Overheidsapparaat voor ruimte en ruimtevaart Prijsvraag moet Europa aan een vlag helpen ft eett feftft fce tó Anderson en Dillon voor bezuinigingen in Bonn Waar is die ene gulden? Si, GESPREK MET ABDOEL RAHMAN MR. VAN ROOY IN AUSTRALIË Voorspel van de verkiezingen handen van drFerrier Huidgenezing F» U ROL TOCH IS HET ZO! LAAT VOOR DE FEESTDAGEN DE SCHILDER KOMEN! Verlenging rode topconferentie Naar in officiële kringen wordt vernomen, heeft minister-president De Quay aan Toengkoe Abdoel Rahman, premier van de Maleise federatie, voorgesteld vrijdag 25 november in Den Haag met hem en minister Luns te spreken over Nederlands Nieuw-Guinea. De Toengkoe wil namelijk bemiddelen tussen Nederland en Indonesië. Minister van Rooy (sociale zaken) is op het ogenblik in Australië, waar hij onder meer over emigratieproblemen zal spreken. Bij zijn aankomst 27! verklaarde hij dat meer dan de helft van het aantal Nederlandse emigran ts ten naar Australië gaat. Ook wees hij op de onderhandelingen over de uitwisseling van geleerden en kunstenaars. Het Europese parlement heeft zaterdag de gedachte gelanceerd, om in de zes landen van de Euro- gemeenschappen een prijs- c vraag uit te schrijven voor het ei ontwerpen van een Europese vlag. Voorts sprak het parlement als zijn mening uit, dat de E.E.G., H Euratom en E.G.K.S. gemeenschap- pelijke diplomatieke vertegen woordigingen dienen te hebben in derde-landen, met name in de Ver enigde Staten en Engeland. De uitspraak over de vlag was een compromis aan de hand gedaan door de Belgische socialistische senator F. De- housse. Zijn Nederlandse collega, jhr. .jjmr. M. van der Goes van Naters (soc.) 'I had aanvankelijk voorgesteld, het em bleem van zes sterren op een blauwe i I achtergrond, dat reeds in gebruik is op ,ul de nummerborden van auto's van Euro- tjipese ambtenaren in België, tot vlag van de zes te verheffen. Dehousse vond dat embleem (afgeleid van de vlag van de Raad van Europa, die twaalf sterren in een kring op een azuren achtergrond telt) te weinig representatief. Die mening was ook de Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde dr. W. J. Schuijt toegedaan. Hij toonde de afgevaardig den een eigen ontwerp, een vlag met vier verticale banen: geel, blauw, rood .en groen, met daarin zes sterren als symbool van de zes gemeenschapslan- den. Dr. A. Wehrer, het Luxemburgse lid van de Hoge Autoriteit, sloot zich aan bij de gedachte van Dehousse. De vlag van dr. Schuijt kwam hem erg bekend voor. Indertijd waren voor het paviljoen van de E.G.K.S. op de Brusselse Expo ook ontwerpen gemaakt en een ervan was precies gelijk aan het ontwerp- Schuijt. Het parlement nam tenslotte een re solutie aan, waarin de ministerraden en de executieven van E.E.G., Euratom en E.G.K.S. wordt aanbevolen een prijs vraag uit te schrijven en over de resul taten ervan nader overleg te plegen met het parlement, alvorens een definitieve keuze te doen. De resolutie, gebaseerd op een rap port van de heer Van der Goes van Naters over het gezantschaps- en vlag- recht van de drie gemeenschappen, sprak tevens de wens uit. dat zo spoedig mogelijk uitvoering zal worden gegeven aan een besluit van de ministerraden om gemeenschappelijke diplomatieke missies te vestigen in derde-landen. In Londen heeft de E.G.K.S. reeds een ambassadeur, de vroegere Neder landse minister van buitenlandse zaken, dr. E. N. van Kleffens. Het parlement heeft zaterdag voorts nog een debat gevoerd over de voor lichting der gemeenschappen, aan de hand van een verslag van dr. Schuijt, die vond dat er te weinig geld en aar dacht aan de voorlichting werd besteed. Dr. Heger minister van landbouw in België De Belgische senator dr. Charles He ger heeft zich bereid verklaard baron De Vleeschauwer op te volgen als mi nister van landbouw. Hij is 58 jaar oud, doctor in de rech ten en lid van de raad van de orde van advocaten te Namen. Voorts is hij lid van de provinciale kamer van land bouw en van de hoge landbouwraad. Dr. Heger was van 1950 tot 1954 mi nister van landbouw in de regeringen Pholien en Van Houtte en van 26 juni tot 6 november 1958 minister van bin nenlandse zaken in' de regering-Eyskens. Vijfentwintig doden bij overstromingen Overstromingen die zich in Jordanië voordoen als gevolg van langdurige zwa re regenval, hebben aan dertig mensen het leven gekost. Ook zijn er vijfen twintig vermisten. Het merendeel van de slachtoffers is gevallen onder nomaden die ten noorden van de Jordaan verblijven, en onder de Palestijnse vluchtelingen die in kampen wonen. Voor de Jordaanse boeren is de re genval een uitkomst, daar het land reeds drie jaar van grote droogte te lijden heeft gehad. Ook in Syrië hebben zich overstro mingen voorgedaan. Een vrouw verloor tiet leven en een andere werd ernstig gewond. Het hoofd van de afdeling Oost-Indo- nesaë van het staatsbureau voor de mala riabestrijding heeft te Makassar mee gedeeld dat er in Oost-Indonesië jaar lijks tienduizend mensen aan malaria be zwijken. De Indonesische regering heeft een campagne op touw gezet om de malaria binnen tien jaar uit te roeien. '0| (Van onze correspondent in Bonn) Driehonderdveertig gedelegeerden uit stad en land, het voltallige bestuur, de complete partijraad en de zevenkoppige controlecommissie zijn naar de (socia listisch geregeerde) deelstaat Neder- Saksen gekomen om in de hoofdstad Hannover het vijfdaagse congres te hou den, waarmede de Sociaal-democratische partij de campagne voor de algemene verkiezingen van het volgend jaar wil eijopenen. (De C.D.U. houdt haar voor- verkiezingscongres pas in april in Keu len!. Verwacht wordt, dat het S.P.D.- partijcongres donderdag de burgemees ter van Berlijn. Willy Brandt zal be noemen tot lijsttrekker en daarmede tot kandidaatkanselier der Westduitse par tij, die sinds de stichting der bonds republiek in 1949 voortdurend in de op- 1 positie is geweest. Geruggesteund door de verkiezing van de jonge senator Kennedy tot president van Amerika, hoopt de S.P.D. met de naam en per soon van Willy Brandt het volgend jaar de dan 85 jaar oude bondskanselier dr. Konrad Adenauer en zijn C.D.U. uit de macht te kunnen verdringen, itz Vrijdag zal na een inleiding door het partij-hoofdbestuurslid professor Carlo Schmid (die door de opkomst van Brandt zelf van de kanselierspost werd verdrongen) Brandt het z.g. „appel van Hannover'' aan de bevolking van West- Duitsland richten en daarin het verkie- ;"1 zingsprogramma der S.P.D. ontvouwen. Rond 400 journalisten, onder wie 120 cor respondenten van buitenlandse bladen, zullen het S.P.D.-partijcongres bijwonen. Ook de meeste diplomatieke missies in Bonn hebben waarnemers naar Hanno ver gestuurd. Aaoertentie HOND ZIEK? geef STAUPECID BEAPHAR - R A ALT E mmm Beschuit als ontbijt Beschuit bij' de lunch Beschuit als toetje na de warme maaltijd Voorbereiding op vier departementen (Van onze correspondent in Bonn) Begeleid door niet minder dan twintig adviseurs z(jn zaterdag avond de Amerikaanse minister van financiën Anderson cn de vice-minister van buitenlandse za ken Dillon in Bonn aangekomen. Op het vliegveld Wahn werden zij ver welkomd door vice-kanselier prof. Er- hard. Zondag hadden de beide minis ters voor-besprekingen met de Ameri kaanse ambassadeur in West-Duitsland. Dowling en vandaag begonnen dan dc onderhandelingen met de bondsregering, die naar men aanneemt vier da gen zullen duren. In aansluiting daarop begeven Anderson en Dillon zich ook nog naar Londen en Parijs, waar zij zullen onderhandelen over hetzelfde on derwerp, dat hen naar Bonn voerde: ont lasting van het Amerikaanse budget door overname van een groter aandeel in de defensiekosten. West-Duitsland het rijkste van de drie betrokken lan den zal wel de zwaarste partituur moeten spelen in deze jongste Ameri kaanse financiële opera, waarvan pre sident Eisenhower vorige week reeds de ouverture blies, toen hij aankondigde, dat de helft van de rond 400.000 ge zinsleden van Amerikaanse militairen in het buitenland (van wie er 195.000 in de bondsrepubliek zijn) naar de Sta tes zouden worden teruggehaald en dat de Amerikaanse strijdkrachten voortaan hun aanschaffingen in de stationerings- landen zouden beperken. TTOEWEL er van duidelijk om- schreven doelstellingen nog geen sprake is, heeft de regering thans een begin gemaakt met de vorming van een Nederlands amb telijk apparaat voor de behande ling van ruimtevraagstukken, met inbegrip van ruimtevaart. Zonder dat daaraan ruchtbaarheid is ge geven hebben vier ministers aan afdelingen van hun departement of aan onder hun departementen ressorterende diensten opdracht gegeven de voorbereiding van het ruimte-beleid van het betrokken departement op zich te nemen. Het zijn de ministers van Onder wijs, kunsten en wetenschappen, van verkeer en waterstaat, van economische zaken en van buiten landse zaken. Daarbij gaat het zo wel om de belangen van Nederland bij het onderzoek van de ruimte als om die bij de ontwikkeling en het gebruik van ruimtevaartui gen, en niet in de laatste plaats bij de ontwikkeling van een ruimte recht. Deze ontwikkeling valt samen met een besluit van de regering om een uitnodiging te aanvaarden van de Zwitserse regering aan Nederland voor de vorming (met negen andere landen) van een co mité tot voorbereiding van de op richting van een Europese orga nisatie voor ruimte-onderzoek en ruimtevaart. Regeringsdelegaties van de tien landen Zwitserland, m (Van een onzer verslaggevers) BUISMAN p voor koffie op z'n bestj Engeland, Frankrijk, Duitsland, België, Nederland, Italië, Denemar ken en Noorwegen zullen op 28 november in Genève bijeenkomen, om doel en vorm van de Europese organisatie vast te stellen en om een werkprogramma voor de or ganisatie voor 1961 vast te stel len. Uitvloeisel De Geneefse conferentie is uitvloeisel van voorafgaand overleg tussen weten schapsmensen van de tien landen, die tweemaal eerder dit jaar de laatste keer In juli In Parijs bijeen zijn ge weest, om over dc mogelijkheden van samenwerking op het gebied van de ruimte en dc ruimtevaart te spreken en om de belangen van hun landen daarbij te onderzoeken. Voor Nederland hebben aan deze ver dere conferenties deelgenomen de Leid- se sterrenkundige prof. H. C. van Hulst en de Delftse hoogleraar in de vlieg- tuigbouwkunde, prof. H. J. van der Maas. Verwacht wordt dat beide hoog leraren zullen worden opgenomen in de regeringsdelegatie naar Genève. Vier actief Zoals aan het begin van de vijftiger jaren op geruisloze en bescheiden wijze een begin is gemaakt met de vorming van een ambtelijk apparaat, dat zich moest oriënteren op de mogelijkheden, die zich voor Nederland zouden kunnen openen op het gebied van het vreed zaam gebruik van atoomenergie, wordt thans in het begin van de zestiger ja ren een ambtelijk apparaat gevormd om het terrein dat voor Nederland toe gankelijk is op het gebied van ruimte en ruimtevaart in kaart te brengen en begaanbaar te maken. Minister Cals (O. K. en W.) heeft de vroegere minister-president van Suriname, de zeer kundige dr. J.H.E. Ferrier, die thans als raadadviseur is verbonden aan het directoraat-gene raal voor de wetenschappen, belast met de leiding van alle overheidsbe moeiingen die ten behoeve van de Ne derlandse wetenschap op het gebied van de ruimte vereist zullen zijn. Hoe weinig ruchtbaarheid aan dit be sluit is gegeven werd duidelijk toen wij ten d^iartemente vroegen naar de afde ling belast met ruimtevraagstukken. Men verwees ons niet naar dr. Ferrier maar naar de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling, bureau 3: „open lucht-recreatie". Dat er een afdeling bestond die zich met een weidse ruimte bezighield was daar nog niet bekend! Samenwerking Minister Korthals (Verkeer en Water staat) heeft de hoofddirecteur van het KNMI. ir. C. J. Warners, en de Delftse hoogleraar vliegtuigbouw, professor Van der Maas, tot zijn speciale advi seurs in ruimte- en ruimtevaartzaken aangewezen. Minister De Pous (Econo mische Zaken) heeft de directeur-gene raal voor de industrialisatie belast met de behartiging van de Nederlandse in dustriële belangen bij de ruimtevaart. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft de behartiging van de Nederland se interessen bij Europese samenwer king op het gebied van ruimteonder zoek en ruimtevaart opgedragen aan het hoofd van het bureau wetenschap- Eelijke samenwerking, dat op 1 januari ij dit departement zal worden opge richt, terwijl alle in wereldwijd ver band met name in de V.N. en op het gebied van de vorming van ruimte recht aan de orde komende vraag stukken door de directie internationale organisaties van zijn departement zul len worden behandeld. Ook voertuigen Inmiddels heeft de Koninklijke Aca demie voor Wetenschappen een specia le commissie onder voorzitterschap van prof. Van der Hulst ingesteld de commissie voor geofysica en ruimte onderzoek. Prof. Van der Hulst zei ons over de taken van deze commissie, dat zij zich m principe uitstrekken tot het onderzoek van de ruimte, zowel als tot het terrein van de (ruimte) voer tuigen die aan dat onderzoek dienst baar kunnen zijn. Wat dit laatste betreft zijn er niet bepaald concrete plannen tot experi menteren. Maar in principe denkt men niet over de ruimte zonder tevens aan de voertuigen te denken, aldus de Leidse hoogleraar. Hij zei, dat Neder landers reeds nu nauw zijn betrokken bij de internationale vooral Euro pese besprekingen over deze onder werpen. Van alle thans bij ruimte vraagstukken betrokken officiële in stanties is er op het ogenblik geen, die reeds meer of fninder duidelijke voorstellingen heeft van taken, moge lijkheden en belangen in de ruimte en bij de ruimtevaart. Veel tijd wordt het nieuwe ambtelijke apparaat intussen niet gelaten. Enerzijds niet omdat de Nederlandse delegatie Omleiding Jordaan is bedreiging van vrede De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir, heeft desgevraagd verklaard dat elke poging der Arabische landen om het water van de Jordaan om te leiden ter verhindering van Israëls irrigatieplan- nen. als een „bedreiging van de vre de" moet worden beschouwd. „Het af snijden van de waterbronnen van welk land ook moet als een bedreiging van de vrede worden beschouwd", aldus me vrouw Meir. De Arabische liga heeft al eens ge dreigd de bedding van drie zijrivieren in Libanon, Syrië en Jordanië te verleg gen indien Israël zijn plannen zou uit voeren. De aartsbisschop van San Juan (Portorico), Ja mes P. Davis, heeft ver klaard dat de rooms-katho- lieken die gouverneur Luis Munoz Marin hebben ge stemd kerkelijk gestraft zullen worden wegens on gehoorzaamheid. De (r.k.) gouverneur had zich voor geboorteregeling uitgespro ken. De burgemeester van Mechelen, A. O. N. Spinoy, volgt prof. mr. P. J. Oud op als voorzitter van de Internationale organisatie van gemeentebestuurders. Twee arbeiders van het gemeentelijk crematorium in Yokohama hoorden za terdag plotseling een stem uit een der ovens die hen aanmaande het vuur aan te maken. Zij vonden een man die door zijn meisje in de steek was gelaten. Het Zuidkoreaansc huis van afgevaardigden heeft in tweede lezing de behan deling besloten van een wetsontwerp dat dc instel ling van speciale rechtban ken beoogt ter berechting van functionarissen van het regime van Syngman Rhce en anderen die verdacht worden van vervalsing van verkiezingsuitslagen. Aan Japan is verzocht ex-miilis- ter Kyoeng Chang, die po litiek asiel heeft gevraagd, uit te leveren. Prins Bernhard heeft de Europese beweging in Nederland 3500 geschon ken, zijnde een deel van de hem verleende Europa- prijs. De begroting van de Unesco (32.000.000 dollar) is zaterdag met algemene stemmen, met twaalf ont houdingen voornamelijk van communistische sta ten) aanvaard. Een miljoen is bestemd voor het onder wijs in Afrikaanse landen. De voorlopige commis sie van de economische unie van de Arabische lan den heeft besloten een Ara bische gemeenschappelijke markt te bevorderen, als tegenwicht voor de E.E.G. Dr. Fritz Koenecke, di recteur-generaal van dc Daimler-Benz - maatschap pij, zal 4 januari terecht staan. Hij wordt verdacht van omkoping van enkele hoge ambtenaren. Per 31 december legt hij alvast zijn directoraat neer. Drie Guatemalanen, on der wie een kapitein, heb ben wegens hun aandeel in de mislukte opstand, asiel gezocht in de Mexicaanse ambassade. In Turkije zijn dc straffen verlicht van 25.000 gevangenen. Tot levenslang veroordeelde moordenaars krijgen bijv. een verminde ring van hun straf tot 24 jaar. Duizenden anderen komen vrij. Een fabriek in Stalin grad is begonnen met de produktic van landbouw trekkers, die op afstand be stuurd kunnen worden. Een man kan er meer tegelijk in bedrijf houden. De ramp met de Lock heed Electra, waarbij op 4 oktober in Boston 62 men sen het leven lieten, is waarschijnlijk het gevolg van het opzuigen van vo gels door de straalmotor. Met grote luister is za terdag Sinterklaas in Am sterdam aangekomen. Er was een stoet gevormd van drie kilometer, bestaande uit zestien praalwagens, veertien muziekkorpsen, ze ven drumbands en vele tient-rilen zwarie Pieten. Boven de Noordzee is zondag een meteoriet met een groen-rode staart ge zien. Advertentie Huidiulverhcid - Huidgexondheid 1 Puistjes verdrogen door Purol-poeder naar Genève zal moeten deelnemen aan de opstelling van het programma-1961 voor de nieuw op te richten Europese organisatie voor ruimte-onderzoek en het dus noodzakelijk is, dat de regering door het geven van richtlijnen dat pro gram in de door ons land gewenste rich ting beïnvloedt. Anderzijds omdat de Britse minister Thorneycroft thans gro te activiteit ontwikkelt ten behoeve van de oprichting van een speciale werk groep van landen waaronder Neder land die zullen samenwerken bij de ontwikkeling en het gebruik en de financiering van de Britse Blue Streak Black Knight-raket voor ruimte-onder zoek van deze groep. Het wordt dus voor Nederland een urgent probleem om vast te stellen welke belangen voor ons land voorrang hebben bij problemen van ruimte-onder zoek en ruimtevaart Blik op sterren De wetenschappelijke belangen sprin gen onmiddellijk naar voren. De Ne derlandse sterrenkundigen behoren tot de meest vooraanstaande ter wereld en deze tak van wetenschap in Neder land heeft er het allergrootste belang bij ln staat te worden gesteld steeds van de modernste middelen gebruik te kunnen maken, teneinde hun plaats in de voorste rijen te kunnen handhaven. Ook andere takken van wetenschap kunnen zeer gebaat zijn bij het heb ben van toegang tot ruimte-voertuigen waarmee zij onderzoekingen in de hoog ste luchtlagen en daarbuiten kunnen doen. Daarop wijst onder meer de be langstelling van de hoofddirecteur van het Kon. Meteorologisch Instituut. Dat de Nederlandse elektronische in dustrie zo zij die belangstelling al niet heeft, binnen afzienbare tijd weten schappelijke en commerciële belang stelling voor de ruimtevaart en spe ciaal voor de voertuigen waarmee dat zal moeten geschieden zal krijgen, lijkt voor geen twijfel vatbaar, terwijl de belangstelling van de vliegtuig bouwkundigen genoegzaam duidelijk wordt door de activiteiten van prof. dr. Van der Maas. Of men intussen reeds van een „be leid" van de regering kan spreken, an ders dan in de doelstelling van „erbij te willen zijn", wordt door de betrokken ambtelijke Instanties in het midden ge laten. He Is al belangrijk, dat er nu een aantal mensen ln de verschillende sec toren naarstig het terrein afbakent cn verkent. Waartoe het tenslotte zal lel den, kan nog niemand zeggen. Dat het op een gegeven ogenblik Ineens heel snel kan gaan, heeft echter de atoom geschiedenis wel bewezen, aldus een be voegde zegsman. Een Blaeus Atlas Ma jor, die in 1663 in Amster dam in twaalf delen ver scheen, heeft zaterdag op een Londense veiling opge bracht 33.000, die de heer N. Israël, een Nederlander, ervoor neertelde. Van de werf van de Nederlandsche dok- scheepsbouw maatschappij in Amsterdam is zaterdag het motortankschip Delian Spirit (32.450 ton), bestemd voor dc Shipping develop ment corporation in Pana ma. te water gelaten. Het schip is het tweede van een serie van vijf. Samuel David Hogan, Jehova-getuige in Atlanta (V.S.) is op verzoek van zijn schoonvader geestelijk onvermogend verklaard, toen hij een bloedtransfu sie nodig had en weigerde. De schoonvader werd voogd en gaf toestemming voor de transfusie. Is Ho gan opgeknapt dan wordt hij weer toerekeningsvat baar verklaard. Tussen Oldebroek en Nunspeet is een kei opge graven van zeven meter omtrek, twee meter hoogte en een gewicht van onge veer acht ton. 451) Ons werd het droevige verhaal verteld van drie vriendinnen die ge zamenlijk een cadeau kochten. Voor wie dit bestemd was, vermeldt de historie niet, doch wijl het hier een klok betrof, zo mogen we toch ver onderstellen dat het een jubileum gold of op z'n minst Vaderdag. Maar goed, die klok kostte 30, zodat ieder der meisjes een tientje kwijt was, een bedrag dat toch zeker wel ééns per jaar voor papa kan worden neer geteld! Het is nog géén 3 cent de man per dag! Het bezwaar tegen de prijs ging in dit uitzonderlijke geval dan ook niet uit van de drie vriendinnen, doch van dc winkelier, die zijn bediende er van betichtte 5 te veel te hebben berekend, welk bedrag hij aan dc meisjes diende terug tc betalen. De winkelbediende vol deed aan deze op- dracht slechts ten dele. cn over dc motivering welke hem daarbij door het hoofd heeft gespeeld, behoren we te zwijgen. Enige jaren geleden nog hebben we een advocaat voor de rechtbank horen verklaren, dat iemand die de samenleving opzette lijk voor een ton had benadeeld, be lemmerd zon worden in het vinden van een werkkring, alléén al omdat de pers zoveel ruchtbaarheid aan die diefstal had gegeven. Nu dan, aan ons zal het niet meer liggen! En om onze goede wil tc tonen zullen we dus beginnen met de naam van de winkelbediende te verzwijgen en bovendien zullen we van de ver onderstelling uitgaan dat deze jonge man, overwegende dat 5 nu een maal niet door drie gedeeld kan worden, gemakshalve ƒ2 in eigen zak stopte en de meisjes ieder 1 terug betaalde. Ieder meisje had dus 9 voor het cadeau neergeteld, dus was er ƒ27 in totaal betaald. Bovendien had de argeloze winkelbediende die we veel succes ln zijn volgende werk kring toewensen ƒ2 in zijn broek zak, tezamen dus 29. Maar, zo luidt de vraag, waar is nu die ene ontbre kende gulden ge bleven? Voor vanavond wordt het te laat om die gulden te zoe ken, zodat we dit tot een volgende keer zouden willen uitstellen. Indien u althans er niet zelf reeds in geslaagd is dit voorwerp te vinden. Eén raad zouden wij u echter bij het zoeken nog willen geven: hoedt u voor dc hond die u vanaf het tuin hek welwillend tot de voordeur be geleidt, want hü bijt u nijdig in de enkel zodra u één voet op de drem pel durft zettten! Dat zal een volgende keer blijken. Advertentiën VERF GEEFT FLEUR! Met gemengde gevoelens heeft men de komst van Anderson en Dillon te gemoet gezien. Terwijl Washington de nadruk heeft gelegd op verhoging van het Westduitse aandeel In de Ameri kaanse (N.A.V.O.) dcfensielasten, sprak men In Bonn dc afgelopen weken van een versterkte Westduitse ontwikkelings hulp ter verlichting van het Amerikaan se budget. Bovendien wil Bonn dan nog ccn andere kwestie op tafel bren gen. namelijk dc restitutie van de In dc oorlog in beslag genomen Duitse vermogens. Het woord „stationeringskostcn" hoort men in Bonn nu eenmaal niet graag meer en bovendien wil Bonn niet de enige zijn, die in de N.A.V.O.-pot be taalt. Vervulling van de Amerikaan se wensen zou de Westduitse begroting voor 1961 die al niet meer sluitend is en met nog enkele aanvullende pos ten reeds van rond 45 tot rond 49 mil jard mark zal moeten worden verhoogd met nogmaals tussen de een en twee miljard (dat hangt er van af. hoe Bonn dc komende onderhandelingen voert) belasten. Alle verdachten in „barricadenproces" nu vrijgelaten De Franse militaire rechtbank waar voor de leiders van de januari-opstand in Algiers terechtstaan, heeft gisteren besloten de 38-jarige industrieel en of ficier Marcel Ronda voorlopig in vrij heid te stellen. Hiermee zijn alle vijf verdachten die werden vastgehouden in voorlopige vrijheid, na het afleggen van getuige nissen in het ..barricadenproces". Dc verdedigers hadden aangevoerd dat het gevangen houden van hun cliënten niet langer nodig was „om de waarheid te kunnen, vaststellen". De andere reeds vrijgelatenen zijn: Lagaillarde, Demarquet, Perez en Su- Amerikaan in Havanna door schot getroffen Een klerk van de Amerikaanse am bassade in Havanna, Wayne Hender son, is zaterdagavond in een straat in de Cubaanse hoofdstad door een revol verschot ernstig gewond. Kapitein Jorge Robreno Mariegues van, het Cubaanse leger, die het schot loste, verklaarde later dat hij de Ame rikaan niet opzettelijk had geraakt. In een bar had men Henderson gevraagd zijn verteringen in Cubaans geld te be talen. Deze zou hebben geantwoord, dat hij weigerde in „communistisch geld" te betalen. Kapitein Robreno. die zich eveneens in de bar bevond, verzocht Henderson daarop hem naar een politiebureau te volgen, maar toen beide mannen op straat waren, zou de Amerikaan zich hebben verzet. Om hem schrik aan te jagen, maakte ik gebruik van mijn revolver die per ongeluk af ging, aldus de Cubaanse officier. Overname Nederlandse zaken door Papoea's De Nieuw-Guinea Koerier vernam uit Manokwari, dat aldaar bij enige Pa poea's plannen zouden bestaan om be drijven van Nederlanders, die tc zij ner tijd vandaar willen vertrekken, van dezen over te nemen en zelf te gaan exploiteren, zij het voorlopig onder lei ding van de huidige eigenaar. Een plaatselijk blad schrijft hierover: Wanneer het een bedrijf is van enige omvang en betekenis zal de overname wellicht op financiële moeilijkheden stuiten, maar wij kunnen ons ook voor stellens dat de Papoea gaat redeneren: „Er worden door het gouvernement ln de agrarische sector zoveel kredieten verstrekt, waarom zou het gouverne ment niet bereid zijn ook in de com merciële sector de behulpzame hand te bieden? Proces tegen achttien communisten begonnen Voor een militaire rechtbank in Ma drid is zaterdag een proces begonnen tegen achttien personen, verdacht van pogingen om de verboden communisti sche partij te organiseren. Tot de beklaagden, onder wie een vrouw, behoren een arts en een inge nieur. Allen worden ervan verdacht vo rige winter in Praag een congres van de Spaanse communistische partij te heb ben bijgewoond. Zij waren in Parijs om een communis tische scholingscursus bij te wonen cn ontvingen voor hun vertrek naar Praag valse papieren zodat hun reis naar Tsjecho-Slowakije niet ln hun Spaanse Ëaspoorten zou worden aangetekend, irie van dc verdachten weken na Fran co's overwinning naar de Sowjetunie uit en keerden eerst enige jaren geleden naar Spanje terug. Er zijn aanwijzingen dat dc topconfe rentie in Moskou waaraan vertegen woordigers van meer dan tachtig com munistische partijen deelnemen, nog en kele dagen zal voortduren. Volgens onofficiële kringen heeft de Chinese delegatie nog geen concessies in ideologische kwesties gedaan, maar men gelooft dat premier Chroesjtsjef een meerderheid zal verkrijgen voor zijn standpunt aangaande de noodzaak van vreedzame samenleving en de mo gelijkheid om de strijd om het commu nisme in de wereld zonder oorlog tc winnen. Men meent voorts dat op de confe rentie twee documenten worden behan deld. een over algemene ideologische problemen cn een ander over de prak tische methoden om het communisme tc bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5