Tl Vrijlating geëist van Loemoemba Oud en nieuw regime I>ij Belgisch huwelijk OORLOG IS NIET ONVERMIJDELIJK IWi Geen letter overdreven 1 K westie voor de Veiligheids raad s ONDERZOEK ONGEVAARLIJK De hoeveelheden verrijkt uranium, die in het Amsterdamse F.O.M.-laborato- rium door middel van het „ultracentrifugeproces" worden gewonnen, zijn zowel wat de kwantiteit als wat de verrijkingsgraad betreft, uitsluitend van belang voor wetenschappelijke doeleinden. Zij leveren voor de bevolking geen enkel gevaar on. P'ï »s meegedeeld door minister Cals in antwoord op schriftelijke vragen van net Tweede-Kamerlid Hazenbosch (a.r.). De minister geeft nog de volgende toelichting. De bedoeling van het ultra-centrifugeproject is om na te gaan, in hoeverre ultra-centrifuges van belang kunnen zijn voor de afscheiding van isotopen voor wetenschappelijke of industriële doeleinden. Economische toepassing op verschillende plaatsen in de brandstofcyclus lijkt niet uitgesloten. Voor het ultra-centrifugeproject is onder meer door de Europese gemeenschap voor atoomenergie belangstelling getoond. De vraag, in hoeverre internationale samenwerking gewenst is, wordt nader bestudeerd. VERDEDIGING PROF. KISTEMAKER Minister Cals zegt over bovenbehandeld onderwerp voorts, dat hij kennis heeft genomen van de bezwaren, welke in een der Nederlandse bladen tegen de persoon van de directeur van genoemd laboratorium, prof. dr. J. Kistemaker, zijn gepubliceerd. Hij acht zich verplicht met de grootste nadruk stelling te nemen tegen deze publikaties, die volkomen ten onrechte de indruk hebben gewekt als zou prof. Kistemaker zich in de oorlog aan laakbare handelingen hebben schuldig gemaakt. Het is de regering bekend, dat prof. Kistemaker in de eerste helft van 1944 gedurende drie maanden, naast zijn werkzaamheden als assistent bij het Kamerlingh Onnes laboratorium der Leidse universiteit, op verzoek van de directeur van dat laboratorium, met wetenschappelijke doeleinden in dienst is geweest van de n.v. Cellastic. Bij de zuivering van het personeel van dg Nederlandse universiteiten, waarbij ook de relaties met de n v Cellastic aan een uitvoerig onderzoek zijn onderworpen, is afdoende gebleken, dat aan prof. Kistemaker ter zake geen enkel gerechtvaardigd verwijt kan worden gemaakt. MAROKKAANSE GOODWILL-MISSIE Naar van het ministerie van buitenlandse zaken wordt vernomen, brengt vanaf woensdag een Marokkaanse goodwill-missie een bezoek van enkele dagen aan Nederland De koningin zal de missie donderdagmiddag om kwart over drie op Huis ten Bosch ontvangen. De missie zal met Nederlandse autoriteiten spreken over economische betrekkingen en vraagstukken van gemeenschap pelijk belang, zo werd vernomen. Aangenomen mag worden dat ook Mauretanië onderwerp van gesprek zal zijn. De Marokkanen zullen vrijdag Rotterdam bezoeken. Bulgarije en Roemenië: Jj>ULGARlJE en Roemenië zullen bij het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola zowel door het oude als het nieuwe regime zijn vertegenwoordigd. Een woordvoerder van het Belgische hof heeft gisteravond bekendgemaakt, dat beide landen de uitnodi ging hebben aanvaard zich bij de huwelijksplechtigheden te doen vertegenwoordigen door hun gezant in de Belgische hoofdstad. De woordvoerder voegde hier aan toe. dat ex-koning Michael van Roemenië en ex-koning Simeon van Bulgarije zijn uitgenodigd als familieleden. De echtge note van ex-koning Michael, ex-koningin Anna, is de dochter van prinses René de Bourbon, meter van koning Boude wijn en verwant aan wijlen koningin Astrid. Ex-koning Simeon van Bulgarije is verwant aan het Huis van Piémont. Van de zijde van het hof is gisteravond voorts meegedeeld dat Tsjombe, die werd aangeduid als ..eerste minister van Katanga" en niet ais het staatshoofd van het afgescheiden gebied, dinsdag ochtend het geschenk van het Katangese volk ter gelegenheid van het huwelijk aan de Belgische vorst zou aanbieden. Het bestaat uit twee blokken malachiet Debat over Algerije beg' onnen De politieke commissie van de Ver enigde Naties is gisteren met het de bat over Algerije begonnen. De voor zitter, sir Claude Corea van Ceylon ves tigde de aandacht van de commissie op telegrammen uit onder andere Braz zaville, waarin om uitstel van het de bat wordt gevraagd, maar de verschil lende afvaardigingen schenen niet met uitstel akkoord te gaan. De Tunesiër Mongi Slim sprak als eerste zijn spijt uit over de opzettelij ke afwezigheid van de Franse delega tie. ..De ernst van de Algerijnse oor log vindt zijn oorzaak in de slachtof fers en verliezen die ze kost." aldus Slim. die het onmogelijk achtte de wil van een volk te vernietigen als het zijn onafhankelijkheid wenst. ,,Het Franse volk. dat nog steeds het volk van 1789 is, is diep onder de in druk van de gebeurtenissen in Algerije, kerkelijke leiders hebben hun veront waardiging uitgesproken over maatre gelen die door de Fransen in deze oor log zijn toegepast, de morele status van de vluchtelingen in Marokko en Tunesië en met name hun kinderen ge ven ons reden tot ernstige bezorgdheid", aldus Slim. Hij gaf een kort historisch overzicht van de Algerijnse kwestie en verklaar de onder andere dat het referendum van 1958 onder een beschamende sluier had plaatsgehad. Voorts waren alle bemiddelingsaanbiedingen van Tu nis aan Parijs afgeslagen. ..Van het begin af heeft Frankrijk zich verschanst achter een fictie die was gebaseerd op essentiële elemen ten die de strijd alleen maar hebben verlengd." Slim herinnerde aan de voortduren de weigering van Franse zijde om te onderhandelen met Algerijnse leiders. Hij meende dat de rede van presi dent De Gaulle van 4 november de in druk wekte van een mogelijke verde ling van Algerije hetgeen volgens hem tot een chaotische toestand zou leiden die de veiligheid van Algerije zou be dreigen. Slim stelde voor de Verenigde Naties tegenwoordig te doen zijn bij onder handelingen over een referendum be treffende de zelfbeschikking van het Algerijnse volk. Hij herhaalde nogmaals het standpunt van president Habib Bourguiba van Tunesië, die meent dat de Ver. Naties een ..edel standpunt" dienen in te ne men in de kwestie Algerije. Vier £e>an«enen uit c* Dartmoor ontsnapt Vier gevangenen hebben gisteren een tot dusver geslaagde poging gedaan om te ontvluchten uit Engelands somberste gevangenis in Dartmoor. De geslaagde uitbreekpoging veroor zaakte een der omvangrijkste en gron digst georganiseerde speurtochten die sinds jaren zijn ondernomen. Een gro te politie-eenheid zwermde uit in het sombere, moerassige heideland rondom Dartmoor waar de vier mannen tijdens werkzaamheden buiten de gevangenis waren verdwenen Alle vier zitten straffen uit van vijf tot neger jaar wegens inbraak. Ze zijn gekleed in blauwe gevangenis-overalls o regenjassen. geplaatst op een voetstuk van Kongo lees hout. Een van de blokken rust op een ensemble van rood koper, malachiet cn wit marmer, de Katangese vlag voor stellend met de daarbij behorende kruisen uitgevoerd in koper. In Brussel is gisterochtend bevestigd, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian Herter. de Ame rikaanse regering bij het huwelijk zal yertegenwoordigen. Het Amerikaanse ge schenk aan koning Boudewijn en Dona Fabiola bestaat uit twaalf gegraveerde kristallen borden, die de afbeelding dra gen van een teken van de dierenriem. Het geschenk van het Amerikaanse staatshoofd en mevrouw Eisenhower zal worden overhandigd in een met goud versierde witlederen koffer. Afrikaanse conferentie in Londen Premier Macmillan heeft gisteren in Londen een conferentie geopend van de Centraalafrikaanse federatie, bestaan de uit Noord- en Zuid-Rhodesië en Nya- saland. Aan de conferentie, waarop de staatkundige toekomst van deze landen besproken zal worden, nemen afgevaar digden deel van de drie landen, de fe derale regering en van Engeland. De federatie van Centraal-Afrika heeft een bevolking van 8 miljoen ne gers en 300.000 blanken. De blanke af gevaardigden op de conferentie willen de federatievorm behouden en ontzeg gen de drie landen het recht op afschei ding. De nationalistische negerleiders beschouwen de federatie als een werk tuig om de blanke overheersing te handhaven en willen haar afschaffen. Het recht van afscheiding is een van de voornaamste punten op de confe rentie. In het omstreden Mockton-rap- port, dat twee maanden geleden gepu bliceerd werd, wordt gewezen op de po litieke en economische voordelen van de federatie maar wordt tegelijkertijd ge zegd dat het waarschijnlijk noodzake- 'iik zal zijn h»t recht van afscheiding te erkennen. Onder de blanke bevol king van de federatie ontketende dit een storm van protest. EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! wees fris en vrolijk Communistische blok: Erkend botteloor von „Fonto" en „Coca-Cola": Bottelo N.V. Schiedam - Van Deventerstraat 28 - TeL 010-69280 Haile Selassie vindt TSkroemahs voorstel bestuderen ivaard Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft in besprekingen te Accra met president Nkroemah van Ghana erin toegestemd het voorstel tot de instel ling van een Afrikaans opperbevel ..on middellijk in overweging te nemen". Dit is bekendgemaakt in een gemeen schappelijk communiqué terwijl de kei zer naar Liberië vertrok na een offi cieel bezoek van vijf dagen aan Accra. Volgens het communiqué hebben de twee staatshoofden overeenstemming bereikt over een aantal zaken, waaron der de volgende: 1. De eenheid van Afrikaanse staten is een noodzakelijkheid waarnaar met kracht gestreefd moet worden in het belang van de Afrikaanse solidariteit en veiligheid. 2. De gebeurtenissen in Kongo duiden erop, dat onafhankelijke landen en an dere gebieden van Afrika niet veilig zijn en dat uiterste waakzaamheid is geboden, willen onafhankelijke Afri kaanse staten hun zwaarbevochten on afhankelijkheid handhaven en vrijheid verkrijgen voor hen die nog voor de vrijheid vechten. 3. In het licht van de jongste gebeur tenissen in Afrika bestaat thans de be hoefte aan verenigde actie. Beide staatshoofden zijn het erover eens, dat het voorstel tot oprichting van een Afri kaans opperbevel onmiddellijk overwo gen dient te worden. 4. Er dienen onmiddellijk stappen ge daan te worden door de onafhankelijke Afrikaanse landen om een Afrikaanse monetaire zone met een centrale bank tot stand te brengen. De Sowjetunie heeft de onmid dellijke vrijlating van Loemoemba en ontwapening van de benden van Moboetoe door troepen van de Ver. Naties verlangd. De Veiligheids raad en de Alg. Vergadering van de Ver. Naties dienen ten spoedig ste de kwestie Kongo te bespreken. Behalve Loemoemba en de voor zitter van het parlement dienen ook de andere leiders van de repu bliek Kongo onmiddellijk in vrij heid te worden gesteld, aldus de Russische eis. Intussen heeft Hammarskjoeld, de secr.-generaal van de Ver. Naties een beroep op president Kasavoeboe ge daan om het Internationale Rode Kruis in de gelegenheid te stellen Loemoemba te onderzoeken en om waarborgen voor diens veiligheid te verkrijgen. Hammarskjoeld heeft zijn brief aan Kasavoeboe gepubliceerd na een ge sprek met de V.N.-adviescommissie voor Kongo. Enkele van de 18 leden van deze commissie hebben felle kri tiek op Kasavoeboe geleverd omdat hij Advertentie de ex-premier gearresteerd had en uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de mishandelingen, waaraan hij blootgesteld zou zijn. Hammarskjoeld heeft Kasavoeboe medegedeeld, dat de arrestatie van de ex-premier aanleiding had gegeven tot bijzondere onrust en dat allerlei berichten over mishandeling van Loe moemba in omloop waren. Hij deed een beroep op de president om er voor te zorgen, dat Loemoemba op eerlijke wijze door een onpartijdige rechtbank berecht wordt. NUL AFDAMMEN Moboetoe heeft gedreigd twee grote zijrivieren van de Nijl te laten af dammen wanneer Egypte en Soedan de rebellen-regering van Stanleystad steunen. „In het uiterste geval ben ik bereid mijn hele leger aan het werk te zetten om het water van de Nijl af te dammen", zo zei Moboetoe tot verslaggevers. Volgens Moboetoe zijn Egypte en Soedan in het geheim overeengekomen het bewind van Bernard Salamoe in Stanleystad te steunen. De volgelingen van Loemoemba zou den in Stanleystad geen werkelijke macht bezitten en bovendien omsin geld' zijn door troepen die Moboetoe ge hoorzamen. Moboetoe zei de aanhan gers van Loemoemba nog niet te heb- De communistische wereldbe weging met inbegrip van commu nistisch China heeft thans voor het oog van de wereld de gelede ren gesloten en zich verenigd met de stelling van premier Chroesj- tsjef, dat het communisme zal zegevieren zonder zijn toevlucht te behoeven nemen tot een oorlog. „Een oorlog is niet onvermijde lijk", was het thema van een verklaring, die hedenmorgen 3% pagina van de Prawda in beslag Chroesjtsjef heeft steeds op dit thema gehamerd sinds het 20ste congres van de communistische partij der Sowjetunie in 1956 en het feit. dat 81 communistische partijen er driemaal hun goedkeuring aan gehecht hebben, kan wijzen op een beslissende overwinning voor hem. Voor die goedkeuring had de commu nistische topconferentie in het Kremlin echter 21 dagen nodig en niemand kan zeggen of ook de allerhoogsten in de Sowjet-hiërarchle er zich mee verenigd hebben. Er zijn aanwijzingen, dat China als tegenprestatie een lange verklaring heeft gekregen, waarin het Amerikaanse im- Kerialisme aangevallen wordt als de oofdvijand van de wereldvrede. Dit is een stelling, waarop Peking sinds lang nog, krachtiger heeft aangedrongen dan Moskou. Een andere verklaring, waaruit de Chinese invloed blijkt, was een alinea, waarin gezegd werd, dat de conferentie met algemene stemmen de Zuidslavische variëteit van het internationale oppor tunisme veroordeelt. Van alle commu nisten moeten de Chinezen het minst hebben van president Tito. Ondanks alles blijkt echter, dat Chroesjtsjef en zijn medewerkers in het Kremlin nog steeds heer en meester zijn In de communistische wereldbeweging. Het imperialisme heeft de mensheid reeds in twee vernietigende oorlogen gestort, on dreigt thans een nog ver schrikkelijker catastrofe te ontketenen, aldus de verklaring, wijzend op het bestaan van de moderne middelen voor massale vernietiging. Maar thans zijn krachten opgestaan die bü machte zijn de agressieve plannen van het imperia lisme te verhinderen. Dc imperialis ten kunnen niet langer zelf beslissen of er wel of niet oorlog wordt gevoerd. De superioriteit van de krachten van het socialisme over die van het imperia lisme. van de krachten van de vrede over die van de oorlog, treedt steeds duidelijker aan de dag. In de nabije toekomst zal de superioriteit van de krachten van het socialisme en de vrede absoluut zijn. In deze omstandig heden zal het zeer wel mogelijk zijn oorlog uit het maatschappelijk leven te bannen, zelfs voordat het socialisme overal op aarde volledig heeft gezege vierd. terwijl het kapitalisme nog in een deel van de wereld bestaat. Politieke of religieuze verschillen van mening mogen voor de arbeidersklasse geen beletsel zijn alle krachten tegen over het oo-'ntrscevaar te veren 'en. De co""n:misMsev,e ':;»n beschou wen strijd voor dn vrede als hun be- langr-'kste 'aak Zij doen een beroep op de arbeidersktosen. vakbon^°n, jeugd- en vrouwenverenigingen, door massaal ontreden eiv« agressie van de imnerialisten oom-"»e1'ik te maken. Ten aanzien van het kolonialisme wordt gezegd dat dit stelsel spoedig geheel ineen zal storten. De ineenstor ting van het systeem van kolonialis tische slavernij onder de druk van na tionale bevrijdingsbewegingen wordt in historische belangrijkheid slechts over troffen door de vorming van een we reldomvattende socialistische maat- sehannij. Reorganisatieplannen ministerie defensie Senator Symington, een van de des kundigen van de Democratische partij voor defensiekwesties, heeft gisteren een rapport over de reorganisatie van het Amerikaanse ministerie van defen sie overhandigd aan de nieuwe presi dent Kennedy. in dit rapport wordt aanbevolen het leger, de marine en de luchtmacht niet meer te plaatsen onder afzonderlijke burgerlijke ministers. Deze ministers- f nineties moeten afgeschaft worden. Men wil hiermee bereiken dat de mi nister van defensie het toezicht op de strijdkrachten rechtstreeks in handen houdt in geval van een kernoorlog. Symington, die voorzitter was van een commissie, door Kennedy ingesteld om de reorganisatie van het ministerie van defensie te bestuderen, zei dat uitvoe ring van de plannen, zoals door de com missie in het rapport vastgelegd, neer komt op een vermindering van de mi litaire uitgaven met ongeveer 20 procent ofwel 8 miljard dollar per jaar. Dit geld zal waarschijnlijk voor de ontwikkeling van nieuwe wapens en de uitvoering van een program voor toe zicht op de bewapening besteed worden, aldus Symington. Volgens de plannen zullen de lucht macht. het leger en de marine wel afzonderlijke onderdelen van het defen siesysteem blijven. Ook de door bur gers vervulde functies van onderminis ter voor de verschillende afdelingen van de drie onderdelen der strijdkrach ten moeten volgens het rapport opge heven worden. Het gaat hier om 15 pos ten Symington zei dat uitvoering van de plannen de nationale veiligheid zal doen toenemen en tevens een einde zal maken aan de verspilling. ben aangevallen omdat de Ver Naties bloedvergieten willen voorkomen. Agenten van de Ver. Arabische Re publiek zouden zich in Stanleystad be vinden, maar Moboetoe's troepen zou den langs de grens tussen Soedan en de Oostprovincie patrouilleren. Advertentie KAltNDHR 1051 1 SIERAAD en WELDAAD 2 Waar niet verkrijgbaar: f2.85 Giro 51.74.00 Amsterdam Amerikaanse leningen De Verenigde Staten en India hebben gisteren overeenkomsten gesloten voor leningen aan India ten bedrage van 114,1 miljoen dollar van het Amerikaan se Development loan fund. Tezamen met de drie leningen waarvoor nog overeenkomsten moeten worden gete kend. leent het Development loan fund in totaal 423,3 miljoen dollar aan India. De leningen zullen onder meer wor den gebruikt voor de bouw van een be tonnen dam, de aankoop van locomo tieven voor de Indiase spoorwegen, de aankoop van kapitaalgoederen voor particuliere industrieën, de invoer van staal en staalprodukten en voor kredie ten aan de particuliere industrie. Protest tegen naasting door VAR afgewezen De Verenigde Arabische Republiek heeft het mondelinge protest dat de Belgische ambassadeur Maurice Deeck- houtte gistermorgen heeft ingediend tegen de inbeslagneming van Belgische ondernemingen in Egypte, zonder meer van de hand gewezen. Het onderhoud van ambassadeur Deeckhoutte met de onderminister van buitenlandse zaken Sabry heeft nog geen tien minuten geduurd. Van welinge lichte zijde wordt vernomen dat het on derhoud als volgt verlopen is: Deeckhoutte heeft de onderminister meegedeeld dat zijn regering hem op gedragen had te protesteren tegen dc nationalisering van Belgische firma's door de V A R Sabry antwoordde dat, als hij geweten had dat de ambassa deur van plan was een protest in te die nen. hij nooit zou hebben toegestemd hem te ontvangen Deeckhoutte weer legde dat er slechts sprake was van een mondeling protest, waarop Sabry zei het onderhoud als beëindigd te be schouwen. De ambassadeur had al drie dagen geleden minister van buitenlandse za ken Fawzi. om een onderhoud verzocht teneinde een krachtig protest te laten horen, maar de minister liet weten dat hij geen tijd had. In Kairo verschijnende bladen hebben België er de schuld van gegeven, dat president Kasavoeboe van Kongo de staf van de ambassade van de V.A R. in Leopoldstad heeft uitgewezen. can, daafce Kij, De echtgenote van het I Spaanse staatshoofd gene raal Franco heeft dona Fa biola de Mora y Aragon gisteren de kroon overhan digd die zij op 15 december zal dragen bij haar huwe lijk met koning Boudewijn. Hij is In goud gezet en In gelegd met diamanten, sma ragden en andere edelste nen. De waarde van de kroon ls niet bekend. I De 73 BerlUnse weesjes en balfwezen, die een paar da gen geleden in ons land zijn aangekomen, waren gisteren dc gasten op een groots Slnt-N'icolaasfeest, aangeboden door de D.A.F. In Eindhoven. De Sint be gon met een massale uit deling van kleding en schoeisel, maar oogstte het meeste succes, toen hij tenslotte ook speelgoed bleek te hebben meege bracht. De 65.000 werknemers van de Duitse Volkswagen- fabrieken zullen aan het be gin van het komende jaar bij de uitgifte der Volks- wagenaandelen elk tien van deze aandelen kunnen ver werven, zo Is gisteren be kendgemaakt. Ieder perso neelslid zal de middelen voor de aankoon van een aandeel ontvangen. De Zweedse „graan schuur", de rijke zuidelij ke provincie Scania, is ge troffen door een epidemie van mond- en klauwzeer. Veeartsen hebben reeds op dracht gegeven negentig stuks vee af te slachten en een dorpje (Glsloev, ten zuiden van Malmö) geheel van de buitenwereld af te sluiten. I In hoger beroep heeft het Surinaamse hof van justi tie gisteren Arthur Blom en Humphrey Polanen veroor deeld resp. tot vier jaar cn vier jaar en zes maanden wegens hun aandeel In de ,,bom-affaire" van het vo rige jaar. Zij zouden een komplot hebbengesmeed om de regering omver te werpen cn de politicus Jo- han Pengel met een zelfge maakte bom te vermoor den. Men mag verwachten, dat Kennedy op het gebied van de rassenintegratie maatre gelen zal treffen, die zelfs een kaalhoofdige zuiderling de haren te berge zullen doen rijzen, meent Well born Jack. een Congreslid uit dc staat Louisiana en hij heeft er dan ook op aan gedrongen dat de kiesman nen van zijn staat hun stem men alsnog aan Nixon ge ven. I Adenauer is weer beter. De perschef van de Wcst- dultsc regering heeft giste ren bekendgemaakt dat dc bondskanselier een lichte ontsteking aan de amande len heeft gehad. Het staat nog niet vast wanneer hij nu paar Parijs en Londen zal kunnen gaan. I President Lioc SJao-Tsji van communistisch China, verklaarde op de terugreis naar Peking, na afloop van de topconferentie in Mos kou: „De imperialisten trachten met alle mogelijke middelen de vriendschap cn eenheid tussen China en de Sowjet-unle tc ondermijnen, maar zij zullen daarin niet slagen". Het aantal inwoners van Tokio, nu al het grootste van alle sleden Ier wereld, zal in dc loop van het vol gende jaar de tien miljoen overschrijden. In Tokio woont 10.4 procent van dc Japanse bevolking. Die be volking komt op de rang lijst van de wereld op de vijfde plaats, na commu nistisch China en de Ver enigde Staten. I Robert Servatlus, de ver dediger van Adolf Eich- mann, heeft verklaard voor zijn reis naar Israël bijna 6.000 gulden nodig te heb ben en niet te zuilen ver trekken. voordat hij een deel van die som van Eich- manns familie heeft ont vangen. Hij heeft echter nog steeds geen cent en het Is dan ook de vraag of hij op 10 december, volgens plan, op reis zal gaan. De verkiezing van dc nieu we Japanse regering heeft enige vertraging ondervon den. Zoals gemeld had dc aftredende premier Ikeda onmiddellijk een nieuwe re gering kunnen vormen met vrijwel dezelfde leden. Dc minister voor internationa le handel stak echter een spaak In het wiel door te weigeren het voorzitter schap van het parlement te aanvaarden, tenzij Ikeda een van zijn volgelingen een post In het kabinet zou geven. En dat weigerde de premier. Ook de minister hield voet bij stuk en er kwam gisteren dus nog geen Japanse regering. In een theater te Miinchen gaat binnenkort de premi ère van het stuk ..De Gro te en de Kleine Vier". In verband daarmee zijn uit nodigingen gezonden aan de Grote Vier en bun chauf feurs om de eerste voor- I stelling bij tc wonen. 1 464 De vorige maal hielden we ons bezig met een tuinder die een spoor lijntje van 100 meter lengte had laten aanleggen langs één ha. tuingrond, waarop meloenen worden gekweekt. Hlerbli spraken we gemakshalve de veronderstelling uit dat de meloen- planten één meter van elkaar ston den, in rijen die eveneens één meter tussenruimte hadden. De opbrengst van elke plant, zo fantaseerden we verder, kon juist door de tuinder ge dragen worden, waardoor het spoor- één meter links afslaan om de bak te bereiken. Er staan 100 planten op die rU, dus deze tweede rU kost hem 100 maal één meter heen en 100 maal één meter terug. Een nodeloze wan deling van 200 meter voor die ene rU. welke arbeid bespaard had kunnen worden. Indien aan het einde van de rU een lorrie gestaan had. inplaats van een bak op een afstand van één meter. De derde rjj noopt de tuinder tot een wandeling van tweemaal 100 x lijntje van 100 meter hem alleen al 2 meter; de vierde, tweemaal 100 x TOOI IS UI T ZO! bij het oogsten van de meloenen een wandeling van 1000 km. bespaarde. Laten we de tuinder bij z(jn werk zaamheden maar een handje helpen, dan kunnen we zien dat er In deze voorstelling geen letter overdrijving schuilt. Wanneer u zich de ha. voorstelt als een dambord dat vlak vóór u ligt, ver gemakkelijkt dit de arbeid aanzienlijk. Welnu, we denken ons dan In, dat d# tuinder niet In het bezit van een rijden de lorrie is, maar van een onverplaatsbare bak, waarin telkens de oogst van één meloenplant moet worden gedeponeerd Deze bak staat opgesteld aan het einde van de meest linkse rij velden van uw dam bord. Gaat de tuinder oogsten, dan dient hU de meloenen van de eerste llnkerrl) naar de hak te dragen. Hoe veel werk en tyd dat kost, Interes seert ons op dit moment geen steek. Waar het op aankomt is. dat hij geen nodeloze arbeid verricht. Als de eerste rij is afgevoerd, komt de tweede rü aan de beurt. Om de meloenen In de bak te krijgen moet de tuinder aan het einde van deze rij 3 meter, enz. enz. Tot hU tenslotte bU de laatste rU tweemaal 100 x 99 meter extra moet lopen. U ziet dat dit een rekenkundige reeks ia, waarvan de som van alle nodeloze wandelingen een getal van bijna 1.000.000 meter, of om precies te zijn: 950 km. vormt, wel ke arbeldsverspllllng voorkomen had kun nen worden door na het afwerken van iedere rU planten de lorrie telkens één meter op te duwen, waardoor zij recht vóór de onderhanden te nemen rU zou zijn komen te staan. Het zal een leder duidelijk zUn, dat In een dergelijk geval de kosten van het spoorlijntje ruimschoots op wegen tegen de geweldige arbeids besparing welke hierdoor jaarlüks wordt bereikt. En wanneer we In het oog houden welk een grote afstand de kleine rnaar vaak herhaalde wandelingetjes dage lijks uitmaken, kan het ook voor de mannen geen raadsel meer zijn, waar om de hulsvrouw na afuop van haar dagtaak zo Intens moe Is. Daarover een volgende keer. LAOS Pathet Lao-troepen in opmars Linkse Pathet Lao-guerrillatroepen, die samenwerken met de neutralisti- sche regering van Laos. hebben Phia- fay, een belangrijke stad in het zuiden van het land. veroverd, zo is gisteren van regeringszijde in Vientiane meege deeld Phiafay ligt slechts 45 km ten zuiden van Pakse. de voormalige hoofd stad van Zuid-Laos. Militaire waarnemers menen dat de val van Phiafay, gevolgd zal worden door een aanval op Pakse. dat in han den van de troepen van de rechtse re bellenleider. generaal Phoemi Nosavan is. Zou ook Pakse vallen, dan verliest Phoemi zijn greep op de drie zuidelijke provincies van Laos. waarin zich trou wens al aanhangers van de Pathet Lao genesteld hebben. Volgens radio Pathet Lao is de stad Loeane Prabang. die nog in handen van Phoemi's troepen is. omsingeld. Weste lijke waarnemers achten deze medede ling echter overdreven. Premier Soevanna Phoema van Lans heeft dc Verenigde Staten verzocht op te houden met het verstrekken van wa pens en munitie aan de opstandelingen van generaal Phoemi. Een desbetref fend schrijven is zaterdag aan de Ame rikaanse ambassadeur in Vientiane overhandigd. Amerikaans plan tegen Castro's optreden De Verenigde Staten hebben de repu blieken van Latijns-Amerika gepolst over een nlan om een actie te gaan voeren te gen het optreden van de Cubaanse pre mier Fidel Castro. Dit plan omvat een collectieve verbreking van de diplomatie ke betrekkingen en een embargo op het handelsverkeer met Cuba. terwijl tevens een Interamerikaanse veiligheidsmacht zal worden gevormd, die de landen be schermen moet tegen de uit Cuba afkom stige revoluties De politici van Venezuela menen ech ter dat een dergelijk plan beter door de nieuwe regering van Kennedy kan wor den ingediend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5