weer in Sint Leiden Transportabel verkeerslicht voor Leiden ongeschikt Leids overheidspersoneel hoorde over onderhandelingsresultaten Raadsleden Voorschoten stellen tal van vragen Strijd tegen het water ten top gevoerd Van Bijbelse blijdschap gaat wervende kracht uit Negers en blanken C.-h. kiesvereniging Oegstgeest W. Veerman nam afscheid als tweede voorzitter LEZERS SCHRIJVEN ONS: NZH en HTM moeten ruilen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 Oude zaken VALKENBURG Bijzonder Kerkewerk Helaas blijft de onderlinge verhouding van de rassen in onze wereld een vraag stuk. Een pijnlijk vraagstuk omdat de oplossing zoveel netelige kanten heeft. Toch moet er over worden gesproken. Toch moet een oplossing worden gevon den. De geschiedenis gaat ook verder. De berichten in de kranten over de wereld gebeurtenissen brengen elke dag nieuwe feiten Het is niet meer bij te houden. Ontwikkeling is veel te zacht uitgedrukt We zijn midden in een wereldstorm. Dr J. W. Schulte Northolt te Wasse naar. o:m. bekend door zijn boek over de negers en hun lijdensweg, getiteld: Het volk. dat in duisternis wandelt, zal a.s. zondagmorgen op uitnodiging van Bijzon der Kerkewerk (Open Deurwerk) van de Hervormde gemeente Leiden spreken. Na zijn inleiding wordt aan de bezoe kers gelegenheid gegeven met hun vra gen en opmerkingen voor de dag te ko men. Dr. J. W. Schulte Northolt zal deze vragen trachten te beantwoorden. Op deze wijze wil Bijzonder Kerkewerk eraan meewerken, dat in ieder geval het gesprek over een klemmend vraagstuk ook in Leiden op gang blijft, zodat een aansporing wordt gegeven hierover na te denken vanuit de Bijbel. De bijeenkomst begint om half elf in het Luxortheater, Stationsweg. ts altijd, dat daverend gejuich, waar aan een aans pnlitie-apparoat geer »'<nd schünt te kunnen maken, al bij toverslon verstomt tot een stilte waarin zelfs het gefluister van de oude Sint tot in de hoeken van de grote zaal woordelijk is te verstaan. Zoiets kan alleen op een 5-decem- ber-festijn. Ook daarom vinden wij het altijd weer leuk, even bij dat onbezorgde kinderfeest te zijn. De kleine afstanden in een dorp geven wel eens het voordeel, dat men op ver gaderingen ondanks minder gunstige weersomstandigheden toch nog een flink bezoek heeft. De afstanden zijn ook in Valkenburg slechts klein en vele vrouwen waren gisteravond naar de zaal bij de Hervormde kerk gekomen om de verga dering van de Ned. Christenvrouwenbond bij te wonen. De presidente, mevrouw F. W. E. Lek kerkerker-van Petegem hield een korte meditatie over Joh. 15 11, waarna ds. C. A. van Harten ging spreken over: „Wat zegt de Bijbel over blijdschap?" Hij be gon met de opmerking, dat de Bijbel het Boek van de blijdschap is en dat het christendom de religie van de blijdschaD is. In het Psalmboek vinden we allerlei zuchten en klachten, maar bovenal vin den we daarin het blijde en jubelende Thanksgiving-Day In de Leidse Pieterskerk is vanmor gen ter gelegenheid van de Amerikaan se Thanksgiving Day een speciale dienst gehouden In zijn rede memoreerde de Amerikaanse ambassadeur in ons land. de heer Philip Young, de door president Eisenhower afgekondigde proclamatie, waarbij de vierde donderdag van no- ember van elk jaar als nationale dank dag zou worden gevierd. „Onze cam pagne voor bezinning moet thans de gehele wereld omvatten, cultureel, eco nomisch en politiek", zo zei hij. Onze taak wordt niet vergemakkelijkt door de stoffelijke welvaart, waarin wij ver keren. „Bijzonder moeilijk is het", aldus de ambassadeur, „de moeilijkheden en noden te zien en te begrijpen van mensen, die men helemaal niet kent en die duizenden kilometers veraf wonen en die een ge heel verschillende beschaving en gods dienst kennen. Dat wij dit begrip kun nen hebben, is de uitdaging van onze tijd een uitdaging die wij allen onder ogen moeten zien. De moderne wereld bezit al de mid delen voor zijn eigen vernietiging", zo vervolgde spreker, „maar diezelfde krachten kunnen ook voor zijn eigen redding dienen." De ambassadeur her innerde in zijn toespraak aan de vraag van de President, om op Thanksgiving Day ook de mensen in andere landen te gedenken, die minder bevoorrecht zijn. Hij verzocht dringend de „bevrijding- van-honger'-campagne van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties te steunen en bésloot met de wens dat deze campagne tot verdieping der gedachten krachtig en consequent zal worden doorgezet. loflied. In de liederen van Egyptencren en Babyloniërs treffen we ook verheven gedachten aan, maar nergens ontdekken we dat enthousiast blij-zijn. Nu wordt het wel eens voorgesteld, alsof christenen mensen zouden zijn, die op elke blijdschap een domper proberen te zetten. Volgens spr. is dit echter een ver keerde voorstelling. Christenen kunnen ook in de put zitten, maar dat neemt niet weg, dat de vrucht van de Geest blijd schap is. De Boodschap, die de Kerk heeft uit te dragen, heet Evangelie, d.i. Bliide Boodschap en de mensen, die dit Evange lie aanvaarden, zullen iets van die J?lü- heid moeten uitstralen Als men echter de klacht hoort, dat er toch onder de christenen zo weinig van die echte blijdschap gevonden wordt, dan wijt men dat aan de omstandigheden, waarin men verkeert. De toestand in de wereld, in de Kerk, in de gezinnen en ln ons persoonlijk leven, zouden dan de oor zaak zijn van deze geringe blijdschap. Spr. wees echter op het leven van apostel Paulus. De brief, die deze aan de Filippen- zen vanuit een gevangenis schreef, wordt wel de brief van de blijdschap genoemd. Ds. Van Harten wilde een drietal gedachten wat meer naar voren bren gen. Ten eerste: de blijdschap, waar over de Bijbel spreekt en waartoe de Bijbel opwekt, is onafhankelijk van de omstandigheden, waarin men ver keert. Ten tweede: deze blijdschap is ten nauwste verbonden met de toe komstverwachting. Ten derde: van de ze blijdschap gaat een wervende kracht uit. Aan de hand van voorbeelden, ontleend aan de Bijbel en aan zijn persoonlijk le ven, ontwikkelde hij deze gedachten. Met een opwekking om in het dagelijkse leven iets van deze blijdschap over te dragen aan anderen, besloot hij zijn boeiende eau. serie. Het is blijkbaar de bedoeling van het gemeentebestuur bij het behan delen van de gemeentebegrotingen een andere dan de tot dusverre ge bruikelijke methode te volgen. De voorzitters van. de raadsfracties hebben, na gezamenlijk overleg, een voorlopig verslag naar aanleiding van de begrotingen 1961 samengesteld. B. en W. zullen dezer dagen hun antwoord schriftelijk aan de fractievoorzitters toezenden. Deze methode kan een aanmerkelijke tijdsbesparing opleveren bij de openbare behandeling van de begrotingen. De fractievoorzitters hebben zich wel het recht voorbe houden eventueel nog andere vragen dan de schriftelijk ingediende te stellen. Hieronder volgen enkele van de gestelde vragen. Katholieke Volks Party: Denkt het college in 1961 de onrendabele aansluitin gen voor elektriciteit en water, definitief tot een oplossing te kunnen brengen? Hoe staat het college tegenover hel invoeren van een gezinsreductie voor de leveringen van gas. elektriciteit en water? Bij de veel gunstiger uitkomsten van de bedrijven ten opzichte van vorige jaren komt het gewenst voor, te bezien of een verlaging van de tarieven in overweging moet worden genomen. De vraag rijst, of de afwijking ten opzichte van het Leidse tarief van 5 niet ongedaan gemaakt kan worden? Is het juist in de huidige gunstige economische situatie en gezien de moeilijkheden waarin de gemeenten verkeren om een financieel evenwicht in haar huishoudingen te bereiken, een sub sidie van f 1250 te verstrekken aan de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden? Protestants-christelijke groep: Blijven de projecten die in de aanvullende werk- gelegenheidsportefeuille zijn opgenomen zoals bijvoorbeeld die met betrekking tot de aanleg van wandelpaden zonder ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 24 november Geslaagd voor helvoet ex Nederlands recht de heren vaarden te Den Haag, P H N W Sickler te VOOR de christelijk-hlstorische kies vereniging sprak gisteravond in Het Witte Huis de heer D. van der Kwaak, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- IIolland, over: Randstad en Delta. Voor zitter M. van der Voet sprak een wel komstwoord, in het bijzonder tot bur- gemeester Du Boeuff en de heer J. P. Brouwer. oud-voorzitter van de a.r.- kiesvereniging. Nederland heeft altijd strijd geleverd tegen het water, zo zei de heer Van der Kwaak. Overal vindt men polders, dij ken en kanalen. Van de 33000 km2 ligt 17000 km2 beneden de waterspiegel, hetgeen wil zeggen, dat zes miljoen mensen aan overstromingsgevaar bloot staan. Men kent twee waterkeringen: dui nen en dijken. De duinen voldoen goed, de dijken helaas niet. In 1953 is de Delta commissie ingesteld, die opdracht kreeg te onderzoeken wat de beste methode zou zijn: de dijken verzwaren (70 km.» of alles afsluiten (30 km.». De tweede mogelijkheid werd gekozen Een nadeel hiervan is. dat de oester- en mosselcultures in het gedrang ko men. Er worden 1700 mensen werkloos en twaalf miljoen gulden aan export ra ken we kwijt. De veiligheid zal even wel belangrijk groter worden. In 1957 werd de Delta-wet aangeno men. In het Haringvliet bevindt zich nu een bouwput van 1400 meter bij 560 me ter. De totale kosten van het werk be dragen 3500 miljoen gulden. Over de randstad Holland zei de heer Van der Kwaak onder meer, d^it hier 3000 mensen op één vierkante kilometer wonen. In de rondvraag kwam natuur lijk het annexatieprobleem ter tafel. De gedeputeerde gaf als zijn mening te ken nen, dat men begrip moet hebben voor eikaars moeilijkheden. In Oegstgeest wonen 14000 mensen op 1400 hectare, in Leiden 97000 op 1242 hectare. Voetbal Zaterdagmiddag kwart voor drie speelt Oegstgeest thuis tegen Spirit. De opstelling: doel: W. Hillebrand: achter: P. C. Slootweg. P. Ch. Jansen; midden. J. Hogewoning, J. v. d. Noort, H. C. F. Selier; voor: J. v. d. Wel. E. v. d. Mark, P v. d. Mey, N. de Hollander, M. van Hartingsveldt. Verder spelen: Oegstgeest 2 in Leiden tegen Leiden 2. 2.30 uur; Oegstgeest (a> RCL (a )2.45 uur; Rodenburg (e) Oegstgeest (b) 2.45 uur. meer liggen totdat er een belangrijke teruggang in de werkgelegenheid komt? Kan enig inzicht worden gegeven in de verhouding van het aantal scholen (lager, uitgebreid lager, technisch en middelbaar onderwijs» in Voorschoten tot de be hoefte van de bevolking0 Is deze verhou ding indien men de normaal bereikbare scholen in de omtrek mee in de beschou wing betrekt evenwichtig te noemen? Of is er in sommige opzichten een teveel en in andere opzichten een tekort? Kun nen de diensten door het gezondheids centrum aan de burgerij verleend worden uitgebreid door te bevorderen dat meer specialisten in het centrum zitdagen hou den dan op het ogenblik het geval is? Zou de exploitatie van het gezondheids centrum hierdoor tevens gunstig be- invloed kunnen worden? Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie: Hebben burgemeester en wethou ders zich al opnieuw beraden over het stichten van een school voor middelbaar onderwijs ter plaatse? Nog steeds is de ..speelruimte" in ons dorp te gering. Hoe staat het met de uitbreiding hiervan0 Een zandbak, een grasveld en bijvoorbeeld een oude boot geven al voldoende spel- bevrediging. Alleen bij de openbare kleu terschool is op de speelplaats een beeld houwwerk geplaatst. Ook in de nieuw aan te leggen parken kan aan het boven staande aandacht worden geschonken. Hebben burgemeester en wethouders zich hierover al beraden? De stichting van een instructiebad met bijbehorende gebouwen en installaties wordt, mede door het tekort van f 11.000 op het badbedrijf steeds urgenter. Kan worden meege deeld wanneer een voorstel terzake is te verwachten? Party van de Arbeid: In welk stadium verkeren de plannen tot het stichten van een bejaardencentrum en in welke mate zal de gemeente hierin participeren? Kunnen voorzieningen worden getroffen inzake het wegdek van dat gedeelte van de Hofweg dat tot Allemansgeest gaat? Brengt de in 1961 te verwachten reorga nisatie van het interlokale vervoer niet met zich, dat een spoedige heropening van het station der Nederlandse Spoor wegen als wenselijk moet worden be schouwd? Verdient het geen aanbeveling dat in enkele gedeelten van de gemeente openbare toiletten aanwezig zijn? Intocht Sinterklaas St. Nicolaas zal ook een bezoek aan Voorschoten brengen. Zaterdagmiddag half 3 wordt hij bij het gemeentehuis door de burgemeester ontvangen. Bege- léld door padvinders en klaar-overs gaat hij naar de Voorstraat, waar hem een kinderzanghulde zal worden gebracht. Daarna maakt hij een rondit door het dorp en hij zal ook een bezoek aan de Rijndijk brengen. Leidse commissie voor volkskunde over het Rijnsburgse ijskolven Er is geen enkel zakelük verband tus- sen het Museum voor Natuurlyke His torie en de Commissie voor Volkskunde van de Vereniging „Oud-Leiden" en toch j heeft deze commissie dank zy ecu 1 vriendelijke en zeer op prys gestelde be middeling de laatste keren de beschik- j king gehad over wat men zou kunnen noemen de Jachtzaal van het museum om daar haar gasten-bycenkomsten te houden. Zo was het ook gisteravond. toen vele genodigden er wederom gast- vry onthaald werden, na door de voor- zitter, de heer A. Bicker Caarten, te zijn verwelkomd. Op deze byeenkonist wer den twee korte inleidingen gehouden, waarop een gesprek volgde in de zin van: wat de een niet weet, dat weet de an der. Deze bUeenkomstcn hebben namelijk tot doel op volkskundig gebied tot uit wisseling van gedachten en verborgen kennis te komen. De eerste inleiding werd gehouden door de heer S. C. H. Leenheer uit Rijns- burg over het kolven op het ijs, dat in Rijnsburg nog in zwang is. Het kolven in vroeger eeuwen een algemene sport, wordt tegenwoordig hier en daar nog be oefend, maar het kolven op het ijs schijnt alleen in Rijnsburg te zijn overgebleven. Er zijn voor dat ijskolven altijd veel liefhebbers te vinden, een liefhebberij die van vader op zoon overgaat. De ma nier, waarop het gespeeld wordt is over oud, niemand weet hoe oud. Over levende gezegden, die teruggaan op oude gebruiken, sprak mej. L. G. de Graaf, die begon met de ridder-tijd. waaraan vele zegswijzen herinneren, zo als: in het schild voeren, een lans bre ken, een schobbejak (schubben-jak of maliënkolder» en er loopt een streep door (de streep in het wapen van een bastaard). Maar ook het gehele maatschappelijk leven in lang vervlogen eeuwen speelt een levende rol in onze taal. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: een wit- voetje hebben (een paard met witte voe ten mocht tolvrij de stad in)), te hooi en te gras (slaande op rechtsdagen in twee seizoenen), geen veer van de mond blazen (afkomstig uit het Germaanse recht, waarbij, als een neergeslagene nog een veer van zijn mond blies, de misdadiger niet van doodslag werd beschuldigd), zijn tramontane kwijt zijn (d.i. de Pool ster, waar de schipper op voer), botje bij botje leggen (botje was een geld stukje), geen grein verstand ergens van hebben (grein, het Franse grain, was een gewichtje), een klaploper (leprozen lie pen met een houten ratel of klap rond) en een loer draaien (een uitdrukking aan de valkenjacht ontleend). T~NE HEER W. WIERINGA, secretaris van de Nederlandse Chr. Bond van Overheidspersoneel, heeft gisteravond in het gebouw aan de Oude Smgel voor de afdeling Leiden iets verteld over de stand van zaken met betrekking tot de salarisonderhandelingen. In deze vergadering werd afscheid genomen van de tweede voorzitter, de heer W. Veerman, die enkele maanden geleden wegens pensionering de gemeentedienst bij de S.L.F. verliet. innering. „Veel van uw vrije tijd hebt u daarvoor beschikbaar willen stellen", zei de heer Loeve, die het overigens moeilijk vond. alle taken i e de tweede voorzitter op zich nam releveren. De voorzitter sprak de wens uit, dat de heer Veerman nog vele jaren de vrucht- In zfjn voordracht herinnerde dc heer Wieringa aan de geleide loonpolitiek van na 1945. De omstandigheden maakten die nodig. Met name de confessionele vakbe weging meende echter, dat deze vorm van overheidsbemoeienis niet altijd moest duren. Er gingen zich langzamer hand loonontwikkelingen buiten de over heid om voordoen, zodat wel gesproken werd over het „tweede loonzakje De Christelijke vakbeweging heeft toen gesteld, dat het bedrijfsleven ver antwoordelijkheid op dit punt moest worden gegeven. De vorige regeringen hebben steeds de geleide loonpolitiek de hand boven het hoofd gehouden, maar de nieuwe ontwikkeling heeft daarmee ra dicaal afgedaan, ofschoon een volledige vrijheid niet mogelijk is. Het opleggen van deze verantwoorde lijkheid aan het georganiseerde bedrijfs leven was een niet-gemakkelijke taak. Verschillende partijen hadden nogal be denktijd nodig. Op het ogenblik is onge veer zeventig procent van de c a.o.'s ver nieuwd. Wat de loonvorming voor het overheids personeel in ruime zin betreft is de re gering van mening dat de te volgen poli tiek een algemene trend (gemiddelde) in de loonvorming tot richtsnoer zal moe ten nemen. Het begon met een voorschot van drie procent. Dat is later definitief 6.2 procent geworden. Er bleek toen nog wat over te zijn, de zogenaamde „franie". Voor de bestemming daarvan konden de bonden van overheidspersoneel geen overeen stemming bereiken. De mening van het C.N.V. is, dat dit overschot moet worden gebruikt voor gedeeltelijke afschaffing en terugbrenging van de gemecnteclassifi ca tie. ten van de ontwikkeling ln het sociale leven zal mogen zien. Hy bood een en veloppe met Inhoud aan. Namens de vakgroep van de S.L.F. voerde de heer Van der Mark het woord. Hij zei. er getuige van te zijn geweest, dat de heer Veerman zich voor de volle honderd procent voor de christelijke vak beweging en haar materiële en geestelijke doelstellingen heeft ingezet. In het bij zonder zyn de lagere ambtenaren hem veel dank verschuldigd. De heer Van der Mark dankte de scheidende tweede voor zitter ook voor het feit, dat deze voor hem de laatste jaren een raadsman was geweest „Dat kon u door uw persoon en ervaring". De heer Veerman sprak een woord van dank voor de aangename verrassing van dit afscheid en nam de gelegenheid te baat (zou men van hem iets anders ver wachten?) de vele aanwezigen deelgenoot te maken van enkele opmerkelijke her inneringen. Vermelden wij nog. dat met ingang van 1 januari de heer J. G. Lamers als secre taris zal optreden. De heer Wieringa stelde, dat de sala- riarerbetering voor de politie, de ver- plegenden en de kleuterleidsters naar het oordeel van het C.N.V. tot de „oude maken" behoort, die ook al onder de vo rige regering speelden. 7,fj moeten afzon derlijk worden bekeken en moeten be taald worden los van de „ruimte". Na diepgaande besprekingen hebben de regeringsdelegatie en de vertegenwoor digers van de centrales elkaar gevonden en is besloten het volgende aan de rege ring te adviseren: 1. salariëring van politiepersoneel, verplegenden en kleuterleidsters regelen los van de zogenaamde „ruimte"; 2. vol gend jaar nagaan hoe de trend kan woe den bepaald voor de toekomst; 3. na te gaan wat in het vrije bedrijfsleven wordt gefinancierd uit de trendcomponenten en in principe dienovereenkomstig te hand»- len voor het overheidspersoneel, -met dien verstande dat in bepaalde gevallen een eigen oplossing zal worden gezocht, die dan buiten de „ruimte" wordt gefi nancierd; dat laatste zal het geval zijn als blijkt, dat aan dit richtsnoer geen juiste maatstaf kan worden ontleend. In antwoord op een vraag zei de heer Wieringa nog, dat er tot 1962 in het al gemeen rust moet rijn aan het loonfront. Dat betekent niet, dat er geen „autonome loonsverhogingen" zonden kunnen plaats hebben (als gevolg bfjv. van bevorde ringen. herwaarderingen of Incidentele wtjslgtngen van het bezoldigingsbesluit) Afscheid Het afscheid van de heer Veerman had m het eerste deel van de onder voorzitterschap uan de heer W. L. Loeve staande vergadering plaats. In een waarderende toespraak bracht de heer Loeve het werk van de heer Veerman in de bond van personeel in overheidsdienst, in de afdeling Leiden van de chr. bond van over heidspersoneel. de vakgroep lagere organen, de bondsraad en de com missie georganiseerd overleg in her- De kinderen van Leiden zullen dit jaar wel erg ongeduldig zijn ge weest. Sinterklaas was al zoveel da gen geleden in ons land aangeko men, dat zij misschien wel hebben gedacht, dat hij Leiden zou over slaan. Maar vanmiddag is hij dan toch gekomen. Wij hebben hem zelf ge sproken, vanmiddag om twee uur bij het station. Zijn boot ligt in Rot terdam en zijn paard stond hem hier op te wachten. Natuurlijk waren er weer veel kinderen op de been en zelfs waren er vaders die kans hadden gezien er een uurtje uit te breken om met Jantje of Marietje op de arm de Sint het stadhuisterrein te zien be treden. Het gemeentebestuur had er na een week begroting wel lust in, eni- Met belangstelling heb ik in de SLC de debatten in de Leidse gemeenteraad gevolgd. Naar aanleiding hiervan toil il: graag het volgende opmerken Kritiek is geuit op de nieuwe buslijnen ven de NZH Ik begrijp echt nie. dat de ongeregelde dienstuitvoeringen op dese buslijnen nog iemand kunnen verba sen. Immers, door de onvoldoende weg capaciteit verloopt het gehele verkeer steeds trager, hetgeen vooral in de ipiis- uren grote vertragingen met zich brengt. Wil men een goed georganiseerd .ver voer, dan dient men dit over aparte we gen te leiden, hetgeen bij dc bus ver- keers-technisch onmogelijk is. Zolang he: openbaar vervoer niet over een eigen weg ken beschikken, is een feilloos lo pende dienstuiibvoering illusoir. Men had hieruit, dunkt mij. de enige juiste con clusie moeten trekken: het handhaven van de tram, die buiten Leiden praktisch over een vrijligigendc baan de beschik king had. Nu de NZH sich in haar beleid bij de overig» dochtermaatschappijen van de NS heeft gevoegd en haar tramlijnen heeft geliquideerd, mag men, de gouden ber gen die men het redzend publiek beloofd heeft mede in aanmerking genomen, toch wei verwachten, ja zelfs eisen, dat het busvervoer bevredigend verloopt. Dat zich zelfs in de avonduren vertragingen voordoen is ronduit een schandaal te noemen. Hieruit blijk* toch wel duide lijk, dat het de NZH geen ernst is met •en serieuze aanpak van het vervoer» probleem Herhaaldelijk blijkt dat bij grote toe loop van reizigers géén extra bussen en personeel voorhanden zijn. Is dit soms een gevolg van „spanningen op de ar beidsmarkt", wat door deze maatschap pij «eeeds als een dankbaar excuus wordt aangevoerd? Was het nodig de dienst regelingen van reeds bestaande buslij nen krapper op te zetten om alzo de re organisatie in oktober Jl. mogelijk te maken Zolang men niet over voldoende personeel kan beschikken, ls de omscha keling van tram- op bus-exploitatie alJ aan wandaad te bestempelen. Juist door het gebrekkig functioneren van het openbaar vervoer stoot men rei zigers af wat tot gevolg heeft dat steeds meer mensen zich individueel gaan ver plaatsen- waardoor het verkeer nog meer zal toenemen, nóg trager gaat ver lopen, totdat ten slotte al onze wegen verstopt zijn. Men hoort dikwijls spreken ever de noodzaak van bevordering van het openbaar vervoer, doch van deze noodzaak schijnt men hier ln Leiden nog nier doordrongen te zijn. Wat betreft de toekomstige o ver sta p- mogelijkheid NZHEltax: hiervan moet men zich ook niet al te veel voorstellen. Temeer omda-t het frequentie-verschil tussen NZH-lijnen en Eltax-lijnen t» groot is (frequentie re9p. 6 cn 20 min Kortom, waar het hier Ln Leiden aan schort, is het ontbreken van één goed georganiseerd bedrijf. Kunnen de belang hebbenden niet tot overeenstemming ko men. dan moet de gemeente, wil men spoedig uit deze impasse geraken. At z«U een gemeente-bedrijf stichten, óf aan één bedrijf de exploitatie van de buslijnen van de stad toevertrouwen. Ten slotte nog iets over de bestaande tramverbindingen Zowel de NZH-liJn als de HTM-lijn is ten dode gedoemd Dat de gele trarti gaat verdwijnen, is zuiver het gevolg van het nlet-renderen van de z.g Wassen aar-lijn. Dat de blauwe •ram verdwijnt met een aanzienlijk fo- -en'en-vervoer. beschikkend over een ge heel vrijliggende fcrasn*»*»». Is zuiver he' --'•nla vin kortzichtigheid Ho-W») h~t noe resterende tramnet van d» N7H te klein I* om d- rf-m» i, word-n (teëxr,^,,'»»-d *>*•- »r "v-v- nor een mc-'h'-h—- "«n h»nd<iovon en al« "°H -weg zullen ruilen De *'ZH b»A:->nf 4in d» me' hn.sen. te—hl de HTM d« «ln m-er Voor«ch~'»nv«wburg b-iient m«* mo derne tr»mt D"« ru« ««et mij te m»er ve-an'woorij omd*' dl» een nadere frondine van de vervn»-«--eb'«den zo" het-kenen. immer* zowel in Voorburg al' in Wa-*«enaar komt men dan nok tot één vervoersbedrijf. Leiden J. C DE WILDE ]r. Johan de Wittstraat 10. ge verstrooiing te genieten. Een van de Pieten strooide dan ook lustig met noten aan de vroede-vaderlijke voeten. Sint werd te verstaan gegeven, dat hij in Leiden weer helemaal wel kom is. „Kinderen en grote mensen verbeiden u met onverholen onge duld". Na de intocht volgde een feest in de Gehoorzaal voor duizend kinde ren van de eerste klassen van alle Hervormde en openbare scholen in onze stad. Dat was in elkaar gezet door het plaatselijke intochtcomité, waarvan de heer J. Chr. Bartels man voorzitter en de heer M. H. de Reede jr. secretaris is. Het merkwaardige van zo'n feest Bernard Kruysen voor Leidse Kunstkring Bernard Kruysen, zoon van de kunst schilder Anton Kruysen. bracht zijn jeugd door in Zuid-Frankrijk, waar hij zijn eerste opleiding ontving van zijn stief vader, Hubert Reidich. bas chantante aan de Metropolitan Opera. Bernard Kruysen doorliep de Acade mie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. alvorens over te stappen naar de operaklas van het Koninklyk Conserva torium aldaar, waar hij van 1953 onder leiding van Wim Quispel. Frans Vroons en Dicter Ludwig studeerde. Zijn zang- onderricht bleef hij volgen bij To van der Sluys. In april 1957 werd hij uitge zonden als lauriaat voor de uitwisselings concerten met Antwerpen. Brussel en Parijs. In 1958 behaalde hij een tweede prijs in het internationaal vocalistenconcours te 's-Hertogenbosch en kreeg een beurs van de Franse regering om bij Pierre Bernac in Parijs te gaan studeren. Daar won hij achtereenvolgens de Grand Prix d'Exellence de la melodie Frangoise en de Prix d'Exellence hors concours Ga briel Fauré. In 1959 werd hij geëngageerd bij de Nederlandse Opera, maar zijn voorkeur bleef uitgaan naar het lied. Bernard Kruysen is onder meer ook bekend als diepzeeduiker en onderwater- filmer. Hij vertegenwoordigde Nederland reeds enige malen bij de wereldkam pioenschappen onderwaterjagen. Op 30 november geeft hij in Leiden een concert voor de leden van de Leidse Kunstkring „Voor Allen". Burgerlijke stand van Leiden Geboren Ludovicus Andreas zn v A M van Wijk en A H J M Borgsteede; Alexander Maximiliaan zn v M Weijs- Icrs cn H A de Meijer: Annemieke dr v T Bcugeling en H M E de Jonge; Raymond Ronald zn v J H Mensink en P W van Rooyen; Frederik Wil lem zn v S van Weeren en E E de la Rie; Norbert Ferdinand zn v W A F van de Kamp en M E J Bots. Gehuwd: A A van Ooij en L W von Liebenstein; J C Hakemulder en L A van der Steen. Overleden: M M Nicol Speijer. 47 jr, echtgen. v F A Nelemans; G A de Wit, 71 jr, man, G H Pool, 56 jr, man. De Leidse politie heeft gistermiddag tussen drie en zes uur een proef genomen met transportabele ver keerslichten. Dat gebeurde op de kruispunten Haarlemmerstraat Turfmarkt Prlncessekadc Blauwpoortsbrug en Herenstraat Zoeterwoudseslngel. Deze lichten >yn bijzonder geschikt voor tijdelijke verkeersregeling. Het zal echter bij deze proef blUven. want de Leidse wegen die ervoor ln aanmerking zouden komen zijn te nauw By dit systeem kan het verkeer van twee kanten tegelyk oprijden. De politie kreeg niet de Indruk, dat het ver keer op de genoemde kruispunten er beter door werd. Een technisch handclsburcau te Rotterdam had de politie de proef aangeboden. Ver scheidene politle-autoriteiten heb ben de proefneming van begin tot eind gevolgd om alle mogelykhc- den serieus na te gaan. maar, zoals gezegd, het resultaat moet voor onze stad negatief worden geacht. Foto N. v. d. Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4