Braassemermeer sloeg uit oevers - nu een woeste binnenzee Storm en regen brachten op vele plaatsen chaos Sinterklaas toch op tijd in Friesland Kwekerijen en woningen onder water in Rijnsaterwoude In Meppel twee nieuwe wijken onder water Humor overstemde narigheid „Zie, hoe zwak en klein wij zijn bij der aarde geseling NIEUWE LEID-UHE COURANT 7 MAANDAG 5 DECEMBER 1960 (Van een onzer verslaggevers) DE STRIEMENDE westenwind, die met een enorme hoeveel heid regen de auto's bijna van de (Van onze speciale verslaggever) /"GISTERAVOND was het grootste gevaar gelukkig geweken. Het hemel- water plensde niet langer onophoudelijk neer, terwijl de wind, die geweldige, enigszins was gaan liggen. Hier en daar pinkelde nog een lichtje in het zo typisch Zuidhollandse dorp Rijnsaterwoude. Op de dijk en pompwachten na, waren de mensen vroeg naar bed gegaan, want de dag, die een rustdag had moeten zijn, was een werkdag geworden, en bovendien een dag van onrust en angstige spanning. Opgezweept door de zware Zuidwester en opgestuwd door de hevige regenval was het Braassemermeer in de noord oosthoek uit zijn oevers geslagen. De immense waterboezen, die 's zomers zo vriendelijk in het zonlicht kan liggen spiegelen, was als een woeste binnenzee. Hoge golven met witte kuifranden rolden op de boorden aan, spatten op de basalt blokken uiteen en overspoelden op ver schillende plaatsen de waterkeringen, als gevolg hiervan kwamen drie kweke rijen, een tiental huizen en enkele moes tuinen blank te staan, terwijl in de Rijn- saterwoudse polder een borstwering van zandzakken moest worden gelegd om dijkbreuken te voorkomen. Plotseling Zaterdagavond, toen de Zuidwester ook al hevig beukte, was er nog niets aan de hand. En ook gistermorgen, toen men in Rijnsaterwoude wat ongerust was opge staan, bleek er nog geen schade te zijn. Maar toen men aan het ontbijt zat en zich wilde opmaken om naar de kerk te gaan, kwam het water plotseling binnen vallen. En alles ging toen zo snel in zijn werk, dat men even niet wist waar de indringer precies moest worden terug geslagen. „Ik werd gistermorgen om een uur of acht gealarmeerd, dat de dijk op 't punt stond door te breken," zei veehouder C. de Bruin, die met drie andere boeren in de veertig ha grote Rijnsaterwoudse pol der zit. „Inderdaad was het zo, dat het water er aan het doorsijpelen w met man en macht zijn we toen a slag gegaan om de dijk te redden. Ge lukkig ging de wind wat liggen, terwijl ook de regenval wat minder werd, want anders 'hadden we het misschien niet ge klaard." Tweehonderd Rijnsaterwouders zijn óp de noodkreet van burgemeester Kam- minga naar de polder getrokken om de dreigende dijkbreuk te keren. En toen men eigenlijk in de kerk had behoren te zitten de diensten werden onmiddellijk afgelast kromden zich buiten de rug gen onder de zware zandzakkln, die in allerijl waren gevuld en zogen de rubber- laarzen diep in de doordrenkte bodem. „Het was een heel karwei," vertelde de directeur van publieke werken, de heer L. J. Greveldingen, die de leiding had. „We hebben elke zak gebruikt die we maar konden vinden en omdat er geen zand was hebben we het met aarde moe ten doen. Er. moest nogal gesjouwd wor den, want de borstwering, die moest worden aangelegd, lag een behoorlijk eind van de weg af." Kweekgoed Dankzij de zandzakken, waarmee de waterkering werd opgehoogd, dankzij ook de kleine richtingsverandering van de wind, was het gevaar voor de Rijn- saterwoudsepolder binnen enkele uren bezworen. Hiermee wès men er echter nog niet want de kwekers Bergshoef, Van Wieringen en Boer hadden het water tot ongeveer een halve meter in hun kassen staan, die vol stonden met anjers, irissen en seringen. Daarenboven waren nog een tiental huizen volgestroomd .af gezien van de volle kelders, die ondergelopen. In z(jn huis aan de Heerenweg, waar het water tot aau het vuur van de kachel had gestaan, bracht de tuinderszoon Van Wieringen naar voren: „Nou zal je zelf op je tellen hebben gepast en toch nog al dat water van je# buren krijgen. Op de oever voor onze kwekerij hebben we een betonnen schoeling neergezet waar de hoogste golven niet overheen konden komen. Hiernaast, waar die villa's staan, Is dat niet gebeurd en vandaar al die schade. Dit is al de derde keer dat ons bedrijf overstroomt; eerst in de Ramp nacht van 1953, toen nog eens in 1957 en nu weer." Een enigszins verbitterde vader voegde hier nog aan toe; „Al jarenlang probeer ik het Hoogheemraadschap Rijnland te. bewegen de oevers te laten ophogen. Het Braassemermeer is hier en daar wei tot dertig meter uitgediept teneinde zand voor de wegenbouw te winnen. Hoe die per een stuk water echter is, hoe meer gaat het bij storm te keer. Bij Rijnland ben ik steeds met een kluitje in het riet gestuurd. Ze vertelden me, dat het Hoog heemraadschap wel een plicht had de oever te beschermen, doch geen plicht om het water te keren. Wat betekent dat eigenlijk? Kunnen de oevers van een meer dan tot elke willekeurige hoogte wotden opgetrokken? Waarom maken ze de kademuren eigenlijk nóg niet een halve meter lager? 's Zomers slaat het water er dan beslist niet overheen Kweker, tevens wethouder, Berghoef had zich met dezelfde opmerkingen en klachten tot Rijnland gewend. Maar ook hij had nul op het request gekregen, m.a.w.: thans een aanzienlijke schade Zwikken Het water op de vijf hectaren onder gelopen cultuurgrond zakte gistermiddag langzaam, ofschoon men er nog steeds met een roeiboot overheen kon varen. In feite zwikte men zich van de ene kas naar de andere, terwijl ook enkele schu ren werden binnengevaren. De heer Van Wieringen sr. commenta rieerde; „Sinterklaas zal morgen niet veel last met ons hebben. Hij hoeft niet eens op z'n paard te gaan zitten als hij ons wil bezoeken. Hij kan hier zo met z'n stoomboot binnenvaren en, als het moet, aan de tafelpoot meren." Mannen van de rijkspolitie, behorende bij de groep Alkemade, hadden de Hee renweg afgezet om brandweerploegen alle gelegenheid te geven hun lozings- werk te doen. Twee pompen waren in gezet; één van de vrijwillige brandweer van Rijnsaterwoude en één van de even eens vrijwillige brandweer van Bode graven die door burgemeester Kamminga te hulp was geroepen. Met grote kracht spoot het water in de Boezemvaart van de Wassenaarsepolder. Tot aan de ran den gevuld leek deze, zoals trouwens alle waterwegen in het waterrijke Zuidhol landse land. Nog even ging het spannen, hoewel men de toestand volkomen meester leek te zijn. Dat wees, toen er gistermiddag, tegen het vallen van de duisternis, dijk breuken dreigden in de noordelijker ge legen Grote en Kleine Heiligegeestpolder. Paarden en schapen werden onmiddellijk naar hoger gel„egcn gebieden geleid, ter wijl zandzakploegen opnieuw ln actie kwamen. Men hield het echter en ook hier kon een ware ramp worden voor komen. De storm ging tenslotte wat liggen, de striemende regen hield op te stromen. Het gevaar ebde weg, de spanning brak en vandaar dat de Rijnsaterwouders gis teravond rustig konden gaan slapen. Op op de donkere dijken bevonden zich een zame in duffelse jassen gestoken figuren. Het waren de wachten, die, ter vermij ding van elk risico, waren uitgezet om de bewegingen van het vijandige water te blijven volgen. (Van onze correspondent) Sinterklaas zal wei een dag later moeten komen. Hij komt er nooit door zonder natte voeten." Dit zei moeder Reitsma in Stroobos gistermorgen tegen haar kinderen, en ze wierp een bezorgde blik naar buiiten, waar het water wild rond het huis klotste. De Sint zal overi gens vandaag toch met droge voeten z'n goede gaven aan huize Reitsma kunnen afleveren. Want de brand weerlieden uit Buitenpost en Sur- huisterveen hebben een groot deel van hun vrije zondag opgeofferd om de Hellingstraat in Stroobos van een riviertje weer in een begaanbare weg te veranderen. Maar de bewoners van de tien huizen in dit karakteristieke hoekje van Stroo bos hebben al met al maar een heel akelige zondag gehad, tengevolge van het feit dat in de vroege morgen de Polderdijk langs het kanaal het begaf, het opgezweepte water zich een weg baande naar hun woningen en daar binnendrong, zonder dat er iets tegen viel te doen. De Reitsma's waren nog niet eens het slechtste af, zij behoefden alleen hun keuken te ontruimen en hun aardappelen dreven in de kelder rond. Veel erger was het in de huiska mer van het jonge gezin R. Strik. Daai dobberden de gloednieuwe meubeltjes op bijna een halve meter water rond. De heer Strik Is ln militaire dienst, z(jn vrouw was mét de baby uit loge ren en z|j konden dus niet, zoals de andere buurtbewoners hun boeltje naar de zolder sjouwen, toen het water de drempel overspoelde. Het was een toe stand, daar in de Helllngbuurt, op deze vroege zondagmorgen. De miniatuur- overstromingsramp voltrok zich tussen half zeven en half negen, toen zowel aan de Friese als aan de Groninger kant van het dorp de Polderdijk be zweek onder de druk van het water. Ook in de steden heejt de storm huisgehouden, zoals deze foto uit Slotervaart (Amsterdam) toont, waar de stellingen van in aan bouw zijnde woningen werden losgerukt. Het gemeentebestuur van Achtkars- pelen werd gewaarschuwd. De brand spuit van Buitenpost rukte uit nadat een deel van de bemanning uit de kerk was gehaald. In Stroobos klopte de directeur van gemeentewerken aan de deur van de Geref. Kerk, gaf de koster een seintje en riep ds. J. A. Meijer aan het slot van de dienst twintig vrijwil ligers op om de beschadigde Polderdijk te herstellen. Als paarden rijkswegen spoelde, heeft in de vtier noordelijke provincies het water in rivieren, kanalen en beken tot On rustbarende hoogten opgestuwd. De lozing van het water, werd in enkele streken van Groningen, Friesland. Drente en Overijssel vrijwel onmo gelijk, zodat waterschouten opdracht gaven, de gemalen op non-actief te stellen. Hierdoor werden onnodige overstromingen voorkomen. Deze noodmaatregel kon overigens niet voorkomen, dat enorme gebieden onder water kwamen te staan. De omvang van de „overstromlngs- ramp" blijkt nit gegevens van het wa terschap Bovenvecht, een van de groot ste Overijsselse waterschappen. Van de 20.000 hectare welde- en bouwland kwam daar een oppervlakte van 5000 hectare, die ln de afgelopen weken toch al door het regenwater was verzarlgd, blank te staan. Kritiek was de situatie gisteren ln de Kop van Overijssel. Het water uit het Meppelerdiep, dat normaal bij Zwartsluis wordt geloosd bleef te lang binnen de kortgeleden aangebrachte ka den en trad eerst in de stad Meppel zelf buiten de oevers. Twee nieuwe woonwijken kwamen blank te staan, do inwoners van een bejaardentehuis „Het Hofje" werden geëvacueerd cn het plaatselijke verkeer was vrijwel onmo gelijk. Het water bereikte soms een hoogte van 50 cm. De heer W. Meinesz secretaris van het waterschap Meppe lerdiep, onderging de overstroming „aan den lijve". Zijn woning was voor ons onbereikbaar en toen hem telefonisch om inlichtingen werden gevraagd, zei hij; „Ik kan niet heen of weer. dat is alles wat ik weet" Overstromingen worden ook uit Hen gelo en Assen gemeld. Rijkswegen bij deze plaatsen kwamen blank te staan cn moesten worden afgesloten. Ook elders kozen automobilisten de wijste partij en wachtten op parkeerstroken op een pau ze in de verblindende reeks rcgerwla- gen. Het verkeer in vele kanalen moest worden gestaakt. In Groningen werd het verkeer met de trolley-bussen lamgelegd, nadat een boom tegen de bovenleiding was gewaaid. Een van de vele bomen, die gisteren zijn. gesneuveld. In de bedreigde gebieden cn dat waren er heel wat waren de mensen •an de waterschappen de gehele nacht bezig zwakke plaatsen in de dijken te verstevigen of waren zij druk met het aanleggen van nooddijken op plaatsen, waar de dijken al waren doorgebroken. Veel meer dan de gevraagde twintig vrijwilligers verwisselden hun zondagse plunje voor minder kostbare kleding stukken en stonden even later gebogen tegen de woedende storm en de strie mende regen te werken als paarden de gaten te stoppen en het water te keren. Toen dat gelukt was, kon de brandspuit z|jn ongebruikelijke taak be ginnen. Zienderogen daalde het peil van de watermassa die de Hellingstraat over grote lengte in een kanaal had veran derd en de huisjes aan de straat- cn waterkant hadden geïsoleerd. Daar waar het water de huizen was binnengedrongen, liet het natte en vuile sporen achter, die de moeders op deze zondagmorgen heel wat zorgen gaven. Hun eerste gedachte was; hoe schep ik weer wat orde in de chaos cn krijg ik nog een dragelijk zondagsmaal op tafel. Gelukkig ontbrak het die moe ders niet aan humor in hun weinig be nijdenswaardige situatie. Mevrouw Reits ma viste uit het groezelige water in haar kelder enkele blikjes groente op De etiketten waren er echter afgeweekt Ze glimlachte en merkte op: nou jon gens, het wordt een verrassing wat we vanmiddag eten. Ik weet echt niet wal in zit. 1 Tot de gedupeerden behoorden ook de gezinnen H. van der Meer en F. van der Wal, die beiden circa dertig centi meter water in hun woning hadden. W|J vertrouwden het gisteren al niet, aldus de heer Van der Wal, die zondagmorgen om half negen het water z'n hulskamer zag binnengolven. Ik heb geprobeerd het water te keren met balken maar er was geen houden aan. aldus de heer Van der Wal, die het dijkje van de Ijsbaan tegenover z|jn woning had door gestoken om het snelstromende water in onschadelijker banen te lelden, maar het bleek niet te helpen. Het water kwam toch cn ging eigenzinnig z'n weg, daarmee een tiental gezinnen een nare zondag en een onverwachte schadepost bezorgend. Australische onrust over Indonesië Het blad The Age te Melbourne schrijft heden in een hoofdartikel dat dc Indone sische zinspelingen op een mogelijk ge wapend conflict inzake weestelijk Nieuw- Guinea voor een zeer groot deel op reke ning mogen worden geschreven van een psygologische oorlogvoering tegen de Ne derlanders. Desniettemin is de laatste weken de toestand slechter geworden en Australië zal de toespelingen van dr. Su bradio niet helemaal kunnen veronacht zamen als gesnoef van een demagogisch politicus. Weliswaar heeft dr. Subrandio de ver zekering gegeven, dat Indonesië nooit oorlog zal voeren voor gebiedsuitbrei- ding„ maar het is nu al geruime tijd be zig, provocerende speldeprrkken toe te dienen in de vorm van infiltraties in on- bewoande streken cn door aanraking te zoeken met mogelijke symyathisanten. aldus The Age, die echter in de uitlatin gen van dr. Subrandio geen bedreiging met een aanval in Nieuw-Guinea ziet. Vermoedelijk vormen zij eerder een po ging om de schuld van de jongste ge beurtenissen op de Nederlanders te schui. ven maar de buren moeten de toestand nauwkeurig blijven volgen, omdat poli tieke onrijpheid kan lenden tot een ver storing van de vrede. In Zeeland stroomden uitgestrekte ge bieden in de omgeving van Haamstede onder. Het zgn. Oostenrijkse dorp in Re- nesse, dat uit veertig houten woningen bestaat, werd door de langdurige regen val in een binnenmeer herschapen. In de provincie Noordbrabant is het dak van de Maria Regioa kerk te Boxtel gedeeltelijk bezweken. In het plafond van de kerk kwamen grote scheuren, ter wijl puin en regen veel schade aan het interieur aanrichtten. In Tilburg zijn tijdens het noodweer verschillende laag gelegen wijken onder gelopen. Bijna de gehele dag is de brand weer gisteren bezig geweest om volge lopen kelders leeg te pompen. In de Limburgse hoofdstad Maastricht Is gistermorgen vroeg de achtergevel van een huis aan de Brusselscstraat ingestort. In een ander deel van de stad werd het dak van een noodkerk zwaar beschadigd, juist op bet moment, dat er een mis werd gehouden. Op last van de brandweer, die brandgevaar wegens kortsluiting vrees de, moesten alle kerkgangers het bede huls verlaten, waarna de mis in een nablj- Iiggende zaal werd voortgezet. Grote diefstal te Sneek. In Sneek werd zaterdag 20-000 meegenomen uit de brandkast van een warenhuis. Behalve de ontvangsten van vrijdag werden de sala rissen van het personeel ontvreemd. (Vervolg van pagina 1 Noorden In Friesland namen de overstromingen gisteren zo'n omvang aan, dat Gedepu teerde Staten zich persoonlijk van de situatie in verschillende delen van de provincie op de hoogte gingen stellen, en zich genoodzaakt zagen een oproep te doen uitgaan ter stopzetting van de be maling. Desondanks hebben zich verschillende overstromingen voorgedaan. De ruim driehonderd hectaren grote Makkumer- waard en de ruim duizend hectaren me tende Workumerwaard liepen in de vroe ge zondagochtend onder, waarbij enkele schapen en kippen verdronken. Bij Heeg dreigde verder een polderdijk door te breken. Terwijl het water al in de stra ten stond, slaagde men erin het gevaar te bêzweren. Toen gisteravond de balans werd opge maakt, kon worden vastgesteld, dat de oppervlakte water ln Friesland geduren de het weekeinde tijdelijk was verdub beld. In Groningen was de waterstand, voor al in het oostelijk deel van de provincie, uitzonderlijk hoog. Het snelstromend water, dat uit Drente komt, bedreigde gisteravond Stadskanaal en Musselkanaal, terwijl het Zuiderhoofddiep buiten zijn oevers is getreden. Te Stadskanaal heeft men vannacht een dam in het Boeren- diep gelegd, teneinde het overstromings gevaar te kunnen bezweren. In de stad Groningen is de brandweer zowel zaterdag als zondag actief geweest om ondergelopen kelders leeg te pompen. Er sneuvelden heel wat schoorstenen, bomen, televisie-antennes en dakpannen. In de Drentse plaats Meppel was de toestand gisteravond nog zeer ernstig. Het nog steeds stijgende water, dat reeds vele huizen had geïsoleerd, begon het centrum van de stad te naderen, en het zag er niet naar uit, dat de situatie in de komende uren zou verbeteren. Het vee van verschillende boerderijen moest naar de markthallen worden overgebracht. Dertig militairen van het elfde genie bataljon uit Wezep werden ingezet om de bevolking te assisteren, terwijl ver scheidene mensen met boten van de ge nie zijn geëvacueerd. Nog meer militai ren hielden zich gereed om bewoners van huizen in overstroomde straten even tueel vandaag van levensmiddelen te voorzien. In zuid-oost Drente was de waterlast eveneens zeer ernstig. Op vele plaatsen stond het water in de kanalen op het zelfde niveau als het wegdek. Vele land bouwbedrijven stonden blank, terwijl de tuinbouwstreek rond Erica nog steeds door het water van het Dommelskanaal wordt bedreigd. De sluiswachter van het kanaal Buinen-Schoonoord zat op een kleine verhoging middenin het water. Bij dc sluis Eeservecn werd een groot gat in de dijk geslagen, dat in allerijl met zandzakken is gedicht Ook de hoofdstad van Drente heeft m storm en regen te lijden gehad. Vele Asser straten stonden blank, evenals huiskamers en kelders. In Emmen werd het hele noordoostelijke deel geïsoleerd, waardoor tientallen bewoners geëvacu eerd moesten worden. Oosten In Overijssel is in Kampen nogal wat stormschade ontstaan. Wegens de vele omgewaaide bomen moest de Singel worden afgesloten, terwijl daken van huizen zwaar beschadigd werden. In het laagst gelegen deel van Hengelo was de wateroverlast zeer groot Met man en macht heeft men er gewerkt om het water de baas te worden. De woon kamers van tientallen huizen stroomden onder, en in het centrum van de stad stagneerde het verkeer. Ook het telefoon verkeer werd ernstig gestoord. In Gelderland, vooral in de omgeving van Apeldoorn, werden vele wegen ver sperd door ontwortelde bomen en om gevallen lantaarnpalen. De rijksweg ApeldoornZwolle stond in Epe over een afstand van honderdvijftig meter blank. Het busverkeer tussen deze plaats en Deventer moest worden gestaakt. Onder Vaassen liepen talrijke weilan den gehel onder, en in Ernst steeg het water zo snel, dat een boerderij volko men geïsoleerd werd. De grote weg ApeldoornZwolle stond op twee plaat sen blank, evenals de Kamperweg. In Nijkerk stónd een groot deel van de stad, zomede van de omgeving onder wa ter. Vele wegen werden voor het verkeer gesloten, ook de weg naar het station. Politie-agenten onderhielden per fiets een pendeldienst om reizigers naar de trein te brengen. De leerlingen van de christelijke ulo-school zijn vandaag thuis gebleven, omdat ze hun klaslokalen niet konden bereiken. Het beekje de Slinge is op verschillen de plaatsen buiten zijn oevers getreden. Uitgestrekte landerijen en weilanden stroomden onder. Een grote varkenshou derij met honderden dieren moest Ijlings worden ontruimd. De rijksweg Groenlo- Ruurlo stond voor een deel onder water en moest voor alle verkeer gesloten wor den. Het water ln het b|J Rekken (gemeente Eibergen) ons land binnenkomende ri viertje dc Berkel, dat hier cn daar reeds enige tijd bulten z|jn oevers stond. Is in de afgelopen nacht zover gestegen dat in Rekken enkele boerderijen ontruimd moesten worden. Doordat ook een ge deelte van de weg naar Rekken over stroomde, kunnen de bussen nog slechts tot voor Rekken rijden. B|j Eibergen steeg het water vanmor gen zover, dat over het ten zuiden van de Berkel gelegen gedeelte van de weg naar Haaksbergen een tweetal aan de westzijde van het dorp gelegen straten instroomde- Utrecht In de provincie .Utrecht heeft de storm ernstige schade toegebracht aan een tweetal in aanbouw zijnde meubelfabrie ken te Culemborg. Van beide bedrijven waren Juist de kapspanten gesteld. Deze sloegen van hun betonnen voetstukken af en veroorzaakten een schade van enkele tienduizenden guldens. In de stad Utrecht heeft de storm negen bomen ontworteld. Een daarvan kwam op een bus van het gemeentelijk ver voersbedrijf terecht. De chauffeur werd met door glas veroorzaakte wonden naar het ziekenhuis overgebracht. De rest van de tol bestond uit kapotte daken, omgewaaide schoorstenen en af gerukte antennes. Een deel van de Oude gracht werd afgezet, omdat het kruis van de Augustinus-kerk was scheefgewaaid en naar beneden dreigde te storten. Een in aanbouw zijnde kerk stortte gedeeltelijk ln, terwijl van een nood-apotheek het dak werd afgerukt Holland In Zuid-Holland dreigde een dijkbreuk bij Rijnsaterwoude. die door de bewo ners met zandzakken kon worden gC' keerd. Drie kwekerijen stroomden niette' min onder, evenals een tiental hulzen. In het Westland drong het water Poelpolder binnen, waar zich vijftig tuindersbedr|)ven bevinden. Verschillen' de kassen liepen onder. Zeven brand weermotorwagens verleenden assistentie bij het wegpompen van het water. In Rotterdam kreeg de brandweer veel meldingen binnen over losgeraakte an tennes, markiezen, nconbuizen, schoor stenen etc. In de Waalhaven raakten twee schepen op drift. Zij veroorzaakten schade aan huidplaten van nabij liggende schepen, doch konden met sleepboothulp weer worden vastgelegd. In Den Haag was de brandweer van zondagmorgen vroeg af in de weer om hulp te bieden. Hier waren het straten en kelders, die vol waren gelopen, daar wa> ren daken, antennes en schoorstenen ka pot gewaaid. Ook de riolering kon de regenvloed op verschillende plaatsen niet aan. In Noordholland was het Amsterdam, waar tientallen bomen, antennes, schoor stenen en dakpannen sneuvelden. Souter rains en kelders Hepen onder water, In de tuinstad Slotervaart woel een groot spaltdak van een vier etages boog flat gebouw af. Toen het ln een tuin tussen twee andere flatgebouwen belandde, had het andere daken, zomede enkele ge- parkeerd staande auto's beschadigd. In Zaandam werd het dak van het be jaardencentrum Oostcrcrf door een he vige stormstoot losgerukt. Het woonge deelte van het centrum bleef Intact, zo dat de bejaarden niet geëvacueerd be hoefden te worden. In nood Door de storm is voor de kust van IJmuiden de Zweedse kustvaarder Bal- tica in moeilijkheden geraakt. Het schip, dat een stuurdefect had opgelopen, en langzaam naar 't strand afdreef, kon door de zeesleper Simson van Wijssmuller op sleeptouw worden genomen. Gisteravond omstreeks acht uur liep de sleep IJmui den binnen. Ook het bijna duizend ton metende Spaanse schip Maipa, dat in ballast voer, kon veilig de haven van IJmuiden be reiken. Het kon aanvankelijk niet bin nenlopen, omdat de loodsdiensten waren gestaakt, en werd steeds dichter naar de kust gedrongen. Buitenland In Engeland, Duitsland, België en Frankrijk hebben storm en regen even eens veel schade aangericht Het westen van Engeland werd ge plaagd door een ijskoude wind, die soms een snelheid van honderddertig kilome ter per uur haalde. De zware regen buien veroorzaakten op verschillende plaatsen overstromingen. Het zuiden van Wales was vrijwel geheel van het ove rige deel van Engeland geïsoleerd. Het water stond daar hoger dan sinds men senheugenis het geval Is geweest In West-Duitsland moesten verschei dene wegen worden gesloten, omdat het water erop sommige plaatsen een hoogte van een halve meter had bereikt. De windsnelheid was soms honderd vijftig kilometer per uur. In de Eifel cn de Harz werden veel bomen ontworteld en ook veel daken van de huizen gebla zen. Bij Cottbus, ln Oost-Dultsland, is een bruinkoolgroeve ondergestroomd. In België heeft het wegverkeer veel vertraging ondervonden. Op twee grote verkeersaders: die van Brussel naar Ant werpen en die van Brussel naar Ostende, moesten de automobilisten over secun daire wegen worden geleid, daar zich door de overvloedige regenval plassen hadden gevormd, die dikwijls meer dan honderd meter lang en vijftien tot dertig centimeter diep waren. In Brussel heeft de versiering, die reeds Is aangebracht met het oog op het hu welijk van kening Boudewljn het zwaar te verduren gehad. Bijna alle vlagge- masten op het Europa-plein voor hot Centraal station sneuvelden in de or kaanachtige windstoten. In Antwerpen werd de bevolking nog gisteravond aangeraden maatregelen te gen overstromingen te nemen, daar het water in de Schelde een gevaarlijk peil had bereikt Op de Eiffeltoren te Parijs zijn windstoten van honderdvijfendertig kilometer per uur gemeten. Bij Bé- 'hnnc, gelegen aan het Nauw van Calais. Is gisteravond een dilk van de rivier de Clarence bezweken, waardoor hele stadsw'^en werden 'eïsoleerd. Te BurionvHIe ln de om geving van L'Ue b''cs een bijzonder '•••aeh^lge windstoot de daken van alle woningen af. Do bewoners moe.;- 'cn in een weeshuis worden onderge bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7