Universitaire bouwactiviteit mag niet op Leidse bouwmarkt drukken PeekgCloppenburg Geen sympathie voor algeheel parkeerverbod Breestraat Huisvesting van G.G. en G.D. algemeen gekritiseerd elke woensdag jongensmarkt Wet li van onderwijs: Kleine jongen aan de hand In de komende vijf jaar heeft Leiden 300 nieuwe schoollokalen nodig Nieuw marktterrein voor kalveren HANDSCHOENEN Het verkeer in de LEIDSE raad Gisteravond in Eeidse raad Verplaatsing van warenmarkt geeft grote moeilijkheden NIEUWE LEIDSCHE COURANT i II INS DAG 22 NOVEMBER I960 ALS WIJ DE GEHELE situatie overzien, kunnen wij niet aan de indruk ontkomen, dat wij in de hoek zitten, waar de zwaarste slagen val len. Terwijl het voor de gehele Leidse bevolking juist zo zou moeten zijn, dat zij mild wordt behandeld." Zo besloot de wethouder van onderwijs, de heer Van Schaik (p.v.d.a.) gistermiddag in de Leidse gemeenteraad zijn beschouwing over de nood, waarin Leiden ook op het gebied van de scholenbouw en de recreatieve voorzieningen verkeert. Het klonk als een kreet, die ongetwijfeld zal resoneren in het gesprek, dat een afvaardiging van het Leidse gemeentebestuur op zaterdag 26 november zal hebben met de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van volkshuis' vesting en bouwnijverheid. Er is maar één conclusie, aldus de wethouder, die deze sombere woorden nog wel op zijn 68ste verjaardag kwijt moest „Zo kan het niét langer!" Funest voor Leiden De heer Van Schaik deelde mee, dat tussen 2 maart en 8 juni van dit jaar vijftien besprekingen hebben plaats gehad om ook in Leiden te ko men tot systeem-scholenbouw. Even wel, die interesse van een systeem bouwer bleek matig te zijn. Leiden heeft toen contact aangeknoopt met een andere firma. In overleg met het departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid is nu een drietal architecten in de stad bezig met het ontwerpen van een sdhetsplan. Er is in overleg met de schoolbestu ren een program voor scholenbouw op gemaakt voor de komende vijf jaren. Dc wensen van de besturen zijn bepaald niet overdreven. In die tijd heeft Leiden drie honderd nieuwe lokalen nodig, zowel voor het kleuteronderwijs en het lager onderwijs als voor het u.l.o., het tech nisch onderwijs en het v.h.m.o. Jaarlijks dus: de bouw van zestig lokalen. De wethouder heeft niet de verwach ting. dat dit programma ook zal worden gerealiseerd. Hij noemde dat ronduit fu nest voor Leiden. Bij het departement van onderwijs is voor de zeer moeilijke positie van Leiden ongetwijfeld begrip ontstaan, van het departement van volks huisvesting en bouwnijverheid kan he laas niet hetzelfde worden gezegd. De heer Van Schalk bezag de structuur en de aard van de Leidse bevolking in dit verband in het licht van de historie. De Leidse bevolking is werkelijk tot nog niet zo heel lang geleden arm geweest. In niet-mate rieel opzicht zal er nog veel moeten worden ingehaald. Het is duidelijk, dat de huidige toestand daartoe in geen enkel opzicht bijdraagt. Om het tekort op te heffen zouden zestien gymnastieklokalen moeten worden gebouwd. „Dat kunnen wij niet verwerken" De heer Van Schaik gaf de raad de verzekering, dat er alles aan is gedaan om tot seriebouw te komen. Leiden steekt inderdaad ongunstig af tegen ste den als Den Haag, Rotterdam en Amster dam. Maar deze krijgen een globaal bouwvolume voor scholenbouw, woning bouw enz. enz., waaruit zij zelf een ver deling mogen ontwerpen, terwijl het vo lume voor Leiden netjes in mootjes wordt gehakt: zoveel voor woningbouw, zo veel voor scholenbouw. ..Wij worden als een kleine jongen aan de hand gehouden". Nadrukkelijk stelde de wethouder van onderwijs, dat het college van B. en W. overtuigd is van het hoge belang van de universiteit. „Maar dat de grote uitbreidingen van de universiteit moeten drukken op de Leidse bouwmarkt, dat kunnen wij niet verwerken. Naar onze mening moet die druk nationaal worden op gevangen." Ook de heer Van Schaik vergastte de Voordat het college van B. en W. dienaangaande met een voorstel komt, hebben enkele raadsleden zich al uitgesproken over de plaats van de Leidse warenmarkt. Het is wel zéker, dat een verplaatsingsvoorstel geen algemene instemming zou ontmoeten. In verband met een eventuele verplaatsing is de Ga- renmarkt genoemd. Komt het tot eenrichtingverkeer voor de Breestraat met als parallelweg het Gangetje, de Botermarkt, de Vismarkt, de Aalmarkt en de Boommarkt of de Apothekers- dijk, dan zal aan verplaatsing van de markt niet kunnen wor den ontkomen. Maar zover is het nog niet, want voor eenrich tingverkeer over de markten zouden op verscheidene plaatsen ingrijpende voorzieningen moe ten worden getroffenEn er lig gen al zoveel urgente projecten op uitvoering te wachten. Het komt ons voor dat 't college, zo het naar verplaatsing van de markt zou willen toewerken, met een voorstel allerminst haast zal maken Om de eenvou dige reden dat de zaak zolang tal van voorzieningen niet zijn getroffen, moeilijk actueel kan worden genoemd. raad op cijfers, maar hij beperkte zich tot het voor ieder bevattelijke. Van 1945 tot 1960 groeide het v.h.m.o. van 1590 tot 2946 leerlingen, het u.l.o. 1510 tot 3257 leerlingen, het nijverheids onderwijs voor jongens van 689 tot 2000 leerlingen, het nijverheidsonderwijs voor meisjes tot 1384 leerlingen. En het eind- getal van alle scholen is: 16.562 in 1945, 25.124 in 1960. Een toeneming van 52 procent. Alleen al het technische onderwijs heeft vijf scholen nodig, te weten: christelijke school, een nieuwe M.S.G.- school. de uitbreiding van de rooms- katholieke technische school Don Bosco, een landbouwschool en een textielschool. Aan de bouw van houten scholen valt niet te ontkomen, zo meende de wethou der. die de gedachte aan inferieure kwa liteit van dergelijke scholen niet onder schreef. Tweeklassige kleuterscholen zullen onvoldoende blijken te zijn, aange zien wordt gestreefd naar de verlaging van de leerlingenschaal en naar een ver schuiving van de toelatingsgrens van 4 tot 3Vi jaar. De wethouder achtte 3 loka len een redelijk minimum. Zelfs 4 loka len kunnen nodig zijn. Met betrekking tot de financiële ver houding Gemeentewerken - qpenbaar derwijs deelde de wethouder mee, dat in de commissies onderwijs, financiën en openbare werken spoedig overleg om trent deze materie zal plaats hebben. Het is de bedoeling van B. en W., met ingang van januari 1961 een wijziging in de op slag aan te brengen, waardoor de hoge kosten tot een billijk bedrag kunnen wor den teruggebracht. Zijn onderwijsbeschouwing besloot de heer Van Schaik met de mededeling, dat een gesprek met professor Van Dishoeck is begonnen om het logopedisch onder wijs (stem- en spraakonderwijs) op de verschillende scholen in samenwerking met zijn kliniek verder te gaan ver zorgen. Ledenbijdrage K. en O. De heer Van Schaik gebruikte deze gelegenheid om nog eens het uiterst ver dienstelijke werk van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in onze stad in het licht te stellen. Hij vond het jam mer, dat het jeugdcorso geen doorgang kon vinden. Over het Herenlogement by de Burcht zei hü, dat dit eigenlijk moet worden gerestaureerd. Tal van pogingen om er een hotel van te maken zjjn afgestuit op de kosten van restauratie en van ex ploitatie. De combinatie jeugdhotel-stu- dentenhuis bleek evenmin te ver- 'ezenlijken. Op het ogenblik zijn er besprekingen gaande met de Ned. Jeugd herbergcentrale om er mogelijk een jeugdherberg in onder te brengen. De wethouder kon niet zeggen, of dit idee concrete vorm zal krijgen. Tussen de VW en de gemeente zal binnenkort een gesprek worden gevoerd over een camping. De verhoging van het subsidie voor de Volksuniversiteit K. en O. is een ge volg van hogere personeelskosten. Zo is een adjunct-directeur aangesteld. Spre kend over de kosten van het lidmaat schap merkte de heer Van Schaik op, dat het bedrag van f 1,25 slechts een ba sisbetaling is. Er zijn afzonderlijke toe gangsprijzen. Dit jaar is het bedrag voor de concerten nog verhoogd. Bovendien hebben alle werkgevers, op slechts één na, hun aandeel ten gunste van K. en O. herzien. B. en W. hebben K. en O. in mei van dit jaar verzocht het basisbedrag van f 1,25 op f 1,50 te brengen. Dat ging ech ter niet meer omdat in een folder het oude tarief al was meegedeeld. De wet houder gaf de raad de verzekering, dat tussen K. en O. en het college van B. en W. de meest vriendschappelijke ver houding bestaat Honderddertig flats in Leiden-Zuidwest Bij raadsbesluit van 21 maart 1960 is het college van B. en W. gemachtigd bij de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ten behoeve van de bouw van 130 flatwoningen, plan zuid west VII cl, een bouwvoorschot van f 2.011.050 en een grondvoorschot van f 416.000 aan te vragen en deze voor schotten en de voor deze bouw toe te kennen rijksbijdrage te aanvaarden. Het onderhavige plan zal in exploitatie worden gegeven aan de kortgeleden op gerichte „Protestants Christelijke Wo ningbouwvereniging". In verband hier mede moeten de voorschotten en de bij drage aan die vereniwing worden toege kend en moet de voor deze bouw nodige grond aan die vereniging worden ver kocht, waartoe het raadsbesluit zal moe ten worden gewijzigd. Blijkens de inmiddels mogelijk ge worden meer nauwkeurige raming van de bouwkosten zal een bouwvoorschot nodig zijn van f 2.016.450. De kosten van de grond heeft de minister vastgesteld op rond f 435.414. De kosten van het aanschaffen van de gasgeisers, ad f 22.100 moeten door de gemeente worden ge financierd. Verder zal dc gemeente ook de gelden moeten verstrekken voor de aanleg van een huistelefoon, waarvan de kosten op f 7.500 worden geraamd. De L.J.A heeft in de omgeving van Noordwijkerhout na besprekingen met de Provinciale Jeugdraad en Het Zuid hollands Landschap beslag weten te leg gen op een terrein van negen ha, dal als speelterrein zal worden benut. Op een stuk ter grootte van 1 ha zal ge kampeerd kunnen worden. Zo deelde de wethouder mee. Hij noemde dit een mooi succes. Enkele raadsleden knikten in stemmend. Voor de zweminrichting De Zijl zal ccn belangrijk bedrag moeten worden uitgetrokken. Dat is momenteel bij het college in beraad. IVordt hier niet spoedig iets gedaan. WETHOUDER VAN SCHAIK Onvoldoende begrip dan is het niet onmogelijk, dat B. en W. tot sluiting van de laatste open zwem inrichting in Lelden zullen moeten be sluiten. College niet op klompen Wethouder Jongeleen (pvda) kwam ook nog even aan het woord tegen het eind van de middagzitting. Van hem hoorde de raad, dat aan een architecten bureau opdracht is gegeven tot het ma ken van een restauratieplan voer de Boerhavezalen. In deze omgeving be vinden zich het Sionshof en het Elisa- bethshof. De vraag is, hoe deze hofjes bij een sanering kunnen worden gehand haafd. Zoals bekend, beschrijft het we genschema in dit stadsdeel een parallel weg ter ontlasting van de Haarlemmer straat. „Maar de raad kan ervan over tuigd zijn, dat het college hier niet op klompen doorheen gaat lopen. Wij zul len proberen te sparen wat mogelijk is". „Voor de gehoorzaal moeten wij ons zo langzamerhand gaan schamen", beaam de de heer Jongeleen. Het plan ligt klaar. maar moet in de zomermaanden worden uitgevoerd. Bovendien kost het nogal wat geld. Een redicale wijziging in de verpachting en de exploitatie is pas gelijk als de restauratie achter de rug En klokke half zes nog een „nieuw tje" voor de volkstuinders: als de grenzen van Leiden anders zijn ge worden, zal 't college bij de nieuwe opzet zeer zeker rekening met deze belangrijke liefhebberij houden. Wij dachten zo, dat de tuinders dat al wisten. Maar misschien is het toch een hart onder hun riem. In tijde lijke tuinen tussen de bebouwing ziet de wethouder van openbare werken niets. Kamerfracties inlichten In de tweede instantie voerden nog de raadsleden Wiertz (kvp), Lijten (kvp). Zunderman (pvda), Harmsen (prot.chris- telijk), Portheine (vvd), Van Aken (pv da>, Den Dubbelden (pvda), Sommeling (pvda) en Lamers (prot.-christelijk) het woord. De heer Harmsen zei, te hebben ge dacht aan een gedocumenteerd rapport over de onderwijs- en scholensituatie in Leiden, dat aan de ministeries van o., k en w. en volkshuisvesting en bouwnij verheid en aan het college van Ged. Sta ten zou kunnen worden voorgelegd. Hij zag ook wel iets in contact van de ver schillende raadsfracties hierover met de respectieve fracties in de volksvertegen woordiging. Wethouder Van Schaik (pvda) deelde mee. dat er gemakkelijk een lijst van acht a tien scholen is op te stellen die als „minder geschikt voor het onder wijs" kunnen worden beschouwd. Er zijn behalve de genoemde technische scholen nog twee nijverheidsscholen voor meisjes nodig, zodat het aantal op zeven moet worden gesteld. De textielschool is besteksklaar. De wethouder zou het ge ven van inlichtingen over de Leidse toe stand aan de fracties in de Kamers bij zonder op prijs stellen. Verlichting van objecten in het toe ristenseizoen zal in het college worden overwogen, maar het is nog niet te zeg gen welke gebouwen en pittoreske hoek jes dit zullen worden. Wethouder Jongeleen (pvda) dacht, dat de atmosfeer voor een inter gemeentelijk overleg tot stichting van volkstuincomplexen buiten de grenzen van Leiden nu niet gunstig Is. De zorg voor de oude monumenten is bij het col lege in goede handen. Maar er moeten wel eens verschillende belangen worden afgewogen, zo zei hij speciaal tot mej. Van Nienes en de heer Portheine. Van daar bijvoorbeeld dat de rest van het Levendaal moet worden gedempt. De laatste tijd is de handel In vette kalveren op de veemarkt sterk toege nomen. Binnen enige maanden is de aan- r meer dan verdubbeld. Verwacht kan worden, dat dit verschijnsel, dat zich op alle veemarkten in Nederland voordoet, niet van korte duur zal zijn. Het huidige marktterrein voor de vette kalveren, gelegen nabij het gebouw van de G.G. en G.D., is op een dergelijke grote aanvoer niet berekend. De kalve ren moeten daarom te dicht naast el kaar worden geplaatst, terwijl de tal rijke veewagens, waarmede de kalveren orden aan- en afgevoerd, ter plaatse de handel bemoeilijken en het overige vee- marktverkeer belemmeren. In verband hiermede achten B. en W. van Leiden het gewenst de markt voor vette kalveren te verplaatsen naar het terrein, waar vroeger het t b c.-vrije vee werd verhandeld. Op dit terrein kan te vens de markt voor nuchtere kalveren worden ondergebracht, welke thans na bij de molen de Valk wordt gehouden en aldaar dikwijls een hinderpaal vormt voor het veemarktverkeer. Om deze ver plaatsing mogelijk te maken, zal die nen te worden overgegaan tot de aan schaffing van een transportabele klein- veebascule. De vaste veebascule op het veemarktterrein staat namelijk te ver van bedoeld terrein verwijderd om de over het algemeen nukkige kalveren zonder moeilijkheden daarheen te kun nen leiden. VooTts zullen enige voorzieningen moeten worden getroffen voor de in richting van het terrein. De- kosten van een en ander worden geraamd op f 6.500 in totaal. Wol-stretch passen altijd en groeien mee _n ÊM speciaal verlaagde J.M. prijzen Jongens- 9 75 ij: maten Juniormaten UITVOERIG HEEFT de Leidse ge meenteraad gisteren, in het raam van de begrotingsbehandeling, gesproken over het verkeer in de stad. De heer Portheine (v.v.d.) verklaarde, in de burgerij een onte vreden stemming te hebben waar genomen, en de heer Roorda (p.v. d.a.) sprak zelfs van ongerustheid. Het is tijdens dit debat echter wel duidelijk geworden, dat voor een al geheel parkeerverbod voor de Bree straat op dit moment geen meerder heid is te verkrijgen. Dat zou het publiek en de bewoners treffen, zo werd van verscheidene kanten op gemerkt. Op de publieke tribune hoorden enkele zakenmensen van de Breestraat met intense aandacht toe. De heer Portheine vroeg het college met alle klem, binnen de mogelijkheden van het wegenschema en de noord-zuid verbinding tot de nodige verkeersver- belerende maatregelen te komen. Men moet in het algemeen voorzichtig zijn met verboden. Een algeheel parkeerver bod zóu de aantrekkelijkheid van het stadscentrum niet onbelangrijk vermin- "ll/TAATSCRAPPELIJKE zorg, gezondheidszorg en personeelszaken" '1t_L verkregen gisteravond de niet-aflatende aandacht van de Leidse raadsleden. Zo goed als alle sprekers hadden het over de onvoldoende huisvesting van de geneeskundige dienst in het uitgewoonde gebouw aan de Mare. Wanneer is de overbrenging van deze dienst naar het voormalige Joodse weeshuis aan de Roodenburgerstraat nu eindelijk te verwachten? Mej. Van Nienes (p.v.d.a.) „dreigde", als het antwoord van het college (in dit geval wethouder Menken) haar niet zou geruststellen, met een motie. De heer Sommeling (p.v.d.a.) had zich zorgen gemaakt over de vuilafvoer in de toekomst. In Noordwijk kunnen wij nog maar drie a vier jaar terecht, zo meende hij. Hij had zich verbaasd over geërgerd aan het gemak waarmee stad genoten vuil cn afgedankt meubilair In het water slingeren. Bijzondere aandacht vroeg hij voor de vuilophoping bij de dam in dc Marcsingel ter hoogte van de lichtfabrieken. Duur betaald Natuurlijk nam de arts Kortmann (k.v.p.) de geneeskundige dienst in be scherming tegen de slechte huisvesting. „Van alle diensten van de gemeente zit de G.G. en G.D. in de meest benarde be huizing. Hoe komt het, dat het raadsbe sluit nog steeds niet door Ged. Staten is goedgekeurd? Kan dit soms weer liggen aan de bouw van universitaire klinie_ ken? Als dat zo is. moet de aanwezigheid van een universiteit in onze stad wel duur worden betaald". Verder onderstreepte de heer Kort mann de aandrang die via huisbezoek en scholen op de ouders moet worden uitge oefend tot medewerking aan de inenting. Evenals dokter Kortmann bracht mevr Spierenburg enige wensen naar vo ren ten bate van „Endegeest". Zij vroeg wanneer de Tuinstadwijk zijn badhuis n; eens krijgt. Als dat er is. zou het badhui) in de Van der Wcrfstraal eindelijk kunnen worden vervangen. Men kan dan tijde lijk gebruik maken van het bad in do Kooi en het nieuwe bad. Kapers op kust „Als het gebouw leeg komt, kan er het best een tijdelijke bestemming ten dien van de geneeskundige dienst aan worden gegeven, want het is niet onmo gelijk dat er weer kapers op de kust zijn". Aldus mr. Woudstra (prot- christelijk) over het gebouw aan de Roo denburgerstraat Bepaald onaangenaam was h(j getrof fen door het feit, dat van de zomer het stadhuis op zaterdag gesloten ls geweest. HU vond dit. gezien de stand van de vrije zaterdag in het Nederlandse bedrüfslr- cn, een vooruitlopen op dc ontwikke ling. Dc overheid oefent niet alleen het gezag uit, maar zü heeft vooral een ver zorgende en dienende functie. Mej. Van Nienes liet zich nogal pessimistisch uit. „Wij lopen jaren ach ter", zei ze met betrekking tot de bouw van kruisgebouwen in de nieuwe wijken van dc stad. „Die voorzieningen moeten er eigenlijk zijn als de mensen er komen wonen Zij doelde onder meer op een kruisgebouw in Lciden-Noord. Is de kleu terschool die nu nog in het gebouw aan de Roodenburgerstraat zit, werkelijk do laatste? De heer Lamers (prot.-christelijk) besprak in het kort de zorg voor zwak zinnige kinderen. De ouders getroosten zich daarvoor offers; het is een zaak van sociale gerechtvaardigheid dat de .over. heid deze zorg aanmerkelyk verlicht. Bezwaar had de heer Lambermont (k.v.p.) tegen een verhoging van de slacht- en keurlonen (in verband met het nadelige saldo van 't slachthuis), de last zou dan op de kleine groep van de sla gers komen. Gepoogd moet worden, de uitgaven te verminderen. Dit raadslid vroeg het college, welke mogclUkheden van vuilafvoer er zijn. Marktverplaatsing Verplaatsing van de warenmarkt geeft grote moeilijkheden, zo voorspelde de heer Questroo (prot.-christelijk). Hij noemde de tegenwoordige plaats een „unieke gelegenheid". Daarom: in ieder geval geen verplaatsing naar een plein buiten het centrum van de stad. Het plaatsen van meer en betere pa pierbakken en tijdige lediging daarvan zag hij als middel om vervuiling tegen te gaan. De heer Zunderman p.v.d.a.) brak een lans voor het culturele werk voor de bejaarden. Voor museum- en bioscoopbe zoek cn de voorstellingen van K. en O. zou wellicht een korting kunnen worden bepaald. De vervuiling van de Marcsingel ter hoogte van de S.L.F. was ook de heer D e Kier (prot.-christelijk) een ergernis. Hij vond het niet juist, nu reeds een uitspraak te gaan doen over de vrije za terdag. Dat zou het onderhandelingsbe- leid doorkruisen. Benieuwd is hij naar het aptwoord van het college op de opmer kingen van de heer Woudstra dienaan gaande. De heren Sommeling. De Kier en Por theine, resp. p.v.d.a., prot.-christelijk en v.v.d., zeiden ook iets over de werk-clas- sificatie en de meritrating bij de gemeen te De heer Portheine vroeg hoever de gemeente hiermee is gevorderd. Dc proefneming met de vrije zaterdag had ook zijn instemming niet. Hij bespeurde er een anticipatie in. Een voorstander bleek hij te zijn van handhaving van de warenmarkt op de plaats van nü. deren. Men zou aan de Breestraat de stimulans ontnemen. De heer Portheine deed B. en W de suggestie eens overleg te plegen met het bedrijfsleven om mogelijk te komen tot parkeergarages. De toestand bij de over steekplaats Rijnsburgerweg (tegenover het grote ziekenhuis) vond hij onaan vaardbaar. De knipperbollen brengen het gevaar niet terug, integendeel. Zijn kritiek liet hij ook gaan over dc nieuwe busdiensten, die naar zijn mening allerminst vrij zijn van onregelmatighe den. Hij stelde het college voor, aan drang op de vervoersmaatschappijen uit te oefenen om de vervoerscapaciteit op z'n minst te handhaven maar zo enigszins mogelijk te vergroten. „Tegenwoordig praat men bU de kap per niet meer over het weer maar over het verkeer." zo begon de heer Roorda zijn aandeel in het debat. Er zullen voor lopige maatregelen moeten worden ge nomen. als het wegenschema nog niet tot uitvoering kan komen. Wil Leiden als koopstad aantrekkelijk blijven, dan zal het verkeer verbeterd moeten worden. Belangrijk is ook de op voeding van de jonge mens tot goede deelnemer aan het verkeer Voor een parkeerverbod in de Breestraat voelde hij niet, wel voor éénrichtingverkeer met als parallelweg: Gangetje - Botermarkt - Vismarkt - Aalmarkt - Boommarkt. Dan zou de markt verplaatst moeten worden en zou de verkeersroule enige verbete ringen moeten ondergaan, zoals bij de heuvel in de omgeving van de Hoog straat. Kan de Boommarkt in verband met de kantoren niet worden gebruikt, dan zou het verkeer over de Apothekers, dijk kunnen worden geleid. Ook het Noordeinde komt, naar do mening van de heer Roorda, voor één- richtin-gverkeer in aanmerking, en wel uit Den Haag in de richting stad. Voor het verkeer in de andere richting zou den de Morsstraat en de Morsweg kun nen worden gebruikt. De Steenstraat is ook te smal. Die zou een parallelweg moeten krijgen via de Turfmarkt en dc Nieuwe Beestenmarkt. Dat kan echter pas als de Turfmarktbrug vervangen is. De heer Roorda pleitte tenslotte voor voetgangerslichten bü de De Güselaars- bank. Parkeerstrepen en stoolbanden De heer Van I tersfln (prot.-chr.) wees op de onhoudbare toestand bij de Wilihelminabrug. In de onderhandelingen schijnt nu schot te zitten. Hij deed een beroep op het college om dit vuurtje warm te houden. Over een parkeerverbod voor de Bree straat dacht hij anders. De toestand is daar voor fietsers (naast al die gepar keerde auto's) levensgevaorlyk gewor den. Auto's zouden kunnen worden ge parkeerd op het aan te leggen terrein aan de Geregracht; hij zei. die afstand met het stadscentrum werkelijk niet zo groot te vinden. Waar In het centrum kan worden ge parkeerd. gebeurt dit niet op de meest efficiënte wijze. HU bracht het college dan ook het belang van parkcerstrepen Het Rapenburg vertoont weliswaar nog de statigheid van weleer, maar op sommige punten is het toch wel veranderd. Zoals op deze door de heer S. Gorree te Alphen aan den RUn Ingezonden briefkaart. Het woonhuis tussen de vijfde en zesde boom van links heeft in het tweede decennium van deze eeuw plaats gemaakt voor een moderne Ingang en wachtkamer inet bovenwoning van een hankbedrUf- Dat is op de hoek van de Herensteeg. onder de aandacht opdat de nog beschik bare ruimte voordelig worde benut. Ook vroeg h(j. de waterkanten (Nieuwe RUn en de markten) te voorzien van ijzeren stootbanden, waardoor de automobilisten tot dichter bU de kant zouden kunnen rUdcn. Wegen van gelijke rang geven op een kruispunt aanleiding tot veel ongeluk ken. zo merkte mr. Woudstra (prot- chr.) op. Het is in de praktijk niet zon der belang gebleken, voorrangskruispun ten te maken. De heer Woudstra noemde dc volgende mogelijkheden: Langebrug- Papengracht, Langebrug-Rapeniburg, Ko- renbrugsteeg-Breestraat en Burggraven- laan met zystraten. De heer Sommeling (p.v.d.avond de oversteek voor fietsers van de Van Slingelandtlaan naar de De Kempenaer- straat minder gelukkig. Er moei iels gebeuren Verscheidene raadsleden spraken de hoop uit, dat de salarispositie van de politie naar billykheid mag verbeteren. Zo ook de heer De Kier (prot.-chr). Bij het heersende tekort aan personeel zou de inschakeling van meer rydend materieel wellicht kunnen worden over wogen. Ten aanzien van de Breestraat meende hU. dat er toch wel iets moet gebeuren, gezien de duidelijke verkeersonveilig heid, Veiligheid gaat uit boven voordeel. De heer Questroo (prot.-chr.) waren de opstoppingen in de Burgsteeg, door het parkeren van auto's, een doorn in het oog. „Daar zou een waehtverbod moeten komen, als hel kan binnen enkele dagen." Ook voor straten als de smalle Mulderstraat (achter de Boshuizerlaan) moet een oplossing worden gevonden; het verkeer moet daar soms zigzaggend doorheen. De kwestie van de „overstapjes" (van NZH op Eltax) beval hij in de voortdu rende aandacht van het college aan. Dat is een zaak van belang, zowel voor de reizigers als voor de betrokken maat- schappyen. Hij meende, dat het verkeer op de Breestraat er door de verdwijning van de stadstram beter op is geworden. Voor een parkeerverbod kon hij geen geest drift opbrengen. Voor handel en midden stand is dat niet bevorderlijk, 't Is boven dien de vraag, of de veiligheid er nu zoveel groter door wordt. Toezichl op bromfietsers Dokter Kortmann (k.v.p.) in teresseerde zich met name voor de categorie bromfietsers. Zij behoren onder een zo streng mogelijk toe zicht te staan, gezien de ongelukken- statistiek. Hij hoopte, dat het nog eens tot een eenvoudig verkeers- examen voor deze weggebruikers zal komen. Voetgangerslichten konden zijn sympa thie niet hebben, aangezien bij de onge lukken slechts weinig voetgangers be trokken zijn Waar niet geregeld behoeft te worden, moet men dot ook niet doen. Het kruispunt Leliestraat-Herenstraat- Drie Octoberstraat verdient speciale aan dacht. De arts sprak zich uit tegen een totaal parkeerverbod voor de Breestraat. Winkels cn hotels zouden er schade door lijden. Hij dacht bovendien, dat daar niet zoveel fietsers worden aangereden. Er bestaat wel gevaar voor deze groep weg gebruikers maar dat geldt ook voor de Haarlemmerstraat en de Herenstraat. De grote vrachtwagens zou men wél uit de Breestraat kunnen mijden. Ten slotte vroeg dokter Kortmann, waarom op de Breestraat de locale en interlocale bus halten niet kunnen samenvallen. Het communistische raadslid Van W e 1 z e n meende met dc heer Roorda dot voorlopige maatregelen nodig kun nen zyn zolang het wegenschema niet tot uitvoering komt Hij dacht met name aan éénrichtingverkeer. Dr. Wlnifmlui (p.v.d.a.) achtte ook voor het verkeer een zo snel mogelijke uitvoering van het wegenschema ge wenst. Verkeersmaatregelen zullen nodig rijn voor de verwerking van het steeds intensiever wordende verkeer van Lel den naar Den Haag. Hij vroeg of er nog een mogelijkheid Is. dat de Blauwe Tram Lelden-Den Haag blUft bestaan, en of op de nieuwe rijksweg 4a niet een snel-bus- vcrblnding Lelden-Den Haag kan worden ingevoerd. Dc hekkcsluiter in dc verkeersronde was de heer Lambermont (k.v.p Van een totaal parkeerverbod voor de Breestraat wilde hij niets weten Publiek cn bewoners zijn. zo zei hij. gediend bij dit restje van parkeergelegenheid. Hij vond het nodig, het publiek erop attent te maken, dat hel Pieterskerkhof een royale parkeerplaats bied*. Het college raadde hij aan, een ver plaatsing van dc markt niet in overwe ging te nemen zonder dat deze aange legenheid met alle beirokkenen te heb ben doorgepraat

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3