Nonnen met brancards 't eerst ter plaatse Vrije zaterdag beste werktijdverkorting Straaljager stort als fakkel neer Grote moeilijkheden bij toernooi Berg en Dal CMB: bedrijfstaksgewijze organisatie geslaagd Oud-minister Suurhoff meent: Grote Beer naar Nederland Socrates-directeur door politie gehoord Kortere werktijd de Schelde Majoor O'Dwyer nam het heft in landen Beambte positief in bedrijfsbond geïntegreerd Voetbalsalarissen in Brits parlement Rechtspleging op korte termijn Herkamp in Madrid Zuid-West (amateurs) Trieste beelden treinontsporing bij Woerden 9 DINSDAG 22 NOVEMBER 1960 De oud-minister van sociale zaken de heer J. G Suurhoff heeft gisteren in een rede in Groningen zijn voorkeur uitge sproken voor werktijdverkorting in de vorm van een aantal vrije zaterdagen per jaar. Hij acht deze vorm veel attractiever dan een verkorting van bijvoorbeeld een half uur per dag. De wens voor meer vrije tijd heeft volgens de heer Suur hoff niets te maken met luiheid. De oorzaak moet gezocht worden in een iOntpersoonlijking" van het uit te voe ren werk. De arbeid is sterk geünifor meerd en een geestelijk gedraineerde deeltaak geworden, zei hij. Hij meent dat de verkorting van de Zaak-Joop Z. terug naar rechter-commissaris De Amsterdamse rechtbank heeft de zaak tegen de Amstelveense drukker- publicist Joop Z., die verdacht wordt me dewerking te hebben verleend aan het vervaardigen van valse identiteitskaar ten voor de Algerijnen in Frankrijk voor een nader onderzoek terugverwezen naar de rechter-commissaris. Met name dient volgens de rechtbank, die vanochtend m vervroegd vonnis wees, een onderzoek te worden ingesteld naar de vraag waar het ten name van Anne Nlcolle le Touedic staande carte d'identité, valselijk is op gemaakt Op dit onderdeel is het voor onderzoek onvolledig geweest. De recht bank meent dat zulks ook niet is ge bleken uit de beraadslagingen tijdens de J terechtzitting van vorige week dinsdag. die eindigde met een eis van zes maanden (Jgevangenisstraf met aftrek van 125 da gen voorarrest werktijd minder prodiuktiviteitsverlies zal opleveren dan algemeen wordt be cijferd. De verkorting van de werktijd, mits goed getemporiseerd en juist ge ïntroduceerd, kan invloed hebben op de interne organisatie van de onderneming. Wat betreft de besteding van de vrije tijd merkte de heer Suurhoff op dat de ze allereerst vrije tijd is. De werkne mer mag zelf weten wat hij er mee wil doen. „We moeten ons beperken tot het beschikbaar stellen van de ac commodatie om deze vrije tijd te beste den. maar moeten vooral niet te veel organiseren omdat de mogelijkheid moet openstaan om eigen initiatief te ont plooien. Vanmiddag is hot troepentransport schip de Groite Beer. hetwelk militairen naar Nederlands Nieuw-Gutnea had ge bracht, onder grote belangstelling i Hollandia naar Nederland vertrokken. Aanvankelijk wilden vele inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea onder indruk van de gebeurtenissen in Kongo en we gens de door hen onvast geachte positie in overheidsdienst in verband met een mogelijke vervanging van overheidsdie naars door Nieuwguineëers, met het schip naar Nederland vertrekken. Thans is echter gebleken dat de gemoederen ge kalmeerd zijn en dat de belangstelling voor boeking op de Grote Beer stork is afgenomen. Aan boord bevinden zich 130 passa giers, van wie 32 op sociaal-medische in dicatie zijn vertrokken en een kleine groep vroegere „Deta"-mensen, enkelen met zeer grote gezinnen. Te Manokwar» zullen zich nog achttien personen insche pen. (Vervolg van pagina 1) De centrale recherche van de hoofd- stedelijke politie, die in opdracht van de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker, een onderzoek instelt naar mogelijke strafbare feiten in de gefailleerde N.V Socrates, heeft zaterdag de Socrates-direc teur de heer N. den Besten gehoord. Zoals bekend is dit onderzoek vooral gericht op de vraag of het juist is, dat de naamloze vennootschap niet over een deugdelijke boekhouding beschikt. Volgens het wetboek van koophandel is ieder, die een bedrijf uitoefent, ver plicht van zijn vermogenstoestand en van alles wat zijn bedrijf betreft, naar de eisen van zijn bedrijf aantekening te hou den op zodanige wijze, dat aan de gehou den aantekeningen te allen tijde zijn rechten en verplichtingen kunnen worden erkend. Onder meer is hij verplicht eJk jaar een balans op te maken. Indien aan deze verplichting niet is voldaan, kunnen de bestuurders na het uitspreken van het faillissement worden vervolgd. Op deze overtreding staat een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Gewraakte fotokopieën niet uit zaak-Joop Z. De fotokopieën van stukken, die de Nederlandse justitie aan de Franse justi tiële autoriteiten heeft verstrekt en op grond waarvan twee Parijse advocaten in staat van beschuldiging zijn gesteld, zijn beslist niet afkomstig uit de strafzaak tegen de Amstelveense drukker-publicist Joop Z. Dit heeft de Amsterdamse officier van Justitie mr. H. E. van Renesse, die ook is belast met het onderzoek in de zaken tegen de van illegale activiteiten ten be hoeve van het Algerijnse bevrijdings front FLN beschuldigde Griekse inge nieur R. en de redactie-stenograaf S meegedeeld. Joop Z. hoorde vorige week zes maanden gevangenisstraf tegen zich eisen wegens het verlenen van mede werking bij het vervalsen van identiteits bewijzen voor de Algerijnen. SPOOKACHTIG waaiden vannacht de gordijnen door de gebroken ruiten van een half gekantelde, rode restauratiewagen. Er achter een blauwe wagon, met een onbegrijpe lijke zwaai dwars over een brede sloot gekwakt, het achtereind als het ware begraven in de drassige veen- bodem. Schijnwerpers en toortsen overal. En tussen het verwrongen staal van railstukken en naast wit versplinterde balken behelmde man nen met snijbranders, die waterval len van vonken deden sproeien. Wel honderd mensen waren aan het werk bij de twee kilometer van Woerden ligende seinpost „Cattenbroek", waar vandaan wachter P. Roering het eerste alarm gaf, toen hij de Britse verloftrein Oost-Duitsland van schuldig tot eisend land De kwestie Uhlmann schijnt tot grote moeilijkheden te leiden, ook in de wereldschaakbond, nu de Oosteuropese landen de uitsluiting van deze Oostduitse schaker politiek uitbuiten. Zoals men weet is deze kwestie ont staan, toen Nederland een visum aan Uhlmann weigerde. De reden hier van is gelegen in het feit, dat Oost-Duitsland de vrije toegang van West duitsers tot Berlijn in tegenstelling tot de gemaakte afspraken niet meer garandeert. Diverse landen hebben hierop besloten geen inreisvisa meer aan Oostduitsers te verstrekken en voor Uhlmann maakt men geen uit zondering. Twee maal 24 uur' telefonisch beraad met plaatsen en personen ver over onze landsgrenzen, hebben de moeilijkheden alleen maar vergroot. De voorzitter van de Internationale Sohaakfederatie be paalde, dat Uhlmann gelegenheid zou krijgen te spelen om een plaats in het interzonele toernooi of rechtstreeks in dit toernooi zou worden geplaatst. Oost- Duitsland ging hiermede akkoord, doch na een telefoongesprek tussen Oost- Duiteland en Tsjecho Slowakije werd van de zijde van laatstgenoemd land ir Berg en Dal vernomen, dat Oost-Duits land, die akkoord-verklaring weer in trok. Heerlijk naief werd van achter het IJzeren Gordijn verklaard, dat Neder land door Bonn wordt opgestookt en dus trokken de landen van achter het IJze ren Gordijn één (politieke) lijn. De Hongaar Szabo, de Tsjech Filip, de Roemeen Ghitescu trokken zich terug, de Pool Sliwa, de Bulgaar Bobotsof en Gisteravond bleven dus 12 schakers over. waaronder twee Zuidslaven. werd genoot, doch slechts vijf partijen werden gespeeld. De Zuidslaven verklaarden op instruc ties uit hun land te wachten, of zjj kon den meespelen, nu vijf landen hun ver tegenwoordigers hadden teruggetrok ken. En 't telegram uit Belgrado kwam: niet spelen. Daarbij werd de medede ling gedaan, dat Zuid Slavië het toer nooi ougeldig acht, nu zes landen niet meespelen. In Berg en Dal heeft men zich aan de instructie van de Int. Schaakfederatie gehouden en is men begonnen. Vijf par tijen werden gespeeld, waarvan de uit slagen waren: Olafsson (IJsland)Ba- rendregt (Nederland) 10: Schuster (W. Did.)—Teschner (W. Did.) afgJo- hannesen (Noorwegen)Lopez Garcia (Spanje» afg.; Duckstein (Oostenrijk)— Skoeld (Zweden) 10 en Larsen (Dene marken)Ojanen (Finland) 10. De wedstrijd Trifunovic (Zd. Slavië—Ov- kof (Zd. Slavië) is voorlopig uitgesteld, doch zal niet meer worden gespeeld. Inmiddels is bij de Int. Schaakfede- ratie een telegram uit Oost-Duitsland ontvangen, waarin dit land aanspraak maakt op .„het onbeperkte recht van zijn spelers op deelneming aan FIDE- toernooicn, zoals dit in de statuten van de FIDE is vastgelegd". De Oostduitse Schaakbond meende een krachtig pro test te moeten indienen, omdat het Ned. ministerie van buitenlandse zaken „op aandrij'/en van Bonn" een visum aan Uhlmann heeft geweigerd. De Tsjechi sche Schaakbond moest toen ook wel .op dezelfde gronden" bij de FIDE pro testeren. Oost-Duitsland heeft ten slotte de verplaatsing van het toernooi geëist naar een land, waar de rechten van Bü de eerste groep ondernemingen die van de vakraad voor de metaalindustrie deze week toestemming hebben gekre gen tot invoering van de 45-urige werk week. behoort de Koninklijke maatschap pij de Schelde te Vlissingcn, zo deelt zij ons mee. Dit betekent, dat praktisch voor het gehele Schelde-personeel met ingang van 2 januari 1061 de vrije zater dag een feit zal worden. alle deelnemers gewaarborgd zijn Dat kan Oost-Duitsland niet zijn, want daar mogen de Westduitsers in opdracht van de Russen weer niet komen en in een ander Westeuropees land worden dezelfde moeilijkheden als in Nederland verwacht. De ware oorzaak van de moeilijkheden wordt door het thans eisende Oost-Duitsland dus wel ver bloemd. zag ontsporen. Burgemeester H. C. Vos liep er rond, de wethouders, verschillende raadsleden. De president van de Neder landse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, Was er, te zamen met ir. H. P. J. Claassen, die reeds aan het onderzoek was begonnen En ook de minister van defensie was vertegenwoordigd in de persoon van prof. dr. J. J. de Jong. Een marechaussee en twee politie agenten kropen moeizaam uit de zwaar overhellende, blauwe wagon, strekten de ruggen en sloegen zich de kleren af. „NIEMAND MEER" „Er is niemand meer in", zei de mare chaussee, die nog een koffer en een jas had gevonden ter overdracht aan het in derhaast ingerichte depot, waar zich al zoveel koffers en zoveel jassen bevonden. „Ik begrijp niet. dat er niet meer doden en gewonden zijn". „Ik weet wel wat cr morgen moet ge beuren". fluisterde de ene politie-man tegen de andere. „Er moet gedregd wor den, want er kunnen er best een paar uit die kapotte ramen zijn geslagen en in de sloot zijn terechtgekomen". Twaalf wagons zijn gisteravond zo doorzocht, na de treinramp, die Woerden met een schok had opgeschrikt. De drie eerste en de vier laatste stonden welis waar naast de rails, maar gekanteld wa ren ze niet Hetzelfde kon van de zware diesellocomotief gezegd worden, die door een Nederlandse treinploeg aan de grens was aangehaakt. De overige vijf wagons echter hadden het er slechter afgebracht. De chaos van staal, hout en glas was met stukken en brokken van portelen en bovenleidings draden bedekt, terwijl de seinbrug met zijn geweldige, omhoog gerichte arm als door een bom leek te zijn getroffen. Een wissel was met grond en al door de zware wielstellen weggemaaid. Zal men onder die aarde en die verwrongen staalresten vandaag misschien nog iemand vinden? Een Engelse sergeant, een bloedige snij wond boven het oog, gaf achter een kop koffie in de wachtkamer van het station van Woerden de volgende com mentaar: „HEVIGE SCHOK" „Ik stond met een paar vrienden in de gang te praten, toen we plotseling een hevige schok voelden. Als gummiballen werden we door elkaar gesmeten, en in de coupé's gebeurde hetzelfde. Gelukkig was de trein niet vol anders waren er zeker meer slachtoffers geweest. De twee mannen, die gedood zijn. zijn waarschijn lijk uit de wagons geslingerd door het afscheuren van de harmonika-verbindin- gen". Wat daarna gebeurde, vertelde een jonge, Britse dienstplichtige: „Toen we enkele seconden daarna tot onze positieve gekomen waren, hoorden we in onze wagon op verschillende plaatsen gekreun. Van een paniek ech_ ter was nergens sprake. Er waren kame raden, die snijwonden en bulten hadden, maar ook een paar met gebroken lede maten. Majoor O'Dwyer. die arts is. trommelde onmiddellijk de ziekenverzor gers bij elkaar. De meesten van ons stap ten uit en iedereen hielp zo goed en zo kwaad als dat ging mee de gewonden te verzorgen. Toen er hulp arriveerde, zijn we in groepjes naar het station ge lopen met onze bagage in de hand. Er zijn er ook bij, die door het weiland naar de weg zijn gekomen, maar de meesten heb ben toch de spoorbaan gevolgd". De eerste, die het reddingswerk ter hand nam, was zeer beslist de Ierse ma joor O'Dwyer. In het donker van do avond legde hij noodverbanden aan, en sprak bemoedigende woorden tot de zwaar gewonden. Maar het duurde niet lang, of ook de eerste Nederlandse hulp arriveerde. Hij bestond uit nonnen van het nabyliggende ziekenhuis „Ope Del", die door het lang aanhoudende gerommel van de ontspo ring waren opgeschrikt, en met bran cards naar de plaats van de ramp waren gesneld. Verzorgend brachten ze spoedig enige orde in de chaos, een kwartier la ter bijgestaan door alle, inmiddels ge alarmeerde Woerdense artsen. EEN UITKOMST De brancards betekenden een uit komst, daar het vrijwel ondoenlijk was da ambulance-auto's op de twee smalle land weggetjes naar de spoordijk te laten ma noeuvreren. De gewonden moesten dan ook naar de oude Utrechtse weg worden gedragen voor verder vervoer naar da belde ziekenhuizen. Daar arriveerden weldra ook de licht geblesseerden, ge steund of bijgelicht door eveneens toe. gesnelde omwonenden. Niet lang daarna ging een oproep naar in Woerden woonachtige bloeddonors uit Niet lang daarna arriveerde ook de op- ruimingsploegen, die door Ijlings op wacht gezette politie-agenten naar de spoordijk werden geleid. Twee grote materiaalwagens raakten nog vast in de modder. De chauffeurs er van hadden de ingang van een boerenerf voor een weg aangezien en zaten weldra tot aan de wiclassen in de put Landbouw- tractors moesten worden ingezet om de onwrikbaar verankerde auto's weer op een pad te krijgen. De discipline, welke de Britse mili tairen tentoonspreidden, heeft allerwegen bewondering gewekt. De Woerdense ge- meente-politie sprak erover, maar ook de nonnen, het spoorwegpersoneel en de kelner in de restauratie. zo KALM „Er waren er een paar bU. die een shock hadden, of er dicht aan toe wa ren". verklaarde de laatste. „Maar toen ze hier en bloc binnenkwamen, gingen ze rustig in de rU staan om een kop kof fie of een glaasje bier ln ontvangst te nemen. Ze trokken weer even kalm weg als ze gekomen waren, en namen ln de bussen plaats, alsof er niets gebeurd was. Ik heb wel eens meer zoiets bU de hand gehad, maar de Nederlanders kunnen op dit punt veel van de Engelsen leren". In het ziekenhuis „Ope Dei" brandde om twee uur vannacht nog het licht Ook in de operatiekamer, waar de chi rurg J. Dijkstra enkele zwaar gewonden heeft trachten te redden. Op de spoordijk met zijn schijnwer- ipers en zyn regenbuien waren lassers, elektriciens en kraanmachinisten aan het 'werk om de sporen van deze treinramp 'uit te wissen en de schade voorlopig te herstellen. „Er mocht hier niet harder dan met veertig kilometer per uur gereden wor den", zei ir. Claassen. die het onderzoek leidt „Men was bij Cattenbroek met de automatisering van het beveiligings systeem bezig, en vandaar dat er nogal gebroken moest worden". (Van onze sociaal-econ. redactie) EEN sociologisch onderzoek naar de integratie van de beambten in de Christelijke bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektro technische industrie (CMB), heeft uitgewezen dat voor wat deze CNV-bond betreft de doorvoering van de bedrijfstaksgewijze organi satie geheel is geslaagd. Aldus deelt de heer J. Lanser, bestuur der van de CMB. mede in het jongste nummer van „Voorlichting", het kader blad van de bond, dat geheel is gewijd aan de plaats van de beambte in het be drijf en de vakorganisatie. Zoals bekend zijn de bij het CNV aan gesloten vakorganisaties bezig zich te hervormen tot bedrijfsbonden, waarin alle werknemers van een bepaalde be drijfstak worden ondergebracht. Deze hergroepering binnen de christelijke vakbeweging steunt op de gedachte dat een onderneming (of bedrijfstak) een ge meenschap van bedrijfsgenoten moet zijn. Zo zijn er in de CMB niet alleen meer metaalbewerkers, maar ook timmerlie den, metselaars, schilders, kantoorbe dienden. technici cn werkmeesters geor ganiseerd. Voorheen waren de meeste van deze groepen apart bij beroepsbon den aangesloten en was de CMB zuiver en alleen een bond van metaalbewerkers Behalve van principiële betekenis, is de vorm van bedrijfsbond in de metaalsector ook van praktische betekenis geworden, zo schrijft de heer Lanser. Zij sluit thans aan bij de maatschappelijke ontwikke ling (p.b.o. en loonvorming) en is doel matiger en daadkrachtiger. Het sociologisch onderzoek is op ver zoek van het bestuur van de CMB ver richt door het Sociologisch instituut van het Convent van christelijk-sociale orga nisaties en heeft een verrassend resul taat opgeleverd. Gebleken is namelijk, dat de beambten (administratief perso neel, technici en werkmeesters) best in genomen zijn met de bedrijfsbond als moderne organisatievorm. Zi} voelen er zich in thuis en verlangen helemaal niet terug naar hun oude beroepsbonden, dit temeer niet daar zij hebben ondervonden dat hun belangen niet in de verdrukking komen ondanks het numerieke over wicht van de handarbeiders in de be drijfsbond. Het onderzoek heeft voorts de conclu sie opgeleverd dat de sociale afstand tussen handarbeiders en beambten ln de bond maar gering ls en dat het beamb tengroepswerk aan de verwachtingen van de daarbij betrokken leden voldoet. Hoewel slechte 15 procent van dc beamb ten wel eens een vergadering bezoekt, ls hun houding ten opzichte van de bond positief. Op grond daarvan wordt ln het rapport geconcludeerd dat het geringe bezoek aan vergaderingen geen reden tot verontrusting behoeft te z(jn. Gebleken is dat het contact tussen de beambten en de leiding van de bond veel frequenter tot stand komt via het bondsorgaan, dan via vergaderingen. Want 66 procent van de beambten leest zeer intensief en regelmatig dat bonds orgaan. Zo is «het ook te verklaren dat men zich volledig achter het beleid van de CMB stelt zonder ooit op een vergade ring te komen. Rechtspositie Uit een artikel in het kaderblad van de hand van bestuurder W. Vonkeman blijkt voorts, dat er ten aanzien van de rechtspositie van de beambte in de me taalindustrie (zowel groot- als kleinme- taal) nog veel te regelen en te verbete ren valt, met name wat betreft de belo ning. Is er in de kleinmetaal zelfs nog geen sprake van een regeling, de rege ling die er in de grootmetaal bestaat (cao) laat nog veel te wensen over. Tot nu toe ontbreekt daarnaast een algemene pensioenvoorziening voor de beambten. Voorts voldoet de overleg vorm over de regeling van de rechtspo sitie allerminst. Daardoor heeft de be ambte geen medezeggenschap over al gemene vraagstukken die het gehele per soneel betreffen. Het Is dan ook de wens van de beamb- tengroepsraad ln de CMB alsmede die van het bondsbestuur dat de overlegcom missie voor de beambten opgaat In de Vakraad (het overlegorgaan tussen hand arbeiders cn werkgevers), opdat een cen trale instantie van overleg wordt ver kregen, waarin de arbeidsvoorwaarden van alle werknemers In de grootmetaal kunnen worden geregeld. De actie van de Britse voetballers, die met een staking dreigen als de salarissen niet worden verhoogd, ls gisteravond het onderwerp van gesprek geweest In het Britse lagerhuis. De salarissenkwestie werd te berde ge bracht door Philip Goodhart, afgevaar digde van Beckenham in het graafschap Kent. Om het standpunt van de voet ballers te verdedigen haalde de afge vaardigde een zaak aan, die nogal wat stof heeft doen opwaaien. Het gaat hier om de transfer van George Eastham, die vrijdag overging van New-Castle United naar Arsenal voor de somma van ruim f 500.000.Dit bedrag, aldus verklaarde Goodhart, is het onbetwistbare bewijs dat Arsenal de waarde van Eastham bij zonder hoog aanslaat. De som is echter drie of vier maal zo hoog als Eastham ooit in zijn verdere voetbalcarrière zal verdienen met inbegrip van premies, on kostenvergoedingen enz. enz., als men aanneemt dat Eastham nog tien jaar zal spelen. Concluderende, betoogde deafgevaar- digde van Beckenham, dat men niet mag blijven vasthouden aan een systeem, dat zoveel feilen toont. De Engelse voetballers zullen heden samen met de clubbestuurders een bij eenkomst hebben ln het ministerie van arbeid, waarvan de minister de voor 13 december voorgenomen voetbalstaklng tracht te voorkomen. VOETBAL Een onverlaat, die tijden* een voet balwedstrijd een lege fles naar een van de spelers wierp, is ter plaatse veroor deeld tot tien jaar tuchthuisstraf. Het gebeurde in Kirovograd, waar de ontmoeting plaats vond tussen „Zvezda" (Kirovograd) cn een ploeg van het Rus- sisohe leger uit Lvof. De toeschouwers waren over de euveldaad zo veront waardigd. dat zij eisten dat de man nog in het stadion zelf veroordeeld zou wor den, htegeen gebeurde. SCHAKEN In de herkamp om drie plaatsen ln het interzone toernooi heeft de Span jaard Pomari in 28 zetten van de Neder lander Donnér gewonnen. De Zuidslaviër Gligoric en de Hongaar Portish speelden remise in 15 zetten. Na twee ronden leidt Pomar met 1\4 pt. voor Portish en Gligoric 1 pt cn Donner Vt pt Donderdagavond wordt ln het Sport park De Vllert te Den Boach een wed - strjjd gespeeld tussen een westelijk en een zuidelijk amateurelftal. De opstellingen zijn: West Doesburg (VCS); De Vries (Gouda) en Bakker (Sliedrecht); Michels (Quick H.). Mo lenaar (KFC) en Tibregts (Excelsior); Van Baaren (CW), Bouwman (Kon. HFC), Hendriks (Xerxes). Kuipers (Uni tes) en Hersche (ONA). Zuid: Van der Kuit (SC Emma); Pot ter (PSV) en Werdons (Sittardia); Mul (NAC>, Wijnen (TOP) en Janssons (SC Emma); Roozenbeek (Heer), Geraarts (Spel Irene). Roovers (TSC). Brink CPSV) en Lukken (De Spechten). den zich de brandweerkorpsen uit Fra- neker en van de vliegbasis Leeuwarden naar de plaats van de ramp. Omstreeks negen uur waren de brandweermannen het vuur meester. Intussen hadden zich vele autoriteiten, waaronder de burgemeester van Frane- ker, de heer J. Dijkstra, de commandant van de vliegbasis Leeuwarden, kolonel J. L. Bosch en de districts-commandant van de rijkspolitie ln Leeuwarden ma joor P. J. G. Aalders op de smalle weg voor de plaats, waar eens de boerderij stond, verzameld. Uit een aantal schijn werpers speelden inmiddels felle licht bundels een sinistere dans ln de ruïne, waar de straaljager dood en verderf had gezaaid. Toen de brandweerlieden het vuur zo goed als gedoofd hadden, kwamen de mannen van de zogenaamde crash-ploeg van de Leeuwarder vliegba sis ln actie. Als onwezenlijke schimmen bewogen zij zich in de druilerige regen tussen de '^puinhopen. Zwijgend en met strakke ge zichten verrichtten deze mannen hun ma cabere werk. Haast tegen beter weten in werd gehoopt op enig levensteken. In plaats daarvan werden vrij spoedig twee. moeilijk te indentificeren stoffelijke res- ten gevonden. Drie keer verliet een J zwijgende stoet met een brancard het 0! terrein van de ramp. Omstreeks elf uur werd het bergingswerk stopgezet. De hoop op overlevenden was nu al lang opgegeven. Vanmorgen om half scht zijn de werkzaamheden weer hervat. Men hoopte in de loop van dedag ook de andere slachtoffers te kunnen bergen. De vader is T. Postma (42), moe- dar R. Postma-De Jong (41), vier kinderen: Tineke (11). Willem (10). Alle (8). Gerriit (5). De omgekomen vlieger was de 25-jarige gehuwde 2e luitenant-vlieger J. A. L. M. Snijders uit Geleen. De heer en mevrouw Postma hadden gisteren hun 12^-jarig huwelijksfeest gevierd. Oefenvhicht Drie beelden van de treinont sporing bij Woerden; de sein brug die meegesleurd werd; de bergingsploegen aan het werk, en de bagage van de verlofgan gers, die zoveel mogelijk uit de De eenpersoons F84F Thunder- streak-straal jager was om circa half acht gisteravond van de basis Eind hoven opgestegen voor de uitvoering van een nachtelijke navigatieoefe- ravage werd verzameld. Wie de wrakstukken bezag, was ver wonderd dat er nog niet meer slachtoffers waren gevallen. ning. Tijdens de vlucht had luite nant Snijders geheel normaal radio contact met de centrale militaire verkeersleiding. Het was om 19.48 luur toen hij opgaf zich boven Mak- kum te bevinden. De machine vloog toen op een hoogte van ongeveer 1000 meter en zou vervolgens in de richting Emmen vliegen, nog een 300 meter stijgend. Zeer kort voordat de ramp zich voltrok bevond de Thunderstreak zich boven de vliegbasis Leeuwarden. Deze was echter geen uitwijkhaven, in verband waarmee er geen personeel in de verkeerstoren aanwezig was. Direct daarna veronge lukte de machine zonder dat ook maar enig noodsein werd opgevangen. Het vliegtuig moet reeds gebrand hebben toen het zich nog in de lucht bevond. Over de oorzaak en toedracht van het ongeluk, zo is officiéél door de voor lichtingsdienst van de Kon. luchtmacht in Den Haag meegedeeld, is nog niets bekend. Gisteravond nog vertrok uit Den Haag een commissie van vooronder zoekers beslaande uit de majoor Herc- kenrath en de kapitein Collet naar Welsrijp. Vanmorgen heeft zich boven dien een commissie van onderzoek van het commando tactische luchtstrijdkrach ten van Eindhoven naar de plaats van de ramp begeven. Ook de minister van defensie, ir. S. H. Visser, en de chef van de luchtmachtstaf, de luitenant-generaal H. Schaper, zijn vanmorgen per vlieg tuig van Ypenburg naar Leeuwarden ge vlogen om zich persoonlijk van het ge beurde een beeld te kunnen vormen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9