Vreemdelingenverkeer neemt 5 in Katwijk grote vlucht Kat wij kers kunnen straks naar hartelust lezen n V.V.V. is best tevreden Maar het is beter de prijzen nu niet te verhogen Volgende week opening bibliotheek Elektriciteitstarief wordt misschien verlaagd Ds. Visser rekent af met een verouderde zondagsopvatting Raad van Nieuwveen vergaderde Maandag begint de verbetering van de Dorpsstraat 9$ IE UWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1' '1 kej OlSTEREN hield de Vereniging voor vreemdelingenverkeer haar na- jaarsvergadering in hotel Noordzee. De voorzitter, mr. J. van der Plas, gaf een beschouwing over de resultaten van het afgelopen seizoen. Hoewel dit jaar niet werd begunstigd door mooi weer, kan toch worden Jesproken van een hernieuwde toeneming van het aantal gasten, dat ge durende de zomermaanden een bezoek aan de badplaats bracht. In het iroorseizoen waren meer gasten aanwezig dan in vorige jaren en in augus tus was Katwijk geheel vol. Door de slechte weersomstandigheden was pr dit jaar geen naseizoen. Het paasweekeinde van 1618 april werd een ware invasie van buitenlandse toeristen voor overnachtingen met ontbijt. Doordat tijdig voorbereidingen waren getroffen, kon de gehele toeristen- ftroom worden verwerkt en alles had een rustig verloop. In totaal werden 9000 personen onder gebracht. die in 95 bussen én honderden particuliere auto's waren aangekomen. Het VW-bureau boekte het hoogste aan- jal overnachtingen, dat gedurende het paas-weekeinde in Nederland werd ge- registreerd. Ook tijdens de bollentijd e yerd Katwijk goed bezocht. De pinkster- flagen vielen dit jaar laat. waardoor er niet zoveel toeristen waren als met pasen. Van 1619 juni was het overstelpend 6 Jruk in verband met enige na elkaar val- lende herdenkingsdagen in Duitsland. Het weer was toen uitermate gunstig voor een bezoek aan de Noordzeekust. Ondanks het - feit, dat hotels en pensions reeds groten- fleels waren bezet en reeds veel woningen aan badgasten waren verhuurd, behoefde liiemand te worden doorgestuurd. In vergelijking met andere jaren was pet aantal gasten dat in juni een huis had gehuurd, groot. De maand juli was ver- Seleken met de bezetting in 1959, bijzon- er rustig. Augustus was wat het aantal gasten betreft zeer goed. Over het geheel genomen kan V.V.V. op een prachtig sei zoen terugzien en met tevredenheid con stateren. dat Katwijk nog steeds in op- komst is. Slapers Het aantal verhuurders stijgt sterk. Het 'verschijnsel doet zioh voor, dat in elke straat minstens twee-derde van het aan tal bewoners wil verhuren. Doordat de moderne huizen niet zo groot zijn. kan men niet een gedeelte verhuren Men verstrekt dan logies met ontbijt. Deze nieuwe vorm ls voor buitenlandse toe risten vaak zeer aantrekkelijk. Ook de propaganda heeft de aandacht van V.V.V. De kleurenfolder was een suc ces. Bij de landelijke beoordeling door de A N.V.V. viel Katwijk bij 93 ingezonden folders van Nederlandse toeristenplaatsen een eervolle vermelding ten deel. Het Is voorts een bekend feit. dat de verandering in de logiesgewoonten van de toeristen vooral ook een kwestie is van prijzen. Er is over het algemeen een sterk gestegen vraag naar eenvoudige vakan tie-accommodatie. De A.N.V.V. vestigt er daarom regelmatig de aandacht op, dat de hotel- en pensionprijzen vaak te hoog worden geacht. Katwijk zal. wil het sla' gen in zijn streven een zo groot moge lijk aantal gasten aan te trekken, uiterst voorzichtig dienen te zijn met prijsver hogingen, zoals die door sommige leden aan het bestuur zijn overgelegd. Naar de mening van het bestuur, is het juist aan de concurrerende prijzen voor logies en ontbijt te danken, dat Katwijk het gehele seizoen een behoorlijke bezetting heeft gehad. Wil Katwijk zijn positie handha ven en nog verbeteren dan dienen de prijzen in het algemeen niet te worden verhoogd. Om de gasten aangenaam bezig te honden, ook wanneer de weersom standigheden ongunstig waren, wer den veel zomerevenementen georga niseerd. Elke week was er een geva rieerd programma. Hoogtepunten wa ren de vier vuurwerken en het bloe mencorso Flora's kleurenpracht aan zee. De medewerking van Katwjjks middenstanders, zakenlui en vereni gingen was verblijdend. Ook ls er goede samenwerking tussen V.V.V. en de Katwijkse Reddingsbrigade. Nadat de secretaris, de heer J. C. Tie- leman, de notulen van de vorige verga dering had voorgelezen, werd door enke le leden aan de orde gesteld een voorstel tot verhoging van het tarief voor slapers van f 5 op f 6. Over deze kwestie werd lang en breed gesproken. In principe kwam men overeen het tarief met vijftig cent te verhogen. Op de voorjaarsverga dering zal een definitieve beslissing wor den genomen. Na de pauze draaide men enkele film pjes. KATWIJK Uit het politierapport (22 nov.) Om 17.10 uur en 23.15 uur staken resp. een 12-jarige jongen en een 17-jarig meisje lopende de rijbaan van Duinoord over zonder voldoende op het verkeer te letten. Het gevolg was, dat de jongen werd aangereden door een bestelauto en een hoofdwond opliep en het meisje door een scooter en een wond opliep aan haar rechterbeen. Een duopassagiere van de KATWIJK krijgt volgende week woensdag een openbare leeszaal. Om precies te zijn: woensdag 30 november 's middags 3 uur, wordt in een bijeenkomst in de Oranjezaal van het Jeugdhuis de openbare christe lijke bibliotheek en leeszaal officieel geopend. Wij mochten gistermiddag reeds een kijkje nemen in het gebouw, waarin deze bibliotheek en lees zaal zullen worden gevestigd, namelijk in de voormalige tekenschool, t.ivoorstraat 59 te Katwijk aan Zee. We vonden er nog niet veel, dat aan een leeszaal deed 4enken. Lege kasten, een enkele stoel en verder schil ders, die druk bezig waren. We kregen echter ook de gelegenheid eens pachter de schermen te kijken en wel op de bovenverdieping van het ge- di|)ouw Irene. En daar zagen we het: boeken, boeken en nog eens boeken. _J2n verder vele hsnden, die de<ze boeken van een plastic bandje voorzagen en de vele stapels sorteerden. De vereniging Openbare Christelijke Bibliotheek en Leeszaal heeft nog maar een korte geschiedenis. Ze werd 24 maart 1959 opgeriaht en met grote voortvarend heid heeft 't bestuur sedertdien gewerkt, om zo spoedig mogelijk de plannen te kunnen verwezelijken. Ruim een jaar later, in juni 1960, waren de voorberei dingen zover gevorderd, dat de totstand koming veilig gesteld kon worden. Een Inzamelingsactie leverde een bedrag van ongeveer 4000 op, een openbare inzame- in januari i960 bracht nog eens oef 1000 in het laatje. Deze acties brachten 5000 in de kas van de penning- heester en met dit resultaat richtte het bestuur zioh tot de gemeenteraad voor Een subsidieaanvrage. ///b Op 28 januari kwam de zaak in de ge meenteraad. Toegewezen werd een start subsidie van 8500, bestemd voor de aan koop van meubelen en boekén en verder Een subsidie van 11-213 om een goede Exploitatie mogelijk te maken. Verwacht "rinag worden dat het rijk nog een subsidie fan ƒ9098 zal verlenen. Gebouw F Alleen een gebouw ontbrak nu nog. Maar in de raadsvergadering van 3 juni 1960 stond op de agenda eer, voorstel van J3. en W. het pand Voorstraat 59 aan te "«open. Door het gereedkomen en in ge- •sruik nemen van de nieuve christelijke technische school aan de Louise de Co- lignylaan was dat gebouw beschikbaar g gekomen. De gemeenteraad kreeg 29 sep tember i960 nader te beslissen over de rlioekomst van het bewuste gebouw. Men het te verhuren aan de vereni ging openbare christelijke bibliotheek en leeszaal. Er was echter één bezwaar, namelijk, flat het gebouw niet zor.der meer ge was als leeszaal. Een bedrag van 110 000 werd beschikbaar gesteld voor verbouwing. Gistermiddag was rr.en dus nog Jiezig- met de verbouwing. De lokali- mten zijn in lichte tinten uitgevoerd de boekenrekken stonden reeds hun plaats. Gezellige meubelen, tnkele stoeltjes en tafeltjes zagen toe in een nevenzaal. Wanneer straks stfe 3000 boeken in de rekken staan, -4al dat zeker een fleurig gezicht zijn. _£r is een leeszaal, het lokaal aan de Voorstraat, met een bibliotheekzaal daarachter Er werd gestart met 3000 boeken, hoe wel de bibliotheek een capaciteit heeft van 6000. Een derde deel bestaat uit romans, een derde deel uit populair we tenschappelijke werken en een derde deel uit jeugdboeken. Voor de jeugd is in de bibliotheekzaal een speciale hoek. In beginsel zal de lees- en bibliotheek zaal dagelijks open zijn. De vereniging telt nu ongeveer 30 le den, maar dat wil niet zeggen dat alleen deze 30 leden toegang tot het gebouw krijgen. Integendeel, een ieder is welkom en een ieder kan boeken lenen. Ongeacht het aantal boeken dat wordt geleend, zal een abonnement ƒ4,50 per jaar kosten. Hiervoor kon men een roman en twee studieboeken per keer meenemen. Het jeugdabonnement kost 7 7 Ruime keus Er is voor elk wat wils in de biblio theek te vinden. Alleen boeken die de grondwaarheden van het christendom bestrijden of miskennen zullen worden geweerd. Een verdere selectie wordt niet gemaakt. Wanneer men een boek wil hebben dat niet aanwezig is, dan kan de bibliotheek de hulp inroepen van andere Nederlandse bibliotheken. In de leeszaal kan men een groot aantal dagbladen en periodieken inzien. Voor verdere uitbouw wil het be stuur het eerstvolgende jaar 10.000 besteden. Daar men er nog niet in geslaagd is een directeur of direc trice aan te trekken, blijft do lees zaal voorlopig onder supervisie van mejuffrouw N. E. Rebel, directrice van de bibliotheek en leeszaal te Hilversum. Eén dag per week zal zij in Katwijk zijn. Het verdere werk wordt verricht door mejuffrouw J. Goedhart. Er zijn enkele belangrijke schenkingen ontvangen: 800 boeken van de hervorm de Gemeente, 600 van de gereformeerde jeugdcommissie en een aantal van een particulier. In het bestuur hebben zit ting leden van uiteenlopende kerkelijke richtingen. Voorzitter is ds. F. Pijlman De opening zal volgende week worden verrioht door de burgemeester. scooter liep een paar gekneusde ribben op. Op de Provincialeweg reed de bestuur ster van een uit de richting Noordwijk komende scooter tegen een onverlichte aanhangwagen, welke rechts van de weg stond geparkeerd. Een automobilist, ko mende uit tegenovergestelde richting zag het ongeval gebeuren. Hij stopte, par keerde zijn vrachtauto aan de rechter zijde van de weg en liep het verkeer te gemoet in de richting Noordwijk, om bestuurders van voertuigen te waar schuwen. De bestuurder van een vuilnis auto, die achter de scooter reed. kon niet tijdig genoeg meer stoppen. Hij week naar links uit en kwam in bot sing met de bestelauto van de waar schuwende chauffeur. De bestuurster van de scooter klaagde over inwendige pijnen en haar linkerpols brak op enke le plaatsen. Ze werd overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. De bij de aanrijding betrokken voertuigen wer den licht beschadigd. De bestuurder van een trekker met op legger, beladen met 18 ton cement, had blijkbaar haast. Hij wilde via een berm over de secundaire weg zijn route ver volgen, doch verzakte in de berm. Om 22 uur was men nog druk doende do aanhangwagen uit de berm te trekken! Sinterklaas komt Zaterdagmiddag komt Sint Nicolaas naar Katwijk. Om kwart over twee ver trekt hij van het militair tehuis voor 'n tocht door Katwijk aan den Rijn, waar na om drie uur een ontvangst in het raadhuis plaats heeft Een Bezoek aan de bejaarden in het gasthuis wordt ge volgd door een rijtoer door Katwijk aan Zee. De organisatie van het bezoek is in handen van de christelijke midden standsvereniging. KATWIJK AAN DEN RIJN Spannende damstrijd Het eerste tiental van KDC speelde een belangrijke competitiewedstrijd te gen Zwammerdam I. Beide tientallen waren nog ongeslagen en dat zijn zü na een spannende strUd ook gebleven. In de loop van de wedstrijd zag het er een tijdlang voor de thuisclub niet roos kleurig uit. Na ruim 3 uren spelen stond KDC met 60 achter. Het raakte echter niet van zUn stuk en vocht moedig door. Door overwinningen van A. Vooys en Fr. Spierenburg kon de achterstand tot 64 worden terugebracht. Twee remise partijen brachten de stand toen op 8-6, nog steeds In het voordeel van Zwam merdam. Ten slotte was het Jac. Freke, die door zijn gewonnen partij de laatste twee punten in de wacht sleepte en de stand op 8-8 bracht. Onder grote span ning waren nog twee partijen aan de gang. Deze leverden ieder nog 2 punten op, zodat de eindstand 10-10 werd. Hieronder de gedetailleerde uitslagen: Jac. Freke (KDC I)G. Muiswinkel (Zw.) 2—0, Fr. SpierenburgR. Overes 20; H. KlinkenbergA. van Gruiningen 02; J. ZwaanP. Zwaan 02; H. Koe- lewijnW. van Hoven 11; J. Heems kerkR. Wortman 11: J. Schoneveld— A. Wieman 11; C. van KlaverenC van Muiswinkel 1-1; A. VooysA. Wort man 20; Am van BeelenB. Wortman 0—2. Hieronder enkele uitslagen van borden wedstrijden: Tweede klasse: A. van Bee lenA. Verhoog 11; J. SlootwegC. de Winter 02; H. VoorzaatJ. Houwer 20; J. van SlootenJ. Godwalt 11. ALPHEI AAN DEN RIJN Tafeltennisnieuws ATTC 1 wacht nog steeds op betere resultaten. Het speelde in de afgelopen dagen tweemaal en beide wedstrijden werden met het grootst mogelijke ver schil verloren: 10—0 Verschillende games werden in deze wedstrijden pas ver in de derde game beslist en daar door waren de uitslagen wat geflatteerd. Tot een overwinning zal ATTC in deze klasse, die hoofdzakelijk uit sterke le klassers bestaat, niet gemakkelijk kun nen komen, maar verrassingen zijn ook bij tafeltennis niet uitgesloten. ATTC 1 verloor genoemde wedstrijden van DHC 1 uit Delft en van DDC 4 in Den Haag. Ook ATTC 2 waoht nog op de eerste overwinning, maar gezien de uitslagen en standen van andere teams ziet 't er met naar uit, dat dit team zonder meer zal degraderen. Teams als Steeds Hoge- 4, DTS 1 en Scylla 3 moeten kunnen worden verslagen. ATTC 3 speelde ook twee wedstrij den. Tegen Slagvaardig 2 uit Hazers- woude werd een benauwde 6—4 zege geboekt. Mulder, J. Verheul en v. d. Hoek wonnen ieder tweemaal, allen ver loren van De Boer, ook het dubbelspel ging naar Hazerswoude In Sassenheim konden v. d. Hoek, J. Verheul en Mulder niet verhinderen, da» TCS 2 hun het eerste verliespuntje toe bracht: 55. ATTC 4 won met verrassend hoge cU- fers van concurrent TSB 4: 9—1. Ver kerk en v d. Boom bleven ongeslagen mej. T. Verheul verloor eenmaal van De Boer ATTC 5 kon het niet tot een over winning brengen. FSA 5 nam een 73 zege mee naar Den Haag. Huisman zorgde voor twee winstpunten. Südk- stein voor één De junioren speelden allen tegen Ba ronie-teams; gezamenlijk behaalden zij In drie wedstrijden 5 punten. Alleen ATTC 1 speelde gelijk tegen Baronie 1 55. verder won ATTC 2 met 100 van Baronie 4, terwijl ATTC 3 tegen de verwachting in met 73 van Baronie X won- Programma: 24 nov. ATTC 2Steeds Vooruit 1. 26 nov. ATTC 4Sett 5, ATTC l—Scylla 1 (jun.H PIT '54 3—ATTC 2 (jun.), en Treffers 4ATTC 3 (jun.) Bejaarden bezochten Baronie De bejaarden van de IJsbaansoriëteii hebben gisteren een bijzonder prettige en onderhoudende middag gehad in de vorm van een excursie naar de choco ladefabriek Baronie. In de kantine van het bedrijf werden de ruim honderd be jaarden door de directeur, de heer E Jongen, hartelijk toegesproken, waarna zij een kopje thee met een verrassing uit eigen bedrijf kregen aangeboden. Vervolgens werd in vier groepen een rondgang door de fabriek gemaakt waar bij het gehele fabrikatieproces van de chocolade, van de cacaoboon tot het produkt, op de voet werd gevolgd. Mevrouw Bruins SlotPadding dank te als presidente van het damescomité de directie van het bedrijf voor de ont- angst en voor de attentie, die allen aan het slot van de middag nog kregen aangeboden. Filmavond De leden van de Alphense wandel- sportvereniging „Op goede Voet" had den gisteravond een bindingsbijeenkomst in het IJsclubgebouw. Een oliemaat schappij vertoonde een drietal films. Er waren 35 leden aanwezig. De ver eniging telt thans 73 leden. Aanwezig was o.a. ook de voorzitter van de Wan delkring Leiden en Omstreken van de K N.B.v.L.O., de heer C. M. B. v. d. Ende. Ook leden van zusterverenigingen waren uitgenodigd. Damnieuws Uitslagen bordenwedstrijden ADC: Groep A: M. L. van der TolJ. Bei der 11; J. van OeverenL. Jesse 11 Groep B: G. J. Versteeg—W. J. van Berkel 2—0; F. Oosterman Sr.—G. van Berkel 20: A. J. van der Poel—F. Oos terman Jr. 2—0; J. de Leeuw—K. v. d. Stouwe 2—0. Na verbouwing heropend Niet alleen in het centrum der ge meente, ook in de buitenwijken heeft op vallende nieuwbouw of verbouw plaats van middenstandsbedrijven. Het levens- middelenbedrijf van de firma W. Krös- schell en Zn in de Ruisdaelstraat, is ook verbouwd en door bijtrekking van de benedenwoonruimte belangrijk groter geworden. Het is nu een fraai pand. dat in het zich sterk uitbreidende Ouds hoorn en het toekomstige Noord stellig een goede plaats heeft Er was gisteren reeds een druk bezoek. Men zag tal van fraaie bloemstukken. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Vrijdag 2.5 november: hoog water 7.50 en 20.21 uur, laag water 3.24 en 15,53 u Bijbellezing Hedenavond 8 uur houdt ds. N. de Jong in de Chr. Geref. kerk een bijbel lezing. Voorlopig zal iedere donderdag avond om 8 uur zo'n bijbellezing wor den gehouden. Bij begrotingen ALPHEN TEN AANZIEN van de begrotingen hebben de raadsleden deze keer minder vragen gesteld dan voorgaande jaren. Toch hadden B. en W. nog wel het een en ander toe te lichten. Wat het gasbedrijf betreft, is geïnformeerd naar de moeilijkheden inzake de personeelsbezetting. Het college wijst erop, dat dit geen kwestie is van het laatste jaar. De moge lijkheden in deze worden voor de publiekrechtelijke lichamen en dan met name de gemeenten, kennelijk steeds geringer. De overgang van het amb telijke naar het vrije bedrijf neemt merkbaar toe en is ook in veel gevallen verklaarbaar. De verantwoordelijkheid hiervoor ligt bij de regering., zo zeggen B. en W. Wat 't elektriciteitsbedrijf betreft, ver scheidene leden menen, dat het, de aan merkelijke verbetering van het geraam de resultaat op de begroting voor het elektriciteitsbedrijf in aanmerking ge nomen. aanbeveling verdient te over wegen de tarieven te herzien in voor de verbruikers gunstige zin B. en W. me nen hierover niet te kunnen spreken zonder overleg met de gemeente Leiden en de andere distribuerende gemeenten Inzake de begroting vleeskeurings dienst, die. ondanks tariefsverhogingen nog een tekort aangeeft, meent een lid, dat voorheen gesteld is, dat na pensio nering van de oudste twee keurmees ters zou kunnen worden volstaan met in totaal twee keurmeesters, terwijl er nu nog drie in dienst zijn. Zodra de oud ste in dienst zijnde keurmeester zal worden gepensioneerd, zal eerst kun nen worden bepaald of Inderdaad met twee keurmeesters kan worden volstaan. Sociale Zaken Inzake de begroting van de gemeen telijke dienst voor sociale zaken hebben tal van leden waardering voor de ar beid van de dienst en het personeel. Men heeft echter gevraagd, hoe nu eigenlijk de positie van de dienst is en de bevoegdheden van de raad op dit ge bied. B. en W. wijzen erop, dat de dienst een zeker autonoom beheer voert, waar bij de raad echter meespreekt door goed keuring van begrotingen en rekeningen, terwijl men voor hogere uitgaven uiter aard ook bij de raad moet aankloppea Wat het bejaardentehuis betreft: het opgestelde bouwplan kon niet de in stemming verwerven van de hoofdinge nieur-directeur van de volkshuisvesting in Zuid-Holland. Een herzien plan is in de maak. De waardering van de leden voor de wijze waarop de gemeentepolitie haar werk verricht, wordt door B. en W. ge deeld. Aan de korpschef zal worden op gedragen nauwlettend toe te doen zien op het plaatsen van rijwielen voor auto matieken. Ook is gewezen op de straat- vervuiling bij dergelijke eetgelegenhe- den, doordat voor het afval de papier bakken niet worden gebruikt. Met de commandant van de brandweer zal worden nagegaan of een hogere beloning voor de vrij willigers gewenst ls en de bouw van een brandweergarage zal ln samen hang met de hulsvesting van de ge meentebedrijven worden bezien. He bevreemdt een lid, dat de leden van de raad nimmer door schoolvereni gingen worden uitgenodigd aanwezig te zijn bij de opening van nieuwgebouwde Kapperstarieven De Alphense kappersvereniging heeft een vergadering gewijd aan de nieuwe c.a.o., die met ingang van maandag november door het kappersbedrijf moet worden nagekomen. De lonen zullen dan zonder fooi zijn. Het geven van fooien wordt verboden. Om dit op te vangen is toestemming verkregen de tarieven in de damessalons met 10 pet en in de heren salons met 15 pet te verhogen. De Alphense kappersvereniging besloot deze toegestane verhoging door te be rekenen met dien verstande, dat de be- ïingsbedragen alleen zullen worden berekend over arbeid, dus niet over frictions, haar- en watergolfversterkers enzovoort. De 10 en 15 pet zullen naar beneden worden afgerond op 5 cént. zodat de toe gestane percentages niet hoger worden dan is voorgeschreven. Voor de nieuwe kerk Door de vrouwenvereniging van de Gereformeerde kerk Hoofdstraat, welke kerk nieuwbouwplannen heeft, worden morgen een verkoopmiddag en -avond gehouden. scholen. Naar zijn mening kunnen de raadsleden ten aanzien hiervan welis waar geen wettelijk, doch naar het hem voorkomt wel een moreel recht doen gel den, omdat de raad, als hoogste stuursorgaan. belangrijke bedragen moet voteren om schoolbouw mogelijk te ma ken. Dit geldt ook, volgens spreker, voor de nieuwgebouwde gereformeerde kerk aan de Willem de Zwijgerlaan. Drieling geboren Maandagmorgen heeft de echtgenote van de heer G. van Veen te Aarlander- veen het leven geschonken aan een drieling. Eén van de drie kinderen is echter kort na de geboorte gestorven en reeds gistermorgen begraven. In het gezin zijn reeds eerder een tweeling en een eenling geboren. In de vier jaar. dat het echtpaar is getrouwd, heeft het nu vijf kinderen. Kappers bUeen De Algemene Kappersvereniging heeft gisteravond uitvoerig gesproken over de nieuwe c.a.o. Zoals bekend, worden per 1 december de tarieven verhoogd met respectievelijk 10 procent voor de dames en 15 procent voor de heren. De verho gingen zullen in Alphen naar beneden worden afgerond op een veelvoud van 5. NOORDWIJK Sinterklaasfeest bejaarden Het Sint Nicolaasfeest voor de Noord - wijkse bejaarden is vastgesteld op woensdag 7 december in Royal, 's avonds half acht. Men kan zich op geven op de adressen: Voorstraat 93, Pickéstraat 45, Rembrandtweg 13, Da niël Noteboomstraat 17, Albert Verwey- straat 21. Giften kunnen worden gestort op postrekening 27.88.22 te name van de heer Arentshorst te Noordwijk. Zieke bejaarden die het feest niet kunnen bij wonen. kunnen zich laten opgeven voor het ontvangen van een verrassing. WOVBRLIGGE Eerste lustrum Bejaardensociëteit Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van de Sociëteit der bejaarden, werd woensdagmiddag een feestelijke bijeenkomst gehouden van de leden met enkele genodigden en de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen in Het Oude Raedthuys. De aanwezigen, ge zeten rond feestelijk versierde tafels, werden welkom geheten door mevrouw Carsten, presidente van de Plattelands vrouwen, die een speciaal woord richtte tot mevrouw J. van Wijk, die destijds de stoot gaf tot de oprichting van de Soos. Namens wethouder P. Venhuizen, die verhinderd was te komen, evenals de burgemeester, bood zij de bejaarden sigaren en bonbons aan. Mevrouw Van Wijk memoreerde de voorgeschiedenis en de oprichting van de sooiëteit op 22 november 1955. Alle pessimistische voorspellingen uit die tijd zijn gelukkig niet bewaarheid. Zij bracht haar dank over aan het gemeen tebestuur voor de genoten subsidies, evenals aan de directie van De Dage raad voor de financiële steun, waardoor deze feestelijke bijeenkomst mogelijk werd. Ten slotte werd mevrouw Schijf nog in de bloemetjes gezet voor haar financieel beheer. Namens de bejaarden sprak de heer G. van der Nagel een kort woord, waar bij hij de dames Van Wijk en Carsten bloemstukken aanbood. Hierop zongen de leden het Sociëteitslied. Ook ds. G. Overgaauw bracht ziln gelukwensen over, evenals de heer J van Reenen namens het gemeentebe stuur. Deze wees speciaal op het belang van deze sociëteit voor een deel van onze gemeenschap. De heer S. Couperus voerde het woord namens de school hoofden. terwijl de heer G. van Wijk ten slotte namens de Feestcommissie 1928 een geestige speech hield. Nadat alle aanwezigen een warme maaltijd hadden genuttigd bij kaarslicht, kwam de stemming er pas goed in. De heer Machiele uit Driebergen be zorgde de soosleden enkele onvergete lijke uren met de vertoning van een tweetal bijzonder fraaie kleurenfilms over de reis van de Koningin naar de U.S.A. en die van de Kroonprinses per m.s. Rotterdam eveneens naar de Ver Staten. Nadat men nog van enkele trak taties had genoten, sprak de oudste deel nemer. de heer M. van Warmeloo, een dankwoord namens de bejaarden. Alles bijeen was het een zeer geslaagde lus trumviering. Verkiezing notabel Tot notabel in de Hervormde Ge meente werd gekozen de heer C. West maas in de plaats van de heer G. Boele, die voor deze benoeming heeft bedankt. HAZERSWOUDE DE GEMEENTERAAD van Nieuwveen vergaderde gisteravond onder leiding van burgemeester Kammcnga. Deze memoreerde na de opening het overlijden van oud-gemeentesecretaris Van de Vos. De raad nam enkele minuten stilte ln acht. BU de ingekomen stukken bevond zich een goedkeuring van G.S. betreffende het raadsbesluit tot verbetering van de Dorpsstraat en de A. H. KoolstraatraaL Aan staande maandag wordt al een begin gemaakt met bet werk. Nadat onder meer de verordening in zake heffing van begrafenisrechten was goedgekeurd, kreeg de openbare lagere school de aandacht der raadsleden. Deze besloten de school, die thans nog 40 leer. lingen telt, in stand te houden. Voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen werd 2900 beschikbaar gesteld. Over 1959 werd een bedrag van 70 per leer ling vastgesteld. Vervolgens werden de subsidie-verzoe ken besproken. De raad gaf zijn fiat aan een subsidie voor spreekonderwijs aan de St. Ursulaschool en de Chr. Gezins zorg voor Ter Aar en omstreken. De gemeenterekening over 1959 werd goedgekeurd. De heer Ran werd herkozen als lid van het algemeen bestuur der stichting „Drinkwatervoorziening De Elf Gemeen, len". Inplaats vanwijlen de heer D. A. Bos werd wethouder V. d. Hoorn be noemd. De heer Van Vliet benutte dit agendapunt door kritiek te uiten op de geringe druk op het leidingwater De post onderhoud wegen en straat- verlichting werd verhoogd van 6.000 tot 6.750. De voorzitter deelde mede, dat met het plaatsen en opknappen van de mu ziektent 1.400 gemoeid is geweest. Straatverlichting Besloten werd een heffing in te voeren voor de Standplaatsen op het woonwa genterrein. groot 1 voor een woonwa. gen en 0,75 voor een pakwagen. De heer Zemel bepleitte uitbreiding van het kamp maar hij kreeg geen bijval. Het verhuren van een opslagplaats aan de firma Uyttewaal ondervond geen moeilijkheden. Een verzoek van het R.K. schoolbe stuur om nieuwe leermiddelen werd naar de inspectie verwezen voor nader advies. Tijdeus de rondvraag informeerde de heer Van 't Kruis naar de afsluiting van de Dorpsstraat. De voorzitter antwoord, de, dat deze vermoedelijk 10 tot 12 dagen zal duren. Op een vraag van de heer Zemel deelde de burgemeester mede dat het werk is gegund aan de firma Versluys; het bedrag lag onder de ra ming van de technische dienst der ge meente. De heer Van Vliet vond de straatver lichting aan de W P. Speelmanweg verre van ideaal. De voorzitter zegde een on derzoek toe en ook beloofde hij aandacht te schenken aan de mogelijkheid voor het aanleggen van een voetpad langs St. Ur sula Dezelfde vragensteller had dit na melijk ter sprake gebracht. De heer Van Trlcht kreeg op een vraag van hem te horen, dat de heibaas voor de bouw van vijf huizen op komat is. Er wordt gewerkt aan een tweede speel weide voor de Nieuwveense Boys. i Gisteravond kwam de a.r. kiesvereni ging „Nederland en Oranje" ln één van de lokalen van de school met de bijbel bijeen onder leiding van voorzitter G. Drexhage. Als spreker trad op ds. P. Visser uit Tilburg, gereformeerd predi kant en lid van de gemeenteraad aldaar, over het bovengenoemde onderwerp. Het vraagstuk van de zondagsrust heeft spr. veel stof tot nadenken gegeven. Hoe is de zondag ontstaan? Kunnen wij op zondag denkbeelden laten gelden ten opzichte van andersdenkenden? De christelijke zondag heeft in wezen niets te maken met de Joodse Sabbath. In de bijbel is nergens een bewijs te vinden dat de eerste dag der week als zondag wordt aangeduid. Spreker ging de historie na van de eer ste christelijke gemeente in Jeruzalem. Hoe men eerst de arbeid liet rusten en TER AAR In de sloot Dinsdagmorgen was de veehouder v. d L. met paard en kar afval wezen halen van een conservenfabriek, toen bij de terugkeer het paard weigerde de dam thuis op te gaan. Inplaats daarvan sprong het beest in de langs de weg lopende sloot naast de dam. Het gevolg was dat de beladen kar boven op het trekdier terecht kwam. De beide voer mannen wisten door er tijdig af te springen zich in veiligheid te stellen. Met een vrachtauto van de N.V. Kaas- vervoer uit Bodegraven werd de kar opzij getrokken en na enkele pogingen sprong het paard zelf weer op het land. Een kraarrwagen moest de kar op de weg brengen, de schade viel nogal mee. LEIMU1DEN Winkelweek begonnen In het café van de dames Sneeboer had gistermiddag een bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het begin van de winkel week, die tot maandag 5 december des avonds 6 duurt De heer D. Zemel heette als voorzitter van de winkeliersvereni ging de aanwezigen, onder wie de heren J. W. de Ren en C. A. Buykx, die hel gemeentebestuur vertegenwoordigden, welkom. Hij deelde mede. dat de trekking van de bonnen plaats heeft op 6 decem ber. Wethouder C. A. Buykx, die de week officieel opende, spoorde de winkeliers aan de kopers zoveel mogelijk service te verlenen. Hij hoopte, dat het resultaat van vorig jaar wordt overtroffen. Aan de wedstrijd zijn geldprijzen ver bonden (de eerste prijs bedraagt f200) en verschillende artikelen. Voorts is er een wedstrijd voor kinderen met 24 geld prijzen. LISSE WUkavond Herv. Gemeente Hedenavond wordt in „Het Baken" in wijkbijeenkomst gehouden voor de wijken 6 en 8 van de Herv. Gemeente: aanvang 8.15 uur. Amateurfotografen bfjeen Woensdagavond had de amateurfolo- grafer>verenigmg „De Bollenstreek" een oijeenkomst in de filmzaal van het La boratorium voor Bloembollenonderzoek De heer W. F. van Borselen uit Haar lem toonde een buitengewoon mooie collectie foto's over houtsnijden, litho- werk enz. Uitvoerig sprak hij over be- drijfsfotografie, d.w.z. over het fotogra feren van de mens in zijn werk. Om tot een goed resultaat te komen, moet men systeem hebben in de wijze van fotograferen en niet „van de bak op de tak" springen. De heer Van Borselen gaf vervolgens een demonstratie met een technische camera. Op dit terrein zijn vele moge lijkheden. Het gebruik van filters stond hij niet voor. omdat de juiste belichting de beste filter is. Hij gaf diverse moge lijkheden aan voor kunstbelichting om zijn prettige causerie te besluiten met de ernstige waarschuwing toch vooral studie te maken van het te fotografe ren onderwerp. dagelijks te zamen kwam. Financiële moeilijkheden noodzaakten de arbeid te hervatten. Om ieder de gelegenheid te geven de prediking van het Evangelie bij te wonen, besloot men één dag van de week daarvoor te reserveren, waar voor werd gekozen de Opstandingsdag van Christus. Elke dag dient een dag te zijn om ons aan Christus over te geven, maar onze arbeid belemmert ons daartoe. Daarom kwam het kerkelijk besluit een zondag in te stellen opdat de gelovigen de gemeenschap der heiligen kunnen be leven. De zondag Is dus niet door God Inge steld, maar een kerkelijk besluit, zodat men voorzichtig moet zijn met het stellen van eisen aan de overheid t.a.v. de zon dag. De overheid draagt het gezag, gelijke rechten zorgen voor het algemeen belang. De overheid is ook werkgeefster, dje haar werknemers een rustdag schenkt. Zij mag hen die de zondag beschouwen als de dag aan God gewijd, geen arbeid laten verrichten die niet noodzakelijk is. Ook is de overheid verplicht mensen, die naar de kerk gaan, daarin niet te ver hinderen. De zondag is een vrij beleven, voor niemand is er een eis de zondag als christelijke feestdag te vieren omdat dit geen Goddelijk gebod is. besloot ds. Visser zijn lezing. Hierna volgde nog een levendige discussie. Hasersivoude/Rijndijk Luisterclub komt zondag voor de radio Zoals In zoveel plaatsen in ons land be staat ook te Hazerswoude (Rijndijk) een luisterclub, die om de veertien dagen np zondagavond de uitzending van het Ikor beluistert. Van deze club zijn ook veel meisjes en jongens uit Koudekerk aan den Rijn lid. Gisteravond heeft ten huize van de familie Maat in Rhijnenburch de Ne derlandse Radio Unie een vergadering van deze club op de band opgenomen en deze zal op zondag 27 november aanstaan de te 7 uur door het Ikor over Hilversum 2 worden uitgezonden. Als gesprekleid- ster van de club fungeerde mejuffrouw Marry van Harskamp uit Koudekerk aan den Rijn. Het zal aanstaande zondagavond voor de jeugdige leden wel een belevenis zUn. wanneer zij zichzelf via de radio kunnen horen. BENTHIIZFN In Benthuizen eigen afdeling „Veilig Verkeer"? In de gro.te zaal van het café-restau rant „De Meerbloem (voorheen .Ons Genoegen") aan de Dorpsstraat te Zoc- termeer zal woensdag 30 november a s. 3 avonds om 8 uur een algemene leden vergadering gehouden worden door de afdeling Zoetermeer-Benthuizen van de vereniging voor Veilig Verkeer Uit dc agenda springt duidelijk punt 5 naar voren; dit behelst een voorstel tot oprichting van een zelfstandige af deling Benthuizen. Bemaling Benthulzerpoldcr In de bovenzaal van het koffiehuis van de heer A. van Staalduinen zal np woensdag 7 december 's morgens om 10 uur een vergadering worden gehou den van de stemgerechtigde ingelanden van de Benthuizerpolder. De onderwer pen zijn een voorstel om een plan te maken voor een andere bemaling in samenwerking met andere polders en een voorstel omtrent bezitsoverdracht aan de Palensteynse polder Afdeling Groene Kruis Naar wU vernemen zal de afdeling Benthuizen van de Z.H.V. „Het Groene Kruis" volgend jaar haar vijftigste ver jaardag vieren. Terwille van de kas wi) men dit sober houden; men denkt te kunnen volstaan met een receptie van het bestuur. Cefa vertoont „Odette Churchill" De afdeling Zoetermeer van de Cefa. welke altijd veel leden en belangstellen den trekt uit Benthuizen, vertoont za terdagavond om half 8 in het vereni gingsgebouw aan de Frans Halsstraat te Zoetermeèr de film „Odette Churchill".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9