Gezondheidscentrum van ruim twee ton Donors kregen in Leiden ere-teken als beloning Wat de raad maandag krijgt te verwerken Agenda voor Leiden In Leiden-Noord: Geen autowrakken meer op straat FOTO-CINÉ JAN WOLFSLAG N.V. Oud-Leiden over Den Haag Ons Grunnegerlaand" met ,'t Kef eet je aan de grens" Grote schoonmaak op 20 meter..... Subsidieregeling bureaus gezinsmoeili j kheden De Gastspelers met Rotogravure Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 22 NOVEMBER 1960 Dinsdag Logegcbouw, 8 uur: K. en O.-lezing Het Franse chanson van Béranger tot Bras- ■ens, door Ben Levi. Filmzaal universiteit. 8 uur: K. cn O - filmstudiekring. De Vlinder, van E. Sam- sonov. Academie. 4 15 uur: ambtsaanvaarding <Jr A. J. A. Fehr, lector in de geschie denis der moderne franse letterkunde Waaggebouw, 5 30—7.30 uur n.m.: Dégu- station du Comité National des Vins d* France. Kleine Stadszaal, 8 uur: NRV, dr. L. D. Brongersma over Het witte hart van Nieuw-Guinea Stadhuis. 7.45 uur n.m.: Begrotingsraad. Oegstgeest. Het witte Huis. 8 uur: Jaarvergadering Buitenlust. Woensdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea ter met Het Hemelbed, door Jan de Har- tog. voor K. en O. Kleine zaal. Hogewoerd 106. 4 uur: Ope ning sociëteit S.S.R. door prof. dr. A. Mekkes. Rijksmuseum van Volkenkunde, 8 uur: Lezing door Gan Tiang Tek over Nieuwe archeologische vondsten in China. De Harmonie, 8 uur: Expogé. D W. Ko lenbrander over Hoe leer ik muziek waarderen? De Turk. 12.30 uur: Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, koffiemaaltijd, dr. M. Euwe over Computors. Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, praatje over mossen met microscopische demonstratie door dr. S. J. van Ooststroom. Kerkzaal Acad. ziekenhuis. 12.15—12.50 uur: Middagpauze-bijeenkomst Zomerzorg. Leidse postzegelverzame laars. Oegstgeest. Witte Huis. 8 uur: CH. kiesvereniging. D. v. d. Kwaak over Randstad en Delta. Donderdag Café Aniba, 8 uur: Door Eendracht Ver bonden. Stadsgehoorzaal. 8 uur: I Musici di Ro ma, voor K. en O. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea ter met Het Hemelbed, door Jan de Har- tof. voor K. en O. Receptiekamer academie, 7.15 uur: Re ceptie bestuur SSR t.g.v. opening sociëteit en 59ste dies natalis. Gulden Vlies, 2.30 uur n.m.: Ned. Ver. v. huisvrouwen, mevrouw Wina Born over Wijn in de praktijk. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK-zol- dertoneeL Station N.S., 1.50 uur: Aankomst St Ni- eolaas. Stadsgehoorzaal. 2 45 uur: Sinterklaas feest van schooljeugd. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assuran tie Club, H. Th. Boersma over: Mijn er varingen als scheepsarts. Pieterskerk, 10.30 uur vjn.: Thanks giving Day. Pieterskerk, 4 uur: Herdenking 26 no vember 1940; mr. G. E. Langemeyer over Kunnen wij nu gerust zijn? Vrijdag Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging van Zeeuwen. Filmzaal universiteit. 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming Leiden en om streken. zr. Marianne uit Venlo over so ciaal-pedagogisch werk onder de jeugd. De Doelen. 5.30 uur: Rijnlandse club van Verbond Prot. Chr. werkgevers. W. Bak ker uit LJmuldcn over Wat hebben wij te maken met de vorming van ons perso- ■eel? De Turk. 8.15 uur: Jaarvergadering Leidsche IJsclub. De Doelen. 8 uur: Genootschap Neder landEngeland, mr. H. Paget over The arts in the Netherlands and England Foyer gehoorzaal, 8 uur: Ned Chr. Reis Vereniging, kleurenfilms Zwitsers Ver keersbureau. Zomerzorg. 8 uur: Kynologenvereniging Rijnland, avond over hondenrassen Schouwburg. 8 uur: VPRO-bindings- avond. Filmzaal universiteit, 12.30 uur: LAK- pauzefilms. Remonstrantse kerk. 8 uur: Chr. geloof tegenover techniek Pieterskerk. 7.157.50 uur: Avondgebed. De Hoeksteen. Levendaal 1, 7—10 uur n.m.: Jubileumtentoonstelling huishou delijke- en gezinsvoorlichting Kamer van Koophandel. 3 uur Leden vergadering Zaterdag Doelenkazerne. 2.45 uur: St. Nicolaas- viering Bond Ned. Mil. Oorlogsslacht offers Zuid-Holland-Noord. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Jubileum-feest avond P. C. en Leembruggen. De Hoeksteen, Levendaal 1. 10—5 uur: Jubileumtentoonstelling huishoudelijke- en gezinsvoorlichtinf. Boahuis, 8 uur: Herdenking 30-jarig be staan CJV Jong Leiden Oegstgeest. Witte Huis. 3 u.: Ont vangst St. Nicolaas. Films Casino (2 30. 7 en 0-15 uur): Moulir. Rouge (18 j.) Lido (2-30. 7 en 9.15 uur); Voetstappen In de nacht (14 j.) Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Roman Holi day (aJ.) Rex (2 30. 7.15 en 915 uur): Michigan Kid (14 j.); donderdag: Handelaren in meisjes (18 J Studio (2.30. 7 en 915 uur) Noblesse oblige (18 J-). Trianon (2 30. 7 en 915 uur); De brug (18 J.). Apotheken Geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110. tel Tentoonstellingen Lakenhal, grafiek vau Cnri» en Lau rent van der Windt (tot 0 december). Lakenhal, schilderijen uit inzendingen voor de Wedgwoodprtfs i960 (tot 28 no vember). Musea, Instituten. Ie—Ion «.i Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 38, Panorama der prehistorie (tot 15 december) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ruan- da-Urundi. (tot 31 oktober) De Waag. 2J0—5.3U uur Pas op onze jeugd (Lm. woensdag oktober, ma, di. en wo. ook 7—10 uur n.m Inlichtingen kantoor VVV. stomen 1b: oBce dag geopend ven 9 tot 5 uur. ap saterdag tot I uur. In het noordelijk stadsdeel van Leiden is een terrein aan de Bernhard- kade gereserveerd voor de stichting van een consultatie-bureau voor zui gelingen en kleuters. Tijdens de uitwerking van de plannen voor de bouw van het consultatie-bureau is het gewenst gebleken, het gebouw tevens dienstbaar te maken aan de vestiging van een dependance van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst, o.a. ten behoeve van het geneeskundig scnooltoezicht. De plannen zijn in nauw overleg met de drie in deze gemeente gevestigde Kruisverenigingen opgemaakt. Deze in stellingen hebben hun instemming met het ontwerp betuigd. De kosten, aan de bouw en inrichting verbonden, kunnen worden geraamd op 213.400. In deze raming zijn de kosten voor de aanschaffing van het instrumen tarium en van het bij het onderzoek nodige speciale meubilair niet begrepen. De voortschrijdende stadsuitbreiding brengt mede, dat de nieuwe woonwijken steeds verder van het centrum worden gebouwd. Als gevolg hiervan is decen- tralisatie van de geneeskundige dienst een gebiedende eis. Vooral in verband met de omstandigheid, dat het bezoek aan de dienst voor een groot deel uit schoolkinderen bestaat, mogen de af te leggen afstanden niet te groot zijn. Uit het plan blijkt, dat de begane grond van het gebouw is bestemd voor de vestiging van het consultatie-bureau. De beschikbare ruimte is zodanig it I deeld. dat twee artsen tegelijkertijd hun werkzaamheden kunnen uitoefenen. Op de verdieping zullen kamers beschikbaar komen voor de schooltandartsendienst en voor het geneeskundig schooltoezicht. Verwezenlijking van de bouwplannen zal medebrengen, dat het gebrek aan ruimte, waarmede het geneeskundig schooltoezicht te kampen heeft, voor een belangrijk deel zal zijn opgeheven. Enige tijd geleden is in het Wegen reglement een nieuw artikel 32a opgeno men. dat de gemeenteraad de bevoegd heid geeft regelen te stellen ten aan zien van het onnodig op de weg doen of laten staan van voertuigen. De wet telijke omschrijving luidt: a. met het kennelijk doel deze t€ verhandelen of te huur te bieden, zulks voorzover die voertuigen deel uitmaken van de handelsvoorraad van hem, die een beroep of gewoonte maakt van het verhandelen of verhuren van voertui gen; b. met het kennelijk doel door middel daarvan reclame te maken; c. terwijl daaraan andere dan ge ringe herstel- of onderhoudswerkzaam heden worden verricht door of vanwege iemand, die re zijn bedrijf of nevenbe- drijf van maakt voertuigen te herstellen of te stallen. Voorts kan ingevolge dit artikel bij plaatselijke strafverordening worden verboden niet rijklare voertuigen langer dan een bepaald aantal dagen op de weg te laten staan. B. en W. achten het raadzaam van de hiermede geopende mogelijkheid tot het bestrijden van bepaalde vormen van parkeerexcessen gebruik te maken. Naar hun mening is het gewenst deze materie zo te regelen, dat een verbod wordt vastgesteld voor het parkeren van voertuigen ten behoeve van de sub a. b en c vermelde doeleinden en voor het langer dan twee achtereenvolgende dagen op de weg laten staan van niet rijklare voertuigen, tenzij met vergun ning van B. en W. Deze bepaling kan worden opgenomen in de Verordening op de Straatpolitie. Maandag 28 nov. a.s. des avonds te 8 uur in de bo venzaal v. ..Het Gulden Vlies'' Breestraat 125 prijsuitreiking van de fotowedstrijd „DIT IS DE FOTO VAN DE WEEK" Voor belangstellenden zijn voor zover nog voorradig toe gangskaarten aan onze zaak af te halen. Breestraat 123 Tel. 21851 Haarlemmerstraat 102. Tel 32778 BUna alle 33 donors, die de Landstei- ner-plaquette kregen omdat ze vijftien maal bloed hadden gegeven, en de 89 donors, die omdat ze vijfmaal bloed had den gegeven de Landstelner-penning ontvingen, waren gisteravond in de aula van het academisch ziekenhuis aanwe zig. De voorzitter van de afdeling Lei den van het Rode Kruis, prof. dr. P. J. Gaillard. heette alle aanwezigen harte lijk welkom op deze bijzondere avond. Bijzonder, omdat hij deze avond zoveel plaquettes cn penningen mocht uitrei ken en omdat een film gedraaid kon worden die een hartoperatie liet zien. Eerst werd een zwart-wit film gedraaid, getiteld: Uw reddend bloed. Dr. J. A. Noordijk van de thorax- chirurgie leidde de film over de hart operatie. De afdeling waaraan dr. Noor- dijk verbonden is. is klein. maar ze heeft heel veel bloed nodig, omdat hier de hartoperaties plaats hebben. Sinds drie jaar worden in het academisch kenhuis tweemaal in de week hartope raties verricht. Er is een lange wacht lijst. Niet doordat er geen bloed maar doordat er niet genoeg bedden en verpleegsters zijn. De hart-longmachine, die altijd bij een hartoperatie wordt gebruikt, zit zeer ingenieus in elkaar. Hij moet de functie van hart en longen, die tijdens de ope ratie niet werken, overnemen. Deze operaties kunnen alleen doorgang heb ben door de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Er is veel bloed nodig; voor een hartoperatie ongeveer twintig flessen. Dr. Noordijk hoopte. dat de aanwezigen dit bloed niet nodig zouden hebben. Het is beter te geven dan te ontvangen. De film, die evenals de betrokken operatie 31 minuten duurde, was duide lijk en instructief. De namen van de onderscheiden do nors luiden: Een plaquette ontvingen; Alphen aan den Rijn: G. Locker- Leiden; P- D. Bremer; Mevr. H. De gemeenteraad van Lelden komt maandag 28 november om 2 uur bijeen. Op de agenda komen o.m. de volgende voorstellen voor: Benoeming van een rector van het Rembrandtlyceum: benoeming van een tijdelijk leraar in de Duitse taal en let terkunde aan het Rembrandt-lyceum, nl. de heer J. Remmers, geboren te Rotter dam; voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mejuffrouw J. F. Bak ker uit haar betrekking van onderwij zeres aan de Lorentzschool; tot het ver lenen van eervol ontslag aan mejuf frouw A. G. J. Wendt uit haar betrek king van hoofdleidster van de openba re kleuterschool De Graankorrels; ver hoging van de bedragen, die in 1960 per leerling van de openbare scholen voor gewoon-, voortgezet gewoon- en uitge breid lager onderwijs beschikbaar zullen worden gesteld; preadvies op het ver zoek van het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen om mede werking voor de aanschaffing van nieu we schoolborden voor een achttal scho len; verhoging van het beschikbaar ge stelde krediet voor de verbetering van het sanitair in de openbare lagere school De Schakel aan de Zuidsingel; preadvies ROksmuaeum voor Oudheden Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut Rapenburg 38 •Ike dag algemene studiezaal en uitleen- iib! otheek tot 5 uur (behalve zateroag- mlddaf) Academiecb-Hiotorisch museum Ra pen- our* 72. elke dag geopend van half 10 tot half I, uitgezonderd op dinadag an vrU- Jag van 2 tot 8 uur. Legermuseum Genera el Hoef er". Peot- outslaan 7 elke dag geopend van 10—6 u Piigr.mfattoera-huiaje Boleotkadc 2. elke lag geopend van half 10 tot 12 en van 2 sot 4 uur Rijksherbarium. Nonnensteeg I: elk* lag geopend vao 8 30 tot 12.30 en van tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden Ra oen burg op maandag woensdag en rij dag geopend van 10 tot 12 30 en van S ■©t 4 uur ieugdbiblitheak leeszalen en bibUo- heek Reu vena Plantage 8: maandag i.nsdag en donderdag van 4 tot 510 u, voensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u n. vrijdag (speciaal voor de grotere eugd) van *30 tot 8.30 uur 'a avooóa Geologisch en mme ra log! ach museum Warenmarkt lb: elke dag geopend van i tot 13 en van 3 tot 4 uur Gravensteen Pieterskerkhof 6 juridisch ♦ru-fcecentrum. elke dag te bezichtigen sn 9 en 12.30 en van 3 tot 5 uur (liefst in de vakantaaa). concierge: Kolf nakerateag 10a Rijksmuseum voor Volkenkunde, tot 15 k to oer: expoa-.be over Ruanda Urundi -agalijka geopend van 10 tot 5 uur) Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 tlke dag algemene studiezaal en uitleen- fdating, geopend van half tien tot half >P zaterdag tot 4 uur Leeacaei en bibliotheek Reu vena. Breo- itraat 27 maandag en woensdag van I tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; en tonderdag van 1 tot 530 uur: vrtydag van 10 tot 8.30 an van T tot 9 uur. op het verzoek van het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen om medewerking voor het aanbrengen van vloerbedekking in de leslokalen van de g.Lo.-school Franchimontlaan verlenen van een aanvullend voorschot op de exploitatievergoeding ten behoeve van de bijzondere scholen voor bui tengewoon lager onderwijs aan zwakzin nige kinderen voor het jaar 1960; ver hoging van het bedrag, dat per leerling voor de bijzondere scholen voor buiten gewoon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden voor het jaar 1960 beschikbaar wordt gesteld; preadvies op het verzoek van het be stuur van de Stichting Woónwagenwerk Leiden om medewerking voor de aan schaffing van meubilair voor het derde leslokaal van de Woonwagenkampschool aan de Haarlemmerweg; vaststellen over 1958 van de vergoedingen in de exploita tiekosten, waarop de besturen van de bijzondere kleuterscholen aanspraak hebben: verlenen van een voorlopig voor schot op de extra-vergoeding, bedoeld in artikel 73. lid 3. der Kleuteronderwijs wet. over het jaar 1958. aan de besturen van de bijzondere kleuterscholen; be schikbaar stellen van een krediet in ver band met de verhoging van het bedrag per kleuter voor de aanschaffing en het onderhoud van ontwikkelingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbehoeften der openbare kleuterscholen; voorstel om te bepalen, dat een uitbreidingplan dan wel een herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het gebied der gemeente, omvattende het Schuttersveld en omgeving: toekennen van voorschot ten en het verkopen van een terrein, ge legen aan de Beethovenlaan, aan de Protestants Christelijke Woningbouwver eniging. voor de bouw van 130 flat woningen. plan znld-west Vil CL; wijzi gen van dc begroting der gemeente voor het dienstjaar 1960 en de begroting voor dat dienstjaar van het Gemeente lijk Grondbedrijf; voorstel inzake het met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten aangaan van vaste geldle ningen gedurende 1961; aangaan van kasgeldleningen gedurende 1961: beleggen van overtollige kasgelden gedurende 1961: aangaan van een rekening-cou rantovereenkomst voor 1961; vaststellen van het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten over het jaar 1961: vaststellen van een verordening, regelende de hef fing en invordering van leges; beschik baar stellen van gelden voor de aankoop van een transportabele kleinvee bas cule en de Inrichting van een nieuw marktterrein voor vette en nuchtere kal veren: vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die op de straat politie; subsidiëring van in de gemeen te Leiden gevestigde bureaus voor le vens- en gezinsmoeilijkheden: beschik baar stellen van een krediet ten behoeve van de bouw en Inrichting van een ge- fondhelda-centrum ln Leiden-Noord. vaststellen van een verordening, houden de regeling tot bevordering van bezits vorming door personeel der gemeente Lelden. den Dekker-Wassenaar; mevr. M. Dub beldam Groeneveld; mevr. J. Eradus- van Weerlee; Mej. E. M. Erkelens; S. Fuchs-, J. C. Gaykema; H. J. M. God- djjn; C. F. Griffioen; A. Klinkhamer; A. Kijk in de Vegte; mevr. F. Locher-Hib- ma; J. Markus; W. Nieuwenburg; G. van Ommering; J. A. Roelofs; mevr- C. Schipper-Piket; J. W. Snel; Th. M. v Teijlingen; mej. M. J. Vink; J. E. v. Water; H. Wilschut. Leiderdorp: R. Nieuwland; Lisse: P. L. Tanis. Nieuwveen; mej. M. M. A. van Rijn. Noordwijk; J. Bogaards. Oegstgeest; J. A. Ch. Oplaat. Oud-Ade; J. A. Schaken bos. Rijpwetering: C. Th. Borst. Voorschoten; W. Ch. Derks. Wassenaar: L Ph. G. PaaTde kooper; A. J. H. v. d. Roer. In het bezit van een penning kwamen: Abbenes: mej. M. M. G. v. d. Maden. Alphen aan den Rijn; mei. M. A. E. Berkhout. Benthuizen; G. Bregaman; G. HavenaaT- Haarlemmermeer; mej. K. Schijff. Hazerswoude; N. C. v. d. Bosch; J. Harkes. Hoogmade: A. J. Bax: P. W. Bax; F. W. van Tol. Katwijk aan Zee; G. de Beet; J. de Best; mej L. E. J. de Jong; mevr. A. Kuyt-van Sohie. Katwijk aan den Rijn; M. Schellinger hout. Langeraar; J. J. Fransen. Leiden; mej. J. E. C. Bergers; B. M. A. M. Boekhorst; mej. M. I. A. Boeze- man; E. J. Bokma; B. Bon-, W. J. Ca6 pers; B. P. Coert; mevr. J. Eikelenboom- v. d. Wal; J. Francke; mevr. A. Haale- bos-Ingeveldt; J. A. van Haaren; E. J. Hillebrand; Th. G. v. d. Hulst; C. N. Keur; A. Kooger; mevr. J. Lammrs-van 't Zelfde; L. Landesbergen; mevr. Later veer Braamzeel; mevr. M. G. terveer-v.d. Steen; A. Lems. Rotterdam; mevr. L. van Duyvenbode- Hulsbos. Sassenheim; mej. A. Esaeveld; F. Hu berS. Voorschoten; A. A. de Monije; mej. J. H. W. Verboon. Warmond; C. J. Schijf; mej. J. C. van Stijn. Wassenaar; W. van Egmond. Zoeterwoude: mevr. P J. v. d. Akker- v. Leeuwen; J. L. Dobbe; U. van Mas- trigt; Q. H. Onderwater; mej. B. C. Over- devest; mevr. M. M. Zandbergen-Koek; P. Lepelaer; H. A. J. v. d. Meel; mej. W. M. v. d Meer; J P. Q. Montanus; H. B Pijpers; H. Reijken; mevr. M. Reij ken-Rozier; mevr. C. M. E. Teske-Schol- tes; mej. M. M. van Teylingen; A. M. Thorn, mej. C. C. M. Verhage; W. J. Vijlbrief; J. E. v. d. Water; H J. v. d. Weijden; A. J. v. d. Zwet. Leiderdorp; J. Colijn; A. Geerlof; mevr. L. Geerlof-den Hollander; J. ten Haken; J. E. Hoogervorst; J. E. Rogge een; mej. K. M. Rijnsburger. Lisse; J. W. M. Akerboom; mevr. M. H. J. v. Kampen-van Ruiten; C. N. Romijn. Noordwijk; A. Baars-, M. v. d. Plas; C. J. Zuidhoek. Noord wij kerhout; P. J. G. Waas; C. H. Warmerdam. Oegstgeest; mej. J. H. v. Abswoude; mevr. N. H. Robijns-Trimp. Oud-Ade; P. J. v. d. Geest. Oude Wetering; mevr. N. Jansen-Dol; J. A. de Jong. RoelofarendsveenP. J. Akerboom; L. an Haestregt; mej. A. A. M. Wessel man; mej. C. W. M. Witjes. Als inleiding op een excursie a.s. zaterdag pan de vereniging „Oud-Leiden" naar Den Haag hield gisteravond in de Lakenhal de heer H. M. Mensonides, gemeentearchi varis van de Residentie, een lezing met lichtbeelden over deze stad. De heer Mensonides gaf allereerst een uitvoerige schets van de geschiede nis, met name van de stad als re geringscentrum, eerst voor de Gra ven van Holland, later voor de Zeven Verenigde Provinciën en ten slotte voor het Koninkrijk. De eerste vermelding van Den Haag dateerd uit 1242, toen Willem II hier een jachthuis stichtte. Sindsdien was het de Residentie van de Graven van Holland. Het daarbij ontstane dorp heeft toen diter nooit stadsrechten verkregen.. Spreker gaf vervolgens een uitgebreide uiteenzetting van de stadsontwikkeling van Den Haag. Aan de hand van de di verse bouwstijlen vertelde de heer Men sonides een en ander over oude gebou wen, die men zaterdag op de exursie voor een deel zal bezichtigen. O.a. toonde hij beelden van de Trèves-zaal op het Binnenhof, de Oud-Katholieke kerk aan de Juffrouw Ida-straat, het oude stadhuis aan de Groenmarkt, de paleizen in Den Haag, de Koninklijke bibliotheek, het Hotel van Amsterdam (het tegenwoor dige ministerie van Buitenlandse Zaken), het Mauritshuis en nog vele andere ge bouwen, straten en pleinen, die Den Haag tot een bijzondere stad stempelen. Leids kantongerecht Het kantongerecht te Leiden heeft gisteren weer een lange reeks verkeers overtredingen behandeld. Er waren geen bijzondere zaken bij. De meeste over treders hadden niet goed uitgekeken of hadden te hard gereden. Een tachtig jarige Leidse automobilist werd vrijge sproken. Op de Burggravcnlaan was hij in botsing gekomen met een Volkswa gen. Hij voerde aan, dat de bestuurder van die auto voldoende ruimte had ge had om te passeren en bovendien had hij niet geheel rechts van de weg ge reden. De Vereniging „Ons Grunnegerlaand" hield gisteravond haar eerste feestelijke bijeenkomst in het nieuwe seizoen in de grote zaal van „den Burcht", waar door de toneelclub van de Haarlemse zuster vereniging werd opgevoerd het Gro ningse toneelstuk ,,'t Kefeetje aan de grens" door S. van Wattum. De inhoud van het stuk komt op het vodgende neer. De weduwe Groen bewoont een huis aan de Duitse grens in Westerwolde (Gr.), waarin gevestigd zijn een dorps kroegje ft kefeetje a.d. grens), een krui denierswinkel tje en een boerderijtje. Het café en de winkel zijn beide slecht beklant en het boerenbedrijfje zet even min zoden aan de dijk; de mulle zand grond is, volgens moeder Groen, alleen maar geschikt om haar zoon Kees. die weduwnaar is en bij moeder inwoont, ontijdig tot een oude man te maken. Tijdens het leven van haar man heer ste in het gezin een zekere welstand, veroorzaakt door smokkelarij, bedreven door de man en de zoon Kees. Na vaders dood zette Kees de duistere affaire voort totdat op een onzalige dag zijn 12-jarig zoontje in een gevecht tussen smokkelaars, politie en kommiezen door een der kommiezen, die in hetzelfde dorp woonde, werd gedood. Van die dag af liet Kees hot smokkelen varen, waar door de rijke bron van inkomsten ver loren ging. De dorpekommies werd naar elders overgeplaatst. Voorlopig was van eigenlijke armoede geen sprake, omdat moeder een aardig duitje had gespa Dit geld werd haar echiter door minder waardige praktijken van een duister individu ontfutseld; al spoedig kon de rente van de op het huis rustende hypo theek niet meer worden opgebracht er dreigde een faillissement. Deze moei lijke situatie bracht Kees er toe zijn vroegere werk, het smokkelen, weer ter hand te nemen. Ongelukkig voor hem wordt de „moordenaar" van zijn zoon teruggeplaatst naar zijn oude standplaats. Tussen Kees en de kommies ontstaan conflicten en erger: de kommies wordt nachts door een smokkelaar gedood en heit geweer van Kees wordt op de plaats van de misdaad gevonden! Voor politie, kommiezen en vele dorpsgeno ten staat bij voorbaat reeds vast dat Kees de misdaad heeft gepleegd. Dank zij ook de hulp van de jonge huishoud ster van de gedode kommies, die vaa Kees is gaan houden en steeds haar best heeft gedaan om een betere ver houding tussen Kees en de kommies te doen ontstaan, wordt de onschuld van Kees aan de moord bewezen en de ech te dader gearresteerd. Een volmaakt happy-end; Kees onschuldig en hij «*n zijn geliefde krijgen èlkaarl Het stuk is een mengsel van ernst en luim, dat gauw zal zijn vergeten, maar dat toch, mede door de goede vertolking van dc rollen en in het bijzonder van de hoofdrollen, velen een erg prettige avond heeft bezorgd. Vermelding verdient zeker nog. dat het Leids Kamerorkest, onder leiding van de heer Trouwee voor de entr'acte- muziek zorgde en daarmee een zeer ver diend succes oogstte. Er heerste de gehele avond in de zaal een zeer prettige sfeer, zodat vellen ook na afloop van het toneelstuk nog enige tijd gezellig bijeen bleven. De Stichting Bureau voor Levens- cn Gezinsmoeilijkheden op Humanistische Grondslag heeft zich lot de gemeente gewend met een verzoek om subsidie de kosten van het bureau. Bij besluit van de raad d.d. 26 septem ber 1955 is aan twee toentertijd in deze gemeente werkzaam zijnde bureaus, nl. het Katholiek Bureau voor Huwelijksaan gelegenheden en het Protestants Chris, telijk Bureau voor Huwelijks- en Levens moeilijkheden, een gemeentelijk subsidie toegekend gelijk aan 50van de lasten van de bureaus, voor zover die niet door bijdragen wan het Rijk, de provincie of van andere gemeenten worden gedekt of hadden kunnen worden gedekt. De onderhavige stichting voldoet de eisen om voor subsidiëring door de gemeente in aanmerking te komen. Ook van het Rijk ontvangt de stichting sinds 1 januari 1960 subsidie. B. en W. willen van de gelegenheid ge bruik maken een wijziging van de sub- sidieregeling, die indertijd trouwens als voorlopig was bedoeld, bij de raad aan hangig te maken. Het verdient op grond van praktische overwegingen aanbeve ling om. evenals met betrekking tot de subsidiëring van een aantal andere in stellingen op iciaal-medisch gebied is geschied, aan te sluiten bij de rijkssub sidieregeling. Ingevolge deze regeling wordt aan de bureaus een rijkssubsidie toegekend van 30% van bepaalde lasten. Deze lasten bestaan in hoofdzaak uit de honoraria, salarissen en sociale lasten van de ver schillende vaste medewerkers, vermeer derd met een bepaald percentage voor apparaatskosten. Het komt het college voor. dat toe kenning van een gemeentelijk subsidie ad 40% van bedoelde lasten, gelijk tot nog toe gebruikelijk is, met inachtne ming van de verhouding van het aantal Leidse gevallen tot het totale aantal ge vallen. aanvaardbaar ia. Zodanige rege ling zal geen belangrijke wijziging van de subsidiebedragen medebrengen, doch zal tengevolge hebben, dat in de praktijk de berekening van het gemeentelijk sub sidie op eenvoudiger wijze zal kunnen geschieden dan onder de werking van de thans geldende subsidieregeling. Subsidiëring van de Stichting Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden op Humanistische Grondslag in de aange geven zin zal voor 1960 een bedrag ver gen van 1.500. Voorzieningen aan scholen B. en W. 9tellen de raad voor het be stuur van de stiohtang r-k.-scholen te Leiden een bijdrage toe te kennen van f 7.925 voor het aanbrengen van vloer bedekking in de leslokalen van de g.l.o- school Franchimontlaan 20. De raad heeft bij besluit van 20 juli 1959 een krediet van f 32-600 beschik baar gesteld voor verbetering van het sanitair in de o.l-school De Schakel aan de Zuidsingel. De rijksinspecteur van het l.o. is echter niet akkoord gegaan met het. oorspronkelijke plan. Het aantal toi letten voor jongens moet z.i. met vier worden uitgebreid- De kosten zullen nu f 8 320 meer bedragen dan voor het eer ste plan en stijgen tot een totaal van f 40 920. Voor de aanschaffing van schoolbor den voor acht r.k.-scholen voor lager on derwijs stellen B. en W. voor een bedrag te voteren van f 14.177 voor de g.l.o- scholen, f 2.025 voor de v-g.l.o.-school en f 5.063 voor de u.lo.-school. Het derde leslokaal van de school op het terrein van hot woonwagenkamp aan de Haarlemmertrekvaart zal moeten worden ingericht B. en W. vragen de raad voor dit doel sen krediet van f 2-062. Hedenmorgen is de Cemsto be gonnen een van de gevels van de lichtfabrieken een goede beurt te geven. Nadat onze foto graaf plechtig had beloofd van geen ander object ex plaatje te maken en nergens aan te komen werden wij toegelaten. De Cem sto maakte gebruik van een to renunit, een aluminium-buizen- constructie die men aan elkaar schroeft tot secties die dan weer passen als een mecanodoosDoor deze constructie, die men in 20 minuten kan opbouwen tot 15 meter, kan men nu op grote hoog ten ramen lappen wat voordien praktisch onogelijk was. Foto N. van der Horst. Dr. A. J. A. Fehr aanvaardde ambt Hedenmiddag heeft dr. A. J. A. Fehr, die aan de Leidse universiteit is benoemd tot lector in de geschiedenis der moderne Franse letterkunde, zijn ambt officieel aanvaard met het uitspreken van een openbare les in het Groot Auditorium van de academie. Albertus Johannes Adrianus Fehr werd op 12 oktober 1906 te Alkmaar ge boren. Hij studeerde Frans M O. B te Amsterdam en aan de Sorbonne behaal de hij het diplome d études supérieures d'histoire et de géographie. Op 27 maart 1954 deed hij doctoraal examen Romaanse taal aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Hij promoveerde al daar op 30 maart 1960. op eén proef schrift getiteld: Les dialogues antiques de Paul Valéry. Sinds 1936 is dr. Fehr do cent aan de School voor Taal- en Let terkunde te 's-Gravenhage. en sinds 1954 wetenechappel^k ambtenaar te Leiden. „Het witte schaap" De R.K. toneelgroep De Gast spelers te Leiden heeft meer dan eens bewezen een goede plaats in te nemen bij het amateurtoneel. Dat legt verplichtingen op, die niet altijd even gemakkelijk zijn na te komen zoals gisteravond bleek. Opgevoerd werd het door Alfred Pleiter ver taalde blijspel „Het witte schaap van de familie", geschreven door L. du Garde Peach en Ian Hay; als vanouds was de Schouwburg vrijwel geheel gevuld met donateurs. Het stuk, waarin op geestige wijze de draak wordt gestoken met een inbrekers- en zakkenrollersmillieu, stelt hoge eisen aan het merendeel der negen personen, die er in voorkomen, niet alleen wat rolkennis betreft maar vooral ook ten aanzien van de typering en daarbij was regisseur Jac. Buis uiteraard gebonden aan de beschikbare krachten. Het resultaat van al het zwoegen en werken viel ons wel tegen, vooral in het begin toen alles stroef en onnatuur lijk verliep, waardoor menig geestig- heidje van de schrijvers verloren ging. Pas langzaamaan kwamen de spelers er wat meer in en dit gold dan in het bij zonder voor Jac. Buis als inbreker James (het haperde alleen nog wel eens aan zijn rolkennis). Ank Heil als zijn dochter, N. Reizevoort als de politiecommissaris, W. Houps als vriend-heler Sam Jackson en P. Jacobs als de zielig-lachwekkende vergeetaohtige predikant. Markt-, straat- en rivierliandel In de Kleine Burcht werd gisteravond een openbare vergadering gehouden voor markt- en straathandelaren, uitgeschre. ven door de Centrale Vereniging markt-, straat- en rivierhandel, afdeling Leiden. De belangstelling was zeer groot. Hoofd bestuurder L. A. G. van Dongen besprak de afkondiging Vestigingsbeschi-kking Al gemene Ambulante Handel. Deze be schikking is per 1 oktober in werking getreden. Wie voor die tijd deze handel reeds uitoefende, behoeft geen diploma verwerven, maar wie zich in deze handel wil begeven moet eerst een cur sus van 28 lessen volgen en examen af leggen. Dit is vooral gedaan met het oog op de werktijdverkorting, die men sen ln de verleiding zou kunnen brengen op zaterdag ongeregelde handel te begin nen zonder over de vereiste kredietwaar digheid of vakkennis te beschikken. Op deze inleiding volgde een geanl. merde bespreking en de hoofdbestuur der had vele vragen te beantwoorden. Burgerlijke stand van van Leiden GEBOREN: Yvonne, d v J Pen- naarts en G Schutte, Leendert, z v L Janse en J L de Wit, Maria, d v L Maat en M van der Plas, Eric Raymond, z v C M Broos en C A A Rense; Maria Cornelia Anna, d v N W J Herruer en J Meijer, Johan nes Adrianus, z v J A Zwaan en M J Colijn, Eric Alexander, z v D Noort en C H M Verhoeven, Marcel, z v W van Riet en A C Hanselaar, Mariëtte ^rancina, d v H V Schad- dé van Dooren en G de Mol. GEHUWD: J L Kaptijn en M A van Santen; J M C van Boheemen en W J C van der Wilk; B L M van Cleef en H M H Otgaar; M J Zaalberg en G Hutten. OVERLEDEN: J J Strötbaum, 55 j, man; W. Prinsenberg.. 88 j, wed. van J P F Smit; D L ZIrkzee, 59 j, man; P de Vliet, 75 j, man; J H B van IJzerloo, 84 j, man; F T de Wit, 69 j, man; W P van Kan, 46 j, man; R T M Kerkvliet, 5 weken, zoon; C LLgtenberg, 58 j, man; H H Lemmerzaal, 89 j, wed van H J Reinink. Bij de N.V. Rotogravure te Leiden is met ingang van 21 november benoemd tot algemeen secretaris van de directie de heer D. W. Joekes, tot dusver secre taris van de directie van de schrijfma- chinefebriek Royal te Leiden. LEIDERDORP Molen Kalkpolder De provincie verleende 6 juli 1960 in de op 4000 geraamde kosten van her stel van de aan de gemeente Leiderdorp ir. eigendom toebehorende molen in de Kalkpolder een subsidie van 15 pet tot een maximum van ƒ600. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp delen mede, dat het inmiddels noodzakelijk bleek, de kap van de molen te vernieu wen, waarvan de kosten dienen te wor den gesteld op ƒ1000. De provinciale molencommissie advi seert te bevorderen, dat in dit bedrag een provinciaal subsidie wordt verleend van 15 pet. Wedstrijd bij Dagucrre De fotoclub Da guerre hield een wed strijd met zwart-wit foto's en kleuren dia's. De eerste groep werd gejureerd door de leden zelf, de dia's door een lid van de club en een niet-lid. Uitslag ge vorderden bij zwart-wit: 1. J Jongkind (22 pt), 2. P Erades (20 pt), P Kruyer (20 pt), 4. F Viertelhausen, 5. J Bloemendaal. Beginners: i. J Feyen (19 pt), 2. J Limburg (19 pt), 3. S J Spaans (17 pt), 4. H v Polanen (17 pt), 5. F Beurze (14 pt), 6. P Wijling (14 pt). Uitslag wedstrijd kleurendia's: 1. C v Hoek (33 pt), 2. S J Spaans (28 pt), 3. H v Leeuwen (27 pt), 4. J Bloemendaal (26 pt), 5. P Kruyer 24 pt), 8. F Beurze (22 pt), 7. Wijling (19 pt). De bijeenkomst stond onder leiding van de heer D. Goldberg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4