Prof. Lindeboom: „Lijden kan innerlijk heil zijn" KRONIEK Utrecht's universiteit herdacht prof. Gerretson Herv. evangelisatie op G.G. vijfentwintig jaar Brtmchïleffen Een kanttekening VRAAG NAAR KAPITAAL STIJGT Geestelijke volksgezondheid Op zienbarende publikatie Een woord voor vandaag BIJ OVERDRACHT VAN PORTRET FLAUWE STEMMING Ds. J. Gillebaard overleden Oostenrijk geeft geld India geeft mensen ABDIJSIROOP Orlhodox patriarch wil Wereldfederatie van kerken zonder dogmatische basis Persbreidel in Soedan 2 J^E emissiemachine draait de laatste maanden weer op volle toeren. Na de I in september uitgeschreven lening van de Bank voor Nederlandse Ge- meenten ad 100 miljoen kwam het rijk eind oktober met een lening van j 350 miljoen voor de dag. even later weer gevolgd door een nieuwe emissie van de Bank voor Nederlandse Gemeenten ad 100 miljoen. Maar ook de gemeenten en provincies zaten niet stil. Achtereenvolgens trokken Zuid-Holland, Delft. Dordrecht. Gouda, Rotterdam. Noord-Holland. Haarlem, Breda en Tilburg aan de emlssiebel. Bij elkaar is er in de eerste tien maanden precies 1410 miljoen voor het verwerven van obligaties gestort. Dit lijkt veel. maar vorig jaar In de zelfde periode was er 1633 miljoen in kas gekomen. Wij kunnen dus niet zeggen, dat de grote en kleine overheid tot nu toe dit jaar gulziger is ge worden. In de praktijk is dit althans nog niet gebleken. In de aandelensector zijn de bordjes echter wel verhangen. De ondernemers hebben in de eerste tien maanden een groter beroep op de geldbezitters ge daan dan vorig jaar: nu in tien maanden 144 miljoen gestort op aandelen emissies, toen in tien maanden 102 miljoen gestort. Het bedrijfsleven achtte het dus in sterkere mate dan vorig jaar nodig om voor uitbreiding en modernisering van het produktie-apparaat geld van der den aan te trekken. En dit waren dan alleen nog maar de cijfers van de openbare emissies, van bedrijven dus wier aandelen aan de beurs noteren. In het schemerduister blijven de cijfers over het geld, dat ondershands via een schuldbekentenis door dezelfde groep van open naamloze vennoot schappen wordt ontvangen. En helemaal in het duister zit de kapitaalaan trekking door de besloten naamloze vennootschappen. Inderdaad bestaat er een statistiek van de totale kapitaalvraag. Maar deze is nimmer up to date, en bovendien worden in een restgroep de gezinnen en de bedrijven bij elkaar genomen. Tegenover de totale vraag naar kapitaal staat volop aanbod. Met dit laatste wil overigens niet gezegd worden, dat elke geldbezitter voor elke emissie belangstelling heeft. Wel, dat tegenover de totale geldvraag, globaal ge sproken. een ruim aanbod staat. Dank zij dit ruime aanbod, kunnen wij in de obligatiehoek ook een voorzich tig dalende rente bespeuren. In het begin van dit jaar waren de voorwaarden van uitgifte nog zodanig, dat op de staatslening een rendement van 4,72 gemaakt kon worden. Op de laatste lening van de Bank van Nederlandse Gemeenten kwam er een rendement van 4,39 uit de bus. Dat wij desondanks nog steeds niet aan het beruchte rentegamma toe zijn (koers 99 rente 4'4 bewijst de jongste lening van Zuid-Holland, die in feite is mislukt. De inschrijvingen werden namelijk volledig toegewezen. Met andere woorden, de beleggers stonden zich niet te verdringen, zoals bij de staatslening van eind oktober jl., waarop slechts 9 kon worden toege wezen. Het geld komt uit verschillende hoeken, hoewel wij slechts over een paar hoeken wat nauwkeuriger zijn ingelicht. Zo weten wij precies hoeveel geld er naar de spaarbanken stroomt, hoeveel er wordt opgevraagd, en hoeveel er netto aan besparingen overblijft. In de maanden januari tot en met oktober werd er b.v. bij de rijkspostspaarbank 176 miljoen (vj. 144 miljoen) gespaard, bij de algemene spaarbanken ƒ224 miljoen (v.j. ƒ222 miljoen) en bij de boerenleenbanken ƒ289 miljoen (v.J. ƒ353 miljoen). Met elkaar bijgevolg ƒ689 miljoen en vorig jaar in dezelfde 10 maanden 719 miljoen. Vooral de boerenleenbanken hebben een veer gelaten. Dit moet ten dele worden toegeschreven aan de grotere Investeringen van de boeren, waardoor zij minder naar de eigen spaarbank konden brengen. Anderzijds kan de ver anderde wijze van uitbetalen van de agrarische subsidie een rol gespeeld hebben. De algemene spaarbanken houden de balans met vorig jaar zo goed als in evenwicht. Zo op het oog is dit vreemd als wij zien dat de rijkspostspaar bank wel zuigkracht wist uit te oefenen. Wij hebben de sterke indruk dat de handelsbanken althans wat de grotere spaarders betreft het gras voor de voeten van de spaarbankdirecteuren wegmaaien. Dank zij de iets hogere rente en dank zij de stevige reclame steeg het totaal aan besparingen bij de 33 belangrijkste banken van ƒ461 miljoen op het eind van 1959 tot 822 miljoen op het eind van september jl. Er werd bij deze handelsbanken dus bijna evenveel gespaard als bij de rijkspostspaarbank en de algemene spaarbanken tezamen (over 9 maanden gerekend). De stijging gaat nog meer spreken als wij ons realiseren dat het totale spaarsaldo bij de handelsbanken eind 1958 nog maar 295 miljoen roerd was door de inhoud van de foto- Ibrochure, die de vraag oproept, hoe te Ter gelegenheid van haar dertig jarig bestaan heeft de Katholieke Centrale Vereniging voor Geeste lijke Volksgezondheid gisteren in Utrecht een wélbezoehte bijeen- komst gehouden, waarin verschil- f* lende sprekers licht lieten schij nen over het thema „Lichamelijk lijden en geestelijke gezondheid." Als eerste spreker en gast trad op prof. dr. G. A. Lindeboom, direct nadat minister Marga Klompé de jubilerende vereniging had gecomplimenteerd. Tevoren was tijdens een kleine plech tigheid officieel een opzienbarende pu blikatie aan de pers aangeboden. Deze betrof een fotobrochure, waarin tal van afbeeldingen van geesteszieken en zwakzinnige kinderen zijn opgenomen. Geen land ter wereld heeft het tot nu toe aangedurfd dergelijke tragische fo- SA to's te publiceren. Deze r.k. vereniging heeft dit wel gedaan. Gaarne had men dit werkje uitgegeven in samenwerking met de andere Nederlandse verenigin gen voor geestelijke volksgezondheid, maar men voorzag lange onderlinge be sprekingen en wilde er beslist ter ge legenheid van het jubileum mee ko men. Op samenwerking wordt overi gens zeer veel prijs gesteld, aldus deel de prof. dr. F. J. J. Buytendijk. voor zitter van de centrale vereniging, ons mede. De zeer fraai in koperdiepdruk uitge voerde brochure heeft tot doel de wan begrippen welke nog steeds een ..muur" optrekken tussen vele leken en de medi sche inzichten bij de behandeling van psychiatrische patiënten, uit de weg te ruimen. Deze ..muur" is ook afgebeeld op de omslag van het boekje dat in fors for maat is uitgegeven en de titel draagt ..Zij zijn van ons geslacht". De bro- chure geeft sobere, maar heldere voor lichting bij de foto's die sterk aangrij pend. maar nergens sensationeel zijn en alleen met toestemming van de patiën- I ten en hun naaste familieleden zijn op- genomen. De eerste reeks laat zien hoe eenzaam en tragisch het lot van deze patiënten is en de tweede, hoe enorm veel de moderne wetenschap kan doen om deze in zichzelf gekerkerden uit hun isolement los te maken. In de middagvergadering zeide mi nister Klompé J>.m. dat zij diep ge- Verlossing is meer dan vergeving van zonden; het is de overwinning van de macht van God over de duivel. Daarom begon de verlossing al lang voor de zondeval, omdat voor de zondeval van de mens de engel Lucifer reeds zich tegen God had opgeworpen. Eigenlijk begint de verlossing bij het eerste begin van Genesis. De Geest Gods zweefde over de wateren van de woeste en ledige aarde. Deze Geest kwam om die woeste schepping te vervullen, kleur te geven, leven te geven. De Geest verloste de dode scheppingsmaterie van haar eigen doelloosheid en bouwde een bruggehoofd in het machtsgebied van de duivel met zijn demonen. De strijd wordt nog steeds gestreden. Paulus zegt: „Wij hebben niet te worstelen tegen bloed en vlees, maar tegen de overheden, tegen de machten, tegen de wereldbeheersers dezer duisternis, tegen de boze geesten in de hemelse gewesten. Christus kwam niet slechts op aarde om ons gelukkig te maken. Hij kwam om ons te verlossen uit de macht van de zonde en de duivel, opdat wij ingeschakeld zouden kunnen worden in die geweldige strijd als Zijn soldaten. Hij roept ons niet op tot het gezellige leven, maar tot het 'gevaarlijke leven van christen te zijn. (Van een onzer verslaggevers) Het was gisteren op de dag af tien jaar geleden dat wijlen prof. dr. F. C. Gerretson ter gelegenheid van zijn vijf en twintigjarig hoog leraarschap aan de Utrechtse universiteit gehuldigd werd. De jubi lerende hoogleraar werd toen een door prof. Sierk Schroder vervaar digd portret aangeboden, bestemd om later, na zijn overlijden, binnen de muren van de Utrechtse Alma Mater de herinnering aan deze grote hoogleraar uit de Indologische faculteit levend te houden. Een van de aangrijpende foto's uit de brochure „Zij zijn van ons geslacht"; over de behandeling van geesteszieken. bedroeg. Geen wonder dat er in spaarbankkringen al een „te wapen" heeft geklonken. Een andere belangrijke spaarbron die gemakkelijk te volgen is, wordt ge vormd door de levensverzekeringsmaatschappijen. In het eerste halfjaar ont vingen deze maatschappijen bij elkaar 477 miljoen aan premlën en koop sommen. waarmee wel is aangetoond dat zij de spaarbanken gemakkelijk achter zich laten. Er zijn nog meer spaarbronnen: de sociale fondsen, de pensioenfondsen, de overheid, de bedrijven en de gezinnen. Hiervan zijn echter geen actuele cijfers bekend zodat wij deze bronnen alleen maar volledigheidshalve noe men. Om echter toch een indruk van de onderlinge verhoudingen te geven: het Centraal Planbureau heeft voor 1960 berekend dat de overheid voor 20 van de totale besparingen in ons land zou zorgen, de verzekeringsfond sen eveneens voor 20 de spaar- en boerenleenbanken voor bijna 15 7o zodat er voor de groep gezinnen en bedrijven een goede 45 overblijft. In de ouderdom van 73 jaar is te Doom overleden ds. G. B. Westenburg emeritus predikant der Nederlandse Herormde Kerk. Ds. Westenburg was onder meer directeur van de Hervorm de Stadszending, predikant in de straf gevangenis. bestuurslid van het militair tehuis op Waalsdorp. bestuurslid van de Christelijke Montessorischool en voorzitter van het Bureau voor Moei- I lijke Kinderen en van de Evangelische Maatschappij, allen in Den Haag. I brochure, die de vraag oproept, helpen en hoe te voorkomen dat ae mens in nood geraakt. Zij drong aan op interdisciplinaire samenwerking op vele terreinen, doch waarschuwde te gen een verschuiving van prioriteiten naar het technische cn het materiële vlak. DE LIJDENDE MENS Prof. Lindeboom sprak uit zijn me dische ervaring als internist cn noem de de geestelijke gezondheid een moei lijker. abstracter begrip dan de licha melijke gezondheid. Een mens kan geestelijk gezond zijn. ook al is hij lichamelijk ziek. Zich voor namelijk concentrerende op de beant woording van de vraag, hoe het bewust doorleefde en ervaren lichamelijke lij den zich verhoudt tot en werkt op de geestelijke gezondheid merkte prof. Lin deboom op. dat lichamelijke ziekten het geestelijk evenwicht kunnen verstoren: de een schrikt van de broosheid van het lichaam, de ander wil het lijden niet erkennen, een derde ziet het als beknot ting van zijn vrijheid. - Advertentie Uw zoete wijn moet SAMOS zijn Wanneer het lichaam de normale dienst wijzigt, krijgt de geest daardoor enorme problemen te verwerken. Bij ziekte is het lichaam voortdurend aanwezig in het bewustzijn van de pa tiënt. Prof. Lindeboom zei. dat deze pre occupatie de geest in zijn verrichtingen kan belemmeren. Vaak ook wordt het ge weten wakker en vraagt de patiënt zich af. of zijn ziekte niet het gevolg is van een oude zonde. Volgens prof. Lindeboom worden dergelijke schuldreacties nogal eens aangetroffen bij kankerpatiënten. Hij meent, dat hieruit zou kunnen wor den afgeleid, dat het lichamelijk lijden ook langs deze weg de gemoedsrust, de leestelijke gezondheid, bedreigt. Hij voeg- Je hieraan toe, dat men echter de uiter ste voorzichtigheid dient te betrachten met het waarderen van anderer gevoe lens en geestelijke belangen. De opvatting van de ziekte als een rechtstreekse straf op een onbeleden zonde, heeft steeds een grote rol gespeeld, zo zei prof. Lindeboom, die in dit ver band herinnerde aan het bezoek van Os- born aan Nederland. Hü verklaarde, dat God natuurlijk op gebed kan genezen, maar dat het ook zeker is, dat door Os- born's optreden schade Is aangericht aan menige godvruchtige ziel. In deze vorm Eebracht en met geweld opgedrongen, be- ikent de opvatting dat ziekte een gevolg Is van de zonde, volgens hem, een bedrei ging voor de geestelijke volksgezondheid, niet alleen van de enkeling, maar ook van het volk. De al enkele dagen op de Londense beurs heersende flauwe stemming wordt o.a. toe geschreven aan de moeilijke positie van maatschappijen, die aich met huurkoopfi- nanciering bezighouden, aan de ongunatige gapg van zaken in de automobielindua- Irie en, meer algemeen, aa«i ongerustheid over dr toestand van de Britse betalings balans. Naar aanleiding hiervan schrijft de Nieuwe Rotterdamse Courant n.m.. „Deze ongerustheid ia toegenomen van het ogenblik af dat de V.S. maatre gelen gingen nemen om hun betalingsba lans te verbeteren. Slechts dank zjj de toe vloed van korte en lange huilesilandse be leggingen heeft de ongunstige Britse han delsbalans niet tot verzwakking van het pond sterling geleid e*i heeft men verdere restrictieve maatregelen in het binnenland kunnen voorkomen. In Amerika is de po litiek thans echter gerirht op het afrem men van deze beleggingen in bet buiten land. Heeft desa politiek succes, dan bete kent dit het wegvallen van deze steun voor da Engelse economie. Men kan van mening verschillen over de vraag of het verminderen van Amerikaanse beleggingen in het buitenland een belangrijke steun voor de dollar kan zijn. De moeilijkheid ontstaat immers niet doordat het buiten land over te veel dollars brsrhikt. maar doordat sow el een deel van dit buitenland al« een deel der Amerikaanse burgers hun dollars in goud willen omzetten. Het pro bleem is, dat dollars niet meer op een lijn met goud worden gesteld. Is er du* ver schil san mening mogelijk over de sraag of het opdrogen van de dollarstroom die voor het financieren van buitenlandse be leggingen dient, de dollar veel soelaas sal brengen, vast staal dat het terugtrekken van „hot money" uit Engeland een bedrei ging vormen tal voor bet pond sterling en nieuwe afweermaatregelen nodig kan ma ken. Het werkelijke probleem, waarmee nirn sowel in Engeland als in Amerika te kampen heeft, is dal men de grens heeft bereikt, waartoe inflatie zonder devaluatie of zonder ingrijpen.Ie beperking van de economische srijheid mogelijk is- De tot dusver gevolgde weg om door een nieuwe inflatie-injectie de conjunctuur te stimule ren is thans afgesloten, vooriover men al thans een verhoging van de goudprijs el (Van een onzer verslaggevers) Met een drukbezochte kerk dienst in de Jacobikerk te Utrecht heeft de Ned. Herv. Bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag woens dagavond zijn vijfentwintigjarig bestaan gevierd. Afgevaardig den van alle hervormd-gere- formeerde zusterorganisaties, Advertentie SAMOS, uw wyn voor de feestdagen sisehe een nieuwe beperking van de econoi vrijheid wil voorkomen". De Volkskrant schrijft: „De Britse afbetaling-banken beginnen kennelijk wat wijzer te worden, nadat de kostbare les van een harde concurrentie hun geld heeft gekost en duizenden kopers op afbetaling leed heeft berokkend. Ze streven thans naar meer samenwerking om door middel van doeltreffender informatie de kwade kansen van slechte kredieten te verminde ren. Dr ontwikkeling in Engeland is zon- evangelisaties waar deze toekomstmo- dcr twijfel ook van belang voor Neder-1 gelijkheden hadden. land, waar hel afbetalingskredirt nog in Ook kon de positie van de evangelis- opmars is In zo'n situatie i* het leren uit ten verbeterd worden. Want vele M|J fouten van anderen uile vol. al is het alleen maar self te vermijden. Een van de Britse fou ten is grweest hel niet oprichten centrale informatiedienst ten behoeve van geestverwante predikanten en leden uit tal van „geref. bonds- gemeenten" waren voor deze viering naar Utrecht gekomen. Ds. B. N. B. Bouthoorn, emeritus predikant te Bennekom, mede-oprich ter cn oud-voorzitter van de bond, gaf een overzicht van het hervormd-gere- formcerde evangelisatiewerk, dat al veel ouder is dan de bond. Het ont stond in de vorige eeuw en diende al lereerst om hun een geestelijk onder dak te verschaffen, die in de kerk niet predikten naar schrift en belijdenis. Die evangelisaties in vrijzinnige ge meenten hebben echter niet altijd het evangelie tot eer gestrekt. Soms dien den zij tot meerdere glorie van een voorganger, die er gelegenheid had zijn eigen ..theologie" te verkondigen en die op doordeweekse dagen op het collecte pad ging om In zijn bestaan te voor zien. Ook waren er verschillende organisa ties, die zich bezig hielden met de stichting van evangelisaties. Aan deze toestand, die vaak een wantoestand was. kwam een einde toen de bond op gericht was. Hij maakte een einde aan collectantenstelscl en vestigde Ds. J. Qillebaard. emeritus-predikant van de gereformeerde kerk te Zeist, is gisteravond overleden op 63-jarige leef tijd. Ds. Gillebaard werd in 1922 predikant in Noord-Scharwoude. Vier jaar later ging hij naar Zeist waar hij tot zijn emeritaat is gebleven. Hij is vele ja ren curator van de Theologische Ho geschool der Gereformeerde Kerken te Kampen geweest en was lid van de ge nerale synode van Zwolle. Ook was hij ondermeer geestelijk verzorger van het chr. sanatorium voor neurozen en psy chosen te Zeist. Sinds maart 1 voorgegaan in de diensten, hij niet meer in staat. Enkele maan den geleden kreeg hij vervroegd eme ritaat en na'm schriftelijk afscheid van zijn gemeente. Maandag werd hij opgenomen in het algemeen ziekenhuis te Zeist, waar hij dinsdagavond is overleden. Zijn bcgra fenis zal plaats vinden zaterdagmiddag om drie uur, op de algemene begraaf plaats aan de Woudenbergseweg t Zeist. In de Bergwegkerk zal er om half twee een rouwdienst gehouden wor den. alle betrokkenen in dr afbetaling. Verbrok keld «ijn er een reeks van informatiebu reaus werkzaam, die over onvolledige ge geven* beschikken en daarom van weinig nut gijn. Deze Britse fout ontwikkelt aich ook in Nederland. Een centrale informatie bron bestaat ook In Nederland niet. Dat wreekt tieh onaangenaam vaak bij de fi nancieringsmaatschappijen en afbetalings cliënten. Het is gowel economische als so ciale noodzaak, dat door samenwerking in Nederland zo'n informatieeentrale tot stand komt. Desnoods onder zachte drang van de overheid." Het acute gebrek aan priesters en re ligieuzen in Oostenrijk heeft tot gevolg dat naar aanleiding van een verzoek van kardinaal Koenig enige tientallen MM Indische Idoosleriu.tersen .emlnari. r «aarde- meenten saven steun en talrijke contri- ten naar Oostenrijk zullen komen. De die fooienbuanten traden toe. ..Zo geeft het her- nonnen worden bij zieken- en kinder- vormd-gereformcerde volk zijn bijdra- verpleging tewerk gesteld,^ de semtna ge aan de verbreiding van het evange lie der vrije genade", zei ds. Bouthoorn Ten dienste van hen die het evangelie niet kennen, en van hen die in streken wonen waar de rechte verkondiging in de kerk ontbreekt. De tegenwoordige bondsvoorzitter, ds. H. G. Abma te Putten, bepaalde zich bij de toekomst van de organisa tie. Startte men indertijd met evangelisa ties In Donker Noord-HoUand, thans zijn de donkere wolken over het hele land uitgestrekt en vertoont Donker Noord-Holland zich in alle gemeenten. Daarom beijvert de bond zich om overal evangelisaticcommissies in het le ven te doen roepen door de kerkeraden. risten zullen hun theologische studie vol tooien en daarna in kleine parochies ge plaatst worden. De kardinaal heeft pas een bezoek aan India gebracht. Oosten rijk zal de rooms-katholieken aldaar steun verlenen. In de grote steden zijn evangelisten feestelijk accent. aangesteld en door middel van het evangelisatieblad Echo tracht men con tacten met gezinnen te leggen. Het lijkt onbegonnen werk. maar de overtuiging dat men in dienst staat van Hem. Die Triumphator is. geeft kracht om met de arbeid voort te varen. Het voortreffelijk geschoold koor uit Waddinxveen, dat aan de dienst mede werkte. gaf aan de jubileumviering een Dr. F. J. Besier, een leerling prof. Gerretson en indertijd voorzitter van het huldigingscomité, heeft nu gis teren dit schilderij overhandigd aan de rector-magnificus van de Utrechtse uni versiteit, prof. dr. H. Th. Fischer. In het Utrechtse universiteitsgebouw kan het nu de het indertijd toegedachte plaats krijgen. Dat prof. Gerretson nog niet vergeten is, maar integendeel aan de Utrechtse universiteit als een van de grootste hoogleraren uit deze eeuw beschouwd wordt, bleek wel uit de toespraken die bij deze overdracht werden gehouden. Het 25-jarig hoogleraarschap van wij len prof. Gerretson viel in 1950 samen met de opheffing van de Indologische faculteit na de zelfstandigwording van Indonesië. Dr. Besier kenschetste prof. Gerretson als de centrale figuur van de ze faculteit, iets wat door de rector- magnificus, prof. Fischer, zelf een oud- collega van prof. Gerretson in deze fa culteit, geheel beaamd werd. In een korte rede over de betekenis van prof. Gerretson voor de Utrechtse universiteit ging prof. dr. W. Ph. Cool- haas, in zekere zin de opvolger van prof. Gerretson nog iets verder door te stellen dat zonder de stuwkracht van prof. Gerretson de Indologische facul teit nooit gesticht zou zijn. Hij wees daarbij nadrukkelijk de visie af dat de ze faculteit, die vanwege de nauwe band met het bedrijfsleven vaak de Olie-faculteit" genoemd werd. meer politiek beïnvloed zou zijn geweest dan de Leidse studie in de Indologie. De B.B. ambtenaren die in' Utrecht afstu deerden waren bepaald niet allemaal „rechts", zoals eveneens de studenten uit Leiden beslist niet allemaal als „linkse" doctorandi naar de tropen gin gen. Prof. Coolhaas noemde het een groot voordeel dat door de stichting van de Utrechtse faculteit het debat over de koloniale politiek op gelijk ni veau door de mannen van links en rechts gevoerd kon worden. Prof. Coolhaas verhaalde hoe prof. Gerretson als hoogleraar geheel onbe rekenbaar was. Hij kon soms weken ach tereen geen college geven, maar het kwam ook voor dat hij 's middags om een uur begon om eerst 's avonds om zeven uur daartoe verzocht door een Advertentie hongerige student zijn college te be- SAMOS, de edelste der zoete wijnen eindigen. Evenals zijn grote Leidse col van lega Van Vollenhoven hielp hij de stu denten zeer met hun studie: bij de be oordeling van zijn wetenschappelijke ar beid mag dan ook een deel van de onder zijn leiding bewerkte proefschriften niet uitgesloten worden. Aan het slot van de plechtigheid heeft mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, als curator van de Utrechtse universiteit het schilderij uit de handen van de rector magnificus ter plaatsing in het universiteitsgebouw aanvaard. Mr. Donner noemde Gerret son een man van singuliere gaven, een van de weinige hoogleraren die school gemaakt heeft: waar zijn studenten zich nu ook ter wereld bevinden, zij weten zich nog altijd leerling van Gerretson Tenslotte zei prof. Lindeboom nog. dat het lijden de mens dikwijls brengt tot een dieper gesprek met God. Wij zien hoe de geest zich kan laten neerslaan door lichamelijk lijden, maar ook, hoe na veel strijd opbouwende processen kunnen inzetten. Er kan nieuwe ac tiviteit ontstaan, er kunnen levens lessen worden geleerd, er kan een ongetande mildheid komen. De chris ten, die in zijn ziekte aanvankelijk niet anders dan een smartelijke be proeving kan zien die hij weerstre vend aanvaardt, kan geestelijk zelfs zover komen, dat hij haar een gena de durft noemen. Na prof. Lindeboom beschouwde prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen van wijsgerig en cultuurhistorisch gezichtspunt uit het lijden aan de tijdgeest en tenslotte stel de prof. F. Haarsma lijden en geestelij ke gezondheid in heilshistorisch perspec tief. '<Ey, £^2, «O Advertentie kan een nare en langduri ge griephoest worden. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) bestrijden het kwaad snél. Lieue Peter, Het is laat, al bijna donderdag, maar ik ben zo bang dat als ik je morgen schrijf ik heel veel zal vergeten: dat ik zo blij was met je handschrift, dat donkey een beetje verwonderd was toen ik alles goed maakte (vannacht ligt hij naast rr.'n kussen), van de boom waaronder ik je brief las, een boom met vader lijke takken. Ik heb een heel klein beetje gehuild maar nu is alles goed, ik kan weer glimlachen, ik voel me zelfs een beetje gelukkig, zometeen zal ik heel gauw slapen. Achter me hangt een reproductie van een Gauguin, een heel naar schilderij, geel, een bruine vrouw met een hardblauwe jurk aan. Het is allemaal hard lot de lichtrode vrucht in de hand van de vrouw toe (hoe kan dat, lichtrood en toch hard?) en haar bruin-roze mond Ik kijk even in de spiegel telkens en clan ben ik heel blij met m'n eigen gezicht, niet zo brutaal, zo berekend: het is een vrouw om heel bang voor te zijn. Maar ik kijk niet om en zij kijkt ook niet naar mij, de vage geur van crème aan mijn handen en 't licht van de schemerlamp. Zaterdag wat gewinkeld, een klein boekje gekocht over Degas om mezelf te troosten en te verzoenen met de regen, een hele kleine regen, niet genoeg voor een regenjas en toch doordringend kil. Het grijze licht in de stad maakte me nog triester, vooral toen ik m'n vriendinnetje naar de tram had gebracht en alleen naar huis liep, een beetje hongerig en zonder veel gedachten. Maar ik wil er niet meer over praten, zelfs al is het morgen ren nare dag dan wil ik een lief meisje zijn, ik zal de hele dag denken aan nu, een rustig moment met 't licht van de schemer lamp tussen wakker zijn en slapen. Nu ben ik een prinsesje, alleen nu maar en iedereen is lief voor mij en het is ook niet moeilijk voor mij om lief tegen iedereen te zijn, jij bent de to venaar, jij kunt met je woorden van mijn stemming maken wat je wil. Heel erg bedankt voor je brief, lieve Peter. Het is heel stil buiten en hier in mijn kamer ook. Alles wil dat ik ga slapen. Dag Peter, welterusten je MARJA. P.S. Wat een roze brief hé? Maar het is zo'n heerlijk gevoel dat alles waar is geweest. De patriarch van de Oosters-Ortho- doxe Kerken Athenagoras, heeft in Istanboel tegenover een verslagge ver van Reuter verklaard dat de bes te voortgang op weg naar de een heid van kerken geboekt zou kunnen worden door de vorming van een We reldfederatie van kerken. Deze fede ratie zou als een organisatie naar voren moeten treden, maar niet dog matisch moeten zijn. De patriarch legde er de nadruk op dat thans wel reeds de Wereld raad van Kerken bestaat, maar dat daarin de Rooms-Katholieke' Kerk niet vertegenwoordigd is. Vele Ortho doxe Kerken zijn daarin wel verte genwoordigd. Ondanks het voorstel om tot een veel lossere organisato rische vorm te komen is de patriarch wel van mening dat de Wereldraad van Kerken aanzienlijk zou moeten worden uitgebreid. De Soedanese minister van binnen landse zaken, brigade-generaal Ahmed Magdoeb Bahari, heeft bekendgemaakt, dat het persbureaus, dagbladen en tijd schriften absoluut verboden is. te schrij ven over of commentaar te leveren op net manifest van ruim twintig- Soeda nese politieke leiders. In dit manifest aan de opperste militaire raad. werd op het staatshoofd, generaal Abboed. een beroep gedaan het militaire bewind door een burgerlijk bestuur te vervan gen na verkiezingen. Ook werd aange drongen op het herstel van de openba re vrijheden. Volgens de ondertekenaars moest de alarmtoestand worden beëin digd. Minister Bahari verklaarde dat de opperste militaire raad zich nog Advertentie noestdrank in tabletvorm.SSct Keroepingswerk NED HERV. KERK Beroepen te Drachten vierde predikants plaats: F. Brouwer te Hillegom: te Den Andel: W C. Jansen te War/huizen. Bedankt voor Kootwijkerbroek ttoez.) P. J. F. Lamens te Kamerik. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Hengelo O. vac. R Slof- stra: L. Zwanenburg te Groningen-O. Examens: de classis Arnhem heeft prae- paratolr geëxamineerd en beroepbaar verklaard: M. V. J. de Craene, Juliana- weg 27. kand. te Oosterbeek, voorheen r.k. priester in België. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Apeldoorn-Z: P. op den Velde te Hilversum en W. van 't Spijker te Drogeham; Bedankt voor De Krim (O); A. H. Schippers te Hillegom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2