Meer zeggenschap van Navo over atoomwapens Lake Fitliian zonk bij volslagen duisternis M2351 19." Adenauer wil De Gaulle gaan overtuigen Onontwarbare knoop ers Deense acteurs in opspraak „Bijzonder ontmoedigend verloop" in Genève PLEEGZUSTER TOCH IS HET ZA! Aardbeving treft Peru en Chili s DE TOENKOE WORDT GEHAALD De minister-president van de Maleise federatie, Toenkoe Abdoel Rahman, zal vrijdag per Nederlands regeringsvliegtuig van Londen naar Ypenburg vliegen, waarna hij in Den Haag een gesprek zal hebben met zijn ambt genoot De Quay en mr. Luns. OORLOGSSLACHTOFFERS De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft de rijksgroepsregeling oorlogsslachtoffers 19401945 vastgesteld, die de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers (R.H.O.) vervangt. De wijzi gingen, die in hoofdzaak van technische aard zijn, maken de uitvoering door de gemeenten aanmerkelijk eenvoudiger. Voor de hulpverlening aan gerepatrieerden komt binnenkort ook een nieuwe rijksgroepsregeling. REORGANISATIE DOUANE Begin volgend jaar wordt een begin gemaakt met de reorganisatie van de dienst van de invoerrechten en accijnzen. Dit houdt in dat de grens posten worden gereorganiseerd, waardoor een betere coördinatie van werkzaamheden zal worden verkregen. Verder een reorganisatie van de kleinere grens-ontvangkantoren, die meer efficiency ten gevolge zal heb ben. Voor de douanedienst komt een nieuwe indeling. In beginsel zullen de ambtenaren op de centrale posten worden geconcentreerd. Van daar uit zullen zy met behulp van moderne vervoermiddelen hun werk kunnen doen. NEPTUNE VOOR MARTIN MARINER In een nota naar aanleiding van het verslag op de wijziging van hoofdstuk VIII der rijksbegroting voor 1960 zegt minister Visser o.m. dat naar zijn me ning van de voor vervanging van de Martin Mariners in aanmerking komen de vliegtuigtypen de Neptune P2V7 het best aan de stafelsen voldoet. Dit ir tegenstelling tot een maritieme verkenningsversie van de Fokker Friendship, voor de ontwikkeling waarvan uitgebreide proefnemingen nodig zouden zijn geweest. Pull OV iiiiiii "zui«i- woi mrirlr.*. hioderm Commissie van onderzoek naar Fulta Point TVE Amsterdam sche Ballast Maatschappij heeft over de scheepsramp bij Calcutta nog enke le nadere bijzonderheden be kendgemaakt. De cutterzuiger Lake Fithian was in bedrijf in een gedeelte van de zuidelijke zone van het baggerwerk op de rivier de Hooghly nabij Fulta Point, ongeveer 50 km stroomaf waarts van Calcutta. Zoals in pe rioden van sterke stroom gebrui kelijk is, was de zuiger voor enige uren stil gelegd. Door tot op dit tijdstip nog onop gehelderde oorzaak is de zijdraad van de bakboordverankering op een gege ven ogenblik doorgekomen, waardoor het schip met de stroom mee begon te zwaaien op de spudpaal. De dienst doende cutterbaas heeft nog getracht met de krachtige zijlier het schip weer terug te draaien, maar dit is hem niet gelukt. Hierdoor kwam de zuiger op een geven ogenblik dwars op de stroom liggen met het noodlottige gevolg, dat het schip is gekapseisd. Doordat een en ander zo snel in zijn werk ging, is er voor een aantal bemanningsleden, die zich onderdeks bevonden, geen voldoen de gelegenheid meer geweest zich veiligheid te stellen. Duisternis Het ongeluk voltrok zich bij volslagen duisternis, waardoor de reddingspogin gen ten zeerste werden bemoeilijkt. Aan ir. Binkhorst, die op het ogenblik ;- Advertentie Bangkok vertoeft, is telegrafisch ver zocht onmiddellijk door te reizen naar Fulta Point teneinde zich persoonlijk van de situatie op de hoogte te stellen. Daarnaast is besloten op zo kort moge lijke termijn een commissie van onder zoek naar India te sturen, bestaande uit de heren G. W. Booy, ir. Tjebbes en ir. De Koning, die ter plaatse een onder zoek zal instellen en de directie van advies zal dienen bij de verdere te ne men maatregelen. Zij zouden vanavond per vliegtuig vertrekken Volgens de laatst ontvangen berichten zijn de stoffelijke overschotten van twee slachtoffers (G. P. Schelvis en V. Rozen- brand) geborgen. Alles wordt in het werk gesteld voor overbrenging naar Nederland per vliegtuig. Het werk zelf Het werk betrof het wegbaggeren een in de rivier uitstekende punt. In 1899 reeds hadden mgenieuys, die van de Hooghly een studie maakten, voor gesteld deze uitstekende punt te ver wijderen, maar de capaciteit van de toen bestaande baggerwerktuigen was lang niet voldoende om dit werk te kunnen aan pakken. Door de snelle voortgang van de techniek besloten de commissioners van de haven van Calcutta in 1954 een internationale aanbesteding te houden, die geen resultaat opleverde. In 1957 werd opnieuw een openbare aanbeste ding georganiseerd, waarna de opdracht i augustus 1958 werd verleend aan de .B.M. in Amsterdam. Het werk omvat het verwijderep. van ongeveer zeven miljoen kubieke meter slib, zand en zware blauwe klei. Het zou worden uitgevoerd door de Lake Fithian. waarmee de A.B.M. voorheen andere landen, zoals Egypte. Thai land en Soedan, goede resultaten heeft behaald. Het vaartuig kreeg in Aden een grondige reparatie en modernisering, waarna de cutterzuiger door de Tas manzee werd versleept van Aden naar Calcutta. De Hooghly is een zijstroom van de Ganges en heeft bij Fulta Point een breedte van veertienhonderd meter. Op 5 november 1958 kwam de Lake Fithian in Calcutta aan en werd voor het werk gereedgemaakt. Begin februari 1959 kon het zuigwerk beginnen. In het dorpje Fulta werd een kleine Nederlandse nederzetting gebouwd. De Lake Fithian, die de A.B.M. in 1950 in Amerika had gekocht, kreeg in mei 1960 by haar baggerwerkzaamheden ver sterking van de nieuwere cutterzuiger Queen of Holland, zodat sinds een half jaar twee zuigers in de rivier werkzaam waren. Russen zijn ontevreden over de Unesco De Sowjet-afgevaardigde Lapin heeft maandag op de algemene conferentie van de organisatie der V N. voor onder, wijs. wetenschap en cultuur, (Unesco), die in Parijs wordt gehouden, voorge steld dat de directeur-generaal wordt vervangen door een uitvoerend orgaan van drie leden, die respectievelijk de westelijke, oostelijke en neutrale landen vertegenwoordigen. (Zoals bekend heeft premier Chroesjtsjef onlangs de vervan ging van de secretaris-generaal der V.N. door een commissie van drie voor gesteld.) Lapin sprak zich verder uit voor vergroting van het ledental van het Unesco-bestuur van 24 tot 30, waar door een evenwichtiger vertegenwoordi ging mogelijk zou worden. De Sowjet-afgevaardigde beklaagde zich vervolgens over de „eenzijdige en pro-westerse oriëntering van de Unes- ij" z®"*™ EL: AMERIKA Lancering mislukt Een poging om van Cape Canaveral in Florida een onbemande ruimtecabi ne te lanceren is gisteren mislukt door dat een kleine raket die in geval van storingen diende voor het losmaken van de cabine van de grote raket een Redstone voortijdig ontbrand de. De cabine en de Redstone bleven op de grond, maar de „ontsnappingsra ket'' vloog de lucht in. De poging maakte deel uit van het Mercury-program op grond waarvan men het volgend jaar een mens in een baan om de aarde hoopt te brengen. Dit is de tweede mislukking in veer tien dagen van een dergelijke lance ring. Ruimtecabine werd opnieuw geborgen De Amerikaanse luchtmacht is e maandag in geslaagd een 225 kilogram wegende ruimtecabine, die vanaf het eiland Santa Rosa (Florida) was gelan ceerd en een hoogte van 52 kilometer had bereikt, te bergen. Dit is de tweede maal. dat een dergelijke proef met sue- mi is bekroond. 'e grove Pare/steek Ij 'portiev, multi.co|our5 Pleidooi van Norstad Generaal Norstad, opperbevel hebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, heeft in een toespraak tot de conferentie van Navo-par- lementariërs in Parijs verklaard, dat de Navo grotere zeggenschap over de atoomwapens zou moeten hebben. Daardoor kan misschien worden voldaan aan het verlan gen van sommige landen, die nu hun eigen kernwapens willen gaani maken. Op het ogenblik hebben de V.S.. en in enige gevallen Groot-Britannië, de zeg genschap over alle atoomladingen bin nen de Navo. Norstad zei, dat het vraagstuk van neer nucleaire macht voor de Navo zeer belangrijk is en dat het antwoord hoofd zakelijk op politiek terrein ligt. Hij her innerde eraan, dat één van de voorstel len was van de Navo een vierde nucleaire macht te maken. Hijzelf had deze oplos sing niet bepleit. Norstad herinnerde er ook aan, dat vrijwel elk belangrijk geallieerd com mando nu over enige eenheden beschikt, welke kernladingen kunnen afvuren. HÜ betreurde het te moeten zeggen, dat het Navo-doel van 30 divisies nog niet bereikt is. HU beschikt nu over twee derden van dit aantal, hoofdzake- lijk bestaarde uit Amerikaanse. Britse en Westduitse eenheden in West-Duits- land. De generaal zei aan de plannenmakers van zijn staf het volgende te hebben medegedeeld: 1 De dreiging duurt voort over de gehele wereld. De veiligheid van Europa blijft militaire kracht eisen. 2. De doelstellingen van de reeds in het leven geroepen Navo-schildstrijd- krachten zijn niet alleen van kracht, maar van grotere betekenis in de eeuw van atoomwapens. 3. De strijdkrachten in Europa zijn op het ogenblik voldoende in kwaliteit, maar niet in uitrusting. 4 De strijdkrachten moeten worden ontplooid voor het gebruik van conven tionele wapens èn atoomwapens. 5. Atoomwapens zouden alleen in de stryd moeten worden gebracht, nadat een duideiyke beslissing is genomen op hoger niveau dan dc gevechtscomman- dant, behoudens by bepaalde gelegen heden als de andere party er gebruik van maakt. 6. Ballistische raketten van middel lange reikwijdte, met bases te land en ter zee, dienen beschikbaar te worden gesteld voor de Navo als onderdeel van een moderniseringsprogramma. 7. Er dient een basis-pool van atoom wapens beschikbaar te zijn en alle leden van de Navo moeten een gelijke stem in de controle op deze wapens hebben. europa Plan gemeenschappen samen te stellen De ministersvergadering van de Euro pese parlementaire assemblee heeft vandaag een verstrekkend plan ontvan gen voor een samensmelting van Eura tom. de Kolen en staalgemeenschap en de Euromarkt. Het plan is opgesteld door de politie ke commissie van de assemblée en beoogt de instelling van een uitvoerend bestuur van 15 leden in plaats van de verschillende directoraten die thans bo ven de drie Europese instellingen zijn geplaatst. Veertien leden van dit bestuur zou den door de drie organisaties worden benoemd terwijl de veertien leden op hun beurt een vijftiende lid zouden kie zen. In het rapport dat werd ingediend door de Fransman Maurice Faure werd voorgesteld niet meer dan drie le den van eenzelfde nationaliteit in het college zitting te doen hebben. De le den zouden vier jaar aanblijven. f Bondskanselier Adenauer heeft iv Keulen een nieuw tehuis voor vrouwelijke studenten geopend, dat vooral bestemd is voor hen, die uit het buitenland in Keu len komen studeren. Dr. Ade nauer sprak geruime tijd met studenten uit Indonesië, Japan en Iran (foto). Deense radio- en televisieacteurs wor den op het ogenblik door de politie on dervraagd in verband met onthullingen over handel in marihuana. De Deense politie verdenkt voorts jonge balletdan seressen ervan dat zij hebben deelge nomen aan onzedelijke uitspattingen. Er schijnt ook verband te bestaan tussen de zelfmoord van een bekende Deense acteur en deze uitspattingen. Ook andere zelfmoorden, die de laat ste tijd in Denemarken gepleegd zijn, zullen in dit licht aan een nader onder zoek onderworpen worden. Men meent, dat de handel in marihuana en andere verdovende middelen gedreven wordt door een internationale bende. Amerikaans diplomaat „persona non grata De Amerikaanse assistent-luchtvaart- attaché in Moskou, majoor Irving Mac- donald, heeft gisteren opdracht gekre gen de Sowjetunie te verlaten wegens spionage. De Amerikaanse zaakgelas tigde, Edward Freers, werd op het mi nisterie van buitenlandse zaken ontbo den. waar hem werd medegedeeld, dat Macdonald tot persona non grata was verklaard. In augustus kreeg de Amerikaanse luchtvaartattaché kolonel Kirton last de Sowjetunie te verlaten „wegens activi teit, die onverenigbaar was met zijn di plomatieke status". In de bekendma king hiervan werd gezegd, dat hij en Macdonald per trein naar Koergan, achter het Oeral-gebergte, waren ge reisd, en werden gearresteerd omdat zij militaire objecten fotografeerden. Volgens Amerikaanse kringen in Mos kou maakt Macdonald op het ogenblik een rondreis door het district Khar- kof. De uitwijzingsorder wordt in Mos kou opgevat als een vergeldingsmaat regel voor de recente arrestatie van een Russische diplomaat in de Verenig de Staten. De Sowjetafgevaardigde op de conferentie over het staken van proeven met kernwapens, Tsarap- kin, heeft de Verenigde Staten er van beschuldigd „weloverwogen te streven" naar hervatting vap de proeven door de onderhandelingen in Genève te saboteren. In antwoord op een verklaring de Amerikaanse afgevaardigde Charles Stelle zei Tsarapkin dat de Verenigde Staten geen belang hebben bij een ver- Advertentie) Ministerieel ingrij pen in kwestie van tweede televisieprogramma De bondsminister van de P T T„ Richard Stücklen, heeft de Norddeut- schen Rundfunk in Hamburg verzocht de voor een tweede regionale televisie programma bestemde zender onmiddel lijk te demonteren en de bouw van zen ders in de toekomst achterwege te la ten. Minister Stücklen heeft op deze wijze drastisch ingegrepen in het geschil tus sen de bondsregering en de staten over het project van Adenauer een tweede nationaal t.v.-programma op te richten, („Deutschland Fernsehen"). Een woordvoerder van de Hamburg- se senaat noemde het optreden van Stücklen „monsterachtig", omdat het hooggerechtshof in Karlsruhe nog geen beslissing heeft genomen inzake de Ham- burgse klacht over het tweede nationa le televisieprogramma. Televisie is thans in West-Duitsland ;n aangelegenheid van de verschillen de staten. Er bestaat in de staten dan ook krachtig verzet tegen het streven van de bondsregering een tweede, na tionaal programma in het leven te roe pen. Zij zijn begonnen voorbereidingen te treffen voor eigen, regionale, twee de programma's. Socialisten wensen geen kernwapens De negende gewone partijdag van de Westduitse sociaal-democraten na de oorlog is gisteren in Hannover be gonnen met een toespraak van de plaatsvervangende voorzitter van de P. D„ Herbert Wehner. Hij verklaarde met nadruk dat de Westduitse sociaal-democraten en die in de Sowjet-zone bij elkander hoorden, wal ei ook gebeuren mocht. Verder sprak hij zijn waardering uit voor het werk van burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn, de socialistische kan didaat voor het kanselierséhap. Op een persconferentie verklaarde Wehner. naar aanleiding van de rede die bondskanselier Adenauer vrijdag op de bijeenkomst van de Christclljk-de- mocratische unie heeft gehouden, dat de socialistische partij niet kon plei ten voor het verschaffen van atoomwa pens aan de Westduitse strijdkrachten. De Zuidafrikaanse premier Ver woerd heeft in Pretoria medegedeeld, dat de eerste president van de Zuidafri kaanse republiek op 31 mei a.s. tijdens een plechtigheid in de Presidentskerk zal worden geïnstalleerd. De zestigjarige J. Partouns uit Eysden is in de nacht van zondag op maandag door een personenauto gegre pen, toen hij naar huis wandelde en plotseling de rijksweg in zijn woon plaats wilde oversteken. Hij overleed ter plaatse. drag over het staken van atoomproe- ven. De Sowjetunie heeft voorstellen gedaan. Het is thans aan het westen om hierop te reageren. Tsarapkin ging tevens voor de eer ste maal in op de westelijke voor stellen betreffende de fasen waarin het controlesysteem in werking zou moe ten treden. Het westelijke plan voor een eerste fase van vier jaar ver deeld in twee perioden van twee jaar is voor de Sowjetunie onaanvaardbaar, zo zei hij. Het Sowjetvoorstel voor een eerste fase van vier jaar is „volkomen redelijk" en impliceert dat gedurende deze periode geen onderzoek kan wor den ingesteld naar niet-geïdentificeerde gebeurtenissen. Stelle repliceerde dat de Verenigde Staten geen rechtvaardiging behoeven voor hervatting van de proeven en dat Eisenhower in zijn verklaring van december duidelijk heeft gezegd dat het de Verenigde Staten vrijstaat de proeven, nc voorafgaande aankondi ging, te hervatten. In westelijke kringen werd het ver loop van de bijeenkomst „bijzonder ontmoedigend" genoemd. De afgevaar digden kwamen vandaag opnieuw bij een. Advertentie DIT MERK EN DEZE NAAM garanderen U de ECHTE, geneeskrachtige PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Speciale bloedvormende en zenuwsterkende bestanddelen, die aan deze heerlijke wijn zijn toegevoegd, herstellen Uw ener gie, verhogen Uw weerstond. UITSLUITEND verkrijgbaar bij apotheker en drogist Vele problemen op 4 december aan de orde EEN woordvoerder van Bonds kanselier Adenauer heeft te Bonn tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat deze op de ontmoeting, die hij vier decem ber a.s. te Parijs met president De Gaulle zal hebben, ernaar zal stre ven alle meningsverschillen tussen Frankrijk enerzijds en de andere leden van de „zes" van klein- Europa anderzijds met betrekking tot de politieke organisatie van Europa en het aanbrengen van bepaaldè wijzigingen in de Navo- structuur uit de weg te ruimen. „De Bondskanselier heeft tegenover mij verklaard, dat deze meningsverschillen sterk zijn overdreven en dat zij reeds kleiner zijn geworden dan zij oorspron kelijk waren", aldus de woordvoerder, die daaraan toevoegde, dat Adenauer o.m. een gereserveerde houding blijft /ft eeft &o,ftfce hij, In Tokio zijn dieven aan beschuldiging van moord gens naar Overloon is ver- Cambridge lopen. De klok het werk, die complete op 1500 Hongaarse joden, voerd. In het museum ko- heeft voor de twaalf slagen toestellen uit de telefoon- B Een Londense rechtbank men nog meer vliegtuigen 47 seconden Js cellen halen om de mun- heeft vier personen die bij u,t oorlog. al ens ei«f,*? ten in handen te krijgen. de j„tocht van dc nieuwe Bjarne Pederson zal l0™ °ur/°lej\ - Er zijn zo al heel wat toe Lord Mayor, sir Bernard 25.000 kronen 13.000) a®' stellen verdwenen. Waley-Cohen,. antisemili- schadevergoeding krijgen Dr. A. Houwink, secre- sche leuzen hadden ge- omdat hij indertijd in Kinn j Fn„PiSP taris van de Nederlandsrhe schreeuwd, tot geldboeten (Noorwegen) op de lagere vIi-?tlli_hom van =ftn *nd Bank, is benoemd tot direr- veroordeeld. school het lezen niet is vliegtBdfbom van 500 pond teur, in het bijzonder voor B Een Spaans militair hof machtig geworden. Het de leiding van de bouw- heeft achttien communis scnuo.uou.u luuiwiu» projectiel ontdekt plannen Zijn opvolger is ten tot straffen van twin- z«n plaatsing op een school m D-rk yan der Hoek uU mr. J. Schreuder, tot dus tig tot vier jaar veroor- voor achtergebleven kmde- ^evenbuizen heeft ver directeur De functie- ïeW'eu bevorderen. ««ïer verwisseling is op neiaer B Het p^ationaai oorlogs- Herb. Elliott, de snelste blad anderhalve meter lang verzoek. museum in Overloon krijgt middenafstandsloper ter is. Bieten van zeventig De 49-jarige advocaat en binnenkort dc beschikking wereld, wil in het voorjaar tachtig centimeter zijn wel ex-S.S.-kolonel dr. O Hun- over een Mitchell-hommen tussen de eerste en laatste meer gevonden, maar zo'n sche uit Datteln in Westfa- werper, die in stukken van- klokslagen van twaair uur kanjer als deze Is wel len, is gearresteerd onder daag met acht vrathlwa- rond het Trinity college in uniek. 452 Het is duideiyk dat iemand die een raadsel of een probleem aan u voorlegt, waarvan de oplossing hem bekend is. het liefst ziet dat u in een onontwarbare knoop geraakt, zodat u het spoor byster wordt en u niets anders overbluft dan met een ver legen lachje tegen de triomfantelyk kijkende vriend te bekennen, dat u het opgeeft. Ja, is het eigeniyk nog wel een vriend, deze man die u wel willend een eind op weg helpt. Op weg naar bet moeras, wel te verstaan, waaruit geen ontkomen mogeiyk is? U kent de geschiedenis: drie meis jes kopen een klok van 30 doch achteraf vindt de winkelier die prys te hoog en hU geeft zyn bediende opdracht 5 te restitueren. De be diende geeft ieder meisje 1 terug en behoudt zelf 2. De meisjes hebben dus gezameniyk ƒ27 betaald; de kneebt heeft zelf 2 samen 29. Maar er was 30. Waar is dus die ene gulden ge bleven? Daar zUn we dan met een vriendeiyk praatje tot de nek in het moeras ge lokt. Laten we eens proberen er uit te komen. „Welke ene gulden be doelt n eigenlijk?", zouden we vragen. „Natuuriyk die gulden die aan de dertig ontbreekt", luidt bet korzelige antwoord. „Aan welke dertig?" vragen we verder. Nu raken we reeds aan de winnende hand. want onze probleem steller wordt verlegen. „Nou ja, die de meisjes hadden, natuuriyk!" HU zei: hadden. Dus dan is het duideiyk dat we gaan spreken over de koopsom plus bet aan de klant gerestitueerde bedrag. Dat moet sa men 30 zUn. En inderdaad, zonder zoeken vinden we dat bedrag, n.l 25 in de kas van de winkelier, 2 by de bediende en 3 by de meisjes. Hier is dus geen enkele gnlden zoek, ten- zy er nog een derde dief in het spel is, maar die mag op dit moment niet meedoen. „Maar ais we die 27 van de meis jes optellen by de 2 van de winkel bediende dan is dat samen toch geen 30 gulden", zo boudt onze vriend nog zwakjes aan. Nee natuuriyk is dat geen ƒ30! Stel eens dat de baas in een royale bui had gezegd: „Geef die meisjes de klok cadeau!" en de bediende had eveneens 3,gerestitueerd en de ƒ27,-— in de zak gestoken, dan zou volgens bovenstaande redenering de 27,van de meisjes en de ƒ27, van de knecht samen ƒ30,moeten zyn? U ziet, hier werden dingen bij elkaar geteld, die niet by elkaar be horen. Willen we weten. wat er gebeurd is met het bedrag, waarmee we van buis gingen, dan tellen we de kas, plus de inhoud-van - van - de - broek zak - van - de - winkelbediende, -f bet terug ontvangen bedrag by elkaar en komen zodoende aan 30,Willen we weten wat er gebeurd is met het bedrag, waarmee we van huis gingen, dan tellen we de kas, en de zakken van de bediende na. Maar om te veronderstellen dat het door ons van huis meegenomen bedrag precies geiyk is aan koopsom en het bedrag dat de winkelbediende in zUn zak steekt, dat Is alleen het geval wanneer de bediende juist zo veel terug geeft als by in zUn zak steekt. Rekent u maar na. Overigens heb ik bezwaren tegen de bediende die drie meisjes een be drag door de neus boort. En als vanzelf belanden we dan by de boormossel, die in sommige vloot- bases méér gevreesd wordt dan een vyandeiyke duikbootaanval. Daarover een volgende keer. aannemen tegenover het voorstel van De Gaulle om een speciaal politiek se cretariaat. dat te Parijs zou moeten worden gevestigd, in het leven te roe pen. „Dc Westduitse regering meent, dat instelling van een dergelijk secretariaat onvermydelijk zal leiden tot verzwak king van de economische organisatie van klein-Europa, waar het de verplaat sing van het brandpunt van samenwer king, dat thans tc Brussel is gelegen, naar Parijs met zich zal brengen", al dus Adenauers woordvoerder. Londen-W'ashinglon Een tweede geschilpunt tussen Bonn en ParUs heeft betrekking op de positie van Groot-Brittannië. Dc Westduitse re gering meent, dat het thans de tyd is alles in het werk te stellen om Enge land bij de Europese samenwerking te betrekken. Zy heeft de indruk, dat Frankrijk er in dit stadium tegen gekant is Groot-Brittamiië in tc schakelen bij het politieke overleg tussen dc zes sta ten van klein-Europa. Amerika. Toen De Gaulle in juli jL genover Adenauer verklaarde, dat het niet redelijk scheen, dat de V.S. uitslui tend zouden mogen beslissen over het gebruik van kernwapens door de Navo. zei laatstgenoemde hiermede geheel- in te stemmen. Thans geeft men echter in Westduitse regeringskringen uiting aan de vrees, dat de opvattingen van De Gaulle over een juiste werking van de Navo de Amerikaanse bereidheid om hiervan deel te blijven uitmaken, zullen verzwakken en dat zy ertoe kunnen lei den, dat de V.S. eventueel hun troepen uit Europa zullen terugtrekken. Het meest westelijke deel van Zuid- Amerika is gisteren besprongen door een vloedgolf. Twee mensen kwamen in noord-Peru om het leven, negen mensen worden vermist De vloedgolven, die werden aange kondigd door hevig onderaards gerom mel, bereikten een hoogte van 30 tot 45 meter en konden tot acht kilometer uit de kust worden waargenomen. Het water drong ongeveer twee kilometer landinwaarts. De grootste schade werd toegebracht aan de haventjes en de vissersschepen. Men neemt aan. dat het aantal slachtoffers beperkt bleef, doordat de kustbewoners tijdig naar hoger gelegen gebieden konden uit wijken. Inmiddels Is een groot aantal vluch telingen op weg naar Chiclayo. Daar zijn reeds 6000 vluchtelingen aange komen. De verwoeste stad Conception in Chili werd gisteren door twee aard schokken getroffen. Berichten over schade en slachtoffers werden niet ontvangen. De stad werd in mei van dit jaar vrijwel geheel door aardbe vingen vernield. Politic cn 400 door communisten aangevoerde betogers zUn maandag- 1 avond slaags geraakt voor het Konzert- haus in Wenen, waar een monarchis tische vereniging de 48st« verjaardag van Otto von Habsburg herdacht. Ver scheidene betogers en enkele politie mannen liepen verwondingen op. De 'conservatieve) Daily Mail heeft gemeld, dat Engeland, in navol- sing van Amerika, voornemens is Wcst- Duitsland te vragen by te dragen in de [kosten van het legeren van Britse troc- Ipen in Weat-DuiUUnd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5