Jlicuute ftihsctje ÖTourant TSJOMBE LOEMOEMBA Antwerpen hield zijn hart vast wil niet praten met In Latijns-Amerika steeds meer onrust NIEUWS in één oogopslag Ernstige kritiek op het garantieprijsbeleid Gespannen verwachting BON Boter duurder 125,- till1 DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand: 0.59 per week ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr- E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL PAGBLAD „Stantvaslicfi is ghfblfoto mgn bert ia tcgljenspoet" Eenenveertigate jaargang no. 12037 Drentse boeren in verzet Zie pagina 7 Het gonst van geruchten over de verblijfplaats van ex-premier Loemoemba. maar men moet aannemen dat hij de dans is ontsprongen. President Tsjombe van Katanga is vóór een ronde tafelconferentie, maar beslist zonder Loemoemba. In Argentinië is het opnieuw onrustig. Plaatselijke opstanden van militairen en burgers schijnen bedwongen te zijn (er vielen doden', maar ook in andere delen van het land blijven Peronis- tische elementen actief. Gisteren is in de Tweede Kamer het lang verwachte landbouw- debat begonnen. Of minister Marijnen op het laatste moment concessies zal doen, is nog niet bekend. Vast staat dat de agrarische specialisten in de Kamer het prijsgarantiebeleid van de minister niet slikken. Minister Zijlstra is zeer tevreden over de ontwikkeling in de West, met name over het Tienjarenplan. Volgend jaar hopen minister-president De Quay en minister De Pous eveneens een bezoek aan de West te brengen. In sommige delen van Drente hebben de boeren te kampen met een enorme wateroverlast. Een reportage daarover is in dit nummer opgenomen. De werknemers in de auto-industrie van de Ver. Staten zijn ten zeerste verontrust over de berichten, volgens wélke ver schillende autobedrijven in de V.S. naar West-Europa zullen worden verplaatst, omdat daar de produkfciekosten lager zijn. TN deze dagen ligt in de ogen van de hele Ne derlandse jeugd van zo onder de zes-zeven jaar die ene grote vraag beslo ten: .fZal de Sint het brengen?" Marij'ke hoopt, nee, rekent vast op een poppenhuis "TBfet echte deuren en ramen en Ma rianne geeft in haar brabbeltaaltje van nau welijks tweejarige stee vast hetzelfde antwoord op de vraag: „Wat krijg jij van Sinterklaas?", na melijk: „Poppopdoos".,Zij en alle andere kinderen zijn nog ten volle over tuigd van de zeer milde goedgeefsheid van de oude grijsaard, die op 5 december hier weer zijn verjaardag komt vieren. Wij. als krant verwachten ln deze dagen van u ook een bijzondere suprise. Wij zijn er van overtuigd, dat onze lezerskring zich juist in deze aan verrassingen zo rijke Sinterklaastijd extra gaat inspannen om ons aan nieuwe lezers te helpen. Daarmee doet U hun een dienst, want U helpt hen aan een goede en prettige krant, waarvan de instelling strookt met die van U en van de aspirant-lezer. Daarmee kunt U ook U- zelf een goede dienst be wijzen. want elke nieuwe abonnee, die U aanbrengt wordt beloond met het boek „Tip-Parade", dat een meer dan tyelkom Sinterklaasge schenk zal blijken te zijn. Dus: „Vol verwachting klopt ook ons hart. U kimt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). AU bew(}s van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: De verbruikersprijs van verse boter is met ingang van vandaag drie cent per pakje omhoog gegaan. Dit heeft het be stuur van het produktschap voor zuivel gisteren besloten en de minister van landbouw heeft er onmiddellijk zijn goedkeuring aan gehecht. Deze verhoging was nodig, omdat men de toeslag op verse boter met het oog op de verhouding tussen produiktie en afzet van 50 cent tot 38 cent per kilo gram heeft verminderd. Prinses dineerde met gouverneur-generaal Prinses Beatrix is gisteren de gast ge weest van de gouverneur-generaal van Canada, George Vanier. Zaterdag zal zij in Ottawa het huwelijk bijwonen van haar vriendin jonkvrouwe Renée Röell. Tezamen met jonkvrouwe Röell, een stiefdochter van de Canadese chef van het protocol, de heer H. F. Feaver, ge bruikte prinses Beatrix het middagmaal met de gouverneur-generaal en mevropw Vanier. PRESIDENT TSJOMBE van het afgescheiden Katanga is bereid een rondetafelconferentie over de politieke structuur van Kongo te hou den, indien de regering in Leopoldstad bewijst, dat zij werkelijk macht uitoefent. Maar hij is het niet eens met president Kasavoeboe, dat ook ex-premier Loemoemba aan zo'n conferentie zou moeten deelnemen. „Men onderhandelt niet met een gek", zo zei Tsjombe, die ook ver klaarde, dat Katanga bereid is finan ciële hulp te verstrekken aan andere' delen van Kongo. Hij onderstreepte nog eens, dat het onmogelijk is om vanuit Leopoldstad heel Kongo te re geren. Tsjombe legde deze verklaringen af in Elisabethstad na zijn terugkeer uit Braz zaville. waar hij de onafhankelijkheids feesten heeft bijgewoond. In aanwezig heid o.m. van president Kasavoeboe en kolonel Moboetoe. De Katangse president drong voorts aan op nauwere samenwer king op economisch, financieel en sociaal gebied tussen de Kongolese provincies en tussen Kongo en andere Centraal-Afri- kaanse, Frans-sprekende staten. Intussen is nog altijd niet bekend waar Loemoemba zich bevindt. Het gonst van geruchten over zijn verblijfplaats. Radio Moskou wist te melden, dat hij een „be vriend gebied ten oosten van Leopold stad" heeft bereikt en dat hij op zijn tocht door de bevolking geestdriftig was toe- l gejuicht. (Van onze parlementsredaclie) De felle kritiek, die de laatste weken door de al of niet georganiseerde land bouw is geleverd op de jongste garan- tieprijs-beslissingen van minister Marij nen. heeft gisteren haar weerklank ge vonden in de Tweede Kamer. Bij de be handeling van de landbouwbegroting deden de agrariërs-parlementsleden zeer krachtig beroep op de minister om het garantiebeleid. zoals hij dat voor het jaar 1960—'61 denkt te voeren, op ver schillende punten te herzien. De bezwaren richtten zich uiteraard vooral tegen de naar veler opvatting te lage garantieprijs voor de melk. Deze is vastgesteld op f 28,30 per 100 kg melk, terwijl het Landbouwschap een prijs van f 28,65 had geadviseerd. Men verweet de regering, dat zij door de garantiemelk- piijs vast te stellen op het niveau van de nieuwe kostprijs voor de melk, geen riumte overlaat voor verbetering van de landarbeidersionen op grond van de pro- duktiviteitsstijging. Geen goed woord hadden de landbouwdeskundigen voorts over voor het ministeriële besluit de te garanderen hoeveelheid melk andermaal te bepalen op 5 miljard kg. in plaats van op 5,31" miljard kg., zoals het Landbouw schap wenste. Van verschillende kanten drong er men er daarnaast op aan voor de voedergranen op de lichte gronden een extra-toeslag te verlenen van in to taal f 15 miljoen. Kritiek was er ook I o.m. op de te schriele garantieprijs voor de suikerbieten. Minister Marijnen zal de Kamer vandaag antwoorden. Het is niet uitgesloten dat hij concessies zal doen. (Zie ook pagina 9) Veel geluk met uw 125,- Beslui) dadelijk. Deze •en modieus costuum - perfed van snit ee afwerking niet méér te betalen don f 125,-. Ongelofelijk, inderdaad, 'n Speciale aanbie ding, die alleen deze week geldig is> TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK COSTUUM Een correspondent van een New Yorks radiostation berichtte, dat Kongolese troepen ten Noordoosten van' Leopold stad een man hadden aangehouden, van wie werd vermoed, dat het Loemoemba was en die bij een auto-ongeluk een been zou hebben gebroken. Twee voormalige ministers, die met hem reisden, zouden eveneens zijn gearresteerd. Volgens vrienden van Loemoemba zou hij het laatst zijn gesignaleerd in Idiofa, een dorp in het gebied van Kwiloe, in het oostelijk deel van de provincie Leopold stad. Idiofa ligt 80 km voorbij Kikwit, ongeveer halverwege tussen Leopold stad en Loeloeaburg. De ex-premier zou voorlopig in Loeloeaburg wachten op een seintje uit Stanleystad, waar een deel van de Kongolese troepen zich voor ko lonel Moboetoe zou hebben verklaard. Op het vliegveld van Leopoldstad heb ben Kongolese militairen gisteren zes Ghanese diplomaten en de Britse piloot van het toestel vastgehouden. Zij zijn naar een militair kamp overgebracht. Verondersteld werd, dat de Ghanezen van plan waren de Ghanese ambassade te heropenen. Opstandige Baloeba's hebben nu hun toevlucht genomen tot een guerilla-tac- tiek, nadat zij een poging om Nigeriaan- se eenheden van de V.N. vanuit een hinderlaag te overvallen, met dertig do den hebben moeten bekopen. Vanuit de bomen van het oerwoud vuren zij nu op de Nigeriaanse kolonie van enkele hon derden mannen. De tocht wordt bemoei lijkt door zeer gevaarlijke valkuilen. De Verenigde Staten hebben president Kwame Nkroemah laten weten, dat zij zijn beschuldigingen, volgens welke de V.S. België helpen en aanstoken bij zijn pogingen om de macht in Kongo weer in hadden te krijgen, met kracht van de hand wijzen. Tachtigduizend Kongolezen stonden lang de weg tussen vliegveld en hoofdstand, toen president Kasavoeboe (in het uniform van opperbe velhebber) dezer dagen uit New York terugkeerde. Maar voor deze massale begroeting was er het ontroerende weerzien van man en vrouw. TAE TOESTAND in Latijns-Ameiï- ka wordt steeds onrustiger. Gisteren was het Argentinië, dat de meeste deining veroorzaakte. Twee maal ontstond er opstand: eenmaal in Rosario, waar tien mensen om het leven kwamen, en een keer in Salta. In deze laatste provincie bezetten gewapende burgers (evenals in Rosa rio Peronisten) olie-installaties in Tartagal en Vespucio. Ook verbra ken zij telefoonverbindingen. Een spoorweg werd onklaar gemaakt. Volgens de minister van buitenlandse zaken van Argentinië, Vitolo, was men 's avonds de toestand volkomen meester. De groepen Peronisten zouden onder leiding hebben gestaan van ex-generaal Iniguez, wiens rechterhand, ex-kolonel Barredo, om het leven is gekomen. Iniguez wist te vluchten. Toen de op standelingen hoorden dat hun medestan ders in Rosario een nederlaag hadden geleden, verlieten zij de door hen be zette plaatsen weer. Drie militairen die in Rosario aan de opstand hadden deel genomen, hebben aan de ambassade van Uruguay asiel gevraagd. In Caracas (Venezuela) werd het gisteren weer normaal, nadat de afge lopen dagen in verschillende wijken on lusten waren uitgebroken, waarbij drie personen om het leven kwamen en elf gewond raakten. De politie trof in de gebouwen van het communistische blad „Tribune popular" revolvers, munitie, flessen benzine met een lont en een ma chinegeweer aan. De linkse studenten die zich in de universiteit van Caracas hadden verschanst gaven de strijd op, nadat zij eerst twee bussen in brand hadden gestoken. Bij de ongeregeldhe den kwamen twee personen om het le ven. In Venezuela geeft men de Domini caanse republiek de schuld van de op stand: omgekeerd wordt Venezuela be ticht van aanvalsplannen. Tenslotte -was het in Havanna (CU BA) weer eens rumoerig. Op enkele plaatsen ontploften bommen, waarbij een man ernstig gewond raakte en elektriciteits- en waterleidingen zwaar werden beschadigd. Verder werd ma joor Fardo, de lijfarts van premier Fidel Castro, vermoord. De Verenigde Staten hebben inmid dels officieel geprotesteerd tegen het neerschieten van de Amerikaan Way ne Henderson door een Cubaanse of ficier, die zelf verklaard heeft, dat zijn revolver „per ongeluk" was afgegaan. TT ET IS MET HET BEKEND WORDEN van de aanwezigheid in ons land van Amerikaanse „atoomkoppen" eigenaardig gelopen. l)ie aanwezigheid is namelijk hekend geworden uit beriehten in de Ame rikaanse pers, dat Amerikaanse congres leden zich ter controle naar Nederland zouden begeven. Hun bezoek zou op van daag vallen. Nu van tweeën één: of nie mand mocht het weten, maar dan mag men zich wel afvragen, of in Amerika het nodige is gedaan om de zaak geheim te houden, of de Amerikanen zagen hier geen reden tot geheimzinnigheid, maar dan rijst de vraag, waarom de Neder landse regering niet zelf al veel vroeger voor betere informatie heeft gezorgd. Dit alles is niet best „gespeeld". Hoe het zij, we weten nu. dat ze er zijn, en we voegen er terstond aan toe: we hebben er vrede mee. Dit laatste geldt trouwens voor heel de atoombewapening, namelijk dat we er vrede mee hebben. Men kan het een afsehuwelijke zaak noe men, dat de vrede door deze zware wa pens verzekerd moet zijn, maar helaas is het tot op vandaag niet anders. Weer loosheid zou de vrije wereld makeai tot een snelle prooi van die machten, die liet op haar hebben voorzien. Niet dat we met deze situatie zo gelukkig zijn. Elk middel om'uit de impasse, waarin de we reld beland schijnt, te geraken, zou ern stig overwogen behoren te worden. Mits het niet gepaard gaat met verlies van wat ons aan vrijheid en menselijkheid gelaten is. Van ontbreken van vrijheid en menswaardig bestaan geeft de geschiede nis van vandaag helaas voorbeelden te over. Het betreft hier diep ernstige zaken. Het zijn ook zaken, die ons volk best verwerken kan. Ons volk Is nuchter ge noeg om te beseffen, dat het hier gaat om weerbaarheid of weerloosheid. Het weet, dat het gaat om de bescherming van hoge en essentiële waarden. Dat Nederland hierbij ingeschakeld zou zijn, lag dan ook in de rede. Men kan niet van een zekere bescherming profi leren zonder mee te doen. Men kan er slechts deel aan hebben door er deel aan te nemen. Mogelijk zal er hier en daar over die aanwezigheid van atoomkoppen enige deining ontstaan. De wijze van bekend worden is ook niet gelukkig geweest en doet het voorkomen, alsof het iets is dat zich moeilijk verwerken Iaat. In feite zal men de noodzaak moeten erkennen. In ieder geval behoren de com munisten de hand in eigen boezem te steken. De Rus Kokkinak-i heeft gisteren in een S-66 straaljager het wereld snelheids record over een gesloten baan van 100 km gebracht op 2.148 km/uur, op een hoogte van 13500 meter. De Gaulles plan voor een onafhankelijke Franse atoomstrijdimacht is gisteren door de Senaat met 172 tegen 84 stem men verworpen. De Nationale Vergade ring zal nu een definitief oordeel moe ten geven over het plan en men ver wacht dat premier Debré het voortbe staan van zijn kabinet er aan zal ver binden. rFOWEL HET hogedrukgebied boven Zuid-Europa, als het lagedruksysteem op de Oceaan hebben zich de afgelopen 24 uur in oostelijke richting verplaatst. Een kleine storing die gisteren ten westen van Ierland in het koufront van dit systeem aanwezig was diepte belangrijk uit en ontwikkelde zich tot een depressie, die vanmorgen tussen IJsland en Schot land lag en naar het noordoosten koerst. Het koufront bereikte vannacht Engeland en zal waarschijnlijk in de loop van de avond Nederland passeren. Dit gaat met enige regen gepaard. Achter het front neemt de wind iets in kracht af. Er wordt Tendens stationair. Barometerstand gisteren 768 mm. da» polaire tocht aaaporoerd, tooarto co. kel, „ulen MwikktUk, ktmnen k„. De methodistische dominee Lloyd Foreman begeleidt zijn vijfjarig doch tertje naar een school in New Orleans. De politie moest er later aan te pas komen om. het tweetal veilig te ge leiden door de haag hysterische moe ders van blanke kinderen, die domi nee wilden bewegen aan de boycot van de school deel te nemen. De fe derale rechtbank in New Orleans heeft intussen een verzoek van de schoolraad om de integratie in twee lagere scholen op te schorten, van de hand gewezen. De rechtbank kivam te vens tot de conclusie, dat de staat Louisiana niet het recht heeft haar soevereiniteit tussen het hooggerechts hof. dat integratie heeft gelast, en het volk van Louisiana te plaatsen. Het federale hof van beroep heeft tot de uitvoering van een plan gelast om binnen twaalf jaar de rassenscheiding op de openbare scholen van de stad Dallas in Texas op te heffen. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgericht om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 2 december: zon op 8.27, onder 16.32 uur; maan op 16.42, onder 7.11 uur. 3 december volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Weer». iï Snelh. m sec sesteldh 2« ITET WAS passen en meten. daar op die Westcr-Schel- de. maar de trots en geestdrift in Antwerpen was er niet min der om toen het grootste schip van de Belgische koopvaardij vloot, de Esso-Liège gistermid dag in de Antwerpse haven arriveerde. Het was dan ook geen klei nigheid. een schip van 47.537 ton en een diepgang van 11.71 meter door de grillige vaar geulen van de Schelde te ma noeuvreren. In Antwerpen denkt men nu nog met afgrij zen aan die bocht bij Rilland- Bath, waar niet meer dan een meter onder dc kiel van de Licge overbleef. Om maar niet te spreken van de „Boudewün- sluis", vlak voor Antwerpen. Iiaar in die doorgang bleef dc Llège, de trots van de Belgi- houder voor de Antwerpse ha ven was tot gisteren de „Esso Brussel" met niet meer dan 41.000 ton. In de toekomst wordt zo verwacht men alles wel sche vloot, niet meer dan een m^kke,Uker. Dagelijks wordt simpele zes meter speling aan elke zijde. En wat Is zes meter bU een schip van 224,51 meter lang? Maar goed, het is allemaal voorbij, het experiment is ge lukt, de Antwerpenaren halen en een nieuw record werd gevestigd: record- gen verricht: een ontmoedigen gebaggerd bü elkaar nu zo'n zes miljoen kubieke meter; dc Boudewjjn-sluis wordt ver vangen door de „grootste sluis ter wereld" (17,5 meter diep gang) en de mogelijkheden voor een diepere vaargeul naar VUssingen zijn in studie. Dagelijks worden ook pcilin- de bezigheid, want een flink waren er voortdurend vHf stormpje Is voldoende om de sleepboten aan het druk doen grilligste vervormingen aan te brengen in de „knelpunten", zoals de drempels en geulen in de wandeling worden genoemd. Maar de komst van de Esso Liège heeft de Belgen nieuwe moed gegeven, men tot voor kort niet van plan het nieuwe schip te sparen en niet naar Antwerpen, maar naar Rotterdam te sturen? Men heeft het toch gewaagd; met bijzondere veiligheidsmaatre gelen uiteraard. Zo was de la ding beperkt tot 44.500 ton en alsof het leven van de reus In hun midden aan een zijden draad hing. Misschien was dat ook wel zo. Het passeren van de bocht bij Rilland-Bath zal geboek- weer staafd worden als een bijzon- Was der knappe prestatie op het -* gebied van navigatie. Precies op het moment van dood-tijd Het de loods (Gilbert Lauwe reins, 57) de motoren stoppen en bij het intreden van de eb werd „Kaap Rilland-Bathge rond. En Antwerpen baalde op gelucht adem... D Heider Ypenburg VHss. Eelde De Bilt Twen the Eindh Zd.-Limb Helsinki Stockh. Oslo Kopcnh. Aberdeen Londen A'dam Brusecl Luxrmb Partje Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchcn Zürtch Genève Locamo Wenen Innabruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lluabon 1. bew. h. bew. 1. bew. 1. bew. i. bew. I. bew. h bew m.regen mist fh. bew. regen ortbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew gh. bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1