lacht Scherper optreden tegen geknoei orkestleiders Pakket diamanten - zes ton - zoek Chefarine 4 Consumentenbond wil vroeger vers brood M A f§ 4 Ail 1 4 mu m. m W: VR B.U.M.A. laat niet met zich sollen Wateroverlast bmetnde qetieesftiiddelen doen Hon de r en! TEGEN PIJN EN GRIEP Tijdrovend onderzoek in Socrates-zaak Over vi jf jaar HOOGOVENS op Rozenburg ythergolven West-Duitsland verwacht de vijfmiljoenste kijker De goede Sint A&zziic/'i DESSDAG 6 DECEMBER 1960 Schaak'vraag 30 Zoals de krijgslisten in de schaak partij, het grillige in de problematiek, zo ook heeft mij altijd de eenvoud in het eindspel bekoord. De schijnbare eenvoud, moet ik eigenlijk zeggen, want wat kan er nog ontzaglijk veel venijn zitten in zo'n heel ongecompli ceerd uitziend geval. Pas dan beseffen we ten volle waarom het zo volkomen onmogelijk is, dat iemand, wie dan ook, het schaakspel ooit helemaal zal begrijpen. (En dus steeds de beste zet zal doen, waardoor hij absoluut zeker al zijn partijen zou winnen). Zeven houtjes staan er op het bord in de stelling, die José Mugnos uit dacht. Wit speelt en wint, luidt de op gave. Ik mag ervan zeggen, dat wit twee gevaren moet bezweren: zorgen dat zwart niet pat loopt èn zorgen dat hij voorlopig pion b7 niet te pakken krijgt. 1 Wit: Kg3, Ld5, pi b6 en b7. Zwart: Kg8, pi d6 en f4. Datn-vraag 29 De stand in het probleem van J. J. van Tol uit Rotterdam was: Zwart: 2, 4, 7, 10, 12, 21, 24, 28, 30. Wit: 15, 23, 31, 32, 36, 37, 38, 39, 43. Wit begon en won in de volgende zetten: 38—33, 28x19; 39—34, 30x48!: 33—29, 24x33; 32—28, 33x22; 31—26, 48—31; 26x8, 2x13; 36x9, 4x13; 15x4. Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt U als Zuid de volgende kaarten: Sch. A H V 8 6 3 2, Ha. V 5, Ru. A H 5, KL 8. West is gever, Noord-Zuid kwets baar en het bieden gaat: West 1 klaveren Noord pas Oost 2 klaveren Zuid 4 schoppen West 5 klaveren Noord pas Oost pas Zuid? Wat zoudt U thans bieden? Jack Diamond Aardrijkskunde- puzzel In elk der onderstaande twee woor den zit een Nederl. plaatsnaam ver borgen, die men vindt door de letters in de juiste volgorde te plaatsen. Bij juiste oplossing vormen de be ginletters de naam van een stad in het noorden van ons lahd. mals neder leng een les ree guit stee vlinder wak Maas leer roes toren vrede ten vin hoeden koon beer OPLOSSING VORIGE PUZZEL harlekijn, apostel, ramenas, dragon der, totebel, elastiek, globaal, elegant, normaal, Hongaar, agenda, reptiel, drogman. De zegswijze luidt: hard". T~AE opsporingsdienst van het Bu- reau voor muziekauteursrecht (B.U.M.A.) te Amsterdam gaat in samenwerking met rijks- en ge meentepolitie een verscherpte actie voeren tegen „het geknoei met B.U. M.A.-programmaformulieren". Ge bleken is dat vele orkestleiders de lijsten onjuist invullen of laten in vullen, waardoor sommige componis ten en tekstdichters uit de auteurs- rechtenpot (voor amusementsmuziek anderhalf miljoen gulden per jaar) meer geld ontvangen dan waarop zy recht hebben. Dit misdrijf (bedrog of valsheid in geschrifte) kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 5000. De regering bereidt een wijziging voor van de uit 1912 daterende auteurswet, waardoor het mogelijk wordt overtredingen van het muziek auteursrecht ambtshalve te laten ver volgen. Thans kan alleen tot straf vervolging worden overgegaan op grond van een klacht. In het wets ontwerp zullen waarschijnlijk ook verhoogde straffen worden voorge steld. De regering denkt zelfs aan gevangenisstraf. Een orkestleider uit Ouddorp was :n week geleden de eerste Nederland musicus die voor dit strafbare feit werd veroordeeld. Over het algemeen (98 pet) worden de door het B.U.M.A. geconstateerde overtredingen vla civiel rechtelijke weg afgehandeld. Sinds aan het B.U3I.A. in 1954 een opspo ringsdienst werd verbonden vier on bezoldigde ambtenaren van het korps rijkspolitie zijn de aangesloten mu sici, uitgevers e.d. en ook de ruim 20.000 Nederlandse muziekgebruikers (zaal verhuurders, caféhouders e.d.) herhaal delijk gewaarschuwd tegen het onjuist invullen van programmaformulieren. irEr is nu genoeg gewaarschuwd en desondanks zijn nieuwe gevallen van fraude met programmaformulieren ont dekt" klaagde de heer H. J. M. Maes- sen, hoofd van B.U.M.A.'s opsoprings- dienst, die onafhankelijk van de directie van dit bureau kan ontreden. Hij en zijn drie medewerkers zijn onbezoldigd rijks politieambtenaar en kunnen dus, in sa menwerking met de plaatselijke politie, processen-verbaal opmaken. „Dat gaan we nu ook doen" zei de heer Maessen. Het geval van de Oud- dorpse musicus was de druppel die de bekende emmer deed overlopen. Zijn band speelde op een feestavond in Scha» gen 67 muziekstukken van vier compo nisten. Op het B.U.M.A.-formulier ver meldde hij slechts 30 werkjes, waarvan 21 composities van Pierre W., van wie evenwel niet één nummer werd ge speeld. Toen deze fraude was ontdekt, werden 89 andere formulieren van dezelfde mu sicus gecontroleerd. Ook daarop kwam de naam van Pierre W. verdacht veel voor, zo vaak zelfs, dat hij in een jaar 1360 had kunnen lncessercn als auteurs recht van zijn door de Ouddorpse band j „gespeelde" composities. of niet. De bedoeling is duidelijk, want aan de hand van de programma-opga ven wordt eenmaal per jaar de „pot" verdeeld. Er zijn zelfs componisten die orkest leiders gratis of tegen een geringe ver goeding muziek sturen. De bandleiders vinden dat wel leuk en geven gaarne gevolg aan een eventueel verzoek „Denkt u by het invullen van de B.U.M A.-lijs ten aan mijn naam?" Zo komt het veel voor dat op de lijsten muziekwerken worden genoteerd die helemaal niet zijn uitgevoerd. De componisten, muziekuitgevers, woord- en toondichters der lichte mu ziek en de letterkundigen hebben de exploitatie van hun uitvoeringsauteurs rechten opgedragen aan het B.U.M.A. dat met toestemming van de overheid daartoe samenwerkt met zustervereni gingen in de hele wereld. Het hele we reldrepertoire van 100.000 componisten (hun werken staan bij het B.U.M.A. op 700.000 kaarten) staat het bureau ter be schikking. „We zijn tot nu toe erg soepel ge weest, maar van nu af zal niet meer zachtmoedig worden opgetreden", aldus de heer Maessen. Door het optreden van zijn dienst kon het aantal overtredingen in enkele jaren worden gehalveerd. Door streng optreden, waarbij de heer Maessen de Belgische zusterorganisatie het B.U M.A. gaat inschakelen, hoopt i dat binnen korte tijd ook de on- wilHgen in het juiste gareel gaan lopen. Binnenkort verschijnen nog twee overtreders voor de rechter; meer ge vallen zijn in onderzoek. Dat de ver scherpte actie noodzakelijk is, moge blijken uit het feit dat het om flinke bedragen gaat. Eén componist incas seerde in 1958 uit de auteursrechten- pot een bedrag van ruim 25.000. Ook zijn naam kwam verdacht veel op programmaformulieren voor Vierentwintig aangetekende pake-t- ten, waaronder enkele met diaman ten ter waarde van 600.000, af komstig uit Amsterdam met bestem ming Milaan, zijn gestolen uit een vliegtuig, dat zaterdag jongstleden als gevolg van de slechte weersom standigheden op het vliegveld van Londen werd opgehouden. De politie betracht de grootste terug houdendheid over deze diefstaL die is gepleegd nadat reeds een serie andere diefstallen in postrijtuigen en postauto's in Engeland had plaats gehacL De Britse luchtvaartmaatschappij Bri- tisch European Airways heeft gister avond bevestigd dat er een postzak was opengesneden aan boord van een Vis- count-toestel, toen dit op een vlucht van Amsterdam naar Milaan een tussen- Achtergrond „Hard tegen (Vervolg van pagina 1) dorpje Haarlo, het water Borculo bin nendringt De polder rond het stadje staat boordevol. Het water stroomt langs de zandzakken aan de Ruurlose weg de itad binnen. Gehele straten in de woon wijk „Koppel" staan thans blank. In Breda staat het water thans twintig centimeter hoger dan ooit in de geschie- lenis van de plaats is voorgekomen. Hen hoopt dat het niet weer zal gaan re genen. omdat de sluis in Dintelsas het Ivater dan onmogelijk zal kunnen ver- verken cn ook Breda voor een deel on- ler water zal komen te staan. De oorzaak is in Breda het riviertje Mark, dat uit België afkomstig is. let water is daar aanvankelijk vastge- louden. maar toen het te veel werd, heb- len de Belgen de sluizen open gezet en Bredanaars voor de taak geplaatst in bedwang te houden. Iets derge- ijks doet zich bijna jaarlijks voor, aan- lezien er met België geen regeling is «troffen voor het water van dc Mark. hoeveelheid als nu, heeft men echter log nooit behoeven te verwerken. Er zjjn 120 militairen Ingeschakeld om e wük Boeimcer zoveel mogelyk wa- ervrij te houden. Ook by Neede zyn ïllitairen te hulp gekomen tegen het tater. Zestig soldaten helpen daar bjj erstel werkzaam heden aan een d(jk. 'oorts helpen vyftlg infanteristen uit iteenwyk bij evacucrlngswerkzaamheden 'ij Ruinerwoldc. In de Gelderse vallei tussen Amers- oort cn Achterveld stroomde het water en kilometer breed dertig centimeter loog over de straat heen naar het Vallei anaal. De Barneveldse beek is honderd en meters buiten zijn oevers getreden hssen Achterveld en Lunteren zijn ver killende boerderijen geïsoleerd. Vannacht is er echter veel water te- uggevloeld. bij Achterveld bleek het elfs 70 centimeter te zijn gedaald. In Denekamp is onverwacht een gat eslagcn van veertig meter breedte in de linkeldijk. De verwachtingen waren, dat e dyk eerst over enkele dagen gevaar ou lopen. Een hotel in Denekamp is olkomen geïsoleerd. Sinds vanochtend het water ongeveer twintig centimeter estegen. De Duitse textielstad Gronau 'ordt nu overstroomd door het Dinkel- WaUr. Wat is de achtergrond van deze frau de? „Er zijn vele uitgevers en compo nisten die handig profiteren van de lui heid van de orkestleiders", zei de heer Maessen, die geconstateerd heeft dat er „financieel geïnteresseerden" zijn die de wettelijk verplichte taak van de orkest leiders (het invullen van de B.U.M.A.- lijsten) graag overnemen. Soms worden zelfs handtekeningen vervalst. Het kwaad komt voor een deel uit België, waar Nederlandse componisten hun werk goedkoper kunnen uitgeven, maar ook in ons land trachten B.U.M.A.- leden orkestleiders te bewegen hun wer ken op de lijst te plaatsen, onverschil lig of deze inderdaad zijn uitgevoerd landing had gemaakt op het Londense vliegveld. Een woordvoerder der poste rijen zei, dat enige stukken, mogelijk aangetekende zendingen, worden ver mist. De diefstal, die dit weekeinde gepleegd is, werd tot gisteravond geheim gehou den. Toen lekte het nieuws echter uit door een plotselinge staking van de la dingsknechten, die zich beklaagden over een „nijptangverhoor" door de vliegveld- politie. Rechercheurs, die een onderzoek naar de diefstal instellen, wilden weten hoe een aantal mensen de waarde van de diamanten kenden nog voordat deze of ficieel in Amsterdam nagevraagd was. De staking van de ladingsknechten volgde op klachten van een 18-jarige be steller, die tijdens een verhoor urenlang naar zijn zeggen bloot had gestaan aan ongeoorloofde pressie" van een bepaal de rechercheur. Door de staking is bij de diensten van de B.E.A. een chaos ontstaan. Er zijn ver tragingen van twee uur en langer en de sagiers verdringen elkaar in de wachtkamers. Hoog water in Meppel: zo druk hebben de militairen het niet (met het leeghalen van opslag plaatsen en pakhuizen) of er is nog wel tijd om een peuter in een teil te laten spelevaren. Het Nederlandse vrachtschip Geestland (1937 ton) van de rederij Van der Geest in 's-Gravenzande is maandag op 400 mijl ten westen van de Azoren in moeilijk heden gekomen. Het schip kreeg schade aan de schroef. EEN ENKEL TABLET ZORGT OAT U WEER MET PLEZIER UW WERK OOET! De president van de rechtbank te Am sterdam heeft zaterdag besprekingen ge voerd met bij het vooronderzoek in de strafzaken tegen Den Besten c.s. betrok kenen. Die besprekingen hebben hem het inzicht verschaft, dat althans de eerstvolgende weken die zaken een voortdurende en intensieve arbeid zullen vergen dat daardoor de gewone dienst der instructie zou worden verstoord en het gewenst is voor het vooronderzoek een lid van de rechtbank geheel vrij te maken. Hij heeft thans als rechter commissaris uitsluitend belast met het vooronderzoek in gemelde zaken aan gewezen mej. mr. J. H. Kroesen. Als of ficier van justitie is hiervoor vrijgemaakt mr. J. F. Hartsuiker. In de villa van de ex-Socrates direc teur J. Jansma te Bussum, die tien dagen geleden onder verdenking van oplichting c.q. verduistering werd gearresteerd, is zaterdagmiddag huiszoeking verricht Er zijn enige mappen met boekhoudkundige bescheiden in beslag genomen. Jongetje verdronken De zesjarige L. A. van Musscher is gistermiddag op de Lauriergracht in Amsterdam bij het spelen ongemerkt te water geraakt en verdronken. De studiegroep-Van Berkum, die in opdracht van de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken N.V., de N.V. Nederlandse Kabelfabrieken en de Staatsmijnen in Limburg een onder zoek heeft ingesteld naar de moge lijkheden van de stichting van een tweede Nederlands staalbedrijf, stelt voor, dat over vijf jaar wordt be gonnen met de bouw van dit hoog ovencomplex Reeds lange tijd is sprake van de stich ting van een tweede staalindustrie op het eiland Rozenburg. De studiegroep, die staat onder leiding van prof. dr. P. P van Berkurn, wenst, dat eerst de Hoogovens in IJmuiden met hun voor genomen uitbreiding beginnen, voordat op Rozenburg tot de bouw van een nieuw staalbedrijf wordt overgegaan. De belangen van de Hoogovens lopen geen gevaar, wanneer het Rozenburgse staal- project over vijf jaar wordt verwezen lijkt. Prof. Van Berkum heeft eind vorige week minister De Pous op de hoogte gesteld van de conclusies, waartoe de studiegroep is gekomen. BINNEN enkele weken, ongeveer richt. Toch zullen die „andere din- half januari, verwacht West- gen" (het verschijnen van nieuwe Duitsland de vijfmiljoenste tele- programma's) niet weinig meewer- visiekijker te kunnen registreren, ken om de verkoop van ontvangers Dat feit zal niet onopgemerkt voor- te stimuleren, bijgaan, ook al is de televisie-aan dacht bij onze oosterburen op het ogenblik op heel andere dingen ge- Wel waren er eind september pas 4.3 miljoen toestellen ingeschreven en ontbraken er nog maar liefst 700.000 aan het gewenste aantal, maar er worden in de Bondsrepubliek meer dan 100 000 televisie-ontvangers per maand ver kocht en in normale omstandigheden is de verkoop in (het begin van) de maand december ruim dubbel zo groot als in andere maanden. Kerstfeest wordt in Duitsland intens gevierd als huiselijk feest en in de verwachting van goede kesrstprogramma's kopen velen snel een toestel. Daarbij komen nu nog twee andere factoren, die het cijfer omhoogstuwen. Ten eerste het komende tweede pro gramma dat van overheidswege wordt geëxploiteerd en bovendien het tweede programma waarmee de NDR beslist op 1 januari wil starten. Wel is min of meer officieel aangekondigd, dat het overheidsprogramma niet voor 1 april in de ether zal komen, maar de menin- „het publiek" blijven verdeeld en de aantrekkelijkheid van keuzepro- kinderprogramma. waarin op aller- gramma's (en het nieuwtje van com- leukste wijze het sprookje „De schille- mcreiële televisie) doet velen ertoe be man" dat Annie Schmidt voor Pro sluiten, zich alvast veilig te stellen om Juventutc schreef, werd opgevoerd zo gauw mogelijk te kunnen meekijken. Jammer genoeg zat Sint zo wast aan Een andere stimulerende factor voor tekst en tijd, dat hij geen notitie kon het kijkersaantal is het feit, dat in nemen van de kostelijke babbeltjes die Duitsland de kijkgeldcontrole niet zo een paar onbevangen kleintjes tegen erg snel werkt. Zeer vele nieuwe kij- Commentaar DIE goeie Sint moet uiel doodver moeid zijn geraakt van de wijze waarop hij gisteren in radio- en tele visieprogramma's is geëxploiteerd. Hij heeft het er vreselijk druk mee gehad en voor de rest van de tijd werd hij veelvuldig toegezongen. Kortom, het me de Sinterklaasdag toel geweest. O] het nu allemaal even uelgeslaaod wasuïc ronden het niet durven zeg gen. De N.T.S. het de Sint (vin een speciale uitnodiging aan Rob Milton) gen^van 't middags verschijnen in een extra hem hielden en daarmee ging eigenlijk het typische karakter van een Sint- Nicotaasprogramma verloren. Sinter klaas was het ook in de N C R.V.-radio krant en later in het N.T.S.-journaal, waarbij de zaken, de Sint betreffende, op rijm werden gecommentarieerd. Heel aardig. De A.V.R.O. was blijkbaar van me ning, dat Sint Nicolaasavond een „kin derfeest" is, want zij maakte zich wel heel gemakkelijk van het televisiepro gramma af. Van het ..goede werk dat Nederlands militairen in Den Haag en tn Nunspeet deden voor kinderen" kre gen we voornamelijk veel te lange fragmenten van ccn operette-opvoe ring door schoolkinderen te zien en het uur „Filmsurprises" begon met een onverteerbare gooi- cn smijtfilm van de vierde rang, bood daarna een vrij vervelende telerccording met zang cn ten slotte een film uit de reeks „Fury", geschikt voor een kinderuitzending Tot besluit was cr een vrij zwakke telerccording van de beroemde Rus sische volksdansgroep, die overigens prachtig werk liet zien. Over de radio ging het traditionele, wat geflatteerde A .V.R.O.-amusementsprogramma van de band en dc N.C.R.V. bood een door Johan Bodegraven als altijd vaderlijk- vriendelijk aan elkaar gepraat verzoek- De bekende Franse film van schfij- platenprogramma op ren nogal gcfor- ver-regisseur Marcel Pagnol ..Mamon ceerd thema' „Verzoeken van burge- van de bronnen" vormt de hoofdschotel meesterspcrinnen uit Nederlandse ge- van het televisieprogramma. Groot en meenten die met „Sint" beginnen", klein mag meekijken, maar rekent u er Dit was zo het genre van „Als het kind wel op dat de film drie uur duurt: van maar een naam heeft". Het is uiel be- half negen tot half twaalf. Vooraf het grijpclijk dat de omroepverenigingen agrarisch nieuws om 7.30 uur, het NTS- niet hun beste programma's 1 aten horen journaal om 8 uur en daarna kers wachten daarom tot begin januari om hun soms maanden geleden ge kochte toestel aan te geven. Dit alles bij elkaar gerekend heeft West-Duits land goede hoop. half januari de aan melding van de vijfmiljoenste televisie kijker wereldkundig te kunnen maken. Wim Kan toch voor de radio op oudejaar Wim Kan heeft de VARA officieel toegezegd op oudejaarsavond weer een uur voor de radio op te treden. Na we kenlang aarzelen heeft Kan toege stemd. HU zal als altUd weer spreken over het politieke gebeuren van het afgelopen jaar. Het programma zal duren van negen tot tien uur en heeft als titel: „Uithuilen en opnieuw be ginnen". De liedjes van Wim Kan zullen dootr Ru van Veen begeleid worden. vanavond op pakjesavond als er wel iets and te doen is in de huiskamers dan luiste ren cn kijken, maar cr zijn ten slotte ook velen, die geen pakjesavond vieren en die hebben gisteravond zeker geen compensatie voor gemiste genoegens gevonden bij radio of televisie. filmpje over etalagepoppen. tavond DE Nederlandse consumentenbond heeft de minister van econo mische za'ken verzocht het beginuur van de broodverkoop in bakkers winkels en van de broodbezoriging vrij te laten. In een adres aan de minister zegt de bond dat veel con sumenten „ernstig bezwaar" hebben tegen de huidige regeling, en dat van het bedrijfsleven mag worden verlangd dat het, zo mogelijk, hier aan tegemoet komt. De grote meerderheid van de consu menten is. blijkens o.a. een enquête van de Nederlandsche vereeniging van werk gevers in het bakkersbedrijf, ontevreden over het tijdstip van de broodbezorging. 55 De korte schemering tijdens de middag kwam en verdween. Het werd kouder en kouder en laat in de avond scheen het dat we ons gehele leven al op die schuddende en loeiende tractor hadden doorgebracht. We stopten die eindeloos lijkende dag tweemaal om benzine bij te laden, om vier uur en om acht uur. Ik had namelijk met Joss afgesproken dat ik elk vierde uur zou proberen hem op te roepen. Terwijl Jackstraw met de benzine bezig was. hielp Corazzini me met het apparaat, maar hoewel ik bijna tien minuten achter elkaar onze roep letters uitzond, kwam er geen antwoord door. Ik had het trouwens ook niet verwacht. Zelfs al was Joss cr als door een wonder in geslaagd de zender te repareren dan nog zou de door het noor derlicht veroorzaakte storing in de ionosfeer elke kans op radiocontact vrijwel onmogelijk gemaakt hebben. Ik had het Joss echter beloofd en wilde mijn woord houden. Bij mijn tweede poging ril de en beefde iedereen van kou. Jackstraw en ik ook. Onder normale omstandigheden zouden de Eskimo en ik er geen last van ondervonden heb- hen, want bij stevige kou droegen we de dubbele bontkleding de eerste laag met het bont naar binnen, de andere met het bont naar buiten. We hadden onze extra bontkleding echter uitgeleend aan Corazzini en Zagero bontkleding was nood zakelijk in die ijskast van een bestuurdersruimte en leden evenzeer onder de kou als de anderen Soms sprong er iemand van de tractor en draafde met de Citroën mee om wat warmer te worden, maar de meesten waren zo uitgeput door gebrek aan slaap, honger, en kou en het zich schrap zetten tegen het geschommel van de tractor dat ze binnen een paar minuten alleen nog maar wankelend verder liepen en weer gauw op het voertuig moesten klimmen. Wanneer ze dan weer zaten, bevroor het zweet haast op hun lichamen en daar het hun conditie meer en meer verslechterde, besloot ik ten slotte het te verbieden. zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN Het speet me te moeten doen wat ik verplicht was te doen, maar het kon werkelijk niet anders De vermoeidheid, de kou en het gebrek aan slaap waren niet langer te verdragen. Om tien minuten na middernacht gaf ik het bevel te stoppen. Behal ve voor benzine laden en de pogingen Joss op te roepen, hadden we zevenentwintig uur achter el kaar doorgereden. Ondanks onze uitputting en overweldigende be hoefte aan slaap geloof ik niet dat iemand die nacht sliep, geen ogenblik zelfs, want slaap zou de dood door bevriezing betekend hebben. Ik had nog nooit een dergelijke kou meegemaakt. Zelfs met 12 mensen in een zo kleine ruimte, terwijl ei eigenlijk maar plaats was voor hoogstens vijf slapers, zelfs bij een brandende, loeiende olie kachel die onafgebroken aanbleef en zelfs bij voor ieder twee koppen gloeiendhete koffie, maakten we allemaal een paar verschrikkelijke uren door. Het klapperen van de tanden, de St Vitusdans van trillende en schuddende ledema ten die onophoudelijk tegen de houten wanden sloegen, het voortdurend gewrijf en gemasseer als iemand het bloed weer in een bevroren gezicht, arm of voet wilde doen stromen het waren al lemaal geluiden die nimmer ophielden Hoe iemand op leeftijd als Marie LeGarde en de zie ke Mahler die nacht overleefden, mocht werke lijk een wonder genoemd worden. Overleven de den ze het echter, want toen ik op mijn horloge keek, de verlichte wijzers bijna vier uur aanwezen en ik besloot dat het genoeg was geweest en het lichtje aanknipte, bleken ze beiden klaarwakker te zijn. Het toch altijd al onvoldoende licht was nu alleen nog maar een geelachtig, vaag schijnsel een slecht voorteken, want het betekende dat de accu's van de tractor aan het bevriezen waren maar het bleek genoeg te zijn om de gezich ten om mijn heen te kunnen onderscheiden. Ze waren wit en blauw en gelig van de vorst. Voor deze gezichten steeg de adem als op rook lijkende wolkjes omhoog. Een dun laagje ijs had zich al op de wanden en de zoldering van de nauwe ruim te gevormd, behalve dan op de paar centimeter rond de plek waar de kachelpijp in de houten wand paste Als een beeld van lijden en niet te beschrijven ellende heb ik nimmer meer iets der gelijks meegemaakt. „Last van slapeloosheid, dokter?" Het was de stem van Corazzini en door het klapperen van zijn tarnden was hij moeilijk te ver staan. „Of vergat u de stekker in uw elektrische deken te steken?" „Ik ben nu eenmaal altijd vroeg uit de veren, mijnheer Corazzini'" Langzaam dwaalden mijn blikken over de ingevallen gezichten. „Heeft 'emand van u geslapen?" Zwijgend schudde iedereen het hoofd „Iemand op het punt in slaap te vallen dan?" Opnieuw een algemeen hoofdschudden. „Goed!" Ik kwam overeind. „Het is pas vier uur in de morgen, maar als we toch doodvriezen, kun nen we het net zo goed rijdend doen. Bovendien is het best mogelijk dat de motor van de tractor bij deze temperatuur na enkele uren nooit meer aanslaat. Wat denk jij ervan, Jackstraw?" „Ik ga de branders halen," zei hij als antwoord, terwijl hij het achterzeil opzij schoof. In de kou buiten begon hij onmiddellijk hevig te hoesten en daartussen konden we duidelijk het gekraak van zijn adem horen als het vocht condenseerde, be vroor en traag wegdreef in de bijna onmerkbare bries. (Wordt vervolgd) Bij tal van consumenten, aldus het adres, komt het brood eerst na half één, dus te laat voor het twaalfuurtje, in huis. Bezwaarlijker is deze regeling voor hen die in de middag niet naar huis kunnen gaan cn hun brood moeten meenemen Dat zijn verreweg de meesten, aldus de Consumentenbond, en zij worden ge dwongen brood van meer dan een dag oud te gebruiken omdat de winkelver koop niet vóór tien uur mag beginnen. Op maandagen moeten zij zelfs brood van meer dan twee dagen oud mee nemen. terwijl volgens de enquête bleek, dat ongeveer een derde van de consu menten vers brood bij het ontbijt prefe reert. De Consumentenbond heeft dit verzoek aan de minister gezonden omdat naar wordt aangenomen binnenkort de broodbakkerUparagraaf van de arbeids wet voor eventuele wijziging of schrap ping in de ministerraad aan de orde zal worden gesteld. Voordelen Het vrijlaten van het beginuur van de broodverkoop heeft ook economische voordelen, aldus de brief. Doordat de broodbezorgers vroeger zullen kunnen beginnen, zal hun arbeidstijd beter wor den benut. Daarenboven zal een aanzien lijke vervroeging van het beginuur nood zakelijk maken dat een ploegenstelsel in de broodbakkerijen wordt ingevoerd. De kostenverlaging die hieruit voortvloeit mag volgens dc bond niet worden onder schat. De kostbare bakkerij-installaties kunnen dan namelijk een groot deel van het etmaal worden gebruikt in plaats van enkele uren, zoals nu Dat zal ongetwij feld ook de consumenten ten goede ko men, aldus de bond. Het enige bezwaar van het verzoek lijkt de consumentenbond van sociale aard te zijn. Dat zou van invloed kunnen zijn op de kleinere bakkers, die met wei nig of geheel geen personeel werken, waardoor zij niet op een ploegenstelsel zouden kunnen overgaan. Deels kan, zo wordt geadviseerd, dit bezwaar worden opgeheven als deze bakkers zich uitslui tend op de bezorging gingen toeleggen of eventueel in groepsverband bakkerijen gingen exploiteren De kleinere bakkers, zo wordt over wogen, kunnen zich slechts door over matig lange arbeidstijden, waarvan dc meeste 's nachts vallen, handhaven, zodat bij de voorgestelde verandering hierin in feite niet van sociaal nadeel sprake Is. De bond meent overigens dat een even tueel sociaal nadeel, hoezeer men ook kan meevoelen met de betrokkenen, dient te worden aanvaard. Indien de economi sche ontwikkeling dit noodzakclUk of gewenst maakt. Wie vanavond gezelligheid en luch tigheid wil van de radio, kan tussen half acht en half negen bij de K.R O. luisteren naar een licht platenprogram- ma en bij de AVRA, over Hilversum 2, om 8.05 uur naar de quizz-met-muziek „Kom er maar eens uit" om 11 uur naar „Swing express en om 11.30 uur naar „Studentenhaver". Kiest u serieuze programma's, dan kunt u om 9 uur terecht bij de KRO voor vijf kwartier operaconeent door het Omroeporkest, het Omroepkoor en Slavische solisten, onder leiding van Bogo Leskovie. U hoort dan fragmenten uit opera's van Moussorgski. In de AVRO-uitzending speelt de pianist Jam Wijn tussen 10 en 10.30 uur werken van Beethoven, Schumann en Skrjablen. Programma voor morgen WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 716 kc/s. NCMV: 7.W Nws 7 10 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7 4o Gram 3.00 Nws 8.15 Radio- krant 3.35 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Wt- terst 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Mor. gendlenst i0.4.i Gram 11.00 Omr ork en diste 11.50 Meisjeskoor en instr kwintet 12.10 Mozartvleugel-recital 12.30 Land. en tulnbouwmeded 12.33 Bachkoor en -ork 12.37 Adventestond 13.00 Nws 13.15 Met Pit op pad, lezing 13.20 Lichte muz 13 40 Gram 15 40 Planorecital met comm 16.00 V d Jeugd 17.20 Gram 17.40 Beu ruber J7.+5 Mui v d Jeugd. !8Öo Muzikale lezing: Het muziekkorps onder de loep 18.20 Het spectrum, lezln- zen 18.36 Gewddc muz 19.00 Nws cn weer- ber 19.10 Op dc man ai, praatje 18.15 Gram 19.30 Radiokrant 19.50 Voliksmuz 20.15 Ra. cLophilharm ork en coUsl 21.05 Vragen van de Ockumene, lezing (8J 2! 25 Pianoconc 21.53 Gram 22.15 Bariton en pdano 22.30 Nws 22 4o Avondoverdenking 22.56 Pia- tennieuws 23.55— 24.00 Nws Hilversum II, 23g m. 1007 kc/s. VAMA 7 00 Nws 7 10 Gym 7.23 Gam 8.00 Nws 8.18 Grain en act 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram. L PRO: 10.00 Schoolradio VARA: IO20 V d vrouw 1 i 00 Gevar progr (herh) 12 ou Lichte muz 12.30 Land. en tuinbouw. medetl 12.33 Voor het platteland, lezing Hammondorgel*pcl 13.00 Nws en tan. toonstelling*agenda !3.20 Lachte muz 13.45 Gesproken portret 14.00 Saxofoon cn plano :i 45 Volksmuz 15.00 Op reis door de we reld, lezing 15.10 V d Jeugd 17.00 Kinder koor met orgelbegeleiding 17.15 Hammond, orgelspel 17.30 Llühte muz 17.50 Regering*, uitz. Lie brievenbus gaat open. Corrcspon- dentieciub olv. Rcgina Zwart. 8.00 Nws en conun 18 20 Act 18.30 Lichte muz .3 00 V d kind 10.10 Kanttekeningen 13 20 Vara-Varia en gram. VPRO 18.30 Literair progr VARA: 20.00 Nws -o 05 Ca. baret 20 35 Lichte muz 20.55 Inleiding tot de volgende uiU 21.00 Poliuto. opera (!st« pauze i 21.45. Zestig jaar levenservaring, lezing. 2e pauze i22.40: Tussen men* en ?ï'£'1%Lek'.'CZlng' N* aflo"P "m 24 00 Event gram. Daarna Nws. ilrxiien deze uifcoending niet doorgaat, wordt het programma als volgt 20.00 Nws 20 05 caba. 'et i20^.3 uP*r»*r«gm 21.45 De Cellist, hoor spel 22 20 Zestig Jaar levenservaring, Ie- *,n" 22 40 Lichte muz 23 Oo Tua. lezing 23.15 Muzik Zing 22.30 Nw sen mens en nevelvlek, discussie SÊf XelevIsirprogr, NTS: 17.00 Jeugdfloum 5\RO 17 ;0—17 4o V d kind. NTS 20 00 lourn en weerovcrz KRO 20 30 TV-do- _u"' Gevar progr 21.35 Eenakter 22.Q» Epiloog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7