Zaaltje" het lichtpunt in donker Dieppe Motie tegen gratiëring van es c.s. bleef uit Lagi Onze visserij bezit weerstandskracht Wij zullen helpen op verzoek van Kongo Kou mist regen maar..... Voor vijfde maal vinden vissers er eigen thuis „Kroon en rechter niet binden aan uitspraak van parlement '1 Voorschot is op komst Landbouwbegroting aangenomen Londense teenagers vermoordden jongen Duidelijk Belgisch antwoord: Een koning op Anderhalf jaar geeist tegen incasseerder zwijntjesj acht Twee jaar wegens poging tol moord i OSRAM Politieman nam armband weg 11 VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 (Van een onzer verslaggevers) DIEPPE is in deze tijd van het jaar een bar ongezellig oord. Het is er koud, mistig en regenachtig. Langs de havenkades liggen de kroegjes. Dieppe heeft er tientallen soms vijf naast elkaar. Maar ze bieden geen gezelligheid. Een schetterende juke-box, ongemakkelijke houten stoelen, een vieze vloer en koude neonverlichting noden geen visserman naar bin nen. Bovendien betaalt hij er voor een biertje al gauw honderd francs, 's Avonids is de gezelligheid er al evenmin. Hoewel het stadje zo'n dertig duizend inwoners telt is er na achten vrijwel niemand meer op straat. Dieppe lijkt dan uitgestorven Voor de zeeman geen plaats om na een week hard werken te gaan pas sagieren. De Fransen zelf drinken nog een glas in een van de cafeetjes. Maar na tien uur lij'ken ze allemaal op bed te liggen. Door de nauwe spaarzaam verlichte straatjes zoekt dan de Hollandse visserman zijn weg door donker Dieppe. Hij loopt er net zo als hij er in Scheveningen, Kat- |wijk of Vlaardingen zou hebben ge lopen: in zijn glimmend leren jack en door de brillantine plat geplakte haren en soms ook op klompen. Hij blijft even staan bij een bioscoop, waar een film over Napoleon wordt ver toond. Maar loopt dan weer door. Een Franse film zonder Nederlandse tekst eronder is toch moeilijk te volgen. De vensters van het warenhuis zijn nog ver licht. Overal in de etalages ,.le Bonhom- me Noël", het Kerstmannetje. Want al viert Dieppe dan geen Sinterklaas, aan de Kerstdagen wordt des te uitbundiger aandacht geschonken. 's Middags en vooral zaterdagsmid dags is dit Dieppes drukke binnen stad. Dan lopen ook vissers mee in de stroom van kooplustigen, die door de draaideur het warenhuis binnen dringt. Om "een flesje reuk voor moeder de vrouw te kopen, of een halsdoek voor de verloofde. Dan is het er gezellig. Maar nu lijken de etalages als koude lichtbakken naar het glimmende asfalt te grijnzen. Uit een zijstraat komt nog een groep je vissers. Foeterend over de regen en slechte bestrating. Na veel zoeken hebben zij in het donker, struikelend over de kinderhoofdjes van de steegjes rond de oude kathedraal, de hoofdstraat gevon den. Kermis Licht Is er ln deze tijd 's avonds op straat slechts op Dieppe's najaarskermis. Daar zwiert de jeugd van het stadje en een enkele Duitse zeeman in de draai molen, daar wordt geschoten voor een papieren roos of een zuurstok en daar schalt de muziek die tot twaalf uur heel de buurt uit de slaap houdt. De Hol landse visser loopt er wat rond door de modder van het slecht bestrate plein, onverschillig, de handen in de zakken. Voor hem, voor de Scheveninger, de jKatwijker en de Vlaardinger, is er in Dieppe maar één plaats, waar hij zich 'werkelijk thuis voelt. Dat is het zaaltje, het tehuis voor Hollandse vissers aan Dieppe's Rue de la Barre enkele hon derden meters verder. Daar vindt hij de sfeer, die hem zo vertrouwd is. De ge zelligheid, die verder in de vissersplaats nergens gevonden wordt. Drie predikanten zitten er om de Hol landse vissers op te vangen: ds. A. J. de Jong (Hervormd) en dr. H. Holtrop Gereformeerd) uit Scheveningen en de Katwijkse Hervormde predikant ds. D. Bouman. De beide Scheveningse pre dikanten met hun echtgenotes en ds. Bouman met zijn dochter Dineke. die voor de stoffelijke belangen van de vis sers zorg dragen. Honderden koppen koffie en thee wor den 's avonds en 's middags in het klei ne keukentje van het centrum gezet en vooral in de weekends komen de do- mineeëen handen tekort. Maar er is altijd wel een visserman die dan even wil bijspringen en met het dienblad de zaal doorgaat. De predikanten zelf zitten op het po dium achter een tafel met prentbrief kaarten: een visserman in den vreemde schrijft veel naar huis. Het is het enige contact met thuis als hij soms weken achtereen weg is. En in de zaal wordt gedamd, gesjoeld, gepingpongd of men kletst wat met elkaar in de beroepstaal. Soms klimt een visserman achter het orgel en speelt wat. Vijfde ja ar „Het is het vijfde jaar dat Nederland in dit nieuwe zaaltje een gastvrij onthaal vindt", zegt dr. Holtrop, een van de dienstdoende predikanten. „We" en dan bedoelt de predikant het Dieppe- comité „hopen dat de Hollandse vis serman het als een thuis is gaan be schouwen". „Een thuis met een eigen geestelijke en stoffelijke verzorging. Want dat is ons doel: de visser als hij na een week vissen binnenloopt op te vangen. Dat werk voor de vissers aan vreemde wal is eigenlijk al begonnen aan het einde van de vorige eeuw toen de vereniging Bethsaida werd opgericht", zegt dr. Holtrop. „O's. Van der Valk uit Scheveningen gaf daar toen de stoot toe. Het doel van de vereniging waarin de Gereformeerde zeekerken waren verte genwoordigd was" de vissers te land en ter zee geestelijk en materieel behulp zaam te zijn". En dat werk begon in het Schotse havenplaatsje Lerwick waar de vloot omstreeks mei binnenliep. De schepen waren in die tijd zo'n tien tot dertien weken van huis zodat er een op vangcentrum moest komen. Er werd een zaaltje gehuurd en in samenwerking met de Schotse kerk startte het werk. Hulp te land en ter zee. Een paar jaar later kwam de eerste De Hoop in de vaart (de huidige De Hoop kwam in 1953), geëxploiteerd door een zelfstan dige vereniging. Die nam de verzorging op zee op zich en was als dat nodig was oojc in Lerwick. Tot de twintiger jaren heeft de visserij bij Lerwick ge duurd. Toen zochten de schepen nieuwe visgronden op, in het KanaaL En dat betekende: Dieppe. Na de twee de wereldoorlog kwam een intensievere samenwerking tot stand tussen de De Hoop en Bethsaida, waardoor ook de Hervormde zeekerken bij het werk wer den betrokken. En later ontstond het Dieppe-comité. Een comité dat echter nog niet de hand had weten te leggen op een eigen visserscentrum. Men moest zich behelpen met huurruimten, dikwijls een garage. Het duurde tot 1956 voordat de vissers een eigen tehuis kregen. In dat jaar bouwde de Eglise Reformé, Dieppe's protestantse kerk, een niouw centrum, een oecumenisch centrum, want ook de Engelse Anglicaanse badgastenkerk kreeg er een kapel in. Vroeger had deze kapel eveneens aan de Rue de la Barre gestaan, maar deze was tijdens de proefinvasie in de laatste wereldoorlog getroffen door een bom. De enige die in deze straat viel Het Dieppe-comité droeg zijn deel bij aan de bouwkosten en dat hield in dat Nederland ieder jaar tijdens de Kanaal visserij de beschikking kreeg over het zaaltje en de Hollandse predikanten over de vertrekken boven het zaaltje. Elk weekend Een modern Ingerichte zaal, die vijf honderd vissers een plaats kan bieden. Elk weekend zijn ze er. En ook wel door de week, als de storm hen dwingt de haven op te zoeken. Soms zyn er stoe len te weinig, maar daarvoor wordt al tijd wel een oplossing gevonden, 's Zon dags worden kerkdiensten gehouden, 's Morgens en 's avonds. En verder iede re avond een dagsluiting, althans als er schepen binnen zijn. Dat dit door de vissers op prijs wordt gesteld blijkt wel uit de opkomst. Iedere „Soms schenken we wel enkele honderden koppen koffie op een avond", zegt de domineese, me vrouw De Jong„Dan komen we handen tekort. Maar er is altijd wel een visserman te vinden die bijspringt." keer weer is de zaal vol. Want een zondag zonder kerkgang is geen zondag voor de meeste vissers. Overigens is dat niet het enige wat er voor hen in Dieppe wordt gedaan. Er worden ook gezellige avonden georganiseerd, wat meestal wil zeggen: filmvertoning. Soms komen dan de vrouwen over. Er wordt een bus ge huurd, zoals de avond voor Sinterklaas, en dan is Dieppe's „zaaltje" een grote huiskamer. Er komt koffie op tafel en de krant. Er worden dominostenen gelegd of men kijkt naar de film. Aan het einde van de avond bestijgt een van de predikanten het podium. Hij leest een Bijbelgedeelte voor en houdt een korte meditatie. Koster Keus de De Hoop deelt de psalm- en gezang boekjes rond. Hospitaalkerkschipkapi- tein W. R. Rog of een visserman klimt achter het orgel. De mannen in de zaal zingen mcc. Zwaar, op hele noten en met lange uithalen. Voor de glazen deuren van het tehuis blijft een late wandelaar even staan en kijkt naar binnen. Op de kermis gaat het gejoel door. Even later staan de vissers op straat. In de neergutsende regen zoe ken zij hun weg naar de haven, die nu helemaal verlaten en donker is. Licht straalt nog uit de kale cafees, maar ze zijn vrijwel leeg. Dieppe is naar bed. De vissers gaan ook. Naar kooi, aan boord van de loggers. Mor gen is het weer vroeg dag. Dan wacht de zee, de visserij (Van onze parlementsredactie) TTET HEEFT er gisteren in de Tweede Kamer een ogenblik naar uitge- "■■■*- zien, dat de liberale afgevaardigde mr. C. Berkhouwer door middel van een motie er bij de regering op zou aandringen de beruchte Duitse oorlogsmisdadigers Lages, Kotalla, Fischer en Aus der Fünten niet voor verdere gratiëring in aanmerking te doen komen. Dit viertal werd des tijds ter dood veroordeeld, maar bij wijze van gratie is dit vonnis nader hand omgezet in levenslang. In zijn memorie van.antwoord aan de Kamer verklaarde minister Beerman (justitie) vorige week nog, niet bij voorbaat te willen uitspreken, dat Lages c.s. „van de mogelijkheid ener toekomstige op-jaren-stelling zijn uitgesloten". Met deze formulering bleek de heer voorbas Berkhouwer veel moeite te hebben. Voor een dubbele gratiëring van de vier Jaat- sten van de allerergsten" voelde hij niets en hij herinnerde er minister Beerman aan. dat de Kamer in 1952 bij de inter pellatie-Burger zich unaniem had uitge sproken tegen de mogelijkheid, dat ooit nog iemand in ons land deze vier op straat zou kunnen tegenkomen. Na de mededeling van de minister blijft echter de kans op een op-jaren-stelling bestaan en daarom is het goed. dat de Kamer haar uitspraak van 1952 nu nog eens duidelijk herhaalt. Mr. Berkhouwer zei ernstig te overwegen de Kamer terzake om een uitspraak te vragen. Voor de gedachte van een motie ble ken de overige sprekers in dit debat (met uitzondering van de communist Bakker) niet warm te lopen. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) zei begrip te hebben voor het standpunt vah dc minister, die zijn opvolgers nu eenmaal niet kan bin den. Haar in '52 uitgesproken mening handhaafde de c.h. spreekster, maar h. i. mag het gratiebeleid pas achteraf beoor deeld worden. Een uitspraak van de Ka mer. zoals de heer Berkhouwer die wil. lijkt te veel op het willen uitstippelen van een gedragslijn, en krachtens dc Grondwet komt dit allereerst de Kroon toe. Bezwaren Minister Beerman sloot zich hierbij aan. Hij had tegen de aangekondigde liberale motie grote staatsrechtelijke bezwaren. De gratieverlening is volgens artikel 77 van de Grondwet een nrerogatief van de Kroon, d.w.z. van de Koning die daarin wordt bijgestaan door de verantwoorde lijke bewindsman van justitie. Het gra tiebeleid wordt in beslotenheid uitge oefend. Pas nadat beslissingen worden genomen, komt het in de ooenbaarheid. Het parlement mag pas naderhand oor delen en kan niet bij voorbaat in het gratiebeleid worden gemengd. Voordat de Kroon een bellssing neemt wordt het advies ingewonnen van dc rechter, die het vonnis heeft uitgesproken. HU moet dit advies In volle vrijheid kun nen uitbrengen. Bindt men de rechter bij ;en uitspraak van de Ka mer. dan zou men daarmee tekort doen aan de onafhankelükheid van de rechter lijke macht. Men kan dus niet verlangen, dat de rechter bU zijn advies met een dergelijke uitspraak rekening houdt, of dat anderzUds dc Kroon een rechterlijk advies over gratieverlening niet mag opvolgen of zelfs maar vragen. Daarnaast spelen bij de gratieverlening allerlei omstandigheden een rol. die aan leiding kunnen zijn voor een adviesaan vrage. Een Kamerlid kan van al die om standigheden niet op de hoogte zijn. Maar daarom juist is een motie weinig zinrijk en ook niet geheel verantwoord De door de heer Berkhouwer gewilde uit spraak miskent bovendien, waar ze een votum over vier gevallen tegelijk beoogt, het zeer individuele wezen van de gra tie. Men kan geen twee. maar zeker geen vier gevallen over één kam scheren Dit geldt voor de rechter, maar in nog ster kere mate voor de gratieverlening Mi nister Beerman besloot zijn uiteenzet ting met de opmerking, dat hij zich in geval van gratiëring nooit aan de eigen verantwoordelijkheid zal onttrekken. Geen motie Mr. Berkhouwer uitte zijn grote waar dering voor het betoog van de minister. Hij meende, dat de bewindsman en hij elkaar wellicht zouden kunnen vinden wanneer de minister duidelijk verklaart, dat als de rechter of de Hoge Raad advi seert om ten aanzien van Lages. Kotalla, Fischer en Aus der Fünten niet tot gra tiëring over te gaan. de Kroon die gratie tóch niet verleent. Minister Beerman ant-i woordde hierop, dat de Kroon rekening! zal houden met de adviezen, die door de' Grondwet zijn voorgeschreven. De heer Berkhouwer zag toen af van zijn voorne men een motie in te dienen. Naast het gratiebeleid kwamen bji de voortgezette begrotingshandeling van jus titie o.m. de politiesalarlssen en de te korten by de rUkspolitie aan de orde. Over de salarissen sprekend zei de K.V.P.- er Van Doorn het jongste voorstel om de laagste rangen f 40 tot f 50 per maand meer te geven, „by voorbaat volstrekt on- oldoende te achten". Freule Wttewaall (c.h.) stelde voor een voorschot van f 100 verstrekken. Minister Beerman wilde geen medede lingen over de salarissen doen. nu het overleg nog aan de gang is. Het voorstel van de c.h. afgevaardigde noemde hy sympathiek en hij beloofde het aan de overlegpartners te zullen doorgeven antwoord op een vraag van de heer Van Doorn zei de bewindsman voorts, dat ook zijn gedachten gaan in de richting van een vrijstelling of verkorting van de militaire diensttijd voor kandidaten voor een (rijks)politiefunctie. Vrij veel aandacht besteedde de Kamer ditmaal aan de ontsnappingen van gees telijk gestoorde delinquenten. De ver schillende vragen beantwoordend tfei mi nister Beerman de indruk te hebben, dat sommige psychiaters geneigd zijn een ter beschikking gestelde psychopaat te als patiënt te zien en het element van de therapie te zwaar te laten wegen Naar de toepassing van het narco-analytisch mid del L.S.D. is een onderzoek ingesteld Het standpunt van het departement van jus titie is, dat het middel, gezien het ex perimentele stadium waarin het verkeert, beter niet op dwangverpleegden kan wor. den toegepast. Inmiddels is de toepassing gestaakt. O verheidspensioenen (Van onze parlementsredactie) Het gepensioneerde overheidspersoneel kan nu zeker rekenen op een voorschot, dat vooruitloopt op de voorgenomen ver mindering van de korting op de ovcr- heidspensioenen tengevolge van de AOW- en AWW-uitkerlngcn. Dit voorschot zal zo spoedig mogelijk worden uitbetaald, maar waarschijnlijk niet voor februari 1961. aangezien de berekening van de toekomstige pensioenhoogte voor alle pensioengerechtigden enige tyd vergt. Zoals men weet. is in de Tweede Ka mer tijdens de behandeling van de be groting van binnenlandse zaken de wen selijkheid van zo'n voorschot bepleit. De vaste Kamercommissie voor Ambtenaren zaken en Pensioenen heeft deze zaak nader met minister Toxopeus besproken Alle leden van de commissie steunen een zo snel mogelijke uitbetaling van een voorschot. Minister Toxopeus ontving de bevoegdheid zelf de vorm en de hoogte van het voorschot samen te stellen. De bewindsman zegde toe, de voor schotregeling onmiddellijk te laten uit werken. Om te voldoen aan de eisen van ons staatsrecht zal hij door de indiening van een wetsontwerp de Staten-Generaal de gelegenheid moeten geven, zich in het openbaar over de wenselijkheid van een voorschot uit te spreken. Gezien de soe pele houding, die de Kamercommissie bij het binnenskamers overleg heeft aange nomen, hoeft hij met de uilwerking van de voorschotregeling niet te wachten, totdat dit wetsontwerp de beide Kamers heeft doorlopen. (Van onze parlementsredactie) ANDANKS alle kritiek hebben tal- A-' rijke Tweede-Kamerleden, mr. Biesheuvel (a.r.) voorop, minister Marijncn gisteren geluk gewenst met het aannemen van zijn begroting van landbouw en visserij voor 1961. Aan de eindbeslissing ging het ant woord van de minister over de door de Kamer behandelde visserijproblemen vooraf. Onze visserij bezit weerstands kracht, zei de bewindsman. Bij gelijk? concurrentieomstandigheden kan de N?- derlandse visserij haar plaats onder de Westeuropese landen blijven innemen. De bewindsman betreurt het, dat bin nen EEG-verband nog niet is begonnen Ds. A. J. de Jong uit Schevenin gen verkoopt aan de lopende band prentbriefkaarten, samen met Dineke Bouman, de dochter van ds. D. Bouman, Hervormd predikant in Katwijk. De Londense politie heeft een inval gedaan in de huizen van meer dan een dozijn tieners in haar jacht op een bende jonge herrieschoppers die gisteravond de 17-jarige Keith Muncey* doodgestoken hebben bij een station van de onder grondse in de buitenwijken van Londen. Muncey werd aangevallen door vijf andere lerenjakikendragende jongelui toen hij uit een bioscoop kwam. De men sen zagen heim uit de bioscoop hollen; de bende kreeg hem te pakken even bui ten het station. Er volgde een worsteling en Muncey stortte stervend neer ten ge volge van messteken in de rug en de zij. TDELGIË heeft de Verenigde Naties gisteren laten weten dat het niet verhinderd kan worden Kongo hulp te bieden op de manier die de Kon golese autoriteiten wenselijk achten. Deze verklaring was vervat in een nota aan Hammarskjöld en was het antwoord op de kritiek die de V.N.- vertegenwoordiger in Kongo, Ra- jeshwar Dayal heeft geleverd op de Belgische regering. Dayal beschul digde België ervan dat het ongepast invloed op de Kongolezen uitoefent en zijn gezag over het land tracht te herstellen. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terechtgestaan de 22-jarige koopman J. van W., bewoner van het woonwagen kamp te Alphen aan den Rijn. Aan deze verdachte was de diefstal van vier bromfietsen ten Laste gelegd. Van W. gaf edhter toe dat deze vier slechts een onderdeel vormen van het werkelijke aantal door hem ontvreemde brom fietsen. Hij zou, sa-men met de sterk onder zijn invloed staande 24-jarige W. C. B., eveneens een woonwagen bewoner. voornamelijk hebben geope reerd in de omgeving van Den Haag, Leiden en Utrecht. B. beschikte over een auto en wan neer men een bromfiets had bemachtigd reed men gezamen-lijk de een op de fiets, de ander in de auto naar een koper, gewoonlijk een handelaar :n tweedehands rijwielen. De opbrengst zou men hebben gedeeld. De officier van justitie eiste tegen Van W.. dlie reeds acht veroordelingen achter de rug heeft, een gevangenisstraf vain een jaar en drie maanden. Voor B die hij als een voor Van W. zeer. be vreesde meeloper zag. vroeg hij tien maanden met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk. De raadsman van Van W., mr. D. B. Voor de rechtbank te Groningen stond vandaag terecht de 55-jarige incasseer der L. S. uit Winschoten, beschuldig:! van verduistering van ruim ƒ61.500 ten nadele van een zeventiental opdracht gevers. Vier gevallen werden ten laste gelegd. Toen verdachte begin april op korte termijn ƒ400 moest storten bij de Twentsche Bank en ook een andere bank te zelfder tijd geld opvroeg, zag verdachte geen licht meer in zijn finan ciële perikelen en meldde hij zich bij de politie. Uit het onderzoek bleek dat hij al sinds 1946 in financiële moeilijk heden zat en al die jaren steeds verder in het nauw kwam. De officier eiste een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek. W. Postma, bepleitte, in verband met de moeilijke omstandigheden waarin het gezin van zijn cliënt op het ogenblik verkeert, een kortere detentie. Mr. J. A. van der Ven, de raadsman van B., gaf een korte uiteenzetting van de verhoudingen in het woonwagen kamp: verdachte Van W. is getrouwd met een eohit zigeunermeisje, dat aan het feit dat haar het ware blauwe zigeu nerbloed door de aderen vloeit, auto riteit ontleent. Door haar is haar man. Van W., de ongekroonde koning van het woonwagenkamp met alle daaraan ver bonden conseuqcnties. Mr. Van der Ven vroeg de rechtbank met' deze omstan digheid rekening te willen houden. Uit spraak over veertien dagen. Het gereohtshof in Den Haag heeft vanmorgen in hoger beroep het vonnis van twee jaar gevangenisstraf tegen de 22-jarige loonploeger G. A van der S. uit Noordwij-kei-hout wegens poging tot moord bevestigd. Het heeft echter be paald dat de loonploeger niet, zoals de rechtbank had bepaald, ter beschikking van de regering zal worden gesteld. Voorts zal de tijd welke de man in voor arrest heeft doorgebracht worden afge trokken. De procureur-generaal had op 25 no vember zes jaar met aftrek geëist, om dat, hij dit zowel voor de beklaagde als voor de maatschappij dienstiger had ge vonden. Verdachte had in april van dit jaar een dorpsgenoot, de 59-jarige losarbeider J. J. B met een mes in de rug gesto ken Dat deze, volgens de procureur-ge neraal, nog was blijven leven was alleen te danken aan het feit dat het wapen op een schouderblad van het slachtoffer was afgeschampt. Gouddiefstallen opgehelderd De Parijse politie heeft een kruier van het vliegveld Orly gearresteerd, die heeft bekend woensdag goud (voor f lOO.OOOi uit een transport van Londen naar Vien tiane te hebben gestolen. De Belgen antwoorden nu op deze be schuldiging. dat dc soevereiniteit van Kongo geëerbiedigd moet worden cn België niet verhinderd kan worden dc helpende hand te bieden. Op grond van deze twee principes achten zij hervatting van de samenwerking met de V N. mo gelijk. Volgens de Belgische nota is verschil lende keren aan Hammarskjöld voorge steld een Belgische verbindingsman op te nemen in het hoofdkwartier van de V. N.in Leopoldstad, maar op die sug gestie is nooit ingegaan. Over het Belgische optreden in Kongo sprak gisteren in Brussel de minister van buitenlandse zaken Pierre Wigny en zijn woorden waren geheel in de stijl van de scherp gestelde nota aan Ham marskjöld. Wigny verklaarde dat in de Kongolese crisis een einde is gekomen aan de diplo matieke afzondering van België. Niet alleen de bondgenoten van ons land. maar ook een groot deel van de Afri kaanse landen beginnen de toestand beter te bcgrypen, aldus de minister. Hij wees erop dat een veroordeling van Bel gië In de Verenigde Naties is uitgebleven. In dit verband past ook een Ameri kaans oordeel over de situatie. Drie Amerikaanse senatoren en Edward Ken nedy. de broer van de nieuwe president, zijn in Kongo poolshoogte wezen nemen en gaven op een persconferentie in Leopoldstad als hun mening te kennen dat de Belgische raadgevers en technici naar Kongo kunnen terugkeren mits zij geen leidinggevende militaire of poli tieke functies krijgen. Inmiddels hebben de Kongolese auto riteiten een poging gedaan om het werk van de Verenigde Naties in Kongo defi nitief te verlammen. Zij hebben namelijk hun troepen opdracht gegeven alle mili taire verkeer over de grond in handen te nemen. Dit betekent dus het verkeer van de V N.-troepen. De Indische generaal Rikhye. de voor naamste militaire adviseur.van de V.N.. noemde dit de ernstigste uitdaging aan de V.N. sinds het begin van de operaties in Kongo. Als de order geheel wordt uit gevoerd, zou dit een totale verlamming van de activiteiten der volkenorganisatie kunnen betekenen. Rikhye voegde eraan toe dat het dan ook onmogelijk is het bevel te aanvaarden Als het niet wordt ngetrokken zal de kwestie naar zijn me ning moeten worden voorgelegd aan de Veiligheidsraad. Veiligheidsraad Dag Hammarskjöld heeft in de Veilig heidsraad de V.N.-politiek in Kongo op nieuw verdedigd Hij sprak van ..een zeer verontrustende ontwikkeling' in Stanleystad en Oostprovincie. (Stanley- stad is een bolwerk van de gearresteerde ex-premier Loemoembai. De algemene secretaris verklaarde zich verbaasd over sommige redevoeringen die in dc raad zijn gehouden, terwijl liet mandaat van de V N toch duidelijk ge noeg was „De V.N. hebben kolonel Moboetoe niet betaald. Zij hebben niet gevochten voor de Katangese president Tsjombe en zijn niet medeplichtig aan de arrestatie van Loemoemba". aldus Hammarskjöld. Tevoren had de Rus Valerian Zorin bittere kritiek geoefend op het V.N.- beleid in Kongo Kritiek op de V.N. kwam ook van Zuid-Slavië en Mali. Dc Brit Sir Patrick Dean verdedigde het beleid van Hammarskjöld. met onderhandelingen over de i ding van het viaserijbeileid. Wat betref: de Noordzeebesprekingen, een gezamen lijk standpunt van de EEG als belang rijk producent en afnemer van vis is van groot belang. De visserij, zo be klemtoonde de heer Marijnen, kan zich verzekerd weten van een positieve be nadering van haar problemen. De regering wil de oestercultuur voor ondergang behoeden, cn daarom ook na de afsluiting van de Oostcr- schelde het verwateren van mosselen mogelijk maken. Over de oesterpro?; in het Veerse Gat zal binnenkort een beslissing worden genomen. Het ministerie van sociale zaken werkt aan een brochure, waarin de Zeeuw-.? garnalen vissers wordt gewezen op de mogelijkheden, die aanwezig zijn, wan neer zij de visserij willen verlaten of een andere vorm van visserij willen aanvatten. TNDERDAAD bestaat In het Westen -1 van ons land een ruimteprobleem voor de sportvisserij. Van al het bevisbaar water Is 60.000 ha of wel 57 procent openbaar water, waarin vry met één hengel kan worden gevist. Voor het Wes ten bedraagt dit percentage slechts 34. terwijl meer dan de helft van alle sport vissers (180.000 van de 340.000) in dc drie westelijke provincies wonen. N Iet-openbare wateren krijgen een toenemende betekenis voor het vissen met de gewone hengel. Voor verschil, lende plassen in het Westen worden tienduizenden dagvergunningen afgege ven. De produktie van pootvissoortcn. van betekenis voor het vissen met de ge wone hengel, wordt de laatste jaren zoveel mogelijk uitgebreid. De produk tie van pootkarper is verdrievoudigd, terwijl dit jaar is begonnen met poo'- snoekbaars, waarvan thans meer dan 200.000 exemplaren worden uitgezet. Deze vissoorten komen voor verreweg het grootste deel ter beschikking van open bare en nict-openbare wateren. In de nabije toekomst zal meer geld aan de produktie van pootvis ten koste worden gelegd. De nieuwe viskwekern in Oost-Flevoland biedt hier ruime uit breidingsmogelijkheden. Het is niet zo dat grote complexen viswater op het ogenblik geheel braak liggen. Het gaa' hier om kleine stukjes, van ouds-he: domein van de beroepsvisserij. De officier uan justitie bij de recht, bank in Amsterdam heeft gistermiddau tegen de 50-jarige wachtmeester van de rijkspolitie K. de B uit Uithoorn we gens diefstal van een gouden armband zes weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist. De wachtmeester had op 30 septembc. bij een horlogemaker in Uithoorn, toen hij daar kwam om een rekening betalen en even moest wachten, uit eer op de tafel liggend pakje een gouden slavenarmband weggenomen en in zijn zak gestopt. Hij zei uit nieuwsgierigheid het pakje te hebben opengemaakt. Toen hij met de armband in de hand zat, zag hij de horlogemaker aankomen. Niet met de bedoeling zich de armband toe le eigenen, maar alleen omdat hij zich als politieman tegenover de man voor zijn nieuwsgierigheid geneerde, stak hij, geschrokken, de armband bij zich. Ge legenheid om de armband ongezien weer in het papier te doen waarin hij wa.i verpakt had verdachte volgens zijn zeg gen niet meer gehad. En het risico van daarop te worden betrapt had hij niet willen lopen. Even later had hij de armband op straat in het struikgcwi- gegooid, waar hij later werd terug gevonden. De als getuige gehoorde horlogehand?, laar zei dat hij het helemaal niet erg zou hebben gevonden als hij de ho De B.. een vriend des huizes, met Ij armband zou hebben aangetroffen. Toen de vermissing terstond daarna werd gr- constatcerd, had hij de wachtmeester verzocht hem de band terug te geven. „Geen haan had er dan naar gekraaid" Maar De B. ontkende in het bezit van de band te zijn. Hij stelde zelfs de hor. logehandelaar voor met hem naar h t bureau te gaan. Op weg daarheen zag de wachtmeester kans zich van hel sieraad te ontdoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11