Canada geen goudmijn, maar er zijn mogelijkheden Hersenspoeling en strijd om de geest Emigrante vertelt in HAZERSWOUDE: Na hard ploeteren lacht het geluk ons toe. Groene Kruis hield ledenvergadering C. A. Volgering (Ter Aar) met koninklijk gouel onderscheiden MUSEUMBEZOEKERS ALPHEN THANS UIT DE KOU Kernenergie is voor landbouw van grote waarde Verkeersslagnaties MEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 22 NOVEMBER 1960 CAN ADA is bepaald geen goudmijn. Maar wanneer men over een flinke dosis doorzettingsvermogen beschikt en onvervaard de handen uit de mouwen steekt, dan zijn er mogelijkheden. Dat is het oordeel van onze vroegere plaatsgenote mevrouw P. van Gemeren-Bakhuizen, die onlangs per vliegtuig uit Canada is overgekomen om een tijdje vakantie te houden. Wil men wat bereiken, dan moet men stug doorvechten. Ook als er tegen slagen komen. Die zijn ook ons niet bespaard. Het begon al direct na onze aankomst in juni 1951 te Quebec. De hulp die wij van de christelijke emi gratiecentrale ontvingen, was niet om over naar huis te schrijven. Moge lijk dat er in de loop der jaren verbetering in de organisatie is gekomen. Maar toen mijn man en ik met drie kinderen in Quebec aankwamen, werd ons al spoedig duidelijk, dat een gezin met jonge kinderen het laatst aan de slag kan komen. Ons was een baan beloofd in Edmon ton in de provincie Alberta. Toen wij na een reis van vier dagen en drie nachten daar arriveerden, bleek, dat de open plaats reeds lang was bezet. Daar ston den we. Men stuurde ons door naar Red Deer. waar mijn man werk kreeg bij de spoorwegen. Naar Nederlandse maatstaven was het huis waarin wij terechtkwamen verre van gerieflijk. Geen elektri citeit, geen verwarming, geen water lei ding. De woning stond in het bos en wij moésten zelf hout zagen voor de verwarming. Mijn man werkte ongeveer 68 mijl ver derop en kwam maar eens in de week thuis. Het loon was echter behoorlijk. We konden er goed van rond komen. 9om zouden we het dan het volgende jaar wel hebben. De bejaarde Canadees bleek groot vertrouwen te hebben in Nederlanders en Denen. Bij de boerderij behoorde ongeveer 42 bunder reeds in cultuur gebracht land. We begonnen met het kweken van toma ten voor de fabriek. En omdat we vlak bij een hoofdweg woonden, rees een plan langs die weg een kraam te plaatsen voor Kolenmijnen Later werd werk gezocht wat dichter bij huis; bomen rooien en zagen. Weer later gingen we naar Nordegg, waar mijn man de kolen mijnen inging. We hadden het daar goed naar de zir., vooral toen er zich nog een paar gezinnen uit Nederland vestigden. Eenmaal goed en wel op dreef ondervonden we weer tegenslag. De kolenmijn werd gesloten, omdat de aanvoer van kolen uit de Verenigde Staten goedkoper bleek te zijn. Inmiddels hadden we kennisgemaakt met de familie Pleune en toen rijpte het plan gezamenlijk naar de provincie Ontario te trekken. We deden een week over de reis, waarna we ons in in Brighton vestigden, vlakbij het On- tariomeer. Mijn man kwam in aanraking met een 96-jarige Canadees, eigenaar van een tomatenfabriek, die ons voorstelde zijn boerderij te kopen. Wij hadden geen geld genoeg, wat voor hem evenwel geen be zwaar betekende Wij moesten de boer derij maar betrekken en over de koop- De heer J. van Gemeren voor zijn kraam aan de hoofdweg te Brighton. Hier worden onder meer Hollandse klompen aan de Canadezen verkocht. WOURRUGGE In het wUkgebouw werd maandagavond ern ledenvergadering gehouden van de plaatselijke afdeling van Het Groene Kruis. Voorzitter J. van Recnen betreur de de geringe opkomst der leden. Voorts wees hU In zUn Jaaroverzicht op het feit, dat de combinatie van Woubrugge, Ter Aar, Aarlanderveen, Zevenhoven en Nleuwvccn thans In een Stichting Is om gezet, waardoor nu elke afdeling pre cies weet, waar zij aan toe Is. Deze nieuwe vorm heeft tot op heden behoor lijk goed gefunctioneerd. Penningmeester G. Kroes deelde mee. dat de begroting voor 1961 en klein batig saldo toonde, ook dc rekeningen van het afgelopen jaar hadden dit De jaarlijkse gemeentelijke subsidie ls met 700 gulden verhoogd, terwijl van wijlen mevrouw Ten Kamp een legaat van 500 gulden was ontvangen. Uit het jaarverslag van wijkzuster G de Haan vernamen de leden, dat thans een moeder- en kleutercursus wordt ge houden met een bevredigende belang stelling. Ook het consultatiebureau voor Jonge moeders wordt goed bezocht. In de commissie voor gebouw. Inventaris en materialen werden benoemd de heren C. J. Schijf en P. J. de Witte, in de kas- Mevrouw Van Gemeren-Bakhuizen met vier van haar kinderen in haar woning te Brighton. de verkoop van verse tomaten aan m« sen die langs kwamen om het weekeinde in Presquille-point door te brengen, vakantiecentrum. Uitbreiding Het succes bleef niet uit. We begonnen ook appels en peren te verkopen en op zekere dag kwam er een grossier, die voorstelde nog meer uit te breiden. Het resultaat is, dat wij met de hulp van onze - oudste zoon een „stand" heb ben, waar de vakantiegan gers van alles kunnen in slaan. Zelfs uit Nederland geïmporteerde klompen kan ben bij ons kopen. Het top- seiaoen loopt van eind april tot ongeveer half oktober. Wij hebben het dan erg druk en doen werkelijk goede za ken. Bovendien maakt mijn man van januari tot juli tweemaal per week met een auto een tocht naar de Ver enigde Staten, waarbij hij kuikens vervoert. Toen wU de koop met die Canadees sloten, stonden op het land een woonhuis en een schuur. W|J hebben er kassen bijgebouwd voor het kweken van Jonge tomaten planten voor de verkoop. We kweken ook gewone kamer planten. die veel aftrek vin den. Achter onze „stand" hebben we een veld gladio len. waar de vakantiegan gers tegen een vaste prijs zelf bloemen mogen snijden. Behalve een personenauto hebben wU nu een vracht wagen voor het vervoer van onze pro- dukten. Door hard te werken, hebben wij ons een goed bestaan verworven. Duide lijk Is ons geworden, dat men veel aan passingsvermogen moet hebben. Past men zich niet aan b|j de Canadese levensge woonten. dan blijft men een vreemdeling. Dan komt men niet verder. Wij zouden niet voorgoed naar Neder land terugwillen. Maar heb je werk in Holland en een behoorlijk inkomen, blijf dan waar je bent. In Canada heerst op het ogenblik nogal wat werkloosheid. waardoor men niet makkelijk aan de slag kan komen. Overigens is het verba zingwekkend, wat de Nederlandse emi granten in Canada hebben bereikt. Onder meer zijn er christelijke scholen, die zon der subsidie van de regering zijn opge richt en in stand worden gehouden. De Christian Reformed Churdh heeft daar toe het hare bijgedragen. LEIMUWE1V Achtste verkeerscursus gisteren begonnen Ter gelegenheid van het begin van de achtste algemene verkeerscursus sprak de heer D. Broere gisteravond een pro pagandistisch woord. Hij wekte op tot deelneming aan de cursus, die beslist geen overbodige luxe is, gezien de vele ongelukken die dagelijks gebeuren door onoplettendheid, achteloosheid, roeke loosheid, slordigheid en onkunde. Enige cijfers kunnen dat missöhien beter illustreren dan woorden: In het eerste halfjaar van 1960 werden alleen In Amsterdam 40 personen gedood door verkeersongelukken; in Rotterdam vielen in diezelfde tijd 35 doden en in Utrecht 12. Daarnaast werden vele duizenden mensen in min of meer ernstige mate gewond. Deze cursus is bedoeld om in twaalf lessen de deelnemers meer ver- keers-minded te maken- Opperwachtmeester Van der Have wees ook nog eens op de noodzaak van deze cursus en op de steun, die het Verbond voor Veilig Verkeer ontvangt van ons Koninklijk Huis. De afdeling Leimuiden van genoemde bond vecht in de voorste gelederen en heeft daardoor een uit stekende reputatie gekregen. ALPHEN AAN DEN RIJN Chr. besturenbond sprak over bezitsvorming In Concordia heeft gisteravond de Christelijke Besturenbond vergaderd. Het was een extra-bijeenkomst Enkele weken geleden had namelijk de heer C. Jaars- ma, bestuurslid van het CNV, een be langwekkende causerie gehouden over de bezitsvorming. De stofopbouw, met be hulp van een flanelbord, was zo uitvoe rig, dalt geen tijd overbleef voor discus sie. Daarom was de heer Jaarsma er gis teravond weer en onder leiding van de voorzitter, de heer W. Geerlof, heeft men het genoemde onderwerp van alle kanten bezien en zijn voor- en nadelen uitvoerig overwogen- Er was veel be langstelling en de voorlichting van de heer Jaarsma, die een geestig causeur is, werd zeer op prijs gesteld. We kunnen nog vermelden, dat tot se crertaris van de besturenbond- als opvol ger van de heer C. Burggraaf, is be noemd de heer J. F. v. d. Vate. Christenvrouwen kozen Mevrouw H. R. Langeveld—Feringa opende gisteravond de vergadering van de Christen-vrouwenbond, die in Con cordia werd gehouden en die, na de no tulen als enug agendapunt had: bestuurs verkiezing. Zoals bekend, werd vorige week tot splitsing van de afdeling beslo ten. Mevrouw Den Ouden gaf nog even aan, hoe de scheiding loopt en toen gin gen de dames van noord en zuid ieder hun eigen bestuur stemmen. Voor de afdeling zuid, die als presi dente houdt mevrouw Langeveld, werden als nieuwe bestuursleden gekozen me vrouw D. BuijzertKamper, mevrouw HanemaayerWinkelman en mevrouw H. E. J. Grosheide—Sierink- Van het huidige bestuur gaan naar de afdeling noord over mejuffrouw J. C- de Vries, die, zoals gemeld, presidente wordt, mevrouw A. J. de BoerHeemskerk en mevrouw C. Rijswijk—Wentinck- Als nieuwe bestuursleden zijn gekozen me vrouw K. BaartFluiter, mevrouw Hel mus—van Egmond en mevrouw G. N. J. Kloosterman—van Huffelen. De functies worden onderling verdeeld. De kerstbijeenkomst wordt gezamenlijk gehouden in Nabij. De afdelingen ver gaderen dus voor het eerst apart in 1961. Meegedeeld werd, dat de verkoop en verloting van handwerken in de vorige vergadering ten bate van het Magdalena- fonds, f 300 heeft opgebracht. Het bezit dat de Historische Vereni ging voor Alphen a. d. Rijn en omstre ken heeft aan voorwerpen uit vervlo gen tijden ls bijeengebracht ln een ge bouw (Rijnkade 11) dat daarvoor ge- eigend is. De gevel verraadt de Oud hollandse bouwwijze. Men ls terecht trots op dit pand. Maar er ontbrak nog wat aan. Het was een onverwarmd ge bouw. Doordat de bovenverdieping van Rijn kade 11 weer particulier bewoond wordt, is het mogelijk geworden, dank zij de steun van het gemeentebestuur, centrale verwarming aan te leggen, waarvan het gehele gebouw profiteert. Dit heeft twee voordelen. In de eerste plaats kunnen degenen die interesse hebben voor ons historisch bezit, er nu ook in de win tertijd terecht; voorts blijft dit bezit nu ook beter bewaard tegen vochba an tas ting. Het bestuur van de historische ver eniging had leden en belangstellenden gisteravond uitgenodigd het museum te komen bezichtigen. Velen waren geko men. Wij hebben al eens eerder geschreven, dat het heel interessant is enkele uren in het museum door te brengen. Gisteravond kwamen sommigen er voor het eerst en men keek zich de ogen uit De secretaris, de heer P. Breeveld, vertelde ons nog. dat ook aan restau raties van het bibliotheekbezit wordt gewerkt Na de bezichtigng is men naar bet raadhuis gegaan, waar men genoten heeft van de kleurengeluidsfiilm Als een gou den ketting Hierin werd aandacht gevraagd voor oude kostuums, oude in- Rlva. Op 6 6december zullen aandeel houders een statutenwijziging behande len ter verhoging van hert maatschappe lijk kapitaal van f 3.5 tot f 7,5 miljoen om de directie meer armslag tc geven. Aandelen van f500 kunnen worden ver wisseld in aandelen van f 100. Bik aan deel van f500 en alle vijf aandelen van f 100 geven recht op één stem. Voorge teld wordt do. adjunct-directeur W. H. Deelman tot directeur tc benoemen. commissie de heren P. G. Luiing en J. Windhorst G.zn. Ten slotte bracht de voorzitter nog verslag uit van de Algemene vergadering tc Rotterdam. Als de voorgestelde pen sionering der verpleegsters wordt inge voerd. zullen ook de afdelingen hogere bijdragen dienen te betalen. Bij dc bestuursverkiezingen werden dokter J Nooter en de heer H. J. Hoogen- boom herkozen. De heren C. J. Schijf en D de Lange zullen trachten nog meer leden te werven voor de afdeling. HDC 2 aan kop In de tweede lclasae van de Leidse Districts Dambond kreeg HDC 2 lijst aanvoerder Zegveld 2 op bezoek. De thuisclub wist deze wedstrijd te winnen, waardoor men tevens aan de leiding kwam. Zegveld boekte de eerste over winning door J. Groenendijk. W. J. Ra ve nsberg bracht de partijen op gelijke voet: 2—2. Door sterk aanvalsspél kon den T. Versluis en F. van Doorn HDC een veilige voorsprong geven: 6—2. Doordart L. Verdegaal verloor, keerde de spanning terug, maar C. Ravensber- gen kwam tot winst en het was 84. HDC vergrootte door P. Kalshoven de voorsprong tot 104 en P. H- Spek stelde de zege veilig door te winnen van G. Vermey: 12—4- De uitstekend spelende Joh. Muyt gaf de nederlaag van Zegveld een betere aanblik: 12^-6. A. C. van Dig- gele bevrijdde zich uit een opsluiting en liep fraai door naar dam. Totaal: 146. De gedetailleerde uitslagen: W. van Ofwegen (HDC)Joh. Muyt (Zegveld) 02; P- KaishovenJ. Reineveld 2—0: M. TirinenburgJ. Groenendijk 02; P. H. Spek—G Vermey 2—0; W. J. Ra- vensbergC. Groenendijk 20; A C- van DiggeleD. Muyt 20; L. Verde- gaan—A. Berkelaar 0—2; F. van Doorn— L. van Doorn 20; T. Versluis.T. Rade- maker 20; C- RavensbergenM. Mar kus 20. Verkoop Industrieterrein De heer N. J Verklelj, wonende al hier, wenst ten behoeve van de stichting van een fabriek voor ijsbereidlng ed. een perceel Industrieterrein ter grootte van ongeveer 1500 m2, gelegen langs de Van For eestlaan, van de gemeente aan te kopen. Met de koper ls overeenstem ming bereikt over een prijs van f 13 per m2- Straalverbindingstoren De PTT wenst ten behoeve van de stichting van een telefonie-straalverbin- dlngstoren een perceel industrieterrein ter grootte van ongeveer 2400 m2. gelegen langs de Energieweg, van de gemeente aan te kopen. Er is overeenstemming be reikt over een prijs van f 16 per m2. terieurs en gebruiken. De film gaf beel den uit 1790 (een huwelijk), van een ziekbed in 1810, een 21e verjaardag in 1860 en ten slotte van een hedendaags huwelijk, maar dan in Fries kostuum. Filmavond N.C.R.(eis) V. Voor de avond die de filmdienst van de Ned. Chr. Reisvereniging gisteren in Centraal gaf onder de titel „Sneeuw- jolijt en zonprofijt" bestond goede be langstelling. De aanwezigen hebben stel lig geen spijt gehad van dit uitgaans- avondje, want onder die verzamelnaam werden vier voortreffelijke kleuren films gebracht, nl. Wintersport in Oos tenrijk en Frankrijk; oud en modern Israël, waarin een beeld van de heden daagse opbouw gegeven werd; dan was er een zeereis naar Zuid-Afrika met o.a. een bezoek aan de Kruger-wildtuin en ten slotte nog een dia-reportage uit Ca nada (familiebezoek). Wellicht waren op dit laatste onderdeel nog de meeste be langstellenden afgekomen. Het was de bedoeling dat ook nog een propagandawoord gesproken zou wor den, maar de spreker was verhinderd. Een hoofdbestuurslid opende de avond en voorts was het zonder meer duidelijk dat de N.C.R.V. alles wat de films bo den ook in werkelijkheid voor ieder wil organiseren. Daarvoor valt een groeiende belangstelling waar te nemen! Toneelavond Gisteravond bracht de Koninklijke vereniging „Litteris Sacrum" uit Leiden voor het Nutsdepartement het blijspel „Daar moet je een vrouw voor zijn" over het voetlich. Het is de gesahiedenis van een schrij ver van detective-verhalen, die een vrouwelijke medewerker heeft. Een en ander gaf aanleiding tot een vlotte in trige, die het stuk zeer aantrekkelijk maakte. De spelers gaven een voltte voorstelling met veel vaart, waarin geen zwakke punten vielen te ontdekken. Voor al het spel van Bob Hageman verdiende veel lof. In het derde bedrijf bereikte deze speler zijn hoogtepunt. De regie van Jan Chr. Bartelsman ver dient een apart woord van lof. De dé cors waren zeer eenvoudig gehouden. Het is wel weer gebleken, dat de leden van het Nutsdepartement in Alphen aan den Rijn het meest geïnteresseerd zijn bij een toneelstuk, want de zaal was gis teravond geheel gevuld, terwijl dat bij andere Nuts-evenementen niet altijd gezegd kan worden. De heer C. A. Volge ring in Ter Aar. die se dert de oprichting <40 jaar geleden) lid is van de muziekvereniging Ar- ti et Religioni en sinds 1932 voorzitter, is gis teravond gehuldigd ir het Paroc"hiehuis. waar Arti, compleet met drumband, de jubilaris en zijn gezin een harte lijk muzikaal welkom had bereid. Eerste spre ker was burgemeester B. J. Hogenboom. Deze zei onder meer, dat het ge meentebestuur trots is op de vereniging Arti, die op voorbeeldige wij ze wordt geleid door de heer Volgering. Burge meester Hogenboom speldde hierna de heer Volgering de gouden eremedaille, behorend bij de orde van Oranje- Nassau. op de borst. Ver der werd nog gespro ken door pastoor J. v. d. Hoeven, de heer Van Dijk uit Lisse (namens de R.K. bond van mu ziekgezelschappen ir Zuid-Holland), de heer A. J. Wassenberg, die namens de vereniging sprak, en de heer Weyers, penningmees ter van de bond, waar na de heer Volgering een dankwoord sprak Veilingoverzicht Ter Aar De aanvoer van tomaten is in de af gelopen week snel minder geworden. Zelfs de samentrekking op twee export- dagen kon niet verhelpen dat er toch maar een dagaanvoer van rond 15 ton was. En van deze aanvoer is zeker 40 pet niet meer voor de uitvoer geschokt, zo dat de exporteurs het met een klein beetje moesten stellen. Voor deze klei nere hoeveelheid wilden ze nog wel een behoorlijke prijs betalen, zodat er niets te klagen viel, evenmin als over het geheel: de oog9t is behoorlijk geweest, evenals de prijs. De aanvoer van witlof is weer groter geworden doordat meer kwekers tot de oogst zijn gekomen. De kwaliteit is over het algemeen behoorlijk, hoewel de snelle groei wel spoedig rijpheid doet optreden. De handel was zeer vlot met hoge prijzen. De gehele aanvoer wordt door het binnenland afgenomen. In de komende weken zal de aanvoer nog veel groter worden. Andijvie deed het opnieuw best, zelfs die van de koude grond bracht een beste prijs op en die van onder het glas was nog weer duurder. Er komt in an dijvie van de volle grond nogal wat smet voor door de vele regen. Uien waren weer goedkoper dan vorige week. Spruiten brengen een goede prijs op, de kwaliteit is over het algemeen vrij goed maar de aanvoer is nog niet zo groot. Waspeen kon zelfs de 20 cent per kilo halen en bospeen bracht het nog ver der. De kwaliteit van beide was heel goed. Schaars aangevoerde prei bracht een goede prijs op. Boerenkool ondervindt nog niet de be langstelling die men graag zou willen, daardoor is de prijs maar laag. Rode kool was vast in prijs, zo rond het dubbeltje, en savoye kool eveneens. BENTHUIZEN Onderlinge wedstrijden van „Na arbeid sport" In het verenigingsgebouw hield de gym nastiekvereniging „Na Arbeid Sport" on derlinge wedstrijden voor de groepen kleutermeisjes, kleuterjongens, meisjes- A en Jongens-A en melsjes-B. Als leden van de jury traden op de heer Nic. den Hertogh en de dames A- de Braber— Hoogendam en L. van Leeuwen, allen uit Zoe term eer. Op sportieve wijze ls gestreden om de eer, met daarnaast als inzert hert KNVG-dlploma (van het Kon- Ned. Gym- nastdekverbond) en voor de eerste drie prijswinnaars van de grootste der deel nemende groepen was er bovendien een clubmedaille. De uitslagen zijn als volgt: Kleuter meisjes: 1 Tini van Noort; 2 Atie de Vrij; 3 Hanneke de Goeje. Kleuterjongens: 1 Albert van Eeden-Petersman; 2 Kees van der Heijden en 3 Martin van der Heijden. Meisjes-A: 1 Ina Graper, 2 Ger- da Vermeulen en 3 Tina Groen. Jongens- A: 1 Henk Buys, 2 Jaap Pos en 3 Johan van der Meer. Meisjes-B: 1 Greetje Steenwijk, 2 Ditje Verschoor en 3 Alie den Hertog. De voorzitter van de gymnastiekver eniging, de heer A. van Noort. reikte de diploma's en clubmedailles met een toepasselijk woord uit. Hij wees daarbij op het grote nut van het regelmatig tur nen en prees de doortastendheid van de Jeugdgroepen, die over het algemeen tot zeer bevredigende resultaten zijn geko men. De jeugdige gymnasten, die voor geen prijs ln aanmerking kwamen, wer den op een versnapering onthaald. Met dankbare bewoordingen sprak de heer Van Noort tot slot mejuffrouw N. P. van Zetten uit Zoe termeer toe; zij had de algemene leiding van deze zeer geslaag de avond- Van de voorzitter mochten wij nog ver nemen, dart vrijdagavond om 7 uur on derlinge wedstrijden zullen worden ge houden voor de oudere groepen. Aafje Top sprak voor Plattelands vrouwen In het koffiehuis van de -heer A. van Staalduinen kwamen de dames van de afdeling Benthuizen van de Ned. bond van Plattelandsvrouwen onder presidium van mevrouw A. Steenbakker Morilyon Loijsen—Kraayesteijn bijeen. De presi dente deelde mee, dat de jaarlijkse Kerst avond op woensdag 21 december dn het verenigingsgebouw zal worden gehouden. De voordrachtskunstenares Aafje Top besprak hierna het boek „Zuster Luc" van Kathryn Hulme. Ten bate van het „Prins Hendrikoord" werd een verloting gehouden met als hoofdprijs een bed sprei; deze kwam in bezit van mevrouw L. ZegwaardBoogaards. De opbrengst zal aan de genoemde stichting worden overgemaakt. In zaal Veelenturf aan de Dorpsstraat te Zoetermeer hield de afdeling Zoeter- meerBenthuizen van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw een ver gadering voor leden en belangstellenden. Over het onderwerp „Vreedzame toepas sing van kernenergie in land- en tuin bouw" sprak de heer M. A. Wijs, die verbonden is aa<n het Reactor Centrum Nederland. Het programma omvatte een drietal kleurenfilms, die een beeld ga ven van het wezen der atomen, alsmede films over de toepassing in land- en tuin bouw en vooral in de geneeskunde. Spreker wees erop dat in 1760 de heer Dalton de grondlegger was van de atoomtheorie en dat door hem 1200 proe ven werden gedaan. Hoewel kernenergie nog in de kinderschoenen staat, ls men reeds in andere landen, zoals Amerika, veel verder met de toepassing ervan. In Amerika zijn reeds in vele zelfbedie ningswinkels levensmiddelen verkrijg baar, die door middel van kernenergie zijn geconserveerd. In Groenland, waar tot voor kort geen wlntervaste tarwe kon groeien, is men reeds zover gevorderd, dat door bestra ling van het zaaizaad thans de tarwe weelderig groeit. In Canada, Engeland en Frankrijk wordt voor de verlichting van enkele grote steden kernenergie toe gepast. Wat de geneeskunde betreft, staat Amerika bovenaan, wat betreft de toe passing van kernenergie. Spreker toonde een aardappel, die door kernenergie was geconserveerd. Proeven hebben uitgewezen, dat aard appels, die op deze wijze geconserveerd zijn, twee jaar houdbaar zijn! Dit geldt ook voor andere produkten zoals bloem bollen. Door middel van de Mms kreeg men een kijkje in de ziekenhuizen te Boston, waar kernenergie wordt toegepast bij het opsporen van kwaadaardige ziekten- De heer Wijs was van oordeel, dat door middel van kernenergie het moge lijk zal zijn om in de toekomst in de land- en tuinbouw nieuwe variëteiten te creëren. Ook voor nieuwe bloemen- variëteiten heeft men in Nederland al opzienbarende resultaten verkregen. Op het gebied van de hygiëne en ge zondheidszorg op de land- en tuinbouw bedrijven zal kernenergie een ommekeer brengen ln de tot nu toe gevolgde methodes. De lijn BoskoopDen Haag van de autobusonderneming „Citosa N.V." te Boskoop heeft de afgelopen week veel hinder en vertraging ondervonden van hert andere wegverkeer, vooral in Bent huizen en omgeving. Nabij de dorps brug liep vorige week een wiel van een land bouwtrekker. Dit euvel was er de oor zaak van, dat al hel andere verkeer Geref. mannenbond in Ter Aar Dr. B. Rietveld, Geref. predikant te 's-Gravenhage, heeft op de afdelings vergadering van de Mannenbond een belangrijke rede gehouden over „Her senspoeling en strijd om de geest". Het woord hersenspoeling doet mis schien eerst wat vreemd aan en w|j verwachten dat eigenlijk alleen maar ln de communistische landen, maar het ls dichterbij dan w|j soms denken. Over dit onderwerp z|jn belangrijke boeken verschenen in Amerika en Engeland, die ons heel wat hebben te leren. In de reclame vindt men ook iets der gelijks. Men voert réclamé die bij de mens aansluiting vindt en waarover men geen besluit neemt met het verstand, maar meer in het onderbewuste leven. Men is in Amerika zover met de re clame en de kennis van de werking der kleuren op de menselijke geest geko men. dat pien in grote zelfbedienings zaken de artikelen in een bepaalde om geving zodanig opstelt, dat er een be paalde geestvernauwing optreedt, zodat men, ook wel tegen het verstand in, die artikelen koopt die men uitstalt. Vooral op het gebied van het roken van siga retten heeft men hiermede grote resul taten bereikt, ondanks het feit dat art sen hebben verklaard dat men van sigaretten roken lpngkanker kan krij- *en- - Ook op het terrein van de religie vindt men dit streven terug. In de sa menkomsten van „De Gemeente Gods" past men op bepaalde wijze muziek en zang toe. waarbij suggestieve preken worden gevoegd, waardoor men de mens brengt tot een bepaalde geloofsbelijdenis en een ommekeer in zijn levenspatroon, en dan ten goede. Er is een methode om de menselijke geesrt zodanig in vervoering te brengen, dat er een bepaald punt komt, waarop men een geheel nieuw levenspatroon aan hem kan voorschrijven. De verstan delijke vermogens van de mens worden dan geheel uitgeschakeld en er ontstaat een vacuüm, waarin men gemakkelijk een heel andere gedachtenwereld kan Inschuiven. In verkeerde zin In verkeerde zin wordt dit middel van bewerking van de menselijke geest ge bruikt in communistische landen, waar men dan de hersenspoeling ten einde toe volbrengt. Faillissementen (Opgegeven' door Van der Graaf Co) Uitgesproken: N.V. Steenfabr. Gebr. Over- beek. Steenbakkersweg 1, Hengelo, cur mr C D van Vliet, A'dam en mr. H J Ribblnk. Hengelo; G J Fokke Sr. (kieefatoffenhan- del), Vriezenvecn, cur. mr. B W Kranen burg. Almelo: J Beugeling (autohandei). Deurningerstraat 93, Hengelo, cur. mr. J L M Niers; G C M van Drimmelen-dc Wit (levensm.bedrijf), St. Anlhonielaan 294. Arnhem, cur. mr. J J M Terheggen. Vernietigd: W vd Velde (fa id.). Grlft- etraat 32, Adam: J L Rooe. schilder, 1ste J. van Campcnstraat 56 I, idem. Opgeheven: J P Korzelius (conf.fabr.). Torrestraat 2®hs, A'dam: H J F Remmen, natuurgeneesk., Rembrandrtstraat 3. Venlo: ,T A Maae, aannemer (fa. J A Maas en Zn.), M. Polostraat 102. A'dam: J Walraven, koopm., Singel 114, idem. Geëindigd: C Cramer, lijstenfabr., En- schedclaan 66, Den Haag: N.V. Mach.fabr. Slavertburg, Loosduinseweg 851a, idem. Surséance: aan fa. C J W Bodegraven Zn., Mach fabr.. Coevorderstraat .31, Nieuw- larid (Ooeterheseelcn) en verm J L. Berken laan 13. Geesbrug. C J W, Linthoret Hn- manatraat 48. Hoogevecn en D C L Bode graven. Stuifzandscweg 24, idem. voort.. onbw.-akkoord gedep., vorderingen uiter- fjk 3/12 bij bewindv mr. H C v d Woerd. Meppel. beslissing 21/12 U uur. slechlts langzaam kon rijden. Met een Citosa-bus was de moeite nog groter, doordat dit vervoermiddel erg breed en lang is. Met een kwartier vertraging kon men eindelijk de weg vervolgen Doordat een vrachtauto bij het draaien op het erf van de heer N. M Renrink aan de Zegwaartsewee merf een wiel on het voorspatbord kwam vasrt te zitten kwam eveneens alle verkeer to' stil stand. Het ongelukje gebeurde luist toen de wagen dwars over de wee n'ond. Toen men het wiel vrii had. kon de honderden meters lanee file zich eindeWk in be weging stellen. Een Citosa-bus had hier door een half uur vertraging, zod»t vel» passagiers hierdoor de aanslui+lnz met andere dansten misten. Randstad en landbouw De vereniging van oud-leerlingen van landbouwonderwijsinrichtingen ..Zoeter meer en Omstreken" heeft voor vrijdag half 8 in de zaal van de heer Veelenturf. Dorpsstraat te Zoetermeer, een algemene vergadering belegd. Als spreekster zal optreden mevrouw mr Chr. A. de Ruy- terde Zeeuw, lid van Gedeputeerde Staten van d® prov'n-i° Zutd-Hollaprt over ho' ani'-v'-r o Men past daar allerlei grove en ge- weldadige middelen toe die de mens in een situatie brengen waarin zijn ver stand ophoudt te werken en men in de ontstane leegte een geheel ander levensbeginsel kan invoegen. Zo komt het voor dat mensen tot een verklaring komen die niet van hen zelf is, maar door middel van hersenspoeling ln die mens is gebracht Het gaat nu om de vraag: is dit mid del geoorloofd, want als dit waar is zou het een middel kunnen zijn om de ongelovige te bekeren en een machtig hulpmiddel in het werk van de Evan gelisatie. Wanneer we de schriftuurlijke gege vens over de mens aanvaarden is dit middel verboden. Nooit mag men een mens zijn eigen verantwoordelijkheid voor zijn daden ontnemen, want God zal de mens daarnaar oordelen. Zo mag men in psychiatrische inrichtingen de shockmethode alleen maar toepassen tot zover de verantwoordelijkheid van de mens niet wordt geschaad en dan alleen als geneesmiddel. Hier hangt ont zettend veel af van de leiding van de verpleging, waarom men ook Christe lijke instellingen voor deze ongelukkige schepselen in stand moet houden. Mag dan de prediking in de kerk en het evangelisatiewerk zodanig worden opgebouwd, dat zij door een sterk sug gestieve werking de mens beïnvloeden? Alleen het Woord moet worden gebracht en dan op een manier, die de mens het meest aanspreekt, dus ook wel sug gestief. Hier schuilen echter ook wel gevaren om de mensen niet bedrogen te doen uitkomen. Dat gevaar ontgaat men als men ziah streng houdt aan het Woord van God. Alle middelen, zegt Paulus. zijn toe gestaan om de mensen het evangelie te brengen, maar het moet alleen het evan gelie zijn van Jezus Christus. En de uitwerking van dit woord moet worden overgelaten aan de Heilige Geest, die de toepasser is van het gepredikte woord. KOUDEKERK AID RIJN Burgemeester Waverijn erelid K.v.K. Artesia De Kamer van Koophandel van Artesla Callfornic heeft burgemeester Q. Waverijn van Koudekerk a/d R|jn be noemd tot erelid. Burgemeester Van Wa verijn ls blijkens dc ontvangen oorkon de het eerste erelid van deze Kamer, dat buiten Amerika woonachtig is. Naar aanleiding van een introductie brief, die dc burgemeester van Koude kerk a/d Rijn meegaf aan een jong echt paar. dat naar Amerika emigreerde, is contact tussen deze gemeente en de ge meente Koudekerk a/d Rijn ontstaan. Op24 oktober heeft de gemeenteraad van Artesia Koudekerk a/d Rijn officieel als sister-city op haar basis van het „Sister city program" geproclameerd. Dit program, dat vorig jaar in de Verenigde Staten door de Amerikaanse vereniging van gemeenten is opgesteld, beoogt cul tureel en ander contact te leggen tussen Amerikaanse steden en dorpen met soortgelijke steden en dorpen op andere continenten. Trap van paard Terwijl hij gisteren bezig was een geit te melken, kreeg landbouwer W. van den Akker van een in dezelfde stal staand paard een trap. In het acade misch ziekenhuis te Leiden bleek, dat hij een hersenschudding en een kaak- fractuur had opgelopen. Speeltuin Het comité dat van plan is in Kou dekerk oen speeltuin in te richten, zit met stil. Op het ogenblik wordt een ver loting gehouden om aan de nodige speel- werktuigen te komen en verder zal 20 december in het verenigingsgebouw een vergadering worden gehouden om tot oprichting van een speeltuinvereniging te komen. r. OUDE WETERING Nederlands staatsbestel Woensdagavond half acht zal door de gezamenlijke kiesverenigingen Wete- ringbuurt en Alkemade een vergadering worden gehouden in de consistorie van de Gereformeerde kerk. Als spreker zal optreden mr. W. J. E. v. d. Bos. juridisch adviseur van het C.N.V. Onderwerp „Flitsen uit het Nederlands Staatsbe stel". N.C.V.B. Woensdagavond kwart voor acht zal te Christen-Vrouwenbond vergaderen in net Jeugdgebouw der Geref. kerk. Als ..ïficer nomt ds Slump met als onder- Een eeuw zending op Nieuw-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6