Minister Marijnen in de Kamer onder zware druk SUNIL NCBO: franje besteden aan standplaatsaftrek Strijd tegen tandbederf een kwestie van jaren „Herzie uw prijsbeslissingen" Natuurlijk hebben we hier atoomkoppen Gemeenteraad van Leiderdorp SUNIL WAST STRALEND WIT Onderscheiding in Leiderdorp NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 Garantiebeleid in de branding j (Van onze parlementsredactie) DE AGRARISCHE SPECIALISTEN in de Tweede Kamer hebben giste ren eensgezind de minister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, onder zware druk gezet. Bij de behandeling van de landbouwbegroting deden zij op de jonge bewindsman een bijwijlen dramatisch beroep het garantieprijsbeleid, zoals dat voor het jaar 1960-'61 is uitgewerkt, op be langrijke onderdelen te herzien. De verschillende sprekers conformeerden zich aan het dringend verzoek, dat het Landbouwschap deze week nog tot de minister heeft gericht, om de garantiemelkprijs alsnog te verhogen van f 28.30 tot f 28.65, de te garanderen hoeveelheid melk te vergroten tot 5.31 miljard kg en daarnaast voor de voedergranen op de lichte gron den een extra-toeslag te verlenen van in totaal f 15 miljoen. Een hoofd bezwaar van de Kamer tegen met name de vastgestelde garantiemelkprijs was, dat er nu praktisch geen ruimte overblijft voor verbetering van de landarbeidersionen, terwijl de gedifferentieerde loonpolitiek toch impli ceert, dat de produktiviteitsstijging in het algemeen aan de betrokken bedrijfstak (in dit geval dus de landbouw) moet worden gelaten. Het leek er gisteravond veel op dat de agrariërs-parlementsleden de controverse met minister Marijnen op de spits zullen drijven. Naar verluidt zouden zU zelfs bereid zün een ministerscrisis desnoods een kabinetscrisis te riskeren. In parle mentaire kringen verwacht men dan ook, dat de bewindsman op een of andere manier concessies zal doen. Het Is maar de vraag of die in voldoende mate aan de geuite verlangens tegemoet zullen ko men. Laconiek merkte de minister gis teravond op „met bijzondere Interesse" naar de verschillende redevoeringen te hebben geluisterd. Vandaag krijgt hij de gelegenheid ztfn beleid uitvoerig toe te lichten en te verdedigen. De bezwaren van de landbouw-deskun- digen kwamen vrijwel alle op hetzelfde neer. Het was (vooral voor wat betreft de garantieprijs voor de melk, de suiker bieten en de toeslag voor de lichte gron den) eigenlijk een en al ongerustheid wat de klok sloeg. De voorzitter van de C.B.T.B., het a.r. Tweede-Kamerlid mr. B. W. Biesheuvel, zei dat zijn fractie niet onwelwillend tegenover minister Marij nen staat, maar dat ze vanuit haar poli tieke verantwoordelijkheid niettemin ernstig bezorgd is over de regeringsbe slissingen. In de verhouding tussen de bewindsman en het agrarisch bedrijfsle ven is een vertrouwenscrisis ontstaan, die grote schade toebrengt aan de samen werking. De grote teleurstelling van de A.R.- fractie over wat nu ten aanzien de melk, de lichte gronden en de lonen van de landarbeiders is geschied, kan de minis ter slechts wegnemen, door tijdens dit debat zijn beslissingen te herzien. Dit geldt met name voor de melk. „Ik heb gehoord", aldus mr. Biesheuvel, „dat de minister van financiën niet in het land is. Gegeven deze omstandigheid zou ik minister Marijnen willen adviseren nu zelf de stoute schoenen van prof. Zijlstra aan te trekken". Terugdringen De heer Biesheuvel ontwaarde in de beslissingen van de minister de neiging om de garantie terug te dringen tot de omvang van de binnenlandse consumptie, met produktiebeperking als noodzakelijk gevolg. In de praktische uitwerking van zijn garantiebeleid voldoet de minister maar zeer ten dele aan de doelstelling: het beschermen van de Nederlandse land bouw tegen internationale marktont- wrichting. De garanties voor de melk en de suikerbieten achtte de heer Biesheu vel niet toereikend. Waarborgen voor een redelijk bestaan op tal van gemengde bedrijven op de lichte gronden zijn voorts in onvoldoende mate aanwezig. Over de consequenties van het garan tiebeleid voor de lonen in de landbouw zei de a.r. spreker, dat de minister blijk baar bijzonder weinig van de coördinatie gedachte heeft begrepen. Er zal voor de weide- en zandgebieden één beleid moe ten worden gevoerd. Op het ogenblik staat de beloning van de landarbeiders ten achter bij die in andere bedrijfstak ken. Dit is een reden temeer om de pro- duktiviteitsruimte aan de landbouw te laten, wat helaas onvoldoende is ge beurd. De A.R.-fractie geeft de minister ernstig in overweging zijn beleid op dit en andere punten te wijzigen. Niet verwacht De heer Mellema (cJi.) deelde de te leurstelling van de agrarische wereld over de nieuwe garantieprijzen volkomen. Ook hij had niet verwacht, dat de minis ter met deze prijzen uit de bus zou ko men. Uitvoerig ging de heer Mellema in op de toeslag van f 200 per ha voeder- graan, die de regering aan de producen ten op de zandgronden wil geven. Hij achtte de verhoging van de toeslag met f50 niet „om er hoera over te roepen". De voorgestelde f 200 bergen geen ruimte in zich om de te lage melkprijs eniger mate te compenseren, laat staan dat er een stimulerende werking voor de voe dergranen van zou uitgaan. T)e c.h. afgevaardigde betreurde het uitermate, dat de minister niet bereid is geWeest het Landbouwschap te volgen in de suggestie om voor de voedergranen op de lichte gronden een extra-toeslag van in totaal f 15 miljoen te verlenen. Nog nooit heeft z.i. het Landbouwschap zo sterk gestaan in de argumentatie van zijn prijsvoorstellen. Namens de gehele c.h.-fractie vroeg de heer Mellema ten slotte drie dingen: verhoog de toeslag voor de lichte gronden, verhoog het te garanderen kwantum melk en verlaag de vraagprijs van het Landbouwschap niet. De K.V.P.-er Brouwer vond de vraag prijzen van het Landbouwschap redelijk, billijk en aanvaardbaar. De budgettaire argumenten, die de minister heeft aan gevoerd, achtte hij niet steekhoudend. De schatkistpositie noch de algemene eco nomische situatie wettigen een verlaging van de garantieprijzen tot beneden het niveau van de kostprijzen en de produk- tiviteitsruimte. Het hoofdbezwaar van de heer Brou wer was, dat de regering voor wat be- j treft de melkveehouderij zelfs niet in principe erkent, dat in overeenstem- 1 ming met de richtlijnen voor de gediffe- j rentieerde loonpolitiek in het algemeen de produktiviteitsstijging aan de betrok- ken bedrijfstak moet worden gelaten. De gevolgen zijn: zeer ernstige moeilijkheden voor het loonbeleid in de landbouw. Het zal welhaast onmogelijk zijn om in de agrarische sector dezelfde loonregels te volgen als in de andere bedrijfstakken. Van een redelijk bestaan op vele goed- geleide en sociaal-economisch verant woorde bedrijven zal. met name op de lichte gronden, niet meer kunnen wor den gesproken. Met de andere sprekers vond de heer Brouwer het geheel onjuist de te garanderen hoeveelheid melk nu j voor de derde keer in successie te beper- I ken tot 5 miljard. MINISTER MARIJNEN moeilijk.. De K.V.P.-woordvoerder besloot met de opmerking dat zijn fractie de houding van de minister tegenover de kritiek van de Kamer afwacht cn eerst daarna haar houding zal bepalen. Bij het algemene beroep op de bewindsman om zijn beleid te wijzigen, sloot hij zich aan. Moeilijk De V.V.D.-er Den Hartog zei, dat het zijn fractie uitermate moeilijk zal vallen om haar steun aan dit garantieprijsbeleid te geven. De minister zal zijn standpunt alsnog moeten herzien en aan de gerezen bezwaren tegemoet dienen te komen. De stemming onder de boeren is al slécht als gevolg van de regenschade van dit jaar, die bij de droogteschade van 1959 in het niet verzinkt. De vaststelling van de garantieprijzen heeft niet bepaald tot ver betering van deze stemming bijgedragen. De heer Den Hartog betreurde het, dat altijd weer met de agrarische inkomens wordt gemillimeterd. Hij zag niet in, waarom van de volkomen gerechtvaar digde prijsvoorstellen van het Landbouw schap moest worden afgeweken. De socialist Egas stelde vast, dat het beleid van minister Marijnen te sterk economisch is gericht. Het sociale aspect komt daardoor in het gedrang. Dit geldt dan vooral voor de bedrijven op de lichte gronden. In Drenthe hebben de boeren toch al zulke bescheiden inkomens: ze halen ternauwernood die van de land arbeiders. Een garantieprijsbeleid, dat deze situatie nog verscherpt, is onrecht vaardig en onaanvaardbaar. Met de andere sprekers had de heer Egas de indruk, dat het Landbouwschap zich bij de voorbereiding van het nieuwe garantiebeleid zeer soepel en royaal heeft betoond. Het schap had ook op soepel heid van de kant van de minister mogen rekenen, maar de bewindsman heeft roet in het eten gegooid. De socialistische spreker vond het onjuist om door „knij pen" van de prijzen het surplus aan men selijke arbeid in de landbouw uit te sto ten. Dit vraagstuk moet worden opge lost langs de weg van de technisch-eco- nomische research. Onjuist vond de heer Egas ook de koppeling van de te schrale prijsstelling aan de budgettaire en con- junctuurpolitiek. Een andere P.v.d.A.-spreker, de heer Vredeling, verweet minister Marijnen, dat hij een rookgordijn voor de lonen in de landbouw heeft gelegd. Het Land- bouw-Economisch Instituut heeft voor de agrarische sector een produktiviteits- ruimte van 12 pet berekend. Waarom ont houdt de regering de Kamer de gegevens van het L.E.I.? De heer Vredeling over woog om over de loonpolitiek in de land bouw een uitspraak van de Kamer te vragen, maar hij liet het initiatief tot de indiening van een desbetreffende motie gaarne aan de K.V.P.-fractie over. De heer Van Dis (s.g.) ten slotte deelde de bezwaren van de andere sprekers te gen het garantiebeleid. De rechtvaardig heid is daarin z.i. geheel zoek. Het is niet te verwonderen, dat de landbouwers de indruk hebben ten dele te worden -ge bruikt om de welvaart van anderen te verbeteren Zelf deelt de landbouw niet of nauwelijks in de welvaartsstijging. Met de beslissingen inzake de garantieprijzen kan de S.G.P.-fractie zich niet verenigen. Zeer gereserveerd stond de heer Van Dis ook tegenover de consequenties van de E.E.G.-samenwerking voor de Nederland se landbouw. (Van onze sociaal-econ. redactie) DE Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel wil nog dit jaar een beslissing ziien over de verdeling van de resterende franje, die de regering in april heeft toe gezegd boven de salarisverbetering van 5 procent voor het overheids personeel. De bond heeft een ver mindering van de standplaatsaftrek voorgesteld. Van die franje van 1,2 procent is nog ongeveer 17 miljoen gulden zonder be stemming gebleven, nadat reeds een deel was besteed aan de verbetering van de minimum-salarissen door het aanbren gen van een vloer in de jongste salaris- hreziening. Naar bekend wilde de mi nister van binnenlandse zaken aanvan kelijk de nog overblijvende 17 miljoen gebruiken voor een positieverbetering van de politie, de kleuterleidsters en het verplegend personeel, doch de centrales van overheidspersoneel wisten hem van dit voornemen af te brengen. De Christelijke centrale van overheias- onderwijzend personeel (CCOOP' waarin de NCBO participeert, heeft reeds in mei bij het Georganiseerd overleg voorstellen ingediend met betrekking tot de franjeverdeling. De centrale stelde toen voor de standplaatsaftrek (gemeen teclassificatie) te verminderen en wel zodanig, dat de laatste gemeenteklasse zou komen te vervallen en de aftrek voor de tweede en derde klasse iets zou worden teruggebraoht. Blijkens een bericht in „Het Orgaan" vati de NCBO huldigt de christelijke centrale dit standpunt nog steeds. Daar om heeft het bestuur besloten het voor stel van het Algemeen comité overheids personeel (waarin de bij het NVV aan gesloten Algemene bond van ambtenaren participeert), om de nog resterende franje mede te bestemmen voor een uit kering ineens over 1960 (dionsttijdentoe- slag), niet te steunen. De CCOOP wenst een eigen koers te blijven varen inzake de bezoldiging van het overheidsperso neel en wil de eerder ingenomen beleids lijn thans niet zelf doorkruisen en ook niet door anderen laten doorkruisen, zo blijkt uit het bericht schijnlijk dat de regering zal besluiten de standplaatsaftrek terug te brengen en daarvoor de nog te bestemmen 17 miljoen zal gebruiken. De kwestie zou aanvankelijk reeds 22 november in de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken in behandeling komA, doch moest in verband,met het overleg over de grondslagen van het salarisbeleld tot na dere datum worden uitgesteld. Een nieu we datum is nog niet afgesproken, doch de NCBO heeft een dringend beroep op de regering gedaan om nog dit jaar over deze zaak een beslissing te nemen. Er is een BoldOOt geschenk naar ieders wens... Woordvoerder defensie: (Van onze parlementsredactie) „Heel Nederland heeft de Honest- Johnraketten kunnen zien in de grote be vrijdingsparade op 5 mei. Wie doordenkt moet dan wel begrijpen, dat ook de atoomkoppen voor deze raketten in ons land aanwezig zijn". Dit zei ons gister avond een zeer gezaghebbende defensie functionaris, vertrouwensman van mi nister Visser die tevens zelf mede het defensiebeleid bepaalt Uiteraard zijn de atoomkoppen van de Honest-Johnraketten niet meegevoerd op bevrijdingsdag. Zij liggen opgeslagen in enkele door de Amerikanen bewaakte ruimten in ons land. Het betreft hier geen krachtige A-wapenen die bijvoor beeld een hele stad zouden kunnen ver nietigen. De atoom-projectielen die onze land- en luchtmacht in oorlogstijd zullen gebruiken hebben bij benadering het vermogen van de grootste met conven tionele explosieven gevulde bom. die in de Tweede wereldoorlog is gebruikt. „Het vloeit logisch uit onze NAVO- verplichtingen voort, aldus onze hoge zegsman dat ook de Nederlandse strijd krachten met dergelijke wapenen zijn uitgerust. De gedachte eraan is onple zierig, maar is het bijvoorbeeld voor de bewoners van onze grote steden niet nog minder aangenaam dat wellicht achter het IJzeren Gordijn raketten staan op gesteld die op Den Haag of Rotterdam zijn gericht? Tegen de achtergrond van deze dreiging moet men de aanwezig heid van atoomwapenen in ons land be zien". Gisteravond kwam de gemeenteraad van Leiderdorp onder voorzitterschap van burgemeester Van Diepingen openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldde geen grote za ken en werd dan ook vlot afgewerkt Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van de Cornelius-Musius-Stichting om subsidie van 3 x f 25,— voor nazorg, werk, wat op voorstel van B. en W. werd toegezegd. B. en W. stelden voor een herhaald verzoek om subsidie, van de Protestants- Christelijke Stichting voor maatschappe lijk werk t.b.v. Doofstommen (Effatha) af te wijzen. De heer Los wees erop, dat een verzoek van deze stichting al eens eerder afgewezen was omdat ir Leiderdorp een maatschappelijk werk- ster was en de financiële positie van de gemeente het niet toeliet. Wanneer echter de ene stichting eer subsidie ontvangt, waarom dan de an dere niet? zo vroeg hij. De voorzitter verklaarde, na overleg met de wethouders, het voorstel te willen aanhouden om het verzoek nader te be kijken. Bij het voorstel tot verkoop van grond KATWIJK Zilveren jubileum Vandaag viert de heer J. Rampen te Katwijk, referendaris ter secretarie, hoofd der afdeling financiën, belastingen en eigendommen, zijn- zilveren jubileum als ambtenaar. In het gemeenbhuis werd hij vanmorgen achtereenvolgens toege sproken door' de burgemeester, de ge meentesecretaris, de voorzitter van de personeelsvereniging. de gemeenteont vanger en de directeur der bedrijven. Allen roemden de capaciteit van de heer Rampen. Hij ontving een geschenk onder couvert en een boek over vogel kunde. Te Leeuwarden is de ruim 10 maan den oude baby van de familie Zonder- van door verstikking in het dekentje om het leven gekomen. Het jongetje was enig kind. ACOP alleen Al met al blijkt het ACOP dus geheel, alleen te staan met het voorstel de fran-slechts bestond uit een operatie, dievoör Je te bestemmen voor een uitkering In eens over 1960. Want het Ambtenaren- centrum steunt de christelijke centrale inzake de vermindering van de stand plaatsaftrek en de rooms-katholieke cen trale wil de franje gebruiken om er de jongste salarisverbeteringen mee af te ronden en er de salarispositie van de middelbare ambtenaren mee te verbete ren. Afgaande op het feit dat twee centra les de verzachting van de gemeenteclas sificatie nastreven en rekening houdende met de opmerkingen van minister Toxo- peus in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, lijkt het niet onwaar- J~JE directeur-generaal voor de volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam, hield gisteren op de Ivoren-Kruis-dag in het A.M.V.J.-gebouw te Rotterdam een toespraak, waarin hu zei, dat onjuis te voeding, snoepen en ondoelmatige mondrcinlging er de oorzaak van z(jn, dat het percentage tandbederf by jonge kinderen toe- inplaats van afneemt. Prof. Muntendam verwachtte, dat in 1961 zal worden begonnen met het fluorideren van het Nederlandse drinkwater en hy meende dat het nu noodzakelijk is het Nederlandse volk in te lichten over de betekenis van fluor- Maar prof. Munten dam knoopte hieraan de voorwaarde, dat het volk deze maatregel waard moet zijn, door een goede mond- cn tand- hygiëne, want anders is deze fluoride ring niet anders dan goed geld in het water gooien. De voorzitter van de Nederlandse ver eniging voor mond- en tandhygiëne, de Haagse tandarts J. T. Stuy, opende de Ivoren-Kruis-dag met een rede waarin hij uiteenzette hoe de mens zijn toene mende beschaving heeft moeten betalen met de mutilatie van zijn gebit en hij beschreef hoe de tandheelkunde vroeger slechts bestond uit een operatie, die voor het slachtoffer bijzonder pijnlijk maar voor de omstanders zeer vermakelijk moet zijn geweest, als men tenminste de oude schilders moet geloven. De slotconclusie van de heer Stouy was, dat gezien de leefgewoonten, de voeding en de mondhygiëne van ons volk er voor het Ivoren Kruis nog jaren werk zal zijn. Zoals in ee,n deel van onze oplaag al medegedeeld, werd de heer Stuy be noemd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau. Een tweede onderscheiding werd uitgereikt aan de heer G. A H. Eibrink Jansen uit Den Haag, de voor zitter van de commissie die by het vijf tigjarig jubileum van de vereniging het Ivoren Kruis een voorlichtingstentoon stelling samenstelde. Aan de heer Eibrink Jansen werd de Carl Witthaus- medalile van de vereniging uitgereikt. voor het bouwen van 16 garages vroeg de heer Goddijn of er geen grond voor 1 garage afgehouden kon worden voor berging van materiaal van gemeente werken. De voorzitter deelde mee, dat het per ceel één geheel vormt, en vond derhalve niet dat er een stuk moest worden af gehaald; bovendien beschikt gemeente werken in die buurt over een huur- garage. BU de rondvraag merkte de heer Lol ling op, dat er weer veel ambtenaren van de Rykspolitie ontslag hebben ge nomen; hij vroeg hoe de bezetting van de groep Leiderdorp momenteel is. Er is bijna geen politie op straat, terwyi het ook bij ongelukken soms lang duurt voor politie ter plaatse is. De voorzit ter verklaarde, dat de bezetting 50'/# is van wat het moet zyn, wat dus wel heel slecht is. Iiy zei ook. dat het misschien voor een groot deel te ondervangen is met een kleine auto met mobilofoonin stallatie. Toegezegd werd hierover met bevoegde instanties contact op te nemen. De heer Nievaart kwam nog eens terug op een reeds vorig jaar gestelde vraag betreffende de toegang tot het R.C.L.- terrein aan de Hoogmadeseweg Hij vroeg of hier niet een gemetseld bruggetje kon komen bijvoorbeeld met steen van Ouderzorg. De voorzitter zei, dat er besprekingen met R.C.L. over een kantine gaande zijn en dat dit hier misschien aan gekoppeld kan worden. De huur van het veld zal er hoger door worden. Leven smid delen bedrijf heropend Gistermiddag heeft mevrouw Van Die- peningen het levensmiddelenbedrUf van de heer D. Braam officieel heropend. Trudi Braam bood haar een boeket bloe men en de sleutel van de nieuwe winkel aan, zodat de eerste burgeres deze voor de vele belangstellenden kon ontsluiten. In haar openingswoord sprak mevrouw Van Diepeningen er haar blijdschap over uit, dat er weer een prachtige zaak ln Leiderdorp is gekomen. Uw zaak is eer sieraad voor de gemeente en het is geble ken dat u, zoals meer middenstanders. taak verstaat, ten opzichte van een zich steeds uitbreidende gemeente, zei de burgemeestersvrouw. De heer Reineman, sprekende namens de leveranciers, haalde herinneringen od uit de tijd dat de heer Braam zijn be drijfje begon. Deze zaak is verkregen door hard werken en goed vakmanschao- Nadat nog enkelen het woord hadden ge- 'oerd. dankte de heer Braam allen die aan de verbouwing hadden medegewerkt en mevrouw Van Diepeningen voor haar bereidheid de opening te verrichten. Bij deze zaak. die een ontwerp is van Leiderdorpse architect E. ten Hoove, val len de grote ramen op die etalages over bodig maakten, omdat de winkel zelf alles tentoonstelt Ook de heer Braam heeft zijn bedrijf omgezet voor zelfbo- diening. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder I U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! <*4(/ Vanmorgen werd ten- gemeentehuize in Leiderdorp in tegenwoordig- hei van de familie en enkele collega's aan de heer C. van Dijk door de burgemeester de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. De heer Van Dijk is veertig jaar in dienst bij de kleiwarenfabriek van de gebroeders Ginjaar. Op de foto: de jubilaris (links) bij het in ontvangst nemen van de onderscheiding, rechts de oudste firmanten de heren H. Ginjaar en J. Ginjaar, mevr. Van Dijk werd verrast met een boeket ose anjers uit handen van de tegenwoordige directeur. Ds. P. J. Honnef bood eveneens geluk wensen aan. (Foto N. v. d. Horst) Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Sport Ja L1SSE Feestavond Wilhelinina Voor de a.r. kiesvereniging te Lisse heeft ds. A. J. Kret uit Krimpen a d Lek gisteravond een voordracht gehou den over „Sport? ja en neen". Als voorvechter van een christelijke sportbeweging tekende spreker de te genstanders. die de sport slechts als een gevaarlijke zaak en uiterlijke be zigheid zien. Men moet de jeugd wat gunnen, zeggen anderen. In het jaar van de voetbal-toto is in christelijke kringen het echte, doelbe wuste ja-woord tegen de sport gespro ken. De jeugd moet in deze positief tegemoetgetreden worden en daar wij niet kunnen toestaan dat een sportbe weging wordt gefinancierd door de op brengst van de toto, moeten wij zelf offers brengen. Commissaris der Koningin bezoekt Lisse Op woensdag 14 december zal de com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, een of ficieel bezoek brengen aan de gemeen te Lisse. Het zal het karakter dragen van ;n werkbezoek. Naar wij van de burgemeester verne men, zal de commissaris om half elf aan het gemeentehuis arriveren. Hij zal be sprekingen voeren met het college van burgemeester en wethouders en vervol gens met de raad, waarna een rondrit door de gemeente (o.a. door Meer en Duin) zal plaats hebben. Op uitnodiging van mevrouw De Graaf-Theling zullen enige vertegenwoordigsters van maat schappelijke organisaties een ontmoeting hebben met de echtgenote van de com- issaris in het Groene Kruisgebouw. Des middags zal het hoge bezoek zich begeven naar het laboratorium voor bloembollenonderzoek en het St. Vin- centiushuis in De Engel. Als belangrijk onderdeel staat voorts op het programma een gedachtenwisse- ling met vertegenwoordigersfsters) van de verscheiden religieuze, economische on sociaal-culturele geledingen van de gemeentelijke samenleving. Deze samen komst zal plaats hebben om kwart voor vier in De Nachtegaal. De burgemeester verzoekt de burgerij op die dag de vlaggen uit te steken, derhalve de nationale driekleur (zonder oranje wimpel) en zo mogelijk ook de gemeentevlag. Sinterklaasfeest Onder leiding van de conférencier John Kelly houdt de motor-, auto- en bromfietsenclub „Bollenstreek" zaterdag 10 december een sinterklaasfeest in Zomerzorg te Hillegom. Aanvang 8 uur. De Lisser buurtvereniging „Wilhel- mina" heeft woensdag haar jaarlijkse feestavond in de Taveerne gehouden. De heer H. Schrama leidde het stuk „Men sen langs de vloedlijn" in, dat door de eigen toneelgroep over het voetlicht werd gebracht. De inhoud was vaak ont roerend door de natuurlijke wijze waar op de spelers het gegeven wisten te ver tolken. 's Middags werden een kleine 200 kinderen op een feest onthaald. Van enkele leuke kinderfilms erheen trakta tie hebben zy zeer genoten. Het bestuur stelt het zeer op prijs, wanneer ouders met suggesties willen komen om het kinderfeest steeds weer in een andere vorm te organiseren, zodat de spanning erin blijft. Ouden van dagen hadden Sinterklaasfeest De afdeling Lisse van de „Algemene bond van ouden van dagen" had gis termiddag een gezellig Sinterklaasfeest in het gebouw „Rehoboth". Dank zy de goedgeefsheid van de bevolking konden ze rijkelijk worden getrakteerd. De mondaccordeonvereniging K.E.V. en de zangvereniging „Jong K.E.V." hebben onder leiding van de heer Van Strien een belangrijke bUdrage geleverd aan het slagen van deze middag. De heer Steenwinkel deelde aan het slot van deze gezellige bijeenkomst nog mee, dat op 21 december een kerstbij eenkomst wordt gehouden. Zij, die slecht ter been zijn, kunnen zich voor vervoer opgeven by mevr. Marseille Alle bezoekers kregen tenslotte op een gratis lot een cadeautje. De zieken, die niet aanwezig konden zijn, zullen niet worden vergeten. Na de toneelavond bleef men enige tijd nog gezellig bijeen. B.B.-bycenkomst Gisteravond heeft de B.B. haar eerste bijeenkomst gehouden in dit oefensci- zoen. Hiervoor waren ook leden van de B.Z.B. uitgenodigd cn padvinders, die hun B.B.-insignes willen bethalen. Ver toond worden onder meer films over de Atoombom, de grote brand in Londen waarbij de Londense B.B. goede presta- ties verrichtte, over een Hongaars dans paar, Woody gaat liften, en Automaniak- kcn. De heer Gerth van Wijk sprak in de pauze tussen de films over de reorgani satie van de B.B. Pakketten naar Hongarije Dankzij veler medewerking kon de dameskrans der Geref. Gemeente niet minder dan 33 pakketten naar Honga rije sturen. Deze zullen daar nog voor de Kerstdagen worden bezorgd. Huisvrouwen bUeen De afdeling Lisse van de Ned. ver eniging van huisvrouwen" heeft in Treslong een gezellig Sinterklaasfeest gevierd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9