GRANT] Duitse socialisten toch niet tegen kernwapens Niet één concrete stap op weg naar eenheid 16.500 Fransen in 1959 door alcohol overleden Gemeenschappen kosten betrekkelijk weinig DameS Papoea's bezonnen zich op toekomstige taak ht eeft iuojtite* Kij, KINDERBIJSLAGREGELING GEGEVENS OVER EICHMANN MINISTER LAAKT WATERSTAAT NIEUWE C.A.O. TUINBOUW GRAVEN EN DELEN KOFFIEMELK DUURDER? MINISTER ONTKENT „SOCRATES" EN BELASTING HANDELSMARGE SIGARETTEN halfzwaar I Herter-Spaak over een vierde kernmacht Kusland en IN at. China Jaten tot een hoogte van ongeveer 34 -GEIEIÜZS03 slechtste betalers Kopenhaagse politie naar Amsterdam „Zekere reserve" t.o.v. Russische hulp Finland mag zich bij E.V.A. aansluiten 400 waarnemingsposten BOEKENHOEK 5 De Stichting van de arbeid heeft gisteren een advies vastgesteld over de kinderbijslagregeling. Het is echter een verdeeld advies, daar de confessionele organisaties het voorstel van de staatssecretaris van sociale zaken om progressie in de regeling te brengen hebben overgenomen, doch de algemene organisaties niet. Deze laatste zijn er voor het per centage der verhoging van de kinaerbijslag te beperken Het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie heeft in opdracht van de regering een rapport samengesteld over het optreden van de joden moordenaar Eichmann ir. Nederland. Alle nodige inlichtingen zijn aan de Israëlische ambassadeur ter hand gesteld. De minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft Gedeputeerde Staten van Noordholland laten weten, dat hij het betreurt dat Rijkswaterstaat op een toestemming van G.S. is vooruitgelopen. Rijks waterstaat was namelijk reed*: Begonnen met het bouwrijp maken van een stuk grond in Haarlemmerliode, waarop een speeltuin met restaurant komt, terwijl G.S. hun goedkeuring rog niet hadden verleend. Werkgevers en werknemers in de tuinbouw hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. voor de jaren 1961 en 1962. De vakanties zijn gebracht op veertien dagen. Het contract moet echter nog worden goedgekeurd. Is het tot nu toe gewoonte, dat degene, die in andermans grond een waardevol oudheidkundig voorv. erp opgroef, hierop eigendomsrechten kan laten gelden, terwijl de grondeigenaar slechts mag toezien, gisteren heeft een regeringsvoorstel de Tweede Kamer bereikt, waarop de grond eigenaar de helft van de waarde van het opgegraven voorwerp wordt toegekend. De regering is tot deze gedachte gekomen, toen zij haar ontwerp monumentenwet nog eens doorlas. Door middel van een nota van wijzigingen maakte zij de Kamer van haar standpunt deelgenoot. Het belangrijkste motief var. deze wijziging ligt in de belangstelling, die het publiek de laatste tijd voor de resultaten van het oudheidkundig bodemonderzoek aan de dag lept. Onder meer op de-ze wijze hoopt de regering bij grondeigenaren meer belangstelling voor dit onderzoek te wekken. Minister V. G. M. Marijnen acht het in beginsel verantwoord de sinds eind april 1958 geldende aftrek op de heffing op koffiemelk teniet te doen. Het gevolg zou zijn, dat de koffiemelk dan eenzelfde prijsstijging ondergaat als de gewone, gestandaardiseerde melk. De maatregel moet dan op 1 januari van 1961 ingaan. Het is sinds 1958 zo geweest, dat het bedrag van de omzetbelasting op koffiemelk van de heffing wprd afgetrokken. Dit in verband met het feit, dat ook op de gestandaardiseerde melk geen omzetbelasting wordt geheven. In verband met de vei hoging van het vetgehalte en de daar mee samenhangende prijsverhoging ven de consumptiemelk, wil minister Marijnen de oude toestand ten aanzien van da koffiemelkprijs herstellen. Het is niet de bedoeling, zo schrijft minister Marijnen aan de Tweede Kamer, een verdere verhoging van het vetgehalte van de melk te bevorderen. Slechts om nadelige invloed op het melk verbruik tegen te gaan, is de verhoging van het vetgehalte gecoördineerd met de voorge nomen verhoging van de kinderbijslagen. De minister schrijft ook over de volle melk met een vetgehalte van 3,75 procent. De prijs hiervan is vrij en bedraagt momenteel 55 cent per liter. Nu door de prijsstijging van de gestandaardiseerde .melk het prijsverschil tussen de beide melksoorten zal verminderen, bestaat er wellicht voor het bedrijfsleven aanleiding, het publiek meer bij de voile melk te interessereh. Minister Marijnen ontkent, dat hij de pers mededelingen heeft ver strekt, daarbij vooruitlopende op hetgeen hij in de Tweede Kamer zou antwoorden op de interpellatie over de verhoging van de melkprijs, die mevrouw De Roos-Oudegeest (soc.) wilde houden. De mededelingen, waarover het ging, heeft de minister al gebruikt in een gedachtenwisseling met het Consumenten contactorgaan en de Nederlandse huishoudraad, die werd gehouden op een tijdstip, waarop de interpellatie zelfs nog niet was aangevraagd. Daags voor de inter pellatie hield hij een persconferentie, waarop hij opnieuw de cijfers in kwestie hanteerde. Hij wist toen nog niet, welke vragen mevrouw De Roos zou stellen. De minister gelooft dan ook niet dat zijn handelwijze afbreuk zou hebben gedaan aan de waarde van het gemeenschappelijk overleg tussen de regering en de Staten-Generaal. Hij schrijft dit aan de Tweede Kamer in antwoord op hem gestelde vragen. De heer H. J. Landhorst (poe.) heeft als Kamerlid de minister van financiën gevraagd of het waar is, dat door de N.V. Socrates over een groot aantal jaren nimmer be'as+ingaangiften zijn gedaan, terwijl ambts halve opgelegde aanslagen nimmer zijn voldaan? Zo ja, is het dan waar, dat geen pogingen werden ge laan de steeds groter wordende belasting schuld in te vorderen? Kan de minister dan mededelen, of meer ondernemingen van enige omvang een belastingschuld hebben, die zich over een groot aantal jaren uitstrekt? Zou hij willen bevorderen, dat ook dergelijke ondernemingen hun belastingplicht nakomen en. zo betaling binnen de daarvoor gestelde termijn uitblijft, ervoor -willen zorgen, dat ook die oridernemingen op dezelfde wijze worden aangemkt als het geval is met belastingplichtigen, die in gebreke blijven aanslagen van veel geringere omvang te voldoen. De heer H. Paschar, lid van de Tweede Kamer (soc.), heeft de mi nisters van economische zaken en van financiën gevraagd: of het juist is, dat in de tussen de sigarettenindustrie en de detailhandel gevoerde besprekingen de industrie zich op het standpunt heeft gesteld, dat de handelsmarge met niet meer dar. 0,12 per 1000 sigaretten kan worden verhoogd? Zou de regering nu het nie« verlagen van de consumentenprijzen van sigaretten bij het vervallen van de tijdelijke verhoging van de om zetbelasting voor haar aanvaardbaar is vanwege de wenselijkheid ruimte te scheppen voor een verbetering van de winstmogelijkheden van de detailhandel in sigaretten deze margeverbetering toereikend achten? Is zij bereid om, als dit zo is, haar standpunt enigermate uitvoerig te willen toelichten? Mag. worden aangenomen dat de regering niets zal nalaten om tot een meer bevredigende uitkomst voor de detailhandel te geraken?, zo vraagt hij tenslotte. N.A.V.O. (Van onze correspondent in Bonn) niet aandringen op vergroting van hc' Op de derde dag van het aantal atoommachten en derhalve op de congres der Westduitse sociaal- atomaire u trusting van de Bundeswehr. Daarmede Is neergeschreven, wat het partijbestuur der S.P.D. de eongres- democratische partij in de „Nie- dersachsenhalle" in de lands- j hoofdstad van de socialistisch I geregeerde deelstaat Nedersak- sen Hannover, is gisteren een belangrijke voor-beslissing ge-(worden uitgerust". Niet aandringen op vallen in dc kwestie van de so- I cialistische houding ten aanzien (en dat heeft zij reeds bij herhaling ver. i van de atomaire bewapening Bundcwchr er mee te J iir rj -A x U worden uitgerust. van de WestduiUe strijdkrach- Qver d„. kwesti(, w„ he, dln5daf. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian Herter en Paul Henri Spaak, secretaris generaal van de N.A.V.O. hebben in Washington plannen »le v besproken r een eventuele verheffing deelnemers niet hardop durft te zeggen: N.A.V.O tot vierde kernmogend- Ollenhauer's ronde afwijzing van een atomaire uitrusting van dc Bundeswehr" is uit dc tijd. De bondsrepubliek zal het atoom-spel moeten meespelen. Haai strijdkrachten moeten „doeltreffend ten. die lekkere shag j^in de handige doos I nie het economische vlak als slagveld van de gekozen heeft. Op dc vergadering N.A.V.O-parlementsleden is gis-e* rappoit klaagt erover, dat „ei haar bijdrage moet leveren. „Het wes- Deze aangelegenheid vormt het een. trale punt van een partijcongres, waar op het overigens ontbreekt aan sensa ties. wanneer men van een inmiddels sterke controverse tussen Ollcnhauer er de S.P.D.-kanselierskandidaat Willy Brandt afziet. Met meerderheid van stemmen heef» het partijbestuur besloten de 340 „Ge nossen" uit stad en land woensdag een resolutie ten aanzien van de Westduitse veiligheids- (lees: militaire) politiek ter goedkeuring voor te leggen, waarin aan een eventueel toekomstige S.P.D. - regering de vrije hand wordt gelaten om naar bevind van zaken te han delen inzake de atomaire uitrusting van de „Bundeswehr", die partijvoorzitter Ollenhauer dinsdag in zijn grote rede tot het congres nog rondweg van de hand had gewezen. In de resolutie staal dat de bondsrepubliek de protectie van het N.A.V.O.bondgenootschap no dig heeft, en dat zij ook zelf loyaal i niet een enkele concrete stap gezet teren een rapport ingediend dat ,5 op de weg „aa]. meer econ£mfsche aandringt op een beleid dat neu- eenheid in Europa'. tralistische en jonge landen uit Het rapport is huiverig voor de ver- het communistische kamp houdt."oVcrwo"n dmoet is ingers aan de trekker" moeten zitten „de huidige oplossing, voorraden atoom wapens onder Amerikaanse zeggenschap, heeft tot nu toe goed gewerkt" aldus het rapport. Als steunpunten van een dergelijk be leid noemt het rapport: 1. het recht op zelfbeschikking en onafhankelijk heid; 2. eerbied voor het recht van deze landen op onafhankelijkheid en neutraliteit in de strijd tussen oost en west; 3. de rol van 'de V.N. 4. het belang van de economische en technische hulpverlening; 5. del omstandigheden in het westen wel ke in andere landen aanleiding kun nen geven tot kritiek op de wester se democratische gemeenschap bijv. sociale tenachterstelling en aantas ting van het recht op vrije menings uiting. „Op de N.A.V.O. is dikwijls kritiek geleverd omdat zij te passief zou zijn en niet genoeg initiatief toont", aldus het rapport. Vandaag wordt het rapport dat inge diend werd door de politieke commissie, besproken door de 200 parlementariërs telijke bondgenootschap", aldus de re solutie „mag niet eenzijdig worden ver zwakt. Ontwapening moet gelijktijdig aan beide zijden (d.w.z. bij beide we- reldblokken) plaatshebben en dient te worden gecontroleerd. Een zinvolle taak verdeling versterkt de werking van het bondgenootschap en maakt het mogelijk om het aantal met atoomwapens uitge ruste legers niet te vergroten. De Bun deswehr moet doeltreffend worden uitge- De Franse regering heeft gisteren f zal verboden zijn op plaatsen als sta tions, zwembaden of gelegenheden die druk door schoolkinderen worden be zocht. Statistieken die op last van de re gering zijn opgesteld, tonen aan dat vorig jaar 16.500 mensen zijn over- uit de vijftien N.A.V.O.-landen. Het is op-besloten* hTeYt^de^bouw va/nieuwe ^ekte^die^daarmee verband houden, fhforse 1 VpYo'ooT In het rapport van Moe wordt ge- woners. Naar schatting is de verhou- hol,CI m J) maatregelen goedgekeurd die tot doel hebben het alcoholgebruik van Frankrijks wijnminnende burgers te verminderen. De minister van openbare gezond heid, Bernard Chenot, verklaarde op een persconferentie dat de regering zegd dat de commissie tot de conclu- ding thans 1 op 170. sie is gekomen dat de jonge Afrikaan se staten de economische en technische hulp zullen vragen,waar zij deze maar kunnen krijgen. Over de tegenstellingen tussen de „zes en de „zeven" in Europa zegt het rap port „Het westen moet niet toestaan dat economische meningsverschillen ver deeldheid onder ons brengen". Hierbij wordt er op gewezen, dat de Sowjetu- Er mogen geen nieuwe bistro's wor den gebouwd bij kerken, scholen, zie kenhuizen e.d. en fabrieken waar meer dan duizend mensen werken, die er al zijn, mogen blijven bestaan. De gewoonte om in bistro's op kre diet dranken te kopen en om landar beiders hun loon gedeeltelijk in wijn of andere alcoholische dranken uit te be talen, is in het vervolg verboden. Reclame voor alcoholische dranken In Sioux Falls in Zuid-Dakota (V.S.) -p. AT is gisteren een geweldige ballon opgc- km. Hij is ongeveer zo hoog als een ge bouw van zestien verdiepingen en heeft fotocamera's aan boord voor weerkun dige waarnemingen. Het project staat in verband met de lancering van de Ti- ros en de gegevens die in beide geval len respectievelijk op zeer grote en geringe hoogte worden verkregen, zul len met elkaar worden vergeleken. De kosten van de Europese ge meenschappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) komen voor Nederland neer op slechts ongeveer een half procent van het bedrag der jaarlijk se begroting. Voor de overige ge- meenschapslanden zijn ze navenant, en dit is zeer weinig als men er de voordelen van de economische inte gratie tegenover stelt. Dit blijkt uit een verslag, waarmee de Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde M. M. A. A. Janssen gisteren als rap- Sorteur van de begrotingscommissie et debat in het Europese parlement over de begroting voor 1961 van de Europese economische gemeenschap en Euratom heeft geopend. De totale kosten van de E.E.G. en Euratom worden voor volgend jaar ge raamd op 106 miljoen dollar, dat is 32 miljoen meer dan vorig jaar. Als men hier de kosten van de derde gemeen schap, de E.G.K.S. bijvoegt, komt men op een totaal van 147 miljoen dollar voor 1961. De kosten van E.E.G. en Euratom zijn zo laag, aldus de heer Janssen, dat men deze twee gemeenschappen gemakkelijk een onafhankelijke bron van inkomsten zou kunnen geven, bijvoor beeld door een lichte verhoging van_de omzetbelasting in de zes Tanden. HAMEA-C handen ruw of schrool zou geen merkbare verhoging van de belastingdruk met zich brengen. Voor Nederland zouden vier of vijf opcenten voldoende zijn. De E G K S. is reeds financieel onaf hankelijk door een directe belasting op de kolen- en staalproduktie. De kosten van E.E.G. en Euratom worden erfiter door de zes landen gedragen. De Sowjetunie en Nationalistisch Chi na hebben de grootste schulden aan de Verenigde Naties, en een tiental andere landen hebben hun contributies voor 1958 en 1959 nog niet voldaan, aldus blijkt uit officiële cijfers die in New York zijn gepubliceerd. Het totaal bedrag aan achterstallige contributies over de jaren 1958, 1959 en 1960 is 14.418.000 dollar. De schulden die diverse landen hebben aan speciale fondsen als het fonds voor de interna tionale politiemacht in het Nabije Oos ten bedraagt 22.722.000 dollar. Argentinië, Oostenrijk, Nationalistisch China, Cuba, Hongarije, India, Indone sië. Italië, Pakistan, Polen, de Oekrai- ne, de Sowjetunie, de Verenigde Arabi sche Republiek en Venezuela hadden 31 oktober de datum van het rapport elk een schuld van meer dan 100.000 dollar. De walrus Goliath en de zee leeuw Beatrix waren de onaf scheidelijke vrienden uit de die rentuin van Hannover. Onlangs werd Goliath overgebracht naar Rome, maar de walrus kon niet scheiden van zijn vriend, die altijd op zijn rug meezwom. Daarom werd Beatrix eveneens aan de dierentuin van Rome ten geschenke gegeven en zo kwa men de beide bevriende dieren toch weer samen. voor geesteszieken zijn ongeveer het viervoudige van het bedrag dat de staat door alcoholaccijns ontvangt. De Deense politie heeft gisteren de Amerikaanse blues"-zanger Nat R. ge arresteerd', verdacht van handel in mari huana. R. zou dit verdovende middel hebben verkocht op enkele partijtjes die door bekende figuren uit de amusementswereld van Kopenhagen werden bezocht. Twee politiefunctionarissen zullen bin nenkort naar Amsterdam vertrekken voor overleg met öte Nederlandse autoriteiten. Zij zijn in het bezit van een volledig rap port van Jens Jersild, het hoofd van de afdeling van de Kopenhaagse politie die is gespecialiseerd in het bestrijden van handel in verdovende middelen. Zij zou den voorts twee personen willen onder vragen die onlangs in Nederland in ver band met deze affaire zijn gearresteerd. Leger wordt op rode leest geschoeid De organisatie van de Indonesische strijdkrachten zal worden gewijzigd en het voorbeeld volgen van het militai re leven in socialistische landen, aldus heeft generaal Abdoel Haris Nasoetion, minister van nationale veiligheid, ver klaard. In een toespraak tot kadetten van de nationale militaire academie in Ma- gelang, zei Nasoetion: „Wij hebben de wegen en methoden van het militaire le ven in de Westeuropese landen verla ten". tot een controverse gekomen tussen par tijvoorzitter Ollenhauer en de aspirant kanselier Willy Brandt. Toen Ollen hauer nadrukkelijk verklaarde, dat de „Bundeswehr" geen atoomwapens mocht krijgen, waren er onder luide toejuichtingen van de congressisten drie die niet applaudisseerden: Brandt, vice-voorzitter Herbert Wehner (die de „nieuwe koers" der partij stuurt) en de militaire expert der partij (en mo gelijke S.P.D.-minister van defensie) Fritz Erler. Brandt stond nog tijdens het applaus op. Het was evenwel duide lijk, dat de aspirant-kanselier zich aan een dergelijke politiek niet kon binden. heid. Na afloop van het gesprek verklaarde Spaak dat zij hadden gesproken ovef de komende N.A.V.O..conferentie in Parijs en de Parijse agenda, maar hij weiger de verdere inlichtingen te geven. Naar aanleiding van het besluit der Sowjetunie lot snelle hulpverlening aan dc neutralistische regering van premier prins Soevanna Phoema van Laos, hgeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ver klaard. dat dit besluit voor de Verenig de Staten geen verrassing was Als men zou kunnen bewijzen, dat door de economische en militaire hulp van de communisten dc onafhankelijk- S.P.D. „in de propagandamessen van de C.D.U. zou lopen". De rest van de dinsdag en gisteren is er achter de con- gresschermen hard gewerkt aan een for mulering van de atoom-politiek, die voor de gedelegeerden acceptabel is en de toekomstige S.P.D.-regering niet de handen bindt. Men meent die in bo vengenoemde resolutie te hebben ge vonden. Het congres zal daarover nog hebben te beslissen. Advertentie En dat hij niet zou dulden, dat de i heid en zelfs de echte neutraliteit van o n r, het land gewaarborgd zouden zijn, zou den de Verenigde Staten het besluit van Moskou met voldoening hebben ontvan gen. Helaas heeft de ervaring geleerd, dat het wat dit betreft aanbeveling ver dient „een zekere reserve" te betrach ten. Premier Chroesjtsjef heeft verklaard dat de Sowjetunie er geen bezwaar le gen heeft dat Finland zich aansluit bij de Europese vrijhandelszone, vooropge steld dat dit niet van ongunstige in vloed is op de Russisch-Finse handel en zijn toekomstige ontwikkeling. Chroesjtsjef sprak op een lunch, die hem werd aangeboden door de presi dent van Finland, Urtio Kekkonen. Sprekend over de toekomstige ontwik keling van de Fins-Russische handel „in verband met het voornemen van Finland zich op een of andere wijze bij de zoge naamde vrijhandelszone aan te sluiter." zei Chroesjtsjef dat „de Sowjetregering herhaalde malen haar negatief stand punt ten aanzien van de vorming van exclusieve economische groepen, waar onder de vorming van een markt voor de zeven, heeft kenbaar gemaakt". Ca. 23 procent van de openbare aan klagers in Oost-Duitsland zijn vrouwen. Ongeveer een derde deel van de rech ters, die binnenkort moeten worden ge kozen of herkozen, zij» eveneens vrou wen. Vijftienduizend vrouwen hebben als lekenleden zitting in rechtscolleges en een van de vier leden van de „volkska mers" zijn vrouwen. e£ze ki pc binne Dezer dagen is in Hollandia op Nieuw-Guinea een gespreksbijeen komst gehouden van vooraanstaan de vertegenwoordigers van de autochtone bevolking uit de resi dentie Hollandia. Daarbij waren aanwezig vertegenwoordigers van twee politieke partijen en niet- politieke personen. Gesproken werd over de politieke toestand en over de noodzaak om tot elitevor ming te komen. )e heer Nic. Jouwe hield eerst een uit- izetting over de internationale politie- positie van West Nieuw-Guinea en de _.nnenlandse politieke veranderingen die zullen optreden als de Nieuw-Guinea- Raad zal worden gevormd. De „Nieuw- Guinea Koerier" meldt dat de vergade ring de volgende conclusies opstelde na een uitvoerige bespreking. Dat de rust en vrede in Nederlands Nieuw-Guinea gewaarborgd dienen te worden. Dat politieke verwarring in West Nieuw-Guinea voorkomen dient te worden. Dat de Nieuw-Guinea-Raad tot stand moet komen in een sfeer van orde en rust. Dat zolang het getrapte kiesstelsel in Nieuw-Guinea nog van kracht is, en zolang een groot deel van de Papoea-bevolking nog in staat is om zijn eigen politieke opvattingen naar voren te brengen, het werk der politieke partijen inderdaad belangrijk is, maar dat het belangrijkste op dit 12 'ol 12 „iaa.r muls. OlllfT lilt' IS I Het Russische graan dat zou doen voor mensen met I kleine vaste inkomens. Om In januari verschijnt er d op |e vaHen droee da een nieuw blad voor dc Irene een witte bont- rijse jcusd van 12 18 J,~ aan de raidoostkust Vej|il een uitgave van het Ver bond voor veilig verkeer in Engeland wordt inge- en krijgt het formaat van voerd bevat zeker vijf maal een dagblad. Het blad gaat zoveel strontium 9" als om de twee maanden ver- graan uit Noord-Amerika. schijnen. De redactie berust Strontium 90 is afkomstig bij drie volwassenen en van kemsplijtingsrcacties. drie jongeren. Het Russische graan is dus zeer radioactief. I Dame Irene Ward, con- op Midden-Java heeft vo- servatief Lagerhuislid. heeft Het produktschap pluim- rige week zijn kinderen een gisteren een uur op de ze- vee en eieren is ernstig be- graf laten graven, waarna tel van de in Italië verblij- zorgd over de Israëlische hij zelf gehuld in witte vende premier Macmillan eierexport naar Europa. De lijkwaden het graf be- gezeten, uit protest tegen Israëlische regering geeft trok. Hjj maakt hel best en de regering, die niet genoeg hoge exportsubsidies en Een vissersvloot van on- eet twee maal per dag. geveer honderd treilers uit zeven landen heeft gisteren een zeer rijke vangst_ ge daan van Ierland. Alleen in Dun more werden al driedui zend kantjes aan wal ge bracht. Duizenden kisten gingen naar Londen, drie honderd ton naar Rotter dam en driehonderd ton naar Hamburg. I Een 75-jarige Indonesiër laat de kippen voeren met Amerikaans surplusgraan. De voorzitter van het schap sprak de hoop uit dat Ame rika de Nederlandse be zwaren zal begrijpen en Israël geen toestemming zal geven voor eieruitvoer. Overigens heeft de Neder landse export van pluim- veehouderijprodukten de eerste tien maanden van dit jaar 464.777.329 opge bracht, wat 694.529 meer is dan in dezelfde periode van 1959. De export daalde echter met 14 miljoen eie ren tot 2405 miljoen. Dc opbrengst hiervan liep op van 266 miljoen tot 282 miljoen. I 454. Laten we beginnen met te verklaren, dat goed met creosoot ge ïmpregneerd hout volledig be schermd is tegen aanvallen van de boormossel, die we in de wandeling toredo noemen. Maar in landen waar naar onze smaak misschien wat al te weinig overheidstoezicht is en waar vlug geld verdienen wellicht wat te veel op de voorgrond treedt, In die landen wordt uit verkeerd be grepen zuinigheid wel eens minder waardige, of In het geheel géén, creo soot gebruikt, zodat honderdduizen den dok- en steigerpalen de onbe schermde voeten In zee steken. De levensduur van deze houten bouw werken wordt daardoor gemiddeld tot op een derde bekort en, krügt de toredo hierin vaste voet, dan kan het einde soms zeer plotseling komen. Hoe komt het nu, dat de toredo's eensklaps een ha ven overvallen, ter wijl deze jarenlang onaangetast werd gelaten? Dit kan van verschillende omstandigheden af hankelijk zijn. De haven van New York was een tijdlang volkomen vrü van deze indringers als gevolg van de grote vervulling van het water. Daar kan een toredo nu eenmaal niet tegen en zü verdween dientengevol ge een tijdlang uit het zicht. In de haven van San Francisco, waar het dier aanvankelijk een onbekende was, traden deze vernielers echter plotseling in groten getale op cn richtten in korte t|jd ontzettende ver woestingen aan. Ook dit optreden bleek een verklaarbare reden te heb ben. Een periode van droogte was n.1. oorzaak geweest van een te ge ringe afvoer van water naar zee, waardoor het zoutgehalte in de ha ven dusdanig was gestegen, dat de toredo er genoegelijk kon tieren. In verband met dergelijke plotse ling optredende aanvallen al gevolg van gewijzigde omstandigheden, Is er een particuliere controledienst inge steld, die op de Oost- en Westkust van de Verenigde Staten een 400- tal waarnemingsposten heeft opge richt om de gedragingen van deze boormossel In het oog te houden. By geconstateerde ver hoging van haar activiteit, wordt dit direct gemeld en zodoende kunnen de vereiste bestrUdings- maatregelen worden genomen. waartoe mits de kosten niet worden gespaard de wetenschap op dit moment wel by machte is. O, j*. nu we toch weer met de zee bezig zyn, moeten we u ook nog vertellen van het geheimzinnige ver- schynsel dat „doodwater" heet en dat in oude tyden de stoerste zee bonken de koude rillingen over de rug joeg. Daarover een volgende keer. moment is het aanwijzen van ver trouwensmannen. Deze kunnen het goevernement helpen bij het bepalen van het overheidsbeleid ten opzichte van de belangen en de vooruitgang van het Papoeavolk in het algemeen en van de inwoners van de residentie Hollandia in het bijzonder. Uitvoerig werd voorts aandacht ge schonken aan de zo noodzakeiyke elite- vorming". De aanwezigen achttten het met het oog op de toekomstige vrijheid van het Papoeavolk belangrijk dat er een aparte actie wordt ingezet om te voorko men dat ook Nieuw-Guinea met het zelf de tekort aan intellectuelen te kampen zal hebben als de Kongo als straks het Papoeavolk op eigen benen moet staan. Besloten werd een actie in de residen tie Hollandia te beginnen, zy zou dan later tot andere streken uitgebreid kun nen worden. Hiertoe werd een comité in het leven geroepen dat de naam kreeg Stichting Studiefonds „Mamta". Deze nieuwe stichting zal samenwerking zoe ken met bestaande organisaties. Het be stuur zal worden bijgestaan door een commissie van bestand bestaande uit drie vooraanstaande Nederlandse ingeze tenen, namelijk een financiële deskundi ge, een onderw|jsexpert en een jurist. Voorzitter van dc stichting werd de heer Nic. Jouwe. Anna Karenina. door Leo Tolstoi, Uit gave Bigot Si Van Rossum N.V., Bla- ricum. Het blijft een aangrijpend boek, een hoogtepunt in de wereldlitteratuur. Deze uitgave is in de vertaling van A. M. Wasilsjikow. Koers. Engeland, door Ton van Beers. Uitgave Nieuw Wieken, Amstel veen. Van de hand van de bekende oor logsverslaggever vindt men hier bijeen zijn „Govert Pits" en „Hou vol Govert". Dc illustraties zijn van Bob Uschi en Pietcr Kuhn. Kramers' Engels Woordenboek. Uit gave Van Goor Zonen, Den Haag. Dit voortreffelijke woordenboek heeft hier mede reeds de zesentwintigste druk be reikt. Ook deze druk is weer zorgvul dig herzien. De bewerking is van dr. F. H. Prick van Wely. Bouwen aan onze persoon, door Ru- dolf Allcrs. Uitgave Nederlands Boek- uis, Tilburg. Het betreft hier de her- Iruk van het boek, dat in vorige druk ken onder de titels „Zelfverbetering" en „Ken u zelf" is uitgekomen. De verta ling is van Ad. Vorstman. Treffend is de diepe psychologische benadering. Drie uur nog duurt de nacht, door Dczsö Arvay. Uitgave J. H. Gottmor. Haarlem. Een aangrijpend bock over het Hongarije van vandaag, geschreven door Q'e man die ook „Schrei niet, Na- tasja" op zijn naam heeft staan. De wonderdokter van Lambarene, door J. D. Degreef. Uitgave Helmond, Helmond. Een beschrijving voor jon gens en meisjes van het leven en werk van dr. Albert Schweitzer. Omslag van P. A. Donkersloot. Het gulden spoor, door Else Degreef. Uitgave Helmond, Helmond. Dit boek voor meisjes van twaalf tot vijftien jaar is hiermede in derde druk verschenen. De illustraties zijn van Annelies Kuiper, het omslag van Coby Krouwel. Alleen op de wereld, door Hector Ma- lot. Uitgave Helmond. Helmond. Een bock dat iedere jongere gelezen moet hebben. Deze bewerking is van Sandor Kis. Illustraties Coby Krouwel. Wereld en kerk. Uitgave Boekencen trum N.V., 's-Gravenhagc. Ter gelegen heid van het vijftienjarig bestaan van Kerk en Wereld is deze bundel versche nen, waarin vragen aan de kerk in een veranderde wereld zijn benaderd. Dc schrijvers zijn ds. F. J. Pop, prof. dr. A. de Froe. prof. dr. J. Tinbergen, prof. dr. C. L. Patijn, M. Ruppert, prof. dr. A. A van Rulxer en dr. E. Emmcn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5