Houd bij 't ploegenstelsel rekening met gezondheid Infiltranten ingerekend Reportages in strijd met radio-reclameverbod Raad voor journalistiek dient de vrije pers Teveel adrenaline doodsoorzaak Kulenkampffs nieuwe quizz Johnny Kraaykamp in Duitse show Duitse tv.-films over vogeltrek DINSDAG 22 NOVEMBER 1960 Schaak-vraag 24 Problemen die „de verleiding" als thema hebben, zijn veelal de schrik van de oplossers die in een ladder- wedstrijd meedoen. In zo'n probleem lijken er voor wit diverse mogelijk heden te zijn om in het voorgeschre ven aantal zetten mat te geven maar alle mogelijkheden (op een na: de goede!) falen op één, soms heel geniepig verborgen zetje. Vandaag zo'n probleem van de bekende componist Arnoldo Ellerman. Wit: Kc7, De2, Ta5 en Td8, Ld4 en Lh7, Pb7 en Pf7. pi e3. Zwart: Kd5, Dh4, Tal en Tel, La4 ien Lh2, Pb2, pi c5, d6, e6, g4, g5, h3, |h6. Opgave: wit aan zet, mat in twee zetten. B. K. I>nm-vraag 23 De stand van het miniatuur dat wij u voorlegden, was deze: Zwart: 8, 9, 10, 12, 26, 35. Wit: 20. 22, 24, 28. 30. 31, 41. De oplossing is: 2015, 26x46; 15x2, 46x5; 22—18, 12x23; 24—19, 35X13; 2X46. Bridge Een bekende regel bij het bridge is: honneur op honneur. Maar zoals op vele regels zijn er ook hier uitzonde ringen. Nu wordt er in de praktijk op dit punt nog wel eens een foutje gemaakt. Begrijpelijk, want soms is de situatie niet zo gemakkelijk te overzien. In onderstaand spel kwam de belangrijk heid van deze regel en haar uitzonde ringen weer eens op duidelijke wijze naar voren. A V 9 5 4 2 f 62 H 5 H 3 2 4 H B 6 C? A V 10 9 4 O 97 ZI 4 10 6 5 Noord speelde een contract van 5 ruiten. (11 slagen) Oost kwam bijzonder gunstig uit met troef 9, in Zuid werd de vrouw gespeeld, West legde de heer en Noord nam met het aas. Noord haalde nu met ruiten 10 de laatste troeven en zag hierna kans het natuurlijk te hoge contract te winnen, zij het dan met „enige" hulp van de tegen partij. Hoe, zult U zich verwonderd af vragen? Dat zal ik U in de volgende rubriek laten zien. Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. huisdier, 5. kleverige zelfstandigheid, 8. goedertieren, 10. nakomeling, 12. meisjesnaam, 14. voorzetsel, 15. visje, 17. plomp, 18. rol rond, hol voorwerp, 20. monster, 21. vreemde munt, 22. hoofdstad van Su matra's oostkust, 24. bedrog (bar- goens), 26. knopje op een priktol, 27. meisjesnaam, 29. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 31. kan men op zitten, 32. stadje aan de sa menvloeiing van Ahr en Rijn, 33. lis, 34. lied. Verticaal: 2. stad in Frankrijk, 3. voorzetsel, 4. zekere bouwstijl, 5. dikke boterham, 6. insekteneter, 7. door weekt, 9. korte degen, 11. drukte, be drijvigheid, 13. rondzwervende her- dersstammen, 15. land in Europa, 16. plaats in Frankrijk aan de Maas, 18. heeft een haan, 19. munt in Japan, 23. de dondergod bij de Germanen, 24. achterdeel van de hals, 25. repu bliek in Z. Amerika, 27. vaste bodem, 28. bijl, 30. landtong, 31. Javaanse huisvogel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: Lahn, 4. pro, 7. Rome. 8. toen, 9. emier, 11. lid, 12. Erato, 14. as, 15. dar, 16. er, 17. beril, 19. ter, 21. Deest, 23. idee, 24. stee, 25. Eem, 26. Eton. Vert.: 1. lom, 2. amie, 3. Heerde, 4. polo, 5. rei, 6. onderste, 7. repartie, 10. Raard, 13. Triëst, 17. brem, 18. Leto, 20. Ede, 22. sen. Arts doet suggesties voor nach t- arbeid Medisch gezien roept het steeds meer toege paste drieploegenstelsel in de industrie een aantal problemen op, die wil men er een oplossing voor zoeken buiten het eigenlijke terrein van de bedrijfsarts vallen, schrijft dr. P. Andlauer te Straatsburg in „Trade Union Information", het orgaan van een onderaf deling van het Europese Produktiviteitscen- trum. Onder de artsen heerst immers de overtuiging dat de sociologische aspecten ervan belangrijker zijn dan de ongunstige gevolgen voor de gezondheid, ofschoon deze laatste geenszins veronachtzaamd mogen worden. Eigenlijk spelen alle factoren, die zich bij het werken in ploegverhand dat wil hier dan zeggen ifi het drieploegenstelsel door elkaar heen. De fysioloog weet dat alle functies van het menselijk lichaam onderworpen zijn aan een bepaald ritme. De waaktoestand wordt gedurende de dag begeleid door een toeneming van de stofwisseling, die derijen e.d., waar het proces vrijwel auto matisch verl.oopt, doen zich betrekkelijk weinig klachten voor. terwijl daar, waar de arbeidslast zwaarder is (zoals bij staal, bedrijven, spoorwegen e.d.) de statistie- nodig is voor een goede, op elkaar afee-1 ken een ander beeld geven Vo-tbal De Engelse eerste divisie club Manchester United heeft maandag avond in een vriendschappelijke wed strijd te Manchester nut 3—1 gewonnen van de Duitse club Bayern München. stemde, werking van alle organen. De activiteit van hart-, ademhalings-, spijs- verterings- en allerlei andere werkzaam, heden wordt aldus geleidelijk verhoogd het einde van de nacht tot ongeveer vijf uur in de namiddag om dan weer ;eleidelijk af te nemen en tot een mini mum terug te vallen tussen twee en vijf uur in de nacht. Men kan dat alles ook duidelij k constateren aan het tempera - tuurverloop. Volgt men dit ook bij iemand, die plotseling van dagwerk tot nachtwerk overgaat, dan blijkt dat de gewone, dus de natuurlijke cyclus zich slechts traag aanpast Het duurt meestal wekeri voordat de minimale werkzaamheid van de lichame lijke functies naar de dag wordt ver sohoven, en het maximum naar de nacht Er zijn ook mensen (en men schat hun aantal op ongeveer 20 procent van het totaal), die dat aanpassingsvermogen ge heel missen en die bij nachtarbeid dus altijd onderworpen zijn aan een slechte regeling van de lichaamsfuncties. Men heeft nog geen methoden gevonden om van tevoren te bepalen wie wel en wie niet geschikt is voor nachtarbeid. De bevindingen van psychologen sluiten by die van de fysiologen aan. Er ls najiw verband tussen de ver schillende stadia van de cyclus en, de hersenactivlteit van bijna alle mensen. Vandaar dan ook dat blijkens de er varingen nachtarbelders vooral tussen twee en vier uur dus de normale „minimum-periode" zich meer dan normaal inspanning moeten getroosten om hun werk goed te doen. Dit leidt dus tot grotere vermoeidheid, die zich voegt by het tekort aan slaap, een ver- schynscl dat zich by vrywel .iedereen, die nachtarbeid verricht, voordoet. De bedrijfsarts beschikt in zijn labora torium, ondanks omvangrijk onderzoek op dit gebied, nog niet over goede moge lijkheden om oververmoeidheid recht streeks te meten. Men heeft echter in directe aanwijzingen in de vorm van de algemene gezondheidstoestand van die genen, die afwisselend dag- en nacht werk verrichten. En het staat vast dat bij hen de klachten over allerlei storin gen (maag, ingewanden, zenuwen, slaap) veelvuldiger zijn dan bij dagwerkers. In het bijzonder lijden ze meer aan maag zweren en zweren aan de 12-vingerige darm dan de anderen, wat wellicht ook weer verband hou dit met ongeregelder eten (en veel koud eten, omdat na het opstaan overdag warm eten niet smaakt veel roken en nervositeit door de extra inspanningen en door het gebrek aan slaap. Deze kwalen doen zich sberker gelden naarmate de betrokkene ouder wordt en sommige autoriteiten op het gebied van de arbeidswetgeving menen dan ook dat de maximumleeftijd, waarop een arbeider nachtarbeid mag verrichten, op vijftig jaar zou moeten worden be paald. Het aantal bedrijfsongevallen in industrieën waar nachtarbeid wordt ver- riohit is relatief niet groter dan in die waar alleen overdag wordt gewerkt, soms zelfs wel iets geringer, maar de aard van de ongevallen is belangrijk ernstiger. Geen algemeen oordeel Intussen is een algemeen oordeel over nachtarbeid moeilijk te geven. Er zijn iabrieken waar de nachtarbeid voor een groot deel door werknemers wordt ver richt, die zich daar vrijwillig voor heb ben opgegeven en die dus een groot aan passingsvermogen hebben. Maar er hangt ook bijzonder veel af van de aard van het werk, wat er ook weer toe leidt, dat de gegevens over de algemene gezond heidstoestand van degenen, die in een ploegenstelsel zijn opgenomen, nogal ver schillen. Bij krachtstations, olieraffina- Dat nachtwerkers meestal (er zijn uit zonderingen, maar het percentage is ge ring) onder gebrek aan slaap lijden, ligt voor de hand. De slaapkamers liggen binnen het gemakkelijke bereik allerlei daggeluiden. Zelfs al houden de huisgenoten zoveel mogelijk rekening met de slaper (op kinderen legt dat in het huiselijk verkeer een druk), dan nog zijn er allerlei stoornissen van buiten. Wie nachtwerk verricht heeft kan daar over meepraten; de klap van een bak kerskar, een draai-orgel. geschreeuw van spelende kinderen op straat, van venters en niet te vergeten dichtslaande deuren, klapperende ramen en allerlei ander ru moer bij de buren. Wie zich daaraan weet te onttrekken, slaapt dan nog wel. maar slaapt niet diep en het zijn juist de dieptepunten In de slaap, die herstel van vermoeidheid geven. Dit leidt dan weer tot nerveuze stoor nissen, die niet slechts de betrokkene, maar zijn gezin en zijn omgeving be- invloeden. De schrijver gelooft dat er ook wijzigingen in het karakter door kunnen optreden: agressiviteit, onver draagzaamheid, een neiging tot drinken en dergelijke. Men moet daarbij ook niet uit het oog verliezen dat voor vele ar beiders de vrije tijd contact betekent met hun eigen sociaal milieu en dat ze dat contact door nachtarbeid verliezen. Ze voelen zich min of meer uitgestoten uit een gemeenschap, waarvan de meer derheid een normaler en daardoor pret tiger leven leidt. Pogingen van sommige ondernemingen Ln Skandinavië bij voorbeeld om aan enkele bezwaren van de nachtarbeid tegemoet te komen, door o.a. geluidsdichte slaapvertrekken Aard van het werk en aard van de mens spelen hierbij een rol met air-conditioning te bouwen, ver ergeren dit gevoel uiteraard, doordat de arbeiders dan ook nog niet eens naar hun eigen huis terugkeren na gedane arbeid Andere verbeteringen zullen wellicht meer effect hebben, waarbij vooral de aard van het werk in aanmerking moet worden genomen. Arbeid, die veel licha melijke inspanning vereist en waaraan hitte, rumoer en stof verbonden is, zal volgens sommige adviseurs niet langer dan drie achtereenvolgende nachten ver richt mogen worden. Het volgende hele etmaal moet worden gebruikt om te sla pen en uit te rusten. In feite moet het meer dan een etmaal zijn, omdat bij over- gang naar de dagdienst de werktijden elkaar uiteraard niet mogen overlappen Bij arbeid, die weinig lichamelijke in spanning vraagt, zouden de perioden, waarin nachtwerk wordt verricht, langer aanéén kunnen worden genomen, bij voorbeeld drie of vier weken, zodat het lichaam gelcgen-heid heeft zich aan te passen. Voorts zouden de wisseltijden veranderd kunnen worden. De gebruike lijke tijden (zes uur 's morgens, twee uur 's middags en tien uur 's avonds) zijn eigenlijk heel ongeschikt, omdat de nachtwerkers dan geen gelegenheid heb ben een deel van de nacht te slapen. Wanneer men de nachtwisseltijd op twee uur stelt, zouden degenen, die op komen een deel van de nacht kunnen slapen, en degenen, die hun werk dan verricht hebben, eveneens. Ook is het denkbaar het ploegenwerk telkens een uur te doen verspringen, zodat de over gang geleidelijk gaat. De schryver komt tot de slotsom dat, hoe men zich ook wendt of keert, uitbreiding van het ploegenstelsel tot de nacht uit medisch oogpunt nooit gunstig kan worden bekeken. Aan de andere kant zullen voorstellen van de arts op dit terrein dikwyis on realistisch ïyken. omdat ze geen rekening houden met andere facto ren, die men blijkbaar belangryker acht. In elk geval zouden werkgevers, vakverenigingen en bedryfsartsen het onderwerp nog eens duchtig kunnen bespreken om te zien waar vastge roeste denkbeelden zouden knnnen worden losgewrikt. Het ministerie van binnenlandse zaken deelt mede. dait een zestal dagen geleden op de zuidwestkust van Nederlands N'euw-Guinea een kleine, doch goed uit geruste vroep Indonesische militaire in filtranten aan land gekomen is. Zij was voorzien van geweren, enkele automati sche wapenen en handgranaten. Kort hierna geschiedde er een tegen aanval. Gevangen genomen infiltranten verklaarden, dat binnenkort nog andere groepen zouden volgen. In officiële kringen te 's-Gravenhage verklaarde men, dat dit Indonesische optreden wel zeer in strijd is met de herhaaldelijk gegeven verzekering dat Indonesië de verwezenlijking van zijn eisen ten aanzien van Nederlands Nieuw- L uinea slechts met vreedzame middelen zou nastreven. Te Djakarta verklaarde echter een vertegenwoordiger van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, dat heit gehele bericht niets anders is dan een staaltje van ^svchologisohe oor logvoering der Nederlanders met het doefl Indonesiës naam bij het publiek zwart te maken. Hij weigerde dieper op de zaak in te gaan, maar noemde wel de berichten onwaar. PLEEGZUSTER garanderen U de {ECHTE, geneeskrachtige PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Speciale bloedvormende en zenuwsterkende bestanddelen, die aan deze heerlijke wijn zijn toegevoegd, herstellen Uw ener- gie, verhogen Uw weerstond. UITSLUITEND verkrijgbaar bij apotheker en drogist Aan de Amsterdamse officier van jus titie heeft de gerechtelijk-geneeskundigc dr. J. Zeldenrust zijn sectierapport uit gebracht over de oorzaak van het over lijden op 9 september van de 28-jarige mevrouw W. de H. uit Amstelveen, na dat haar een Injectie met een verkeerde vloeistof was gegeven in een ziekenhuis in Amsterdam. In dit rapport zijn opgenomen de re sultaten van het biologisch-chemisch on derzoek dat in twee laboratoria is ver richt. Deze bevestigen dat de vrouw stierf aan inspuiting met ruim het dub bele der dodelijke dosis adrenaline. Het was de bedoeling geweest dat de vrouw, die geopereerd moest worden, ter plaat selijke verdoving een injectie met een adrenaline bevattende vloeistof zou heb ben gekregen. De chirurg, die de injectie gaf, werd geassisteerd door een omloop- en een klinisch zuster. Het sectierapport zal ter beschikking worden gesteld van de rechter-commis- saris die met de verhoren zal beginnen. Heel Duitsland ziet vol verlangen uit naar het nieuwe quizzprogramma van Hans Joachim Kulenkampff, dat op 14 januari 1961 van start zal gaan. Het heet „Kleine Stadt, ganz grosz", want er zullen telkens deelnemers uit twee kleine gemeenten tegen elkaar in het strijdperk treden. Het blijft ook nu niet alleen bij het beantwoorden van vragen: de deelne mers moeten elkaar ook bekampen op het terrein van zang en muziek en soms ook in atletiek en turnen. De zo populaire „Kuli" zal niet de enige zijn, die deze quizz tussen het werk in de filmstudio moet doen, ook de aardige assistente Uschi, een film ster. die het heel druk heeft, krijgt van haar maatschappij vrijaf om mee te doen aan het televisie-programma. Met de NCRV naar liet toneelmuseum Met de acteur en kostuumkenner Cruys Voorbergh als gids laat de NCRV- televisie ons woensdagavond a-6. (23 november) een rondwandeling maken door het toneelmuseum, gevestigd in een oud. statig huis aan de Herengracht in Amsterdam. Met behulp van maquettes, schilde rijen, prenten, kledingstukken en aller lei attributen zal een indruk worden gegeven van de verschillende styiperio- den. Om die tijdperken beter te leren doorzien zullen enkele scènes uit alge meen bekende, representatieve toneel werken worden gespeeld. Daarbij lopen de stijlen uiteen van „De Gijsbreght" tot „De twee wezen". Italië stelt tweede Nachtuitzending aan programma ook uit AVRO toegestaan VARA en ochtendblad (Van onze parlementsredactie) IV VARA heeft in haar radioreportages van 19 oktober over de ver schijning van het Algemeen Ochtendblad (de ochtendeditie van het socialistische partijorgaan Hei; Vrije Volk) de vereiste zorgvuldigheid niet voldoende in acht genomen. De bewuste uitzendingen bevatten (in strijd met de bestaande voorschriften) elementen, waarin de reclame nadrukke lijk naar voren kwam. De regeringscommissaris voor het radiowezen heeft de VARA er inmiddels op gewezen, dat herhaling van het gebeurde moet worden voorkomen. Dit deelt de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, mee in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede.Kamerlid mevr. Van Someren-Downer (lib.). De staatssecretaris heeft achteraf van de tekst der reportages kennis genomen. Op zichzelf, zo schrijft hij, is het verschij nen van een nieuw ochtendblad een ge beurtenis van voldoende belang om als nieuwsfeit te vermelden of er een ac tuele reportage aan te wijden Het lag echter op de weg van de V.A.R.A. de reportages een zodanig karakter te ge ven. dat reclame-elementen zoveel mo gelijk werden geweerd. Dit is niet vol doende gebeurd. Het is echter beslist onjuist zo laat de staatssecretaris het Kamerlid weten dat de regeringscommissaris voor het ra- wezen tevoren ai of niet nauwkeurig op de hoogte was van de uitgesproken teksten. Nu hel stelsel van preventieve tuur is afgeschaft, mist de regerings commissaris de bevoegdheid dc tekst van een uitzending tevoren op te vragen. Van een voorafgaande waarschuwing van zijn kant aan de V.A.R.A. kon dan ook geen sprake zUn. Uit het onderzoek, dat na de uitzen dingen is ingesteld, is gebleken, dat de V.A.R.A. zich op het standpunt stelt, dat de bewuste uitzendingen zakelijke mede delingen bevatten, die volgens de uit 1935 stammende regelen zouden zijn toege staan. De V.A.R.A. erkende weliswaar, dat de reportages een reclame-element bevatten, maar deze reclame zou volgens haar in het betrokken geval geoorloofd zijn. De regeringscommissaris heeft de V.A.R.A. echter laten weten, dal hij deze mening niet deelt, dat op 19 oktober wel degelijk sprake is geweest van overtre ding van het reclame-verbod en dat de omroepvereniging met zijn standpunt re kening moet houden. Staatssecretaris Scholten deelt ten slotte mee. dat hij ongeveer twee maanden ge leden de regeringscommissaris heeft ver zocht tezamen met het ministerie van o. k. en w. het gehele vraagstuk van de toepassing van de regels voor de reclame in de ether en een eventuele vernieu wing daarvan in studie te nemen. De staatssecretaris is bereid de Tweede Kamer t.z.t. mededeling te doen van de resultaten van deze studie. In de nacht van zaterdag 10 op zondag 11 december a s. zal de AVRO. die hier voor speciale toestemming kreeg van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, een extra radio-uit zending van twee uur mogen verzorgen. Dit geldt een rechtstreekse reportage van de show. welke de Amerikaanse zangeres en filmactrice Judy Garland dan zal geven in het Tuschinski-Thea- ter te Amsterdam De staatssecretaris acht deze „unieke gebeurtenis" voldoende aanleiding om er nachtelijke extra-uren zendtijd voor weg te geven. De uitzending begint direct na het beëindigen van het VARA-programma om 12 uur. De show zal om 2 uur nog niet afgelopen zijn, maar de AVRO maakt opnamen van het gehele pro gramma en draait die af op dinsdag 13 december 's avonds van 8.05 tot 10.30 uur. Men hoort dan ook de impressies van Ageeth Scherphuis en Willem O. Duys, zoals zij die voor en tijdens de show geven. De kleinkunstenaar Johnny Kraay kamp is in onderhandeling met de Keulse televisie over een eigen show. Gaat dit door, dan zal hy als speciale attractie Duits spreken met een sterk accent. Verscheidene van de sketches waarmee hij in Nederland succes heeft gehad zal hij in het Duits vertalen en voor zijn nieuwe show gebruiken. De Duitstalige televisielanden, We«t- Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland zullen gezamenlijk een filmreeks ma ken over de vogeltrek- De televisie diensten werken samen om de grote kosten welke aan het vervaardigen van zulk een serie gepaard gaan, dragelij ker te maken. Er zal een team van technici, repor ters en vogelkenners naar Egypte ver trekken om daar het leven van de trek vogels uit onze streken te bestuderen en zoveel mogelijk ervan op de film vast te leggen. Het is niet onmogeiyk, dat de drie landen de film. indien zij slagen- ook naar andere West-Etiropese landen gaan exporteren en wie weet zullen wij ze dus ook te zien krijgen. Belangwekkend is het onderwerp zeker' Het gelukt de Italiaanse staatsomroep PAI ook niet, een tweede televisiepro gramma te realiseren op 1 januari 1961. De minister van verkeer Lorenzo Spa lino heeft aangekondigd, dat het nog ruim een jaar zaal duren eer men zo ver ls. De PAI zal het tweede programma op dezelfde wijze als het eerste verzorgen: het gaat alleen om programmakeuze voor de ruim 2.2 miljoen kijkers. Begin 1962 hoopt men in de grote centra Milaan, Turijn, Napels en Rome met het tweede programma te kunnen beginnen en aan het einde van dat jaar denkt men dan een derde van het land te kunnen bereiken met de uitzendingen in band IV. Het eerste programma bereikt met 28 zenders en 359 hulpzenders 96 pet van het gehele Italiaanse grondgebied. Italië is het zenderrUkste land van West- Europa. i/i v i IN HET GEBOUW van de Konink lijke Nederlandse akademie van wetenschappen in Amsterdam heeft mr. A. Stempels namens het bestuur van de Federatie van Nederlandse journalisten gisteren de Raad voor de journalistiek geïnstalleerd. Deze raad neemt met ingang van 1 no vember het werk van de sinds 1948 fungerende raad van tucht van de 43 Corazzini was ook lichamelijk keihard en hij bezat een soort meedogenloosheid waarvan hij zonder ook maar een seconde te aarzelen ook bui ten de sfeer van zijn zaken gebruik zou maken. Wat wrang besefte ik, dat ik Nick Corazzini zou kunnen verdenken om redenen die lijnrecht ston den tegenover de achtergrond van mijn wantrou wen jegens Levin en dominee Smallwood Co razzini paste niet in het beeld dat ik me van de Amerikaanse zakenman had gevormd. Van de twee resterende mannen, Theodoor Mah ler, de kleine Israëliet en senator Brewster kwam vooral de eerste als verdachte het meest in aan merking. Als ik me echter afvroeg welke gegron de reden ik hiervoor had, kon ik niets anders aan voeren dan dat hij mager en donker was, wat ver bitterd leek en ons niets over zichzelf verteld had. Als dat geen vooroordeel genoemd mocht worden, wist ik waarachtig niet meer wat dan wel een vooroordeel was. Senator Brewster stond zonder meer boven alle verdenking, maar dan ineens kwam ik op de ontstellende gedachte dat iemand die niet verdacht wil worden, alleen maar de identiteit behoefde aan te nemen van een per soon die inderdaad niet verdacht kón worden. Hoe wist ik met zekerheid dat ik werkelijk se nator Brewster voor me had? Wat vervalste pa pieren. een witte snor en wit haar en een van nature blozend gezicht waren genoeg om senator Brewster te zijn. Goed, een dergelijke personifica tie kon natuurlijk niet tot in het oneindige wor den volgehouden, maar ik wist heel goed dat zoiets ook niet de bedoeling was. Ik tastte geheel en al in het duister, besefte het ook en voelde me zó verward en onzeker dat ik steeds meer wantrouwend begon te worden en zelfs de vrouwen verdacht. Dat jonge Duitse meisje bijvoorbeeld Helene! Ze kwam uit Miirtchen en dat was dicht genoeg bij Midden- Europa en de kwade praktijken van achter hel IJzeren Gordijn om alles mogelijk te maken Aan de andere kant was het denkbeeld van een ze ventienjarige meestermisdadigster we konden veilig aannemen dat we niet met leerjongens in de misdaad te doen hadden vrij belachelijk en heel ver gezocht. Bovendien had ze haar sleutel been gebroken en het was een bewijs dat de lan ding van het vliegtuig voor haar volkomen on verwacht kwam en dit betekende zeker een zeer belangrijk punt in haar voordeel. Mevrouw zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN Dansby-Gregg? Ze behoorde tot een wereld die ik zo goed als niet kende, behalve dan uit vluchtige gesprekken met sommige psychiaters onder mijn collega's die nogal eens wat opvisten uit het troebele water van wat moest doorgaan voor de jongere Londense society: in onregelmatigheid en zenuwstoornissen om maar niet te spreken van meer dan eens voorkomend geldgebrek lag echter nog geen misdadigheid besloten en in het bijzonder miste deze wereld wat die van Zagero en Corazzini juist in hoge mate bezat: de lichame lijke en geestelijke hardheid die voor het karwei tje in kwestie nodig waren. Afgaan op bijzonder heden of generaliseren waren echter beide ge vaarlijk en konden misleidend zijn van me vrouw Dansby-Gregg als persoon wist ik niets af! Alleen Marie LeGarde bleef nu over. Ze was de toetssteen, het enige vaste punt in mijn zee van onzekerheid en als ik het wat haar betrof verkeerd zou hebben, hadden miljoenen anderen het ook gedaan. Er zijn bepaalde dingen die nie; mogelijk lijken, omdat ze ondenkbaar zijn en dit was er een van. Zo lag de zaak. Marie LeGarde viel buiten elke verdenking. Geleidelijk drong het gedempt geratel van de zich in de afnemende wind trager bewegende windmeterbollen steeds beter tot me door en het gesis van onze druklamp scheen plotseling abnor maal luid het was onnatuurlijk stil in de hul geworden. Iedereen staarde me verbaasd, gespan nen en nieuwsgierig aan. Al had ik mijn uiterste best gedaan om niets te laten merken en mijn gezicht zo onbewogen mogelijk te houden: het was me klaarblijkelijk niet gelukt en geen van de negen passagiers scheen het ontgaan te zijn dat er iets mis was. Dat ik op dat ogenblik in het mid delpunt van de belangstelling stond, kwam overi gens bijzonder goed uit, want Jackstraw was juist door niemand gezien binnengekomen. Hij had een Winchesterrepeteergeweer onder de arm en hield zijn vinger om de trekker. „Neem me niet kwalijk," verontschuldigde ik me tegenover mijn onvrijwillige gasten. „Het is een wat ruwe aanblik, maar de beurt komt u toe." Ik duidde met mijn hoofd in de richting van Jack- sraw. „Elke expeditie heeft een paar geweren bij zich die aan de kust gebruikt worden om de men sen tegen wolven en beren te beschermen. Verder schieten we er zeehonden voor het vlees voor de honden mee. Ik heb nooit kunnen vermoeden dat een geweer midden op de ijskap nog eens van nut zou blijken te zijn en voor veel gevaarlijker wild dan we ooit aan de kust hebben meege maakt. De heer Nielsen is een opmerkelijk goed schutter en ik zou u dus willen aanraden: haal geen streken uit en klem alleen maar uw handen boven het hoofd in elkaar allemaal!" Alsof ze aan een touwtje zaten, werden alle ogen plotseling weer op mij gericht. Ik had intussen gelegenheid gekregen mijn revolver te trekken de 9 mm Beretta die ik uit de holster van kolonel Harrison had genomen ditmaal vergat ik niet de veiligheidspal over te halen. In de bevroren stilte was de klik abnormaal luid hoorbaar. Die stilte duurde echter niet lang. „Wat is dit voor een afschuwelijke belediging?" Senator Brewsters gezicht was vuurrood van woe de en hij schreeuwde de woorden uit. Hij sprong overeind en wilde me aanvliegen, maar bleef plot seling stokstijf staan, alsof hij tegen een stenen muur aangelopen was. Het krakende schot uit de Winchester van Jackstraw leek in die beperkte ruimte op een scheurende, oorverdovende donder slag en toen de echo was weggestorven en de grij ze rook opgetrokken, staarde senator Hoffman Brewster met een spierwit gezicht naar het ver splinterd gat in de planken van de vloer, letterlijk vlak onder zijn voeten. Jackstraw moest de snel heid van de senator iets verkeerd berekend heb ben, want de kogel had nog net een stukje van de rand van Brewsters schoenzool meegenomen Het effect had echter niet verbeterd kunnen wor den. De senator zocht wankelend steun aan de kooi achter zich, ging bevend zitten en was zo lievig geschrokken, dat hij vergat zijn handen om hoog te houden. Het interesseerde me niet, want van senator Brewster zou ik geen last meer hebben. (Wordt vervolgd) Federatie van Nederlandse journa listen over De Raad voor de journalistiek kan op verzoek de gedragingen van alle jour nalisten, (ook ongeorganiseerden) be. oordelen en een openbaar oordeel uit spreken. De opgeheven raad van tucht oordeelde uitsluitend over de by een van de drie journalistenorganisaties aangesloten journalisten cn kende ook sancties. Dc raad voor de journalistiek kent deze niet. De voorzitter van de Federatie van Nederlandse journalisten, drs. G. van Lieshout, zei dat niet met weemoed af scheid wordt genomen van de raad van tucht, omdat de toekomst te rijk is aan nieuw perspectief. Hij gaf als zijn me ning te kennen, dat de georganiseerde journalistiek beslist geen uitgebreide catechismus over dc vaktechniek be geert. Maar wel acht de federatie naast de gewone rechter een bijzonder op de pers en aanverwante sectoren gericht beoordelingsorgaan nodig ter toetsing van het journalistieke optreden aan ge rechtvaardigde belangen van maat schappij en particuliere burger. De positie van een vrije pers in een vrij land wordt z.i. versterkt door de aan de burger geboden mogelijkheid zich met een klacht over het journalis tieke doen en laten te wenden tot een andere insantie dan de gewone rechter. De heer Van Lieshout overhandigde tenslotte aan de voorzitter van de raad prof. dr. J. A. van Hamel het eerste exemplaar van een boekje, waarin een samenvattend beeld wordt gegeven van de ongeveer dertig uitspraken die dc raad van tucht sinds 1948 heeft gedaan. De Raad voor de journalistiek be- staat voor de eerste keer uit prof. dr. J. A. van Hamel (voorzitter), leden niet-journalisten mr. G. C. J. D. Krop. man en mr. H. Dikkers, leden journa listen: dr. E. Diemer en dr. E. van Raalte. Mr. A. E. van Rantwijk is se cretaris Nederlands plan voor bescherming Pliilae In de plenaire zitting van de Unesco, heeft minister Cals de directeur-gene raal, Vittorino Veronese, een Neder lands plan voor bescherming van het eiland Philae, dat door de bouw van de stuwdam bij Assoean door het Nijl- water wordt bedreigd, overhandigd. Het plan dat door minister Cals ter tafel is gebracht, voorziet in de aanleg van een kunstmatig meer om Philae. een meer waarvan het waterpeil regel baar en lager dan dat van het Nylwa- ter is. De uitvoering, die in 1968 zou kunnen beginnen, zal 21 miljoen gulden vergen. vanavond i i I i Huisbioscoop van de NTS tussen 8 cn 10.10 uur. Begonnen wordt met het journaal en dan volgt de eerste film van „De dans door de eeuwen heen". Om 8.45 uur: de voor alle leeftijden goedgekeurde filmcomedie „Julietta". vanavond Om half negen zendt de KRO weel een avondcollege over democratie uit. Om 9 uur voeren het omroeporkest, het groot omroepkoor en solisten de Requiem-mis van Verdi uit en om 10.25 hoort u iets over nieuwe gram mofoonplaten. De AVRO laat u tal van bekende radio-artisten horen in het maande lijkse amusementsprogramma „Een duit in het zakje" en wel van 8.05 tot 9.05 uur. Daarna weer „Hou je aan je woord" en om 10 uur een recital, te geven door Sigurd Rascher saxofoon en Peter Hansen piano. „Studenten haver" begint om half twaalf. Programma voor morgen WOENSDAG 23 NOVEMBER i960 Hilversum 1, 402 m. 746 kc/», NCRV: 7.0o Nws en SOS-ber 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7 40 Gram 8.00 Nw» 8-15 Radiokrant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgen dienst 10.45 Gram 11.05 May-day, hoorspel (herh) 12.00 Lichte muz 12.30 Land- cn tuüvbouwmeded 12.33 Lachte muz 12.53 Gram of act 13.00 Nws 13.16 Met Pit op pad. lezing 13.20 Lichte muz 13.50 Gram 115.40 Muzikale lezing 16.00 V d Jeugd 17.2o iLichte muz 17.40 Beursber 1/7.45 Gram. !8.00 Koorzang 18 20 Het Spectrum, le zing en rep 18.35 Leger des Hoilsmuz 10.00 ;Nws en weerber 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Lichte mux lfi.30 Radiokrant 119.50 Strjkork 20.15 Noordhollands filharm lork, m.m.v. sol (In de pauze om ±21.10— |31.30 Vragen v d Oekumene) 2G.15 Gram 122-30 Nws 22 40 Avondoverdenking 22 55 Piatennleuws 23.55—34.00 Nws. Hilversum II, 29$ m. 1007 kc/s. VARA: |T oo Nws 7.10 Gym 7.20 Gram en act 8.00 >Nw« 8.18 Gram, act en kookpraatje 9.00 |Gym v d vrouw 9.10 Gram. VPRO: ïO.OO Schoolradio. VARA: 10.00 V d vrouw 11 00 iGevar progr 12.00 Lichte muz 12.30 Land en tuinbouwmeded 10.33 Voor het platte land, praatje 12.3e Gram i3.00 Nws en tentoonstel! Inge agenda 13.20 Or ge lepel 13.45 Gesproken portret 14.00 Pianorecital 14.46 Volksliedjes en -dansjes 15.0o Als Groot moeder er niet meer ts„ lezing 16.10 V d Jeugd 17.00 Or|c en koor 17.25 Gram 17.50 Regerlngsuitx: Jeugduitz: Onder één vlag in Suriname, door C Butner. 18.00 Nws en comm 18 20 Act en gram '.8.30 Lichte muz 19.00 V d kind lO lO Toe. spraak 19 20 VAiRA-Varia en gram. VPRO: '9.30 V d Jeugd VARA' 20 00 Nws 20.05 Licht progr 20.36 Lichte muz 21.00 Do naakte feiten, hoorspel 21.53 CeHo-recltai 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing 22.30 Nws 22.40 Lichte muz 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing 23.15 Omr ork 20.55—24.00 Nws. Televlsleprogr. VARA: 17.00 V d kind. NTS: 17.30 Jeugdjourn en weeroverzicht NCRV: 20.20 Pas geperst 20.50 Toncelmu- setim 21 30 Actueel progr 22.10 Dagsluiting (over de 4e IUn) Woensdag 23 november 1960 van 16—20 uur: Rita de Panama (Leca), Orkest Lnu- lou Legrand: Mets deux thunes dan* rbastrlngue (Constantin). Trio Ralsner; Les feuillee mortea (Kosma), Juliette Gré- co: Chanson d'amour (Gletz), Orkest Hel mut Zacharias; Valse désirée (Newman), 'idem: Julie la Rousse (Lafforgue). Pht- i'lppe Clay; Pouvu qu'tu m'aime* toujour* comme ga (Micheyl). idem; Quand les pe tit* seront vendu* (Legrand), Catherine Sauvage: Ton accordeon (Denoux). Mnu- ,rice Lareange; Mon 0nclo (Barcellinl). ld.: Le danseur d<- Charleston (Moulin), Pht- ,llppe Clay; Mélodie perdue (Giraud), or kest Helmut Zaeharlas; Sarah (Aznavour), Idem; II y avalt (Aznavour), Juliette Gré- ;co: Deux Jeunes filles Mondes (HaMetz), Trio Ralsner; Tire l'algutlle (Stern), Or kest Loulou Legrand: If I love (Gasté) Orkest Dolf van der Linden: Out of the nlght (HIrseh), Coleman Hawldn*; I on:y have eyes for you (Dubin), Orkest Dolf van der Linden; Have you met Miss Jones Rodger*George Shearing Quintet a cottage for sale (Robinson), Coleman Haw kins; All of you (Porter), George Sh-a- ''ng Quintet; You're my everything (War. sn), Orkesi Dolf van dor Linden. My lothers eyes (Baer), Coleman Hawkins. That old feeling (Fain), Orkest Dolf van der Linden. Jazz me blues (Delanev). ;Hazy Osterwald Sextet. Royal Garden .blues (Williams), Idem; Wenn die Gloc- 'ken hell erkllngcn (Vlllard), Monte Car los Singing hills (David), Orkest Max |Greger; Dream face cha cha (Scharfcn- berger). idem. Trflnen ln deinen Augen (de Vorzon). Rolf Paulsen; The shepherd's cha cha (Kaye). Orkes. Bert Kaempfert: Explorer (Kaempfert) Idem; Nur ein KU«- schen (Evcrley), Honey Twins; Cannon bah (Haazlewood), Orkest Bert Kaemp fert; Chal Bull! (Lelber), Idem. Mv baby doll (Kftmpfert), Tommy Kent; Kiss me (Caretei, Orkest Max Greger. Ich IcOsse Ihre Hand (Rotter). Idem; Genau wie du (Halletz). James Brothers; Organ grin ds «wing (Hudson), Hazy Osterwald ttet: At the Jam Band ball (Shields)

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7