S.S.R. te Leiden betrok sociëteit op Hogewoerd St. Nicolaas koopt bij 'llosier i Praatje met plaatje voor Expogé Leiden in China St-Nicolaas geschenk VAN DEENE Inschrijving studenten aan Leidse universiteit Bazaar Molenwijk Agenda voor Leiden j Boerhaave-Restaurant j Het Hemelbed (Jan dc Hartog), een matige vertoning NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 T^R WAS gistermiddag veel belangstelling, toen de Societas Studiosorum Reformatorum Lugdunensis haar sociëteit in pand Hogewoerd 106 offiioieel in gebruik nam. Onder de aanwezigen waren de secretaris van curatoren der universiteit, mr. N. F. Hofstee, afgevaardigden van het Leidse Studenten Corps, Catena en de Vereeniging van Vrouwelijke Stu denten te Leiden, de r.k. studentenvereniging Sanctus Augustinus en ver-' tegenwoordigers van SSR uit andere universiteitssteden. ,,Nu dan thans de SSRL haar sociëteit offioieel gaat openen", aldus sprak de praeses, de heer H. H. van Oosten, nadat het pand als sociëteit, reeds enige jaren in gebruik, werd aangekocht en ingrijpend verbouwd, is het mij een genoegen te kunnen constateren dat deze daad niet meer zo sterk wordt afgekeurd door een belangrijk gedeelte van de CiVitas Academica als voor enige jaren nog het geval zou zijn geweest. Het bestuur prijst zich gelukkig dat, nu de SSR-sociëteit op officiële wijze in gebruik wordt gesteld, dit kan geschieden in een tijd, waarin de tegenstellingen niet meer zo scherp zijn waardoor op een meer vruchtbare wijze gestreefd kan worden naar een werkelijk saamhorigheidsgevoel bij de bevolking van de I/eidse universiteit. Na de opening van de SSR- sociëteit was het spoedig een gezellige drukte in het pand aan de Hogewoerd. (Foto N. van der Horst Op deze voor onze vereniging zo be langrijke dag zou men van twee zijden enige kritiek of tenminste uitingen van bezorgdheid kunnen verwachten. Ener zijds zijn daar immers diegenen. die, overigens altijd sprekend over andere afdelingen van de SSR dan de Leidse, de SSR verwijten dat zij in te grote mate introvert is Zij zien in de SSR een in principe zeer waardevolle vereniging, die echter door haar structuur teveel beslag legt op haar leden, waardoor zij hun missionaire plicht zouden verzaken. On behagen Wanneer een studentenvereniging in derdaad veel beslag op haar leden legt, ls dat meestal te herleiden tot uitgebrei de mogelijkheden van societeitsbezoek. zware verplichtingen hieromtrent van eerstejaars, enzovoort. En deze critici zul len wellicht de opening van een sociëteit op zijn minst een gevaarlijke zaak vinden Aan de andere kant zal een gevoel van onbehagen bij velen in de Civitas Aca demica nog wel aanwezig zijn. Dit niet zozeer vanwege eventuele missionaire te- kontkomingenmaar meer vanwege een vermeende ontrouw van de SSR aan het gemeenschapsideaal, dat zo kenmerkend Advertentie Oynen en ^ectiMltteerd Jaarvergadering Ex Animo Dinsdagavond hield de Chr. zangver eniging Ex Animo haar jaarlijkse ver gadering in Rehoboth, Rappnhurg 10 De voorzitter opende deze vergadering waar na het woord was aan secretaris en pen ningmeester voor respectievelijk het jaar verslag en het financiële overzicht. Het bleek dat de positie van de vereniging gehandhaafd was, ook al had men ge dacht dat er een inzinking zou komen na het jubileum van vorig jaar. Naast de Mattheüs-Passion waarvan de uitvoe ring volgend jaar is vastgesteld op 20 en 21 maart is ook in studie genomen het Dettinger Te Deum van Handel Om de leden enigszins bekend te maken met de muziek van het laatstgenoemde werk, werd een grammofoonplaat gedraaid. J. J. Jurriseen commissaris was voor de Leidse Civites Academica. Eerst toen het LSC niet geschikt bleek te dienen als algemene mannelijke ge- zelligheidsverenigjng, toen men ging in zien dat voor iedere vereniging wel een zeker „gezellig leven" noodzakelijk is (Sanotus Augustinus), en ieder planmatig opleggen van bepaalde structuren aan studentenverenigingen ingaat tegen de werkelijke toedracht van Je gemeen schapsvorming. eerst toen konden de gedachten van de SSR enig begrip vin den". Hierna schetste de heer Van Oosten het doel van de SSR en de plaats die de sociëteit in de vereniging in neemt. Het doel; een steun te zijn voor elkaar, als christenen die stude ren aan een openbare universiteit, opdat z(j een inzicht krijgen in de be tekenis van Gods Woord voor de mens en de wetenschap. Daarnaast een meer ongedwongen contact der leden, het zogenaamde gezelligheids- leven, waarvoor een sociëteit onmis baar is. „Ddt beltekent niet", aldus spreker, „dat wij, wart ons sociëteitsleven betreft, dezelfde pretenties willen voeren als het LSC en Catena; en zeker niet dait wij als gezelliigheidsvereniging een concur rerende positie naast deze corporaties willen innemen. Niet gaarne horen wij ons aangeduid als uitsluitend gezellig heidsvereniging, ook echter niet als con fessionele vereniging, waar deze bedde begrippen een kunstmatige onderschei ding betekenen, waarvan men zich kan afvragen of het zinvol is deze ite han teren en die zeker voor de SSR niet op gaaf. De heer Van Oosten legde er vervolgens de nadruk op. dat SSR bezinning in eigen kring belangrijker acht voor de vorming van de christen-academicus dan het con tact met andersdenkenden, welke ge dachte onmiddellijk een conflict oproept met diegenen, die in het contact met an dersdenkenden het hoogste ideaal zien- Wat evenwel niet betekent dat de leden van de SSR van mening zijn. dat de om gang met andersdenkenden ongewenst zou zijn. Deze is zelfs geboden, als nood zakelijk voor de academische vorming Conlaot „Als één van de vele mogelijkheden tot een intensief verkeer met allerlei studenten te geraken, zien wij het lid maatschap vain een algemene gezellig- heidsvea-eniging. welk lidmaatschap door de SSR, in tegenstelling tot het hardnek kig misverstand, zeker niet wordt tegen gegaan. Dit blijkt ook uit een van 1952 daterend schrijven van de toenmalige praeses van de SSR aan de rector mag- ISTERAVON'D werd in de bo- venzaal van De Harmonie een bijeenkomst gehouden van de Neder landse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, district Leiden. De avond werd ge opend door de waarnemend-voor zitter, de heer J. Th. Witte. Deze betreurde de vrij geringe opkomst. Nadat brieven waren voorgelezen en nadat er mededelingen waren ge daan, verleende de heer Witte het woord aan de heer D. W. Kolen brander, donateur van de organi satie, die men bereid had gevonden onder de titel „Hoe leer ik muziek waarderen?" een praatje-met-een plaatje te houden. Men kan van muziek beter worden, al dus spreker, en daarvan heeft de heer Kolenbrander zijn auditorium waarschijn lijk wel overtuigd. Allereerst hoorde men de Sinfonia van Johann Christiaan Bach, een eenvoudig, pretentieloos werkje, dat zeer sterk de invloed van Mozart verraadt. Van Handel werd daarna een deel van het 5e orgelconcert gedraaid. Als laatste werk voor de pauze hoorde met het kyrie, gloria en credo uit de schitterende Krö- nungsmesse van Mozart. Waarlijk, hier be reikt Mozarts muziek een zeldzame diep gang, door weinigen na hem geëvenaard Na de pauze kwamen composities uit de vorige eeuw aan de beurt: Tsjai- kowski's eerste pianoconcert, een werk dat het publiek altijd bijzonder pakt door zijn meeslepende thema's. Alleen het eerste deel werd gedraaid. Tot slot van de avond hoorde men Mendelssohns Ita liaanse symfonie. Als bijzonderheid dient nog te worden vermeld, dat beide laatste opnamen van achter het IJzeren Gordijn kwamen. De heer Kolenbrander, die in de muziek zijn hobby heeft gevonden, heeft zijn ge hoor een waardevolle avond geschonken. nificus, waaraan het volgende is ont leend: „De SSR acht niet in beginsel het lidmaatschap van het LSC of de VVSL voor haar leden uitgesloten. Zij die zich de luxe kunnen veroorloven van twee verenigingen als hier bedoeld lid te zijn, zullen zich van harte geven i.e. ook aan de behartiging der belangen van bijvoor beeld het LSC Ook wie daartoe niet in staat is, blijft op het contact met hen die uit andere overtuiging dan de zijne leven, hoge prijs stellen Dergelijk con laot acht de SSR één der vereisten voor een goede vorming". De stichting Pro Civitate, die op ander terrein reeds vele waardevolle dingen tot stand heeft gebracht, huldigt thans andere idealen ten aanzien van de or ganisatie van de Leidse ptudenten. Een meer vrije verenigingsvorm wordt voor gestaan. waarbij niet uüt het oog verloren wordt dat een levende relatie tussen de cives over de scheidslijnen van maat schappelijke herkomst en cAifessie heen grote waarde heeft. Wanneer dit ideaal niet met zich brengt een ingaan tegen de natuurlijke loop der dingen en verabso lutering van het eigen gemeenschaps ideaal, is dit zeker het nastreven waard". Ten slotte stond de heer Van Oos ten stil bij het mislukken van het Civitas-ideaal, ten aanzien van het eenheidsstreven in de studenten wereld. Hij wees daarbij op enkele specifiek Leidse verworvenheden, die, indien mogelijk, moeten worden behouden. „Het is", zo zei hij, „in Leiden gelukkig geen vreemd ver schijnsel dat studenten lid zijn van meer dan één vereniging tegelijk. Ook bestaat er in Leiden geen onge zonde concurrentiestrijd tussen de verenigingen, en ten slotte heeft de Civitasgedachte er toe bijgedragen dat de confessionele verenigingen niet door onbeperkte uitbreiding van hun activiteiten doel in zichzelf ge worden zijn, in welk geval men te recht van verzuiling had kunnen spreken." Hierna sprak het erelid van de SSRL, prof. dr. J P. A. Mekkes, een kort woord, waarin hij wees op de taak, die een confessionele vereniging als de SSR heeft temidden van het algemene studen tenleven. De middag werd besloten met een be zoek aan de kroeg, die onder de hane- balken is ondergebracht en op bijzonder sfeervolle wijze is ingericht. Hier wer den de genodigden vloeibare en vaste verversingen aangeboden. Mej. Mi Mechelse. Hoge Mors 90, Oegstgeest, stuurde ons deze brief kaart van de „Hooge Morsch", de weg tussen Wernink Leiden en Haagse Schouw. De foto is ge maakt In een tijd „toen de motor fiets van de dokter en de groente karren zo goed als het enige ver keer waren". Op de plaats van het groen rechts op de foto staan al vele Jaren gemeentewoningen. Jubileum bij Sikkens Op 1 december zal de heer L. van der Plas uit Oegstgeest adjunct-directeur van de Sikkens-Groep N.V., 25 jaar bij Sik kens in dienst zijn. Dit jubileum zal worden gevierd op donderdag 1 december om 15.45 uur in de kantine van.Sikkens Lakfabrieken, Rijksstraatweg 31 te Sas- senheim. Lezing in Volkenkunde Nieuwe archeologische vondsten O In de serie winterlezingen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde sprak gisteravond de conservator van de afdeling China, de heer Gan Tjiang-tek in de aula van dit mu seum over „Nieuwe archeologische vondsten in China". In China zijn in de laatste tien jaren vele archeolo gische vondsten gedaan. Zeer dik wijls stuitte men bij het aanleggen van wegen en sporen, bij het graven van kanalen en bouwputten voor ge bouwen op sporen van menselijke activiteiten uit langvervlogen tijden. Gelukkig werd dan altijd aan bestu dering daarvan door terzake kun- digen de voorrang verleend. Niet alleen heeft men een enorme hoe veelheid tastbare voorwerpen uit de oud heid weten te verzamelen, maar van zeer groot gewicht is, dat men uit de onderlinge plaatsing in de grond allerlei gegevens over de functie van die voor werpen heeft kunnen afleiden. Van vele vormen van bronzen en jade voorwer pen, op het bezit waarvan verscheidene vooraanstaande musea in Europa en Amerika zich kunnen beroemen, is het juiste gebruik nu komen vast te staan. Door zeer voorzichtig te werk te gaan bij het opgraven kon men, geleid door veranderingen in samenhang en kleur van de aarde, de vorm van de voorwer pen van vergankelijk materiaal zoals hout. textiel en leer, reconstrueren. Zo weet men hoe de bouw was van de twee wielige strijdwagens uit voorchristelijke tijd. Hei verzamelde materiaal, aldus de heer Gan, moet nog op bewerking en bestudering wachten. Voortdurend wor den vondsten gerapporteerd, die dwin gen de theorieën over de Oost-Aziatische oudheid te herzien. Met zekerheid is bijvoorbeeld vastgesteld dat China het glazuren van keramiek reeds in de Sjang-Yln periode He geuw voor Chr.) kende. De daarop volgende Tsjoou-periode leverde zulk hard gebakken steengoed dat men het proto-porselein kan noemen en glazen kralen. Het aanbrengen van glazuren, het bakken van aardewerk bij zeer hoge tempcraturên en glas kende men in China dus vroeger dan men tot voor kort heeft aangenomen. Het is interessant dat de Chinese pre historie afgelopen was met het begin van het bronzen tijdperk. De Sjang-Yin- dynastie kende een volledig ontwikkeld schriftsysteem naast een technisch nog niet geëvenaarde kunst van het brons- gieten. Het gieten van ij"1*" l5e eeuw voor Chr.i kende men er vóór het sme den ervan. Er zijn aanwijzingen dat de tegen woordige bevolking van China recht streeks verwant is aan de Pckingmcns uit het Middel-Pleistoceen (500.000 jaar geleden". Hoe de Chinese oude culturen zich verhouden tot het complex van oude culturen van Voor-Azië is nog niet uit te maken. Aan de hand van lichtbeelden lichtte de heer Gan enkele van de allerbelang rijkste vondsten toe. (Advertentie) Het goede, oude. meest betrouw bare adres in Leiden voor een praktisch is en blijft BREESTRAAT 12 Gedipl. Mr. Opticus der Staats- vakhogeschool te Jene TELEFOON 20123 Speciaal adres voor: Brillen - Kijkers Brilétuis en kokers Leesglazen en loepen Kamer-thermometers Max. min. thermometers Hygrometers Barometers Hoogitezon en Infrarood Bestralingsapparaten Bandages en medische instrumenten Verpl egi ngsa rt i kei en Staalwaren Per 18 november 5.369 studerenden Voor het studiejaar 1960-1961 zijn peri 18 november 1960 5369 studenten aan del Leidse universiteit ingeschreven, ver deeld over de volgende faculteiten 1960-'61 1959-60 Theologie 102 105 Rechtsgeleerdheid 93? 902 Geneeskunde 1160 1155 Wis-en natuurkunde 1416 1277 Letteren en wijsbegeerte 1190 1080 Verenjgde Faculteiten rechtsgeleerdheid en der letteren en wijs begeerte 291 268 fWesterse sociale weten schappen, niet-wester- se sociale wetenschap pen en culturele antro pologie) Verenigde faculteiten der letteren en wijsbe geerte en der wis- en natuurkunde en der geneeskunde 273 255 'psychologie en op voedkunde) Het aantal eerstejaars studenten be draagt thans 911, als volgt verdeeld: theo logie 5. rechtsgeleerdheid 168, genees kunde 146, wis- en natuurkunde 262, let teren en wijsbegeerte 231, verenigde fa culteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte 48, verenigde fa culteiten der letteren en wijsbegeerte en der wis- en natuurkunde en der genees kunde 51. Op 20 november van het vorige jaar be droeg het aantal eerste jaars studenten voor het studiejaar 1959-1960 887. De Hervormde wijkgemeente Molen wijk houdt morgen en zaterdag van' 3 tot 10 uur in het wijkgebouw De goede Herder, aan de Oude Vest 13, een ba zaar. Er is onder meer veel speelgoed^ en textiel. Op het emplacement van de N.Z.H.V.M, in Leiden hebben slopers handen vol werk aan een ware ijzerbonk als deze „ouwe blauwe". PROMOTIES TE LEIDEN Bevorderd tot doctor tn de w>«- en na tuurkunde op een proefschrift, getiteld „On the theory' °f paramagnetic spin-spin rela xation", de heer W J Cnepers. geboren te Leeuwarden in 1920 en wonend te Leiden Promotor wu prof dr. C J Gorter. Dit proefschrift behandelt de theorie van de paramagneti9che .ipin-spinrelaxaUie, een van de mechanismen, die een aanpassing van d«' magnetisatie van een paramagne tism kristal aan de variabele waarde van een uitwendig magnetisch veld mogelijk ma. ken. Het mechanisme van deze spin-eplnre. laxatie kan geheel worden besrtirevon in termen van de wisse', werking tussen dc elementaire magneetjes (spins). Veel aan dacht wordt in dit proefschrift besteed aan dc invloed van constante uitwendige mag neetvelden en inwendige elektrische velden op de spin-apinrelaxatie Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld ..Chrirurgische reconatructietherapie bij arterieel oblitere- rciid vaastlijden", de heer J L Terpstra. ge boren te Amsterdam in 1928 en wonend te Leiden Bevorderd tot doctor in dc geneeskunde op een proefschrift getiteld „Implantatie- metastascn chemotherapeutische prophylaxe en groei in gein/ecteerd milieu", tie heer A Zwaveling. geboren te Oud Schoonebeek in :92" en wonend te Zoéterwoude. De bevordering geschiedde eum laude. Theater in Leidse schouwburg Donderdag Café Aniba, 8 uur: Door Eendracht Ver bonden. Stadsgehoorzaal, 8 uur: I Musici di Ro ma, voor K. en O. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea ter met Het Hemelbed, door Jan de Har- tog, voor K. en O. Receptiekamer academie, 7.15 uur: Re ceptie bestuur SSR t.g.v. opening sociëteit cn 59ste dies natalis. Gulden Vlies, 2.30 uur n.m.: Ned. Ver. v. huisvrouwen, mevrouw Wina Born over Wijn in de praktijk. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK-zol- dertoneel. Station N.S., 1.50 uur: Aankomst St. Ni colaas. Stadsgehoorzaal. 2.45 uur: Sinterklaas feest van schooljeugd. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assuran tie Club, H. Th. Boersma over: Mijn er varingen als scheepsarts. Pieterskerk, 10.30 uur v.m.: Thanks giving Day. Vrijdag Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging van Zeeuwen. Filmzaal universiteit, 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming Leiden en om streken, zr. Marianne uit Venlo over so ciaal-pedagogisch werk onder de jeugd. De Doelen, 5.30 uur: Rijnlandse club van Verbond Prot. Chr. werkgevers, W. Bak ker uit IJmuiden over Wat hebben wij te maken met de vorming van ons perso neel? De Turk, 8.15 uur: Jaarvergadering Leidsche IJsclub. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder landEngeland, mr. H. Paget over The arts in the Netherlands and England. Foyer gehoorzaal, 8 uur: Ned. Chr. Reis Vereniging, kleurenfilms Zwitsers Ver keersbureau. Wijkgebouw De Goede Herder, Oude Vest 13, 310 uur: Bazaar Herv. Mo lenwijk. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereniging Rijnland, avond over hondenrassen. Schouwburg, 8 uur: VPRO-bindings- avond. Filmzaal universiteit, 12.30 uur: LAK- pauzefilms. Remonstrantse kerk, 8 uur: Chr. geloof tegenover techniek. Pieterskerk, 7.157.50 uur: Avondgebed. De Hoeksteen, Levendaal 1, 710 uur n.mJubileumtentoonstelling huishou delijke- en gezinsvoorlichting. Kamer van Koophandel, 3 uur Leden vergadering. Pieterskerk, 4 uur: Herdenking 26 no vember 1940; mr. G. E. Langemeyer over Kunnen wij nu gerust zijn? Zateédag Doelenkazerne. 2.45 uur: St. Nicolaas- viering Bond Ned. Mil. Oorlogsslacht offers Zuid-Holland-Noord. Wijkgebouw De Goede Herder, Oude Vest 13, 310 uur: Bazaar Herv. Mo lenwijk. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileum-feest avond P. C. en Leembruggen. De Hoeksteen, Levendaal 1, 105 uur: Jubileumtentoonstelling huishoudelijke- en gezinsvoorlichting. Boshuis, 8 uur-. Herdenking 30-jarig be staan CJV Jong Leiden. Oegstgeest, Witte Huis, 3 u.: Ont vangst St. Nicolaas. Films Casino (2 30, 7 en 9.15 uur): Moulin Rouge (18 j.). Lido (2 30. 7 en 9.15 uur); Voetstappen in de nacht (14 j.). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Roman Holi day (a.L). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Michigan Kid (14 j.); donderdag: Handelaren in meisjes (18 j.). Studio (2 30, 7 en 9.15 uur): Noblesse oblige (18 j.). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur); De brug (18 j Films van vrydag af Casino (2.30. 7 en 9.15 uur»: Makkers staakt uw wild geraas (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Too hot to handle (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hannibal (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Strijders der duisternis (14 jaar); donderdag: Kcntuckian '14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Kind hearts and coronets (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Die Brüoke '18 jaar). Apotheken Geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110. tel. 20406. Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek van Chris en Lau rent van der Windt (tot 6 december). Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprijs 1960 (tot 28 no vember). Musea, instituten. lee**al«n Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Kuan- da-Urundi. (tot 31 oktober). De Waag, 2.30—5.30 uur: Pas op onze Jeugd (tjm. woensdag 26 oktober, ma., di. en wo. ook 710 uur n.m.). inlichtingen kantoor V.V.V., Stee nat» lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op taterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituutRapenburg elke dag algemene studiezaal en uitleen- bLbhotheek tot 8 uur (behalve zaterdag middag). Academisch-Historisch museum Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer". Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Pilgnrnfathers-huisje. Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Rijksherbarium. Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8 30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur Jeugdbiblitheek leeszalen en biblio theek Reuvens Plantage 8 maandag rsdag en donderdag van 4 tol 5 31) u jensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u er. vrijdag (speciaal voor de groter» De heer J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H.. die dezer dagen als zodanig afscheid neemt, is gisteren met ingang van 1 december benoemd tot commissaris. jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur avond» Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 bot 12 en van 2 te* 4 uur Gravensteen, Pieterskerkhof 8. juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 9 uur (liefst in de vakanties), conoieree: Kolf- makerateeg 16a. Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 oktober: expoeitae over Ruanda Urandt, .jagelijks geopend van 10 tot 5 uur) Bibliotheek universiteit, Rapenburg T4 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half tien tot half 8 op zatordag tot 8 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvena, Broe draat 27. maandag en woensdag van 1 •ot 3 30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en ionderdag van I tot 5 30 uur: vrijdag van 10 tot 5 30 en van 7 tot uur IAdvertentie ••■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■•■■■■■■■■■■I Dagschotel a 2,;j [j IIOERHAAVELAAN 188A Tel 31685 I IET DOOR Jan de Hartog in het Engels geschreven stuk The Fourposter, dat uit 1950 dateert en voor het eerst in 1952 door het Rot terdams Toneel in ons land werd ge speeld, brengt in ieder geval geld in het laatje. Het is al de jaren door met tussenpozen gespeeld en gister avond zagen we het weer. Nu door Lily Bouwmeester en Kees Brusse, van de Toneelgroep Theater, ge speeld voor K. en O. Doch ook nu konden we geen bevredigende ver klaring van het grote succes vinden. De compositie is zwak. De schrijver wil een doorsnee van het leven geven, met een hemelbed als middelpunt. Slechts in het eerste tafereel heeft dit bed een zinvolle functie, maar in de vol gende vijf kan het best worden gemist en kon er een stoel voor in de plaats ge zet worden Het is allemaal wat rommelig. De scènes uit de diverse perioden van het huwelijksleven zijn met zodanig gekozen, noch zodanig geschreven dat er levens- Warmte van uitstraalt. Het is een beetje goedkoop en de manier van spelen, met name van Lily Bouwmeester deed er geen goed aan. Het stuk werd teveel naar de klucht getrokken, waardoor het geloof in de levensechtheid van deze mensen verdween. Alleen Kees Brusse deed het vodr al in het tweede bedrijf uitstekend. Hij bleef een geloofwaardige figuur. In de taferelen rondom de t-euwwls- seling waren het verklede mensen uit het heden, zonder enig contact met het klimaat van het eind der vorige eeuw. Dat is dan weer de schuld van de schrijver, maar het spijt ons. ook weer van Lily Bouw. meester, die er wat de sfeer en dc houding van een jarige bruid om streeks 1880 betreft, zo naast 'vas, dat het eerste tafereel een misluk king was. Dit wil niet zeggen, dat deze speelster niet toneel kan spelen. Ze heeft routine en speelkwaliteiten, maar die werden naar onze mening in dit stuk verkeerd gebruik. Het werd teveel een kluc ht teveel gclarh in de zaal, te weinig levens, humor op het toneel. A. C. Bouwman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3