuw zal beoordelen en bovendien zal adviseren over de richt lijnen zelf. De minister merkte op, dat men de richtlijnen niet zonder meer kan afdoen met de kwalificatie pietepeuterig"' (Van Doorn). Gezocht is naar objectie ve criteria; bij dit zoeken komt men tot richtlijnen, die zodra ze op papier worden gezet vanzelf een gespecificeerd j karakter krijgen. De minister herinner de zich niet, dat de Kamercommissie voor de repatriëring hem in de afgelo pen maanden een voorstel had gedaan tot verbetering van de richtlijnen. Dit werd overigens door de K.V.P.-ers Van Doorn en Van Rijckevorsel bestreden. Aan de noodzaak van criteria wilde de bewindsman in ieder geval vasthouden, want selectie is zijns inziens onontbeer lijk. Men zal moeten nagaan waarom de spijtoptanten spijt hebben en of men betrokkenen met overbrenging naar Ne derland wel een dienst bewijst. Als de Kamer zoveel aanmerkingen heeft op de bestaande richtlijnen, welke maatstaven wil ze dan? Terloops wees de minister erop, dat van ongeveer 10 procent van de verstrekte visa geen gebruik wordt gemaakt. In die gevallen is de noodsi tuatie dus blijkbaar van voorbijgaande aard geweest. Met zijn toelatingsbeleid meende de minister soepeler te zijn geweest dan zijn voorgangers. De richtlijnen worden zeer ruim toegepast. Gegeven deze ver ruiming van het beleid en gegeven de instelling van de bijzondere adviescom missie. die mede dc richtlijnen zal be zien, meende de minister de motie-Van Doorn c.s. als „prematuur" te moeten kenschetsen. De Kamer bleek van de argumenten van de minister niet erg onder de In druk. De heer Van Doorn (kath.v.) zei, dat de bewindsman dc tragedies van de spijtoptanten c.d. niet juist ziet en niet juist weegt. Mr. Beerman antwoordde hierop, dat men enerzijds het leed niet zal mogen minimaliseren, maar ander zijds ook geen overdreven voorstelling van zaken moet geven. Onder de groep waarvoor de Kamer pleit, bevinden zich velen, lie -Ich in Indonesië thulsvoelcn. 1 Toen kroonprins Constantijn van Griekenland een bezoek bracht aan zijn oude school in Athene om met zijn oude vrienden een partijtje hockey te spelen, daag den die hem onmiddellijk uit, langs een touw in een hoge boom op het terrein te klimmen. De prins keek eens omhoog (boven), begon rap te klimmen (midden) en zweefde enkele se conden later in de top van de boom (onder). Geen wonder overigens, want prins Constan- tijn heeft een gedegen comman do-opleiding gehad. (Van onze sociaal-economische redac tie De heer H. J. Moes, adviseur van het Christelijk Werknemersverbond Nieuw-Guinea, heeft gisteren op een studieconferentie van het C.N.V.aan dacht gevraagd voor een groot aantal belangrijke facetten van het leven op Nieuw-Guinea. Het ging veelal om fa cetten, welke niet zo bekend zijn, maar welke wel degelijk de aandacht verdienen. In zijn betoog, wees de heer Moes bijv. op de rol, die de Chinezen op Nieuw-Guinea spelen. Onder de Pa poea's zelf bestaat vrijwel nog geen handeldrijvende middenstand, vooral tengevolge van de dikwijls minder verantwoorde concurrentie welke zij ondervinden van de Chinese handela ren. De heer Moes waagde hierbij de opmerking te maken, dat tengevolge van dit feit, een belangrijk deel van het geld, dat Nederland in Nieuw- Guinea investeert, via allerlei tussen schakels naar de Chinezen stroomt. WONINGEN Weinig zal liet misschien ook nog bekend zijn welke erbarmelijke wo ningtoestanden er op Nieuw-Guinea bestaan. Het gouvernement exploi teert in Hollandia een groot aantal kleine woningen, welke echter uitslui-, tend aan ambtenaren en beambten worden verhuurd voor de huur van 15 per maand. Het personeel in dienst van particuliere maatschap pijen komt hiervoor niet in aanmer king. Dat deze maatschappijen zich weinig zorg maken over het huisves tingsprobleem van het personeel bleek onlangs bij een bouwmaatschap pij. die een groot aantal van zijn technisch zeer goed geschoolde werk nemers liet wonen in een bouwvalli ge ruimte zonder water en verlich ting, waarvoor het woord schuur nog veel te mooi was. Deze Papoea's, die bun eigen kampong hebben verlaten om elders werk te vinden, komen zo in broedplaatsen van ontevredenheid, waar het communisme wordt ge kweekt. De christelijke vakbeweging heeft dit geval aanhangig gemaakt bij de arbeidsinspectie, waarna het bouwval binnen een week afgebroken moest worden. Grote waardering bestond er op Nieuw-Guinea voor de woningbouw, welke de oliemaatschappij, die zich reeds lang voor de tweede wereldoor log in Sorong vestigde voor zijn perso neel, ondernam. Ook voor opleiding en recreatie van de Papoea werd daarbij gezorgd. Deze maatschappij heeft ech ter kortgeleden de werkzaamheden op Nieuw-Guinea gestaakt, omdat de om vang van de oliewinning niet rendabel was. Tegenover een investering van on geveer 400 miljoen stond in de afge lopen jaren slechts een oliewinning ter waarde van 100 miljoen. Sorong vormde op woninggebied een gunstige uitzondering, maar er zijn in vele plaatsen ook nu nog dumploodsen van de Amerikanen, waar de mensen moeten bivakkeren. KERK EN SCHOOL De Papoea's beschikken sinds enige tijd over een eigen theologische school met een predikantenopleiding. Er wer den reeds 28 predikanten opgeleid en op het ogenblik zijn er nog 13 in op leiding, Het nieuwe schoolgebouw in Hollandia dat onlangs is gereed geko men. heeft 200.000 gekost, waarvan de helft door de plaatselijke gemeenten van de Evangelisch Christelijke kerk werd betaald en de andere helft door Nederland. Daarnaast bestaat er ook nog een opleiding voor voorgangers in de kampongs en een voor evangelisten zendelingen. Vooral door Ambonezen is er in het verleden veel goed werk gedaan als on derwijzer en voorganger in de gemeen ten. Langzaam wora'en nu ook zij door Papoea's vervangen. De gewone kam- pongscholen duren drie jaar met aan sluitende vervolgscholen. In Hollandia is een volwaardige kweekschool op Wes ters niveau. De Evangelisch-christelijke kerk op Nieuw-Guinea telt ongeveer 150.000 le den. De leden van de gemeente te Hol landia hebben enige jaren geleden zelf een tweede kerk gebouwd. De heer K. de Boer, tweede voorzitter van het C.N.V., die toen ook in Nieuw-Guinea was, heeft hiervoor ook in letterlijke zin de stenen aangedragen, aldus de heer Moes, Een dankbaar resultaat, wanneer men bedenkt, dat vóór 1900 Nieuw-Guinea meer graven telde van zendelingen en hun gezinsleden, die tengevolge van ontbering waren omgekomen, dan dat er bekeerlingen werden gemaakt. In het begin van deze eeuw is echter de grote kentering gekomen. GEZONDHEIDSZORG De voedselsituatie op Nieuw-Guinea is nog uitgesproken slecht. Te veel wordt nog uitsluitend sago gegeten, dat alleen koolhydraten bevat en geen eiwitten. De gezondheidstoestand laat dan ook nog veel te wensen over. Er is een tekort aan artsen: wel werken er tientallen Europese verpleegsters en honderden Papoea-verplegers en ver pleegsters. Hollandia beschikt over een i centraal, zeer modern ziekenhuis met! 350 bedden. Twaalf Papoea-jongens stu-1 deren op het ogenblik in Australië me dicijnen. HET HUWELIJK Een ander groot probleem op Nieuw- Het Britse „Instituut voor stra tegische studiën" heeft een onder zoek ingesteld naar de militaire kracht van het „socialistische kamp". Ten aanzien van de Sowjet- unie is het instituut tot het resulaat gekomen, dat zij op het ogenblik over ongeveer 35 intercontinentale raketten met een reikwijdte van 12.800 km beschikt, over 20.000 vliegtuigen, 6 atoomonderzeeboten- in-aanbouw en minstens 430 ge wone onderzeeërs. De Sowjetunie zou in staat zijn voor de winter van 1961/1962 200 intercontinentale raketten te produceren. De Russi sche vloot neemt thans qua bete kenis na de Ver. Staten de tweede plaats in. Evenals de Ver. Staten en Enge land zou de Sowjetunie als gevolg van de ontwikkeling van nieuwe wa pens, de daaraan verbonden kosten en de ingewikkelde produktie de nadruk leggen op de vuurkracht, terwijl het belang van het effectief aan man- st'.iappen naar het tweede plan is ver schoven. De aangekondigo'e verminde ring van het staande leger van 3.623.000 tot 2.423.000 manschappen zou zich voornamelijk voltrekken in de grondstrijdkrachten van het leger. De Russische luchtmacht zou op het ogenblik over 700.000 man beschikken. Voorts zou volgens het door het in stituut gepubliceerde rapport de Sow jetunie beschikken over twee typen raketten met middellange reikwijdte, nl. een van 2.880 kilometer en de an dere van 1.600 kilometer. De bases van deze raketten zijn gelegen langs de westelijke, zuidelijke en oostelijke De Franse marine heeft weer een Duitse vrachtboot voor de Algerijnse kust aangehouden en opgebracht. De re derij Bugsier in Hamburg heeft meege deeld dat haar ruim 5.000 ton metende motorschip Weissensee, dat met een la ding graan op weg was van- de Zee van Azof naar Manchester, woensdag voor de Algerijnse kust is aangehouden door een Franse motortoroedoboot. Het schip mocht toen na anderhalf uur doorvaren. Donderdag werd de Weissensee echter weer door de Franse oorlogsbodems aangehouden. De vrachtboot bevord zich toen voor de kust van Oran. De Fransen bevalen de kapitein van de Weissensee bij te draaien en naar Oran te varen. Hij weigerde dit. waarop de Fransen waarschuwingsschoten, losten. De kapitein van de Weissensee zond toen een telegram om hulp naar de Britten in Gibraltar. De Fransen aar zelden echter niet langer en dwongen de Westduitse vrachtboot koers te zet ten naar Oran. Zoals bekend hebben dc Fransen zon dag de Westduitse vrachtboot Morsum voor de Aleeriinse kust aangehouden. Dit schip mocht maandag zijn reis voort zetten. zich al mee bemoeid en heeft aange drongen op matiging. De persoonlijke genegenheid van de jongelui speelt geen grote rol en dc grootte van de bruid- Mschat is dikwijls beslissend. Onder de Guinea is de uithuwelijking, aldus de I jongelui wordt dc drang sterker om heer Moes. De bruidschat, welke een j voortaan zelf hun huwelijkskeus te bepa- familie voor het uithuwelijken van een len, waaraan echter het gevaar zit van dochter vraagt, wordt steeds groter. De verbreking van elke familieband en an- .Evangehsch-christelijkekerk heeft er1 dere bindingen. Aiveri.enrxe KALENDER 1961 SIERAAD en WELDAAD_ Waar niet verkrijgbaar: f2.35 Giro 51.74.00 Amsterdam weer zo lekker als kip..! De ziekte van premier ChrocsJtaJef blijkt niet van ernstige aard tc zijn ge weest. Gisteren is hij na melijk al weer aan het werk gegaan en heeft dc vice-president van de Ver enigde Arabische Repu bliek. maarschalk Amer, ontvangen. „In een harte lijke sfeer spraken zij over dc ontwikkeling van de vriendschappelijke betrek kingen en economische sa menwerking tussen hun landen", aldus het persbu reau Tass. Doordat steeds meer grond wordt gekocht door buitenlanders. zijn dc frondprljzen In Zwitser- and de laatste tijd enorm gestegen. Gisteren heeft net Zwitserse Huls van Af gevaardigden daarom een wetsontwerp aangenomen, waarin wordt bepaald dat buitenlanders tot 19*0 slechts land of hulzen mo- {en kopen met dc ultdruk- elijke toestemming van dc kantonale regering. Overtreding van deze wet komt tc staan op zware boetes of korte gevangenis straffen. I Dc Amsterdamse journa list, die dezer dagen werd veroordeeld omdat hij zich bij een onderzoek op de Walletjes zou hebben uit gegeven voor rechercheur, heeft gistermiddag hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de recht bank. I Een van 's werelds groot ste geheel particuliere trans-continentale luchtlij nen, die van de Arameo, /.al per 1 januari ophouden te bestaan en aangezien zijn vliegtuigen op de rou te Amerika—Arabic altijd Schiphol aandeden, zal dc Amsterdamse luchthaven een vaste klant verliezen. I Van het door de Urugue- se professor Diaz samen gestelde middel „Lls&do de Corazon" is nog steeds niet gebleken dat het ge nezend vermogen tegen kanker bezit, ondanks zijn stimulerende eigenschap pen, aldus de conclusie van een commissie van onder zoek, waarvan ook prof. Diaz zelf deel uitmaakte. Tn West-Dultsland moet iedere bezitter van een bandopname-apparaat Jaar lijks tien Mark betalen aan auteursrechten. De Ge- ma, het Duitse bureau voor deze rechten, moest tot de heffing overgaan aldus een bericht uit Bonn omdat de bandrecorder voor de muziekkunstenaar even catastrofaal dreigde te worden als de benzine motor voor de paarden- kocts Is geweest I Verwacht wordt dat vol gend jaar de eerste Ja panse spoorwagens voor personen- en goederenver voer zullen worden afgele verd in de nog onderont wikkelde provincie Atjeh in het uiterste noorden van Sumatra. Deze rijtuigen worden in Japan gekocht binnen het kader van de Japanse herstelbetalingen aan Indonesië. I I De koffiesmokkel uit Su matra heeft een zware slag toegebracht aan de koffiecultuur op Malakka. Het Indonesische produkt. dat In kleine vaartuigen over de straat van Ma lakka wordt gebracht, wordt goedkoper verkocht dan het Malelse. Verschil lende verbouwers van kof fie hebben hun struiken ge kapt om over tc schakelen op andere cultures. Zij hebben de regering ver zocht maatregelen tegen dc smokkel te nemen. Het Oostduitse staats hoofd Ulbrlcht heeft on langs een groot aantal ge vangenen amnestie ver leend maar zijn neef Ger hard was daar niet bij. De neef hoorde wel tot dege nen die voor vrijlating in aanmerking kwamen, maar zijn oom weigerde dc pa pieren tc tekenen. Neef Gerhard zit gevangen om dat hij weigerde zich tc schikken naar dc politieke heropvoeding die zijn oom hem had toegedacht. I Dc Franse radio- en t.v.- bezltters hebben zich gis teren tevreden moeten stel len met grammofoonmu- zlck cn nieuws, omdat dc technici in een 24-uurssta- king waren gegaan. ZIJ hebben het werk neerge legd om kracht bij te zet ten aan hun els voor een grotere Kerstgratificatie. We hebben wel eens een zonne straal op een schuin geslepen stuk glas zien vallen, waardoor het witte zonlicht uiteen viel in de kleuren van de regenboog. De natuurkundi gen zfjn hierdoor tot de eigenlijk nog al merkwaardige conclusie gekomen dat wit licht is samengesteld uit een aantal gekleurde lichtsoorten. Maar de onderzoekers zijn nog een stapje verder gegaan en tot de ont dekking gekomen dal elke trllllngs- beweging tussen dc golflengten van 400 tot 800 nilllloenstc millimeter op ons netvlies een kleurenindruk ver oorzaakt. Andere trillingen kunnen we niet zien, maar sommige daarvan wél op andere wijze gewaar worden, bijvoorbeeld met het oor als geluid, of met de zenuwen als warmte. Nu zult u het met ine eeni zfjn, dat warmte, noch geluld als zodanig een kleur hebben. Wel nu. dat hebben de trillingen, de licht golven dus, die in ons oog de indruk maken van rood, blauw of welke an dere kleur ook, evenmin. Die licht golven zUn niet rood of blauw, maar zij bezitten alleen maar een bepaalde golflengte die door onze hersenen op volkomen onnaspeurlijke en hoogst wonderbaarlijke wijze wordt omge zet tot een zlnslndruk, die ons dc gewaarwording van rood of blauw geeft. Hoe onwerkelijk de kleuren eigen lijk zjjn, kunnen wc dagelijks consta teren, doordat bijvoorbeeld de kleur van een voorwerp verandert mét de lichtbron. De meest charmante Jon gedame kan er op een feestje zo flat teus uitzien als ze wil, maar niet zo dra vertoont zU zich In de natrium- verlichtlng der grote steden of zelfs haar genegen vrienden en kennissen vinden dat zij toch maar een akellze lijkkleur heeft. Welk compliment zij overigens vriendelijk kan reclproee- Dat de kleuren van uw kleren hy kunstlicht aanzienlijke afwijkingen vertonen van de kleuren die zij in het daglicht hebben, weet u reeds. Ook kunt u waarnemen, dat sommige blauwe viooltjes in dit kunstlicht vlo- let zijn, dat gras in natrlumllcht een gele kleur krijgt en bU kwikverllch- ting blauw ziet. U kunt hiertegen natuurlijk aan voeren, dat uws Inziens gras groen blijft, ook al gieten we daar een an dere kleur overheen. Maar als u het aldus wilt zien, moeten we tot de con clusie komen, dat gras misschien el ke mogelijke kleur kan hebben, be halve Juist de door u waargenomen kleur. Wat Immers is het geval? Een voorwerp maakt op ons de indruk een kleur te hebben, wanneer het de met die kleur overeenkomende golflengte van het licht terugkaatst. Gras kaatst dus de met groen overeen komende golfleng te terug en absor- 11 beert de andere golflengten. Wan neer we dus gras een kleur zouden willen toekennen, zouden dit alle (geabsorbeerde) golf lengten van het zichtbare licht moe ten zijn met uitzondering van de golflengte die in ons oog de indruk van groen wekt, want juist deze laatste wordt teruggeworpen. Maar laten we hierin verder niet te diep treden, want de kleurverschijn- aaien zijn in werkelUkheid vaak aan zienlijk gecompliceerder dan in en kele woorden kan worden weerge geven. Wanneer u na het voorgaande de overtuiging mocht hebben dat het zien van kleuren Inderdaad afhanke lijk Is van de golflengten die ons oog treffen, zouden we ons wellicht een kleine fantasie kunnen veroorloven, waardoor het totale beeld van de ons omringende wereld met één slag to taal wordt veranderd. Daarover een volgende keer! grenzen van het land, zodanig, olat zij de „westerse" bases van Okinawa tot aan Engeland dekken. De Russische bommenwerpers van het type 11-28 zouden geleidelijk aan worden vervangen door raketten en nieuwe straalvliegtuigen. De 11-28 zou op het ogenblik worden geleverd aan dc satelliet-landen, de V.A.R. en In donesië. De Sowjetunie beschikt o.m. over een zeer ver ontwikkeld radar-sys teem. De in aanbouw zijnde atoomon- a'erzeeboten zouden een waterverplaat sing 'nebben van 3.000 ton, terwijl de Russische marine voorts over een uit gebreide luchtmacht dc beschikking heeft. Het leger van communistisch China zou volgens het rapport uit twee mil joen manschappen bestaan. Jaarlijks worden 700.000 dienstplichtigen opge roepen. voor een diensttijd van drie jaar. Zij worden echter slecht bewa pend en men zou eerder kunnen spre ken van werkbrigades dan van een defensieve strijdkracht. De Chinese luchtmacht beschikt over 2.000 vliegtuigen, doch door ge brek aan brandstof kunnen a'c vlie gers niet intensief worden opgeleid. De Chinese vloot, waarvan vier torpc- dobootjagers het voornaamste be standdeel uitmaken, is onvoldoende behoudens voor de kustverdediging. De zeven Europose satelliet-landen, die toegetreden zijn tot het verdrag van Warschau, beschikken over zestig met conventionele wapens uitgeruste divisies van totaal 800.000 manschap pen. plu6 nog 40.000 man uit para militaire organisaties. Zuid-Slavië heeft gisteren in een scherpe nota aan communistisch China geprotesteerd tegen verklaringen over Zuid-Slavië door de Chinese premier Tsjoe En-Lai, aldus meldt het Zuidsla- vische persbureau Tanjoeg. De Chinese zaakgelastigde heeft ech ter geweigerd de protestnota in ont vangst te nemen toen hij donderdagoch tend naar het Zuidslavische ministerie van buitenlandse zaken werd ontboden. Volgens Tanjoeng waren Tsjoe En-Lai's verklaringen, afgelegd op een ontvangst van de Albanese ambassade in Peking op 29 november, tegen Zuid-Slavic. zijn leiding en zijn onafhankelijke politiek gericht. Tot dusver zijn geen bijzonderheden over de nota gepubliceerd. Premier Macmillan- heeft gisteren in het Lagerhuis te verstaan gegeven dat, zodra de tijd rijp is, hij misschien pre mier Tsjoe En-Lai van China voor een bezoek aan Groot-Brittannië uit zal no digen. Hij meende niet dat een derge lijke uitnodiging op het ogenblik nuttig zou zijn. Zowel van de zijde van de conserva tieven als van Labour was er bij Mac millan op aangedrongen het initiatief tc nemen teneinde de betrekkingen met Pe king te verbeteren. Woodrow Wyatt. lid van de rechter vleugel van Labour, had de kwestie aan de orde gesteld door Macmillan te vra gen of hij Tsjoe En-Lai naar Londen wilde uitnodigen voor besprekingen over het V N.-lidmaatschap van Peking. Na dat Macmillan geantwoord had dat dit op het ogenblik geen zin zou hebben vroeg Wyatt: „Hoe kan Chroesjtsjef de Chinezen overtuigen dat oorlog niet on vermijdelijk is, hoe kunnen wij ver wachten dat de ontwapeningsonderhan delingen tot succes kunnen leiden, ter wijl wij in het westen de Chinezen blij ven beledigen?" Macmillan riposteerde: „Ik geloof niet dat het beledigend is iemand niet uit te nodigen. Ik heb hierin enige ervaring en heb ook enig initiatief aan de dag gelegd. Ik vind het bij deze kwesties be langrijk een Juist tijdstip te bepalen." Het is hier reeds maandenlang be kend dat Macmillan graag een weste lijke campagne zou lanceren om te ko men tot betere betrekkingen met Pe king. maar hij is slechts bereid stappen te doen indien hij kan rekenen op een welwillende Amerikaanse houding. Aan de conservatieve afgevaardigde dame Irene Ard beloofde Macmillan dat hij zou overwegen bij een reis naar het Verre Oosten een bezoek aan Peking daarin op te nemen. Hongarije heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Dag Hom- marskjöld ervan beschuldigd de orga nen van de Verenigde Naties le laten gebruiken voor koude oorlog-activiteit tc ?en de volksrepubliek Hongarije. Deze eschuldiging is vervat in een brief van de leider van de Hongaarse delegatie bij de Verenigde Naties. Janos Peter, over het rapport van de speciale V.N vertegenwoordiger van Hongarije, de Nieuwzeelander sir Leslie Munro. Hongarije heeft Hammarskjöld ver scheidene malen uitgenodigd „en zijn bezoek zou hebben kunnen bijdragen aan het ontzenuwen van de aantijgingen tegen Hongarije". „De weigering deze uitnodigingen te aanvaarden heeft een speciale verant woordelijkheid voor het gebruiken van de instellingen van de Verenigde Naties voor koude oorlog-activiteit tegen de Hongaarse volksrepubliek geschapen." „De Hongaarse regering heeft zich ja ren lang bijzonder verdraagzaam ge toond ten opzichte van onwettig en be ledigend optreden tegen de constitutio nele orde in Hongarije door de rappor- ten van zogenaamde speciale vertegen woordigers. Dat Hammarskjöld toestem, ming heeft gegeven voor het doen cir culeren van een nieuw document tegen Hongarije is een nieuw bewijs van het ontbreken van goede wil zijnerzijds om de koude oorlogs-kwestie uit de bespre kingen van de Verenigde Naties tc ban nen aldus de Hongaren. ..Het rapport bevat niet een kwestie die binnen de bevoeghede» van de Al gemene Vergadering of welk Internatio naal lichaam dan ook valt", aldus de Hongaarse brief. „Uit de wijze waarop de auteur binnenlandse aangelegenheden en autoriteiten van Hongarjjc behan delt. blijkt dat hij nooit serieus van plan is geweest contact op te nemen met de regering cn er nooit ernstig over heeft god icht Hongarije te bezoeken Sir Leslie zegt o.m. dat Hongarije door een buitenlandse mogendheid wordt overheerst en dat door do aanwezigheid van Sowjet-tmepen het recht van het Hongaarse volk vrijelijk zijn regering tc kiezen niet bestaat. Hitsen uw klachten weg

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5